Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AR3892

    Mnenje Evropskega odbora regij – Evropska solidarnostna enota in strategija EU za mlade

    COR 2018/03892

    UL C 86, 7.3.2019, p. 282–294 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.3.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 86/282


    Mnenje Evropskega odbora regij – Evropska solidarnostna enota in strategija EU za mlade

    (2019/C 86/15)

    Poročevalec:

    Matteo Luigi BIANCHI (IT/ECR), župan občine Morazzone (Varese)

    Referenčna dokumenta:

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa evropske solidarnostne enote ter razveljavitvi [uredbe o evropski solidarnostni enoti] in Uredbe (EU) št. 375/2014

    COM(2018) 440 final

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Angažiranje, povezovanje in opolnomočenje mladih: nova strategija EU za mlade

    COM(2018) 269 final

    I.   PREDLOGI SPREMEMB

    Predlog spremembe 1

    Uvodna izjava 1

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Evropska unija temelji na solidarnosti med državljani in med državami članicami. Ta skupna vrednota usmerja njene ukrepe in zagotavlja potrebno enotnost za reševanje sedanjih in prihodnjih družbenih izzivov, s katerimi so se mladi Evropejci pripravljeni spopadati z izražanjem solidarnosti v praksi.

    Evropska unija temelji na solidarnosti med državljani in med državami članicami ter med lokalnimi in regionalnimi skupnostmi teh držav članic . Ta skupna vrednota usmerja njene ukrepe in zagotavlja potrebno enotnost za reševanje sedanjih in prihodnjih družbenih izzivov, s katerimi so se mladi Evropejci pripravljeni spopadati z izražanjem solidarnosti v praksi in s sprejetjem dolgoročne zaveze solidarnosti, kar jih bo spremljalo vse življenje .

    Obrazložitev

    Z dodanim besedilom je poudarjena vloga lokalnih in regionalnih oblasti pri državljanskem udejstvovanju mladih, ki so prva bistvena kontaktna točka na področju solidarnosti.

    Predlog spremembe 2

    Uvodna izjava 5

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Mladi bi morali imeti na voljo lahko dostopne priložnosti za udejstvovanje v solidarnostnih aktivnostih, ki bi jim omogočile, da se angažirajo v korist skupnosti ter pridobijo koristne izkušnje, spretnosti in kompetence za osebni, izobraževalni, družbeni, državljanski in poklicni razvoj, s čimer bi se izboljšala njihova zaposljivost. Navedene aktivnosti bi morale tudi podpirati mobilnost mladih prostovoljcev, pripravnikov in delavcev.

    Mladi bi morali imeti na voljo lahko dostopne priložnosti za udejstvovanje v solidarnostnih aktivnostih, ki bi jim omogočile, da se angažirajo v korist skupnosti , tudi lokalnih in regionalnih, in sicer tako v normalnih kot izrednih razmerah, ter pridobijo koristne izkušnje, spretnosti in kompetence za osebni, izobraževalni, družbeni, državljanski in poklicni razvoj, s čimer bi se izboljšala njihova zaposljivost. Navedene aktivnosti bi morale tudi podpirati mobilnost mladih prostovoljcev, pripravnikov in delavcev.

    Obrazložitev

    Z dodanim besedilom je poudarjen pomen lokalnega in regionalnega vidika sodelovanja mladih Evropejcev, zlasti v izrednih razmerah, ko je potrebna humanitarna pomoč.

    Predlog spremembe 3

    Uvodna izjava 6

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Mladim bi bilo treba ponuditi visokokakovostne solidarnostne aktivnosti v smislu, da obravnavajo neizpolnjene družbene potrebe, prispevajo h krepitvi skupnosti, mladim nudijo priložnost pridobiti dragoceno znanje in kompetence, so mladim finančno dostopne ter se izvajajo v varnih in zdravih razmerah.

    Mladim bi bilo treba ponuditi visokokakovostne solidarnostne aktivnosti v smislu, da obravnavajo neizpolnjene družbene potrebe, vključno z lokalnimi potrebami, prispevajo h krepitvi lokalnih in regionalnih skupnosti , mladim ponujajo priložnost pridobiti dragoceno znanje in kompetence, so mladim finančno dostopne ter se izvajajo v varnih in zdravih razmerah.

    Obrazložitev

    Treba je odgovoriti na družbene potrebe in s prostovoljskimi aktivnostmi okrepiti lokalne in regionalne skupnosti.

    Predlog spremembe 4

    Uvodna izjava 7

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Evropska solidarnostna enota je enotna vstopna točka za solidarnostne aktivnosti po vsej Uniji in zunaj nje. Treba bi bilo zagotoviti skladnost in dopolnjevanje z drugimi ustreznimi politikami in programi Unije. Evropska solidarnostna enota se opira na prednosti in sinergije predhodnih ter obstoječih programov, zlasti evropske prostovoljske službe (1) in pobude Prostovoljci EU za humanitarno pomoč (2). Prav tako dopolnjuje prizadevanja držav članic za podporo mladim in olajšanje njihovega prehoda iz izobraževanja v zaposlitev v okviru jamstva za mlade, in sicer z dodatnimi priložnostmi za vključitev na trg dela v obliki pripravništev ali zaposlitev na področjih, povezanih s solidarnostjo, v njihovih državah članicah ali v tujini. Zagotovljeno je tudi dopolnjevanje z obstoječimi mrežami na ravni Unije, ki so relevantne za aktivnosti v okviru evropske solidarnostne enote, kot sta evropska mreža javnih služb za zaposlovanje (EURES) in mreža Eurodesk. Poleg tega bi bilo treba zagotoviti dopolnjevanje med obstoječimi podobnimi shemami, zlasti nacionalnimi solidarnostnimi shemami in programi mobilnosti za mlade, ter evropsko solidarnostno enoto, in sicer na podlagi dobrih praks, kadar je to primerno.

    Evropska solidarnostna enota je enotna vstopna točka za solidarnostne aktivnosti po vsej Uniji in zunaj nje. Treba bi bilo zagotoviti skladnost in dopolnjevanje z drugimi ustreznimi politikami in programi Unije s sprejetjem horizontalnega pristopa in s čim večjim spodbujanjem medsektorskega sodelovanja . Evropska solidarnostna enota se opira na prednosti in sinergije predhodnih ter obstoječih programov, zlasti evropske prostovoljske službe (1) in pobude Prostovoljci EU za humanitarno pomoč (2). Prav tako dopolnjuje prizadevanja držav članic za podporo mladim in olajšanje njihovega prehoda iz izobraževanja v zaposlitev v okviru jamstva za mlade, in sicer z dodatnimi priložnostmi za vključitev na trg dela v obliki pripravništev , vajeništva ali zaposlitev na področjih, povezanih s solidarnostjo, v njihovih državah članicah ali v tujini. Zagotovljeno je tudi dopolnjevanje z obstoječimi mrežami na ravni Unije, ki so relevantne za aktivnosti v okviru evropske solidarnostne enote, kot sta evropska mreža javnih služb za zaposlovanje (EURES) in mreža Eurodesk , ter socialnimi mrežami, kot sta Evropski center prostovoljcev in Evropski mladinski forum . Poleg tega bi bilo treba zagotoviti dopolnjevanje med obstoječimi podobnimi shemami, zlasti nacionalnimi solidarnostnimi shemami in programi mobilnosti za mlade, ter evropsko solidarnostno enoto, in sicer na podlagi dobrih praks, kadar je to primerno. Razviti bi bilo treba tudi sinergije ter stalni in neposredni dialog z vsemi zadevnimi lokalnimi in regionalnimi oblastmi, pa tudi z vsemi organi, tudi na medregionalni ravni, ki so že imeli korist od solidarnostnih aktivnosti in ki lahko s svojimi izkušnjami ponudijo predloge in nove ideje v zvezi s solidarnostjo.

    Obrazložitev

    Komisija bi morala podpreti čim bolj medsektorski pristop in zagotoviti, da bodo lokalne in regionalne oblasti bolj neposredno vključene v sodelovanje z evropsko solidarnostno enoto, pa tudi stalen dialog z organizacijami v tem sektorju, ki so že imele korist od solidarnostnih aktivnosti.

    Predlog spremembe 5

    Uvodna izjava 10

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Te aktivnosti bi morale koristiti skupnostim in hkrati spodbujati osebni, izobraževalni, družbeni, državljanski in poklicni razvoj posameznikov, izvajajo pa se lahko v obliki prostovoljstva, pripravništev in zaposlitev, projektov ali aktivnosti mreženja na različnih področjih, kot so izobraževanje in usposabljanje, zaposlovanje, enakost spolov, podjetništvo (zlasti socialno), državljanstvo in demokratična udeležba, varstvo okolja in narave, podnebni ukrepi, preprečevanje nesreč, pripravljenost nanje in obnova po njih, kmetijstvo in razvoj podeželja, preskrba s hrano in neživilskimi izdelki, zdravje in dobro počutje, ustvarjalnost in kultura, telesna vzgoja in šport, socialna pomoč in varnost, sprejem in vključevanje državljanov tretjih držav, teritorialno sodelovanje in kohezija ter čezmejno sodelovanje. Takšne solidarnostne aktivnosti bi morale vključevati kakovostno razsežnost učenja in usposabljanja prek ustreznih aktivnosti, ki se udeležencem lahko ponudijo pred solidarnostno aktivnostjo, med njo in po njej.

    Te aktivnosti bi morale koristiti lokalnim skupnostim in izgradnji skupnosti na splošno ter hkrati spodbujati osebni, izobraževalni, družbeni, državljanski in poklicni razvoj posameznikov, izvajajo pa se lahko v obliki prostovoljstva, pripravništev in zaposlitev, projektov ali aktivnosti mreženja na različnih področjih, kot so izobraževanje in usposabljanje, zaposlovanje, enakost spolov, podjetništvo (zlasti socialno), državljanstvo in demokratična udeležba, varstvo okolja in narave, podnebni ukrepi, preprečevanje nesreč, pripravljenost nanje in obnova po njih, kmetijstvo in razvoj podeželja, preskrba s hrano in neživilskimi izdelki, zdravje in dobro počutje, ustvarjalnost in kultura, socialna pomoč in varnost, sprejem in vključevanje državljanov tretjih držav, teritorialno sodelovanje in kohezija , razvoj in obnova lokalne in regionalne – tako materialne kot nematerialne – kulturne in umetniške dediščine ter čezmejno sodelovanje. Takšne solidarnostne aktivnosti bi morale vključevati kakovostno razsežnost učenja in usposabljanja prek ustreznih aktivnosti, ki se udeležencem lahko ponudijo pred solidarnostno aktivnostjo, med njo in po njej.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij poudarja potrebo po olajšanju sodelovanja lokalnih in regionalnih skupnosti in vseh zainteresiranih subjektov prek programov in pobud za razvoj in obnovo lokalne kulturne in umetniške dediščine.

    Predlog spremembe 6

    Uvodna izjava 11

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Prostovoljske aktivnosti (znotraj in zunaj Unije) pomenijo bogato izkušnjo v okviru neformalnega in priložnostnega učenja, ki krepi osebni, družbeno-izobraževalni in poklicni razvoj mladih ter njihovo aktivno državljanstvo in zaposljivost. Prostovoljske aktivnosti ne bi smele negativno vplivati na potencialno ali obstoječo plačano zaposlitev ali šteti kot nadomestilo zanjo. Komisija in države članice bi morale glede politik prostovoljstva na področju mladih sodelovati prek odprte metode koordinacije.

    Prostovoljske aktivnosti (znotraj in zunaj Unije) pomenijo bogato izkušnjo v okviru neformalnega in priložnostnega učenja, ki krepi osebni, družbeno-izobraževalni in poklicni razvoj mladih ter njihovo aktivno državljanstvo in zaposljivost. Prostovoljske aktivnosti ne bi smele negativno vplivati na potencialno ali obstoječo plačano zaposlitev ali šteti kot nadomestilo zanjo. Komisija in države članice bi morale glede politik prostovoljstva na področju mladih sodelovati prek odprte metode koordinacije ter s pripravo skupnih instrumentov za preprečevanje neprijavljenih zaposlitev in zlorabe prostovoljstva za izogibanje plačilu mladim, ki so zaposleni v okviru solidarnostnih aktivnosti .

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij poudarja potrebo po določitvi oblik usklajevanja med Komisijo in državami članicami ter instrumentov, ki omogočajo jasno razmejitev med prostovoljstvom in solidarnostnimi aktivnostmi, ki so plačane ali za katere je v okviru programa na voljo podpora.

    Predlog spremembe 7

    Uvodna izjava 12

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Pripravništva in zaposlitve na področjih, povezanih s solidarnostjo, lahko za mlade pomenijo dodatne priložnosti za vključitev na trg dela, hkrati pa prispevajo k reševanju ključnih družbenih izzivov . To lahko prispeva k spodbujanju zaposljivosti in produktivnosti mladih, hkrati pa olajša njihov prehod iz izobraževanja v zaposlitev, kar je ključno za povečanje njihovih možnosti na trgu dela. Pripravništva v okviru evropske solidarnostne enote sledijo načelom kakovosti iz priporočila Sveta o okviru za kakovost pripravništev (1). Ponujena pripravništva in zaposlitve so odskočna deska za mlade pri vključevanju na trg dela , spremlja pa jih ustrezna podpora po opravljeni aktivnosti. Pripravništva in zaposlitve podpirajo ustrezni akterji na trgu dela, zlasti javne in zasebne službe za zaposlovanje, socialni partnerji ter gospodarske zbornice, plačila zanje pa zagotavlja sodelujoča organizacija. Kot sodelujoče organizacije bi se morali prijaviti za financiranje prek pristojnega izvajalskega organa evropske solidarnostne enote, da bi bili posredniki med mladimi udeleženci in delodajalci, ki nudijo pripravništva in zaposlitve v solidarnostnih sektorjih.

    Pripravništva , vajeništva in zaposlitve na področjih, povezanih s solidarnostjo, lahko za mlade pomenijo dodatne priložnosti za vključitev na trg dela, hkrati pa ponujajo priložnost za dolgoročno zavezanost solidarnosti tudi v zasebnem življenju . To lahko prispeva k spodbujanju zaposljivosti in produktivnosti mladih, hkrati pa olajša njihov prehod iz izobraževanja v zaposlitev, kar je ključno za povečanje njihovih možnosti na trgu dela. Vajeništva in/ali pripravništva v okviru evropske solidarnostne enote sledijo načelom kakovosti iz priporočila Sveta o okviru za kakovost pripravništev (1), spremlja pa jih ustrezna podpora po opravljeni aktivnosti. Pripravništva , vajeništva in zaposlitve podpirajo ustrezni akterji na trgu dela, zlasti javne in zasebne službe za zaposlovanje, socialni partnerji , zainteresirane lokalne in regionalne oblasti, ki se zavedajo resničnih potreb v svojih skupnostih, ter gospodarske zbornice, plačila zanje pa zagotavlja sodelujoča organizacija. Kot sodelujoče organizacije bi se morali prijaviti za financiranje prek pristojnega izvajalskega organa evropske solidarnostne enote, da bi bili posredniki med mladimi udeleženci in delodajalci, ki nudijo pripravništva , vajeništva in zaposlitve v solidarnostnih sektorjih.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij priznava vrednost teh pripravništev kot sredstva za olajšanje vstopa mladih na trg dela, vendar poudarja potrebo po intenzivnem in rednem dialogu z javnimi in zasebnimi akterji na lokalni in regionalni ravni, ki so zaradi svojega položaja seznanjeni z družbenimi potrebami na njihovem območju.

    Predlog spremembe 8

    Uvodna izjava 13

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Iniciativnost mladih je pomembna prednost za družbo in trg dela. Evropska solidarnostna enota prispeva k spodbujanju tega vidika tako, da mladim daje priložnost za oblikovanje in izvedbo lastnih projektov za reševanje specifičnih izzivov v korist njihovih lokalnih skupnosti. Navedeni projekti so priložnost za preskušanje zamisli in podpiranje mladih pri tem, da sami postanejo gonilna sila solidarnostnih ukrepov. Služijo tudi kot odskočna deska za nadaljnje udejstvovanje v solidarnostnih aktivnostih in so prvi korak pri spodbujanju udeležencev evropske solidarnostne enote k samozaposlitvi ali ustanovitvi združenj, nevladnih organizacij ali drugih organov, dejavnih v solidarnostnem, neprofitnem in mladinskem sektorju.

    Iniciativnost mladih je pomembna prednost za družbo in trg dela. Evropska solidarnostna enota prispeva k spodbujanju tega vidika tako, da mladim daje priložnost za oblikovanje in izvedbo lastnih projektov za reševanje specifičnih izzivov v korist njihovih lokalnih skupnosti. Navedeni projekti so priložnost za preskušanje zamisli in podpiranje mladih pri tem, da sami postanejo gonilna sila solidarnostnih ukrepov , kar bo koristilo lokalnim skupnostim in spodbudilo državljansko udejstvovanje ter poleg tega zavrlo socialno izključenost in odseljevanje s podeželja v mesta . Služijo tudi kot odskočna deska za nadaljnje udejstvovanje v solidarnostnih aktivnostih in so prvi korak pri spodbujanju udeležencev evropske solidarnostne enote k samozaposlitvi ali ustanovitvi združenj, nevladnih organizacij ali drugih organov, dejavnih v solidarnostnem, neprofitnem in mladinskem sektorju.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij poudarja pomembnost solidarnostne strategije, ki spodbuja mlade k ustanavljanju podjetij, ki bodo koristila lokalnim skupnostim in bodo bolj vključujoča.

    Predlog spremembe 9

    Uvodna izjava 14

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Mladi in organizacije, ki sodelujejo v evropski solidarnostni enoti, bi morali imeti občutek, da pripadajo skupnosti posameznikov in subjektov, ki so zavezani krepitvi solidarnosti po vsej Evropi. Hkrati sodelujoče organizacije potrebujejo podporo pri krepitvi svojih zmogljivosti za ponujanje kakovostnih aktivnosti vedno večjemu številu udeležencev. Evropska solidarnostna enota podpira aktivnosti mreženja, katerih namen je krepitev udejstvovanja mladih in sodelujočih organizacij v tej skupnosti ter spodbujanje duha evropske solidarnostne enote in izmenjave uporabnih praks in izkušenj. Te aktivnosti prispevajo tudi k ozaveščanju o evropski solidarnostni enoti med javnimi in zasebnimi akterji ter zbiranju povratnih informacij od udeležencev in sodelujočih organizacij o izvajanju evropske solidarnostne enote.

    Mladi in organizacije, ki sodelujejo v evropski solidarnostni enoti, bi morali imeti občutek, da pripadajo skupnosti posameznikov in subjektov, ki so zavezani krepitvi solidarnosti po vsej Evropi. Hkrati sodelujoče organizacije potrebujejo podporo pri krepitvi svojih zmogljivosti za ponujanje kakovostnih aktivnosti vedno večjemu številu udeležencev. Evropska solidarnostna enota podpira aktivnosti mreženja, katerih namen je krepitev udejstvovanja mladih in sodelujočih organizacij ter spodbujanje duha evropske solidarnostne enote in izmenjave uporabnih praks in izkušenj. Te aktivnosti prispevajo tudi k ozaveščanju o evropski solidarnostni enoti med javnimi in zasebnimi akterji ter zbiranju povratnih informacij od udeležencev in sodelujočih organizacij o izvajanju evropske solidarnostne enote in njene zmožnosti, da odgovori na potrebe in pričakovanja lokalnih skupnosti .

    Obrazložitev

    Aktivno sodelovanje evropske solidarnostne enote z vsemi ustreznimi zainteresiranimi stranmi je bistvenega pomena. Slednje bi morale med drugim dobiti vse informacije, za katere zaprosijo, ter prejemati posodobitve in obvestila, s čimer se zagotovi vključujoč pristop in kvalitativna ocena projektov.

    Predlog spremembe 10

    Uvodna izjava 15

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Posebno pozornost bi bilo treba nameniti kakovosti aktivnosti in drugih priložnosti v okviru evropske solidarnostne enote, zlasti tako, da se udeležencem ponudijo usposabljanje, jezikovna podpora, zavarovanje, upravna podpora in podpora po opravljeni aktivnosti ter ovrednotenje znanja, spretnosti in kompetenc, ki so jih pridobili s sodelovanjem v evropski solidarnostni enoti. Varnost in zaščita prostovoljcev sta še naprej najpomembnejši, zato se prostovoljcev ne bi smelo napotiti na operacije, ki se izvajajo na območjih mednarodnih in nemednarodnih oboroženih spopadov.

    Posebno pozornost bi bilo treba nameniti kakovosti aktivnosti in drugih priložnosti v okviru evropske solidarnostne enote, zlasti tako, da se udeležencem ponudijo usposabljanje, jezikovna podpora, zavarovanje, upravna podpora in podpora po opravljeni aktivnosti ter ovrednotenje znanja, spretnosti in kompetenc, ki so jih pridobili s sodelovanjem v evropski solidarnostni enoti na podlagi posebnih meril certificiranja . Prostovoljske aktivnosti morajo vključevati profitne in neprofitne organizacije, fundacije, druge neprofitne subjekte, združenja in podjetja socialne ekonomije in pripraviti je treba posebna pravila v zvezi s t. i. poklicnimi napotitvami. Te omogočajo podporo solidarnostnim projektom, ki so lahko upravičeni do oprostitve od plačila davkov ali davčnih olajšav na podlagi samostojne pobude države članice. Varnost in zaščita prostovoljcev sta poleg tega še naprej najpomembnejši, zato se prostovoljcev ne bi smelo napotiti na operacije, ki se izvajajo na območjih mednarodnih in nemednarodnih oboroženih spopadov.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij poudarja, da morajo prostovoljstvo, pripravništva, vajeništva in plačano delo podpirati vsi subjekti, ki spodbujajo projekte v okviru evropske solidarnostne enote, in da je treba oceniti možnosti, da države članice predlagajo spodbude v obliki oprostitve plačila davkov in davčnih olajšav.

    Predlog spremembe 11

    Uvodna izjava 18

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Vsak subjekt, ki želi sodelovati v evropski solidarnostni enoti, bi moral ob izpolnjevanju ustreznih pogojev prejeti znak kakovosti. Postopek za podelitev znaka kakovosti bi morali izvajalski organi evropske solidarnostne enote izvajati stalno. Podeljeni znak kakovosti bi bilo treba redno ponovno oceniti in ga je mogoče odvzeti, če se med preverjanjem ugotovi, da pogoji, ki so vodili do podelitve znaka, niso več izpolnjeni.

    Vsak subjekt, ki želi sodelovati v evropski solidarnostni enoti, bi moral ob izpolnjevanju ustreznih pogojev prejeti znak kakovosti. Med drugim je treba oceniti, v kolikšni meri se organ zaveda potreb na lokalni in regionalni ravni, ali obstaja celostni pristop ter dejavno in plodno sodelovanje z vsemi lokalnimi in regionalnimi organi ter drugimi združenji ali subjekti, ki delujejo v solidarnostnem sektorju. Postopek za podelitev znaka kakovosti bi morali izvajalski organi evropske solidarnostne enote izvajati stalno v tesnem sodelovanju z nacionalnimi agencijami in ob upoštevanju glavnih področij, kjer se razvija solidarnost v državah članicah . Podeljeni znak kakovosti bi bilo treba redno ponovno oceniti in ga je mogoče odvzeti, če se med preverjanjem ugotovi, da pogoji, ki so vodili do podelitve znaka, niso več izpolnjeni.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij poudarja pomembnost čim večje vključenosti nacionalnih agencij, že obstoječih organizacij oziroma lokalnih in regionalnih institucij, ki delujejo na področju, povezanem s solidarnostjo, kot so na primer številna športna združenja, ki spodbujajo inovativne prostovoljske pobude ter podpirajo celosten pristop in sodelovanje na vseh vladinih ravneh s subjekti, ki si želijo sodelovati v evropski solidarnostni enoti.

    Predlog spremembe 12

    Uvodna izjava 22

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Središča za vire evropske solidarnostne enote bi morala pomagati izvajalskim organom, sodelujočim organizacijam in mladim udeležencem evropske solidarnostne enote, da se poveča kakovost izvajanja aktivnosti evropske solidarnostne enote ter izboljšata evidentiranje in vrednotenje kompetenc, pridobljenih s temi aktivnostmi , med drugim z izdajo potrdil Youthpass .

    Središča za vire evropske solidarnostne enote bi morala pomagati izvajalskim organom, sodelujočim organizacijam in mladim udeležencem evropske solidarnostne enote, da se poveča kakovost izvajanja aktivnosti evropske solidarnostne enote ter izboljšata evidentiranje in vrednotenje kompetenc, pridobljenih s temi aktivnostmi z izdajo posebnih potrdil evropske solidarnostne enote za opravljene aktivnosti, in z uporabo instrumentov, kot sta Youthpass in Europass, oziroma ukrepov na področju poklicnega pripravništva za določitev in opredelitev teh znanj in pridobljenih spretnosti .

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij priznava, da je treba mladim prostovoljcem še bolj pomagati pri iskanju zaposlitve, tako da se jim po opravljeni aktivnosti izda posebno potrdilo evropske solidarnostne enote, v katerem so opisane pridobljene kompetence in posebni parametri ocenjevanja in ki se ga lahko uporabi na poklicnem področju na nacionalni in mednarodni ravni.

    Predlog spremembe 13

    Uvodna izjava 27

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Evropska solidarnostna enota je namenjena mladim v starosti od 18 do 30 let, za sodelovanje pri njenih aktivnostih pa bi se morala zahtevati predhodna registracija na portalu evropske solidarnostne enote.

    Evropska solidarnostna enota je namenjena mladim v starosti od 18 do 30 let ne glede na njihov socialni ali ekonomski položaj ali raven izobrazbe, za sodelovanje pri njenih aktivnostih pa bi se morala zahtevati predhodna registracija na portalu evropske solidarnostne enote. Omogočiti je treba, da se prek tega portala opravi večjezično spletno usposabljanje, ki bi služilo kot priprava na predhodno izbrano solidarnostno aktivnost, poleg tega pa omogočalo čim boljšo oceno solidarnostnih ambicij posameznika in povečalo njegove možnosti za zaposlitev.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij predlaga vzpostavitev večjezičnega portala, s katerega bi si bilo mogoče prenesti posebno informativno in strokovno gradivo za različne kategorije ponujenih izkušenj na področju solidarnosti, ki bi mladim pomagal pri izbiri, da bi se tako povečale njihove bodoče možnosti za zaposlitev.

    Predlog spremembe 14

    Uvodna izjava 28

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Posebno pozornost bi bilo treba nameniti zagotavljanju, da so aktivnosti, ki jih podpira evropska solidarnostna enota, dostopne vsem mladim, zlasti najbolj prikrajšanim. Uvesti bi bilo treba posebne ukrepe za spodbujanje socialnega vključevanja in udeležbe prikrajšanih mladih ter upoštevanje omejitev zaradi oddaljenosti številnih podeželskih območij in najbolj oddaljenih regij Unije ter čezmorskih držav in ozemelj. Podobno bi si sodelujoče države morale prizadevati za sprejetje vseh primernih ukrepov za odstranitev pravnih in upravnih ovir za nemoteno delovanje evropske solidarnostne enote. To bi moralo rešiti upravna vprašanja, ki otežujejo pridobivanje vizumov in dovoljenj za prebivanje ter izdajo evropske kartice zdravstvenega zavarovanja pri čezmejnih aktivnostih znotraj Evropske unije, kadar je to mogoče in brez poseganja v schengenski pravni red ter pravo Unije o vstopu in prebivanju državljanov tretjih držav.

    Posebno pozornost bi bilo treba nameniti zagotavljanju, da so aktivnosti, ki jih podpira evropska solidarnostna enota, dostopne vsem mladim, zlasti najbolj prikrajšanim. Uvesti bi bilo treba posebne ukrepe za spodbujanje socialnega vključevanja in udeležbe prikrajšanih mladih , med drugim invalidov, ter upoštevanje omejitev zaradi oddaljenosti številnih podeželskih območij in najbolj oddaljenih regij Unije ter čezmorskih držav in ozemelj. Podobno bi si sodelujoče države morale prizadevati za sprejetje vseh primernih ukrepov za odstranitev pravnih in upravnih ovir za nemoteno delovanje evropske solidarnostne enote. To bi moralo rešiti upravna vprašanja, ki otežujejo pridobivanje vizumov in dovoljenj za prebivanje ter izdajo evropske kartice zdravstvenega zavarovanja pri čezmejnih aktivnostih znotraj Evropske unije, kadar je to mogoče in brez poseganja v schengenski pravni red ter pravo Unije o vstopu in prebivanju državljanov tretjih držav.

    Obrazložitev

    Poudariti je treba vključevanje mladih invalidov v delo evropske solidarnostne enote v skladu z določbami Konvencije ZN o pravicah invalidov, ki jo je ratificirala EU.

    Predlog spremembe 15

    Poglavje III, člen 7

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Prostovoljstvo iz člena 4(1)(a) zajema razsežnost učenja in usposabljanja, ne nadomešča pripravništev ali zaposlitev, se ne enači z delovnim razmerjem in temelji na pisnem dogovoru o prostovoljskem delu.

    Prostovoljstvo iz člena 4(1)(a) zajema razsežnost učenja in usposabljanja, ne nadomešča pripravništev ali zaposlitev, se ne enači z delovnim razmerjem in temelji na pisnem dogovoru o prostovoljskem delu , pripravništvu ali drugi pogodbi, ki v celoti opisuje načrtovano aktivnost .

    Obrazložitev

    V besedilu Komisije bi morale biti prostovoljske aktivnosti priznane za vse vrste zainteresiranih subjektov, tako javne kot zasebne, pridobitne in nepridobitne, popolnoma v skladu z duhom solidarnosti, značilnim za prostovoljstvo. Bistvena je opredelitev instrumentov za spremljanje, da bi preprečili negotove zaposlitve, delo na črno in izkoriščanje prostovoljstva za izogibanje plačilu udeleženim subjektom, z uporabo bolj inovativnih in izvirnih pristopov in z določitvijo načinov nagrajevanja za najbolj dinamične in iniciativne subjekte.

    Predlog spremembe 16

    Poglavje VI, člen 16(2)

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

     

    Med merili za ocenjevanje bi bilo treba poleg tega upoštevati morebitne celostne oblike sodelovanja zainteresiranega subjekta z organi, ki že delujejo na področju spodbujanja mladinske politike, pri čemer ima šport nedvomno vse večji pomen in zanj obstaja vse večji interes. V tem smislu bodo še posebej pomembni sodelovanje s koordinatorjem EU za mlade in vse oblike sodelovanja znotraj platforme strategije EU za mlade, kakor je predlagano v sporočilu Evropske komisije (2018) 269 final.

    Obrazložitev

    Evropski odbor regij pozdravlja predlog Evropske komisije za določitev koordinatorja EU za mlade in platforme strategije EU za mlade, pri čemer si prizadeva za razvoj mreže neprekinjenega sodelovanja in časovno določitev študijskih srečanj med koordinatorjem in Evropskim odborom regij, da bi učinkovito vključili vse lokalne in regionalne ravni v EU.

    Predlog spremembe 17

    Poglavje I, člen 17

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

    Dostop do financiranja v okviru evropske solidarnostne enote

    Dostop do financiranja v okviru evropske solidarnostne enote

    Za financiranje v okviru evropske solidarnostne enote se lahko prijavijo vsi javni ali zasebni subjekti s sedežem v sodelujoči državi ter mednarodne organizacije. Pri aktivnostih iz členov 7, 8 in 11 je predpogoj za prejem finančnih sredstev v okviru evropske solidarnostne enote, da sodelujoča organizacija pridobi znak kakovosti. Pri solidarnostnih projektih iz člena 9 se lahko za financiranje prijavijo tudi fizične osebe v imenu neformalnih skupin udeležencev evropske solidarnostne enote.

    Za financiranje v okviru evropske solidarnostne enote se lahko prijavijo vsi javni ali zasebni subjekti s sedežem v sodelujoči državi ter mednarodne organizacije. Pri aktivnostih iz členov 7, 8 in 11 je predpogoj za prejem finančnih sredstev v okviru evropske solidarnostne enote, da sodelujoča organizacija pridobi znak kakovosti. Pri solidarnostnih projektih iz člena 9 se lahko za financiranje prijavijo tudi fizične osebe v imenu neformalnih skupin udeležencev evropske solidarnostne enote. Vsekakor je treba nagraditi projekte z visoko dodano vrednostjo na lokalni in regionalni ravni.

    Obrazložitev

    Z dodanim besedilom se izpostavljajo projekti, ki imajo velik vpliv na lokalni in regionalni ravni.

    Predlog spremembe 18

    Poglavje XI, člen 28(2)

    Predlog Komisije

    Predlog spremembe OR

     

    Komisija bi morala čim bolj podpirati nacionalne organe in nacionalne agencije pri širjenju informacij v zvezi z vsako pobudo, ki jo je mogoče dati v okviru evropske solidarnostne enote, s čimer bi zagotovila seznanjenost na lokalni in regionalni ravni ter ustrezne neposredne ali posredne oblike tehnične podpore v fazi registracije in poznejšega zahtevka za sredstva.

    Obrazložitev

    Nujno je, da se spodbuja vključenost lokalnih in regionalnih subjektov, s čimer se zagotovita dejavnejše sodelovanje in stalno posodabljana mreža, ki služi tudi kot referenčna točka za tehnične informacije in informacije v zvezi z usposabljanjem.

    II.   POLITIČNA PRIPOROČILA

    EVROPSKI ODBOR REGIJ

    Splošne pripombe – strategija EU za mlade

    1.

    poudarja potrebo po vključitvi mladinske politike v vse politike Evropske unije na podlagi horizontalnega pristopa in s spodbujanjem medsektorskega, medregijskega in čezmejnega sodelovanja;

    2.

    toplo pozdravlja predlog Evropske komisije, da se določi koordinator EU za mlade, razvije platforma za strategijo EU za mlade in okrepi njena funkcija obveščanja, tako da bo postala platforma stalnega in učinkovitega dialoga z vsemi zainteresiranimi subjekti;

    3.

    si prizadeva za načrtovanje rednih srečanj s koordinatorjem EU za mlade in formalizacijo sodelovanja z OR, ki zastopa vse potrebe družbe na lokalni in regionalni ravni na področju mladinske politike;

    4.

    pozdravlja novo agendo za mladinsko delo, pri čemer poudarja njen poseben družbeni pomen za vse mlade, ne glede na okolje, iz katerega prihajajo, zlasti tiste, ki niso zaposleni, se ne šolajo ali usposabljajo, in pripadnike avtohtonih narodnostnih in jezikovnih manjšin, in dodaja, da je treba zagotoviti vključitev mladih, tudi najbolj ranljivih, prek obnovljenega dialoga EU z mladimi;

    5.

    priporoča čim večjo vključenost vseh mladih, ne glede na okolje, iz katerega prihajajo, da bi jim zagotovili enake možnosti, družbeno vključevanje in podporo pri iskanju zaposlitve ter aktivno sodelovanje na bolj dinamičnih področjih, kot je šport;

    6.

    pozdravlja sistematično spremljanje porabe sredstev EU v okviru različnih mladinskih programov financiranja, pri čemer si prizadeva za dolgoročno dodatno povečanje finančnih sredstev na področju mladinskih politik. To je zelo pomembno tudi za države članice in regije EU, ki jih je najbolj prizadel beg možganov;

    Evropska solidarnostna enota

    7.

    priporoča okrepitev lokalnega prostovoljstva z različnimi vrstami financiranja in komunikacije, pri čemer poudarja, da številni mladi sodelujejo pri projektih lokalnih skupnosti, ki jih je treba priznati kot način političnega in državljanskega udejstvovanja, družbenega vključevanja in zaviranja odseljevanja s podeželja v mesta (1);

    8.

    poziva k jasni razmejitvi med prostovoljskim in zaposlitvenim sklopom znotraj evropske solidarnostne enote, da bi se preprečile oblike negotovega ali neplačanega dela, čeprav priznava njuno dopolnjevanje;

    9.

    poudarja, da je treba priznati kompetence, pridobljene s prostovoljstvom, z izdajo posebnih potrdil evropske solidarnostne enote pa tudi drugih potrdil, kot sta Youthpass in Europass, na podlagi meril za pripravništva;

    10.

    poziva k učinkovitemu spremljanju sodelujočih organizacij, da bi se v celoti izpolnjevali načela in standardi, določeni v Priporočilu Sveta o evropskem okviru za kakovostna in učinkovita vajeništva (2);

    11.

    poziva k opredelitvi posebnih meril za ocenjevanje projektov, ki vključujejo predpristopne države, v katerih so lahko pretekle težave negativno vplivale na dojemanje solidarnostnega udejstvovanja in prostovoljstva, kar je negativno vplivalo na dovzetnost mladih za take vrednote;

    Posebna priporočila

    12.

    se strinja s ciljem Komisije, da se poveča vpliv strategije EU za mlade na lokalni ravni;

    13.

    se strinja s pomembnostjo koordinatorja EU za mlade in njegovo strateško vlogo z uvedbo rednih srečanj z Evropskim odborom regij in z izboljšanjem možnosti usposabljanja in kanalov obveščanja z zadevnimi nacionalnimi agencijami;

    14.

    priznava tudi pomembnost zasebnega sektorja za poklicne napotitve, pri čemer poziva, naj bo solidarnostno delo vedno plačano;

    15.

    meni, da je za zagotovitev čim boljše izvedbe projektov treba čim bolj pospešiti fazo njihovega ocenjevanja, s čimer se sodelujočim organizacijam omogoči hitrejši dostop do sredstev, ter sprejeti enostavne, hitre in prožne postopke prijave projektov, pri čemer je treba posebno pozornost nameniti tistim, ki imajo omejen dostop do interneta in/ali jezikovne težave;

    16.

    poudarja, da sta za zagotovitev čim večje promocije evropske solidarnostne enote na lokalni in regionalni ravni nujna stalna interakcija z nacionalnimi zainteresiranimi stranmi ter konkretno in učinkovito seznanjanje javnosti s priložnostmi, ki se ponujajo na področju, povezanem s solidarnostjo;

    17.

    meni, da je treba pri podeljevanju znaka kakovosti spodbujati najbolj izvirne in učinkovite prostovoljske aktivnosti (kakršne so na primer tiste, ki se izvajajo v sodelovanju in sinergiji s športnimi združenji), ki lahko mlade spodbudijo k temu, da se za vse življenje zavežejo solidarnosti, in upa, da bodo države članice sodelujočim organizacijam samoiniciativno omogočale davčne olajšave;

    18.

    poudarja, da bi bilo treba predlog v zvezi z evropsko solidarnostno enoto izvajati v skladu z načelom subsidiarnosti. Vključitev lokalnih in regionalnih oblasti v fazo izvajanja tega predloga je zelo pomembna. Komisijo zato poziva, naj upošteva potrebe in pričakovanja lokalnih skupnosti, saj so bliže ljudem, ki jih to zadeva. Poudarja, da so šolstvo, poklicno usposabljanje in mladinska politika v pristojnosti držav članic in da mora EU v skladu s členom 6 PDEU podpirati, usklajevati in dopolnjevati nacionalne ukrepe, saj je spodbujanje zaposlovanja v interesu vseh. Uspeh ukrepov EU na tem področju, ki morajo biti v skladu z načeloma subsidiarnosti in sorazmernosti, je torej odvisen od sodelovanja z lokalnimi in regionalnimi oblastmi;

    19.

    obžaluje, da ni skupne in enotne opredelitve socialnih podjetij na evropski ravni, od katerih pa se v predlogu uredbe vseeno zahteva ustrezno ozaveščanje, oglaševanje in razširjanje informacij o priložnostih in rezultatih ukrepov, podprtih s programom (uvodna izjava 38), ter podpiranje aktivnosti evropske solidarnostne enote;

    20.

    predlaga, da se v ocenjevanje solidarnostnih aktivnosti vključijo tudi skupni parametri za prostovoljstvo, ki jih je priznal Evropski center prostovoljcev.

    V Bruslju, 6. decembra 2018

    Predsednik Evropskega odbora regij

    Karl-Heinz LAMBERTZ


    (1)  Uredba (EU) št. 1288/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o uvedbi programa „Erasmus+“, program Unije za izobraževanje, usposabljanje, mladino in šport, ter o razveljavitvi sklepov št. 1719/2006/ES, 1720/2006/ES in 1298/2008/ES (UL L 347, 20.12.2013, str. 50).

    (2)  Uredba (EU) št. 375/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. aprila 2014 o ustanovitvi Evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč (pobuda „Prostovoljci EU za humanitarno pomoč“) (UL L 122, 24.4.2014, str. 1).

    (1)  Uredba (EU) št. 1288/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o uvedbi programa „Erasmus+“, program Unije za izobraževanje, usposabljanje, mladino in šport, ter o razveljavitvi sklepov št. 1719/2006/ES, 1720/2006/ES in 1298/2008/ES (UL L 347, 20.12.2013, str. 50).

    (2)  Uredba (EU) št. 375/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. aprila 2014 o ustanovitvi Evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč (pobuda „Prostovoljci EU za humanitarno pomoč“) (UL L 122, 24.4.2014, str. 1).

    (1)  Priporočilo Sveta z dne 15. marca 2018 o evropskem okviru za kakovostna in učinkovita vajeništva (UL C 153, 2.5.2018, str. 1).

    (1)  Priporočilo Sveta z dne 15. marca 2018 o evropskem okviru za kakovostna in učinkovita vajeništva (UL C 153, 2.5.2018, str. 1).

    (1)  Eden takih primerov v Italiji je dežela Lombardija, ki na mladinskem področju uspešno promovira pobude za podpiranje športa z močno solidarno razsežnostjo (npr. Lega Civica).

    (2)  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6779-2018-INIT/sl/pdf


    Top