Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0612

    Predlog SKLEP SVETA o delnem začasnem prenehanju izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov

    COM/2021/612 final

    Bruselj, 29.9.2021

    COM(2021) 612 final

    2021/0311(NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o delnem začasnem prenehanju izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Sporazum med EU in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov (v nadaljnjem besedilu: sporazum o poenostavitvi vizumskih postopkov) je začel veljati 1. julija 2020 1 , vzporedno s sporazumom o ponovnem sprejemu 2 . Namen sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov je na podlagi vzajemnosti poenostaviti izdajanje vizumov za načrtovano bivanje za največ 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju za državljane Unije in Belorusije.

    Sporazum o poenostavitvi vizumskih postopkov prispeva h krepitvi medosebnih stikov in skupnih vrednot, vključno s človekovimi pravicami in demokratičnimi vrednotami EU. V preambuli sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov je poudarjen pomen temeljnih načel, ki urejajo sodelovanje med EU in Belorusijo, ter obveznosti in odgovornosti, vključno s spoštovanjem človekovih pravic in demokratičnih načel, ki izhajajo iz zadevnih mednarodnih instrumentov, katerim sta zavezani.

    Svet je 12. oktobra 2020 sprejel sklepe o odzivu EU na dogodke v Belorusiji 3 . Svet je v svojih sklepih ponovno poudaril, da predsedniške volitve 9. avgusta 2020 niso bile niti svobodne niti poštene ter da beloruski režim nima demokratične legitimnosti. Svet je ponovno izrazil polno podporo suverenosti in neodvisnosti Belorusije ter poudaril demokratično pravico beloruskega ljudstva, da izvoli svojega predsednika na svobodnih in poštenih volitvah brez zunanjega vmešavanja. V sklepih je bilo nadalje opozorjeno tudi na omejevalne ukrepe, tj. prepoved potovanja in zamrznitev sredstev, uvedene zoper 40 posameznikov, odgovornih za goljufivo naravo predsedniških volitev in nasilno ukrepanje proti miroljubnim protestnikom, izražena pa je bila tudi pripravljenost EU, da sprejme dodatne omejevalne ukrepe proti subjektom in visokim uradnikom, vključno z Aleksandrom Lukašenkom 4 .

    EU je zmanjšala obseg dvostranskega sodelovanja z beloruskimi oblastmi na osrednji ravni, povečala svojo podporo beloruskemu prebivalstvu in civilni družbi ter ustrezno prilagodila dvostransko finančno pomoč. V skladu s temi ukrepi je EU nemudoma dala na voljo dodatna finančna sredstva za žrtve nasilja, organizacije civilne družbe in neodvisne medije.

    Nasilno ukrepanje proti opozicijskim aktivistom, organizacijam civilne družbe, zagovornikom človekovih pravic in neodvisnim medijem se nadaljuje. Sredi septembra 2021 je bilo več kot 670 političnih zapornikov, njihovo število pa se vsak teden povečuje. Proti njim potekajo politično motivirana sojenja, ki se pogosto izvajajo pospešeno in za zaprtimi vrati in se končajo s sramotnimi obsodbami na več let zapora.

    Izvajanje sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov se je nadaljevalo, medtem ko je bila ustanovitev skupnega odbora za poenostavitev vizumskih postopkov, ki naj bi spremljal izvajanje Sporazuma, odložena.

    EU je v odziv na nadaljevanje brutalne represije nad vsemi segmenti beloruske družbe, zlasti na ugrabitev potniškega letala 23. maja 2021, beloruskim prevoznikom prepovedala lete skozi zračni prostor EU in dostop do letališč EU 5 ter sprejela četrti sveženj sankcij s seznami posameznikov in subjektov 6 ter usmerjenimi gospodarskimi sankcijami 7 .

    Po teh ukrepih so se beloruski organi 28. junija 2021 odzvali z napovedjo prekinitve sodelovanja v vzhodnem partnerstvu in napovedjo začasnega prenehanja izvajanja sporazuma z EU o ponovnem sprejemu. Poleg tega je Belorusija poklicala svojega veleposlanika pri EU na posvetovanja, zahtevala, da se veleposlanika EU pokliče v Bruselj na posvetovanja, in sporočila, da bo predstavnikom evropskih institucij in posameznikom iz EU, ki so prispevali k pripravi sankcij, zavrnjen vstop v Belorusijo. Beloruski organi so zahtevali začasno prenehanje izvajanja dejavnosti kulturnih inštitutov držav članic. Belorusija je tudi navedla, da bo razmislila o morebitnih nadaljnjih protiukrepih. Poleg tega je bil 8. septembra 2021 beloruskemu parlamentu predložen predlog zakona o začasnem prenehanju izvajanja sporazuma z EU o ponovnem sprejemu.

    Čeprav so se razmere na zunanjih mejah EU z Belorusijo stabilizirale z vidika prihodov, tudi zaradi začasne ustavitve neposrednih letov iz Bagdada v Minsk, so še vedno napete, ostaja pa tudi migracijski pritisk, saj se še naprej prepreči veliko poskusov nedovoljenega prehoda meje. Od 19. septembra 2021 je litovsko-belorusko mejo nedovoljeno prečkalo 4 145 oseb, kar je 56-krat več kot leta 2020. Več kot polovica državljanov tretjih držav, ki so prečkali litovsko mejo z Belorusijo, je prišla iz Iraka (2 805), sledili pa so jim državljani Konga (Brazzaville) in Kameruna ter majhen odstotek državljanov Sirije, Irana in Afganistana. Kar zadeva Poljsko, je v istem obdobju mejo z Belorusijo prečkalo 1 493 državljanov tretjih držav, kar je 23-krat več kot leta 2020. Podobno prevladujejo državljani Iraka, vendar ob večji prisotnosti afganistanskih državljanov. V relativnem smislu pa je bilo največje povečanje zabeleženo v Latviji, in sicer s treh ugotovljenih nedovoljenih prehodov meje leta 2020 na 377 leta 2021. Enak trend je tudi pri prošnjah za azil. V primerjavi z istim obdobjem lani je Litva v letu 2021 zabeležila 14-krat več prošenj za azil (2 399), večinoma iraških državljanov (50 %). Poljska je zabeležila 131 % več prošenj za azil (4 109), pri čemer so najpogostejši prosilci Afganistanci (33 %), sledijo pa jim Belorusi (29 %) in Rusi (18 %). Podobno je Latvija prejela 465 prošenj za azil, kar je skoraj šestkrat več kot leta 2020.

    To nenadno povečanje kaže, da režim spodbuja nedovoljene migracije za politične namene, zlasti kot povračilne ukrepe proti Litvi, Poljski in Latviji zaradi njihovega stališča do Belorusije. Beloruski ukrepi proti državam članicam EU zahtevajo enoten odziv.

    2.PREDLAGANI UKREPI

    Sporazum o poenostavitvi izdajanja vizumov je bil sklenjen pod predpostavko, da je spoštovanje človekovih pravic in demokratičnih načel eno od temeljnih načel sodelovanja med Unijo in Belorusijo kot tudi spoštovanje njunih obveznosti in odgovornosti 8 . Unija in Belorusija sta priznali, da sporazum o poenostavitvi vizumskih postopkov ne bi smel povzročiti nedovoljenih migracij, ob tem pa posebno pozornost namenjali varnosti in ponovnemu sprejemu 9 .

    Glede na opisano ozadje Belorusija krši ta načela. Belorusija ne ogroža le medsebojnih odnosov med Unijo in njenimi državami članicami, temveč tudi stopnjuje kršitve človekovih pravic, kar je v nasprotju z njenimi mednarodnimi obveznostmi 10 .

    Zato je ustrezen ukrep, da se začasno preneha izvajanje nekaterih členov sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov, ki določajo poenostavitve za nekatere posebne kategorije prosilcev, in sicer:

    (i) člane beloruskih uradnih delegacij, vključno s stalnimi člani takšnih delegacij, ki bi na podlagi uradnega vabila, naslovljenega na Belorusijo, morali sodelovati na uradnih srečanjih, posvetovanjih, pogajanjih ali programih izmenjav ter na prireditvah, ki jih na ozemlju ene od držav članic pripravijo medvladne organizacije;

    (ii) člane beloruskih nacionalnih in regionalnih vlad ter parlamentov, beloruskega ustavnega sodišča in beloruskega vrhovnega sodišča pri izvajanju njihovih nalog.

    Zato bi se morali začasno prenehati izvajati naslednji členi sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov: člen 4(1), točka (a), „Dokumentarna dokazila o namenu potovanja“, člen 5(1), točki (a) in (b), člen 5(2), točka (a), „Izdajanje vizumov za večkratni vstop“ in člen 6(3), točki (a) in (b), „Takse za obravnavanje vlog za izdajo vizuma“.

    Ko bo Sklep Sveta začel veljati, se bodo začasno prenehala izvajati posebna pravila iz teh določb. Zato se bodo namesto tega uporabljala splošna pravila Vizumskega zakonika 11 .

    Začasno prenehanje se ne nanaša na izvajanje drugih določb sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov in poenostavitve, ki jih zagotavljajo v zvezi z navadnimi državljani Belorusije, se bodo še naprej uporabljale. To bo omogočilo ohranjanje „medosebnih stikov“. Vendar se določbe sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov, na katere se začasno prenehanje izvajanja ne nanaša, ne bi smele uporabljati za izogibanje cilju sklepa Sveta o delnem prenehanju izvajanja sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov. Države članice bi morale poročati Komisiji o poskusih izogibanja ali domnevnem izogibanju delnemu prenehanju izvajanja sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov.

    3.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Postopkovna pravna podlaga tega predloga je člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU). Materialna pravna podlaga je člen 77(2)(a) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

    V skladu s členom 14(5) Sporazuma lahko „[v]saka pogodbenica [...] začasno preneha izvajati celoten Sporazum ali njegov del. O odločitvi o začasnem prenehanju izvajanja uradno obvesti drugo pogodbenico najpozneje 48 ur pred začetkom veljavnosti odločitve. Pogodbenica, ki je začasno prenehala izvajati ta sporazum, nemudoma obvesti drugo pogodbenico, ko razlogi za začasno prenehanje izvajanja prenehajo.“

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Ni relevantno.

    Sorazmernost

    Ta predlog ne presega tistega, kar je potrebno za dosego zastavljenega cilja, tj. začasno prenehanje izvajanja nekaterih obstoječih poenostavitev za beloruske uradnike in hkrati nadaljnje podpiranje navadnih državljanov Belorusije s poenostavitvijo vizumskih postopkov.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Predlog ne pomeni dodatnih stroškov za proračun EU.

    2021/0311 (NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o delnem začasnem prenehanju izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 77(2), točka (a), in člena 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov 12 (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) je začel veljati 1. julija 2020, vzporedno s Sporazumom med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o ponovnem sprejemu oseb, ki prebivajo brez dovoljenja 13 (v nadaljnjem besedilu: sporazum o ponovnem sprejemu).

    (2)Namen Sporazuma je na podlagi vzajemnosti poenostaviti izdajanje vizumov za načrtovano bivanje za največ 90 dni v katerem koli obdobju 180 dni za državljane Unije in Belorusije. Sporazum prispeva h krepitvi medosebnih stikov in skupnih vrednot, vključno s človekovimi pravicami in demokratičnimi načeli.

    (3)V skladu s členom 14(5) Sporazuma lahko vsaka pogodbenica začasno preneha izvajati celoten Sporazum ali njegov del. O odločitvi o začasnem prenehanju izvajanja je treba uradno obvestiti drugo pogodbenico najpozneje 48 ur pred začetkom veljavnosti odločitve. Pogodbenica, ki je začasno prenehala izvajati Sporazum, mora nemudoma obvestiti drugo pogodbenico, ko razlogi za začasno prenehanje izvajanja prenehajo.

    (4)EU je v odziv na nadaljevanje brutalne represije nad vsemi segmenti beloruske družbe, zlasti na ugrabitev potniškega letala 23. maja 2021, beloruskim prevoznikom prepovedala prelete ozemlja Unije in dostop do letališč Unije ter z Uredbo (ES) št. 765/2006 14 in Sklepom 2012/642/SZVP 15 uvedla četrti sveženj sankcij s seznami posameznikov in subjektov ter usmerjenimi gospodarskimi sankcijami.

    (5)Po teh ukrepih se je Belorusija 28. junija 2021 odzvala z napovedjo prekinitve sodelovanja v vzhodnem partnerstvu in napovedjo začasnega prenehanja izvajanja sporazuma o ponovnem sprejemu. V beloruskemu parlamentu je bil 8. septembra 2021 vložen predlog zakona o začasnem prenehanju izvajanja sporazuma z Evropsko unijo o ponovnem sprejemu.

    (6)Hkrati Litva, nedavno pa tudi Poljska in Latvija, doživljajo doslej največji porast tokov nedovoljenih migracij iz Belorusije. To nenadno povečanje kaže, da režim spodbuja nedovoljene migracije za politične namene, zlasti kot povračilne ukrepe proti Litvi, Poljski in Latviji zaradi njihovega stališča do Belorusije.

    (7)Navedeni ukrepi Belorusije kršijo temeljna načela, na podlagi katerih je bil sklenjen sporazum, ter so v nasprotju z interesi Unije in njenih držav članic. Ukrepi Belorusije zlasti ne spoštujejo človekovih pravic in demokratičnih načel ter povzročajo nedovoljene migracije z ozemlja Belorusije v Unijo.

    (8)Zato bi bilo treba začasno prenehati izvajati nekatere določbe Sporazuma, ki zagotavljajo poenostavitve za nekatere kategorije prosilcev za vizum za kratkoročno bivanje pri izvajanju njihovih nalog, in sicer za člane beloruskih uradnih delegacij, člane beloruskih nacionalnih in regionalnih vlad in parlamentov ter člane beloruskega ustavnega sodišča in beloruskega vrhovnega sodišča.

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Začasno se preneha izvajanje naslednjih določb Sporazuma:

    (a)člen 4(1), točka (a), v zvezi s prosilci za vizum, ki so člani beloruske uradne delegacije, vključno s stalnimi člani takih delegacij, ki bi na podlagi uradnega vabila, naslovljenega na Belorusijo, morali sodelovati na uradnih srečanjih, posvetovanjih, pogajanjih ali programih izmenjav ter na prireditvah, ki jih na ozemlju ene od držav članic pripravijo medvladne organizacije;

    (b)člen 5(1), točki (a) in (b), v zvezi s prosilci za vizum, ki so pri izvajanju svojih nalog člani beloruske nacionalne ali regionalne vlade ali parlamenta, beloruskega ustavnega sodišča ali beloruskega vrhovnega sodišča, ter v zvezi z vsemi prosilci za vizum, ki so stalni člani beloruske uradne delegacije, ki bi na podlagi uradnega vabila, naslovljenega na Belorusijo, morali redno sodelovati na srečanjih, posvetovanjih, pogajanjih ali programih izmenjav ter na prireditvah, ki jih na ozemlju ene od držav članic pripravijo medvladne organizacije;

    (c)člen 5(2), točka (a), v zvezi s prosilci za vizum, ki so člani beloruske uradne delegacije, ki bi na podlagi uradnega vabila, naslovljenega na Belorusijo, morali redno sodelovati na srečanjih, posvetovanjih, pogajanjih ali programih izmenjav ter na prireditvah, ki jih na ozemlju ene od držav članic pripravijo medvladne organizacije;

    (d)člen 6(3), točki (a) in (b), v zvezi s prosilci za vizum, ki so člani beloruske nacionalne ali regionalne vlade ali parlamenta, beloruskega ustavnega sodišča ali beloruskega vrhovnega sodišča, ter v zvezi z vsemi prosilci za vizum, ki so člani beloruske uradne delegacije, ki bi na podlagi uradnega vabila, naslovljenega na Belorusijo, morali sodelovati na srečanjih, posvetovanjih, pogajanjih ali programih izmenjav ter na prireditvah, ki jih na ozemlju ene od držav članic pripravijo medvladne organizacije.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati drugi dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju,

       Za Svet

       predsednik

    (1)    Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 180, 9.6.2020).
    (2)    Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o ponovnem sprejemu oseb, ki prebivajo brez dovoljenja (UL L 181, 9.6.2020).
    (3)    Sklepi Sveta o Belorusiji, 12. oktober 2020 (11661/20).
    (4)    Drugi sveženj sankcij je bil sprejet 6. novembra 2020 (Izvedbena uredba Sveta (EU) 2020/1648 z dne 6. novembra 2020 o izvajanju člena 8a(1) Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo; Izvedbeni sklep Sveta (SZVP) 2020/1650 z dne 6. novembra 2020 o izvajanju Sklepa 2012/642/SZVP o omejevalnih ukrepih proti Belorusiji (UL L 370I)). Tretji sveženj sankcij je bil sprejet 17. decembra 2020 (Izvedbena uredba Sveta (EU) 2020/2129 z dne 17. decembra 2020 o izvajanju člena 8a(1) Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo; Izvedbeni sklep Sveta (SZVP) 2020/2130 z dne 17. decembra 2020 o izvajanju Sklepa 2012/642/SZVP o omejevalnih ukrepih proti Belorusiji (UL L 426I)). Omejevalni ukrepi iz obeh svežnjev vključujejo prepoved potovanja in zamrznitev sredstev, ki zadevata posameznike in subjekte iz navedenih aktov.
    (5)    Uredba Sveta (EU) 2021/907 z dne 4. junija 2021 o spremembi Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo ter Sklep Sveta (SZVP) 2021/908 z dne 4. junija 2021 o spremembi Sklepa 2012/642/SZVP o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Belorusiji (UL L 197I).
    (6)    Uredba Sveta (EU) 2021/996 z dne 21. junija 2021 o spremembi Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo; Izvedbena uredba Sveta (EU) 2021/997 z dne 21. junija 2021 o izvajanju člena 8a(1) Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo; Izvedbena uredba Sveta (EU) 2021/999 z dne 21. junija 2021 o izvajanju člena 8a(1) Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo; Sklep Sveta (SZVP) 2021/1001 z dne 21. junija 2021 o spremembi Sklepa 2012/642/SZVP o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Belorusiji; Izvedbeni sklep Sveta (SZVP) 2021/1002 z dne 21. junija 2021 o izvajanju Sklepa 2012/642/SZVP o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Belorusiji (UL L 219I). Sredstva posameznikov in subjektov iz navedenih aktov so zamrznjena, državljanom in podjetjem EU pa je prepovedano dajanje sredstev na razpolago tistim, ki so uvrščeni na seznam. Omejevalni ukrepi vključujejo tudi prepoved potovanja za posameznike, uvrščene na seznam.
    (7)    Uredba Sveta (EU) 2021/1030 z dne 24. junija 2021 o spremembi Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih v zvezi z Belorusijo; Sklep Sveta (SZVP) 2021/1031 z dne 24. junija 2021 o spremembi Sklepa 2012/642/SZVP o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Belorusiji (UL L 224I).
    (8)    Uvodna izjava 3 v preambuli sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov.
    (9)    Uvodna izjava 2 v preambuli sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov.
    (10)    Kot je predstavljeno v poročilu posebne poročevalke OZN Anaïs Marin o položaju zagovornikov človekovih pravic v Belorusiji, A/HRC/47/49, 4. maj 2021.
    (11)    Uredba (ES) št. 810/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o vizumskem zakoniku Skupnosti (Vizumski zakonik) (UL L 243, 15.9.2009, str. 1).
    (12)    Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 180, 9.6.2020).
    (13)    Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Belorusijo o ponovnem sprejemu oseb, ki prebivajo brez dovoljenja (UL L 181, 9.6.2020).
    (14)    Uredba sveta (ES) št. 765/2006 z dne 18. maja 2006 o omejevalnih ukrepih proti predsedniku Lukašenku in nekaterim uradnikom Belorusije (UL L 134, 20.5.2006, str. 1), kakor je bila spremenjena z Uredbo Sveta (EU) 2021/907 (UL L 197I, 4.6.2021), Uredbo Sveta (EU) 2021/996 (UL L 219I, 21.6.2021, str. 1), Izvedbeno uredbo Sveta (EU) 2021/997 (UL L 219I, 21.6.2021, str. 3), Izvedbeno uredbo Sveta (EU) 2021/999 (UL L 219I, 21.6.2021, str. 55) in Uredbo Sveta (EU) 2021/1030 (UL L 224I, 24.6.2021, str. 1).
    (15)    Sklep Sveta 2012/642/SZVP z dne 15. oktobra 2012 o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Belorusiji (UL L 285, 17.10.2012, str. 1), kakor je bil spremenjen s Sklepom Sveta (SZVP) 2021/908 (UL L 197I, 4.6.2021, str. 3), Sklepom Sveta (SZVP) 2021/1001 (UL L 219I, 21.6.2021, str. 67), Izvedbenim sklepom Sveta (SZVP) 2021/1002 (UL L 219I, 21.6.2021, str. 70) in Sklepom Sveta (SZVP) 2021/1031 (UL L 224I, 24.6.2021).
    Top