Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0642

Restriktiva åtgärder med anledning av situationen i Belarus och Belarus inblandning i Rysslands aggression mot Ukraina

Restriktiva åtgärder med anledning av situationen i Belarus och Belarus inblandning i Rysslands aggression mot Ukraina

SAMMANFATTNING AV FÖLJANDE DOKUMENT:

Beslut 2012/642/Gusp om restriktiva åtgärder med anledning av situationen i Belarus och Belarus inblandning i Rysslands aggression mot Ukraina

Rådets förordning (EG) nr 765/2006 om restriktiva åtgärder med anledning av situationen i Belarus och Belarus inblandning i Rysslands aggression mot Ukraina

VILKET SYFTE HAR BESLUTET OCH FÖRORDNINGEN?

  • Genom beslut 2012/642/Gusp och förordning (EG) nr 765/2006 infördes sanktioner mot regimen i Belarus och dess anhängare.
  • Efter valet i Belarus i augusti 2020 och det förtryck mot det civila samhället och mot oppositionsaktivister som följde efter det antog EU genomförandebeslut och genomförandeförordningar för att införa reseförbud och frysning av tillgångar för såväl enskilda personer som organ eller enheter.
  • Ytterligare sanktioner följde på den olagliga nödlandningen av en Ryanair-flygning i Minsk i maj 2021. Dessa omfattade ett förbud mot att flyga över Europeiska unionens (EU) territorium och mot tillträde till EU:s flygplatser för flygningar som utförs av belarusiska flygbolag.
  • I februari och mars 2022, efter Rysslands oprovocerade invasion av Ukraina och Belarus medverkan i denna aggression, antogs ytterligare ett omfattande sanktionspaket av Europeiska unionens råd.
  • I juni 2022 beslutade EU att utvidga sanktionerna för att fortsätta att genomföra Europeiska rådets slutsatser av den till följd av Belarus medverkan i den ryska militära aggressionen mot Ukraina.
  • I augusti 2023 antog EU ytterligare sanktioner mot kränkningar av de mänskliga rättigheterna, tillsammans med ytterligare riktade restriktiva åtgärder som svar på Rysslands militära aggression mot Ukraina.
  • Ovan nämnda sanktioner har förstärkts ytterligare sedan 2023 och beskrivs i större detalj nedan.

VIKTIGA PUNKTER

EU-fördragen utgör den rättsliga grunden för EU att införa sanktioner mot länder utanför EU.

Restriktiva åtgärder (sanktioner)

Genom beslut 2012/642/Gusp och förordning (EG) nr 765/2006 infördes följande sanktioner:

  • Ett förbud mot export av vapen och utrustning som kan användas för internt förtryck (en förteckning över sådan utrustning finns i bilaga III till förordningen).
  • Ett förbud mot försäljning, leverans, överföring eller export, direkt eller indirekt, av skjutvapen, delar och väsentliga delar till eldvapen och ammunition enligt förteckningen i bilaga I till förordning (EU) 2025/41 om genomförande av FN:s protokoll om olaglig tillverkning av och handel med eldvapen, och eldvapen och andra vapen enligt förteckningen i bilaga XVI till förordning (EG) nr 765/2006 till fysiska eller juridiska personer eller enheter i Belarus eller för användning i Belarus.
  • Ett förbud mot att tillhandahålla tekniskt bistånd, ekonomiskt bistånd eller förmedlingstjänster med koppling till sådan utrustning.
  • Frysning av tillgångar (finansiella tillgångar och ekonomiska förmåner av alla slag) och av ekonomiska resurser samt reseförbud (begränsade möjligheter till inresa till EU:s medlemsstater) för personer som
    • är ansvariga för allvarliga kränkningar av de mänskliga rättigheterna,
    • utför repressalier mot det civila samhället och den demokratiska oppositionen,
    • är ansvariga för annan verksamhet som allvarligt undergräver demokratin eller rättsstatsprincipen i Belarus,
    • drar nytta av eller stöder Lukasjenkoregimen.

En uppdaterad förteckning över dem som omfattas av frysning av tillgångar och reseförbud bifogas beslutet och förordningen.

Rådets slutsatser oktober 2020

  • Valet i Belarus i augusti 2020 förklarades vara ”varken fritt eller rättvist” av unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik. Utöver ytterligare frysningar av tillgångar och reseförbud enligt genomförandebeslut (Gusp) 2020/1388 och genomförandeförordning (EU) 2020/1387 uppgav EU att unionen var beredd att
    • vidta ytterligare restriktiva åtgärder mot högt uppsatta personer, även Belarus president Aleksandr Lukasjenko,
    • minska sitt samarbete med de centrala belarusiska myndigheterna,
    • öka sitt stöd till det belarusiska folket och det civila samhället och ändra sitt ekonomiska stöd i enlighet därmed.
  • Genom genomförandebeslut (Gusp) 2020/1650 och genomförandeförordning (EU) 2020/1648 uppdateras förteckningen över högt uppsatta tjänstemän som omfattas av EU:s restriktiva åtgärder. Även Aleksandr Lukasjenko står nu med på förteckningen.
  • Som svar på de belarusiska myndigheternas brutalitet och till stöd för det belarusiska folkets demokratiska rättigheter enades rådet den om att gå vidare med förberedelserna av ytterligare en omgång sanktioner. Med hänsyn till det pågående förtrycket av det civila samhället i Belarus förs genom genomförandebeslut (Gusp) 2020/2130 29 personer och sju enheter upp på förteckningen i bilagan till beslut 2012/642/Gusp och genom genomförandeförordning (EU) 2020/2129 förs dessa 29 personer och sju enheter upp på förteckningen över fysiska och juridiska personer, enheter och organ som är föremål för restriktiva åtgärder enligt bilaga I till förordning (EG) nr 765/2006.

Europeiska rådets slutsatser maj 2021

  • Efter den olagliga nödlandningen av en Ryanair-flygning i Minsk i maj 2021 efterlyste Europeiska rådet följande:
  • I juni 2021 antog rådet följande rättsakter:
    • Beslut (Gusp) 2021/908 och förordning (EU) 2021/907 om ändring av beslut 2012/642/Gusp och förordning (EG) nr 765/2006 som förbjuder alla luftfartyg som används av belarusiska flygbolag att landa på, lyfta från eller flyga över EU:s territorium, såvida inte detta särskilt bemyndigats under vissa omständigheter.
    • Beslut (Gusp) 2021/1001 och förordning (EU) 2021/996 om ytterligare ändring av beslut 2012/642/Gusp och förordning (EG) nr 765/2006 för att tillåta att vissa frysta tillgångar eller ekonomiska resurser frigörs och för att lägga till en belarusisk person i förteckningen över personer som omfattas av sanktioner.
    • Genomförandebeslut (Gusp) 2021/1002 och genomförandeförordning (EU) 2021/997 om ändring av bilagan till beslut 2012/642/Gusp respektive bilaga I till förordning (EG) nr 765/2006 för att föra upp 78 personer och sju juridiska personer på förteckningen över personer som omfattas av sanktioner.
    • Beslut (Gusp) 2021/1031 och förordning (EU) 2021/1030 om ändring av beslut 2012/642/Gusp respektive förordning (EG) nr 765/2006 för att fastställa definitioner av varor och teknik med dubbla användningsområden, investeringstjänster, överlåtbara värdepapper, penningmarknadsinstrument och kreditinstitut och för att införa ett förbud mot försäljning, leverans eller överföring av utrustning, teknik och programvara som är avsedd att användas av de belarusiska myndigheterna för övervakning och avlyssning av telekommunikationer.
  • I november 2021 antog rådet följande rättsakter:
    • Beslut (Gusp) 2021/1989 om ändring av beslut 2012/642/Gusp för att införa vissa undantag från förbudet mot att tillhandahålla försäkring och återförsäkring till den belarusiska regeringen och till belarusiska offentliga organ och myndigheter, i syfte att undvika oönskade konsekvenser. Genom förordning (EU) 2021/1986 ändras förordning (EG) nr 765/2006 för att återspegla denna ändring.
    • Beslut (Gusp) 2021/1990 för att införa ytterligare ett kriterium som gör det möjligt att vidta riktade restriktiva åtgärder mot personer och enheter som organiserar eller bidrar till verksamhet som bedrivs av Lukasjenkoregimen och som underlättar olaglig passage av EU:s yttre gränser eller överföring av förbjudna varor och illegal överföring av varor som omfattas av restriktioner, inklusive farliga varor, till EU:s territorium. Genom förordning (EU) 2021/1985 ändras förordning (EG) nr 765/2006 för att återspegla denna ändring.

Sanktioner som införts på grund av Rysslands fullskaliga anfallskrig mot Ukraina

  • Den , efter Rysslands oprovocerade invasion av Ukraina och Belarus medverkan i denna militära aggression, uppgav den höga representanten att EU skulle vidta både sektorsvisa och individuella restriktiva åtgärder. Rådet antog beslut (Gusp) 2022/337 om ändring av beslut 2014/145/Gusp (se sammanfattning) och genomförandeförordning (EU) 2022/336 om genomförande av förordning (EU) nr 269/2014 om restriktiva åtgärder med avseende på åtgärder som undergräver eller hotar Ukrainas territoriella integritet, suveränitet och oberoende.
  • Den antog rådet beslut (GUSP) 2022/354 om ändring av beslut 2014/145/Gusp, genomförandeförordning (EU) 2022/353 om genomförande av förordning (EG) nr 269/2014, beslut (GUSP) 2022/356 om ändring av beslut 2014/145/Gusp och förordning (EU) 2022/355 om ändring av förordning (EG) nr 765/2006. Dessa rättsakter innehåller följande riktade restriktioner:
    • Restriktioner till följd av åtgärder som undergräver eller hotar Ukrainas territoriella integritet, suveränitet och oberoende mot 22 högt uppsatta belarusiska militärer på grund av deras roll i det beslutsfattande och den strategiska planering som ledde till att Belarus medverkade i den ryska aggressionen mot Ukraina.
    • Restriktioner för handel med varor som används för produktion eller tillverkning av tobaksvaror, mineralbränslen, bituminösa ämnen och gasformiga kolväteprodukter, kaliumkloridprodukter, träprodukter, cementprodukter, järn- och stålprodukter och gummiprodukter.
    • Restriktioner för export av varor och teknik med dubbla användningsområden samt restriktioner för export av vissa avancerade varor och teknik som kan bidra till Belarus militära, tekniska, försvarsmässiga och säkerhetsrelaterade utveckling och för tillhandahållande av tjänster på detta område.
  • Den antog rådet beslut (Gusp) 2022/399 och förordning (EU) 2022/398. Genom dessa rättsakter införs följande åtgärder:
    • Förbud mot börsnotering av och tillhandahållande av tjänster med anknytning till aktier i belarusiska statsägda enheter på EU:s handelsplatser.
    • Begränsningar för finansiella insättningar från Belarus till EU.
    • Förbud mot transaktioner med Belarus centralbank.
    • Begränsningar av specialiserade finansiella meddelandetjänster (Swift) till vissa belarusiska kreditinstitut och deras belarusiska dotterbolag.
    • Krav på att nätverksförvaltaren för flygledningstjänst för det gemensamma europeiska luftrummet ska avvisa färdplaner från luftfartygsoperatörer, så att piloten inte får flyga, i fall där avsikten är att bedriva verksamhet över EU:s eller Belarus territorium som utgör en överträdelse av förordning (EG) nr 765/2006.
  • Den antog rådet beslut (Gusp) 2022/579 och förordning (EU) 2022/577, som innebär ytterligare ekonomiska sanktioner som svar på Belarus delaktighet i Rysslands angrepp på Ukraina. Syftet är att effektivt begränsa Rysslands förmåga att fortsätta aggressionen. Följande sanktioner införs:
    • Förbud mot att sälja överlåtbara värdepapper denominerade i en medlemsstats officiella valuta som utfärdats efter den eller andelar i företag för kollektiva investeringar som medför exponering mot sådana värdepapper till belarusiska medborgare, fysiska personer som är bosatta i Belarus eller juridiska personer, enheter eller organ som är etablerade i Belarus.
    • Förbud mot att sälja, leverera, överföra eller exportera sedlar i en medlemsstats officiella valuta till Belarus eller till fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ i Belarus, inbegripet Belarus regering och centralbank, eller för användning i Belarus, med vissa undantag.
    • Förbud för vägtransportföretag som är etablerade i Belarus att transportera gods på väg inom EU:s territorium, även i transit, med vissa undantag.
  • Som svar på Belarus fortsatta medverkan i Rysslands invasion av Ukraina antog EU den ytterligare nya sanktioner mot Belarus. Genom beslut (Gusp) 2022/882 utökas förteckningen över enheter som omfattas av restriktioner när det gäller tillstånd att sälja, leverera, överföra eller exportera varor och teknik med dubbla användningsområden samt varor och teknik som kan bidra till att stärka Belarus militärt och tekniskt eller utveckla landets försvars- och säkerhetssektor. Genom beslut (Gusp) 2022/882 utökas också förteckningen över belarusiska banker och dotterbolag som omfattas av restriktiva åtgärder i form av förbud mot tillhandahållande av specialiserade finansiella meddelandetjänster för utbyte av finansiella uppgifter (Swift-förbudet). Genom förordning (EU) 2022/877 ändras förordning (EG) nr 765/2006 för att återspegla dessa ändringar.

    Samma dag antog rådet dessutom genomförandebeslut (Gusp) 2022/881 och genomförandeförordning (EU) 2022/876 och lade därmed till tolv nya personer och åtta enheter på förteckningen över personer, enheter och organ som är föremål för restriktiva åtgärder mot bakgrund av den allvarliga situationen i Belarus, de fortsatta kränkningarna av de mänskliga rättigheterna och förtrycket mot det civila samhället och den demokratiska oppositionen.

  • I augusti 2023 antog rådet beslut (Gusp) 2023/1601, genomförandeförordning (EU) 2023/1591 och förordning (EU) 2023/1594. Genom dessa rättsakter förs ytterligare 38 personer och tre enheter som är ansvariga för allvarliga kränkningar av de mänskliga rättigheterna och förtryck av det civila samhället och demokratin upp på sanktionslistan, vilket innebär sammanlagt 233 personer och 37 enheter. Exportförbud gäller nu varor och teknik som används inom luftfarts- och rymdindustrin, eldvapen, delar och väsentliga delar till skjutvapen och ammunition samt varor och teknik med dubbla användningsområden. Detta exportförbud är utformat för att bekämpa kringgående genom att motverka Belarus fortsatta stöd till Rysslands militära aggression mot Ukraina och därmed stärka EU-sanktionernas inverkan och räckvidd.
  • Den , införde rådet genom antagandet av beslut (Gusp) 2024/1864 och förordning (EU) 2024/1865 omfattande sanktioner avseende handel, tjänster, transport och arbete för att motverka kringgående. Dessa åtgärder omfattar följande:
    • Exportförbud för varor och teknik med dubbla användningsområden/avancerade varor och teknik och för varor som kan förbättra Belarus industriella förmåga, och för varor och teknik för sjöfart samt lyxvaror.
    • Förbud mot import av guld, diamanter, helium, kol och mineralprodukter, inbegripet råolja.
    • Förbud mot tillhandahållande av olika tjänster till Belarus (t.ex. bokföring, konsulttjänster avseende skatter och företagsledning, teknik, arkitektur, it, juridik, annonsering, marknadsundersökningar, produkttester och tekniska inspektioner.
    • Ett bredare förbud mot vägtransporter i EU av belarusiska långtradare och lastbilar, vilket även inbegriper EU-registrerade lastbilar.
    • Krav på att EU-exportörer inför en icke-Belarus-klausul i sina kontrakt för att förbjuda återexport till Belarus av känsliga varor och känslig teknik, slagfältsartiklar, eldvapen och ammunition.
    • För att förhindra kringgående, förbud mot transitering genom belarusiskt territorium av varor eller teknik som kan förstärka Belarus försvars- och säkerhetssektor, eller dess flyg- och rymdindustriförmåga.
    • Krav på att EU-moderföretag säkerställer att deras dotterföretag utanför EU inte deltar i någon verksamhet som sanktionerna syftar till att förhindra.
  • Den antog rådet genomförandebeslut (Gusp) 2024/2116 och genomförandeförordning (EU) 2024/2113 och införde sanktioner mot 28 personer för deras roll i det pågående inhemska förtrycket och kränkningarna av de mänskliga rättigheterna. Bland dessa finns tjänstemän vid inrikesministeriet, personer från domstolsväsendet och en grupp medierelaterade anhängare till Lukasjenko som drog nytta av regimen.
  • I december 2024 antog rådet genomförandebeslut (Gusp) 2024/3175 och genomförandeförordning (EU) 2024/3177 och införde restriktiva åtgärder mot ytterligare 26 personer. Sanktioner infördes mot personer i domstolsväsendet som hade meddelat politiskt motiverade domar, mot chefer och underchefer på olika kriminalvårdsanstalter, samt mot chefen för en sjukvårdsinrättning i en av dessa anstalter, där de intagna utsätts för omänskliga villkor och övergrepp. Sanktioner infördes också mot två företag som hade dragit nytta av Lukasjonkoregimen och bidragit till att kringgå EU-sanktioner.
  • Den antogs beslut (Gusp) 2025/391 om att införa ytterligare sanktioner på grund av Belarus medverkan till Rysslands militära angrepp mot Ukraina. Dessa rör bland annat exporter av varor och teknik med dubbla användningsområden och varor och teknik som kan bidra till att förstärka Belarus försvars- och säkerhetssektor. Förteckningen över export som skulle kunna gynna Belarus militära och industriella förmåga utökades till att omfatta allt från kemiska prekursorer till upploppskontrollsmedel, programvara för maskiner med datoriserad numerisk styrning, krommalm och föreningar, kontrollenheter för styrning av obemannade luftfartyg, pyrotekniska varor och brännbart material.
  • Den antog rådet beslut (Gusp) 2025/528 om ändring av beslut 2014/145/Gusp, förlängning med ytterligare sex månader och uppdatering av informationen i beslutet avseende 126 personer och 36 enheter samt radering av dubbla poster och poster som avser avlidna personer.
  • Den , efter det så kalladepresidentvalet i Belarus, utökades genom beslut (EU) 2025/631 EU sanktionerna mot ytterligare personer och enheter som är ansvariga för inhemskt förtryck och kränkningar av de mänskliga rättigheterna. Dessa antar formen av frysta tillgångar och reseförbud, och ett förbud mot att EU-företag ställer finansiering till affärsenheternas förfogande.

VILKEN PERIOD GÄLLER BESLUTET OCH FÖRORDNINGEN FÖR?

Beslut 2012/642/Gusp har gällt sedan den .

Förordning (EG) nr 765/2006 har gällt sedan den .

BAKGRUND

Mer information finns här:

HUVUDDOKUMENT

Rådets beslut 2012/642/Gusp av om restriktiva åtgärder mot Vitryssland (EUT L 285, , s. 1).

Fortlöpande ändringar av beslut 2012/642/Gusp har införlivats i originaltexten. Denna konsoliderade version har endast dokumentationsvärde.

Rådets förordning (EG) nr 765/2006 av den om restriktiva åtgärder mot president Lukasjenko och vissa tjänstemän i Vitryssland (EUT L 134, , s. 1).

Se den konsoliderade versionen.

Rådets genomförandeförordning (EU) 2025/631 av den om genomförande av artikel 8a.1 i förordning (EG) nr 765/2006 om restriktiva åtgärder med anledning av situationen i Belarus och Belarus inblandning i Rysslands aggression mot Ukraina (EUT L, 2025/631, ).

Rådets genomförandeförordning (EU) 2025/386 av den om genomförande av artikel 8a.1 i förordning (EG) nr 765/2006 om restriktiva åtgärder med anledning av situationen i Belarus och Belarus inblandning i Rysslands aggression mot Ukraina (EUT L, 2025/386, ).

senast ändrad

Upp