Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(11)

Poročilo o zaključnem računu Izvajalske agencije za mala in srednja podjetja za proračunsko leto 2014 z odgovorom Agencije

UL C 409, 9.12.2015, p. 90–101 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 409/90


POROČILO

o zaključnem računu Izvajalske agencije za mala in srednja podjetja za proračunsko leto 2014 z odgovorom Agencije

(2015/C 409/11)

UVOD

1.

Izvajalska agencija za mala in srednja podjetja (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EASME) s sedežem v Bruslju, ki je nadomestila in nasledila Izvajalsko agencijo za konkurenčnost in inovativnost (EACI), je bila ustanovljena za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2024 z Izvedbenim sklepom Komisije 2013/771/EU (1), ki razveljavlja Sklep Komisije 2007/372/ES (2). Njen znatno razširjen obseg nalog zajema upravljanje ukrepov na področju raziskav in inovacij, konkurenčnosti malih in srednjih podjetij, okoljskih in podnebnih ukrepov, sklada za pomorstvo in ribištvo ter delov programa za konkurenčnost in inovativnost za obdobje 2007–2013 kot v preteklosti, in to v tesnem sodelovanju s sedmimi generalnimi direktorati Komisije.

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Agencije, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Agencije ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6): in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Agencije, potem ko ga računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2014 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

11.

Znesek odobrenih proračunskih sredstev, prenesenih iz leta 2013, ki je bil razveljavljen leta 2014 (2 60  209 EUR, tj. 20 % prenosov (19 % v letu 2013)), kaže na precenitev proračunskih potreb na koncu leta 2013, kot je bilo že v prejšnjem letu.

12.

Čeprav je bil prvotni proračun Agencije septembra 2014 spremenjen in zmanjšan za 3 milijone EUR, je Agencija prevzela obveznosti samo za 91 % zmanjšanih odobrenih proračunskih sredstev. Nizko stopnjo izvrševanja proračuna je mogoče pojasniti predvsem z organizacijskimi in operativnimi izzivi, povezanimi z razširitvijo obsega nalog Agencije na izvajanje dodatnih programov in nalog v tesnem sodelovanju s Komisijo. Vseeno pa bistveno prenizka poraba proračuna kaže na to, da je treba izboljšati proračunsko načrtovanje Agencije.

13.

To se kaže tudi v visoki in povečani stopnji proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti in ki so bila prenesena v leto 2015. Znašala so 3,8 milijona EUR, tj, 17 % (leta 2013: 1,3 milijona EUR, tj. 8 %). Ta sredstva o bila večinoma povezana z naslovom III (odhodki za podporo programov) z 2,6 milijona EUR, tj. 72 % (leta 2013: 0,6 milijona EUR, tj. 35 %), kar je v nasprotju s proračunskim načelom enoletnosti.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

14.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 8. septembra 2015.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 341, 18.12.2013, str. 73.

(2)  UL L 140, 1.6.2007, str. 52.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 62 in 68 v povezavi s členoma 53 in 58 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega Parlamenta in Sveta (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 162 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012.


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2013

Čeprav so bile v letu 2013 stopnje izvrševanja proračuna zadovoljive, pa obseg odobrenih proračunskih sredstev, ki so bila prenesena iz leta 2012, vendar v letu 2013 razveljavljena (2 15  000 EUR ali 19 % prenosov), kaže na slabosti Agencije pri načrtovanju proračuna in je v nasprotju s proračunskim načelom enoletnosti. Te razveljavitve se nanašajo predvsem na začasne obveznosti za rutinske upravne odhodke.

neizveden


PRILOGA II

Izvajalska agencija za mala in srednja podjetja (Bruselj)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU)

1.

Okoljska politika Unije prispeva k ohranjanju, varstvu in izboljšanju kakovosti okolja, varovanju človekovega zdravja, skrbni in preudarni rabi naravnih virov, spodbujanju ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov, zlasti v boju proti podnebnim spremembam.

(člen 191 PDEU)

2.

Politika Unije o industriji skrbi za zagotovitev pogojev, ki so potrebni za konkurenčnost industrije Unije s pospeševanjem prilagajanja industrije strukturnim spremembam, spodbujanjem okolja, ki je naklonjeno pobudam in razvoju podjetij ter sodelovanju med njimi, podpiranjem boljšega izkoriščanja industrijskega potenciala politike inovacij, raziskav in tehnološkega razvoja. Države članice se med seboj posvetujejo v povezavi s Komisijo in po potrebi uskladijo svoje ukrepanje. Komisija lahko da kakršno koli koristno pobudo za pospeševanje takšnega usklajevanja, zlasti pobude, namenjene oblikovanju smernic in kazalcev, organizaciji izmenjave najboljših praks ter pripravi elementov, potrebnih za redno spremljanje in presojo. Evropski parlament je izčrpno obveščen.

(člen 173 PDEU)

3.

Cilji energetske politike Unije so zagotoviti delovanje energetskega trga, zagotoviti zanesljivost oskrbe z energijo v Uniji, spodbujati energetsko učinkovitost in varčevanje z energijo ter razvijanje novih in obnovljivih virov energije in spodbujati medsebojno povezovanje energetskih omrežij.

(člen 194(1) PDEU)

4.

Cilj Unije je okrepiti njene znanstvene in tehnološke temelje z oblikovanjem Evropskega raziskovalnega območja, v katerem raziskovalci, znanost in tehnologija prosto krožijo, spodbujati njeno večjo konkurenčnost, vključno z industrijo Zato Unija spodbuja podjetja, tudi mala in srednja, raziskovalne centre in univerze pri njihovih visokokakovostnih raziskovalnih in tehnološkorazvojnih dejavnostih; podpira njihovo prizadevanje za medsebojno sodelovanje, pri čemer je njen glavni cilj omogočiti raziskovalcem, da neovirano sodelujejo prek meja, in podjetjem, da v celoti izkoristijo možnosti notranjega trga, zlasti z opredelitvijo skupnih standardov ter odpravljanjem pravnih in davčnih ovir za tako sodelovanje.

Pri uresničevanju teh ciljev Unija v dopolnilo dejavnostim, ki potekajo v državah članicah, izvaja naslednje dejavnosti: (a) izvajanje raziskovalnih, tehnološkorazvojnih in demonstracijskih programov s spodbujanjem sodelovanja s in med podjetji, raziskovalnimi centri in univerzami; (b) spodbujanje sodelovanja s tretjimi državami in z mednarodnimi organizacijami na raziskovalnem, tehnološkorazvojnem in demonstracijskem področju Unije; (c) razširjanje in optimalizacija rezultatov raziskovalnih, tehnološkorazvojnih in demonstracijskih dejavnosti Unije; (d) spodbujanje usposabljanja in mobilnosti raziskovalcev v Uniji.

(člena 179 in 180 PDEU)

5.

Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku in po posvetovanju z Ekonomsko-socialnim odborom določita druge določbe, potrebne za doseganje ciljev skupne ribiške politike.

(člen 43(2) PDEU).

Pristojnosti Agencije

(kot so opredeljene v Izvedbenem sklepu Komisije 2013/771/EU)

Cilji

Agencija je odgovorna za upravljanje ukrepov Unije na področju podpore malim in srednjim podjetjem, energetike, okolja, sklada za pomorstvo in ribištvo, podjetništva in inovacij (vključno z ekološkimi inovacijami). Odgovorna je za izvajanje delov naslednjih programov Unije:

(a)

programa za konkurenčnost podjetij ter mala in srednja podjetja (COSME) 2014–2020;

(b)

programa za okoljske in podnebne ukrepe (LIFE) 2014–2020;

(c)

Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo (ESPR), vključno s področjem integrirane pomorske politike in nadzora ter znanstvenih nasvetov in znanja;

(d)

okvirnega programa za raziskave in inovacije 2014–2020 (Obzorje 2020) – delov „Dela II – Vodilni položaj industrije“ in „Dela III – Družbene spremembe“.

Poleg tega je odgovorna za izvajanje preostalih delov naslednjih ukrepov v okviru okvirnega programa za konkurenčnost in inovativnost: (a) programa „Inteligentna energija – Evropa II“; (b) pobude za ekološke inovacije; (c) Evropske podjetniške mreže; (d) poslovnega portala Tvoja Evropa; (e) Službe za pomoč glede pravic intelektualne lastnine; (f) projekta IPorta.

Agencija si prizadeva za zagotavljanje visokokakovostne podpore svojim upravičencem in udejanjanje politike EU. Kot izvajalska agencija Evropske komisije upravlja bistven del programov COSME, LIFE, Obzorje 2020 in Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Zagotavlja, da ukrepi, ki se financirajo iz teh programov, dosegajo rezultate, in Komisiji daje dragocene informacije za njene naloge na področju politike.

Naloge

V okviru izvajanja delov navedenih programov Unije je Agencija odgovorna za naslednje naloge:

(a)

upravljanje vseh ali nekaterih faz izvajanja programov ter nekaterih ali vseh faz posameznih projektov na podlagi ustreznih delovnih programov, ki jih je sprejela Komisija, na osnovi ustreznega pooblastila Komisije v aktu o prenosu pooblastil;

(b)

sprejemanje instrumentov za proračunsko izvrševanje prihodkov in odhodkov ter izvajanje vseh potrebnih ukrepov za upravljanje programov na osnovi ustreznega pooblastila Komisije v aktu o prenosu pooblastil;

(c)

zagotavljanje podpore pri izvajanju programov na osnovi ustreznega pooblastila Komisije v aktu o prenosu pooblastil.

Vodenje

Usmerjevalni odbor

Sestavlja ga pet članov in trije opazovalci, ki jih imenuje Evropska komisija. Usmerjevalni odbor sprejme letni delovni program Agencije, potem ko ga odobri Evropska komisija. Poleg tega sprejme upravni proračun Agencije in njeno letno poročilo o dejavnostih.

Direktor

Imenuje ga Evropska komisija.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2014 (2013)

Proračun

Operativni proračun

Za načrtovanih 1  056,5 milijona EUR (1) (242,9 milijona EUR) (100 % iz splošnega proračuna EU) so bile prevzete obveznosti, plačanih pa je bilo 123,11 milijona EUR (2) (213,9 milijona EUR) odobrenih proračunskih sredstev (98,98 %), o katerih je glasoval proračunski organ. EASME izvršuje operativni proračun, za katerega je odgovorna Komisija:

za COSME 95,0 milijona EUR,

za Obzorje 2020 695,7 milijona EUR,

za Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo 34,6 milijona EUR,

za LIFE 229,9 milijona EUR,

za Inteligentna energija – Evropa 1,3 milijona EUR (91,9 milijona EUR),

za program za podjetništvo in inovativnost – ekološke inovacije 0 EUR (33,1 milijona EUR),

za program za podjetništvo in inovativnost – omrežja 0 EUR (51,2 milijona EUR),

za pomorsko politiko 0 EUR (66,8 milijona EUR).

Upravni proračun

24,5 milijona EUR (16,4 milijona EUR) (100 % subvencija EU) za upravni proračun, za katerega je EASME odgovorna sama.

Število zaposlenih 31. decembra 2014

Skupno število zaposlenih: 308 načrtovanih delovnih mest, od tega 283 zasedenih (163 načrtovanih delovnih mest, 161 zasedenih),

začasni uslužbenci: 77 načrtovanih delovnih mest, od tega 61 zasedenih (37 načrtovanih delovnih mest, 35 zasedenih),

pogodbeni uslužbenci: 231 načrtovanih delovnih mest, od tega 222 zasedenih (126 načrtovanih delovnih mest, 126 zasedenih).

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2014

Leto 2014 je bilo prvo leto, v katerem je imela Agencija nove naloge, ki se znatno razlikujejo od prejšnjih. Novi portfelj vključuje preostale dele programa za podjetništvo in inovativnost in programa Inteligentna energija – Evropa ter nove programe Obzorje 2020, COSME, LIFE in Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo. Agencija je odgovorna za upravljanje ukrepov Unije na področju podpore malim in srednjim podjetjem, energetike, okolja, sklada za pomorstvo in ribištvo, podjetništva in inovacij (vključno z ekološkimi inovacijami) v okviru naslednjih programov Unije.

Novi programi:

program za konkurenčnost podjetij ter mala in srednja podjetja (COSME),

program za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) za naslednja področja: energetika, okolje in viri,

program za okoljske in podnebne ukrepe (LIFE),

Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo.

Preostali deli programov:

naslednji deli okvirnega programa za konkurenčnost in inovacije: program Inteligentna energija – Evropa in program za ekološke inovacije.

COSME – Program za konkurenčnost podjetij ter mala in srednja podjetja je povezan s krepitvijo konkurenčnosti in trajnosti podjetij Unije in usmerjen v podporo podjetniški kulturi za spodbujanje ustanavljanja in rasti malih in srednjih podjetij.

Glavne dejavnosti

COSME je bil eden od novih programov, ki so bili vključeni v obseg nalog EASME leta 2014.

Osrednji dejavnosti COSME sta komuniciranje in razširjanje. Tako je EASME npr. v sodelovanju z gospodarsko zbornico v Torinu (ki je partner mreže) organizirala letno konferenco, ki je privabila več kot 700 udeležencev, zaradi 2  000 neformalnih in formalnih poslovnih sestankov pa je bilo ugotovljenih 192 morebitnih poslovnih priložnosti.

Obzorje 2020 – program financiranja EU za raziskave in inovacije, namenjen spodbujanju gospodarstva in zagotavljanju znanstvene in tehnološke osnove in industrijske konkurenčnosti za prihodnost ter s tem prispevanju k pametnejši, bolj trajnostni in bolj vključujoči družbi. Obeta več prebojev, odkritij in svetovnih novosti, tako da izjemne ideje iz laboratorija pripelje na trg.

Inovacije v malih in srednjih podjetjih

Glavne dejavnosti

Leta 2014 je EASME objavila štiri razpise za zbiranje predlogov v okviru dela „Inovacije v malih in srednjih podjetjih“ programa Obzorje 2020 in dva druga razpisa za zbiranje predlogov: „unovčenje celotnega potenciala spletnega sodelovanja“ in „projekti za nove industrijske verige, ki jih omogočajo grozdi“, ki sta se zaključila marca in aprila 2015.

Instrument za mala in srednja podjetja

Glavne dejavnosti

Uvedba novega instrumenta za mala in srednja podjetja, ki je stalno odprt razpis, je bila velik uspeh, saj je Agencija do štirih presečnih datumov prejela več kot 8  000 prijav. Cilj izbranih poslovnih idej je uvajanje novih proizvodov, procesov in storitev.

Program zagotavlja mentorstvo za upravičence. Opredeljeno je bilo poslanstvo mentorstva in pripravljeni so bili začetni paketi za metodologijo. Skrbniki ključnih strank pomagajo upravičencem do instrumenta za mala in srednja podjetja pri opredeljevanju njihovih prioritet v zvezi z mentorstvom in jim predlagajo enega ali več mentorjev. Do konca leta je 39 malih in srednjih podjetij opredelilo svoje potrebe in izbralo svoje mentorje, Agencija pa je najela 21 mentorjev.

Agencija prispeva k doseganju specifičnega cilja „zagotavljanja prehoda na zanesljiv, cenovno dostopen, javno sprejet, trajnosten in konkurenčen energetski sistem, ki bo ob soočanju z vse večjim pomanjkanjem virov, naraščajočimi potrebami po energiji in podnebnimi spremembami omogočil zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv“ v okviru družbenega izziva 3 „Varna, čista in učinkovita energija“.

Glavne dejavnosti

Dve od treh tem sta bili povezani s pogodbenim javno-zasebnim partnerstvom za energetsko učinkovite stavbe. Tretja je bila povezana z javno-zasebnim partnerstvom za predelovalno industrijo (SPIRE). Agencija je prejela 63 predlogov, od katerih jih je bilo 19 predlaganih za financiranje.

Za ukrepe na področju raziskav in inovacij ter usklajevalne in podporne ukrepe je bilo odprtih 15 tem. Agencija je prejela 393 predlogov, od katerih jih je bilo izbranih 45.

Rezultati prvega razpisa za energetsko učinkovitost so pokazali, da je podpora inovacijam od raziskav do trga na področju energetske učinkovitosti obetavna.

Agencija je oktobra predstavila svoje teme financiranja za javno-zasebna partnerstva na informativnem dnevu o javno-zasebnih partnerstvih, ki ga je organiziral GD RTD.

Decembra je v Bruslju organizirala velik informativni dan za predstavitev razpisa za energetsko učinkovitost v okviru Obzorja 2020 za leto 2015, ki ga je obiskalo več kot 550 udeležencev.

Uslužbenci Agencije so sodelovali tudi na sestankih med Evropsko komisijo in deležniki v industriji v zvezi s prihodnjimi prednostnimi nalogami pogodbenih javno-zasebnih partnerstev za energetsko učinkovite stavbe in SPIRE.

Agencija je prispevala v skupnim specifičnim ciljem GD RTD in GD GROW „prizadevanja za gospodarstvo in družbo, ki gospodarno izkoriščata vire in vodo ter sta odporna na podnebne spremembe, varstvo in trajnostno upravljanje naravnih virov in ekosistemov ter trajnostno oskrbo s surovinami in njihovo rabo, da se zadosti potrebam naraščajočega svetovnega prebivalstva v okviru trajnostnih omejitev naravnih virov planeta in ekosistemov“ v okviru družbenega izziva 5 „Podnebni ukrepi, okolje, učinkovita raba virov in surovine“.

Glavne dejavnosti

Leta 2014 je bila Agencija odgovorna za izvajanje razpisov za Obzorje 2020 v okviru družbenega izziva 5, razen tistih, ki so zelo pomembni za politiko, ali tistih, ki jih izvajajo drugi organi.

Upravljala je več razpisov, kot so razpis za energetsko učinkovitost, pripravljenost na nesreče in modro rast, ter tudi sodelovala pri njih.

Novembra je Agencija organizirala informativni dan o razpisih v okviru Obzorja 2020 za podnebne ukrepe, okolje, učinkovito rabo virov in surovine za leto 2015. Namen te prireditve je bil predstaviti razpise za leto 2015 potencialnim kandidatom in zagotoviti usmerjanje pri pripravi in oddaji predlogov.

Agencija upravlja program za okoljske in podnebne ukrepe (LIFE), ki zagotavlja podporo za doseganje specifičnih ciljev, povezanih z okoljsko politiko in podnebnimi ukrepi na ravni Unije in mednarodni ravni.

Glavne dejavnosti

Agencija je upravljala naslednje razpise za zbiranje predlogov, ki sta jih objavila GD ENV in GD CLIMA: razpis za nepovratna sredstva za poslovanje v okviru LIFE za nevladne organizacije s skupnim proračunom 9 milijonov EUR, za katerega je Agencija prejela 66 predlogov.

Razpis za projekte na področju gradnje zmogljivosti se bo zaključil septembra 2015, do njega pa je upravičenih 15 držav članic.

Agencija je ocenila več kot 250 predlogov v okviru različnih sklopov, kot sta podnebni ukrepi (190 prijav) in nepovratna sredstva za poslovanje za nevladne organizacije (66 predlogov).

Dejavno je sodelovala na informativnem dnevu LIFE za nacionalne kontaktne točke in organizirala dva informativna dneva o nepovratnih sredstvih za poslovanje za nevladne organizacije.

Agencija je izvajala dele Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo, katerih cilj je prispevati k spodbujanju konkurenčnega, okoljsko trajnostnega, gospodarsko uspešnega ter družbeno odgovornega ribištva in akvakulture ter krepiti razvoj in izvajanje integrirane pomorske politike EU.

Glavne dejavnosti

Naloga izvajanja delov Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo je bila na Agencijo prenesena oktobra 2014. GD MARE se je odločil prenesti 19 ukrepov v okviru Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo.

Prvi ukrep v okviru Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo je bil na Agencijo dejansko prenesen decembra. Agencija je v sodelovanju z GD MARE pripravila vrednotenje štirih javnih razpisov in enega razpisa za zbiranje predlogov.

Inteligentna energija – Evropa

Glavne dejavnosti

Program Inteligentna energija – Evropa podpira energetsko politiko Evropske unije in njeno veliko zavezo „20-20-20“, tj. zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za 20 %, povečanje deleža obnovljivih virov energije pri porabi energije na 20 % in zmanjšanje porabe energije za 20 %, in vse to do leta 2020.

Leta 2014 je Agencija v celoti izvršila proračun za Inteligentno energijo – Evropa (67 milijonov EUR). Poleg tega je bil povprečni čas, potreben za oceno poročil projektov v okviru programa Inteligentna energija – Evropa in plačilo upravičencem, krajši od obveznosti, določenih v pogodbi.

Program Inteligentna energija – Evropa je zagotovil očitne koristi za energetsko politiko EU. Pri analizi učinka programa Inteligentna energija – Evropa se je pokazalo, da so projekti programa Inteligentna energija – Evropa od leta 2007 prek medijev dosegli več kot 40 milijonov ljudi po vsej EU, zagotovili toliko energije iz obnovljivih virov, kot je v letu dni porabi 7 milijonov državljanov, in prihranili toliko primarne energije, kot je v letu dni porabita 2 milijona gospodinjstev, zanje pa se je pričakovalo, da bodo spodbudili za več kot 3 milijarde EUR naložb v trajnostne vire energije.

Agencija je o rezultatih programa poročala na različnih prireditvah. Junija 2014 je npr. v sodelovanju z GD ENER organizirala evropski teden trajnostne energije za to leto, ki je vodilna prireditev EU za javne organe, energetske agencije, zasebna podjetja, nevladne organizacije in industrijska združenja, ki sodelujejo pri doseganju ciljev EU na področju okolja in podnebja. Teden je vključeval tudi podelitev nagrad, politično konferenco na visoki ravni in 600 prireditev s približno 1 00  000 udeleženci po vsej EU in v mnogih državah po svetu.

V okviru pobude Managenergy je bilo organiziranih več prireditev, zlasti na dnevih odprtih vrat. Poleg tega so se uslužbenci Agencije udeležili več kot 100 projektnih sestankov.

Ekološke inovacije

Glavne dejavnosti

Eden glavnih ciljev programa za podjetništvo in inovativnost je podpora ekološkim inovacijam. Projekti ekoloških inovacij se osredotočajo na čistejšo proizvodnjo, ravnanje z okoljem ter nove proizvode in storitve, s katerimi bi trajnostni razvoj postal poslovna realnost.

Leta 2014 so bila prizadevanja osredotočena na:

Zaključek razpisa za ekološke inovacije za leto 2013, za katerega je bilo oddanih 461 predlogov. Po vrednotenju je bilo za financiranje izbranih 59 predlogov. Na podlagi razpoložljivega proračuna je bilo podpisanih 42 sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev.

Komunikacija z matičnimi generalnimi direktorati in drugimi deležniki je potekala celo leto. Poleg tega je potekalo tudi nekaj sestankov, na katerih je Agencija dejavno sodelovala pri predstavitvi rezultatov programa. V Združenem kraljestvu je potekal finančni sestanek s partnerji za ekološke inovacije in nacionalnimi kontaktnimi točkami, v okviru Zelenega tedna sta bila predstavljena projekta FICOB in EcoProFabrics, v Španiji pa je bila predstavljena pobuda ekološke inovacije v skladih EU.

Projekti, ki jih je sofinancirala Agencija, so bili mednarodno priznani in nagrajeni. Koordinator projekta PHOBIOR je prejel nagrado Energy Globe Award, projekta LASERMARK in EcoBionet je regionalna vlada Valencie izbrala za najboljša evropska okoljska projekta leta 2013, koordinator projekta GEnIuS (malo ali srednje podjetje „Directa Plus“) pa je bil izbran za uvrstitev na seznam „Italy Cleantech 10“ med 10 italijanskih malih in srednjih podjetij z najčistejšo tehnologijo.

Preostali deli programa ekoloških inovacij v okviru programa za konkurenčnost in inovativnost še vedno potekajo hitro in zelo uspešno. Za vse projekte v okviru razpisa iz leta 2013 so bile podpisane pogodbe in večina se jih je že začela. Ocena projektov, ki še potekajo, je bila izvedena v skladu z zastavljenimi cilji in leto 2014 se je zaključilo s 100-odstotno porabo proračuna.


(1)  Podatek vključuje vse kreditne linije.

(2)  Prav tam.

Vir: Priloga, ki jo je posredovala Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

11.

Agencija ob koncu vsakega leta izvede pregled vseh obveznosti. Leto 2014 je bilo izjema, saj je bilo to prvo leto njenega novega mandata. V tem prehodnem letu je prišlo do številnih sprememb, kot so nova operativna sestava, številne organizacijske spremembe, uvedba novih programov in znatno povišanje števila zaposlenih v Agenciji. Na Agencijo je bila prenesena vrsta novih nalog, povečanje števila nalog pa je vplivalo tudi na proračun. Del odobrenih proračunskih sredstev je bil razveljavljen, ker je bil znesek zapadlih plačil nižji od pričakovanj.

Agencija bo za izboljšanje razmer uvedla natančnejše načrtovanje in spremljanje proračuna.


Top