EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0305

Građevni proizvodi

Građevni proizvodi

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 305/2011 – usklađeni uvjeti za stavljanje na tržište građevnih proizvoda

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se želi unaprijediti funkcioniranje jedinstvenog tržišta i poboljšati slobodno kretanje građevnih proizvoda* u Europskoj uniji (EU) utvrđivanjem jedinstvenih pravila za stavljanje tih proizvoda na tržište i pružanjem zajedničkog tehničkog jezika za ocjenu svojstva građevnih proizvoda*.
  • Na taj način Uredba državama članicama EU-a omogućuje i da osiguraju sigurnost građevina*.
  • Uredbom o izmjeni (EU) 2019/1020 nadalje se jača tržišni nadzor radi osiguranja da su proizvodi koji su stavljeni na tržište sigurni i u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

KLJUČNE TOČKE

  • Uredbom se utvrđuju uvjeti za stavljanje na tržište građevnih proizvoda.
  • Njome se utvrđuju metode i kriteriji ocjenjivanja i iskazivanja svojstva građevnih proizvoda i uvjeta za upotrebu oznake CE.
  • Države članice ostaju odgovorne za zahtjeve u pogledu protupožarne sigurnosti, utjecaja na okoliš i energetske učinkovitosti koji se primjenjuju na zgrade i ostale građevine.

Izjava o svojstvima i oznaka CE

  • Kada proizvođač odluči staviti građevni proizvod na tržište i kada je taj proizvod obuhvaćen usklađenom normom ili je za njega izdana europska tehnička ocjena, proizvođač mora sastaviti izjavu o svojstvima koja, među ostalim, sadržava sljedeće informacije:
    • referencu vrste proizvoda;
    • sustave ocjenjivanja i provjere stalnosti svojstava proizvoda;
    • uputu na primjenjivu usklađenu normu ili europsku tehničku ocjenu;
    • namjeravanu uporabu ili uporabe građevnog proizvoda;
    • objavljena svojstva na temelju ocjene u skladu s primjenjivom usklađenom normom ili europskom tehničkom ocjenom.
  • Nakon sastavljanja izjave o svojstvima, proizvođač mora staviti oznaku CE na proizvod.
  • Oznaka CE označuje da su svojstva proizvoda ocijenjena i da su stalna.
  • Oznaka CE omogućuje zakonito stavljanje građevnog proizvoda na tržište u bilo kojoj državi članici kojim se potom može trgovati na jedinstvenom tržištu EU-a.
  • Države članice moraju uspostaviti kontaktne točke za građevne proizvode radi pružanja informacija o zahtjevima u vezi s građevnim proizvodima.

Obveze proizvođača, uvoznika i distributera

  • Proizvođači moraju napraviti sljedeće.
    • Pripremiti tehničku dokumentaciju i na temelju nje sastaviti izjavu o svojstvima te na proizvod postaviti oznaku CE.
    • Jamčiti da proizvod zadržava svoju sukladnost s izjavom o svojstvima. Kada proizvođači smatraju da proizvod više nije u skladu s izjavom o svojstvima, moraju odmah poduzeti odgovarajuće korektivne mjere ili povući ili opozvati proizvod s tržišta.
  • Uvoznici moraju napraviti sljedeće.
    • Jamčiti da proizvod nosi oznaku CE i da je uz njega priložena potrebna dokumentacija.
    • Izbjegavati staviti proizvod na tržište ako smatraju da on nije u skladu s izjavom o svojstvima.
    • Jamčiti da proizvod nastavlja biti sukladan s izjavom o svojstvima te da njegov prijevoz ili skladištenje ne ugrožavaju njegova svojstva. Kada proizvod nije u skladu s izjavom o svojstvima, uvoznici moraju odmah poduzeti odgovarajuće korektivne mjere ili povući ili opozvati proizvod s tržišta.
  • Obveze distributera uključuju sljedeće.
    • Jamstvo da proizvod nosi oznaku CE i da je uz njega priložena potrebna dokumentacija.
    • Ne stavljanje proizvoda na raspolaganje na tržište ako smatraju da proizvod nije u skladu s izjavom o svojstvima sve dok nije sukladan ili dok izjava o svojstvima nije ispravljena.
    • Jamstvo da prijevoz ili skladištenje proizvoda ne ugrožavaju njegova svojstva. Kada proizvod nije u skladu sa svojom izjavom o svojstvima, distributeri moraju osigurati poduzimanje odgovarajućih korektivnih mjera ili povlačenje ili opoziv proizvoda s tržišta.

Usklađene tehničke specifikacije

  • Usklađene tehničke specifikacije obuhvaćaju usklađene norme i europske dokumente za ocjenjivanje. Usklađene norme sastavljaju europska normirna tijela (Europski odbor za normizaciju ili Europski odbor za elektrotehničku normizaciju) na temelju zahtjeva koje izdaje Europska komisija. Usklađenim normama definiraju se metode i kriteriji ocjenjivanja svojstava građevnih proizvoda.
  • Ako građevni proizvod nije obuhvaćen ili nije u potpunosti obuhvaćen usklađenom normom, proizvođači mogu zatražiti europsku tehničku ocjenu koju izdaje jedno od tijela za tehničko ocjenjivanje na temelju europskog dokumenta za ocjenjivanje koji je razvila Europska organizacija za tehničku ocjenu. Europska tehnička ocjena jest dokumentirana ocjena svojstava građevnog proizvoda koja se odnosi na bitne značajke.
  • Usklađene norme i europske tehničke ocjene čine zajednički tehnički jezik kojim se služe svugdje u građevinskom sektoru te koji proizvođačima omogućuje da sastave izjavu o svojstvima i stave oznaku CE. Upute na usklađene norme i europske dokumente za ocjenjivanje objavljuju se u Službenom listu Europske unije.

Tržišni nadzor

  • Tijela država članica za nadzor tržišta moraju osigurati da se pridržavaju Uredbe u njihovim zemljama.
  • Kada tijela za tržišni nadzor ustanove da proizvod nije u skladu sa zahtjevima utvrđenima u ovoj Uredbi (npr. ne postiže objavljena svojstva i/ili predstavlja rizik), moraju bez odlaganja zahtijevati od odgovarajućeg gospodarskog subjekta da proizvod dovede u sklad ili da proizvod povuku s tržišta ili ga opozovu unutar razumnog razdoblja, razmjerno prirodi rizika. Relevantni gospodarski subjekti moraju surađivati prema potrebi s tijelima za tržišni nadzor.

Provedbeni i delegirani akti

Komisija je donijela sljedeći set provedbenih i delegiranih akata u odnosu na Uredbu. Njihov se popis nalazi na web-mjestu Komisije.

Stavljanje izvan snage

Uredbom se stavlja izvan snage Direktiva 89/106/EEZ.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se u cijelosti od 1. srpnja 2013.

POZADINA

Pristup Uredbe (EU) br. 305/2011 (poznata kao i Uredba o građevnim proizvodima) za bolje funkcioniranje jedinstvenog tržišta za građevne proizvode razlikuje se od općih načela izvorno utvrđenih u novom zakonodavnom okviru. Glavne razlike navedene su u nastavku.

  • Podjela ovlasti između EU-a i država članica. EU se bavi samo pravilima o pristupu jedinstvenom tržištu, a ne sa zahtjevima za učinkovitost proizvoda kao takvih. Kako je gore navedeno, države članice odgovorne su za zahtjeve u pogledu protupožarne sigurnosti, utjecaja na okoliš i energetske učinkovitosti koji se primjenjuju na zgrade i druge građevine.
  • Usklađeni uvjeti za stavljanje na tržište. Umjesto usklađivanja građevnih proizvoda ili zahtjeva za njih, Uredba o građevnim proizvodima ograničuje se na stvaranje usklađenih uvjeta za stavljanje na tržište takvih proizvoda.
  • Usklađene norme. Primjena usklađenih normi obvezna je za proizvođače kada građevne proizvode stavljaju na tržište i za države članice kada utvrđuju zahtjeve za njihova svojstva.

Prijedlog Komisije za novu uredbu o građevnim proizvodima objavljen je u ožujku 2022. Glavni ciljevi prijedloga jesu poboljšati funkcioniranje unutarnjeg tržišta za građevne proizvode, odgovoriti na regulatorne potrebe država članica, uvesti zahtjeve za zelenije i sigurnije građevne proizvode, omogućiti jednostavniju isporuku usklađenih normi te poboljšati informacije o digitalnim proizvodima.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Građevni proizvod. Svaki proizvod ili sklop koji je proizveden i stavljen na tržište radi stalne ugradnje u građevinu ili njezine dijelove te čija svojstva imaju učinak na svojstva građevine s obzirom na temeljne zahtjeve za građevinu.
Svojstvo građevnog proizvoda. Svojstvo koje se odnosi na odgovarajuće bitne značajke, iskazane razinom, razredom ili opisno.
Građevine. Zgrade i inženjerske građevine.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 305/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2011. o utvrđivanju usklađenih uvjeta za stavljanje na tržište građevnih proizvoda i stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 89/106/EEZ (SL L 88, 4.4.2011., str. 5.–43.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) br. 305/2011 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2019/1020 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o nadzoru tržišta i sukladnosti proizvoda i o izmjeni Direktive 2004/42/EZ i uredbi (EZ) br. 765/2008 i (EU) br. 305/2011 (SL L 169, 25.6.2019., str. 1.–44.).

Uredba (EU) br. 1025/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o europskoj normizaciji, o izmjeni direktiva Vijeća 89/686/EEZ i 93/15/EEZ i direktiva 94/9/EZ, 94/25/EZ, 95/16/EZ, 97/23/EZ, 98/34/EZ, 2004/22/EZ, 2007/23/EZ, 2009/23/EZ i 2009/105/EZ Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 87/95/EEZ i Odluke br. 1673/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 316, 14.11.2012., str. 12.–33.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Odluka br. 768/2008/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 9. srpnja 2008. o zajedničkom okviru za stavljanje na tržište proizvoda i o stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 93/465/EEZ (SL L 218, 13.8.2008., str. 82.–128.).

Uredba (EZ) br. 765/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. srpnja 2008. o utvrđivanju zahtjeva za akreditaciju i o stavljanju izvan snage Uredbe (EEZ) br. 339/93 (SL L 218, 13.8.2008., str. 30.–47.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 12.08.2022

Vrh