Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0496

    2013/496/EU: Izvedbeni sklep Sveta z dne 7. oktobra 2013 o uvedbi nadzornih ukrepov za 5-(2-aminopropil)indol

    UL L 272, 12.10.2013, p. 44–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/10/2015; se nadomesti z 32015D1876

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2013/496/oj

    12.10.2013   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 272/44


    IZVEDBENI SKLEP SVETA

    z dne 7. oktobra 2013

    o uvedbi nadzornih ukrepov za 5-(2-aminopropil)indol

    (2013/496/EU)

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Sklepa Sveta 2005/387/PNZ z dne 10. maja 2005 o izmenjavi podatkov, oceni tveganja in nadzoru nad novimi psihoaktivnimi snovmi (1) in zlasti člena 8(3) Sklepa,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Poročilo o oceni tveganja glede nove psihoaktivne snovi 5-(2-aminopropil)indola je v skladu s členom 6 Sklepa 2005/387/PNZ oblikoval znanstveni odbor Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction - EMCDDA) na posebni seji ter je bilo nato 16. aprila 2013 predloženo Komisiji in Svetu.

    (2)

    Snov 5-(2-aminopropil)indol je sintetični derivat indola, substituiran na fenilni strani indolnega obroča. Kaže, da gre za poživilo, ki lahko povzroča tudi halucinogene učinke. 5-(2-aminopropil)indol se večinoma pojavlja v obliki praška, a tudi v obliki tablet in kapsul. Naprodaj je prek interneta in v trgovinah, specializiranih za prodajo izdelkov, povezanih z uživanjem drog, kjer ga tržijo kot kemikalijo, ki se uporablja v raziskavah. Njegova prisotnost je bila ugotovljena tudi v vzorcih izdelka z imenom „Benzo Fury“, ki se prodaja kot neprepovedana droga, in v tabletah, podobnih ekstaziju.

    (3)

    Obstoječe informacije in podatki nakazujejo, da lahko akutna toksičnost 5-(2-aminopropil)indola pri človeku povzroči škodljive učinke, kot sta tahikardija in hipertermija, lahko pa povzroči tudi midriazo, vznemirjenost in tremor. Med 5-(2-aminopropil)indolom in drugimi snovmi, vključno z medicinskimi proizvodi in poživili, ki delujejo na monoaminergični sistem, lahko pride do interakcije. Posebne fizične učinke 5-(2-aminopropil)indola pri človeku je težko določiti, saj ni objavljenih študij, ki bi ocenjevale njegovo akutno in kronično toksičnost, njegove psihične in vedenjske učinke ali možnosti za zasvojitev, in ker razpolagamo le z omejenimi informacijami in podatki.

    (4)

    V štirih državah članicah je bilo od aprila do avgusta 2012 zabeleženih skupaj 24 smrtnih primerov, pri katerih je bila pri obdukciji ugotovljena prisotnost 5-(2-aminopropil)indola samega ali v kombinaciji z drugimi snovmi. Čeprav ni možno z gotovostjo določiti vloge 5-(2-aminopropil)indola pri vseh smrtnih primerih, je bil ta v nekaterih primerih izrecno naveden kot vzrok smrti. Če bi ta nova psihoaktivna snov postala dostopnejša in bi se krog njenih uporabnikov razširil, bi to lahko imelo resne posledice za zdravje posameznikov in javno zdravje. Informacij o socialnih tveganjih zaradi 5-(2-aminopropil)indola ni na voljo.

    (5)

    Devet evropskih držav je poročalo EMCDDA ter Evropskemu policijskemu uradu (Europol), da so ugotovile prisotnost 5-(2-aminopropil)indola. Ni podatkov o razširjenosti uporabe 5-(2-aminopropil)indola, vendar obstoječe omejene informacije nakazujejo, da se lahko uživa v podobnih okoljih kot druga poživila, kot na primer doma, v barih in nočnih klubih ter na glasbenih festivalih.

    (6)

    Nobena informacija ne nakazuje, da se 5-(2-aminopropil)indol proizvaja v Uniji, ni pa tudi dokazov o tem, da bi bil v proizvodnjo, distribucijo ali dobavo te nove psihoaktivne snovi vpleten organizirani kriminal.

    (7)

    Snov 5-(2-aminopropil)indol nima znane, dokazane ali priznane zdravstvene vrednosti ali uporabe, prav tako pa v Uniji te nove psihoaktivne snovi ne pokriva nobeno dovoljenje za promet z zdravilom. Nič ne kaže, da bi se uporabljal še v druge namene kot za analitični referenčni standard in pri znanstvenih raziskavah.

    (8)

    Snov 5-(2-aminopropil)indol še ni bila in trenutno ni predmet ocene v sistemu Združenih narodov, kot je določeno v Sklepu 2005/387/PNZ. Dve državi članici za nadzor nad to novo psihoaktivno snovjo uporabljata njuno nacionalno zakonodajo v skladu z njunimi obveznostmi iz Konvencije Združenih narodov o psihotropnih snoveh iz leta 1971. Pet evropskih držav za nadzor nad 5-(2-aminopropil)indolom uporablja nacionalno zakonodajo o novih psihoaktivnih snoveh, nevarnem blagu ali zdravilih.

    (9)

    Poročilo o oceni tveganja razkriva, da je o 5-(2-aminopropil)indolu na voljo malo znanstvenih dokazov, in opozarja na potrebo po nadaljnjih raziskavah, da bi se ugotovilo, kakšna zdravstvena in socialna tveganja predstavlja ta nova psihoaktivna snov. Vendar razpoložljivi dokazi in informacije zagotavljajo zadostno podlago za uvedbo nadzornih ukrepov za 5-(2-aminopropil)indol v vsej Uniji. Zaradi zdravstvenih tveganj, ki jih predstavlja 5-(2-aminopropil)indol, kar je dokumentirano ob ugotovitvi njegove prisotnosti pri več zabeleženih smrtnih primerih, zaradi dejstva, da ga lahko uporabniki zaužijejo nevede, in zaradi pomanjkanja njegove medicinske vrednosti ali uporabe, bi bilo treba za 5-(2-aminopropil)indol uvesti nadzorne ukrepe v vsej Uniji.

    (10)

    Ker šest držav članic z raznimi vrstami zakonodaje že nadzira 5-(2-aminopropil)indol, bi uvedba nadzornih ukrepov za to snov v vsej Uniji prispevala k preprečevanju nastajanja ovir v čezmejnem sodelovanju na področju kazenskega pregona in pravosodja ter bi uporabnike zaščitila pred tveganji, ki jih lahko povzroči uživanje te snovi.

    (11)

    Sklep 2005/387/PNZ pridržuje Svetu izvedbena pooblastila, da bi se bilo mogoče na ravni Unije hitro in strokovno z uvedbo nadzornih ukrepov po vsej Uniji za nove psihoaktivne snovi odzvati na njihov pojav, ki ga države članice ugotovijo in o njem poročajo. Pogoji za uresničevanje teh izvedbenih pooblastil so bili izpolnjeni in postopki upoštevani, zato bi bilo treba sprejeti izvedbeni sklep za uvedbo nadzornih ukrepov za 5-(2-aminopropil)indol v vsej Uniji –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Za novo psihoaktivno snov, 5-(2-aminopropil)indol, se uvedejo nadzorni ukrepi v vsej Uniji.

    Člen 2

    Države članice do 13. oktobra 2014 sprejmejo potrebne ukrepe v skladu z njihovim nacionalnim pravom, da za 5-(2-aminopropil)indol uvedejo nadzorne ukrepe in kazenske sankcije, kakor so določene v njihovi zakonodaji in skladno z njihovimi obveznostmi iz Konvencije Združenih narodov o psihotropnih snoveh iz leta 1971.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Luxembourgu, 7. oktobra 2013

    Za Svet

    Predsednik

    J. BERNATONIS


    (1)  UL L 127, 20.5.2005, str. 32.


    Top