Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0482

    Predlog IZVEDBENI SKLEP SVETA o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2018/1493 o dovoljenju Madžarski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost

    COM/2021/482 final

    Bruselj, 19.8.2021

    COM(2021) 482 final

    2021/0274(NLE)

    Predlog

    IZVEDBENI SKLEP SVETA

    o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2018/1493 o dovoljenju Madžarski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    V skladu s členom 395(1) Direktive 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (v nadaljnjem besedilu: direktiva o DDV 1 ) lahko Svet na predlog Komisije soglasno dovoli kateri koli državi članici, da uvede posebne ukrepe, ki odstopajo od določb te direktive, za poenostavitev postopka obračunavanja DDV ali za preprečevanje nekaterih vrst davčnih utaj ali izogibanja davkom.

    Madžarska je z dopisom, ki ga je Komisija evidentirala 25. februarja 2021, zaprosila za dovoljenje za nadaljnjo uporabo ukrepa, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a direktive o DDV, in omejitev pravice do odbitka DDV za zakup nekaterih osebnih vozil, ki se ne uporabljajo izključno za poslovne namene. Prošnji je priložila poročilo, ki vključuje pregled odstotka, predvidenega za omejitev pravice do odbitka.

    V skladu s členom 395(2) direktive o DDV je Komisija z dopisi z dne 7. septembra 2021 o prošnji Madžarske obvestila druge države članice. Komisija je z dopisom z dne 8. aprila 2021 Madžarsko uradno obvestila, da ima vse informacije, potrebne za presojo prošnje.

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Člena 168 in 168a direktive o DDV določata, da ima davčni zavezanec pravico do odbitka DDV, obračunanega pri nakupih, opravljenih za namene obdavčljivih transakcij. Člen 26(1)(a) navedene direktive vsebuje zahtevo, da je treba obračunati DDV, kadar se blago, ki je del poslovnih sredstev podjetja, uporablja za zasebno rabo davčnega zavezanca ali za zasebno rabo njegovih zaposlenih ali splošneje za druge namene kot za namene njegove dejavnosti, če je bila za tako blago dana pravica do celotnega ali delnega odbitka DDV. Ta sistem omogoča izterjavo prvotno odbitega DDV v zvezi z zasebno rabo.

    Pri uporabi tega sistema se pojavijo težave v primeru osebnih avtomobilov, saj je težko določiti mejo med zasebno in poslovno rabo. Kadar se vodijo evidence, sta podjetje in uprava z vodenjem in preverjanjem teh evidenc dodatno obremenjena.

    V skladu s členom 395 direktive o DDV lahko države članice uvedejo ukrepe, ki odstopajo od določb direktive o DDV, za poenostavitev postopka obračunavanja DDV ali za preprečevanje nekaterih vrst davčnih utaj ali izogibanja davkom, če jih je odobril Svet.

    Madžarska ima trenutno na podlagi Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2018/1493 2 dovoljenje, da pravico do odbitka DDV, plačanega za izdatke, upravičene do odbitka, v zvezi z zakupom osebnih avtomobilov, ki se ne uporabljajo izključno za poslovne namene, omeji na 50 % in da davčne zavezance oprosti obveznosti, da neposlovno rabo takih osebnih avtomobilov obravnavajo kot storitve za plačilo. Osebni avtomobili, ki jih zajema ukrep, so motorna vozila, zasnovana predvsem za prevoz največ devetih oseb, pri čemer bruto masa vozila ne presega pet ton. Vozila za prevoz blaga, vozila za posebne namene (tj. vozila z dvigali, gasilska vozila, vozila za prevoz betona), vozila za prevoz desetih ali več oseb, traktorji in priklopniki so izključeni iz omejitve pravice do odbitka DDV in se obravnavajo v skladu z običajnimi pravili. Davčni zavezanci, ki ne želijo uporabiti omejitve odbitka v višini 50 %, temveč odbitek DDV do deleža dejanske poslovne uporabe, to lahko storijo, če imajo podrobna dokazila o poslovni rabi zakupljenih vozil. Ta izvedbeni sklep Sveta preneha veljati 31. decembra 2021.

    Madžarska je zaprosila za podaljšanje dovoljenja, da omeji začetni odbitek na določeno pavšalno odstotno stopnjo in tako podjetja razbremeni vodenja računovodskih evidenc za davek na zasebno rabo. Komisijo je obvestila, da so razlogi za podaljšanje ukrepa večinoma isti, kot so bili opisani v prejšnji prošnji. Madžarska potrjuje, da je posebni ukrep prinesel pozitivne rezultate za podjetja in davčne organe ter da še vedno obstajajo razlogi za odstopanje. V skladu s členom 5 Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2018/1493 je predložila tudi poročilo o odstotkovni omejitvi, določeni za odbitek DDV. Madžarska meni, da je uporabljena 50‑odstotna omejitev še vedno ustrezna. Glede na predložene podatke se je ocenjeni obseg zasebne uporabe zakupljenih službenih avtomobilov v obdobju 2016–2019 gibal med približno 43 % in 53 %. Ker ocena temelji na posrednih dokazih in predpostavkah in bi bila zato lahko previsoka, Madžarska meni, da je omejitev odbitka vstopnega DDV na 50 % najprimernejša. Poleg tega so inšpekcijski pregledi davčnega organa pokazali, da velika večina (približno 90–95 %) preverjenih davčnih zavezancev uporablja obvezni 50-odstotni odbitni delež. Po mnenju Madžarske je razlog za to očitno v tem, da so s tem oproščeni obveznosti vodenja razčlenjenih evidenc in da 50-odstotna stopnja zasebne uporabe dovolj dobro ustreza dejanskemu stanju.

    Glede na pozitiven učinek posebnega ukrepa na upravno breme davkoplačevalcev in davčnih organov se predlaga, da se ukrep odstopanja odobri za dodatno omejeno obdobje, in sicer do 31. decembra 2024. Vsaki prošnji za podaljšanje bi bilo treba priložiti poročilo, ki vsebuje pregled uporabljenega odstotka, oboje pa bi bilo treba Komisiji poslati do 31. marca 2024.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Drugim državam so bila odobrena podobna odstopanja v zvezi s pravico do odbitka (Estonija 3 , Latvija 4 , Hrvaška 5 , Poljska 6 , Italija 7 in Romunija 8 ).

    Člen 176 direktive o DDV določa, da Svet odloči, za katere izdatke ni dana pravica do odbitka DDV. Do takrat lahko države članice ohranijo izključitve, veljavne 1. januarja 1979. Zato veliko določb, ki omejujejo pravico do odbitka DDV v zvezi z osebnimi avtomobili, „miruje“.

    Ne glede na prejšnje pobude za določitev pravil o kategorijah izdatkov, za katere se lahko omeji pravica do odbitka 9 , je tako odstopanje primerno, dokler ta pravila niso usklajena na ravni EU.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Člen 395 direktive o DDV.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Glede na določbo direktive o DDV, na kateri temelji predlog, se načelo subsidiarnosti ne uporablja.

    Sorazmernost

    Ta sklep se nanaša na dovoljenje, izdano državi članici na njeno prošnjo, in ne pomeni nobene obveznosti.

    Zaradi omejenega področja uporabe odstopanja je posebni ukrep sorazmeren z želenim ciljem, tj. poenostavitvijo postopka obračunavanja davka in preprečevanjem nekaterih vrst davčnih utaj ali izogibanja davkom. Zlasti glede na možnost, da podjetja navajajo nižje obveznosti plačila od dejanskih, in glede na težavno preverjanje kilometrine s strani davčnih organov bi omejitev na 50 % poenostavila pobiranje DDV v določenem sektorju.

    Izbira instrumenta

    Predlagani instrument: izvedbeni sklep Sveta.

    V skladu s členom 395 direktive o DDV lahko samo Svet na predlog Komisije soglasno odobri odstopanje od skupnih določb o DDV. Izvedbeni sklep Sveta je najustreznejši instrument, saj se lahko naslovi na posamezno državo članico.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

    Posvetovanja z deležniki

    Ta predlog temelji na prošnji Madžarske in zadeva le to državo članico.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Strokovno mnenje ni bilo potrebno.

    Ocena učinka

    Namen predloga je poenostaviti postopek obračunavanja davka z odpravo potrebe, da davčni zavezanci vodijo evidence o zasebni rabi zakupljenih službenih avtomobilov, ter hkrati preprečiti nekatere oblike utaje DDV z nepravilnim vodenjem evidenc. Predlagani ukrep ima zato lahko pozitiven učinek tako za podjetja kot tudi za davčno upravo. Rešitev, ki jo je Madžarska opredelila kot ustrezen ukrep, je primerljiva z drugimi preteklimi in sedanjimi odstopanji.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Predlog ne bo imel negativnih učinkov na lastna sredstva Unije, pridobljena iz DDV.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Predlog je časovno omejen in vsebuje samoderogacijsko klavzulo, določeno za 31. december 2024.

    Če bi Madžarska želela dodatno podaljšanje ukrepa odstopanja po letu 2024, mora Komisiji najpozneje do 31. marca 2024 predložiti poročilo, ki bo vsebovalo pregled odstotkovne omejitve, in prošnjo za podaljšanje.

    2021/0274 (NLE)

    Predlog

    IZVEDBENI SKLEP SVETA

    o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2018/1493 o dovoljenju Madžarski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost 10 in zlasti člena 395(1) Direktive,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Z Izvedbenim sklepom Sveta (EU) 2018/1493 11 je bilo Madžarski dovoljeno, da do 31. decembra 2021 uporabi poseben ukrep, ki na eni strani omejuje pravico do odbitka davka na dodano vrednost (DDV) na izdatke v zvezi z osebnimi avtomobili, ki se ne uporabljajo izključno za poslovne namene, na 50 %, z odstopanjem od členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES, ter na drugi strani določa, da se uporaba osebnega avtomobila, vključenega v sredstva davčnega zavezanca, za neposlovne namene ne obravnava kot storitev za plačilo, če za zadevni avtomobil velja omejitev, ki se dovoli v skladu s členom 1 navedenega izvedbenega sklepa, z odstopanjem od člena 26(1), točka (a), navedene direktive (v nadaljnjem besedilu: posebni ukrep).

    (2)Madžarska je z dopisom, ki ga je Komisija evidentirala 25. februarja 2021, zaprosila za dovoljenje za nadaljnjo uporabo posebnega ukrepa (v nadaljnjem besedilu: prošnja za podaljšanje).

    (3)Komisija je v skladu s členom 395(2), drugi pododstavek, Direktive 2006/112/ES prošnjo Madžarske z dopisom z dne 7. aprila 2021 posredovala drugim državam članicam. Z dopisom z dne 8. aprila 2021 je Komisija uradno obvestila Madžarsko, da ima vse informacije, potrebne za presojo prošnje.

    (4)V skladu s členom 5 Izvedbenega sklepa (EU) 2018/1493 je Madžarska skupaj s prošnjo za podaljšanje predložila poročilo, ki vključuje pregled odstotka, določenega za odbitek DDV. Madžarska na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, tj. rezultatov davčnega nadzora in statističnih podatkov v zvezi z zasebno uporabo osebnih avtomobilov, v svoji prošnji za podaljšanje potrjuje, da je omejitev na 50 % še vedno upravičena in primerna. Poleg tega je posebni ukrep dejansko zmanjšal upravno breme za podjetja in davčne organe. Zato bi bilo treba Madžarski dovoliti nadaljnjo uporabo posebnega ukrepa.

    (5)Podaljšanje posebnega ukrepa bi bilo treba časovno omejiti, da se lahko ocenita njegova učinkovitost in ustrezen odstotek. Madžarski bi bilo zato treba dovoliti, da posebni ukrep uporablja še naprej za omejeno obdobje do 31. decembra 2024.

    (6)Če bi Madžarska menila, da je potrebno podaljšanje dovoljenja po letu 2024, mora Komisiji najpozneje do 31. marca 2024 predložiti poročilo, ki bo vsebovalo pregled odstotkovne omejitve, in prošnjo za podaljšanje.

    (7)Posebni ukrep bo imel zgolj zanemarljiv učinek na skupni znesek davčnih prihodkov, zbranih na ravni končne potrošnje, in ne bo negativno vplival na lastna sredstva Unije iz pobranega DDV.

    (8)Izvedbeni sklep (EU) 2018/1493 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Člen 5 Izvedbenega sklepa (EU) 2018/1493 se nadomesti z naslednjim:

    Člen 5

    Ta sklep se uporablja od 1. januarja 2019 do 31. decembra 2024.

    Prošnja za podaljšanje dovoljenja iz tega sklepa se predloži Komisiji do 31. marca 2024, priloži pa se ji poročilo, ki vključuje pregled odstotka iz člena 1.“.

    Člen 2

    Ta sklep je naslovljen na Madžarsko.

    V Bruslju,

       Za Svet

       predsednik

    (1)    UL 347, 11.12.2006, str.1.
    (2)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2018/1493 z dne 2. oktobra 2018 o dovoljenju Madžarski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 252, 8.10.2018, str. 44).
    (3)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2017/1854 z dne 10. oktobra 2017 o spremembi Izvedbenega sklepa 2014/797/EU o dovoljenju Republiki Estoniji, da uporabi ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 265, 14.10.2017, str. 17).
    (4)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2018/1921 z dne 4. decembra 2018 o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2015/2429 o dovoljenju Latviji, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 311, 7.12.2018, str. 36).
    (5)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2018/1994 z dne 11. decembra 2018 o dovoljenju Hrvaški, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 320, 17.12.2018, str. 35).
    (6)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2019/1594 z dne 24. septembra 2019 o spremembi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 248, 27.9.2019, str. 71).
    (7)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2019/2138 z dne 5. decembra 2019 o spremembi Odločbe 2007/441/ES o dovoljenju Italijanski republiki, da uporabi ukrepe, ki odstopajo od člena 26(1)(a) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 324, 13.12.2019, str. 7).
    (8)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2020/1262 z dne 4. septembra 2020 o spremembi Izvedbenega sklepa 2012/232/EU o odobritvi Romuniji, da uporabi ukrepe, ki odstopajo od člena 26(1)(a) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 296, 10.9.2020, str. 6).
    (9)    COM(2004) 728 final – Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 77/388/EGS za poenostavitev obveznosti glede davka na dodano vrednost (UL C 24, 29.1.2005, str. 10), umaknjen 21. maja 2014 (UL C 153, 21.5.2014, str. 3).
    (10)    UL L 347, 11.12.2006, str. 1.
    (11)

       Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2018/1493 z dne 2. oktobra 2018 o dovoljenju Madžarski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 252, 8.10.2018, str. 44).

    Top