Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0632

    Uredba Komisije (EU) št. 632/2010 z dne 19. julija 2010 o spremembi Uredbe (ES) št. 1126/2008 o sprejetju nekaterih mednarodnih računovodskih standardov v skladu z Uredbo (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta glede Mednarodnega računovodskega standarda (MRS) 24 in Mednarodnega standarda računovodskega poročanja (MSRP) 8 Besedilo velja za EGP

    UL L 186, 20.7.2010, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/10/2023; implicitno zavrnjeno 32023R1803

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/632/oj

    20.7.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 186/1


    UREDBA KOMISIJE (EU) št. 632/2010

    z dne 19. julija 2010

    o spremembi Uredbe (ES) št. 1126/2008 o sprejetju nekaterih mednarodnih računovodskih standardov v skladu z Uredbo (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta glede Mednarodnega računovodskega standarda (MRS) 24 in Mednarodnega standarda računovodskega poročanja (MSRP) 8

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. julija 2002 o uporabi mednarodnih računovodskih standardov (1) in zlasti člena 3(1) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Z Uredbo Komisije (ES) št. 1126/2008 (2) so bili sprejeti nekateri mednarodni standardi in pojasnila, ki so obstajali 15. oktobra 2008.

    (2)

    Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) je 4. novembra 2009 izdal revidirani Mednarodni računovodski standard (MRS) 24 Razkrivanje povezanih strank (v nadaljnjem besedilu: revidirani MRS 24). Namen sprememb, ki so bile uvedene z revidiranim MRS 24, je poenostaviti opredelitev povezane stranke in hkrati odpraviti nekatere mednarodne nedoslednosti ter izvzeti podjetja, ki so povezana z državo, iz nekaterih zahtev glede obsega informacij, ki jih morajo takšna podjetja zagotoviti o transakcijah med povezanimi strankami.

    (3)

    Posvetovanje s skupino tehničnih strokovnjakov Evropske svetovalne skupine za računovodsko poročanje (EFRAG) potrjuje, da revidirani MRS 24 izpolnjuje tehnična merila za sprejetje, določena v členu 3(2) Uredbe (ES) št. 1606/2002. Svetovalna skupina za presojo mnenj o računovodskih standardih je v skladu s Sklepom Komisije št. 2006/505/ES z dne 14. julija 2006 o ustanovitvi Svetovalne skupine za presojo mnenj o računovodskih standardih, ki bo svetovala Komisiji glede objektivnosti in nevtralnosti mnenj Evropske svetovalne skupine za računovodsko poročanje (EFRAG) (3), preučila mnenje EFRAG o potrditvi in svetovala Komisiji, da je mnenje dobro uravnoteženo in objektivno.

    (4)

    Sprejetje revidiranega MRS 24 posledično pomeni spremembe Mednarodnega standarda računovodskega poročanja (MSRP) 8, da se zagotovi skladnost med mednarodnimi računovodskimi standardi.

    (5)

    Uredbo (ES) št. 1126/2008 je zato treba ustrezno spremeniti.

    (6)

    Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Računovodskega regulativnega odbora –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Priloga k Uredbi (ES) št. 1126/2008 se spremeni:

    1.

    Mednarodni računovodski standard (MRS) 24 se nadomesti z revidiranim MRS 24, kakor je navedeno v Prilogi k tej uredbi;

    2.

    Mednarodni standard računovodskega poročanja (MSRP) 8 se spremeni, kakor je navedeno v Prilogi k tej uredbi.

    Člen 2

    Posamezna družba začne uporabljati MRS 24 in spremembo MSRP 8, kakor je navedeno v Prilogi k tej uredbi, najpozneje z začetkom svojega prvega poslovnega leta po 31. decembru 2010.

    Člen 3

    Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 19. julija 2010

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 243, 11.9.2002, str. 1.

    (2)  UL L 320, 29.11.2008, str. 1.

    (3)  UL L 199, 21.7.2006, str. 33.


    PRILOGA

    MEDNARODNI RAČUNOVODSKI STANDARDI

    MRS 24

    MRS 24 Razkrivanje povezanih strank

    MSRP 8

    Sprememba MSRP 8 Poslovni odseki

    Razmnoževanje je dovoljeno znotraj Evropskega gospodarskega prostora. Vse obstoječe pravice so pridržane zunaj EGP, z izjemo pravice do razmnoževanja za osebno ali drugo pošteno uporabo. Dodatne informacije so na voljo na spletni strani UOMRS: www.iasb.org“.

    Mednarodni računovodski standard 24

    Razkrivanje povezanih strank

    CILJ

    1

    Cilj tega standarda je zagotoviti, da računovodski izkazi podjetja vsebujejo razkritja, ki opozarjajo na možnost, da so na finančno stanje in poslovni izid podjetja vplivale povezane stranke, transakcije med njimi in nastale neporavnane obveznosti, vključno z obvezami.

    PODROČJE UPORABE

    2

    Ta standard se mora uporabljati za:

    (a)

    prepoznavanje razmerij in transakcij med povezanimi strankami,

    (b)

    prepoznavanje neporavnanih obveznosti, vključno z obvezami, med podjetjem in njegovimi povezanimi strankami,

    (c)

    ugotavljanje okoliščin, v katerih je razkritje postavk iz točk (a) in (b) obvezno, ter

    (d)

    opredelitev, katera razkritja glede postavk so potrebna.

    3

    Ta standard v skladu z MRS 27 – Konsolidirani in ločeni računovodski izkazi – zahteva konsolidirano in ločeno razkritje razmerij, transakcij in neporavnanih obveznosti, vključno z obvezami, med povezanimi strankami v računovodskih izkazih obvladujočega podjetja, naložbenika ali podvižnika. Ta standard se uporablja tudi za posamezne računovodske izkaze.

    4

    Transakcije in neporavnane obveznosti povezanih strank z drugimi podjetji v skupini se razkrijejo v računovodskih izkazih posameznega podjetja. Transakcije in neporavnane obveznosti med povezanimi strankami znotraj skupine se ne vključijo v konsolidirane računovodske izkaze skupine podjetij.

    NAMEN RAZKRIVANJA POVEZANIH STRANK

    5

    Razmerja med povezanimi strankami so običajna pri trgovanju in poslovanju. Na primer podjetja pogosto opravljajo ločene dele svojih dejavnosti prek odvisnih podjetij, pridruženih podjetij ali v okviru skupnih podvigov. V navedenih okoliščinah lahko podjetje prek obvladovanja, skupnega obvladovanja ali pravice do odločanja (pomemben vpliv) vpliva na finančne in delovne usmeritve podjetja, v katerega se vlaga.

    6

    Razmerje s povezano stranko lahko vpliva na poslovni izid in finančno stanje podjetja. Povezane stranke se utegnejo vključiti v transakcije, za katere se nepovezane stranke ne bi nikoli odločile. Možno je, da na primer podjetje, ki obvladujočemu podjetju prodaja izdelke po nabavni ceni, ne bi prodajalo izdelkov pod istimi pogoji tudi drugemu kupcu. Možno je tudi, da transakcije med povezanimi strankami ne dosežejo iste vrednosti kot posli med nepovezanimi strankami.

    7

    Razmerje med povezanimi strankami lahko vpliva na poslovni izid in finančno stanje podjetja, čeprav med njima ne pride do transakcij med povezanimi strankami. Že sam obstoj povezave lahko vpliva na transakcije med podjetjem in drugimi strankami. Na primer odvisno podjetje lahko pretrga razmerja s poslovnim partnerjem, če njegovo obvladujoče podjetje kupi soodvisno podjetje, ki se ukvarja z enakimi dejavnostmi kot prejšnji poslovni partner. Druga možnost je, da ena stranka opusti kako delovanje zaradi pomembnega vpliva druge stranke – na primer obvladujoče podjetje lahko ukaže svojemu odvisnemu podjetju, naj ne sodeluje pri raziskovanju in razvijanju.

    8

    Prav iz teh razlogov je za uporabnike računovodskih izkazov lahko koristno poznavanje transakcij podjetja, neporavnanih obveznosti, vključno z obvezami, in razmerij s povezanimi strankami, saj vse to vpliva na oceno delovanja podjetja ter oceno tveganj in priložnosti, s katerimi se podjetje sooča.

    OPREDELITVE POJMOV

    9

    V tem standardu so uporabljeni naslednji izrazi, katerih pomeni so natančno določeni:

    Povezana stranka je posameznik ali podjetje, ki je povezano s podjetjem, ki pripravlja računovodske izkaze (v tem standardu: poročajoče podjetje).

    (a)

    Posameznik ali ožji član posameznikove družine je povezan s poročajočim podjetjem, če ta posameznik:

    (i)

    obvladuje ali skupno obvladuje poročajoče podjetje,

    (ii)

    pomembno vpliva na poročajoče podjetje, ali

    (iii)

    je član ključnega ravnateljskega osebja poročajočega podjetja ali obvladujočega podjetja poročajočega podjetja.

    (b)

    Podjetje je povezano s poročajočim podjetjem, če velja kateri koli od naslednjih pogojev:

    (i)

    podjetje in poročajoče podjetje sta člana iste skupine (kar pomeni, da so vsa obvladujoča podjetja, odvisna podjetja in soodvisna podjetja povezana z drugimi podjetji),

    (ii)

    eno podjetje je pridruženo podjetje ali skupni podvig drugega podjetja (ali pridruženo podjetje ali skupni podvig člana skupine, katere član je drugo podjetje),

    (iii)

    obe podjetji sta skupni podvig iste tretje osebe,

    (iv)

    eno podjetje je skupni podvig tretjega podjetja, pri čemer je drugo podjetje pridruženo podjetje tretjega podjetja,

    (v)

    podjetje je program pozaposlitvenih zaslužkov za zaposlence v poročajočem podjetju ali podjetju, ki je povezano s poročajočim podjetjem. Če je samo poročajoče podjetje takšen program, so pokroviteljski zaposlovalci prav tako povezani s poročajočim podjetjem,

    (vi)

    podjetje obvladuje ali skupno obvladuje posameznik iz točke (a),

    (vii)

    posameznik iz točke (a)(i) pomembno vpliva na podjetje ali je član ključnega ravnateljskega osebja podjetja (ali obvladujočega podjetja podjetja).

    Transakcija med povezanimi strankami je prenos sredstev, storitev ali obvez med poročajočim podjetjem in povezano stranko ne glede na to, ali se zaračuna kaka cena ali ne.

    Ožji člani posameznikove družine so tisti člani družine, za katere je mogoče pričakovati, da bodo vplivali na omenjenega posameznika pri stikih s podjetjem, in na katere bo ta posameznik vplival tudi sam, pri čemer so to lahko:

    (a)

    otroci in zakonec ali partner navedenega posameznika,

    (b)

    otroci zakonca ali partnerja navedenega posameznika, in

    (c)

    družinski člani, ki jih vzdržuje navedeni posameznik ali zakonec navedenega posameznika ali partner navedenega posameznika.

    Nadomestila vključujejo vse zaslužke zaposlencev (v skladu z opredelitvijo v MRS 19 – Zaslužki zaposlencev), tudi zaslužke, ki jih ureja MSRP 2 – Plačilo na podlagi delnic. Zaslužki zaposlencev so vse oblike izplačanih, plačljivih ali zagotovljenih nadomestil s strani podjetja oziroma v njegovem imenu v zameno za storitve, ki jih posameznik opravlja za podjetje. Sem spadajo tudi omenjena nadomestila, ki so namesto s strani podjetja izplačana v imenu obvladujočega podjetja. Nadomestila vključujejo:

    (a)

    kratkoročne zaslužke zaposlencev, kot so plače s prispevki za socialno zavarovanje, plačila za letne in bolezenske dopuste, deleži v dobičku in premije (če so plačljivi v dvanajstih mesecih po koncu obdobja) ter nedenarni zaslužki (kot so zdravstvena oskrba, nastanitev, avtomobili in brezplačni ali pocenjeni proizvodi ali storitve) sedanjih zaposlencev,

    (b)

    pozaposlitveni zaslužki, kot so pokojnine, drugi upokojitveni zaslužki, pozaposlitveno življenjsko zavarovanje in pozaposlitvena zdravstvena oskrba,

    (c)

    drugi dolgoročni zaslužki zaposlencev, tudi plačila za dopust za dolgo službovanje ali študijski dopust, jubilejne nagrade ali nagrade za dolgo službovanje, nadomestila za čas dolgotrajne delovne nezmožnosti ter deleži v dobičku, premije in odloženi zaslužki, če niso popolnoma plačljivi po dvanajstih mesecih po koncu obdobja,

    (d)

    odpravnine, ter

    (e)

    plačilo na podlagi delnic.

    Obvladovanje je zmožnost odločanja o finančnih in poslovnih usmeritvah podjetja za pridobivanje koristi iz njegovega delovanja.

    Skupno obvladovanje je pogodbeno dogovorjena delitev obvladovanja kakega gospodarskega delovanja.

    Ključno ravnateljsko osebje so tisti posamezniki, ki imajo posredno ali neposredno oblast in odgovornost na področjih načrtovanja, usmerjanja in obvladovanja dejavnosti podjetja, vključno z vsemi ravnatelji podjetja (izvršnimi ali drugimi).

    Pomemben vpliv je pravica do sodelovanja pri odločitvah o finančni in poslovni usmeritvi kakega podjetja, ne pomeni pa obvladovanja teh usmeritev. Pomemben vpliv si je mogoče pridobiti na podlagi lastništva delnic, zakona ali sporazuma.

    Vlada se nanaša na vlado, vladne agencije in podobne organe na lokalni, nacionalni ali mednarodni ravni.

    Podjetje, ki je povezano z državo, je podjetje, ki ga vlada obvladuje, skupno obvladuje ali nanj pomembno vpliva.

    10

    Pri proučevanju vseh možnih oblik povezav med strankami je pozornost namenjena zlasti vsebini povezave in ne le pravni obliki.

    11

    V tem standardu naslednji elementi niso povezane stranke:

    (a)

    dve podjetji, če imata skupnega ravnatelja ali drugega člana ključnega ravnateljskega osebja ali če ima član ključnega ravnateljskega osebja enega podjetja pomemben vpliv na drugo podjetje,

    (b)

    dva podvižnika, če skupaj obvladujeta skupni podvig,

    (c)

    (i)

    financerji,

    (ii)

    sindikati,

    (iii)

    javna podjetja, in

    (iv)

    ministrstva in agencije vlade, ki ne obvladujejo, skupno obvladujejo ali pomembno vplivajo na poročajoče podjetje,

    v sklopu običajnega sodelovanja s podjetjem (čeprav lahko omejujejo svobodo podjetja ali sodelujejo pri njegovem odločanju),

    (d)

    posamezen kupec, dobavitelj, koncesionar, razpečevalec ali splošni zastopnik, s katerim podjetje opravlja pomemben del svojega poslovanja, in to zgolj zaradi gospodarske soodvisnosti.

    12

    V opredelitvi povezane stranke vključuje pridruženo podjetje odvisna podjetja pridruženega podjetja, skupni podvig pa vključuje odvisna podjetja skupnega podviga. Zato sta odvisno podjetje pridruženega podjetja in naložbenik, ki pomembno vpliva na pridruženo podjetje, na primer medsebojno povezana.

    RAZKRITJA

    Vsa podjetja

    13

    Razmerja med obvladujočim podjetjem in njegovimi odvisnimi podjetji je treba razkriti ne glede na to, ali med njimi pride do transakcij ali ne. Podjetje mora razkriti ime svojega obvladujočega podjetja in končne obvladujoče stranke, če ni ista kot obvladujoče podjetje. Če niti obvladujoče podjetje niti končna obvladujoča stranka ne sestavi konsolidiranih računovodskih izkazov za javno uporabo, potem je treba razkriti tudi ime naslednjega najvišjega obvladujočega podjetja, ki pa take izkaze objavi.

    14

    Da bi si uporabniki računovodskih izkazov lahko ustvarili mnenje o vplivih razmerij med povezanimi strankami na podjetje, je treba ustrezno razkriti razmerja med povezanimi strankami, pri katerih gre za obvladovanje, pa naj med njimi pride do transakcij ali ne.

    15

    Zahteva po razkritju razmerij med povezanimi strankami, tj. med obvladujočim podjetjem in njegovimi odvisnimi podjetji, je dodatek zahtevi po razkritju iz MRS 27, MRS 28 Finančne naložbe v pridružena podjetja in MRS 31 Deleži v skupnih podvigih.

    16

    V 13. členu je obravnavano naslednje najvišje obvladujoče podjetje. To je prvo obvladujoče podjetje nad neposrednim obvladujočim podjetjem v skupini, ki sestavi konsolidirane računovodske izkaze za javno uporabo.

    17

    Podjetje mora razkriti višino nadomestil za ključno ravnateljsko osebje v skupni vrednosti ter po naslednjih skupinah:

    (a)

    kratkoročni zaslužki zaposlencev,

    (b)

    pozaposlitveni zaslužki,

    (c)

    drugi dolgoročni zaslužki,

    (d)

    odpravnine, ter

    (e)

    plačilo na podlagi delnic.

    18

    Če je v podjetju v obdobjih, zajetih v računovodskih izkazih, prišlo do transakcij med povezanimi strankami, mora podjetje razkriti značilnosti razmerij med povezanimi strankami ter tudi informacije o teh transakcijah in neporavnanih obveznostih, vključno z obvezami, ki so potrebne, da uporabniki razumejo morebitne učinke razmerij na računovodske izkaze. Te zahteve po razkritju so dodatek zahtevam iz 17. člena. Razkritja morajo zajemati vsaj:

    (a)

    vrednost transakcij,

    (b)

    višino neporavnanih obveznosti, vključno z obvezami, in:

    (i)

    veljavne pogoje, vključno s tem, ali so obveznosti zavarovane, ter vrsto plačila za poravnavo obveznosti, ter

    (ii)

    podrobnosti o vseh izdanih ali prejetih jamstvih,

    (c)

    dolgoročne rezervacije dvomljivih dolgov v povezavi z višino neporavnanih obveznosti, ter

    (d)

    odhodke v obravnavanem obdobju, ki so nastali zaradi slabih ali dvomljivih dolgov, ki bi jih morale poravnati povezane stranke.

    19

    Razkritja iz 18. člena morajo biti podana ločeno za vsako od spodaj navedenih skupin:

    (a)

    obvladujoče podjetje,

    (b)

    podjetja s skupnim obvladovanjem ali s pomembnim vplivom na podjetje,

    (c)

    odvisna podjetja,

    (d)

    pridružena podjetja,

    (e)

    skupni podvigi, v katerih je podjetje podvižnik,

    (f)

    ključno ravnateljsko osebje v podjetju ali obvladujočem podjetju, ter

    (g)

    druge povezane stranke.

    20

    Razvrstitev iz 19. člena se nanaša na zneske, ki so izplačljivi povezanim strankam in ki jih morajo povezane stranke v različnih skupinah poravnati, in je sestavni del zahtev iz MRS 1 – Predstavljanje računovodskih izkazov, ki določajo, da je treba informacije predstaviti v izkazu finančnega položaja ali pojasnilih. Večje število danih skupin, v katere so razvrščene transakcije med povezanimi strankami, pomeni, da je analiza stanja povezanih strank mnogo bolj natančna.

    21

    V nadaljevanju so navedeni primeri transakcij, ki jih je potrebno razkriti, če so opravljene s povezano stranko:

    (a)

    nakupi ali prodaje proizvodov (dokončanih ali nedokončanih),

    (b)

    nakupi ali prodaje nepremičnin in drugih sredstev,

    (c)

    opravljanje ali uporabljanje storitev,

    (d)

    najemi,

    (e)

    prenosi raziskovanja in razvijanja,

    (f)

    prenosi po licenčnih pogodbah,

    (g)

    prenosi po sporazumu o financiranju (tudi posojila in prispevki v lastniški kapital v gotovini ali v naravi),

    (h)

    izdajanje jamstev in poroštev

    (i)

    obveze k dejanjem, če se v prihodnosti zgodi določen dogodek ali se ne zgodi, vključno z neizpolnjenimi pogodbami (1) (pripoznane in nepripoznane), in

    (j)

    poravnava obveznosti do virov sredstev v imenu podjetja ali če to stori podjetje v imenu navedene povezane stranke.

    22

    Udeležba obvladujočega podjetja ali odvisnega podjetja v programu z določenimi zaslužki, ki deli tveganja s podjetji v skupini, je transakcija med povezanimi strankami (glejte 34.B člen MRS 19).

    23

    Razkritja, da so bile transakcije med povezanimi strankami opravljene pri istih pogojih, kot veljajo pri običajnih premišljenih transakcijah, se navedejo le, če je obstoj takšnih pogojev možno dokazati.

    24

    Postavke podobne narave je dovoljeno razkrivati agregatno, razen če je ločeno razkrivanje nujno za razumevanje učinkov, ki jih imajo transakcije med povezanimi strankami na računovodske izkaze podjetja.

    Podjetja, ki so povezana z državo

    25

    Poročajoče podjetje je izvzeto iz zahtev po razkritju iz 18. člena v zvezi s transakcijami med povezanimi strankami in neporavnanimi obveznostmi, vključno z obvezami, z:

    (a)

    vlado, ki obvladuje, skupno obvladuje ali pomembno vpliva na poročajoče podjetje, in

    (b)

    drugim podjetjem, ki je povezana stranka, ker ista vlada obvladuje, skupno obvladuje ali pomembno vpliva na poročajoče podjetje in drugo podjetje.

    26

    Če poročajoče podjetje uporabi izjemo iz 25. člena, mora razkriti naslednje podatke o transakcijah in neporavnanih obveznostih iz 25. člena:

    (a)

    naziv vlade in značilnosti njenega razmerja s poročajočim podjetjem (tj. obvladovanje, skupno obvladovanje ali pomemben vpliv),

    (b)

    naslednje ustrezno podrobne informacije, ki omogočajo, da uporabniki računovodskih izkazov podjetja razumejo učinek transakcij med povezanimi strankami na računovodske izkaze podjetja:

    (i)

    značilnosti in višino vsake posamezne pomembne transakcije, in

    (ii)

    za druge transakcije, ki so združeno, vendar ne posamično pomembne, kvalitativno ali kvantitativno navedbo njihovega obsega. Vrste transakcij vključujejo transakcije iz 21. člena.

    27

    Poročajoče podjetje mora v svoji presoji za določitev ravni podrobnosti, ki jih je treba razkriti v skladu z zahtevami iz 26.(b) člena, upoštevati tesnost razmerij med povezanimi strankami in druge dejavnike, ki so pomembni za določitev ravni pomembnosti transakcij, kot je na primer vprašanje, ali je transakcija:

    (a)

    pomembna v smislu velikosti,

    (b)

    izvedena pod netržnimi pogoji,

    (c)

    navzven običajno vsakodnevno poslovanje, kot sta nakup in prodaja podjetja,

    (d)

    razkrita regulativnim ali nadzornim organom,

    (e)

    sporočena višjemu vodstvu,

    (f)

    predmet odobritve delničarjev.

    DATUM UVELJAVITVE IN PREHOD

    28

    Podjetje začne uporabljati ta standard naknadno za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2011 ali pozneje. Uporaba standarda v celoti ali delnih izjem iz 25.–27. člena za podjetja, ki so povezana z državo, je dovoljena pred tem datumom. Če podjetje uporabi standard v celoti ali navedeno delno izjemo za obdobje, ki se začne pred 1. januarjem 2011, mora to dejstvo razkriti.

    RAZVELJAVITEV MRS 24 (2003)

    29

    Ta standard nadomesti MRS 24 – Razkrivanje povezanih strank (kot je bil spremenjen leta 2003).


    (1)  MRS 37 Rezervacije, pogojne obveznosti in pogojna sredstva opredeljuje neizpolnjene pogodbe kot pogodbe, v okviru katerih svojih obvez nobena stranka ni izvedla ali pa sta jih obe stranki izvedli delno in v enakem obsegu.

    Priloga

    Sprememba MSRP 8 Poslovni odseki

    A1

    34. člen se spremeni na naslednji način (novo besedilo je podčrtano, izbrisano besedilo pa je prečrtano), poleg tega pa se doda 36.B člen.

    34

    Podjetje mora zagotoviti informacije o obsegu zanašanja na pomembnejše stranke. Če prihodki iz transakcij z eno samo zunanjo stranko znašajo najmanj 10 % prihodkov podjetja, potem mora podjetje razkriti to dejstvo, celotni znesek prihodkov od posamezne stranke in identiteto odseka ali odsekov, ki poročajo o prihodkih. Podjetju ni treba razkriti identitete pomembnejše stranke ali zneska prihodkov od te stranke, o katerih poroča vsak posamezen odsek. Za namene tega MSRP mora skupina podjetij, za katero podjetje, ki poroča, ve, da je pod skupnim nadzorom, šteti kot ena sama stranka,. ( in podjetja, za katera podjetje, ki poroča, ve, da so pod nadzorom te vlade., .

    36B

    MRS 24 Razkrivanje povezanih strank (kot je bil spremenjen leta 2009) je spremenil 34. člen v zvezi z letnimi obdobji, ki se začnejo 1. januarja 2011 ali po tem datumu. Če podjetje uporablja MRS 24 (spremenjen 2009) za obdobje, ki se začne pred tem datumom, mora uporabljati spremenjeni 34. člen za obdobje, ki se začne pred tem datumom.


    Top