Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1173

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1173 z dne 31. maja 2022 o pravilih za uporabo Uredbe (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom v okviru skupne kmetijske politike

    C/2022/3390

    UL L 183, 8.7.2022, p. 23–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1173/oj

    8.7.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 183/23


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/1173

    z dne 31. maja 2022

    o pravilih za uporabo Uredbe (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom v okviru skupne kmetijske politike

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013 (1) ter zlasti člena 26, prvi pododstavek, točka (c), člena 60(4), prvi pododstavek, točka (b), člena 75 in člena 92 Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredba (EU) 2021/2116 določa osnovna pravila, ki med drugim zadevajo obveznosti držav članic, da zaščitijo finančne interese Unije in poročajo o smotrnosti politike. Za zagotovitev nemotenega delovanja novega pravnega okvira je treba sprejeti nekatera pravila v zvezi s poročili o oceni kakovosti treh elementov integriranega administrativnega in kontrolnega sistema (v nadaljnjem besedilu: integrirani sistem), ki so identifikacijski sistem za kmetijske parcele, sistem za geoprostorske vloge in sistem za spremljanje površin, ter s tem povezanimi popravnimi ukrepi, zahtevami v zvezi z vlogami za pomoč in sistemom za spremljanje površin, okvirom, ki ureja pridobivanje satelitskih podatkov za namene sistema za spremljanje površin, in pregledi odobrenih medpanožnih organizacij v zvezi s posebnim plačilom za bombaž. Nova pravila bi morala nadomestiti ustrezne določbe Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 809/2014 (2).

    (2)

    Poročila o oceni kakovosti identifikacijskega sistema za kmetijske parcele, sistema za geoprostorske vloge in sistema za spremljanje površin bi morala biti celovita, da se omogoči ocena zanesljivosti informacij, pridobljenih s temi elementi integriranega sistema. Na podlagi vsebine teh poročil bi tudi moralo biti mogoče ugotoviti, ali obstaja zadostno zagotovilo o kakovosti informacij, uporabljenih v zvezi z obveznostjo države članice glede poročanja o smotrnosti v zvezi s kazalniki učinkov in rezultatov intervencij na osnovi površin, ki se upravljajo v okviru integriranega sistema. Zato bi morala ta poročila vsebovati zlasti informacije o delu, opravljenem v okviru ocene kakovosti, ugotovljene pomanjkljivosti in diagnostične informacije o morebitnih temeljnih vzrokih za te pomanjkljivosti. Natančneje, poročila bi morala vključevati informacije o podatkih in posnetkih, uporabljenih za ocene kakovosti, ter njihove rezultate preskušanja. Izkušnje v zvezi z izmenjavami informacij med državami članicami in Komisijo v zvezi z oceno kakovosti identifikacijskega sistema za kmetijske parcele so pokazale, da je uporaba namenskih elektronskih informacijskih sistemov še posebno koristna. Da bi olajšali delo držav članic in njihovo komunikacijo s Komisijo, bi bilo treba take informacijske sisteme še naprej uporabljati in po potrebi nadalje razvijati za poročila o treh ocenah kakovosti iz Uredbe (EU) 2021/2116.

    (3)

    Da bi izpolnili svoj namen zagotavljanja zanesljivih podatkov za letno poročilo o smotrnosti, bi bilo treba rezultate treh ocen kakovosti, zlasti ocene sistema za geoprostorske vloge in sistema za spremljanje površin, združiti, da bi se ocenila napaka v zvezi s površino pri sporočenih podatkih o kazalnikih učinkov in rezultatov, ki izhaja iz pomanjkljivosti sistemov. Določiti bi bilo treba pravila o popravnih ukrepih, ki so morda potrebni za odpravo pomanjkljivosti v določenem časovnem okviru. Poleg tega bi morala poročila, pripravljena za leti 2024 in 2026, omogočati preverjanje, ali je sistem za spremljanje površin ustrezno vzpostavljen v vseh državah članicah in ali je bilo postopno izvajanje sistema za spremljanje površin uspešno, pri čemer se zajamejo vsi pogoji za upravičenost in intervencije, ki jih je mogoče spremljati. V ta namen bi morala poročila vsebovati seznam vseh meril za upravičenost za vse intervencije na osnovi površin v okviru integriranega sistema, skupaj z informacijami o virih podatkov, uporabljenih za analizo.

    (4)

    Države članice bi morale vzpostaviti zanesljiv in sodoben sistem za upravljanje vlog za pomoč, ki bi omogočal elektronsko komunikacijo in deloval v letnem ciklu. Države članice bi morale upoštevati poenostavitev za upravičence in nacionalno upravo, na primer z določitvijo, da lahko ena vloga zajema več intervencij ali več upravičencev, ki vložijo skupno vlogo, ali da se v primeru prenosa kmetijskega gospodarstva v danem letu upošteva ena vloga na kmetijsko gospodarstvo. Države članice bi morale sprejeti potrebne ukrepe za zagotovitev ustreznega upravljanja intervencij, kadar je za istega upravičenca odgovorna več kot ena plačilna agencija.

    (5)

    Države članice bi morale izkoristiti prednosti digitalizacije, tako da bi praviloma uporabljale elektronska sredstva za vso komunikacijo z upravičenci. Poleg tega bi morale države članice za še večjo poenostavitev, kolikor je to mogoče, pridobiti informacije, potrebne za upravljanje intervencij, iz podatkovnih virov, ki so na voljo javni upravi.

    (6)

    Da bi države članice olajšale postopek predložitve vlog za pomoč, bi morale zagotoviti predhodno izpolnjene obrazce, ki vsebujejo vse informacije, pomembne za upravičence, ter najnovejše in posodobljene informacije. Države članice bi morale preprečiti nepravilnosti tako, da omogočijo spremembe predhodno izpolnjenih obrazcev in zagotovijo usmerjevalna opozorila, ki upravičencu pomagajo pri ugotavljanju morebitnih neskladnosti in pravilni uporabi. Države članice bi morale upoštevati spremembe, ki so jih upravičenci navedli v okviru posodobitev informacij v podatkovnih zbirkah nacionalne uprave. Če se država članica odloči, da bo uporabila samodejni sistem zahtevkov, bi moral tak sistem zaradi enake obravnave upravičencev zagotoviti enako raven podrobnosti, kot se zahteva za vlogo za pomoč v skladu s to uredbo.

    (7)

    Vloge za pomoč v okviru integriranega sistema bi morale v čim večji možni meri zagotavljati vse informacije, ki so potrebne za pravilno in zanesljivo upravljanje zajetih intervencij ter za pravilno poročanje o kazalnikih učinkov in rezultatov. Za pravilno upravljanje intervencij bi morala odgovornost za predloženo vlogo za pomoč ostati na strani upravičencev, tako da je mogoče jasno sklepati o vseh povezanih pravicah in odgovornostih.

    (8)

    Omogočiti bi bilo treba, da se vloge za pomoč v določenem roku spremenijo ali umaknejo, s čimer bi se zagotovilo preprečevanje nepravilnosti. Kadar so vsi upravičenci za določeno intervencijo zajeti v upravnih pregledih in/ali uporabi sistema za spremljanje površin, odvračilni učinek sankcij ni potreben. Zato bi bilo treba spremembe ali umike dovoliti kadar koli pred rokom, ki je potreben za pravilno upravljanje intervencij. Vendar se spremembe ali umiki ne bi smeli dovoliti v zvezi z neskladnostmi, ki so povezane s pogoji za upravičenost, ki jih ni mogoče spremljati, in se odkrijejo z drugimi viri, ki niso sistem za spremljanje površin in upravni pregledi. V drugih primerih možnost sprememb ali umikov ne bi smela biti dovoljena, če je bil upravičenec obveščen o načrtovanem pregledu na kraju samem ali če so se v okviru takega pregleda, kadar je nenapovedan, že odkrile nepravilnosti. Poleg tega bi bilo treba za podporo zanesljivosti informacij, potrebnih za intervencije iz člena 34(2) Uredbe (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta (3) za govedo, ovce in koze, določiti rok za spremembe tako, da so spremembe vloge za pomoč in posodobitve računalniške podatkovne zbirke za živali dovoljene pred datumom, ki ga določi država članica za izpolnitev zahteve za identifikacijo in registracijo.

    (9)

    Države članice bi morale zagotoviti, da geoprostorska vloga vključuje potrebne informacije za upravljanje intervencij na osnovi površin v okviru integriranega sistema in, kolikor je potrebno, intervencij na osnovi površin v vinskem sektorju ter za zahteve v okviru pogojenosti. Zagotoviti bi bilo treba neizčrpen seznam elementov geoprostorske vloge, da se državam članicam zagotovijo koristne smernice. Kar zadeva informacije o uporabi fitofarmacevtskih sredstev, ki jih zagotovi upravičenec, kadar je to pomembno za intervencijo v okviru integriranega sistema, za katero se vloži vloga za podporo skupne kmetijske politike (SKP), se lahko države članice odločijo, da bodo te informacije uporabile v zvezi z obveznostjo registracije uporabe teh sredstev, kot je navedena v Uredbi (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (4).

    (10)

    Za ustrezno upravljanje intervencij na osnovi živali bi bilo treba določiti nekatera pravila o vsebini ustreznih vlog za pomoč. Za zagotovitev preglednosti in enake obravnave upravičencev bi bilo treba tudi pojasniti, da se pri uporabi samodejnega sistema zahtevkov vse živali, ki so v lasti upravičenca in so potencialno upravičene do prejemanja pomoči v okviru dane intervencije, štejejo za prijavljene za navedeno intervencijo.

    (11)

    Z Uredbo (EU) 2021/2116 je bil uveden sistem za spremljanje površin kot obvezen element integriranega sistema. Da bi zagotovili pravilno in enotno izvajanje te obveznosti, bi moral imeti sistem za spremljanje površin enak obseg v vseh državah članicah, tako da bi zajemal vse upravičence in vse intervencije na osnovi površin, ki se upravljajo v okviru integriranega sistema, ter vse pogoje, ki jih je mogoče spremljati. V podporo medsektorskemu cilju posodobitve SKP bi bilo treba dati prednost avtomatizaciji analize podatkov v okviru sistema za spremljanje površin. Zato bi bilo treba postopoma povečati število pogojev za upravičenost, za katere se lahko šteje, da jih je mogoče spremljati s podatki satelitov Sentinel programa Copernicus ali drugimi vsaj enakovrednimi podatki. V ta namen bi morale države članice zagotoviti, da bodo v letih 2023 in 2024 vsi pogoji za upravičenost, za katere se lahko šteje, da jih je mogoče spremljati z avtomatsko obdelavo podatkov satelitov Sentinel programa Copernicus, predmet sistema za spremljanje površin. Vendar se lahko države članice odločijo, ali se ti pogoji za upravičenost, ki jih je mogoče spremljati, dejansko obravnavajo z obdelavo podatkov satelitov Sentinel programa Copernicus ali drugih vsaj enakovrednih podatkov. Kadar za pogoje za upravičenost ni mogoče šteti, da se lahko spremljajo prek podatkov satelitov Sentinel programa Copernicus, se lahko države članice odločijo, da jih bodo obravnavale z obdelavo drugih vsaj enakovrednih podatkov ali pa bodo štele, da jih ni mogoče spremljati. Od leta 2025 bi morale države članice zagotoviti, da bodo vsi pogoji za upravičenost, za katere se lahko šteje, da jih je mogoče spremljati z avtomatsko obdelavo podatkov satelitov Sentinel programa Copernicus ali geografsko označenih fotografij, predmet sistema za spremljanje površin. Vendar bi bilo treba državam članicam glede na prizadevanja in naložbe, potrebne za vključitev geografsko označenih fotografij kot vsaj enakovrednih podatkov za sistem za spremljanje površin, odobriti določeno obdobje za izvedbo potrebnega pripravljalnega dela. Zato morajo države članice zagotoviti, da se pogoji za upravičenost, za katere se lahko šteje, da jih je mogoče spremljati z geografsko označenimi fotografijami, postopoma obravnavajo skozi celotno programsko obdobje. Ta prizadevanja bi morala zagotoviti, da bo od leta 2025 naprej stopnja napredka konstantna. Države članice bi se morale odločiti, kateri pogoji za upravičenost, za katere se lahko šteje, da jih je mogoče spremljati z geografsko označenimi fotografijami, bodo v posameznem letu predmet sistema za spremljanje površin. Poleg tega bi morale države članice za dodatno olajšanje vključevanja te nove tehnologije v sistem za spremljanje površin vsaj določen odstotek intervencij, za pogoje za upravičenost katerih se lahko šteje, da jih je mogoče spremljati le z geografsko označenimi fotografijami, vključiti v sistem za spremljanje površin pred 1. januarjem 2027. Države članice bi morale imeti možnost, da se same odločijo, katere intervencije z vsaj enim pogojem za upravičenost, ki se bo spremljal z geografsko označenimi fotografijami v okviru sistema za spremljanje površin, so vključene v navedenem odstotku. Vendar bi morale države članice pri svoji odločitvi zagotoviti, da se za vse intervencije na osnovi površin uporablja sistem za spremljanje površin, kot se zahteva s členom 70 Uredbe (EU) 2021/2116.

    (12)

    Poleg tega bi bilo treba določiti tudi skupni sklop zahtev za zagotovitev, da površine, za katere so bili vloženi zahtevki v okviru intervencije, ne vsebujejo neupravičenih zemljišč, neupravičene rabe zemljišč in sprememb kategorije kmetijske površine, ki bi lahko vplivale na analizo pogojev za upravičenost, ki so del intervencije, z uporabo sistema za spremljanje površin. Te zahteve bi bilo treba skozi vse leto zahtevka ocenjevati glede na pogoje za upravičenost intervencij, vključenih v določeno vlogo za pomoč, da se omogoči smiselna naknadna analiza sistema za spremljanje površin. Rabo zemljišč bi bilo treba oceniti na razmejenem območju, da se ugotovi, ali je na podlagi določene vloge za pomoč in zadevne intervencije prišlo do pričakovanega prostorskega ali časovnega ravnanja. Države članice bi morale pri razvoju sistema za spremljanje površin v celoti izkoristiti njegov potencial z uporabo informacij, ki so na voljo za posodabljanje identifikacijskega sistema za kmetijske parcele in komuniciranje z upravičenci, da se omogočijo spremembe vlog za pomoč. Kadar mora država članica upravičenca obvestiti o neskladnostih na podlagi rezultatov sistema za spremljanje površin v primeru prisotnosti neupravičenih površin ali neupravičene rabe zemljišč, bi bilo treba informacije o neskladnostih sporočiti takoj, ko se odkrijejo, da se upravičencu omogoči, da čim prej spremeni vlogo za pomoč, in da se smiselno in pravočasno ponovno izvede analiza sistema za spremljanje površin. Pojasniti bi bilo treba tudi, kako se možnost postopnega izvajanja sistema uporablja v praksi, in sicer z določitvijo intervencij, ki jih je treba zajeti v letu 2023.

    (13)

    Da bi sistem za spremljanje površin lahko zajemal vse pogoje za upravičenost vseh intervencij na osnovi površin, ki se upravljajo v okviru integriranega sistema in jih je mogoče spremljati s podatki satelitov Sentinel programa Copernicus ali drugimi vsaj enakovrednimi podatki, je treba razširiti vrste podatkov in določiti standarde, ki zagotavljajo njihovo enakovrednost s satelitskimi podatki. Da bi se izognili vrzelim v prizadevanjih držav članic za posodobitev, bi bilo treba geografsko označene fotografije šteti za vsaj enakovredne podatke za namene sistema za spremljanje površin.

    (14)

    Določiti je treba posebna pravila za objektiven in učinkovit postopek za pridobivanje satelitskih podatkov za namene sistema za spremljanje površin.

    (15)

    Za pravilno upravljanje intervencij v zvezi z bombažem bi bilo treba določiti nekatera pravila o vsebini pregledov, ki jih države članice izvajajo v odobrenih medpanožnih organizacijah.

    (16)

    Zaradi jasnosti in pravne varnosti bi bilo treba Izvedbeno uredbo (EU) št. 809/2014 razveljaviti. Vendar bi se morala navedena uredba še naprej uporabljati za vloge za pomoč za neposredna plačila, vložene pred 1. januarjem 2023, in zahtevke za plačilo v zvezi s podpornimi ukrepi, ki se izvajajo na podlagi Uredbe (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (5).

    (17)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za kmetijske sklade, Odbora za skupno kmetijsko politiko in Odbora za skupno ureditev kmetijskih trgov –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Področje uporabe

    Ta uredba določa pravila za uporabo Uredbe (EU) 2021/2116 v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom (v nadaljnjem besedilu: integrirani sistem) iz člena 65 Uredbe (EU) 2021/2116, kar zadeva:

    (a)

    obliko, vsebino in podrobnosti predložitve Komisiji ali zagotavljanja dostopa Komisije do:

    (i)

    poročil o oceni kakovosti identifikacijskega sistema za kmetijske parcele, sistema za geoprostorske vloge in sistema za spremljanje površin;

    (ii)

    popravnih ukrepov iz členov 68, 69 in 70 Uredbe (EU) 2021/2116;

    (b)

    osnovne značilnosti in pravila o sistemu vlog za pomoč iz člena 69 Uredbe (EU) 2021/2116 in sistemu za spremljanje površin iz člena 70 navedene uredbe, vključno s parametri postopnega povečevanja števila intervencij v okviru sistema za spremljanje površin;

    (c)

    postopek za pridobivanje satelitskih podatkov iz člena 24 Uredbe (EU) 2021/2116, da se dosežejo zastavljeni cilji;

    (d)

    okvir za pridobivanje, izboljšanje in uporabo satelitskih podatkov ter veljavne roke in

    (e)

    sistem za preglede odobrenih medpanožnih organizacij v zvezi s posebnim plačilom za bombaž iz naslova III, poglavje II, oddelek 3, pododdelek 2, Uredbe (EU) 2021/2115.

    Člen 2

    Poročila o oceni kakovosti

    1.   Države članice Komisiji predložijo oceno kakovosti iz člena 68(3), člena 69(6) in člena 70(2) Uredbe (EU) 2021/2116 v obliki poročil, predloženih prek elektronskih informacijskih sistemov, ki omogočajo izmenjavo informacij, dokumentov in podpornih podatkov.

    2.   Poročila iz odstavka 1 vsebujejo informacije o temeljnem delu v okviru ocenjevanja kakovosti, zlasti v zvezi z rezultati obiskov na kraju samem in/ali analizo posnetkov, ki zagotavljajo zanesljive in prepričljive informacije v zvezi z dejanskimi razmerami na terenu, ter količinsko opredelijo pomanjkljivosti, ugotovljene z zadevno oceno kakovosti. Rezultati ocen kakovosti iz odstavka 1 se združijo, da se količinsko opredeli napaka v številu hektarjev ali deležu površin, sporočenih v letnem poročilu o smotrnosti.

    3.   Če rezultati ocen kakovosti razkrijejo pomanjkljivosti glede na ocene kakovosti iz odstavka 1, država članica v poročilu o oceni kakovosti jasno navede popravne ukrepe za odpravo teh pomanjkljivosti. Če Komisija meni, da napredek pri izvajanju popravnih ukrepov, predlaganih v prejšnjem letu, ni zadosten, lahko od države članice zahteva, da predloži akcijski načrt v skladu s členom 42 Uredbe (EU) 2021/2116.

    4.   V primeru ponavljajočih se pomanjkljivosti, odkritih pri oceni kakovosti iz odstavka 1, Komisija zahteva akcijski načrt v skladu s členom 42(1) Uredbe (EU) 2021/2116, če se iste pomanjkljivosti odkrijejo drugo leto zapored, pri čemer ni izboljšanja, in se štejejo za resne v skladu s členom 2, točka (d), navedene uredbe.

    5.   V poročilu o oceni kakovosti sistema za spremljanje površin, predloženem za leti 2024 in 2026, so navedeni vsi pogoji za upravičenost za vse intervencije, za katere se uporablja sistem za spremljanje površin, z informacijami o virih podatkov, uporabljenih za analizo.

    Člen 3

    Splošna pravila za sistem vlog za pomoč

    1.   Države članice vzpostavijo elektronski sistem za vloge za pomoč, ki jih upravičenci predložijo vsako leto in vsebujejo vse potrebne informacije, ki državam članicam omogočajo, da preverijo pogoje za upravičenost do podpore vsaj za intervencije iz člena 65(2) in (3) Uredbe (EU) 2021/2116 ter po potrebi pogoje in zahteve v zvezi s pogojenostjo in plačilnimi pravicami. Sistem omogoča jasno in nedvoumno identifikacijo upravičencev, zlasti kadar se uporablja samodejni sistem zahtevkov iz člena 65(4), točka (f), navedene uredbe. Sistem vključuje sistem za geoprostorske vloge in po potrebi sistem za vloge na osnovi živali iz člena 66(1), točka (b), navedene uredbe.

    2.   Vloge za pomoč se predložijo v roku, ki ga določi država članica, in se nanašajo na koledarsko leto predložitve.

    3.   Države članice lahko določijo enotno vlogo za pomoč, ki zajema več intervencij iz člena 65(2) in (3) Uredbe (EU) 2021/2116, plačilne pravice in pogojenost.

    4.   Države članice se lahko odločijo, da lahko skupina upravičencev skupaj predloži vlogo za pomoč, če je zagotovljena enaka obravnava vseh upravičencev.

    5.   Kadar se kmetijsko gospodarstvo prenese z enega upravičenca na drugega, države članice za tako kmetijsko gospodarstvo v letu prenosa obravnavajo samo eno vlogo za pomoč.

    6.   Za intervencije na osnovi živali iz členov 31, 34 in 70 Uredbe (EU) 2021/2115, kadar se žival prenese z enega upravičenca na drugega, lahko države članice v letu prenosa obravnavajo več kot eno vlogo za pomoč za zadevno žival, če lahko zagotovijo nediskriminacijo med zadevnimi upravičenci, učinkovitost pregledov, pravično uporabo morebitnih kazni in spoštovanje enoletnosti integriranega sistema.

    7.   Za pravilno upravljanje intervencij znotraj države članice in kadar je za upravljanje vloge za pomoč istega upravičenca odgovorna več kot ena plačilna agencija, zadevna država članica sprejme vse ustrezne ukrepe za zagotovitev, da so potrebne informacije na voljo vsem vključenim plačilnim agencijam.

    Člen 4

    Poenostavitev postopkov v zvezi s sistemom vlog za pomoč

    1.   Države članice vzpostavijo elektronska komunikacijska sredstva med upravičencem in organi, da zagotovijo, da so poslani podatki zanesljivi za pravilno upravljanje intervencij v okviru integriranega administrativnega in kontrolnega sistema. Kadar podpornih dokumentov ni mogoče poslati elektronsko, države članice določijo enake roke za njihovo pošiljanje z neelektronskimi sredstvi.

    2.   Države članice lahko določijo poenostavljene postopke, kadar so podatki organom že na voljo, zlasti kadar se stanje od zadnje predložitve vloge za pomoč ni spremenilo. Države članice se lahko odločijo, da bodo podatke, pridobljene iz virov podatkov, ki so na voljo nacionalnim organom, uporabile za namene vlog za pomoč. Države članice zagotovijo, da navedeni viri podatkov omogočajo raven zanesljivosti, potrebno za pravilno upravljanje podatkov, da se zagotovijo zanesljivost, celovitost in varnost takih podatkov.

    3.   Kadar je primerno, lahko države članice zahtevajo, da se informacije, zahtevane v vseh podpornih dokumentih, predložijo skupaj z vlogo za pomoč neposredno iz vira informacij.

    Člen 5

    Zahteve v zvezi s sistemom vlog za pomoč

    1.   Države članice upravičencem prek elektronskih sredstev zagotovijo predhodno izpolnjene obrazce, kot je navedeno v členu 69(3) Uredbe (EU) 2021/2116.

    2.   Za intervencije na osnovi površin iz člena 65(2) in (3) Uredbe (EU) 2021/2116 predhodno izpolnjeni obrazci vsebujejo najnovejše posodobljeno ustrezno grafično gradivo, ki se zagotovi prek vmesnika, ki temelji na geografskem informacijskem sistemu, da se olajša geoprostorska prijava površin za namene teh intervencij in pogojenosti.

    3.   Na predhodno izpolnjenih obrazcih iz odstavka 1 se navedejo:

    (a)

    enoznačna identifikacija vseh kmetijskih parcel in enot zemljišč, ki vsebujejo nekmetijske površine, ki jih država članica kmetijskega gospodarstva šteje za upravičene;

    (b)

    površina in lokacija prijavljenih površin teh parcel in ustrezna upravičena površina, določena za plačilo za predhodno leto za namen intervencij na osnovi površin;

    (c)

    informacije, pomembne za pogojenost.

    4.   Informacije, ki izhajajo iz sistema za spremljanje površin, se prav tako lahko zagotovijo upravičencem, kadar je to pomembno za vlogo za pomoč.

    5.   Za intervencije na osnovi živali v zvezi z govedom ali ovcami in kozami države članice uporabijo posodobljeno računalniško podatkovno zbirko, opredeljeno v členu 2, točka 25, Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/2035 (6), da zagotovijo predhodno izpolnjene obrazce z najnovejšimi informacijami iz navedene podatkovne zbirke, ki mora biti posodobljena v skladu z roki iz Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2021/520 (7).

    6.   Države članice upravičencem omogočijo, da popravijo predhodno izpolnjene obrazce v roku, ki ga določi država članica v skladu s pogoji za rok za vložitev vlog za pomoč iz člena 3 in za spremembo ali umik vlog za pomoč iz člena 7.

    7.   Spremembe, ki jih upravičenci predložijo na predhodno izpolnjenih obrazcih, se po potrebi upoštevajo pri posodobitvi identifikacijskega sistema za kmetijske parcele, uporabi sistema za spremljanje površin in računalniški podatkovni zbirki iz odstavka 5.

    8.   Da se upravičencem olajša predložitev vloge, sistem vlog za pomoč zagotavlja usmerjevalna opozorila med postopkom oddaje vloge.

    9.   Države članice, ki uporabljajo samodejni sistem zahtevkov iz člena 65(4), točka (f), Uredbe (EU) 2021/2116, zagotovijo enako raven podrobnosti, kot je določena v tej uredbi.

    Člen 6

    Vsebina vlog za pomoč

    1.   Vloga za pomoč pomeni vlogo za podporo v okviru katere koli intervencije, ki jo ureja integrirani sistem, ali po potrebi vlogo za podporo ali zahtevek za plačilo.

    2.   Vloga za pomoč vsebuje vsaj:

    (a)

    identiteto upravičenca;

    (b)

    podrobnosti o zaprošenih intervencijah;

    (c)

    po potrebi vse podporne dokumente, potrebne za določitev pogojev za upravičenost in drugih ustreznih zahtev za zadevno intervencijo;

    (d)

    informacije, pomembne za pogojenost.

    Upravičenec je še naprej odgovoren za vlogo za pomoč in pravilnost posredovanih informacij. To velja tudi, kadar država članica uporablja samodejni sistem zahtevkov.

    3.   Države članice zagotovijo, da vloga za pomoč vsebuje vse informacije, potrebne za pridobivanje podatkov, pomembnih za pravilno poročanje o kazalnikih učinkov in rezultatov iz člena 66(2) Uredbe (EU) 2021/2116 v zvezi z intervencijami, zajetimi v vlogi za pomoč.

    Člen 7

    Spremembe ali umiki vlog za pomoč

    1.   Upravičenec lahko vloge za pomoč spremeni ali v celoti ali delno umakne pod naslednjimi pogoji:

    (a)

    za intervencije, za katere se uporablja sistem za spremljanje površin, kadar koli pred rokom, ki ga določi država članica in ki je najpozneje 15 koledarskih dni pred datumom plačila prvega obroka ali predplačil v skladu s členom 44 Uredbe (EU) 2021/2116. Vendar se spremembe ali umiki ne dovolijo v zvezi z neskladnostmi, ki so povezane s pogoji za upravičenost, ki jih ni mogoče spremljati, in se odkrijejo drugače kot s sistemom za spremljanje površin ali upravnimi pregledi, ali ko je upravičenec obveščen o nameri države članice, da opravi pregled na kraju samem;

    (b)

    za intervencije na osnovi živali iz člena 34 Uredbe (EU) 2021/2115 v zvezi z govedom ali ovcami in kozami kadar koli pred rokom, ki ga določi država članica in ki je najpozneje 15 koledarskih dni pred datumom plačila prvega obroka ali predplačil v skladu s členom 44 Uredbe (EU) 2021/2116. Vendar se v zvezi s pogojem za upravičenost, ki se nanaša na identifikacijo in registracijo živali, spremembe ali umiki dovolijo le pred datumom, ki ga država članica določi v skladu s členom 34(2), drugi stavek, Uredbe (EU) 2021/2115, in če rok iz prvega stavka te točke še ni potekel. Poleg tega spremembe ali umiki niso dovoljeni, ko je upravičenec obveščen o nameri države članice, da opravi pregled na kraju samem, ali ko upravičenec na podlagi nenapovedanega pregleda na kraju samem izve za neskladnost. Vendar se spremembe ali umiki dovolijo v zvezi z delom, pri katerem se neskladnost, ki je bila sicer ugotovljena pri pregledu na kraju samem, ni ugotovila.

    (c)

    za druge intervencije kadar koli pred rokom, ki ga določi država članica in ki je najpozneje 15 koledarskih dni pred datumom plačila prvega obroka ali predplačil v skladu s členom 44 Uredbe (EU) 2021/2116. Vendar spremembe ali umiki niso dovoljeni, ko je upravičenec obveščen o nameri države članice, da opravi pregled na kraju samem, ali ko upravičenec na podlagi nenapovedanega pregleda na kraju samem izve za neskladnost. Vendar se spremembe ali umiki dovolijo v zvezi z delom, pri katerem se neskladnost, ki je bila sicer ugotovljena pri pregledu na kraju samem, ni ugotovila.

    2.   Če se pri upravnih pregledih ali s sistemom za spremljanje površin ugotovijo neskladnosti s pogoji za upravičenost, države članice obvestijo upravičence in jim omogočijo, da spremenijo ali umaknejo vlogo za pomoč v zvezi z delom, pri katerem je bila ugotovljena neskladnost, v skladu z odstavkom 1, točke (a), (b) in (c). Za intervencije na osnovi živali iz člena 34 Uredbe (EU) 2021/2115 v zvezi z govedom ali ovcami in kozami pa se v primeru neskladnosti v zvezi s pogojem za upravičenost, ki se nanaša na identifikacijo in registracijo živali, spremembe ali umiki dovolijo le pred datumom, ki ga država članica določi za izpolnitev teh zahtev, kot je navedeno v odstavku 2 navedenega člena. Da bi države članice olajšale postopek za upravičenca, lahko ustrezno popravijo vlogo za pomoč v zvezi z delom, pri katerem je bila ugotovljena neskladnost. Vendar v tem primeru države članice zagotovijo, da je upravičenec seznanjen s spremembami, ki jih je vnesla država članica, in da se lahko odzove v primeru nestrinjanja.

    3.   Za intervencije na osnovi živali iz člena 34 Uredbe (EU) 2021/2115 v zvezi z govedom ali ovcami in kozami lahko države članice določijo, da lahko priglasitve živali, ki je zapustila kmetijsko gospodarstvo, v računalniško podatkovno zbirko iz člena 5(5) te uredbe nadomestijo pisno obvestilo o umiku živali.

    4.   Za države članice, ki za intervencije na osnovi živali uporabljajo samodejni sistem zahtevkov iz člena 65(4), točka (f), Uredbe (EU) 2021/2116, lahko upravičenci svoj zahtevek umaknejo samo za tiste živali, pomembne za intervencijo, ki so evidentirane v računalniški podatkovni zbirki.

    5.   Spremembe ali umiki se izvedejo z uporabo uradnih komunikacijskih kanalov, ki jih vzpostavi država članica.

    6.   Države članice obvestijo upravičence o zadnjem datumu za spremembo ali umik vloge za pomoč. Države članice zagotovijo enako obravnavo upravičencev, za katere se uporablja samodejni sistem zahtevkov iz člena 65(4), točka (f), Uredbe (EU) 2021/2116.

    Člen 8

    Geoprostorska vloga

    1.   Geoprostorska vloga se uporablja za vse intervencije na osnovi površin v okviru integriranega sistema in za ustrezne informacije v zvezi s pogojenostjo, tudi v primeru upravičencev, za katere velja pogojenost, vendar ne zaprosijo za podporo v okviru intervencij na osnovi površin.

    2.   Geoprostorska vloga se lahko uporabi tudi za intervencije na osnovi površin v vinskem sektorju, kot je določeno v naslovu III, poglavje III, oddelek 4, Uredbe (EU) 2021/2115.

    3.   Brez poseganja v člen 6 geoprostorska vloga vsebuje vsaj naslednje informacije:

    (a)

    nedvoumno identifikacijo kmetijskih parcel in enot zemljišč, ki vsebujejo nekmetijske površine, ki jih država članica kmetijskega gospodarstva šteje za upravičene;

    (b)

    jasno razmejitev površine, prijavljene za pomoč v okviru vsake intervencije na kmetijskih parcelah in enotah zemljišč, ki vsebujejo nekmetijske površine, ki jih država članica šteje za upravičene, zlasti če je površina, za katero je vložen zahtevek, manjša od skupne površine kmetijske parcele;

    (c)

    vrsto, lokacijo in po potrebi obseg krajinskih značilnosti, ki so pomembne za pogojenost ali intervencije;

    (d)

    pridelek na kmetijskih parcelah, kadar je to ustrezno;

    (e)

    kadar je ustrezno, ali se na parceli uporablja ekološko kmetovanje, zlasti za preusmeritev ali ohranjanje praks in metod ekološkega kmetovanja, kot je določeno v Uredbi (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta (8), pomembno za podporo, odobreno za intervencije iz členov 31 in 70 Uredbe (EU) 2021/2115, ali pogojenost;

    (f)

    kadar je ustrezno, informacije o uporabi fitofarmacevtskih sredstev za parcele, na katerih se izvajajo intervencije za trajnostno in zmanjšano uporabo pesticidov v skladu s členoma 31 in 70 Uredbe (EU) 2021/2115. Države članice se lahko odločijo, da bodo te informacije uporabile v zvezi z zahtevo po vodenju evidenc o fitofarmacevtskih sredstvih iz člena 67(1) Uredbe (ES) št. 1107/2009;

    (g)

    opredelitev plačilnih pravic v skladu s sistemom za identifikacijo in registracijo iz člena 73 Uredbe (EU) 2021/2116 za namene osnovne dohodkovne podpore za trajnostnost;

    (h)

    za površine, za katere se zahteva posebno plačilo za bombaž, sorto uporabljenega bombažnega semena in po potrebi identifikacijo odobrene medpanožne organizacije, katere član je upravičenec;

    (i)

    za površine, ki se uporabljajo za proizvodnjo konoplje, uporabljeno sorto semena, navedbo količin uporabljenih semen, izraženih v kilogramih na hektar, in uradne etikete, uporabljene na embalaži semen v skladu z Direktivo Sveta 2002/57/ES (9) in zlasti členom 12 Direktive, ali kateri koli drug dokument, ki ga država članica priznava kot enakovrednega. Kadar je treba etikete predložiti tudi drugim nacionalnim organom, lahko države članice določijo, da se te etikete vrnejo upravičencem. Vrnjene etikete se označijo kot uporabljene za vlogo.

    Člen 9

    Vloge za intervencije na osnovi živali

    1.   Brez poseganja v člen 6 vloge za intervencije na osnovi živali vsebujejo vsaj naslednje:

    (a)

    število živali ali po potrebi število glav velike živine vsake vrste, za katere se vloži vloga za intervencijo na osnovi živali;

    (b)

    po potrebi informacije o lokaciji, na kateri bodo živali v koledarskem letu, na katero se nanaša vloga za pomoč;

    (c)

    kadar podpora zadeva govedo ali ovce in koze, posodobljene informacije, pomembne za intervencijo, o živalih v zvezi s sistemom za identifikacijo in registracijo živali v skladu s členom 34(2) Uredbe (EU) 2021/2115.

    2.   Države članice, ki uporabljajo samodejni sistem zahtevkov v skladu s členom 65(4), točka (f), Uredbe (EU) 2021/2116, zagotovijo enakovredno raven podrobnosti, kot je določena v odstavku 1 tega člena, na podlagi informacij, ki so na voljo v uradni računalniško podprti podatkovni zbirki, ki je posodobljena za vse živali v skladu s členom 34(2) Uredbe (EU) 2021/2115. V okviru samodejnega sistema zahtevkov se za vse živali upravičenca, ki so pomembne za intervencijo, šteje, da so vključene v zahtevek.

    Člen 10

    Sistem za spremljanje površin

    1.   Sistem za spremljanje površin se uporablja za vse vloge za pomoč za intervencije na osnovi površin v okviru integriranega sistema, predložene v vsaki državi članici, in se uporablja za opazovanje, spremljanje in ocenjevanje kmetijskih dejavnosti in praks na hektarjih v okviru teh intervencij na osnovi površin ter vsaj za namene letnega poročanja o smotrnosti.

    2.   Države članice zagotovijo, da so pri vseh intervencijah na osnovi površin pogoji za upravičenost, ki se lahko spremljajo s podatki satelitov Sentinel programa Copernicus ali drugimi vsaj enakovrednimi podatki, predmet sistema za spremljanje površin, in te informacije sporočijo zadevnim upravičencem.

    3.   Za namene sistema za spremljanje površin se šteje, da je pogoj za upravičenost mogoče spremljati, kadar se lahko spremlja s podatki satelitov Sentinel programa Copernicus. Za spremljanje pogojev za upravičenost, za katere se šteje, da jih je mogoče spremljati, se lahko države članice odločijo za uporabo podatkov satelitov Sentinel programa Copernicus ali katerih koli drugih vsaj enakovrednih podatkov, kot je določeno v členu 11. Vendar se od 1. januarja 2025 šteje, da je pogoj za upravičenost mogoče spremljati, kadar se lahko spremlja s podatki satelitov Sentinel programa Copernicus ali geografsko označenimi fotografijami iz člena 11. Za spremljanje pogojev za upravičenost, za katere se od 1. januarja 2025 šteje, da jih je mogoče spremljati, se lahko države članice odločijo za uporabo podatkov satelitov Sentinel programa Copernicus, geografsko označenih fotografij ali katerih koli drugih vsaj enakovrednih podatkov.

    4.   Za pogoje za upravičenost, ki jih je mogoče spremljati z geografsko označenimi fotografijami, se lahko države članice odločijo, da jih postopoma vključijo v sistem za spremljanje površin. Države članice zagotovijo, da bo vsaj 70 % intervencij s pogoji za upravičenost, ki jih je mogoče spremljati le z geografsko označenimi fotografijami, vključenih v sistem za spremljanje površin najkasneje pred 1. januarjem 2027. Države članice odločijo, kateri pogoji za upravičenost, ki jih je mogoče spremljati z geografsko označenimi fotografijami, bodo v posameznem letu predmet sistema za spremljanje površin.

    5.   Za analizo pogojev za upravičenost, ki jih je mogoče spremljati, v okviru sistema za spremljanje površin se lahko države članice odločijo, da bodo združile podatke satelitov Sentinel programa Copernicus in/ali druge vrste vsaj enakovrednih podatkov v skladu z merili iz člena 11, da bi zajele celoten obseg zadevnih vlog za pomoč. Države članice se lahko odločijo tudi za kaskadno analizo satelitskih podatkov Sentinel in/ali drugih vrst vsaj enakovrednih podatkov, da se zmanjša število primerov, katerih spremljanje ne daje jasnih rezultatov. Pri pogojih za upravičenost, ki jih je mogoče spremljati le z geografsko označenimi fotografijami, se država članica v primeru, da upravičenec ne predloži podatkov, odloči, da ta pogoj za upravičenost ni bil izpolnjen.

    6.   Države članice zagotovijo, da se hektarji, ki ne izpolnjujejo ustreznih pogojev za upravičenost najpozneje do datuma, do katerega so dovoljene spremembe vlog za pomoč v skladu s členom 7, izključijo iz letnega poročanja o smotrnosti.

    7.   Da se omogoči zanesljivo opazovanje, sledenje in ocenjevanje kmetijskih dejavnosti in praks, sistem za spremljanje površin na ravni kmetijske parcele ali enot zemljišč, ki vsebujejo nekmetijske površine, ki jih država članica šteje za upravičene, zagotavlja odkrivanje:

    (a)

    prisotnosti neupravičenih površin, zlasti zaradi stalnih struktur;

    (b)

    prisotnosti neupravičene rabe zemljišč;

    (c)

    spremembe kategorije kmetijske površine ne glede na to, ali gre za orno zemljišče, trajni nasad ali trajno travinje.

    Kadar je ustrezno, države članice uporabijo informacije iz tega odstavka za posodobitev identifikacijskega sistema za kmetijske parcele.

    8.   Države članice upravičencem sporočijo informacije o hektarjih, kjer ustrezni pogoji za upravičenost niso izpolnjeni, in o odkriti prisotnosti neupravičene površine, neupravičene rabe zemljišč ali spremembe kategorije kmetijske površine, da lahko upravičenci spremenijo vloge za pomoč, kot je navedeno v členu 7, ali predložijo dodatna dokazila. Države članice se lahko tudi odločijo, da upravičencem sporočijo vse druge začasne rezultate, vključno s primeri, katerih spremljanje ni dalo jasnih rezultatov, kar upravičencem omogoča, da po potrebi spremenijo svoje vloge v skladu s členom 7(1).

    9.   Z odstopanjem od odstavka 1 in da se omogoči postopno povečanje števila intervencij, za katere se uporablja sistem za spremljanje površin, sistem v letu 2023 zagotavlja informacije o vsaj naslednjem:

    (a)

    vseh ustreznih pogojih za upravičenost do osnovne dohodkovne podpore za trajnostnost iz člena 21 Uredbe (EU) 2021/2115;

    (b)

    vseh ustreznih pogojih za upravičenost do intervencij za naravne ali druge omejitve, značilne za posamezno območje, iz člena 71 Uredbe (EU) 2021/2115.

    Člen 11

    Vsaj enakovredni podatki za sistem za spremljanje površin

    Za namene sistema za spremljanje površin se lahko države članice odločijo, da bodo uporabile druge vsaj enakovredne podatke, če so v digitalni obliki, omogočajo avtomatsko obdelavo podatkov, so sistematično na voljo za zadevne upravičence ali kategorije površin v državi članici, niso diskriminatorni in so primerni za ugotavljanje skladnosti z določenim pogojem za upravičenost ali obveznostjo za površino, za katero velja zadevni pogoj. V tem okviru se geografsko označene fotografije štejejo za druge vsaj enakovredne podatke, kot je navedeno v členu 65(4), točka (b), Uredbe (EU) 2021/2116.

    Člen 12

    Pridobivanje satelitskih podatkov

    1.   Za namene člena 24 Uredbe (EU) 2021/2116 vsaka država članica pred 1. novembrom koledarskega leta pred letom izvajanja ocene kakovosti sistema za spremljanje površin obvesti Komisijo o svojih specifikacijah za pridobivanje satelitskih podatkov glede:

    (a)

    populacije parcel na intervencijo, iz katere bo izbran vzorec za oceno kakovosti;

    (b)

    časovnega razporeda za pridobivanje satelitskih podatkov za pogoje za upravičenost intervencije na izbranih parcelah.

    2.   Za namene odstavka 1, točka (a), države članice izberejo populacijo parcel za vzorec za oceno kakovosti na podlagi vlog za pomoč iz leta pred koledarskim letom ocene kakovosti. Populacija parcel, za katere se zahtevajo satelitski podatki, se lahko posodobi v koledarskem letu ocene kakovosti za parcele, ki po vlogah za pomoč za zadevno koledarsko leto niso več relevantne za dano intervencijo, ali za parcele v okviru intervencij, za katere se ni oddala vloga za pomoč za prejšnje leto.

    3.   Komisija sklene sporazum z zadevno državo članico o informacijah iz odstavka 1, točki (a) in (b), pred 15. januarjem po posredovanju informacij iz odstavka 1.

    4.   Pristojni organi ali organi, ki jih zastopajo, iz člena 24 Uredbe (EU) 2021/2116 morajo upoštevati določbe o avtorskih pravicah iz pogodb z dobavitelji.

    5.   Če skupni zahtevki držav članic presežejo proračunska sredstva, ki so na voljo za uporabo člena 24 Uredbe (EU) 2021/2116, se Komisija odloči za omejitev satelitskih podatkov, ki jih je treba predložiti, pri čemer si prizadeva za najučinkovitejšo uporabo razpoložljivih sredstev. Poleg tega Komisija morda ne bo mogla pridobiti vseh ustreznih posnetkov, kadar države članice med koledarskim letom v populacijo dodajo parcele za oceno kakovosti sistema za spremljanje površin.

    Člen 13

    Pregledi odobrenih medpanožnih organizacij za posebno plačilo za bombaž

    Države članice izvajajo upravne preglede odobrenih medpanožnih organizacij za posebno plačilo za bombaž v skladu s tem členom.

    Kadar je to primerno za preverjanje upravičenosti do povečanja pomoči iz člena 40(2) Uredbe (EU) 2021/2115, države članice izjavo upravičenca v geoprostorski vlogi, da je član odobrene medpanožne organizacije, navzkrižno preverijo z informacijami, ki jih je posredovala zadevna organizacija.

    Države članice vsaj enkrat vsakih pet let preverijo skladnost z merili za odobritev medpanožnih organizacij in seznam njihovih članov.

    Člen 14

    Razveljavitev

    Izvedbena uredba (EU) št. 809/2014 se razveljavi s 1. januarjem 2023.

    Vendar se še naprej uporablja za:

    (a)

    vloge za pomoč za neposredna plačila, vložene pred 1. januarjem 2023;

    (b)

    zahtevke za plačilo v zvezi s podpornimi ukrepi, ki se izvajajo na podlagi Uredbe (EU) št. 1305/2013;

    (c)

    kontrolni sistem in upravne kazni v zvezi s pravili o navzkrižni skladnosti.

    Člen 15

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se za vloge za pomoč, ki se nanašajo na intervencije, ki se izvajajo v skladu z Uredbo (EU) 2021/2115, od 1. januarja 2023.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se nesposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 31. maja 2022

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 435, 6.12.2021, str. 187.

    (2)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 809/2014 z dne 17. julija 2014 o pravilih za uporabo Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom, ukrepi za razvoj podeželja in navzkrižno skladnostjo (UL L 227, 31.7.2014, str. 69).

    (3)  Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (UL L 435, 6.12.2021, str. 1).

    (4)  Uredba (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in razveljavitvi direktiv Sveta 79/117/EGS in 91/414/EGS (UL L 309, 24.11.2009, str. 1).

    (5)  Uredba (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1698/2005 (UL L 347, 20.12.2013, str. 487).

    (6)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/2035 z dne 28. junija 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil za obrate, ki gojijo kopenske živali, in valilnice ter za sledljivost nekaterih gojenih kopenskih živali in valilnih jajc (UL L 314, 5.12.2019, str. 115).

    (7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/520 z dne 24. marca 2021 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s sledljivostjo nekaterih gojenih kopenskih živali (UL L 104, 25.3.2021, str. 39).

    (8)  Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (UL L 150, 14.6.2018, str. 1).

    (9)  Direktiva Sveta 2002/57/ES z dne 13. junija 2002 o trženju semena oljnic in predivnic (UL L 193, 20.7.2002, str. 74).


    Top