EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1094

Sklep Sveta (EU) 2021/1094 z dne 28. junija 2021 o spremembi Odločbe 2008/376/ES o sprejetju Raziskovalnega programa Raziskovalnega sklada za premog in jeklo in o večletnih tehničnih smernicah za ta program

ST/9400/2021/INIT

UL L 236, 05/07/2021, p. 69–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/1094/oj

5.7.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

L 236/69


SKLEP SVETA (EU) 2021/1094

z dne 28. junija 2021

o spremembi Odločbe 2008/376/ES o sprejetju Raziskovalnega programa Raziskovalnega sklada za premog in jeklo in o večletnih tehničnih smernicah za ta program

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Protokola št. 37 o finančnih posledicah izteka Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo ter o Raziskovalnem skladu za premog in jeklo, ki je priložen Pogodbi o ustanovitvi Evropske unije, in zlasti drugega odstavka člena 2 Protokola,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Unija je 5. oktobra 2016 ratificirala Pariški sporazum, sprejet v okviru Okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah (v nadaljnjem besedilu: Pariški sporazum). Pariški sporazum pogodbenice, ki so ga ratificirale, poziva, naj okrepijo globalni odziv na grožnje podnebnih sprememb z namenom omejitve povišanja svetovne temperature na precej manj kot 2 °C.

(2)

Skladno s Pariškim sporazumom je Komisija 11. decembra 2019 objavila sporočilo Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o evropskem zelenem dogovoru, ki zavezuje k spopadanju s podnebnimi in okoljskimi izzivi ter preobrazbi Unije v pravično in uspešno družbo s sodobnim, konkurenčnim in z viri gospodarnim gospodarstvom, ki v letu 2050 ne bo ustvarjalo nobenih neto emisij toplogrednih plinov in v katerem bo rast ločena od rabe virov. V sporočilu o evropskem zelenem dogovoru, ki določa novo strategijo za rast, je poudarjeno, da je treba podpreti tehnološke preboje na področju pridobivanja čistega jekla, ki bodo privedli do postopka brezogljične proizvodnje jekla do leta 2030, ter proučiti, ali bi bilo mogoče v ta namen uporabiti del finančnih sredstev, ki se bodo sprostila iz naslova Evropske skupnosti za premog in jeklo. V sporočilu je prav tako navedeno, da bi vsi ukrepi in politike Unije morali skupaj pomagati Uniji pri doseganju uspešnega in pravičnega prehoda v trajnostno prihodnost. Raziskovalni cilji raziskovalnega programa Raziskovalnega sklada za premog in jeklo se v skladu z načelom „ne škodujmo“, zapisanim v sporočilu o evropskem zelenem dogovoru, pregledajo, tako da ne bi več zajemali dejavnosti, ki podaljšujejo pridobivanje, predelavo in nezmanjšano uporabo premoga.

(3)

Unija si prizadeva za ambiciozno politiko na področju podnebnih ukrepov in je vzpostavila regulativni okvir za doseganje cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030. Zlasti Uredba (EU) 2018/1999 Evropskega parlamenta in Sveta (2) določa zakonodajno podlago za zanesljivo, vključujočo, stroškovno učinkovito, pregledno in predvidljivo upravljanje energetske unije in podnebnih ukrepov, kar zagotavlja doseganje ciljev za leto 2030 ter dolgoročnih ciljev energetske unije v skladu s Pariškim sporazumom.

(4)

Komisija je v svojem sporočilu Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o naložbenem načrtu za trajnostno Evropo in naložbenem načrtu za evropski zeleni dogovor napovedala, da namerava predlagati revizijo Odločbe Sveta 2008/376/ES (3), z namenom omogočiti financiranje velikih prebojnih raziskovalnih in razvojnih projektov na področju pridobivanja čistega jekla ter raziskovalnih dejavnosti v premogovništvu po načelih Mehanizma za pravični prehod.

(5)

Poleg tega je v poročilu o spremljanju in ocenjevanju raziskovalnega programa Raziskovalnega sklada za premog in jeklo (v nadaljnjem besedilu: raziskovalni program) priporočeno, da se spremenijo raziskovalni cilji za premog in jeklo iz poglavja II, oddelka 3 in 4 Odločbe 2008/376/ES ter da se podprejo prebojne raziskave v jeklarstvu in simbolični projekti v premogovništvu.

(6)

Zato je treba uskladiti cilje raziskovalnega programa Raziskovalnega sklada za premog in jeklo z mednarodnimi sporazumi, kakršen je Pariški sporazum, ter z znanstvenimi, tehnološkimi in političnimi cilji Unije o podnebni nevtralnosti do leta 2050.

(7)

Izkazalo se je, da so skupaj načrtovana partnerstva učinkovita pri združevanju virov za skupni evropski cilj na področju raziskav. Da bi pripomogli k doseganju podnebno nevtralnega gospodarstva do leta 2050, je treba določiti možnost, da se zagotovi podpora prek skupaj načrtovanih evropskih partnerstev v sinergiji in zaporedju z drugimi programi. Evropsko partnerstvo bi lahko bilo idealen instrument za združevanje virov, da se podprejo raziskave o tehnoloških prebojih za zmanjšanje emisij CO2 v sektorju jeklarstva.

(8)

Odločbo 2008/376/ES bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Odločba 2008/376/ES se spremeni:

(1)

drugi odstavek člena 2 se nadomesti z naslednjim:

„Raziskovalni program zagotavlja podporo skupnim raziskavam v premogovništvu in jeklarstvu. Poleg tega raziskovalni program podpira tehnološke preboje na področju pridobivanja čistega jekla, ki bodo privedli do skoraj brezogljične proizvodnje jekla, ter raziskovalne projekte, s katerimi se upravlja pravičen prehod nekdaj delujočih premogovnikov ali premogovnikov v postopku zapiranja in povezane infrastrukture v skladu z Mehanizmom za pravični prehod in členom 4(2) Odločbe 2003/76/ES. Raziskovalni program je skladen s političnimi, znanstvenimi in tehnološkimi cilji Unije ter dopolnjuje dejavnosti, ki se izvajajo v državah članicah in znotraj obstoječega okvirnega programa Unije za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: okvirni program za raziskave).“;

(2)

členi 4 do 6 se nadomestijo z naslednjimi:

„Člen 4

Podpora za pravični prehod premogovništva in premogovniških regij

1.   Cilji raziskovalnih projektov, ki podpirajo prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo Unije do leta 2050, so podpreti postopno opuščanje fosilnih goriv, razvijati nadomestne dejavnosti v nekdanjih premogovnikih ter preprečiti okoljsko škodo ali se soočati z njenimi posledicami zaradi premogovnikov v postopku zapiranja, nekdaj delujočih premogovnikih in njihovi okolici. Projekti so zlasti osredotočeni na naslednje:

(a)

razvoj in preskušanje tehnologij za zajemanje, uporabo in shranjevanje ogljikovega dioksida;

(b)

uporabo geotermalne energije v nekdanjih rudnikih;

(c)

neenergetsko rabo in proizvodnjo surovin iz rudarskih odpadkov in ostankov iz nekdaj delujočih premogovnikov ali tistih v postopku zapiranja, pri čemer se ustrezno zagotovi, da je njihov vpliv na podnebje, okolje in zdravje čim manjši in nižji kot pri nadomestnih rešitvah;

(d)

spremembo namena nekdanjih premogovnikov in rudnikov lignita ter s premogom povezane infrastrukture, vključno s storitvami oskrbe z električno energijo, v skladu s podnebno nevtralnim in okolju prijaznim prehodom;

(e)

spodbujanje razvoja učinkovitih programov preusposabljanja in strokovnega izpopolnjevanja za delavce, prizadete zaradi postopne opustitve premoga, vključno raziskav o usposabljanju in preusposabljanju delavcev, ki so ali so bili zaposleni v premogovništvu.

2.   Posebna pozornost se nameni okrepitvi vodilne evropske vloge pri upravljanju prehoda nekdaj delujočih premogovnikov in s premogom povezane infrastrukture s tehnološkimi in netehnološkimi rešitvami, vključno s podpiranjem prenosa tehnologij in netehnološkega znanja. Raziskovalne dejavnosti s takimi cilji imajo jasne podnebne in okoljske koristi v skladu s ciljem podnebne nevtralnosti do leta 2050.

Člen 5

Izboljšanje zdravja in varnosti

1.   Pri projektih, ki zajemajo dejavnosti iz členov 4 in 6, se upoštevajo vprašanja v zvezi z varnostjo v premogovnikih v postopku zapiranja in nekdaj delujočih premogovnikih zaradi izboljšanja delovnih pogojev ter varnosti in zdravja pri delu, pa tudi okoljski vidiki, ki škodljivo vplivajo na zdravje.

2.   Raziskovalni projekti so usmerjeni na bolezni, povezane z dejavnostmi rudarjenja, s ciljem izboljšati zdravje ljudi, ki živijo v premogovniških regijah v prehodu. Z raziskovalnimi projekti se hkrati zagotavljajo zaščitni ukrepi med zapiranjem rudnikov in v nekdaj delujočih rudnikih.

Člen 6

Zmanjševanje okoljskih vplivov premogovnikov v prehodu

1.   Z raziskovalnimi projekti se poskuša zmanjšati vplive premogovnikov v postopku zapiranja in nekdaj delujočih premogovnikov na ozračje, vodo in tla. Raziskave so usmerjene v ohranjanje in obnavljanje naravnih virov za prihodnje generacije ter v zmanjševanje okoljskih vplivov premogovnikov v postopku zapiranja in nekdaj delujočih premogovnikov.

2.   Prednost imajo projekti, v katerih je predviden en ali več naslednjih vidikov:

(a)

nove in izboljšane tehnologije, s katerimi se preprečuje, da bi premogovniki v postopku zapiranja, nekdaj delujoči premogovniki in njihova okolica onesnaževali okolje (vključno ozračje, zemljišča, tla in vodo), vključno s preprečevanjem uhajanja metana;

(b)

zajemanje, preprečevanje in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, zlasti metana, iz nahajališč premoga v postopku zapiranja;

(c)

ravnanje z rudarskimi odpadki, elektrofiltrskim pepelom in proizvodi razžvepljevanja iz premogovnikov v postopku zapiranja in nekdaj delujočih premogovnikov, ter z drugimi oblikami odpadkov, kjer je to primerno, ter njihova ponovna uporaba;

(d)

sanacija nakopičene jalovine ter industrijska uporaba ostankov iz proizvodnje in uporabe premoga v premogovniških regijah v prehodu;

(e)

varstvo podtalnice in čiščenje drenažne vode iz rudnikov;

(f)

obnova okolja nekdanjih obratov ali obratov v postopku zapiranja, ki so uporabljali premog, ter njihove okolice, zlasti vode, zemljišč, tal in biotske raznovrstnosti;

(g)

varstvo površinskih naprav pred kratkoročnim in dolgoročnim usedanjem in premiki tal.“;

(3)

člen 7 se črta;

(4)

členi 8 do 10 se nadomestijo z naslednjimi:

„Člen 8

Novi, trajnostni in nizkoogljični postopki proizvodnje in končne obdelave jekla

Namen raziskav in tehnološkega razvoja je razvijati in izboljšati postopke skoraj brezogljične proizvodnje jekla ter izvajati njihove predstavitve, da se izboljša kakovost proizvodov in poveča produktivnost. Dejavnosti, za katere si je treba prizadevati, vključujejo precejšnje zmanjšanje emisij, porabe energije, ogljičnega odtisa in drugih vplivov na okolje ter ohranjanje virov. Raziskovalni projekti obravnavajo najmanj eno od naslednjih področij:

(a)

novi in izboljšani prebojni postopki in delovne faze skoraj brezogljične proizvodnje železa in jekla, pri čemer je poseben poudarek namenjen preprečevanju neposrednih emisij ogljika ali pametni uporabi ogljika ali obema;

(b)

optimizacija predelave jekla in njegove predelovalne verige (vključno z redukcijo in predredukcijo železove rude, proizvodnjo železa in jekla, postopki na osnovi taljenja recikliranih odpadkov, sekundarno metalurgijo, postopki litja, valjanja, končne obdelave in oplaščevanja) z instrumentacijo, odkrivanjem lastnosti vmesnih in končnih proizvodov, modeliranjem, nadzorom in avtomatizacijo, vključno z digitalizacijo, uporabo masovnih podatkov, umetno inteligenco ter morebitnimi drugimi naprednimi tehnologijami;

(c)

povezovanje in učinkovitost postopka pridobivanja jekla pri skoraj brezogljični proizvodnji jekla;

(d)

vzdrževanje in zanesljivost orodij za proizvodnjo jekla;

(e)

tehnike za izboljšanje možnosti recikliranja, za učinkovitejše recikliranje in ponovno uporabo jekla ter razvoj krožnega gospodarstva;

(f)

tehnike za povečanje energijske učinkovitosti proizvodnje jekla z rekuperacijo odpadne toplote, preprečevanjem izgube energije, tehnikami hibridnega gretja in rešitvami upravljanja z energijo;

(g)

inovativne tehnologije in rešitve za postopke proizvodnje železa in jekla, ki spodbujajo medsektorske dejavnosti, predstavitvene projekte, ki vključujejo brezogljično proizvodnjo energije ali prispevajo h gospodarstvu, temelječem na čistem vodiku.

Člen 9

Napredne vrste in uporabe jekla

Raziskave in tehnološki razvoj so usmerjeni na to, da izpolnijo zahteve uporabnikov jekla po razvoju novih skoraj brezogljičnih proizvodov in ustvarjanju novih tržnih priložnosti ter hkrati zmanjšujejo emisije in vplive na okolje. Raziskovalni projekti v okviru tehnologij iz člena 8 obravnavajo eno ali več naslednjih področij s ciljem zagotovitve skoraj brezogljičnih in trajnostnih postopkov proizvodnje jekla v Uniji:

(a)

nove napredne vrste jekla;

(b)

izboljšanje lastnosti jekla, kot so mehanske in fizične lastnosti, primernost za nadaljnjo obdelavo, primernost za različne vrste uporabe in različne delovne pogoje;

(c)

podaljševanje življenjske dobe, zlasti z izboljšanjem toplotne in korozijske odpornosti jekla in jeklenih konstrukcij, mehanske in toplotne utrujenosti in drugih učinkov, ki prispevajo k poslabšanju;

(d)

simulacijski modeli o mikrostrukturah, mehanskih lastnostih in postopkih proizvodnje;

(e)

tehnologije v zvezi z oblikovanjem, varjenjem in spajanjem jekla in drugih materialov;

(f)

standardizacija metod preskušanja in ocenjevanja;

(g)

visoko zmogljivo jeklo za različne uporabe, kot so mobilnost, vključno s trajnostjo, metode okoljsko primerne zasnove, naknadno opremljanje, lahka zasnova in varnostne rešitve.

Člen 10

Ohranjanje virov, varstvo okolja in krožno gospodarstvo

Ohranjanje virov, varovanje ekosistemov, prehod na krožno gospodarstvo in varnostna vprašanja so sestavni del dejavnosti na področju raziskav in tehnološkega razvoja pri proizvodnji in uporabi jekla. Raziskovalni projekti obravnavajo najmanj eno od naslednjih področij:

(a)

tehnike za recikliranje odsluženega jekla in stranskih proizvodov različnega izvora ter izboljšanje kakovosti jeklenih odpadkov;

(b)

ravnanje z odpadki in predelava dragocenih sekundarnih surovin, vključno z žlindro, v jeklarni in zunaj nje;

(c)

nadzorovanje onesnaževanja in varstvo okolja na delovnem mestu in v njegovi okolici ter v jeklarni in njeni okolici (plinaste, trdne ali tekoče emisije, gospodarjenje z vodo, hrup, vonjave, prah itd.);

(d)

načrtovanje vrst jekla in sestavljenih konstrukcij za lažjo predelavo jekla za recikliranje ali ponovno uporabo;

(e)

uporaba procesnih plinov in izločitev emisij odpadnih plinov iz proizvodnje jekla;

(f)

ocena in upoštevanje življenjskega kroga pri proizvodnji in uporabi jekla.“;

(5)

v poglavju II, oddelek 4, se vstavi naslednji člen:

„Člen 10a

Upravljanje delovne sile in delovnih pogojev

Raziskovalni projekti obravnavajo najmanj eno od naslednjih področij:

(a)

razvoj in širjenje usposobljenosti, da bi se ohranil korak z novimi skoraj brezogljičnimi postopki proizvodnje jekla, kot je digitalizacija, in odražalo načelo vseživljenjskega učenja;

(b)

izboljšanje delovnih pogojev, vključno z zdravjem, varnostjo in ergonomijo na delovnem mestu in v njegovi okolici.“;

(6)

vstavi se naslednji člen:

„Člen 17a

Evropska partnerstva

1.   Del raziskovalnega programa, in sicer raziskave o tehnoloških prebojih za zmanjšanje emisij CO2 v sektorju jeklarstva bi se lahko izvajale v okviru skupaj načrtovanih evropskih partnerstev, ustanovljenih v skladu s pravili iz člena 10 in Priloge III k Uredbi (EU) 2021/695 Evropskega parlamenta in Sveta (*1).

2.   Za namene tega člena skupaj načrtovano evropsko partnerstvo pomeni pobudo, pripravljeno z zgodnjo vključitvijo držav članic, s katero se Unija ter zasebni ali javni partnerji ali oboji (kot so industrija, univerze, raziskovalne organizacije, organi, ki opravljajo javne storitve na lokalni, regionalni, nacionalni ali mednarodni ravni in organizacije civilne družbe, vključno z ustanovami in NVO) zavežejo, da bodo skupaj podprli razvoj in izvajanje programa raziskovalnih dejavnosti. Skupaj načrtovana evropska partnerstva so vzpostavljena na podlagi memorandumov o soglasju ali pogodbenih dogovorov med Komisijo in takimi javnimi ali zasebnimi partnerji ali obojima, v katerih so določeni cilji partnerstva, povezane obveznosti partnerjev v zvezi s finančnimi prispevki ali pomočjo v naravi ali z obojim, ključni kazalniki uspešnosti in učinka ter rezultati, ki jih je treba doseči. Vključujejo opredelitev dopolnilnih raziskovalnih dejavnosti, ki jih izvajajo partnerji in raziskovalni program.

3.   Raziskovalni programi lahko v okviru skupaj načrtovanih evropskih partnerstev zagotovijo financiranje za dejavnosti, upravičene na podlagi tega oddelka, v obliki, predvideni v členu 30. Poleg tega se lahko zagotovi financiranje v obliki nagrad.

4.   Financiranje dejavnosti iz tega oddelka se izvaja na podlagi posebnih razpisov za zbiranje predlogov iz člena 25(2) in (3).

(*1)  Uredba (EU) 2021/695 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. aprila 2021 o vzpostavitvi okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje Evropa, določitvi pravil za sodelovanje in razširjanje rezultatov ter razveljavitvi uredb (EU) št. 1290/2013 in (EU) št. 1291/2013 (UL L 170, 12.5.2021, str. 1).“;"

(7)

člen 39 se nadomesti z naslednjim:

„Člen 39

Imenovanje neodvisnih in visoko usposobljenih strokovnjakov

Za imenovanje neodvisnih in visoko usposobljenih strokovnjakov iz člena 18, člena 28(2) in člena 38 veljajo določbe člena 237 Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta (*2).;

(*2)  Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).“;"

(8)

v členu 41 se črta točka (c).

Člen 2

Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Luxembourgu, 28. junija 2021

Za Svet

predsednica

M. do C. ANTUNES


(1)  Mnenje z dne 19. maja 2021 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(2)  Uredba (EU) 2018/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov, spremembi uredb (ES) št. 663/2009 in (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU in 2013/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 2009/119/ES in (EU) 2015/652 ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 328, 21.12.2018, str. 1).

(3)  Odločba Sveta 2008/376/ES z dne 29. aprila 2008 o sprejetju Raziskovalnega programa Raziskovalnega sklada za premog in jeklo in o večletnih tehničnih smernicah za ta program (UL L 130, 20.5.2008, str. 7).


Top