Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0345

    Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini, in v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku, glede povabil Ukrajini, da pristopi k navedenima konvencijama

    COM/2022/345 final

    Bruselj, 15.7.2022

    COM(2022) 345 final

    2022/0218(NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini, in v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku, glede povabil Ukrajini, da pristopi k navedenima konvencijama


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.Predmet urejanja predloga

    Ta predlog se nanaša na sklep o določitvi stališča, ki se zastopa v imenu Unije v Skupnem odboru EU-CTC, ki je bil ustanovljen s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini 1 , in v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku 2 (v nadaljnjem besedilu: skupna odbora EU-CTC), v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa s strani vsakega od skupnih odborov glede povabila Ukrajini, da pristopi h Konvenciji o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini ter Konvenciji o skupnem tranzitnem postopku (v nadaljnjem besedilu: konvenciji).

    2.Ozadje predloga

    2.1.Konvenciji

    Namen konvencij je olajšanje pretoka blaga med Evropsko unijo in drugimi državami, ki so pogodbenice konvencij. Konvenciji sta začeli veljati 1. januarja 1988.

    Konvenciji vzpostavljata ukrepe za lažji pretok blaga med Evropsko unijo, Republiko Islandijo, Republiko Severno Makedonijo, Kraljevino Norveško, Švicarsko konfederacijo, Republiko Turčijo, Republiko Srbijo ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska.

    Evropska unija je pogodbenica konvencij.

    Države, ki so pogodbenice konvencij, vendar niso članice Unije, so države skupnega tranzita.

    2.2.Predvidena skupna odbora EU-CTC

    Naloga skupnih odborov EU-CTC je upravljanje konvencij in zagotavljanje njunega pravilnega izvajanja. Odbora s sklepom povabita tretje države, naj pristopijo h konvencijama.

    Sklepi skupnih odborov EU-CTC se sprejmejo na podlagi sporazumnega dogovora med pogodbenicami.

    2.3.Sklepi Skupnih odborov EU-CTC

    Ukrajina je izrazila željo, da pristopi h konvencijama, ko bo izpolnila pravne in strukturne zahteve ter zahteve glede informacijske tehnologije, ki so predpogoj za pristop.

    V skladu z določbami člena 11(3) Konvencije o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini in določbami člena 15(3) Konvencije o skupnem tranzitnem postopku Skupna odbora EU-CTC s sklepom povabita tretjo državo v smislu člena 1(2) oziroma člena 3(1)(c), da pristopi h konvencijama v skladu s postopkom določenim v členu 11a oziroma členu 15a.

    Skupna odbora EU-CTC izdata takšno povabilo, če država dokaže, da je sposobna spoštovati podrobna pravila za uporabo določb konvencij.

    Skupina za spremljanje je 24. junija 2022 na podlagi pooblastila delovnih skupin EU-CTC za skupni tranzit in poenostavitev formalnosti v trgovini ugotovila, da je Ukrajina pripravljena za pristop h konvencijama. Skupina je v glavnem preučila prilagoditev struktur, potrebnih za upravljanje postopka, in izvajanje novega računalniško podprtega tranzitnega sistema (NCTS), ki omogoča uporabo skupnega tranzitnega postopka, pri čemer je ugotovila, da so pogoji za povabilo izpolnjeni kljub težkim okoliščinam za Ukrajino.

    Skupna odbora EU-CTC nameravata na naslednjih sejah ali s pisnim postopkom sprejeti osnutek sklepa št. 1/2022 Skupnega odbora EU-CTC o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini in osnutek sklepa št. 2/2022 Skupnega odbora EU-CTC o skupnem tranzitu, da bi Ukrajino povabili k pristopu h konvencijama.

    Sklepa Skupnih odborov o povabilu Ukrajini, da pristopi h Konvencijama, bosta zavezujoča za pogodbenici v skladu s členom 2 navedenih sklepov, ki določa: „Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.“

    V skladu s členom 11(3) Konvencije o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini in členom 15(3) Konvencije o skupnem tranzitnem postopku pogodbenice tovrstne sklepe izvajajo v skladu z lastno zakonodajo.

    3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije

    Predlagano stališče podpira povabilo Ukrajini, da pristopi h konvencijama.

    Sporočilo Evropske komisije Evropskemu parlamentu in Svetu iz leta 2001 o strategiji za pripravo držav kandidatk na pristop h konvencijama ES-EFTA iz leta 1987 o skupnem tranzitnem postopku in poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini, ki mu je sledilo sporočilo Evropske komisije Evropskemu parlamentu in Svetu iz leta 2010 o strategiji priprave nekaterih sosednjih držav na pristop h konvencijama, ter sklepi Sveta z dne 14. aprila 2011 o potrditvi pristopa, sprejetega v obeh sporočilih, predvidevajo podporo številnim državam v njihovih prizadevanjih za pristop h konvencijama.

    Pristop h konvencijama je del pridružitvenega sporazuma med EU in Ukrajino ter predpristopne strategije Ukrajine k Evropski uniji. V skladu z določbami pridružitvenega sporazuma med EU in Ukrajino bo navedeni pristop privedel do uskladitve pravnega reda EU na področju carinskega tranzita.

    Cilj je olajšati trgovino med Ukrajino, Evropsko unijo in drugimi državami skupnega tranzita. Zadevni povabili bi morali zagotoviti znatne in oprijemljive koristi za trgovce in carinske uprave s poenostavitvijo tranzitnih in carinskih formalnosti, zmanjšanjem stroškov, olajšanjem pretoka blaga in morebitnim povečanjem trgovine.

    Povabili skupnih odborov EU-CTC sta v skladu z mnenjem Komisije o prošnji Ukrajine za članstvo v Evropski uniji in potrditvijo tega mnenja na zasedanju Evropskega sveta 23. junija 2022, ko je bil Ukrajini podeljen status države kandidatke. To bo otipljiv znak evropske perspektive za Ukrajino.

    Zaradi neizzvane in neupravičene vojaške agresije Rusije proti Ukrajini je še toliko bolj nujno, da Ukrajina pristopi h konvencijama, da se olajša učinkovit pretok blaga prek njenih meja, saj so nekatere prometne poti blokirane in posledično druge preobremenjene.

    Zato Komisija Svetu predlaga ugodno stališče Unije za pristop Ukrajine h konvencijama.

    Predlagana sklepa sta skladna s politikami Evropske unije na področju trgovine in prometa.

    4.Pravna podlaga

    4.1.Postopkovna pravna podlaga

    4.1.1.Načela

    Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: PDEU) ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

    Člen 11(3) Konvencije o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini in člen 15(3) Konvencije o skupnem tranzitnem postopku določata, da Skupni odbor EU-CTC s sklepom povabi tretjo državo v smislu člena 1(2) oziroma člena 3(1)(c), da pristopi h konvencijama.

    4.1.2.Uporaba v obravnavanem primeru

    Skupni odbor EU-CTC je organ, ustanovljen v skladu s členom 10 Konvencije o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini oziroma členom 14 Konvencije o skupnem tranzitnem postopku.

    Sklepa, k sprejetju katerih sta pozvana skupna odbora EU-CTC, sta akta s pravnim učinkom. Ta sklepa bosta zavezujoča v mednarodnem pravu v skladu s členom 15 Konvencije o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini in členom 20 Konvencije o skupnem tranzitnem postopku.

    Predvidena akta ne dopolnjujeta ali spreminjata institucionalnega okvira konvencij.

    Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

    4.2.Materialna pravna podlaga

    4.2.1.Načela

    Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep po členu 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

    4.2.2.Uporaba v obravnavanem primeru

    Glavni cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na skupno trgovinsko politiko.

    Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 207 PDEU.

    4.3.Zaključek

    Pravna podlaga za predlagani sklep bi moral biti člen 207 PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

    2022/0218 (NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini, in v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku, glede povabil Ukrajini, da pristopi k navedenima konvencijama

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 207 v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Konvencija z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini 3 in Konvencija z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku 4 (v nadaljnjem besedilu: konvenciji) sta bili sklenjeni med Evropsko gospodarsko skupnostjo, Republiko Avstrijo, Republiko Finsko, Republiko Islandijo, Kraljevino Norveško, Kraljevino Švedsko in Švicarsko konfederacijo dne 20. maja 1987 ter sta začeli veljati 1. januarja 1988.

    (2)Ukrajina je izrazila željo po pristopu h konvencijama, ko bo izpolnila zahteve za pristop.

    (3)V skladu s členom 11(3) Konvencije o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini lahko Skupni odbor EU-CTC, ustanovljen s to konvencijo, s sklepom sprejema povabila tretjim državam, da pristopijo k navedeni konvenciji.

    (4)V skladu s členom 15(3) Konvencije o skupnem tranzitnem postopku lahko Skupni odbor EU-CTC, ustanovljen s to konvencijo, s sklepom sprejema povabila tretjim državam, da pristopijo k navedeni konvenciji.

    (5)Primerno je določiti stališče, ki se v imenu Unije zastopa v skupnih odborih, ustanovljenih s konvencijama, saj bosta sklepa o povabilu Ukrajini, da pristopi h konvencijama, zavezujoča za Unijo.

    (6)Konvenciji sta del pravnega reda Unije in del predpristopne strategije za Ukrajino. Konvenciji bosta zagotovili učinkovite postopke na mejnih prehodih med Ukrajino in pogodbenicami konvencij.

    (7)Povabili sta v skladu z mnenjem Komisije o prošnji Ukrajine za članstvo v Evropski uniji in potrditvijo tega mnenja na zasedanju Evropskega sveta 23. junija 2022, ko je bil Ukrajini podeljen status države kandidatke.

    (8)Stališče Unije v skupnih odborih, ustanovljenih s konvencijama, bi zato moralo biti ugodno za povabilo k pristopu k navedenima konvencijama in temeljiti na osnutkih sklepov, ki odražata navedeno stališče.

    (9)V skladu s konvencijama tretja država, ki je povabljena, da postane pogodbenica, to stori z vložitvijo listine o pristopu, pristop pa začne veljati prvi dan drugega meseca po vložitvi listine o pristopu.

    (10)Da bi Ukrajini olajšali pravočasen pristop, je treba ta sklep nemudoma sprejeti –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini, glede povabila Ukrajini, da pristopi k navedeni konvenciji, temelji na osnutku sklepa navedenega skupnega odbora, določenega v Prilogi I k temu sklepu.

    Člen 2

    Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku, glede povabila Ukrajini, da pristopi k navedeni konvenciji, temelji na osnutku sklepa navedenega skupnega odbora, določenega v Prilogi II k temu sklepu.

    Člen 3

    Sklepa skupnih odborov iz členov 1 in 2 se po sprejetju objavita v Uradnem listu Evropske unije.

    Člen 4

    Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

    V Bruslju,

       Za Svet

       predsednik

    (1)    UL L 134 22.5.1987, str. 2.
    (2)    UL L 226 13.8.1987, str. 2.
    (3)    UL L 134, 22.5.1987, str. 2.
    (4)    UL L 226, 13.8.1987, str. 2.
    Top

    Bruselj, 15.7.2022

    COM(2022) 345 final

    PRILOGI

    k

    Predlogu sklepa Sveta

    o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini, in v Skupnem odboru EU-CTC, ustanovljenem s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku, glede povabil Ukrajini, da pristopi k navedenima konvencijama


    PRILOGA I

    Predlog Sklepa št. 1/2022 Skupnega odbora EU-CTC, ustanovljenega s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini

    z dne .... 2022 

    glede povabila Ukrajini, da pristopi k navedeni konvenciji  

    SKUPNI ODBOR EU-CTC JE –

    ob upoštevanju Konvencije z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini 1 in zlasti člena 11(3) Konvencije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Ukrajina je [datum] izrazila željo po pristopu h Konvenciji z dne 20. maja 1987 o poenostavitvi formalnosti v blagovni trgovini (v nadaljnjem besedilu: Konvencija).

    (2) Poenostavitev formalnosti, ki vplivajo na blagovno trgovino med Ukrajino in Evropsko unijo, Islandijo, Severno Makedonijo, Norveško, Švico, Turčijo, Srbijo in Združenim kraljestvom, bi olajšala izmenjavo blaga z Ukrajino.

    (3)    Da bi se ta postopek lahko začel uporabljati, bi bilo treba Ukrajino povabiti, da pristopi k navedeni konvenciji –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Ukrajina je povabljena, da pristopi h Konvenciji v skladu s členom 11a Konvencije od ...

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V 2022

       

    Za Skupni odbor EU-CTC

                               predsednik

                               Matthias PETSCHKE

    PRILOGA II

    Predlog Sklepa št. 2/2022 Skupnega odbora EU-CTC, ustanovljenega s Konvencijo z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku

    z dne ..... 2022

    glede povabila Ukrajini, da pristopi k navedeni konvenciji

    SKUPNI ODBOR EU-CTC JE –

    ob upoštevanju Konvencije z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku 2 in zlasti člena 15(3), točka (e), Konvencije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Ukrajina je [datum] izrazila željo po pristopu h Konvenciji z dne 20. maja 1987 o skupnem tranzitnem postopku (v nadaljnjem besedilu: Konvencija).

    (2) Skupni tranzitni postopek za blago, ki se prevaža med Ukrajino in Evropsko unijo, Islandijo, Severno Makedonijo, Norveško, Švico, Turčijo, Srbijo in Združenim kraljestvom, bi olajšal pretok blaga z Ukrajino.

    (3)    Da bi se ta postopek lahko začel uporabljati, bi bilo treba Ukrajino povabiti, da pristopi k navedeni konvenciji –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Ukrajina je povabljena, da pristopi h Konvenciji v skladu s členom 15a Konvencije od ...

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V 2022

                               

    Za Skupni odbor EU-CTC

                               predsednik

                               Matthias PETSCHKE

    (1)    UL L 134, 22.5.1987, str. 2.
    (2)    UL L 226, 13.8.1987, str. 2.
    Top