Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0382

    Priporočilo SKLEP SVETA o pozivu Belgiji, naj sprejme ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, ki so potrebni za odpravo čezmernega primanjkljaja

    /* COM/2013/0382 final - 2013/ () */

    52013PC0382

    Priporočilo SKLEP SVETA o pozivu Belgiji, naj sprejme ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, ki so potrebni za odpravo čezmernega primanjkljaja /* COM/2013/0382 final - 2013/ () */


    Priporočilo

    SKLEP SVETA

    o pozivu Belgiji, naj sprejme ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, ki so potrebni za odpravo čezmernega primanjkljaja

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti člena 126(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju priporočila Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)       V skladu s členom 126 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) se države članice izogibajo čezmernemu javnofinančnemu primanjkljaju.

    (2)       Pakt za stabilnost in rast temelji na cilju zdravih javnih financ kot sredstvu za izboljšanje pogojev za stabilnost cen in močno trajnostno rast, ki prispeva k ustvarjanju delovnih mest.

    (3)       Svet je 2. decembra 2009 v skladu s členom 126(6) PDEU sklenil[1], da v Belgiji obstaja čezmerni primanjkljaj, ter v skladu s členom 126(7) PDEU in členom 3 Uredbe Sveta (ES) št. 1467/97 z dne 7. julija 1997 o pospešitvi in razjasnitvi izvajanja postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem izdal priporočilo za odpravo čezmernega primanjkljaja najpozneje do leta 2012[2]. Da bi lahko belgijski organi verodostojno in trajnostno znižali javnofinančni primanjkljaj pod 3 % BDP, jim je bilo priporočeno, naj (a) izvedejo ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja v letu 2010 v skladu z načrtom iz osnutka proračuna za leto 2010 ter okrepijo načrtovano fiskalno konsolidacijo v letih 2011 in 2012; (b) zagotovijo povprečno letno fiskalno konsolidacijo v višini 0,75 % BDP v obdobju 2010–2012, ki bi morala prispevati tudi k zniževanju deleža bruto javnega dolga, tako da se v primernem času približa referenčni vrednosti, s ponovno vzpostavitvijo ustrezne ravni primarnega presežka; (c) določijo ukrepe, potrebne za zmanjšanje čezmernega primanjkljaja do leta 2012, če to omogočajo ciklični pogoji, in pospešijo zmanjševanje primanjkljaja, če se gospodarske ali proračunske razmere izkažejo za boljše od pričakovanj ob izdaji priporočila v zvezi s čezmernim primanjkljajem; ter (d) okrepijo mehanizme za spremljanje, s katerimi se zagotavlja upoštevanje fiskalnih ciljev. Svet je v svojih priporočilih določil 2. junij 2010 kot rok za sprejetje učinkovitih ukrepov v skladu z določbami člena 3(4) Uredbe (ES) št. 1467/97.

    (4)       V skladu z določbami člena 126(8) PDEU je Svet [21. junija 2013] odločil, da Belgija ni sprejela učinkovitih ukrepov v odziv na priporočilo Sveta iz decembra 2009 v obdobju, ki je določeno v navedenem priporočilu.

    (5)       V skladu s členom 10(3) Uredbe Sveta (ES) št. 1467/97 in če dejanski podatki v skladu z Uredbo (ES) št. 479/2009 kažejo, da sodelujoča država članica ni zmanjšala čezmernega primanjkljaja v rokih, predpisanih v priporočilu, izdanem v skladu s členom 126(7) Pogodbe, Svet nemudoma v skladu s členom 126(9) Pogodbe sprejme sklep, s katerim državo članico pozove, naj v določenem roku sprejme ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, ki so po mnenju Sveta potrebni za izboljšanje stanja.

    (6)       Po napovedi služb Komisije iz pomladi 2013 naj se realni BDP v letu 2013 ne bi bistveno spreminjal, krčenje domačega povpraševanja, ki se je začelo leta 2012, pa naj bi se še nadaljevalo. Medtem ko naj bi poraba v gospodinjstvih najverjetneje stagnirala, naj bi tudi naložbe predvidoma upadle, na kar vplivajo pomanjkanje zaupanja v celotnem gospodarstvu, negativno stanje v gradbenem sektorju, zaostrovanje kreditnih pogojev ter obsežne rezerve v industriji. Zasebna potrošnja in naložbe naj bi začeli rasti šele leta 2014, ko naj bi domače povpraševanje postalo glavni dejavnik stopnje rasti realnega BDP v višini 1,2 %. Ob takem močnejšem domačem povpraševanju naj bi se rast uvoza približala rasti izvoza. Tako bi bili omejeni nadaljnji dobički iz neto izvoza v letu 2014 za razliko od leta 2013, ko naj bi pozitivna rast neto tujega povpraševanja predvidoma preprečila krčenje BDP.

    (7)       Po napovedi služb Komisije iz pomladi 2013 naj bi splošni javnofinančni primanjkljaj leta 2013 predvidoma padel na 2,9 % BDP. V prvotnem proračunu za leto 2013 je bilo določeno, da naj bi nominalni ciljni primanjkljaj znašal 2,15 % BDP. Vendar so bile od priprave osnutka proračuna uradne napovedi rasti, na katerih temelji proračun (+0,7 % v skladu z napovedjo služb Komisije iz jeseni 2012), popravljene znatno navzdol, in sicer na 0,2 % v programu za stabilnost za leto 2013 in 0,0 % v napovedi iz pomladi. Vlada je zato opustila nominalni ciljni primanjkljaj in ga nadomestila z zavezo k izboljšanju strukturnega salda za 1,0 % BDP. Marca 2013 je vlada sprejela dodatne ukrepe v višini 0,2 % BDP poleg ukrepov v višini približno 0,75 % BDP, ki so bili sprejeti pri prvotnem proračunu za leto 2013 in so bili upoštevani v napovedi služb Komisije iz pomladi 2013. Ta napoved predvideva strukturno izboljšanje v višini 0,75 % BDP v letu 2013, vključno s prispevkom v višini 0,25 odstotne točke zaradi nižjih odhodkov za obresti.

    (8)       Ob nespremenjeni politiki naj bi po napovedi služb Komisije iz pomladi 2013 primanjkljaj leta 2014 znova presegel referenčno vrednost in dosegel 3,1 % BDP, kljub predvideni rasti, ki naj bi bila višja od potencialne. To novo povečanje je posledica neodvisnega trenda povečevanja socialnih transferjev in dejstva, da je proračun za leto 2013 vključeval tudi enkratne in začasne prihodke v višini približno 0,4 % BDP, kot so davčna amnestija, prodaja licenc v telekomunikacijah in izjemno visoka dividenda iz nacionalne banke Belgije.

    (9)       Javni dolg se je s 84 % BDP leta 2007 povečal na skoraj 100 % BDP leta 2012. Dinamika primanjkljaja in BDP znaša približno 6,5 odstotne točke povišanja, medtem ko zunanji dejavniki znašajo približno 9 odstotnih točk, večinoma zaradi operacij reševanja v finančnem sektorju v obliki kapitalskih vložkov. Po napovedi služb Komisije iz pomladi 2013 naj bi se primanjkljaj leta 2014 povečal na 102 % BDP. Belgijska vlada namerava prodati finančna sredstva, da bi v letu 2013 dolg ohranila pod 100 % BDP. V tem okviru je belgijska vlada nedavno napovedala prodajo Royal Park Investment (pravnega subjekta s posebnim namenom v okviru reševanja banke Fortis), s čimer bi se stopnja dolga znižala za 0,2 % BDP.

    (10)     Poročilo Evropske komisije o fiskalni vzdržnosti iz leta 2012 kaže, da Belgiji kratkoročno ne grozi tveganje fiskalnega pretresa. Vendar so tveganja za fiskalno vzdržnost srednjeročno do dolgoročno visoka. Dolgoročni učinek staranja prebivalstva v Belgiji na proračun je precej nad povprečjem v EU, kar je večinoma rezultat hitrega povečevanja odhodkov za pokojnine kot deleža BDP v naslednjih desetletjih. Čeprav je bila pokojninska reforma decembra 2011 pomemben pozitiven korak, so očitno potrebni dodatni ukrepi za popolno ponovno vzpostavitev dolgoročne vzdržnosti javnih financ.

    (11)     Z ukrepi, sprejetimi v zvezi s prvotnim proračunom za leto 2013, in proračunskim nadzorom iz marca 2013 naj bi se primanjkljaj leta 2013 po trenutnih pričakovanjih zmanjšal pod 3 % BDP. Vendar je po napovedi služb Komisije iz pomladi 2013 varnostna meja, ki varuje pred kršitvijo referenčne vrednosti iz Pogodbe, zelo nizka. Poleg tega popravek trenutno še ni vzdržen.

    (12)     Zaradi velikih negotovosti v zvezi z gospodarskim in proračunskim razvojem bi bilo treba priporočeni proračunski cilj za zadnje leto v obdobju odprave primanjkljaja določiti na raven, ki je znatno nižja od referenčne vrednosti, da se zagotovi učinkovita in trajna odprava primanjkljaja v zahtevanem roku.

    (13)     Zato je primerno dodatno znižati primanjkljaj za leto 2013 na 2,7 % BDP, kar je skladno s strukturnim izboljšanjem v višini 1 % BDP leta 2013. Zato se zdi, da je treba sprejeti dodatne ukrepe z ocenjenim učinkom 0,25 % BDP, tudi zaradi možnih negativnih sekundarnih učinkov.

    (14)     Belgija se je v svojem programu za stabilnost zavezala, da bo leta 2015 dosegla strukturno uravnotežen proračun, srednjeročni cilj s strukturnim presežkom 0,75 % BDP pa leta 2016. Posledično so se v dopisu, poslanem Komisiji 28. maja 2013, belgijski organi zavezali za zagotovitev večje fiskalne konsolidacije, in sicer v višini 0,75 % BDP, v letu 2014. Ta konsolidacija je tudi glede na visoko raven dolga ustrezna in bo skladna z izpolnjevanjem merila glede dolga. Nato bi morala Belgija nadaljevati s prizadevanji za izpolnitev srednjeročnega cilja, vključno z doseganjem referenčne vrednosti za odhodke in zagotavljanjem skladnosti z referenčno vrednostjo za zmanjševanje dolga.

    (15)     Poleg tega bi morala Belgija okrepiti dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema in sistema socialne varnosti. V zvezi s tem so potrebna dodatna prizadevanja za odpravo vrzeli med dejansko in zakonsko določeno upokojitveno starostjo, medtem ko bi ukrepi za uskladitev zakonsko določene upokojitvene starosti z razvojem pričakovane življenjske dobe omogočili dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema.

    (16)     Poleg tega bi morala Belgija sprejeti izrecne dogovore o uskladitvi za zagotovitev, da bodo proračunski cilji zavezujoči na zvezni in nižjih ravneh v okviru srednjeročnega načrtovanja, vključno s čim prejšnjim sprejetjem pravila o javnofinančnem proračunskem saldu/presežku, ki bo skladno z zahtevami Pogodbe o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju v ekonomski in monetarni uniji.

    (17)     Za zagotovitev uspešnosti strategije fiskalne konsolidacije je pomembno tudi podpreti fiskalno konsolidacijo s celovitimi strukturnimi reformami v skladu s priporočili Sveta, naslovljenimi na Belgijo v okviru evropskega semestra, zlasti s tistimi, ki zadevajo postopek v zvezi z makroekonomskim neravnotežjem –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    1.           Belgija do leta 2013 odpravi sedanji čezmerni primanjkljaj.

    2.           Belgija zmanjša nominalni primanjkljaj na 2,7 % BDP leta 2013. To nominalno izboljšanje je skladno z izboljšanjem strukturnega salda v višini 1 % BDP leta 2013 na podlagi napovedi služb Komisije iz pomladi 2013.

    3.           Belgija sprejme in v celoti izvede vse ukrepe za konsolidacijo, vključene v proračun za leto 2013, ter vse dodatne strukturne ukrepe za dosego priporočene strukturne konsolidacije za leto 2013.

    4.           Belgija je pripravljena sprejeti dodatne ukrepe, če se uresničijo tveganja za proračunske načrte. Ukrepi za proračunsko konsolidacijo bi morali zagotoviti trajno izboljšanje javnofinančnega strukturnega salda na način, ki pospešuje rast.

    Člen 2

    1.           Belgija najpozneje do 21. septembra 2013 predloži Komisiji poročilo z opisom ukrepov, sprejetih za zagotovitev izpolnjevanja obveznosti iz tega sklepa. Komisija bo na podlagi tega poročila ocenila napredek v zvezi z odpravo čezmernega primanjkljaja.

    2.           Belgija Komisiji predloži nadaljnja četrtletna poročila, v katerih bo proučila napredek pri izpolnjevanju obveznosti iz tega sklepa.

    3.           Belgija do 31. decembra 2013 predloži poročilo o načrtovanem izvajanju prvega priporočila, izdanega v okviru evropskega semestra v zvezi s sprejetjem izrecnih dogovorov o uskladitvi za zagotovitev, da bodo proračunski cilji zavezujoči na zvezni in nižjih ravneh v okviru srednjeročnega načrtovanja.

    4.           Belgija predloži strukturne ukrepe za leto 2014, ki zagotavljajo trajno odpravo čezmernega primanjkljaja in ustrezen napredek na poti k doseganju srednjeročnega cilja.

    Člen 3

    Ta sklep je naslovljen na Kraljevino Belgijo.

    V Bruslju,

                                                                           Za Svet

                                                                           Predsednik

    [1]               Vsi dokumenti glede postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem Belgije so na voljo na naslovu: http://ec.europa.eu/economy_finance/economic_governance/sgp/deficit/countries/belgium_en.htm.

    [2]               UL L 209, 2.8.1997, str. 6.

    Top