Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE1172

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (EU) št. 389/2012 o upravnem sodelovanju na področju trošarin glede vsebine elektronskih evidenc (COM(2021) 28 final – 2021/0015 (CNS))

    EESC 2021/01172

    UL C 286, 16.7.2021, p. 106–108 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.7.2021   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 286/106


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (EU) št. 389/2012 o upravnem sodelovanju na področju trošarin glede vsebine elektronskih evidenc

    (COM(2021) 28 final – 2021/0015 (CNS))

    (2021/C 286/19)

    Poročevalec:

    Szilárd PODRUZSIK

    Zaprosilo

    Svet Evropske unije, 5. 2. 2021

    Pravna podlaga

    člen 113 Pogodbe o delovanju Evropske unije

    Pristojnost

    strokovna skupina za ekonomsko in monetarno unijo ter ekonomsko in socialno kohezijo

    Datum sprejetja mnenja strokovne skupine

    13. 4. 2021

    Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

    27. 4. 2021

    Plenarno zasedanje št.

    560

    Rezultat glasovanja

    (za/proti/vzdržani)

    230/0/6

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    Kot že navedeno (1), EESO v celoti podpira redno posodabljanje pravil, da se omogoči ustrezna raven upravnega sodelovanja med nacionalnimi davčnimi organi. Poleg tega podpira Komisijo in države članice v prizadevanjih za čim boljše izkoriščanje informacijske tehnologije in tehnološko okrepljenih sistemov za uspešnejše pobiranje davkov in boj proti goljufijam.

    1.2

    EESO v celoti podpira predlog Komisije, saj vključuje tehnične prilagoditve sedanje zakonodaje o nacionalnih evidencah trošarin, ki so potrebne zaradi pred kratkim sprejete Direktive (EU) 2020/262 (2).

    1.3

    EESO želi spomniti, da je pri organizaciji in vodenju nacionalnih evidenc trošarin pomembno spoštovati pravico do zasebnosti, kar zadeva informacije, ki se vnašajo in obdelujejo v teh evidencah. Obdelava teh podatkov bi se morala izvajati zgolj v obsegu, ki je nujen za zaščito legitimnega davčnega interesa držav članic in je z njim sorazmeren ter v skladu z načelom sorazmernosti, kot ga je razvila sodna praksa Sodišča EU.

    1.4

    Ker je treba prilagoditi nacionalne evidence po sprejetju Direktive (EU) 2020/262, ki opredeljuje pojma „certificirani pošiljatelj“ in „certificirani prejemnik“ ter uvaja „certificiranega pošiljatelja ali certificiranega prejemnika, ki pošilja ali prejema trošarinsko blago le občasno“, EESO priporoča Komisiji, naj poskrbi za zadostno stopnjo uskladitve pri razlagi in uporabi teh pojmov, da se zagotovi enotnost vnesenih informacij v nacionalnih evidencah.

    1.5

    EESO spodbuja države članice, naj med uvajanjem prilagoditev, ki bodo potrebne zaradi predloga Komisije, natančno pregledujejo in spremljajo stroške izvajanja. Če se bo med prilagajanjem pokazalo, da so za popolno zaščito zasebnosti evropskih podjetij in državljanov potrebna dodatna sredstva, bi bilo treba takoj izvesti ustrezne dodatne naložbe v informacijsko tehnologijo in kibernetsko varnost evidenc.

    2.   Predlog Komisije

    2.1

    Predlog Komisije spreminja Uredbo Sveta (EU) št. 389/2012 (3), ki določa pravno podlago za upravno sodelovanje med državami članicami na področju trošarin glede vsebine nacionalnih elektronskih evidenc.

    2.2

    Predlog je bil potreben zaradi poglavja V nedavno sprejete Direktive (EU) 2020/262. Člen 35(8) te direktive namreč določa, da je „za certificiranega pošiljatelja ali certificiranega prejemnika, ki pošilja ali prejema trošarinsko blago le občasno, […] certifikacija iz točk 12 in 13 člena 3 omejena na določeno količino trošarinskega blaga, enega prejemnika ali pošiljatelja in določeno časovno obdobje“.

    2.3

    Ob upoštevanju te določbe Komisija v predlogu navaja, katere informacije glede certificiranih pošiljateljev ali prejemnikov, ki blago premikajo le občasno, je treba vnesti v evidence, ki jih vodijo države članice.

    2.4

    Člen 19 Uredbe Sveta (EU) št. 389/2012 določa splošno obveznost držav članic, da vodijo elektronske evidence dovoljenj gospodarskih subjektov in skladišč, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga v okviru režima odloga plačila trošarine, ter dovoljenj gospodarskih subjektov, ki premikajo blago, ki je že bilo sproščeno v porabo, in so certificirani pošiljatelji ali certificirani prejemniki.

    2.5

    Ker je treba za ustrezno delovanje računalniško podprtega sistema shranjevati popolne, posodobljene in točne podatke, je namen predloga Komisije razširiti področje uporabe člena 19 Uredbe Sveta (EU) št. 389/2012, v katerem so določene informacije, ki jih je treba vnesti v nacionalne evidence gospodarskih subjektov, ki blago premikajo le občasno.

    2.6

    Konkretno se te informacije tako za certificirane pošiljatelje kot certificirane prejemnike nanašajo na količino blaga, identiteto gospodarskega subjekta na koncu gibanja blaga in trajanje začasne certifikacije.

    2.7

    Namen predlagane spremembe ni opredeliti nov krog imetnikov trošarinskih dovoljenj, temveč predvsem povezati pošiljke v okviru prostega pretoka v državi članici z že opredeljenimi pojmi „davčno skladišče“, „registrirani prejemnik“ in „registrirani pošiljatelj“ ter z novima statusoma „certificiranega pošiljatelja“ in/ali „certificiranega prejemnika“. S spremembo se torej razširijo in natančneje določajo informacije, ki se že vnašajo v uradno bazo podatkov.

    2.8

    Predlog temelji na členu 113 PDEU, v skladu s katerim „Svet po posebnem zakonodajnem postopku ter po posvetovanju z Evropskim parlamentom in Ekonomsko-socialnim odborom soglasno sprejme določbe za harmonizacijo zakonodaje glede prometnih davkov, trošarin in drugih oblik posrednega obdavčenja v obsegu, v kakršnem je takšna harmonizacija potrebna za vzpostavitev in delovanje notranjega trga in preprečevanje izkrivljanja konkurence“.

    2.9

    Predlog ne vpliva na proračun EU in se začne uporabljati 13. februarja 2023.

    3.   Splošne in posebne ugotovitve

    3.1

    Kot že navedeno v prejšnjih mnenjih (4), EESO v celoti podpira redno posodabljanje pravil, da se omogoči ustrezna raven upravnega sodelovanja med nacionalnimi organi, ki je potrebno za pobiranje vseh davkov in učinkovit boj proti goljufijam na področju trošarin.

    3.2

    Poleg tega EESO podpira Evropsko komisijo in države članice v prizadevanjih za čim boljše izkoriščanje informacijske tehnologije in tehnološko okrepljenih sistemov za uspešnejše pobiranje davkov in boj proti goljufijam.

    3.3

    EESO torej v celoti podpira obravnavani predlog, saj vključuje tehnične prilagoditve sedanje zakonodaje o nacionalnih evidencah trošarin, ki so potrebne zaradi nedavnega sprejetja in izvajanja Direktive (EU) 2020/262.

    3.4

    EESO meni, da je koristno imeti celovito bazo podatkov, ki omogoča, da se informacije, zajete v predlogu, lahko preverijo v sistemu za izmenjavo podatkov o trošarinah (sistem SEED). Spremljanje obdavčenih pošiljk in ustrezno izpolnjevanje vseh davčnih obveznosti v zvezi s trošarinami bo torej poenoteno, učinkovitejše in preglednejše.

    3.5

    Zdi se, da je predlog v skladu z načelom subsidiarnosti, glede na to, da je treba vsebino in delovanje nacionalnih evidenc informacij o registriranih pošiljateljih in prejemnikih, ki delujejo občasno, uskladiti z evropskimi pravili. S tovrstnimi pravili je mogoče lažje kot z različnimi nacionalnimi pristopi doseči regulativni cilj, ki si ga je zastavila Komisija. S tega vidika je izbira uredbe, ki se sprejme na podlagi člena 113 PDEU, ustrezna.

    3.6

    Predlog je tudi v skladu z načelom sorazmernosti, kot se je razvilo s sodno prakso Sodišča EU in je zapisano v Pogodbi. Vsebina predloga dejansko ne presega obsega, ki je potreben za doseganje regulativnega cilja, ki si ga je zastavila Komisija, in ne vpliva neupravičeno na interese zasebnih podjetij.

    3.7

    Povedano drugače, predlog pomeni sprejemljivo povečanje upravnega bremena za nacionalne davčne organe, ki ga upravičuje končni rezultat, saj bo sistem nadzora na podlagi evidenc celovitejši, učinkovitejši in preglednejši.

    3.8

    EESO želi spomniti, da je pri organizaciji in vodenju nacionalnih evidenc pomembno spoštovati temeljne pravice, zlasti pravico do zasebnosti, kar zadeva informacije, ki se vnašajo in obdelujejo v teh evidencah. Obdelava teh podatkov bi se morala izvajati zgolj v obsegu, ki je nujen za zaščito legitimnega davčnega interesa držav članic in je z njim sorazmeren ter je v skladu z načelom sorazmernosti.

    3.9

    Ker je treba prilagoditi nacionalne evidence po sprejetju Direktive (EU) 2020/262, ki opredeljuje pojma „certificirani pošiljatelj“ in „certificirani prejemnik“ (člen 3) ter uvaja „certificiranega pošiljatelja ali certificiranega prejemnika, ki pošilja ali prejema trošarinsko blago le občasno“ (člen 35), EESO priporoča Komisiji, naj poskrbi za zadostno stopnjo uskladitve pri razlagi in uporabi teh pojmov, da se zagotovi enotnost vnesenih informacij v evidencah na nacionalni ravni.

    3.10

    EESO ugotavlja, da predlog ne bo vplival na proračun EU, vendar poziva države članice, naj med uvajanjem prilagoditev natančno preverjajo in spremljajo stroške izvajanja. Če se bo med prilagajanjem pokazalo, da so za popolno zaščito zasebnosti evropskih podjetij in državljanov potrebna dodatna sredstva, bi bilo treba kljub temu izvesti ustrezne dodatne naložbe v informacijsko tehnologijo.

    V Bruslju, 27. aprila 2021

    Predsednica Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Christa SCHWENG


    (1)  Mnenje EESO Upravno sodelovanje na področju trošarin (UL C 68, 6.3.2012, str. 45).

    (2)  UL L 58, 27.2.2020, str. 4.

    (3)  UL L 121, 8.5.2012, str. 1.

    (4)  Mnenje EESO Upravno sodelovanje na področju trošarin (UL C 68, 6.3.2012, str. 45).


    Top