Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0477

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w życie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej europejskiego programu radiowej nawigacji satelitarnej

/* COM/2004/0477 końcowy - COD 2004/0156 */

52004PC0477

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w życie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej europejskiego programu radiowej nawigacji satelitarnej /* COM/2004/0477 końcowy - COD 2004/0156 */


Bruksela, dnia 14.07.2004

COM(2004) 477 końcowy

2004/0156 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie wprowadzenia w życie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej europejskiego programu radiowej nawigacji satelitarnej

(przedstawiona przez Komisję)

UZASADNIENIE

1) GALILEO: strategiczny program dla Unii Europejskiej.

Zadaniem programu GALILEO, utworzonego specjalnie do celów cywilnych, jest uruchomienie pierwszej światowej infrastruktury nawigacji radiowej i pozycjonowania satelitarnego. Posiada on równocześnie wymiar technologiczny, polityczny i ekonomiczny. Rozwój radiowej nawigacji satelitarnej, potwierdzany przez wszelkie oszacowania, dotyczy wszystkich gałęzi gospodarki i wszystkich części składowych naszego społeczeństwa. Rynki powiązane z tą technologią odnotowują 25% roczny wzrost, a w roku 2020 będzie prawdopodobnie w użyciu około trzech miliardów odbiorników. Sam program GALILEO powinien docelowo przyczynić się do powstania około 100 000 miejsc pracy.

Zaangażowanie finansowe Unii Europejskiej w program GALILEO, jak również w jego użytkowanie przyczynia się w istotnej mierze do wdrażania polityki i europejskiego programu kosmicznego, przedstawionych w Białej Księdze dotyczącej przyszłej europejskiej przestrzeni kosmicznej[1] i przewidzianych Europejskim Traktatem Konstytucyjnym[2].

Radiowa nawigacja satelitarna doskonale wpisuje się w ramy polityki transportowej przedstawionej w Białej Księdze[3] Komisji, w szczególności w kwestii przewozów, taryfikacji infrastruktury i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Już obecnie stanowi ona element życia codziennego obywatela Europy, zarówno w jego samochodzie i telefonie komórkowym, jak też dla banku i systemów obrony cywilnej zapewniających jego bezpieczeństwo. Nadaje to programowi GALILEO dodatkowy wymiar "obywatelski". Warto również podkreślić europejski wymiar i wspólnotową wartość dodaną programu GALILEO, gdyż żadne z Państw Członkowskich nie zdobyło się na samodzielne realizację tego projektu.

Parlament Europejski systematycznie udzielał wsparcia temu programowi. W rezolucji przyjętej 29 stycznia 2004 r. podkreślił "ogromną wagę należną programowi GALILEO dla rozwoju przemysłu, transportu, technologii i polityki środowiskowej Unii Europejskiej, a także dla realizacji celu strategicznego ustalonego w Lizbonie i zmierzającego do uczynienia z Unii Europejskiej najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej gospodarki świata".

Ze swej strony, Rada uznała od lipca 1999 r., iż "uruchomienie systemu radiowej nawigacji satelitarnej do użytku cywilnego umożliwi uzyskanie większej niezależności w jednej z najważniejszych kluczowych technologii" oraz że "udoskonalenie systemu radiowej nawigacji satelitarnej do użytku cywilnego umożliwi przemysłowi europejskiemu wzrost umiejętności i wyciągnięcie korzyści na wielką skalę z możliwości, jakie oferuje ta technologia przyszłości". Od tego czasu Rada Unii Europejskiej i Rada Europejska wielokrotnie podkreślały strategiczną wagę tego programu i zwracały się do Komisji z wnioskiem o podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu wprowadzenia go w życie.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny również udzielał wsparcia programowi. We wnioskach z raportu z dnia [ ] czerwca 2004 r. w sprawie stanu zaawansowania programu GALILEO, "potwierdził ogromną wagę strategiczną projektu GALILEO dla Unii Europejskiej oraz dla przyszłości jej sektora kosmicznego".

Jest on jednym z wielkich projektów infrastrukturalnych, wymienionych w komunikacie Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 lutego 2004 r.[4] zatytułowanym "Budowa naszej wspólnej przyszłości. Wyzwania polityczne i środki budżetowe poszerzonej Unii - 2007-2013". Przedstawiony został ponadto jako projekt priorytetowy w ramach inicjatywy wzrostu zaproponowanej przez Komisję i popieranej przez Radę Europejską.

2) Finansowanie kolejnych faz programu.

Program składa się z czterech kolejnych następujących po sobie faz:

- z fazy tworzenia definicji, zrealizowanej w latach 1999-2001, podczas której zaprojektowano architekturę systemu[5] i określono ofertę usług;

- z fazy rozwoju i badań, przewidzianej na lata 2002 - 2005, obejmującej rozwój satelitów i naziemnych części składowych systemu, jak również badania na orbicie;

- z fazy rozmieszczania, obejmującej lata 2006 i 2007, polegającej na budowie i wyniesieniu satelitów na orbitę oraz pełnej instalacji naziemnego segmentu infrastruktury;

- z fazy operacyjnej, która rozpocznie się w roku 2008 i która obejmie zarządzanie systemem, a także jego konserwację i systematyczne doskonalenie.

Fazy tworzenia definicji i rozwoju stanowią część programu poświęconą działalności badawczej. W celu wprowadzenia w życie fazy rozwojuj programu, na mocy rozporządzenia Rady z dnia 21 maja 2002 r.[6], zostało utworzone Wspólne Przedsiębiorstwo "GALILEO". Tak więc od samego początku program GALILEO był finansowany w istotnej mierze z budżetu wspólnotowego. Faza tworzenia definicji została sfinansowana głównie z Piątego Programu Ramowego (5PR). Udział finansowy Wspólnoty wzrósł w fazie rozwoju i badań do 550 milionów euro, pobranych z budżetu sieci transeuropejskich. Dodać do tego należy inwestycję o zbliżonej wartości ze strony państw należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej, które w większości należą również do Wspólnoty Europejskiej. Szósty Program Ramowy finansuje także tę fazę w wysokości 100 milionów euro.

W celu zapewnienia kontynuacji programu, Komisja powinna czuwać nad finansowaniem fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej, które wymagać będą w szczególności wkładu wspólnotowego.

Koszt fazy rozmieszczania szacuje się na 2,1 miliarda euro. W istotnej części powinien on zostać poniesiony przez sektor prywatny. Wielokrotnie, począwszy od roku 2001, Rada podkreślała, że sektor prywatny powinien w istotnej mierze uczestniczyć w finansowaniu tego projektu[7]. Dokładniej, we wnioskach przyjętych na posiedzeniu w dniach 25 i 26 marca 2002 r., Rada ustaliła, że dla sfinansowania fazy rozmieszczania "należy podjąć kroki zmierzające do zagwarantowania podziału środków, zgodnie z którym maksymalnie jedna trzecia środków będzie pochodziła z budżetu wspólnotowego, a co najmniej dwie trzecie z sektora prywatnego". Na tej podstawie sektor prywatny powinien sfinansować co najmniej 1,4 miliarda euro, a pozostała część, czyli około 700 milionów euro zostałaby sfinansowana przez sektor publiczny. W związku z tym, przy uwzględnieniu finansowania już zaplanowanego w aktualnej perspektywie finansowej, kwota finansowania fazy rozmieszczania, ponoszona przez budżet wspólnotowy w ramach Nowej Perspektywy Finansowej, powinna wynieść [500] milionów euro.

Finansowanie fazy operacyjnej, która rozpocznie się w roku 2008, zapewnione będzie przez sektor prywatny. Jednakże, biorąc pod uwagę szczególny charakter rynku radiowej nawigacji satelitarnej i sprzedaży jego usług, jak również gwarancji udostępnienia ich w interesie sektora publicznego, niezbędne będzie zapewnienie nadzwyczajnych publicznych środków finansowych podczas pierwszych lat fazy operacyjnej. We wnioskach przyjętych na posiedzeniu w dniach 25 i 26 marca 2002 r., a także na posiedzeniu 8 i 9 marca 2004 r., Rada przewidziała zresztą wyraźnie udział środków wspólnotowych na cele finansowania fazy operacyjnej. Dokładna kwota wkładu Wspólnoty będzie znana dopiero po zakończeniu negocjacji w sprawie umowy koncesyjnej[8], które kontynuowane będą w roku 2005. Jednakże, w świetle wyników badań, przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers w 2001 r., dotyczących w szczególności stosunku kosztów i zysków projektu, rozsądne wydaje się zaplanowanie z tego tytułu kwoty [500] milionów euro w ramach Nowej Perspektywy Finansowej.

3) Schemat instytucjonalny fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej.

Schemat instytucjonalny zatwierdzony dla fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej różni się w istotny sposób od schematu właściwego dla fazy rozwojowej. Podczas tych dwóch faz budowa, a następnie zarządzanie systemem będą powierzone prywatnemu koncesjonariuszowi, kontrolowanemu przez organ nadzoru-agencję wspólnotową pełniącą rolę organu udzielającego koncesji. Przyznanie koncesji okazało się bowiem najwłaściwszą drogą do sukcesu programu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Organ nadzoru został utworzony na mocy rozporządzenia Rady nr ___ /2004 z dnia ___ 2004 r. w sprawie struktur zarządzania europejskim programem radiowej nawigacji satelitarnej. Zostanie on powołany w pierwszej połowie 2005 r. Celem organu jest zapewnienie zarządzania interesami publicznymi dotyczącymi europejskich programów radiowej nawigacji satelitarnej oraz pełnienie funkcji organu przyznającego koncesję w stosunku do przyszłego koncesjonariusza. Do jego zadań należy zarządzanie funduszami publicznymi przyznawanymi europejskim programom radiowej nawigacji satelitarnej, a także monitorowanie zarządzania finansowego tymi programami w celu optymalnego wykorzystania środków publicznych. Ponadto organ nadzoru wykonywać będzie zadania budżetowe powierzane przez Komisję zgodnie z postanowieniami art. 54 ust. 2 lit. b) rozporządzenia finansowego stosowanego do budżetu Wspólnoty Europejskiej. Powołanie organu nadzoru oraz przekazanie organowi zarządzania funduszami przyznawanymi europejskiemu programowi radiowej nawigacji satelitarnej są formą zlecania zadań na zewnątrz, co skierowane jest w stronę polityki upraszczania sposobów zarządzania, jakie wyznaczyła sobie Komisja.

Należy podkreślić, iż w celu umożliwienia organowi nadzoru prawidłowego wykonywania jego zadań, jego Rada Nadzorcza składająca się z przedstawicieli Państw Członkowskich i Komisji, otrzymała szerokie uprawnienia do opracowania budżetu, kontrolowania jego wykonania, zatwierdzania programu pracy, przyjmowania odpowiednich środków finansowych i wprowadzania przejrzystych procedur decyzyjnych. Ponadto działania organu nadzoru podlegają kontroli Trybunału Obrachunkowego.

Prywatny koncesjonariusz wyłaniany jest w drodze procedury przetargowej, przeprowadzonej przez Wspólne Przedsiębiorstwo GALILEO. Umowa koncesyjna zostanie podpisana w 2005 r. Zgodnie z postanowieniami art. 3 rozporządzenia nr ___/2004, system należeć będzie do organu nadzoru, i będzie całkowicie własnością publiczną: jego wybudowanie i zarządzanie jedynie przez pewien ograniczony okres będą powierzone koncesjonariuszowi.

4) Szczegółowe zasady finansowania publicznego fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej.

Z tego, co zostało już powiedziane wynika, że w budżecie wspólnotowym należy przewidzieć kwotę [jednego miliarda] euro na cele finansowania fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej programu GALILEO w okresie od 2007 do 2013 r. Kwota ta zostanie przekazana organowi nadzoru, który wykorzysta ją zgodnie z wyżej wymienionymi postanowieniami rozporządzenia nr ___/2004. Linia budżetowa, z której zostanie pobrana ta kwota, nie będzie linią budżetową przeznaczoną na cele badań naukowych ani na cele transeuropejskich sieci transportowych, lecz odrębną linią, utworzoną na potrzeby fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej programu GALILEO, ponieważ:

- program osiągnął obecnie fazę dojrzałości i nabrał wymiaru, który przekracza założenia dotyczące polityk sektorowych prowadzonych przez Komisję, szczególnie w kwestii badań i innowacji, transportu, telekomunikacji itd. Stanowi on również jedno z głównych osiągnięć przyszłego europejskiego programu kosmicznego, zgodnie z zapisem Białej Księgi dotyczącym europejskiej polityki przestrzeni kosmicznej;

- rozmiar finansowanych działań narzuca obowiązek przejrzystości i ścisłych rygorów budżetowych, a także dokładnego monitorowania programu;

- ważne jest, by schemat instytucjonalny i ramy budżetowe były jasne, spójne i jednoznaczne w stosunku do koncesjonariusza systemu, któremu Wspólnota narzuca ze swej strony wymogi porównywalnej przejrzystości i solidności.

Należy podkreślić, że finansowanie programu GALILEO z budżetu wspólnotowego będzie ograniczone w czasie, gdyż wpływy komercyjne uzyskane przy użytkowaniu systemu powinny docelowo zapewnić jego równowagę finansową. Powinny być one wystarczająca dla zapewnienia udoskonalania i odnowienia systemu. W związku z tym, poza funduszami pochodzącymi z budżetu wspólnotowego, plan finansowania fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej obejmuje trzy inne źródła, które zostały określone i opisane przez konsorcja będące kandydatami do koncesji.

Po pierwsze, koncesjonariusz systemu sam zapewni sobie wynagrodzenie poprzez dostarczania różnych usług, świadczonych przez system GALILEO.

Po drugie, koncesjonariusz będzie również korzystał z licencji i praw własności intelektualnej do części składowych systemu, których użytkowanie zostanie mu przyznane przez organ nadzoru w ramach umowy koncesyjnej.

Po trzecie, Europejski Bank Inwestycyjny zadeklarował gotowość udzielania pożyczek. W dniu dzisiejszym nikomu nie trzeba udowadniać wagi możliwości dysponowania długoterminowymi pożyczkami z dogodnym terminem spłaty, umożliwiającym zwrot pieniędzy począwszy od chwili, gdy system rozpocznie wytwarzanie znacznych przepływów komercyjnych.

Ponadto, w kwestii funduszy pochodzenia publicznego należy zaznaczyć, iż wiele państw trzecich, a zwłaszcza Chiny, Izrael i Indie, przewiduje finansowy udział w programie w ramach umów o współpracy.

5) Wnioski.

Program GALILEO osiągnął etap zaawansowanej dojrzałości i przekracza obecnie w znacznym stopniu ramy zwykłego projektu badawczego. Należy oprzeć go na specjalnym instrumencie prawnym, lepiej przystosowanym do zaspakajania jego potrzeb i mogącym zapewnić jak najlepsze zarządzanie finansowe. Rozporządzenie wspólnotowe staje się więc konieczne w celu umożliwienia wprowadzania w życie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej programu, zgodnie ze szczegółowymi warunkami omówionymi powyżej.

2004/0156 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA (WE) nr..../.... PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie wprowadzenia w życie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej europejskiego programu radiowej nawigacji satelitarnej

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 156

uwzględniając projekt Komisji[9],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego [10],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[11],

orzekając zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[12],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zadaniem programu GALILEO, utworzonego specjalnie do celów cywilnych, jest uruchomienie pierwszej światowej infrastruktury nawigacji radiowej i pozycjonowania satelitarnego .

(2) Parlament Europejski, Rada i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny systematycznie wspierały program Galileo.

(3) Program Galileo dotyczy technologii zmierzającej do poprawy życia obywateli europejskich w wielu dziedzinach. W szczególności wpisuje się on doskonale w ramy polityki transportu, przedstawionej w Białej Księdze[13] Komisji, szczególnie w kwestiach dotyczących przewozów, taryfikacji infrastruktury i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

(4) Program ten stanowi jeden z priorytetowych projektów w ramach inicjatywy wzrostu zaproponowanej przez Komisję i popieranej przez Radę Europejską. Stanowi on również jedno z głównych osiągnięć przyszłego europejskiego programu kosmicznego, zgodnie z zapisem w Białej Księdze dotyczącym europejskiej polityki przestrzeni kosmicznej[14].

(5) Program Galileo obejmuje fazę tworzenia definicji, fazę rozwoju, fazę rozmieszczania i fazę operacyjną.

(6) Faza tworzenia definicji i faza rozwoju, stanowiące część składową programu poświęconego badaniom naukowym, zostały w znacznym stopniu sfinansowane z budżetu wspólnotowego sieci transeuropejskich.

(7) Rozporządzeniem Rady (WE) nr 2236/95 z 18 września 1995 r., ustanawiającym zasady ogólne przyznawania wspólnotowej pomocy finansowej w dziedzinie sieci transeuropejskich[15], wprowadzono zasady obowiązujące w kwestii wspólnotowej pomocy finansowej w przypadku projektów wspólnotowych dotyczących systemów rozmieszczania i nawigacji satelitarnej.

(8) W celu wdrożenia fazy rozwojowej programu Galileo, na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 876/2002[16], powołano Wspólne Przedsiębiorstwo Galileo.

(9) W celu zapewnienia kontynuacji programu należy zapewnić finansowanie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej.

(10) Biorąc pod uwagę wyrażoną przez Radę wolę ograniczenia do jednej trzeciej części finansowania publicznego fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej oraz środki finansowe przewidziane już w ramach aktualnej perspektywy finansowej, kwota finansowania fazy rozmieszczania do pokrycia przez budżet Wspólnoty w ramach Nowych Perspektyw Finansowych powinna wynieść [500] milionów euro.

(11) Z uwagi na szczególny charakter rynku radiowej nawigacji satelitarnej i sprzedaży jego usług, jak również gwarancji udostępnienia ich w interesie sektora publicznego, w drodze wyjątku niezbędne będzie wniesienie części finansowania publicznego podczas pierwszych lat fazy operacyjnej. Rada przewidziała zresztą wyraźnie udział środków wspólnotowych na cele finansowania fazy operacyjnej we wnioskach przyjętych kolejno na posiedzeniach w dniach 25 i 26 marca 2002 r. i 8 i 9 marca 2004 r. Przewidywana kwota wymaganego wkładu Wspólnoty będzie rzędu [500] milionów euro.

(12) Należy w związku z tym przewidzieć w budżecie wspólnotowym kwotę [jednego miliarda] euro na cele finansowania fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej programu GALILEO w okresie od 2007 do 2013 r.

(13) Podczas fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej budowa, a następnie zarządzanie systemem będą powierzone prywatnemu koncesjonariuszowi, kontrolowanemu przez organ nadzoru, powołany rozporządzeniem Rady (WE) nr ___/2004 z ___ 2004 r.

(14) Do zadań organu nadzoru należy zarządzanie funduszami publicznymi przyznawanymi europejskim programom radiowej nawigacji satelitarnej, a także monitorowanie zarządzania finansowego tymi programami w celu optymalnego wykorzystania środków publicznych. Ponadto organ nadzoru wykonywać będzie zadania budżetowe powierzane przez Komisję zgodnie z postanowieniami art. 54 ust. 2 lit. b) rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego stosowanego do budżetu Wspólnoty Europejskiej[17].

(15) Program GALILEO znalazł się na etapie zaawansowanej dojrzałości i przekracza aktualnie w znacznym stopniu ramy zwykłego projektu badawczego. Należy oprzeć go na specjalnym instrumencie prawnym, lepiej przystosowanym do zaspokajania jego potrzeb i mogącym zapewnić jak najlepsze zarządzanie finansowe.

(16) Niniejsze rozporządzenie ustala, dla fazy rozmieszczania i dla fazy operacyjnej programu, ramy finansowe stanowiące dla władz budżetowych uprzywilejowane odniesienie, w znaczeniu punktu 33 porozumienia międzyinstytucjonalnego z 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i poprawy dyscypliny budżetowej,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Niniejsze rozporządzenie ustala szczegółowe zasady dotyczące wkładu finansowego Wspólnoty dla wprowadzenia w życie fazy rozmieszczania i fazy operacyjnej europejskiego programu radiowej nawigacji satelitarnej Galileo, nazywanego dalej "programem".

Artykuł 2

Wkład Wspólnoty udzielany programowi na mocy niniejszego rozporządzenia przyznany jest w celu współfinansowania:

a) czynności związanych z fazą rozmieszczania, obejmujących budowę i wyniesienie na orbitę satelitów, a także całkowite uruchomienie infrastruktury naziemnej;

b) pierwszej serii czynności związanych z rozpoczęciem fazy operacyjnej, obejmującej zarządzanie infrastrukturą składającą się z satelitów i ze stacji naziemnych połączonych z jej funkcjonowaniem, jak również konserwację i systematyczne udoskonalanie tego systemu.

Artykuł 3

Kwota finansowa niezbędna dla wdrożenia działań przewidzianych w art. 2 w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r. wynosi [1 miliard ].

Środki roczne przyznawane są przez władze budżetowe w granicach perspektywy finansowej.

Artykuł 4

Organ nadzoru Galileo zapewnia, zgodnie z art. 54 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002 i zgodnie z postanowieniami rozporządzenia (WE) nr .../2004, zarządzanie i kontrolę użytkowania funduszy pochodzących z wkładu wspólnotowego przeznaczonego na europejski program radiowej nawigacji satelitarnej.

Środki operacyjne niezbędne do finansowania tego wkładu Wspólnoty przekazywane są do dyspozycji organu nadzoru Galileo, na mocy konwencji, zgodnie z postanowieniami art. 2 lit. e) rozporządzenia (WE) nr ___/2004.

Kwota każdej konwencji rocznej o przekazaniu środków do dyspozycji określana jest na podstawie programu roboczego organu nadzoru, zatwierdzonego przez jego RadęNadzorczą, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 6 rozporządzenia (WE) nr ___/2004.

Konwencja zawiera w szczególności postanowienia w kwestii ogólnych warunków zarządzania funduszami powierzanymi organowi nadzoru.

Artykuł 5

Komisja czuwa by, podczas wprowadzania w życie przez organ nadzoru działań finansowanych na mocy niniejszego rozporządzenia, interesy finansowe Wspólnoty były chronione przez stosowanie środków zapobiegawczych dla przeciwdziałania nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, za pomocą dokonywania faktycznych kontroli oraz za pomocą ściągania niesłusznie zapłaconych kwot, jak również, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, za pomocą rzeczywistych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 2988/95[18], z rozporządzeniem Rady (Euratom, WE) nr 2185/96[19] i z rozporządzeniem Parlamentu i Rady (WE) nr 1073/1999[20].

Dla działań wspólnotowych, finansowanych na mocy niniejszego rozporządzenia, pojęcie nieprawidłowości opisane w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2988/95 rozumiane jest jako jakiekolwiek naruszenie przepisu prawa wspólnotowego lub jakakolwiek nieznajomość obowiązku umownego wynikającego z działania lub z zaniechania przez organ prawny, którego konsekwencją jest lub mogłoby być działanie na szkodę ogólnego budżetu Wspólnoty Europejskiej lub budżetów, którymi Wspólnota zarządza przez dokonanie nienależnego wydatku.

Umowy i konwencje [jak również porozumienia z uczestniczącymi państwami trzecimi] wynikające z niniejszego rozporządzenia przewidują w szczególności monitorowanie i kontrolę finansową przez organ nadzoru i Komisji oraz każdego przedstawiciela posiadającego ich zezwolenie oraz audytami Trybunału Obrachunkowego, w razie potrzeby na miejscu.

Artykuł 6

Komisja zapewnia wprowadzenie w życie niniejszego rozporządzenia i systematycznie składa sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

Artykuł 7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

FICHE FINANCIRE LÉGISLATIVE

+++++ TABLE +++++

1. LIGNE(S) BUDGÉTAIRE(S) + INTITULÉ(S)

Ligne Budgétaire spécifique au programme Galileo

2. DONNÉES CHIFFRÉES GLOBALES

2.1 Enveloppe totale de l'action (partie B): 1.000 millions d'euros en CE

La décision de l'autorité législative est sans préjudice aux décisions budgétaires prises dans le contexte de la procédure annuelle.

2.2 Période d'application:

2007-2013

2.3 Estimation globale pluriannuelle des dépenses:

a) Échéancier crédits d'engagement/crédits de paiement (intervention financire) (cf. point 6.1.1)

Millions d'euros ( la 3e décimale)

+++++ TABLE +++++

b) Assistance technique et administrative (ATA) et dépenses d'appui (DDA) (cf. point 6.1.2)

Non applicable

c) Incidence financire globale des ressources humaines et autres dépenses de fonctionnement(cf. points 7.2 et 7.3)

Non applicable

2.4 Compatibilité avec la programmation financire et les perspectives financires

[x] Proposition compatible avec la Communication de la Commission concernant 2007-2013 du 10 février 2004 (COM (2004) 101).

2.5 Incidence financire sur les recettes

[x] Aucune implication financire (concerne des aspects techniques relatifs la mise en uvre d'une mesure).

3. CARACTÉRISTIQUES BUDGÉTAIRES

+++++ TABLE +++++

4. BASE JURIDIQUE

Article 156 du traité instituant la Communauté européenne.

5. DESCRIPTION ET JUSTIFICATION

5.1 Nécessité d'une intervention communautaire[23]

5.1.1 Objectifs poursuivis

Le programme GALILEO vise mettre en place la premire infrastructure mondiale de radionavigation et de positionnement par satellite spécifiquement conçue des fins civiles. Il présente une dimension la fois technologique, politique et économique. Ds aujourd'hui, la radionavigation par satellite est entrée dans la vie quotidienne du citoyen européen ce qui confre au programme GALILEO une dimension citoyenne supplémentaire.

Il importe aussi de souligner la dimension européenne et la valeur ajoutée communautaire de GALILEO, aucun Etat membre n'ayant souhaité développer seul un tel projet.

Dans ce contexte, le Conseil a considéré ds juillet 1999 que la mise en place d'un systme de navigation par satellite usage civil permettra de parvenir une indépendance accrue dans une des technologies clés les plus importantes et que la mise au point d'un systme de navigation par satellite usage civil offre l'industrie européenne des possibilités d'accroître sa compétence et de tirer profit sur une grande échelle des possibilités qu'ouvre cette technologie d'avenir . Depuis lors, le Conseil et le Conseil européen ont souligné maintes reprises l'importance stratégique de ce programme et ont demandé la Commission de prendre toutes les mesures nécessaires afin de le mettre en uvre.

Les phases de définition et de développement constituent la partie du programme consacrée la recherche. Aussi, depuis son origine, le programme GALILEO a-t-il été financé de façon significative par le budget communautaire. La participation financire communautaire s'est accrue avec la phase de développement et de validation, pour laquelle elle s'élve 550 millions d'euros, prélevés sur le budget des réseaux transeuropéens.

Afin d'assurer la poursuite du programme, la Commission doit veiller au financement des phases de déploiement et d'exploitation, qui comprendra notamment une contribution communautaire.

La contribution communautaire allouée au programme Galileo par le présent rglement est octroyée dans le but de co-financer :

- des activités liées la phase de déploiement, qui comprend la construction et le lancement des satellites ainsi que la mise en place complte de l'infrastructure terrestre;

- la premire série des activités liées au lancement de la phase d'exploitation, qui comprend la gestion de l'infrastructure composée des satellites et des stations terrestre associées son fonctionnement, ainsi que l'entretien et le perfectionnement constant de ce systme.

5.1.2 Dispositions prises relevant de l'évaluation ex ante :

Pendant la phase de définition du programme, plusieurs études ont été menées bien. Elles portaient notamment sur le cot des différentes phases du programme, la viabilité du projet ainsi que sur la contribution financire du secteur public. En outre, faisant suite une demande du Conseil, la Commission a fait appel un consultant indépendant, le cabinet PricewaterhouseCoopers, pour effectuer une analyse du projet comportant, entre autres, le calcul du ratio bénéfice/cot et une proposition sur la structure la plus adéquate pour associer le secteur privé. En mars 2002 et en mars 2004, sur la base en particulier de ces différentes études, le Conseil a adopté des conclusions prévoyant explicitement une intervention des fonds communautaires pour financer les phases de déploiement et d'exploitation.

Le cot de la phase de déploiement est estimé 2,1 milliards d'euros. Il devrait tre en grande partie supporté par le secteur privé. En effet, diverses reprises depuis 2001, le Conseil a souligné que le secteur privé devait participer substantiellement au financement du projet. Plus précisément, dans les conclusions qu'il a adoptées lors de sa réunion des 25 et 26 mars 2002, il a convenu, pour le financement de la phase de déploiement, de s'efforcer de garantir une répartition selon laquelle un tiers au maximum provienne du budget communautaire et deux tiers au minimum du secteur privé . Sur cette base, le secteur privé devrait prendre en charge au moins 1,4 milliards d'euros et le reste, soit quelque 700 millions d'euros, serait financé par le secteur public. En conséquence, compte tenu des financements déj prévus par les actuelles perspectives financires, le montant du financement de la phase de déploiement supporté par le budget communautaire dans le cadre des nouvelles perspectives financires devrait s'élever [500] millions d'euros.

Le financement de la phase d'exploitation, qui débutera en 2008, sera assuré par le secteur privé. Néanmoins, compte tenu de la nature particulire du marché de la radionavigation par satellite et de la commercialisation de ses services ainsi que de la garantie de mise disposition de ceux-ci dans l'intért du secteur public, il sera nécessaire d'apporter une part de financements publics exceptionnels pendant les premires années de la phase d'exploitation. Dans les conclusions qu'il a adoptées lors de sa réunion des 25 et 26 mars 2002 ainsi que lors de sa réunion des 8 et 9 mars 2004, le Conseil a d'ailleurs explicitement prévu l'intervention de fonds communautaires pour le financement de la phase d'exploitation. Le montant exact de la contribution communautaire ne sera connu qu' l'issue des négociations sur le contrat de concession, qui se poursuivront en 2005. Toutefois, la lumire des résultats de l'étude PricewaterhouseCoopers(http://europa.eu.int/comm/dgs/energy_transport/galileo/documents/technical_en.htm) effectuée en 2001 et portant en particulier sur le ratio cots/bénéfices du projet, il est raisonnable de prévoir ce titre une somme d'un montant de [500] millions d'euros dans les nouvelles perspectives financires.

Sur le schéma institutionnel il convient signaler que pendant ces deux phases la construction, puis la gestion du systme seront confiées un concessionnaire privé placé sous le contrôle de l'Autorité de Surveillance, agence communautaire qui jouera le rôle d'autorité concédante. La solution de la concession est, en effet, apparue comme la plus appropriée pour assurer le succs du programme dans le cadre d'un partenariat public privé.

Pendant les phases de déploiement et d'exploitation, l'Autorité de Surveillance surveillera en particulier les activités du concessionnaire et vérifiera qu'elles correspondent aux spécifications du contrat et du cahier des charges.

GALILEO étant un service public mondial, le nombre de récepteurs en service dans le monde constituera, moyen et long terme, l'un des principaux indicateurs de la réussite du programme et du bon emploi des fonds communautaires.

5.2 Actions envisagées et modalités de l'intervention budgétaire

La contribution communautaire allouée au programme Galileo par le présent rglement est octroyée dans le but de co-financer :

- des activités liées la phase de déploiement, qui comprend la construction et le lancement des satellites ainsi que la mise en place complte de l'infrastructure terrestre;

- la premire série des activités liées au lancement de la phase d'exploitation, qui comprend la gestion de l'infrastructure composée des satellites et des stations terrestre associées son fonctionnement, ainsi que l'entretien et le perfectionnement constant de ce systme.

Il résulte de ce qui précde qu'il convient de prévoir la charge du budget communautaire une somme d'[un milliard] d'euros pour le financement des phases de déploiement et d'exploitation de GALILEO pendant la période s'étendant de 2007 2013. Cette somme sera versée l'Autorité de Surveillance qui en fera usage conformément aux dispositions précitées du rglement n° ___/2004.

La ligne budgétaire sur laquelle sera imputée cette somme ne saurait tre celle du budget de la recherche ou celle des réseaux transeuropéens des transports, mais une ligne particulire créée pour les phases de déploiement et d'exploitation du programme GALILEO, ds lors que :

- le programme est maintenant parvenu maturité et a pris une dimension qui s'étend bien au-del des politiques sectorielles poursuivies par la Commission, notamment en matire de recherche et d'innovation, de transports, de télécommunications, etc ;

- la taille des actions couvertes impose des obligations de transparence et de rigueur budgétaire ainsi qu'un suivi scrupuleux du programme ;

- il importe que le schéma institutionnel et le cadre budgétaire apparaissent clairs, cohérents et sans équivoques vis vis du concessionnaire du systme, qui la Communauté impose de son côté des exigences de transparence et de solidité comparables.

Il convient d'insister sur le fait que le financement du programme GALILEO par le budget communautaire sera limité dans le temps, les revenus commerciaux générés par l'exploitation du systme devant terme en assurer l'équilibre financier. Ils devraient mme tre suffisants pour assurer le perfectionnement et le renouvellement du systme. A cet égard, outre les fonds provenant du budget communautaire, le plan de financement des phases de déploiement et d'exploitation comprend trois autres ressources qui ont été identifiées et décrites par les consortia candidats la concession.

En premier lieu, le concessionnaire du systme se rétribuera par la fourniture des différents services générés par le systme GALILEO.

En second lieu, le concessionnaire tirera également partie des licences et des droits de propriété intellectuelle sur les composants du systme, dont la jouissance lui aura été gratuitement concédée par l'Autorité de Surveillance.

En troisime lieu, la Banque Européenne d'Investissement s'est déclarée favorable l'octroi de prts. A cet égard, l'importance de disposer de prts long terme assortis d'une période de grâce permettant un remboursement partir du moment o le systme commencera générer des flux commerciaux conséquents, n'est plus démontrer.

Par ailleurs, s'agissant des fonds d'origine publique, il convient de mentionner que plusieurs pays tiers, principalement la Chine, Israël et l'Inde, ont prévu de participer financirement au programme dans le cadre d'accords de coopération.

Enfin, l'Autorité de Surveillance pourra utiliser les fonds destinés au financement des actions de recherche et de développement technologique dans les domaines associés la radionavigation par satellite et ses multiples applications, notamment pour moderniser et améliorer constamment le systme.

5.3 Modalités de mise en uvre

La création de l'Autorité de Surveillance et la gestion par cette Autorité des fonds alloués au programme européen de radionavigation par satellite constituent une forme d'externalisation qui va dans le sens de la politique de simplification des modes de gestion que s'est fixée la Commission.

L'Autorité de Surveillance a été créée par le rglement du Conseil n° ___/2004 du ___ 2004 sur les structures de gestion du programme européen de radionavigation par satellite. Elle sera mise en place durant la premire moitié de l'année 2005.

Elle a pour objet d'assurer la gestion des intérts publics relatifs aux programmes européens de radionavigation par satellite et de jouer le rôle d'autorité concédante l'égard du futur concessionnaire. Parmi ses missions figurent la gestion des fonds publics alloués aux programmes européens de radionavigation par satellite ainsi que le suivi de la gestion financire de ces programmes afin d'optimiser l'utilisation des fonds publics.

En outre, l'Autorité de Surveillance exécutera les tâches budgétaires qui lui seront confiées par la Commission conformément aux dispositions de l'article 54 (2) (b) du rglement financier applicable au budget de la Communauté européenne.

Il importe de souligner qu'afin de permettre l'Autorité de Surveillance de mener bien ses missions, son Conseil d'Administration, composé de représentants des Etats membres et de la Commission, a reçu des pouvoirs étendus pour établir le budget, en contrôler l'exécution, approuver le programme de travail, adopter les mesures financires adéquates et mettre en place des procédures transparentes de prise de décision. Par ailleurs, les activités de l'Autorité de Surveillance sont soumises au contrôle de la Cour des comptes.

6. INCIDENCE FINANCIRE

6.1 Incidence financire totale sur la partie B (pour toute la période de programmation)

La contribution communautaire affectée au programme européen de radionavigation par satellite sera octroyée l'Autorité de surveillance Galileo qui assurera la gestion et le contrôle de l'utilisation des fonds. Le financement prendra la forme d'une subvention au budget de l'Autorité de surveillance Galileo, conformément aux dispositions de l'article 2e) du rglement n° ___/2004.

6.1.1 Intervention financire

Crédits d'engagement en millions d'euros ( la 3e décimale)

+++++ TABLE +++++

6.1.2 Assistance technique et administrative (ATA), dépenses d'appui (DDA) et dépenses TI (crédits d'engagement)

6.2. Calcul des cots par mesure envisagée en partie B (pour toute la période de programmation)[25]

Les conventions de financements seront conclues entre la Commission, agissant au nom de la Communauté, et l'Autorité de surveillance Galileo. Le montant de chaque convention annuelle sera déterminé sur la base du programme de travail de l'Autorité de surveillance approuvé par son Conseil d'administration, conformément la procédure prévue par l'article 6 du rglement XXXX. Les termes de ces conventions stipulent en particulier les conditions générales de la gestion des fonds confiés l'Autorité de surveillance.

7. INCIDENCE SUR LES EFFECTIFS ET LES DÉPENSES ADMINISTRATIVES

Non applicable

8. SUIVI ET ÉVALUATION

8.1 Systme de suivi

Le suivi sera assuré par l'Autorité de Surveillance Galileo. Elle fixera les objectives et les indicateurs au début de chaque année.

(voir point 5.3)

8.2 Modalités et périodicité de l'évaluation prévue

L'Autorité de Surveillance, selon les modalités prévues par son Rglement, assurera l'évaluation, la gestion et le contrôle de l'utilisation des fonds communautaire. (voir point 5.3)

9. MESURES ANTIFRAUDE

Selon l'article 6 du présent Rglement, les conventions de financement, ainsi que tout contrat ou instrument de mise en uvre qui en découle, prévoient expressément que la Cour des comptes et l'Office européen de lutte antifraude (OLAF) peuvent, au besoin, procéder un contrôle sur place.

[1] COM (2003) 673 z 11.11.2003

[2] Artykuł III-150

[3] COM (2001) 370 wersja ostateczna z 12.9.2001

[4] COM (2001) 101 wersja ostateczna

[5] Przez "system GALILEO" rozumie się infrastrukturę składającą się z satelitów i ze stacji naziemnych, powiązanych z jej działaniem

[6] Rozporządzenie Rady WE 876/2002 z 21 maja 2002 r.

[7] por. Przedmowa 13 do Rrozporządzenia WE 876/2002.

[8] Zgodnie z art. 2.3 Statutu Wspólnego Przedsiębiorstwa GALILEO

[9] Dz.U. [...] z [...], str. [...].

[10] Dz.U. [...] z [...], str. [...].

[11] Dz.U. [...] z [...], str. [...].

[12] Dz.U. [...] z [...], str. [...].

[13] COM (2001) 370 wersja ostateczna z 12.9.2001 r.

[14] COM (2003) 673 wersja ostateczna z 11.11.2003 r.

[15] Dz.U. L 228 z 23.09.1995, str. 1, ostatnio zmieniony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 807/2004 (Dz.U. L 143 z 30.4.2004, str. 46)

[16] Dz.U. L 138 z 28.05.2002, str. 1

[17] Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1

[18] Dz.U. L 312 z 23.12.1995 str. 1

[19] Dz.U. L 292 z 15.11.1996 str. 2

[20] Dz.U. L 136 z 31.5.1999 str. 1

[21] Compte tenu des financements déj prévus par les actuelles perspectives financires (130 millions d'euro), le montant du financement de la phase de déploiement supporté par le budget communautaire dans le cadre des nouvelles perspectives financires devrait s'élever [500] millions d'euros

[22] La ventilation annuelle de la contribution communautaire est indicative et sera conditionnée aux résultats des négociations sur le contrat de concession, qui se poursuivront en 2005

[23] Pour plus d'informations, voir le document d'orientation déparé

[24] Compte tenu des financements déj prévus par les actuelles perspectives financires (130 million d'euro) pour la premire année de la phase de déploiement (2006), le montant du financement, pour la deuxime année de ladite phase, supporté par le budget communautaire dans le cadre des nouvelles perspectives financires devrait s'élever [500] millions d'euros

[25] Pour plus d'informations, voir le document d'orientation séparé

Top