Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0643

    Uredba (EU) 2018/643 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. aprila 2018 o statistiki železniškega prevoza (prenovitev)

    UL L 112, 02/05/2018, p. 1–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/643/oj

    2.5.2018   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 112/1


    UREDBA (EU) 2018/643 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    z dne 18. aprila 2018

    o statistiki železniškega prevoza

    (prenovitev)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 338(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora (1),

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (2),

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredba Sveta (ES) št. 91/2003 (3) je bila večkrat bistveno spremenjena (4). Glede na nove spremembe bi bilo treba zaradi jasnosti navedeno uredbo prenoviti.

    (2)

    Železnice so pomemben del prometnega omrežja v Uniji.

    (3)

    Komisija potrebuje statistične podatke o prevozu blaga in potnikov po železnici za spremljanje in razvoj skupne prometne politike ter tistih delov regionalne politike in politike vseevropskega omrežja, ki zadevajo promet.

    (4)

    Statistični podatki o varnosti v železniškem prometu so tudi potrebni, ker Komisiji omogočajo pripravo in spremljanje dejavnosti Unije na področju prometne varnosti. Agencija Evropske unije za železnice zbira podatke o nesrečah v skladu s Prilogo I k Direktivi 2004/49/ES Evropskega parlamenta in Sveta (5) glede skupnih varnostnih kazalnikov in skupnih metod za izračun stroškov nesreč.

    (5)

    Statistični podatki o železniškem prevozu na ravni Unije so prav tako potrebni za izpolnjevanje nalog spremljanja, predvidenih v členu 15 Direktive 2012/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta (6).

    (6)

    Statistične podatke na ravni Unije o vseh načinih prevoza bi bilo treba zbrati v skladu s skupnimi koncepti in standardi, s ciljem doseči najboljšo možno primerljivost med različnimi načini prevoza.

    (7)

    Pomembno je preprečiti podvajanje dela in optimizirati uporabo obstoječih informacij, ki se lahko uporabijo za statistične namene. Zato in da bi državljanom Unije in drugim deležnikom zagotovili lahko dostopne in uporabne informacije o varnosti železniškega prevoza in interoperabilnosti železniškega sistema, vključno z železniško infrastrukturo, bi bilo treba med službami Komisije in ustreznimi subjekti, tudi na mednarodni ravni, skleniti ustrezne sporazume o sodelovanju pri statističnih dejavnostih.

    (8)

    Pri pripravi evropske statistike bi bilo treba vzpostaviti ravnotežje med potrebami uporabnikov in obremenitvijo dajalcev podatkov.

    (9)

    Komisija v poročilu Evropskemu parlamentu in Svetu o svojih izkušnjah, pridobljenih pri uporabi Uredbe (ES) št. 91/2003, navaja, da bo dolgoročni razvoj verjetno povzročil opustitev ali poenostavitev podatkov, že zbranih v okviru navedene uredbe, in da je namen skrajšati obdobje posredovanja podatkov za letne podatke o potnikih v železniškem prometu. Komisija bi morala še naprej redno pripravljati poročila o izvajanju te uredbe.

    (10)

    Soobstoj prevoznikov v železniškem prometu v javni in zasebni lasti, ki delujejo na trgu komercialnega železniškega prevoza, zahteva izrecno določitev statističnih podatkov, ki jih bodo pošiljali vsi prevozniki v železniškem prometu in razširjal Eurostat.

    (11)

    Ker cilja te uredbe, in sicer oblikovanja skupnih statističnih standardov, ki omogočajo pripravo harmoniziranih podatkov in ki jih je treba izvajati v vsaki državi članici pod nadzorom organov in institucij, pristojnih za pripravo uradnih statistik, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi obsega in učinkov lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

    (12)

    Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (7) o evropski statistiki predstavlja referenčni okvir za določbe te uredbe.

    (13)

    Da bi se upošteval nov razvoj v državah članicah, hkrati pa bi se ohranila harmonizirano zbiranje podatkov o železniškem prometu v Uniji in visoka kakovost podatkov, ki jih posredujejo države članice, bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo, da v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije sprejme akte v zvezi s spremembami te Uredbe, potrebnimi zaradi prilagoditve tehničnih opredelitev in dodajanja novih tehničnih opredelitev. Zlasti je pomembno, da se Komisija pri svojem pripravljalnem delu ustrezno posvetuje, vključno na ravni strokovnjakov, in da se ta posvetovanja izvedejo v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje (8). Za zagotovitev enakopravnega sodelovanja pri pripravi delegiranih aktov Evropski parlament in Svet zlasti prejmeta vse dokumente sočasno s strokovnjaki iz držav članic, njuni strokovnjaki pa se sistematično lahko udeležujejo sestankov strokovnih skupin Komisije, ki zadevajo pripravo delegiranih aktov.

    (14)

    Komisija bi morala zagotoviti, da se s temi delegiranimi akti državam članicam ali dajalcem podatkov ne naloži znatnega dodatnega bremena.

    (15)

    Za zagotovitev enotnih pogojev izvajanja te Uredbe bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila glede določitve informacij, ki jih je treba predložiti za poročila o kakovosti in primerljivosti rezultatov, ter glede pogojev, v skladu s katerimi Komisija (Eurostat) razširja rezultate. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta (9).

    (16)

    Opravljeno je bilo posvetovanje z Odborom za evropski statistični sistem –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Cilj

    Cilj te uredbe je vzpostaviti skupna pravila za pripravo statističnih podatkov o železniškem prometu na ravni Unije.

    Člen 2

    Področje uporabe

    Ta uredba zajema vse železnice v Uniji. Vsaka država članica sporoči statistične podatke o železniškem prevozu na svojem nacionalnem ozemlju. Kadar prevoznik v železniškem prometu opravlja prevoz v več kakor eni državi članici, zadevni nacionalni organi od prevoznikov zahtevajo, da pošljejo podatke ločeno za vsako državo, v kateri poslujejo, in tako omogočijo pripravo nacionalnih statističnih podatkov.

    Države članice lahko izključijo iz področja uporabe te uredbe:

    (a)

    prevoznike v železniškem prometu, ki poslujejo v celoti ali predvsem v industrijskih in podobnih objektih, vključno s pristanišči;

    (b)

    prevoznike v železniškem prometu, ki opravljajo predvsem lokalne turistične storitve, kot so ohranjene zgodovinske parne železnice.

    Člen 3

    Opredelitev pojmov

    1.   V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1)

    „država poročevalka“ pomeni državo članico, ki pošilja podatke Eurostatu;

    (2)

    „nacionalni organi“ pomenijo nacionalne statistične inštitute in druge organe, ki so v vsaki državi članici pristojni za pripravo evropskih statističnih podatkov;

    (3)

    „železnica“ pomeni komunikacijsko linijo sestavljeno iz tirov, ki je namenjena izključno železniškim vozilom;

    (4)

    „železniško vozilo“ pomeni premično opremo, ki se premika izključno po tirihna lastni pogon (vlečna vozila) ali je vlečena (potniški vagoni, vagoni potniških garnitur in tovorni vagoni);

    (5)

    „prevoznik v železniškem prometu“ pomeni vsakega javnega ali zasebnega prevoznika, ki zagotavlja prevoz blaga in/ali potnikov po železnici. Prevozniki, ki zagotavljajo prevoz potnikov z metrojem, tramvajem in/ali lahko železnico so izključeni;

    (6)

    „železniški prevoz blaga“ pomeni prevoz blaga ob uporabi železniških vozil med krajem nakladanja in krajem razkladanja;

    (7)

    „železniški prevoz potnikov“ pomeni prevoz potnikov ob uporabi železniških vozil med krajem vstopa in krajem izstopa. Prevoz potnikov z metrojem, tramvajem in/ali lahko železnico je izključen;

    (8)

    „metro“ (znan tudi pod imenom „podzemeljska železnica“) pomeni elektrificirano železnico za prevoz potnikov, za velik obseg prometa, z lastno traso, sestavljena iz več vagonov, z lastnostmi kot so visoka hitrost in hitro pospeševanje, kompleksne signalne naprave kakor tudi odsotnost nivojskih prehodov, kar omogoča visoko frekvenco vlakov in obremenitev perona. Značilnost metroja so tudi pogoste postaje, v medsebojni razdalji od 700 do 1 200 metrov. „Visoka hitrost“ se nanaša na primerjavo s tramvaji in lahko železnico in tukaj pomeni približno 30 do 40 km/h na krajših razdaljah in 40 do 70 km/h na daljših razdaljah;

    (9)

    „tramvaj“ pomeni cestno vozilo za prevoz potnikov, namenjeno prevozu več kot devet oseb (vključno z voznikom), povezano z električnimi vodniki ali na dizelski motorni pogon, ki vozi po tiru;

    (10)

    „lahka železnica“ pomeni železnico za prevoz potnikov, na kateri se pogosto uporabljajo elektrificirana tirna vozila, ki obratujejo samostojno ali v kratkih vlakovnih kompozicijah na fiksnih dvotirnih progah. Med postajami/postajališči je običajno krajša razdalja od 1 200 metrov. V primerjavi z metrojem ima lahka železnica lažjo konstrukcijo, namenjena je manjšemu obsegu prometa in običajno vozi z nižjo hitrostjo. Včasih je težko z natančnostjo razlikovati lahko železnico od tramvaja; tramvaji običajno niso ločeni od cestnega prometa, medtem ko je lahka železnica lahko ločena od drugih sistemov;

    (11)

    „notranji prevoz“ pomeni železniški prevoz med dvema krajema v državi poročevalki (kraj nakladanja/vstopa in kraj razkladanja/izstopa). Vključuje lahko tranzitni prevoz prek druge države;

    (12)

    „mednarodni prevoz“ pomeni železniški prevoz med krajem (nakladanja/vstopa ali razkladanja/izhoda) v državi poročevalki in krajem (nakladanja/vstopa ali razkladanja/izstopa) v drugi državi;

    (13)

    „tranzit“ pomeni železniški prevoz prek države poročevalke med dvema krajema (kraj nakladanja/vstopa in kraj razkladanja/izstopa) zunaj države poročevalke. Prevozi, ki vključujejo nakladanje/vstop ali razkladanje/izstop blaga/potnikov na meji države poročevalke z ene vrste prevoza na drugo vrsto prevoza se ne štejejo kot tranzit;

    (14)

    „potnik v železniškem prometu“ pomeni vsako osebo, razen vlakovnega osebja, ki opravi vožnjo po železnici. V statistične podatke o nesrečah so vključeni potniki, ki vstopajo na premikajoči vlak ali izstopajo s premikajočega vlaka;

    (15)

    „število potnikov“ pomeni število voženj potnikov v železniškem prometu, pri čemer je vsaka vožnja opredeljena kot premik s kraja vstopa do kraja izstopa s prestopanjem z enega tirnega vozila na drugega ali brez takšnega prestopanja. Kadar potniki uporabljajo prevoze več kot enega prevoznika v železniškem prometu, se jih, če je mogoče, ne sme šteti več kot enkrat;

    (16)

    „potniški km“ pomeni mersko enoto, ki predstavlja prevoz enega potnika v železniškem prometu na razdalji en kilometer. Upošteva se samo razdalja na nacionalnem ozemlju države poročevalke;

    (17)

    „masa“ pomeni količino blaga v tonah (1 000 kilogramov). Teža, ki jo je treba upoštevati, vključuje poleg teže blaga v prevozu, tudi težo embalaže, taro težo zabojnikov, zamenljivih tovorišč, palet, kakor tudi težo cestnih vozil, ki so v prevozu po železnici v okviru kombiniranega prevoza. Kadar se pri prevozu blaga uporablja storitve več kot enega prevoznika v železniškem prometu, se teža blaga, če je mogoče, ne šteje več kot enkrat;

    (18)

    „tonski km“ pomeni mersko enoto za prevoz blaga, ki predstavlja prevoz ene tone (1 000 kilogramov) blaga po železnici na razdalji en kilometer. Upošteva se samo razdalja na nacionalnem ozemlju države poročevalke;

    (19)

    „vlak“ pomeni eno ali več železniških vozil, ki jih vleče ena ali več lokomotiv ali motornih garnitur, ali eno motorno garnituro, ki vožnjo opravlja sam pod določeno številko ali posebno označbo od začetne fiksne točke do končne fiksne točke. Prazna lokomotiva, t.j. lokomotiva, ki opravlja vožnjo sama, se ne šteje kot vlak;

    (20)

    „vlakovni km“ pomeni mersko enoto, ki predstavlja vožnjo vlaka v razdalji en kilometer. Razdalja, ki se uporablja, je dejanska razdalja opravljene vožnje, če je na voljo, sicer se uporablja standardna razdalja omrežja med odhodnim in namembnim krajem. Upošteva se samo razdalja na nacionalnem ozemlju države poročevalke;

    (21)

    „vlakovna pošiljka“ pomeni vsako pošiljko, sestavljeno iz ene vagonske pošiljke ali več vagonskih pošiljk, ki je v istem času od istega pošiljatelja z iste postaje odposlana brez menjave vlakovne kompozicije na isto namensko postajo na naslov istega prejemnika;

    (22)

    „vagonska pošiljka“ pomeni vsako pošiljko blaga, za katero se zahteva izključna uporaba vagona, ne glede na to ali se zapolnjena kapaciteta uporabi ali ne;

    (23)

    „TEU (Twenty-foot Equivalent Unit)“ pomeni standardno enoto, ki temelji na zabojniku ISO, dolžine 20 čevljev (6,10 m), ki se uporablja za statistično mero prometnega pretoka ali prometnih zmogljivosti. En standardni zabojnik ISO, serije 1, velikosti 40 čevljev, ustreza 2 TEU. Zamenljiva tovorišča, velikosti manj kot 20 čevljev ustrezajo 0,75 TEU, velikosti med 20 in 40 čevlji ustrezajo 1,5 TEU in velikosti nad 40 čevljev ustrezajo 2,25 TEU.

    2.   Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 10, ki spreminjajo ta člen za prilagoditev tehničnih opredelitev iz točk 8, 9, 10, 21, 22 in 23 odstavka 1 tega člena ter za dodajanje dodatnih tehničnih opredelitev, kadar je treba upoštevati nov razvoj, zaradi katerega je treba opredeliti določeno raven tehničnih podrobnosti, da se zagotovi harmonizacija statističnih podatkov.

    Komisija pri izvajanju tega pooblastila zagotovi, da se z delegiranimi akti državam članicam ali dajalcem podatkov ne naloži znatnega dodatnega bremena. Komisija tudi ustrezno utemelji statistične ukrepe iz teh delegiranih aktov, po potrebi z uporabo analize stroškovne učinkovitosti, vključno z oceno obremenitve dajalcev podatkov in stroškov priprave iz točke (c) člena 14(3) Uredbe (ES) št. 223/2009.

    Člen 4

    Zbiranje podatkov

    1.   Statistični podatki, ki jih je treba zbrati, so določeni v prilogah k tej uredbi. Zajemajo naslednje vrste podatkov:

    (a)

    letni statistični podatki o prevozu blaga — podrobno poročilo (Priloga I);

    (b)

    letni statistični podatki o prevozu potnikov — podrobno poročilo (Priloga II);

    (c)

    četrtletni statistični podatki o prevozu blaga in potnikov (Priloga III);

    (d)

    regionalni statistični podatki o prevozu blaga in potnikov (Priloga IV);

    (e)

    statistični podatki o prometnih tokovih v železniškem omrežju (Priloga V).

    2.   Države članice na podlagi prilog I in II sporočajo podatke za prevoznike, pri katerih:

    (a)

    skupni obseg prepeljanega blaga znaša vsaj 200 000 000 tonskih km ali vsaj 500 000 ton;

    (b)

    skupni obseg prepeljanih potnikov znaša vsaj 100 000 000 potniških km.

    Poročila na podlagi prilog I in II niso obvezna za prevoznike, ki ne dosegajo navedenih mejnih vrednosti iz točk (a) in (b).

    3.   Države članice na podlagi Priloge VIII predložijo skupne podatke za prevoznike, ki ne dosegajo mejnih vrednosti iz odstavka 2, če ti podatki niso vključeni v poročilo na podlagi prilog I in II, kot je določeno v Prilogi VIII.

    4.   Za namene te uredbe se blago razvrsti v skupine v skladu s Prilogo VI. Nevarno blago se dodatno razvrsti v skladu s Prilogo VII.

    Člen 5

    Viri podatkov

    1.   Države članice imenujejo javno ali zasebno organizacijo, ki sodeluje pri zbiranju podatkov, ki se zahtevajo v skladu s to uredbo.

    2.   Potrebne podatke je mogoče pridobiti z uporabo katere koli kombinacije naslednjih virov:

    (a)

    obveznih raziskovanj;

    (b)

    upravnih podatkov, vključno s podatki, ki jih zberejo nadzorni organi, zlasti tovornega lista za železniški tovor, če je na voljo;

    (c)

    postopkov statističnih ocen;

    (d)

    podatkov, ki jih pošljejo poklicna združenja na železniškem področju;

    (e)

    priložnostnih študij.

    3.   Nacionalni organi sprejmejo ukrepe za uskladitev uporabljenih virov podatkov in za zagotavljanje kakovosti statistik, ki jih posredujejo Eurostatu.

    Člen 6

    Posredovanje statistik Eurostatu

    1.   Države članice Eurostatu posredujejo statistike iz člena 4.

    2.   Komisija sprejme izvedbene akte o načinih posredovanja statistik iz člena 4. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 11(2).

    Člen 7

    Razširjanje

    1.   Statistiko, ki temelji na podatkih, določenih v prilogah I do V in VIII, razširja Komisija (Eurostat).

    2.   Komisija sprejme izvedbene akte o načinih razširjanja rezultatov. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 11(2).

    Člen 8

    Kakovost statistik

    1.   Eurostat pripravi in objavi metodološka priporočila, da državam članicam pomaga pri ohranjanju kakovosti statistik na področju železniškega prevoza. Priporočila upoštevajo najboljšo prakso nacionalnih organov, prevoznikov v železniškem prometu ali poklicnih združenj z železniškega področja.

    2.   Države članice sprejmejo vse ukrepe, potrebne za zagotovitev kakovosti posredovanih podatkov.

    3.   Kakovost statističnih podatkov ocenjuje Eurostat. Na zahtevo Eurostata države članice v ta namen pošljejo informacije o uporabljenih postopkih za pripravo statistik.

    4.   Za namene te uredbe se za podatke, ki se posredujejo, uporabljajo merila kakovosti iz člena 12(1) Uredbe (ES) št. 223/2009.

    5.   Komisija sprejme izvedbene akte, v katerih določi podrobnosti, strukturo, pogostost in elemente primerljivosti za standardna poročila o kakovosti. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 11(2).

    Člen 9

    Poročila o izvajanju

    Komisija do 31. decembra 2020, nato pa vsaka štiri leta, po posvetovanju z Odborom za Evropski statistični sistem, predloži Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o izvajanju te uredbe in o prihodnjem razvoju.

    Komisija v tem poročilu upošteva ustrezne informacije, ki jih zagotovijo države članice, o kakovosti posredovanih podatkov, metodah zbiranja podatkov in informacijah o morebitnih izboljšavah in potrebah uporabnikov.

    V navedenem poročilu se zlasti:

    (a)

    ocenijo koristi, ki so jih Unija, države članice in dajalci ter uporabniki statističnih informacij pridobili s pripravljenimi statističnimi podatki, glede na njihove stroške;

    (b)

    ocenijo kakovost posredovanih podatkov, metode zbiranja podatkov in kakovost pripravljenih statističnih podatkov.

    Člen 10

    Izvajanje prenosa pooblastila

    1.   Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov je preneseno na Komisijo pod pogoji, določenimi v tem členu.

    2.   Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 3(2) se prenese na Komisijo za obdobje petih let od 13. decembra 2016. Komisija pripravi poročilo o prenosu pooblastila najpozneje devet mesecev pred koncem petletnega obdobja. Prenos pooblastila se samodejno podaljšuje za enako dolga obdobja, razen če Evropski parlament ali Svet nasprotuje temu podaljšanju najpozneje tri mesece pred koncem vsakega obdobja.

    3.   Prenos pooblastila iz člena 3(2) lahko kadar koli prekliče Evropski parlament ali Svet. S sklepom o preklicu preneha veljati prenos pooblastila iz navedenega sklepa. Sklep začne učinkovati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je določen v navedenem sklepu. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.

    4.   Komisija se pred sprejetjem delegiranega akta posvetuje s strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice, v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje.

    5.   Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o njem sočasno uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

    6.   Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 3(2), začne veljati le, če mu niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotuje v roku dveh mesecev od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če pred iztekom tega roka tako Evropski parlament kot Svet obvestita Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.

    Člen 11

    Postopek v odboru

    1.   Komisiji pomaga Odbor za evropski statistični sistem, ustanovljen z Uredbo (ES) št. 223/2009. Ta odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.

    2.   Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.

    Člen 12

    Razveljavitev

    Uredba (ES) št. 91/2003 se razveljavi.

    Sklicevanje na razveljavljeno uredbo se šteje za sklicevanje na to uredbo in se bere v skladu s korelacijsko tabelo iz Priloge X.

    Člen 13

    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Strasbourgu, 18. aprila 2018

    Za Evropski parlament

    Predsednik

    A. TAJANI

    Za Svet

    Predsednica

    L. PAVLOVA


    (1)  Mnenje z dne 6. decembra 2017 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

    (2)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 14. marca 2018 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in odločitev Sveta z dne 12. aprila 2018.

    (3)  Uredba (ES) št. 91/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2002 o statistiki železniškega prevoza (UL L 14, 21.1.2003, str. 1).

    (4)  Glej Prilogo IX.

    (5)  Direktiva 2004/49/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o varnosti na železnicah Skupnosti ter o spremembi Direktive Sveta 95/18/ES o izdaji licence prevoznikom v železniškem prometu in Direktive 2001/14/ES o dodeljevanju železniških infrastrukturnih zmogljivosti, naložitvi uporabnin za uporabo železniške infrastrukture in podeljevanju varnostnega spričevala (Direktiva o varnosti na železnici) (UL L 164, 30.4.2004, str. 44).

    (6)  Direktiva 2012/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o vzpostavitvi enotnega evropskega železniškega območja (UL L 343, 14.12.2012, str. 32).

    (7)  Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki ter razveljavitvi Uredbe (ES, Euratom) št. 1101/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o prenosu zaupnih podatkov na Statistični urad Evropskih skupnosti, Uredbe Sveta (ES) št. 322/97 o statističnih podatkih Skupnosti in Sklepa Sveta 89/382/EGS, Euratom, o ustanovitvi Odbora za statistične programe Evropskih skupnosti (UL L 87, 31.3.2009, str. 164).

    (8)  UL L 123, 12.5.2016, str. 1.

    (9)  Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).


    PRILOGA I

    LETNI STATISTIČNI PODATKI O PREVOZU BLAGA — PODROBNO POROČILO

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Prepeljano blago v:

    tonah

    tonskih km

    Promet tovornih vlakov v:

    vlakovnih km

    Število prepeljanih intermodalnih prevoznih enot v:

    številu

    TEU (dolžine 20 čevljev) (za zabojnike in zamenljiva tovorišča)

    Referenčno obdobje

    Eno leto

    Pogostost

    Vsako leto

    Seznam preglednic in njihova razčlenitev

    Preglednica I1: prepeljano blago po vrstah prevoza

    Preglednica I2: prepeljano blago po vrstah blaga (Priloga VI)

    Preglednica I3: prepeljano blago (za mednarodni in tranzitni prevoz) po državi nakladanja in državi razkladanja

    Preglednica I4: prepeljano blago po kategorijah nevarnega blaga (Priloga VII)

    Preglednica I5: prepeljano blago po vrsti pošiljke (neobvezno)

    Preglednica I6: prepeljano blago v intermodalnih prevoznih enotah, po vrsti prevoza in po vrsti prevozne enote

    Preglednica I7: število prepeljanih naloženih intermodalnih prevoznih enot, po vrsti prevoza in po vrsti prevozne enote

    Preglednica I8: število prepeljanih praznih intermodalnih prevoznih enot, po vrsti prevoza in po vrsti prevozne enote

    Preglednica I9: promet tovornih vlakov

    Rok za prenos podatkov

    Pet mesecev po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje za preglednice I1, I2 in I3

    2003

    Prvo referenčno obdobje za preglednice I4, I5, I6, I7, I8 in I9

    2004

    Opombe

    1.

    Vrste prevoza se delijo na:

    notranji

    mednarodni-vstopni

    mednarodni-izstopni

    tranzitni

    2.

    Vrste pošiljk se lahko delijo na:

    vlakovni tovor

    vagonski tovor

    drugo

    3.

    Vrste prevoznih enot se delijo na:

    zabojnike in zamenljiva tovorišča

    sedlaste polpriklopnike (nespremljane)

    cestna vozila (spremljana)

    4.

    Za preglednico I3 Eurostat in države članice lahko uporabijo ukrepe za lažje združevanje podatkov, ki jih prejmejo od prevoznikov iz drugih držav članic, in tako zagotovijo povezanost takšnih podatkov.

    5.

    Za preglednico I4 države članice označijo, katere vrste prevoza po potrebi niso zajete v podatkih.

    6.

    Če za preglednice I2 do I8 popolni podatki o tranzitnem prevozu niso na voljo, države članice sporočijo vse razpoložljive podatke.


    PRILOGA II

    LETNI STATISTIČNI PODATKI O PREVOZU POTNIKOV – PODROBNO POROČILO

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Prevoz potnikov v:

    številu potnikov

    potniških km

    Promet potniških vlakov v:

    vlakovnih km

    Referenčno obdobje

    Eno leto

    Pogostost

    Vsako leto

    Seznam preglednic z razčlenitvijo za vsako preglednico

    Preglednica II1: prevoz potnikov glede na vrsto prevoza

    Preglednica II2: mednarodni prevoz potnikov glede na državo vstopa in državo izstopa

    Preglednica II3: promet potniških vlakov

    Rok za posredovanje podatkov

    Osem mesecev po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje

    2016

    Opombe

    1.

    Vrsta prevoza je razčlenjena na:

    notranji

    mednarodni

    2.

    Države članice za preglednici II1 in II2 sporočijo podatke, ki vključujejo informacije o prodaji vozovnic zunaj države poročevalke. Te informacije se lahko pridobijo neposredno pri nacionalnih organih drugih držav ali na podlagi mednarodnih ureditev glede nadomestil za vozovnice.


    PRILOGA III

    ČETRTLETNI STATISTIČNI PODATKI O PREVOZU BLAGA IN POTNIKOV

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Prepeljano blago v:

    tonah

    tonskih km

    Prepeljani potniki v:

    številu potnikov

    potniških km

    Referenčno obdobje

    Eno četrtletje

    Pogostost

    Vsako četrtletje

    Seznam preglednic in njihova razčlenitev

    Preglednica III1: prepeljano blago

    Preglednica III2: prepeljani potniki

    Rok za prenos podatkov

    Tri mesece po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje

    Prvo četrtletje 2004

    Opombe

    1.

    Preglednici III1 in III2 lahko temeljita na začasnih podatkih, vključno s predvidenimi podatki. Za preglednico III2 lahko države članice sporočijo podatke, ki so zbrani na osnovi prodaje kart v državi poročevalki ali iz katerega koli drugega razpoložljivega vira.

    2.

    Takšne statistike se pošljejo v zvezi s prevozniki, zajetimi v prilogah I in II.


    PRILOGA IV

    REGIONALNI STATISTIČNI PODATKI O PREVOZU BLAGA IN POTNIKOV

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Prepeljano blago v:

    tonah

    Prepeljani potniki v:

    številu potnikov

    Referenčno obdobje

    Eno leto

    Pogostost

    Vsako peto leto

    Seznam preglednic in njihova razčlenitev

    Preglednica IV1: notranji tovorni promet po regijah nakladanja in regijah razkladanja (NUTS 2)

    Preglednica IV2: mednarodni tovorni promet po regijah nakladanja in regijah razkladanja (NUTS 2)

    Preglednica IV3: notranji potniški promet po regijah vkrcanja in regijah izkrcanja (NUTS 2)

    Preglednica IV4: mednarodni potniški promet po regijah vkrcanja in regijah izkrcanja (NUTS 2)

    Rok za prenos podatkov

    12 mesecev po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje

    2005

    Opombe

    1.

    Kadar je kraj nakladanja ali razkladanja (preglednici IV1, IV2) ali kraj vkrcanja ali izkrcanja (preglednici IV3, IV4) zunaj Evropskega gospodarskega prostora, države članice navedejo le državo.

    2.

    V pomoč državam članicam pri pripravi teh preglednic Eurostat pošlje seznam kod postaj UIC in ustrezne kode NUTS.

    3.

    Za preglednici IV3 in IV4 države članice lahko javijo podatke, ki temeljijo na prodaji kart, ali podatke iz katerega koli drugega razpoložljivega vira.

    4.

    Takšne statistike se pošljejo v zvezi s prevozniki, zajetimi v prilogah I in II.


    PRILOGA V

    STATISTIČNI PODATKI O PROMETNIH TOKOVIH V ŽELEZNIŠKEM OMREŽJU

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Tovorni promet:

    število vlakov

    Potniški promet:

    število vlakov

    Drugo (službeni vlaki, itd.) (neobvezno):

    število vlakov

    Referenčno obdobje

    Eno leto

    Pogostost

    Vsako peto leto

    Seznam preglednic in njihova razčlenitev

    Preglednica V1: tovorni promet po omrežnih odsekih

    Preglednica V2: potniški promet po omrežnih odsekih

    Preglednica V3: drugo (službeni vlaki, itd.) po omrežnih odsekih (neobvezno)

    Rok za prenos podatkov

    18 mesecev po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje

    2005

    Opombe

    1.

    Države članice določijo skupek omrežnih odsekov, ki vključuje najmanj železniške odseke vseevropskega omrežja (TEN) na njihovem območju. Eurostatu sporočijo:

    geografske koordinate in druge podatke, potrebne za določanje in kartiranje posameznih omrežnih odsekov in povezav med njimi

    informacije o značilnostih (vključno z nosilnostjo) vlakov, ki vozijo na posameznem omrežnem odseku.

    2.

    Vsak omrežni odsek, ki sestavlja vseevropsko železniško omrežje (TEN), se določi z dodatnim opisnim znakom v podatkovnem zapisu, kar omogoča kvantificiranje prometa v navedenem omrežju.


    PRILOGA VI

    NST 2007

    Oddelek

    Opis

    01

    Kmetijski, lovski in gozdarski proizvodi; ribe in drugi vodni organizmi

    02

    Premog in lignit; surova nafta in zemeljski plin

    03

    Rudnine in kamnine; šota; uranova in torijeva ruda

    04

    Živila, pijače in tobačni izdelki

    05

    Tekstil in tekstilni izdelki; usnje in usnjeni izdelki

    06

    Les in izdelki iz lesa in plute (razen pohištva); izdelki iz slame in pletarskih materialov; vlaknine, papir in izdelki iz papirja; tiskano gradivo in posneti nosilci zapisa

    07

    Koks in naftni derivati

    08

    Kemikalije, kemični izdelki in umetna ali sintetična vlakna; izdelki iz gume in plastičnih mas; jedrsko gorivo

    09

    Drugi nekovinski mineralni izdelki

    10

    Kovine; kovinski izdelki, razen strojev in naprav

    11

    Stroji in naprave, d. n.; pisarniški stroji in računalniki; električni stroji in naprave, d. n.; radijske, televizijske in komunikacijske naprave in oprema; medicinska oprema, finomehanični in optični instrumenti; ure

    12

    Prevozna sredstva

    13

    Pohištvo; drugi izdelki d. n.

    14

    Sekundarne surovine; komunalni odpadki in drugi odpadki

    15

    Pošta, poštne pošiljke

    16

    Oprema in material, ki se uporabljata pri prevozu blaga

    17

    Blago, premeščeno med selitvijo gospodinjstev in pisarniških prostorov; prtljaga, prepeljana ločeno od potnikov; motorna vozila, premeščena zaradi popravila; drugo netržno blago d. n.

    18

    Blago v skupinah: mešane vrste blaga, ki se prevažajo skupaj

    19

    Nedoločljivo blago: blago, ki ga iz kakršnega koli razloga ni možno določiti in ga zato ni mogoče uvrstiti v skupine 01–16

    20

    Drugo blago d. n.


    PRILOGA VII

    KLASIFIKACIJA NEVARNEGA BLAGA

    1.

    Eksplozivi

    2.

    Plini, stisnjeni, utekočinjeni ali raztopljeni pod pritiskom

    3.

    Vnetljive tekočine

    4.1

    Vnetljive snovi v trdnem stanju

    4.2

    Samovnetljive snovi

    4.3

    Snovi, ki v stiku z vodo oddajajo vnetljive pline

    5.1

    Oksidirajoče snovi

    5.2

    Organski peroksidi

    6.1

    Strupene snovi

    6.2

    Snovi, ki lahko povzročijo okužbe

    7.

    Radioaktivne snovi

    8.

    Jedke snovi

    9.

    Različne druge nevarne snovi

    Opomba:

    Te kategorije so tiste, ki jih določa Pravilnik o mednarodnem železniškem prevozu nevarnega blaga (RID), sprejet na podlagi Direktive 2008/68/ES Evropskega parlamenta in Sveta (1).


    (1)  Direktiva 2008/68/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o notranjem prevozu nevarnega blaga (UL L 260, 30.9.2008, str. 13).


    PRILOGA VIII

    Preglednica VIII.1

    OBSEG PREPELJANEGA TOVORA V BLAGOVNEM PREVOZU

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Prevoz blaga v:

    tonah, skupaj

    tonskih km, skupaj

    Promet tovornih vlakov v:

    vlakovnih km, skupaj

    Referenčno obdobje

    Eno leto

    Pogostost

    Vsako leto

    Rok za posredovanje podatkov

    Pet mesecev po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje

    2017

    Opombe

    Samo za prevoznike, pri katerih je skupni obseg prepeljanega tovora manjši od 200 milijonov tonskih km in manjši od 500 000 ton in ki ne poročajo na podlagi Priloge I (podrobno poročilo).


    Preglednica VIII.2

    OBSEG PREPELJANIH POTNIKOV V POTNIŠKEM PREVOZU

    Seznam spremenljivk in merskih enot

    Prevoz potnikov v:

    številu potnikov, skupaj

    potniških km, skupaj

    Promet potniških vlakov v:

    vlakovnih km, skupaj

    Referenčno obdobje

    Eno leto

    Pogostost

    Vsako leto

    Rok za posredovanje podatkov

    Osem mesecev po koncu referenčnega obdobja

    Prvo referenčno obdobje

    2017

    Opombe

    Samo za prevoznike, pri katerih je skupni obseg prepeljanih potnikov manjši od 100 milijonov potniških km in ki ne poročajo na podlagi Priloge II (podrobno poročilo).


    PRILOGA IX

    RAZVELJAVLJENA UREDBA S SEZNAMOM NAKNADNIH SPREMEMB

    Uredba (ES) št. 91/2003 Evropskega parlamenta in Sveta

    (UL L 14, 21.1.2003, str. 1)

     

    Uredba Komisije (ES) št. 1192/2003

    (UL L 167, 4.7.2003, str. 13)

     

    Uredba Komisije (ES) št. 1304/2007

    (UL L 290, 8.11.2007, str. 14)

    Samo člen 3

    Uredba (ES) št. 219/2009 Evropskega parlamenta in Sveta

    (UL L 87, 31.3.2009, str. 109)

    Samo točka 4.4 Priloge

    Uredba (EU) 2016/2032 Evropskega parlamenta in Sveta

    (UL L 317, 23.11.2016, str. 105)

     


    PRILOGA X

    KORELACIJSKA TABELA

    Uredba (ES) št. 91/2003

    Ta uredba

    Členi 1, 2 in 3

    Členi 1, 2 in 3

    Člen 4(1), uvodno besedilo

    Člen 4(1), uvodno besedilo

    Člen 4(1)(a)

    Člen 4(1)(a)

    Člen 4(1)(c)

    Člen 4(1)(b)

    Člen 4(1)(e)

    Člen 4(1)(c)

    Člen 4(1)(f)

    Člen 4(1)(d)

    Člen 4(1)(g)

    Člen 4(1)(e)

    Člena 4(2), (3) in (4)

    Člena 4(2), (3) in (4)

    Člen 4(5)

    Členi 5, 6 in7

    Členi 5, 6 in 7

    Člen 8(1)

    Člen 8(1)

    Člen 8(1a)

    Člen 8(2)

    Člen 8(2)

    Člen 8(3)

    Člen 8(3)

    Člen 8(4)

    Člen 8(4)

    Člen 8(5)

    Členi 9, 10 in 11

    Členi 9, 10 in 11

    Člen 12

    Člen 13

    Člen 13

    Priloga A

    Priloga I

    Priloga C

    Priloga II

    Priloga E

    Priloga III

    Priloga F

    Priloga IV

    Priloga G

    Priloga V

    Priloga J

    Priloga VI

    Priloga K

    Priloga VII

    Priloga L

    Priloga VIII

    Priloga IX

    Priloga X


    Top