EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 9.10.2024
COM(2024) 444 final
BILAGA
till
Förslag till RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i OSAKS–EU-ministerrådet vad gäller antagandet av gemensamma riktlinjer för genomförandet av partnerskapsdialogen enligt artikel 3 i partnerskapsavtalet mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och medlemmarna i Organisationen för stater i Afrika, Karibien och Stillahavsområdet, å andra sidan
BILAGA
BESLUT nr XX/XXXX
AV OSAKS–EU-MINISTERRÅDET
om antagande av gemensamma riktlinjer för genomförandet av partnerskapsdialogen enligt artikel 3 i Samoa-avtalet
OSAKS–EU-MINISTERRÅDET HAR ANTAGIT FÖLJANDE BESLUT
med beaktande av partnerskapsavtalet mellan EU och dess medlemsstater, å ena sidan, och medlemmarna i OSAKS, å andra sidan (Samoa-avtalet), särskilt artiklarna 3 och 88.4 c, och
av följande skäl:
(1)Samoa-avtalet har tillämpats provisoriskt sedan den 1 januari 2024.
(2)Enligt artikel 3 i Samoa-avtalet ska parterna föra en regelbunden, balanserad, övergripande och konkret partnerskapsdialog om alla områden i avtalet vilken leder fram till åtaganden och, där så är lämpligt, åtgärder på båda sidor, i syfte att åstadkomma ett effektivt genomförande av avtalet.
(3)Enligt artikel 88.4 c ska OSAKS–EU-ministerrådet anta politiska riktlinjer och fatta beslut för att ge verkan åt specifika aspekter som är nödvändiga för genomförandet av bestämmelserna i avtalet.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Enda artikel
De gemensamma riktlinjerna för genomförandet av partnerskapsdialogen enligt artikel 3 i Samoa-avtalet, som återges i bilagan, antas härmed.
Detta beslut träder i kraft samma dag som det antas.
Utfärdat i XXXXXX,
På OSAKS–EU-ministerrådets vägnar
Ordförandena
BILAGA
till
BESLUT nr XX/XXXX
AV OSAKS–EU-MINISTERRÅDET
OSAKS–EU-riktlinjer för partnerskapsdialogen enligt artikel 3 i Samoa-avtalet
I. INLEDNING
1.Partnerskapsavtalet mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och medlemmarna i Organisationen för stater i Afrika, Karibien och Stillahavsområdet, å andra sidan (avtalet) undertecknades i Samoa den 15 november 2023 och började tillämpas provisoriskt den 1 januari 2024. I artikel 3.1 i avtalet uppmanas parterna att föra en regelbunden, balanserad, övergripande och konkret partnerskapsdialog om alla områden i avtalet vilken leder fram till åtaganden och, där så är lämpligt, åtgärder på båda sidor, i syfte att åstadkomma ett effektivt genomförande av avtalet.
2.Enligt artikel 1.4 i avtalet är partnerskapsdialogen ett av de huvudsakliga verktygen för att uppnå målen för avtalet, tillsammans med åtgärder som är anpassade till parternas särdrag.
3.Enligt artikel 3.2 i avtalet ska partnerskapsdialogens syfte vara att utbyta information, främja ömsesidig förståelse och underlätta fastställandet av överenskomna prioriteringar och gemensamma agendor på nationell, regional och internationell nivå, och parterna ska samarbeta och samordna sig när det gäller frågor av gemensamt intresse och nya utmaningar i internationella sammanhang.
4.Enligt artikel 3.3 ska partnerskapsdialogen föras på ett flexibelt och anpassat sätt, äga rum regelbundet i lämplig form och på den lämpligaste inhemska, regionala eller plurilaterala nivån samt göra fullt bruk av alla möjliga kanaler, inbegripet i regionala och internationella sammanhang.
5.Partnerskapsdialogen kan även användas för att diskutera de specifika frågor som anges i artiklarna 9.3 (dödsstraffet), 12.4 och 12.6 (kampen mot penningtvätt och finansiering av terrorism samt skattefrågor), 18.3 (icke-spridning av massförstörelsevapen), 62 (migration och rörlighet) och 74.5 (återvändande och återtagande).
6.I enlighet med avtalet (artikel 101.4) ska partnerskapsdialogen även användas för att behandla skiljaktigheter mellan parterna i syfte att förhindra att det uppstår situationer där en part anser att det är nödvändigt att göra bruk av de samråd som föreskrivs i artikel 101.5 och 101.6.
II. SYFTE
7.Dessa riktlinjer syftar till att tillhandahålla en gemensam operativ vägledning om genomförandet av bestämmelserna om partnerskapsdialogen i Samoa-avtalet, även med beaktande av de lärdomar som dragits av den politiska dialogen enligt artikel 8 i Cotonouavtalet.
8.Riktlinjerna ska tillämpas flexibelt i syfte att säkerställa ett anpassat upplägg vad gäller dialogens form och mål.
III. GENOMFÖRANDE AV PARTNERSKAPSDIALOGEN
A. Dagordningar
9.Partnerskapsdialogen ska omfatta alla områden i avtalet och bidra till att uppnå de mål som anges i artikel 1 i avtalet.
10.Dagordningarna för möten inom ramen för partnerskapsdialogen ska fastställas gemensamt och inbegripa nationella, regionala, kontinentala och plurilaterala samt globala frågor av ömsesidigt intresse på ett balanserat sätt, i syfte att stärka synergierna mellan de nationella, regionala och plurilaterala dimensionerna av OSAKS–EU-partnerskapet.
11.Sammanträdena inom ramen för partnerskapsdialogen ska möjliggöra en regelbunden, balanserad, övergripande och konkret partnerskapsdialog om alla områden i avtalet vilken leder fram till åtaganden och, där så är lämpligt, åtgärder på båda sidor, i syfte att åstadkomma ett effektivt genomförande av avtalet.
B. Förberedelser
12.Sammanträdena inom ramen för partnerskapsdialogen ska förberedas gemensamt på förhand när så är möjligt.
13.Bakgrundsinformation ska delas i förväg, när sådan finns tillgänglig, för att bidra till mer konkreta diskussioner och resultat.
C. Form
14.Partnerskapsdialogen mellan EU-parten och berörd(a) OSAKS-motpart(er) ska föras på den lämpligaste inhemska, regionala eller plurilaterala nivån och göra fullt bruk av alla möjliga kanaler, inbegripet i regionala och internationella sammanhang. I partnerskapsdialogen ska dessutom hänsyn tas till komplementaritets- och subsidiaritetsprinciperna.
15.Partnerskapsdialogen kan när så är lämpligt ta formen av särskilda tematiska dialoger om specifika frågor.
Partnerskapsdialog på nationell nivå
16.Partnerskapsdialogen på nationell nivå ska äga rum regelbundet och i princip en gång per år i syfte att utbyta information, främja ömsesidig förståelse och underlätta fastställandet av överenskomna prioriteringar och gemensamma agendor på nationell nivå.
17.Partnerskapdialogen på nationell nivå kan äga rum lokalt eller i andra sammanhang (t.ex. i Bryssel eller i anslutning till internationella eller gemensamma evenemang).
18.Partnerskapsdialogen på nationell nivå kan även behandla regionala och globala frågor av ömsesidigt intresse.
19.Synergier och komplementaritet med politiska dialoger om specifika frågor (t.ex. budgetstöd och mänskliga rättigheter) ska eftersträvas så att dubbelarbete kan undvikas.
20.Om någon fråga av relevans för avtalet behöver klargöras, eller om det finns skiljaktigheter mellan parterna, ska partnerskapsdialogen äga rum oftare i syfte att förhindra situationer där en part anser att det är nödvändigt att göra bruk av de samråd som föreskrivs i artikel 101.5 och 101.6.
Partnerskapsdialog på regional nivå
21.Partnerskapsdialogen på nivån för de regionala protokollen ska äga rum regelbundet i syfte att utbyta information, främja ömsesidig förståelse och underlätta fastställandet av överenskomna prioriteringar och gemensamma agendor på regional nivå. Dialogen på nivån för de regionala protokollen bör uppmuntra regionalt samarbete på områden av gemensamt intresse med de utomeuropeiska länder och territorier som är associerade med EU och EU:s yttersta randområden.
22.Partnerskapdialogen på nivån för de regionala protokollen kan äga rum i anslutning till regionala evenemang eller i andra sammanhang (t.ex. i Bryssel eller i anslutning till internationella eller gemensamma evenemang).
23.Partnerskapsdialogen på regional nivå ska även bidra till förberedelserna inför regionala ministerråds sammanträden och dialogen på plurilateral nivå.
Partnerskapsdialog på plurilateral nivå
24.Partnerskapsdialogen på plurilateral nivå ska äga rum regelbundet i lämplig form i syfte att utbyta information, främja ömsesidig förståelse och underlätta fastställandet av överenskomna prioriteringar och gemensamma agendor på internationell nivå samt för samarbete och samordning när det gäller frågor av gemensamt intresse och nya utmaningar i internationella sammanhang.
25.Partnerskapdialogen på plurilateral nivå kan äga rum i anslutning till internationella möten eller i andra sammanhang (t.ex. i Bryssel eller i anslutning till gemensamma evenemang).
26.Partnerskapsdialogen kan även föras regelbundet mellan parternas diplomatiska representationer vid regionala och internationella organisationer i syfte att utbyta information, främja ömsesidig förståelse och underlätta fastställandet av överenskomna prioriteringar och gemensamma agendor på internationell nivå samt för samarbete och samordning när det gäller frågor av gemensamt intresse och nya utmaningar i internationella sammanhang.
D. Deltagande
27.Vid sammanträden inom ramen för partnerskapsdialogen ska parterna företrädas på politisk nivå eller högre tjänstemannanivå, beroende på vad som är lämpligt utifrån ämne och förväntade resultat.
28.Partnerskapsdialogen kan involvera olika ministerier och avdelningar beroende på de frågor som ska behandlas.
29.I enlighet med artikel 3.4 i avtalet ska parlamenten och, där så är lämpligt, företrädare för det civila samhällets organisationer och den privata sektorn hållas vederbörligen underrättade, rådfrågas och ges möjlighet att lämna bidrag till partnerskapsdialogen. Regionala och kontinentala organisationer ska associeras till partnerskapsdialogen på lämpligt sätt.
E. Uppföljning
30.Under dialogen ska man vid behov enas om eventuella åtaganden och uppföljningsåtgärder.
31.Överenskomna uppföljningsåtgärder ska behandlas under efterföljande sammanträden inom ramen för partnerskapsdialogen.
32.Särskilda uppföljningsåtgärder (t.ex. arbetsgrupper) kan införas för att gå vidare med dialogen/åtgärden på konkreta områden.
33.Partnerskapsdialogen ska kompletteras med regelbundna kontakter mellan parterna i syfte att uppnå målen för avtalet.
IV. ÖVERSYN
34.I enlighet med artikel 3.3 i avtalet är parterna överens om att övervaka och utvärdera partnerskapsdialogens ändamålsenlighet och att anpassa dess tillämpningsområde om så är lämpligt.
35.Dessa riktlinjer kan anpassas på lämpligt sätt mot bakgrund av den gemensamma bedömningen.