Atlasiet eksperimentālās funkcijas, kuras vēlaties izmēģināt!

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 32010D0376

    2010/376/: Sklep Komisije z dne 2. julija 2010 o varnostnih zahtevah, ki jim morajo ustrezati Evropski standardi za nekatere proizvode v spalnem okolju otrok, v skladu z Direktivo 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta

    UL L 170, 6.7.2010., 39./48. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Dokumenta juridiskais statuss Spēkā

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/376/oj

    6.7.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 170/39


    SKLEP KOMISIJE

    z dne 2. julija 2010

    o varnostnih zahtevah, ki jim morajo ustrezati Evropski standardi za nekatere proizvode v spalnem okolju otrok, v skladu z Direktivo 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta

    (2010/376/EU)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Direktive 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. decembra 2001 o splošni varnosti proizvodov (1) in zlasti člena 4(1)(a) Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Evropske standarde v skladu z Direktivo 2001/95/ES določajo evropski organi za standardizacijo. Ti standardi morajo zagotavljati, da proizvodi izpolnjujejo splošno varnostno zahtevo Direktive.

    (2)

    V skladu z Direktivo 2001/95/ES se domneva, da je proizvod varen glede nevarnosti in vrst nevarnosti, zajetih v ustreznih nacionalnih standardih, kadar je v skladu s prostovoljnimi nacionalnimi standardi, ki prevzemajo evropske.

    (3)

    Evropska komisija je leta 2006 naročila študijo (2) za oceno varnosti več proizvodov za nego otrok, ki se pogosto uporabljajo pri negi dojenčkov in majhnih otrok, starih od 0 do 5 let. Študija je bila izvedena v sodelovanju z nacionalnimi organi oblasti, nacionalnimi organi za standardizacijo, potrošniškimi združenji, organizacijami za varnost proizvodov, gospodarskimi subjekti in laboratoriji za testiranje.

    (4)

    V okviru študije so bili za te proizvode zbrani statistični podatki o nesrečah in poškodbah v Uniji in po svetu, opravljena pa je bila tudi celovita ocena tveganja, ki je temeljila na opredelitvi glavnih nevarnosti in oceni možnih izpostavljenosti.

    (5)

    Za pet vrst proizvodov, ki so bili ocenjeni v študiji in se pogosto nahajajo v spalnem okolju novorojenčkov in majhnih otrok, je bilo določeno spremljanje po zaključku študije. Ti proizvodi so posteljni vložki za otroške posteljice, ščitniki za otroške posteljice, viseče posteljice za dojenčke, prešite odeje za otroke in spalne vreče za otroke.

    (6)

    Novorojenčki spijo povprečno 16 ur na dan, otroci, stari od 3 do 5 let, pa še vedno spijo 11–13 ur na dan. Dojenčki in majhni otroci v prvih petih letih življenja, vključno z budnimi obdobji, preživijo vsaj polovico dneva ali več v svojem spalnem okolju. Proizvodi, ki se uporabljajo v spalnem okolju dojenčkov in majhnih otrok, morajo biti varni, saj so dojenčki in majhni otroci tam pogosto brez nadzora dlje časa podnevi in ponoči.

    (7)

    Po podatkih iz evropske podatkovne zbirke o poškodbah IDB (3) je bilo v Evropski uniji med letoma 2005 in 2007 registriranih 17 000 nesreč, ki so vključevale otroke, stare od 0 do 4 let, in so se zgodile v otroški posteljici. Po podatkih komisije ZDA za varnost potrošniških proizvodov (US Consumer Product Safety Commission, CPSC) umre vsako leto več dojenčkov zaradi nesreč v zvezi z otroškimi posteljicami in proizvodi zanje kot zaradi nesreč v zvezi s katerimi koli drugimi proizvodi za nego otrok (4).

    (8)

    V sistemu RAPEX so bila za nekatere modele ščitnikov za otroške posteljice in spalnih vreč za otroke objavljena opozorila, da lahko pomenijo tveganje za zadušitev in zadavljenje, in so zato bili umaknjeni iz prometa ali odpoklicani. Francoska komisija za varstvo potrošnikov je leta 1992 priporočila ukrep za obveščanje potrošnikov in izboljšanje varnosti prešitih odej za otroke zaradi tveganja vnetljivosti, pregretja in zadušitve (5). CPSC je v letih 2002, 2007 in 2008 odpoklicala nekatere modele posteljnih vložkov za otroške posteljice zaradi nevarnosti zagozditve in neutemeljenih trditev (6).

    (9)

    Če ščitniki in posteljni vložki za otroške posteljice ter prešite odeje za otroke niso varni ali opremljeni z ustreznimi varnostnimi opozorili, lahko povečajo incidenco sindroma nenadne smrti dojenčka (SIDS) zaradi tveganja pregrevanja in asfiksije (7).

    (10)

    Raziskave so hkrati pokazale, da imajo spalne vreče za otroke varovalni učinek proti SIDS (8), saj zmanjšajo obračanje na trebuh in preprečujejo, da bi posteljnina prekrila obraz in glavo med spanjem. Če se bo priporočila uporaba teh proizvodov iz navedenih razlogov, je treba zagotoviti njihovo varnost v zvezi z drugimi tveganji, kot sta zadušitev z majhnimi deli in zagozditev.

    (11)

    Za navedenih pet vrst proizvodov ni evropskih standardov. Zato je treba določiti posebne zahteve po členu 4(1)(a) Direktive 2001/95/ES, da se od organov za standardizacijo zahteva priprava standardov za zmanjšanje tveganja pri uporabi navedenih proizvodov.

    (12)

    Te standarde je treba pripraviti po postopku iz Direktive 98/34/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. junija 1998 o določitvi postopka za zbiranje informacij na področju tehničnih standardov in tehničnih predpisov o storitvah informacijske družbe (9). Sklic na sprejeti standard je treba v skladu s členom 4(2) Direktive 2001/95/ES objaviti v Uradnem listu Evropske unije.

    (13)

    Ko bodo ustrezni standardi na voljo in če se bo Komisija odločila, da objavi sklic nanje v Uradnem listu po postopku iz člena 4(2) Direktive 2001/95/ES, bo treba domnevati, da posteljni vložki za otroške posteljice, ščitniki za otroške posteljice, viseče posteljice za dojenčke, prešite odeje za otroke in spalne vreče za otroke, proizvedene v skladu s takšnimi standardi, izpolnjujejo splošne varnostne zahteve Direktive 2001/95/ES glede varnostnih zahtev, ki jih zajemajo standardi.

    (14)

    Ta sklep je v skladu z mnenjem Odbora, ustanovljenega s členom 15 Direktive 2001/95/ES –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Opredelitev pojmov

    V tem sklepu:

    posteljni vložek za otroško posteljico“ je proizvod, ki zagotavlja podporo novorojenčkom in otrokom, ki spijo v otroški posteljici. Ponavadi meri 60 × 120 cm ali 70 × 140 cm in je debeline od 6 do 15 cm. Lahko je tudi zložljiv,

    ščitnik za otroško posteljico“ je oblazinjen dodatek za otroško posteljico, pritrjen na njen notranji del, ki se na splošno uporablja za izboljšanje udobja otroka. Obsega lahko vsaj eno stran otroške posteljice,

    viseča posteljica za dojenčke“ je otroška posteljica ali zibelka, pogosto z neupogljivo ali drugače ravno površino, ki visi na vrveh, trakovih ali jermenih z ene ali več podpornih točk. Namenjena je odlaganju majhnih dojenčkov, ki ne morejo klečati ali sedeti pokonci brez pomoči,

    prešita odeja za otroke“ je vreča iz blaga, napolnjena z mehkim polnilom in se uporablja v otroški posteljici za izboljšanje udobja med spanjem in preprečevanje hipotermije,

    spalna vreča za otroke“ je toplo podložena ali polnjena vreča dolžine telesa, v katero se položi otrok in ki je oblikovana za preprečevanje hipotermije in zadušitve med spanjem ali ležanjem v otroški posteljici.

    Člen 2

    Zahteve

    Posebne varnostne zahteve za proizvode iz člena 1, ki jih morajo v skladu s členom 4 Direktive 2001/95/ES izpolnjevati evropski standardi, so določeni v Prilogi k temu sklepu.

    Člen 3

    Začetek veljavnosti

    Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 2. julija 2010

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 11, 15.1.2002, str. 4.

    (2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

    (3)  IDB podatki o vseh poškodbah, 2005–2007.

    (4)  „Nursery product-related injuries and deaths among children under the age of five“ (Poškodbe in smrti otrok do petega leta starosti zaradi proizvodov za nego otrok), v CPSC, februar 2009.

    (5)  http://www.securiteconso.org/article195.html

    (6)  http://www.cpsc.gov/cgi-bin/prod.aspx

    (7)  „Environment of infants during sleep and risk of sudden infant death“ (Okolje dojenčkov med spanjem in nenadna smrt dojenčka), British Medical Journal, 1996;

    Changing concepts of SIDS: implications for infant sleeping environment and sleep position“ (Spreminjanje zamisli pri SIDS: posledice za okolje, v katerem spi novorojenčkek, in spalni položaj), American Academy of Paediatrics, marec 2000;

    Sleep Environment and the risk of sudden Infant death in an urban population“ (Spalno okolje in tveganje nenadne smrti dojenčka pri mestni populaciji), American Academy of Paediatrics, maj 2003.

    http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/pol/bumper-bordure-eng.php

    (8)  „Risk and preventive factors for cot death in The Netherlands, a low-incidence country“ (Dejavniki tveganja in preprečevanja smrti v otroški posteljici na Nizozemskem, državi z nizko incidenco), European Journal of Paediatrics, julij 1998.

    (9)  UL L 204, 21.7.1998, str. 37.


    PRILOGA

    POSEBNE VARNOSTNE ZAHTEVE ZA POSTELJNE VLOŽKE ZA OTROŠKE POSTELJICE

    TVEGANJA: Glavni tveganji pri tem proizvodu sta zagozditev in vnetljivost.

    Varnostne zahteve

    1.   Splošne varnostne zahteve

    Proizvodi ne smejo ogrožati varnosti ali zdravja otrok in negovalcev, kadar se uporabljajo v skladu s predvideno ali predvidljivo uporabo ob upoštevanju vedenja otrok. Upoštevati je treba sposobnosti uporabnikov in negovalcev, zlasti pri proizvodih, ki so zaradi svojih funkcij, mer in značilnosti namenjeni otrokom, mlajšim od 5 let. Oznake na proizvodih ali njihovi embalaži ter priložena navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati na nevarnosti in tveganja, ki izhajajo iz uporabe proizvodov, ter na načine, kako se jim izogniti.

    2.   Posebne varnostne zahteve

    Kemijske zahteve

    Posteljni vložki za otroške posteljice morajo biti v skladu z ustrezno zakonodajo EU.

    Požarne in toplotne lastnosti

    Posteljni vložki za otroške posteljice ne smejo biti nevarni vnetljivi predmeti v otrokovem okolju. Zato morajo biti sestavljeni iz materialov, ki izpolnjujejo vsaj enega od naslednjih pogojev:

    ne gorijo, če so neposredno izpostavljeni plamenu ali iskri,

    če se vnamejo, gorijo počasi, ogenj pa se ne širi hitro.

    Poleg tega gorljivi materiali ne sproščajo strupenega dima med izgorevanjem.

    Uporaba kemičnih spojin, ki zavirajo gorenje, mora biti čim manjša. Če so uporabljene kemične spojine, ki zavirajo gorenje, potem njihova strupenost med uporabo in odstranjevanjem izrabljenih posteljnih vložkov ne sme ogrožati zdravja uporabnikov in negovalcev ter okolja.

    Fizikalne in mehanske lastnosti

    Nevarnost zagozditve zaradi lukenj in špranj

    Za preprečevanje zagozditve trupa, glave in vratu v posteljno dno posteljni vložek za otroško posteljico popolnoma prekriva posteljno dno in prenese obremenitve, ko otrok stoji na posteljnem vložku ali hodi v otroški posteljici.

    Otrok ne sme biti zmožen dvigniti delov zložljivega posteljnega vložka, kar bi mu omogočilo dostop do posteljnega dna in tako povečalo tveganje zagozditve.

    Proizvodi se morajo čim bolj oblikovati in proizvajati tako, da se prepreči zagozditev udov, stopal in dlani v prostorih med posteljnim vložkom in stranicami otroške posteljice.

    Za preprečevanje asfiksije otroka, čigar glava ali trup je zagozden med posteljnim vložkom in stranicami otroške posteljice, mora biti prostor med posteljnim vložkom in stranicami omejen, ob upoštevanju najmanj primernega položaja posteljnega vložka na posteljnem dnu.

    Nevarnost zapletanja

    Dolžina vrvi, trakov in delov, uporabljenih za zavezovanje, ter velikost zank mora biti omejena, da se prepreči tveganje zapletanja.

    Nevarnost zunanje zadušitve

    Posteljni vložki za otroške posteljice ne smejo vsebovati plastičnih odtisnjenih delov ali nalepk, ki jih otrok lahko odtrga, ali drugih nepremočljivih plasti posteljnega vložka, ki lahko hkrati pokrijejo usta in nos.

    Embalaža, v kateri so proizvodi, ne sme pomeniti tveganja zadušitve zaradi oviranja dihalne poti.

    Za preprečevanje tveganja zadušitve proizvod ne sme vsebovati mehkega polnjenja za posteljni vložek, ki bi se lahko oblikovalo tako, da bi se prilegalo na otrokov obraz, ali povzročilo udrtine, ki bi lahko ovirale dihalno pot.

    Nevarnost zadavljenja in notranje zadušitve

    Posteljni vložki za otroške posteljice ne smejo vsebovati ločenih ali majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga, da v celoti v usta in pogoltne.

    Posteljni vložki za otroške posteljice ne smejo vsebovati majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga in se lahko zagozdijo v žrelu ali ozadju ustne votline. Polnilni material ne sme biti dosegljiv, zlasti ne z odgriznjenjem, in mora prenesti obremenitve zaradi otrokove predvidljive uporabe ob upoštevanju možnosti, da vlakna uhajajo med šivi, in jakosti šivov.

    Nevarni robovi

    Posteljni vložki za otroške posteljice ne smejo imeti ostrih robov ali konic. Vzmeti ne smejo imeti nevarnih točk in ne smejo predreti površine posteljnega vložka.

    Strukturna celovitost

    Material posteljnega vložka mora imeti takšne fizične lastnosti, da posteljni vložek ne pomeni nevarnosti za zagozditev. Polnitev se ne sme trajno preoblikovati, tako da bi to povzročilo ohlapnejšo površino.

    Posebna opozorila za proizvod

    V opozorilih in navodilih za uporabo mora biti za negovalce navedena debelina posteljnega vložka, da se preprečijo padci iz otroške posteljice, in ustrezna velikost (dolžina in širina), da se tesno prilega otroški posteljici in se preprečuje zagozditev.

    Za preprečevanje zadušitve morajo navodila negovalce opozarjati na nevarnosti zaradi zlaganja dveh ali več posteljnih vložkov z namenom izboljšanja udobja otroka.

    Priložena morajo biti opozorila pred morebitnimi dejavnostmi, ki bi lahko povzročile ogenj (npr. kajenje v bližini posteljnega vložka).

    Higiena

    Posteljni vložki za otroške posteljice morajo biti oblikovani tako, da izpolnjujejo zahteve glede higiene in čistoče, da se prepreči tveganje okužbe.

    POSEBNE VARNOSTNE ZAHTEVE ZA ŠČITNIKE ZA OTROŠKE POSTELJICE

    TVEGANJA: Glavna tveganja pri tem proizvodu so strangulacija, notranja in zunanja zadušitev ter zadavljenje.

    Varnostne zahteve

    1.   Splošne varnostne zahteve

    Proizvodi ne smejo ogrožati varnosti ali zdravja otrok, kadar se uporabljajo v skladu s predvideno ali predvidljivo uporabo ob upoštevanju vedenja otrok.

    Upoštevati je treba sposobnosti uporabnikov in negovalcev, zlasti pri proizvodih, ki so zaradi svojih funkcij, mer in značilnosti namenjeni otrokom, starim od šest od 18 mesecev.

    Oznake na proizvodih ali njihovi embalaži ter priložena navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati na posebne nevarnosti in tveganja za poškodbe, ki izhajajo iz uporabe proizvodov, ter na načine, kako se jim izogniti.

    2.   Posebne varnostne zahteve

    Kemijske zahteve

    Ščitniki za otroške posteljice morajo biti v skladu z ustrezno zakonodajo EU.

    Požarne in toplotne lastnosti

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo pomeniti tveganja vnetljivosti v otrokovem okolju. Sestavljeni morajo biti iz materialov, ki izpolnjujejo vsaj enega od naslednjih pogojev:

    ne gorijo, če so neposredno izpostavljeni plamenu ali iskri,

    če se vnamejo, gorijo počasi, ogenj pa se ne širi hitro.

    Poleg tega gorljivi materiali ne sproščajo strupenega dima med izgorevanjem.

    Uporaba kemičnih spojin, ki zavirajo gorenje, mora biti čim manjša. Če so uporabljene kemične spojine, ki zavirajo gorenje, njihova strupenost med uporabo in odstranjevanjem izrabljenih ščitnikov ne sme ogrožati zdravja uporabnikov in negovalcev ter okolja.

    Fizikalne in mehanske lastnosti

    Mikrobiološke nevarnosti

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo pomeniti mikrobiološke nevarnosti zaradi neustrezne higiene materiala živalskega porekla.

    Nevarnost zagozditve zaradi lukenj in špranj

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo pomeniti tveganja zagozditve glave ali vratu otroka v zankah, vrveh ali drugih pripomočkih za pritrditev. Šivi in okrasni deli na ščitniku se ne smejo zrahljati, ko so izpostavljeni mehanični obremenitvi zaradi otrokove predvidljive uporabe, in tako ne smejo pomeniti dodatnega tveganja za zagozditev udov, glave in prstov ali za dostopnost polnitve (glej nevarnosti zadavljenja).

    Nevarnost zapletanja

    Na ščitnikih za otroške posteljice ne sme biti vrvi ali zank, v katere bi se otrokov vrat lahko zapletel. Izogibati se je treba zankam, v katere bi se lahko ujeli otrokovi prsti na rokah ali nogah.

    Nevarnost zadavljenja in notranje zadušitve

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo vsebovati ločenih ali majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga, da v celoti v usta in pogoltne.

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo vsebovati majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga in se lahko zagozdijo v žrelu ali ozadju ustne votline. Polnilni material ne sme biti dosegljiv, zlasti ne z odgriznjenjem, in mora prenesti obremenitve zaradi otrokove predvidljive uporabe ob upoštevanju možnosti, da vlakna uhajajo med šivi, in jakosti šivov. Polnilni material ne sme vsebovati nobenih trdih ali ostrih nevarnih delov, kot so kovinski delci, žeblji, igle in trske.

    Nevarnost zunanje zadušitve

    Proizvod ne sme vsebovati plastičnih odtisnjenih delov ali nalepk, ki jih otrok lahko odtrga, ali drugih neprepustnih prevlek ščitnika za otroško posteljico, ki lahko hkrati pokrijejo usta in nos.

    Embalaža, v kateri so proizvodi, ne sme biti nevarna za zadušitev zaradi oviranja zunanje dihalne poti.

    Za preprečevanje zadušitve proizvod ne sme vsebovati mehkih materialov, ki bi se lahko oblikovali tako, da bi se prilegali na otrokov obraz, ali povzročili udrtine, ki bi lahko ovirale dihalno pot.

    Nevarni robovi

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo imeti ostrih robov in konic. Ne smejo vsebovati konic ali štrlečih delov na površini, ki bi lahko povzročili nevarnost vboda.

    Zaščitna funkcija

    Ščitniki za otroške posteljice se morajo oblikovati in proizvajati tako, tako da se prepreči prisotnost delov, ki bi jih otrok lahko uporabil za oporo nog in bi mu tako omogočili, da spleza na proizvod.

    Nevarnost zaradi kombinacije dveh ločenih delov

    Ščitniki za otroške posteljice ne smejo pomeniti dodatne nevarnosti za zagozditev ali asfiksijo, če otrok vstavi glavo med ščitnik in stranico otroške posteljice.

    Posebna opozorila za proizvod

    Navesti se morajo ustrezne informacije, kako pravilno namestiti ščitnik na stranico otroške posteljice. Opozorila morajo navajati, da je treba ščitnik namestiti pravilno na stranico otroške posteljice, tako da pripomoček za pritrditev ne vključuje vrvi in zank, v katere bi se lahko zapletla otrokova glava in vrat. Opozorila morajo negovalce obveščati o nevarnostih ščitnika za otroške posteljice, če niso združljivi (zaradi velikosti ali modela) z otroško posteljico, in na nevarnosti zaradi nepravilno pritrjenih ščitnikov na otroško posteljico.

    Higiena

    Ščitniki za otroške posteljice se morajo oblikovati in proizvajati tako, da se lahko brez težav in temeljito očistijo, da se prepreči tveganje okužbe. Proizvod mora izpolnjevati ta pogoj tudi po čiščenju v skladu z navodili proizvajalca in pri stiku z otrokom ne sme puščati madežev.

    POSEBNE VARNOSTNE ZAHTEVE ZA VISEČE POSTELJICE ZA DOJENČKE

    TVEGANJA: Glavna tveganja pri tem proizvodu so zagozditev, zadušitev ter poškodba zaradi strukturne neustreznosti in nestabilnosti.

    Varnostne zahteve

    1.   Splošne varnostne zahteve

    Proizvodi ne smejo ogrožati varnosti ali zdravja otrok, kadar se uporabljajo v skladu s predvideno ali predvidljivo uporabo ob upoštevanju vedenja otrok.

    Upoštevati je treba sposobnosti uporabnikov in negovalcev, zlasti pri proizvodih, ki so zaradi svojih funkcij, mer in značilnosti namenjeni otrokom, mlajšim od 12 mesecev.

    Oznake na proizvodih ali njihovi embalaži ter priložena navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati na posebne nevarnosti in tveganja za poškodbe, ki izhajajo iz uporabe proizvodov, ter na načine, kako se jim izogniti.

    2.   Posebne varnostne zahteve

    Kemijske zahteve

    Viseče posteljice za dojenčke morajo biti v skladu z ustrezno zakonodajo EU.

    Požarne in toplotne lastnosti

    Viseče posteljice za dojenčke ne smejo pomeniti tveganja vnetljivosti v otrokovem okolju. Sestavljene morajo biti iz materialov, ki izpolnjujejo vsaj enega od naslednjih pogojev:

    ne gorijo, če so neposredno izpostavljeni plamenu ali iskri,

    če se vnamejo, gorijo počasi, ogenj pa se ne širi hitro,

    če se vnamejo, gorijo počasi in ne povzročajo odpadnih produktov gorenja ali taljenja.

    Poleg tega gorljivi materiali ne sproščajo strupenega dima med izgorevanjem.

    Uporaba kemičnih spojin, ki zavirajo gorenje, mora biti čim manjša. Če so uporabljene kemične spojine, ki zavirajo gorenje, potem njihova strupenost med uporabo in odstranjevanjem izrabljenih visečih posteljic ne sme ogrožati zdravja uporabnikov in negovalcev ter okolja.

    Fizikalne in mehanske lastnosti

    Nevarnost zagozditve zaradi lukenj in špranj

    Viseče posteljice za dojenčke se morajo oblikovati in proizvajati tako, da se prepreči vsaka zagozditev otrokove glave, prstov, udov, dlani in stopal v različnih odprtinah.

    Nevarnost gibljivih delov

    Viseče posteljice za dojenčke se morajo oblikovati tako, da se prepreči udarec otroka v posteljici ob okvir ali drugo pohištvo v sobi zaradi stranskega gibanja.

    Viseče posteljice za dojenčke se morajo oblikovati tako, da omejujejo rotacijo postelje, ko se npr. postelja zavrti.

    Viseče posteljice za dojenčke ne smejo pomeniti nevarnosti (npr. zagozditve) za druge otroke (npr. brate in sestre), ki bi lahko prišli v stik s posteljo.

    Nevarnost padca

    Stojalo in posteljica morata biti dovolj stabilna, da preprečita, da bi se viseča posteljica nenamerno prevrnila, kar bi lahko povzročilo padec otroka. Posteljice za dojenčke morajo ostati stabilne, ko se otrok premika v posteljici ali ko se posteljica ziba po tirnici, ki jo dovoljuje priprava za visenje.

    Pripomoček za pritrditev se ne sme ločiti od podporne gredi ali podobnega pripomočka.

    Priprava za visenje, vključno s sestavnimi deli, mora prenesti gibanje otroka med uporabo.

    Nevarnost zapletanja

    V viseči posteljici za dojenčke ne sme biti vrvi ali trakov, v katere bi se lahko zapletel otrokov vrat. Vrvi in trakovi priprave za visenje in pripomočka za prilagoditev ne smejo dovoljevati, da bi se otrok v viseči posteljici zapletel vanje.

    Nevarnost zadavljenja in notranje zadušitve

    Viseče posteljice ne smejo vsebovati ločenih ali majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga, da v celoti v usta in pogoltne.

    Viseče posteljice ne smejo vsebovati majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga in se lahko zagozdijo v žrelu ali ozadju ustne votline. Polnilni material ne sme biti dosegljiv in mora prenesti obremenitve zaradi otrokove predvidljive uporabe (vključno z odgriznjenjem).

    Nevarnost zunanje zadušitve

    Proizvod ne sme vsebovati plastičnih odtisnjenih delov ali nalepk, ki jih otrok lahko odtrga, in drugih neprepustnih prevlek, ki lahko hkrati pokrijejo usta in nos.

    Embalaža, v kateri so proizvodi, ne sme biti nevarna za zadušitev zaradi oviranja zunanje dihalne poti. Za preprečevanje nevarnosti zadušitve proizvod ne sme vsebovati mehkih materialov, ki bi se lahko oblikovali tako, da bi se prilegali na otrokov obraz, ali povzročili udrtine, ki bi lahko ovirale dihalno pot.

    Nevarni robovi

    Viseče posteljice ne smejo imeti ostrih robov in konic. Dostopni robovi in koti morajo biti zaobljeni in posneti.

    Proizvod ne sme vsebovati štrlečih delov, na katere bi lahko otrok padel in se poškodoval.

    Ne sme vsebovati konic ali štrlečih delov na površini, ki bi lahko povzročili nevarnost vboda.

    Strukturna celovitost

    Spreminjanje priprave za visenje in drsenje pripomočka za prilagoditev sta omejena, da se preprečijo padci iz postelje ali udarci v posteljo.

    Šivi in okrasni deli na viseči posteljici za dojenčke se ne smejo zrahljati, ko so izpostavljeni mehanični obremenitvi zaradi otrokove predvidljive uporabe, in tako ne smejo pomeniti dodatnega tveganja za zagozditev udov, glave in prstov.

    Premikanje otrokove telesne teže ne sme ustvarjati lukenj ali spreminjati obstoječih lukenj, kar bi lahko povzročilo zagozditev prstov, dlani in stopal.

    Za preprečitev podrtja viseče posteljice za dojenčke in zloma sestavnih delov (stojala, pripomočka za pritrditev, pripomočka za visenje), ki bi najverjetneje povzročili telesne poškodbe, viseče posteljice morajo prenesti mehanične obremenitve, ki so jim izpostavljene pri uporabi med celotno življenjsko dobo proizvoda.

    Posebna opozorila za proizvod

    Opozorila in navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati, da je za varno sestavo in prilagoditev posteljice potrebna spretnost. Opozorila morajo vključevati naslednja sporočila:

    otrok se lahko poškoduje, če je tirnica nihanja pretirana (npr. otrok se lahko udari v okvir posteljice ali posteljica lahko udari v drugo pohištvo),

    viseče posteljice so lahko nevarne za druge otroke,

    drugi otroci lahko pomenijo dodatne nevarnosti (npr. tako, da se poskušajo nagniti čez posteljico),

    viseče posteljice morajo stati na ravnih površinah,

    uporaba visečih posteljic ponoči je odsvetovana,

    viseče posteljice se ne smejo uporabljati, ko lahko otrok kleči ali sedi pokonci brez pomoči. Jasno je treba navesti starostno skupino, primerno za ta izdelek (do 12 mesecev).

    Higiena

    Viseče posteljice se morajo oblikovati in proizvajati tako, da se lahko brez težav in temeljito očistijo, da se prepreči tveganje okužbe.

    POSEBNE VARNOSTNE ZAHTEVE ZA PREŠITE ODEJE ZA OTROKE

    TVEGANJA: Glavni tveganji pri tem proizvodu sta zadušitev in hipertermija, pogosto povezani s sindromom nenadne smrti dojenčka.

    Varnostne zahteve

    1.   Splošne varnostne zahteve

    Proizvodi ne smejo ogrožati varnosti ali zdravja otrok, kadar se uporabljajo v skladu s predvideno ali predvidljivo uporabo ob upoštevanju vedenja otrok.

    Oznake na proizvodih ali njihovi embalaži ter priložena navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati na posebne nevarnosti in tveganja za poškodbe, ki izhajajo iz uporabe proizvodov, ter na načine, kako se jim izogniti.

    2.   Posebne varnostne zahteve

    Kemijske zahteve

    Prešite odeje za otroke morajo biti v skladu z ustrezno zakonodajo EU.

    Požarne in toplotne lastnosti

    Prešite odeje za otroke ne smejo pomeniti tveganja vnetljivosti v otrokovem okolju.

    Sestavljene morajo biti iz materialov, ki izpolnjujejo vsaj enega od naslednjih pogojev:

    ne gorijo, če so neposredno izpostavljeni plamenu ali iskri,

    če se vnamejo, gorijo počasi, ogenj pa se ne širi hitro.

    Poleg tega gorljivi materiali ne sproščajo strupenega dima med izgorevanjem.

    Uporaba kemičnih spojin, ki zavirajo gorenje, mora biti čim manjša. Če so uporabljene kemične spojine, ki zavirajo gorenje, potem njihova strupenost med uporabo in odstranjevanjem izrabljenih prešitih odej ne sme ogrožati zdravja uporabnikov in negovalcev ter okolja.

    Nevarnost hipertermije

    Opozorila in navodila morajo negovalce opozarjati, da je temperatura v sobi, kjer se uporablja proizvod, pomembna za preprečevanje hipertermije.

    Fizikalne in mehanske lastnosti

    Mikrobiološke nevarnosti

    Prešite odeje za otroke ne smejo pomeniti mikrobiološke nevarnosti zaradi neustrezne higiene materiala živalskega porekla.

    Nevarnost zagozditve zaradi lukenj in špranj

    Šivi in okrasni deli na prešitih odejah se ne smejo zrahljati, ko so izpostavljeni mehanični obremenitvi zaradi otrokove predvidljive uporabe, in tako ne smejo pomeniti tveganja za zagozditev (zlasti prstov).

    Nevarnost zapletanja

    Na prešitih odejah za otroke ne sme biti vrvi ali zank, v katere bi se lahko zapletel otrokov vrat.

    Nevarnost zadavljenja in notranje zadušitve

    Prešite odeje za otroke ne smejo vsebovati ločenih ali majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga, da v celoti v usta in pogoltne. Prešite odeje za otroke ne smejo vsebovati majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga in se lahko zagozdijo v žrelu ali ozadju ustne votline. Polnilni material ne sme biti dosegljiv in ne sme vsebovati nobenih trdih ali ostrih nevarnih delov, kot so kovinski delci, žeblji, igle in trske. Polnilni material mora prenesti tudi obremenitve zaradi otrokove predvidljive uporabe (vključno z odgriznjenjem), ob upoštevanju možnosti, da vlakna uhajajo med šivi, in jakosti šivov.

    Nevarnost zunanje zadušitve

    Prešite odeje za otroke ne smejo vsebovati plastičnih odtisnjenih delov ali nalepk, ki jih otrok lahko odtrga, in drugih neprepustnih prevlek, ki lahko hkrati pokrijejo usta in nos.

    Embalaža, v kateri je proizvod, ne sme biti nevarna za zadušitev zaradi oviranja zunanje dihalne poti.

    Dojenček lahko še naprej diha in ima ustrezen pretok zraka, če prešita odeja prekrije njegovo glavo med spanjem.

    Posebna opozorila za proizvod

    Opozorila in navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati na resno nevarnost zadušitve, če se prešite odeje uporabljajo pri otrocih, mlajših od štirih mesecev.

    Minimalna starost otroka, priporočljiva za uporabo, je 9 mesecev.

    Navesti se morajo tudi podatki o velikosti otroške posteljice, v kateri naj bi se uporabljala prešita odeja.

    Navesti se morajo tudi opozorila o sobni temperaturi (glej nevarnost hipertermije).

    Higiena

    Prešite odeje za otroke se morajo oblikovati in proizvajati tako, da se lahko brez težav in temeljito očistijo, da se prepreči nevarnost okužbe. Proizvod mora izpolnjevati ta pogoj tudi po čiščenju v skladu z navodili proizvajalca in pri stiku z otrokom ne sme puščati madežev.

    POSEBNE VARNOSTNE ZAHTEVE ZA SPALNE VREČE ZA OTROKE

    TVEGANJA: Glavno tveganje pri tem proizvodu je zadavljenje z majhnimi deli in zagozditev v vreči.

    Varnostne zahteve

    1.   Splošne varnostne zahteve

    Proizvodi ne smejo ogrožati varnosti ali zdravja otrok, kadar se uporabljajo v skladu s predvideno ali predvidljivo uporabo ob upoštevanju vedenja otrok.

    Oznake na proizvodih ali njihovi embalaži ter priložena navodila za uporabo morajo negovalce opozarjati na nevarnosti in tveganja za poškodbe, ki izhajajo iz uporabe proizvodov, ter na načine, kako se jim izogniti.

    2.   Posebne varnostne zahteve

    Kemijske zahteve

    Spalne vreče za otroke morajo biti v skladu z ustrezno zakonodajo EU.

    Požarne in toplotne lastnosti

    Spalne vreče za otroke ne smejo pomeniti tveganja vnetljivosti v otrokovem okolju.

    Sestavljene morajo biti iz materialov, ki izpolnjujejo vsaj enega od naslednjih pogojev:

    ne gorijo, če so neposredno izpostavljeni plamenu ali iskri,

    če se vnamejo, gorijo počasi, ogenj pa se ne širi hitro.

    Poleg tega gorljivi materiali ne sproščajo strupenega dima med izgorevanjem.

    Uporaba kemičnih spojin, ki zavirajo gorenje, mora biti čim manjša. Če so uporabljene kemične spojine, ki zavirajo gorenje, potem njihova strupenost med uporabo in odstranjevanjem izrabljenih vreč ne sme ogrožati zdravja uporabnikov in negovalcev ter okolja.

    Nevarnost hipertermije

    Opozorila in navodila morajo negovalce opozarjati, da je temperatura v sobi, kjer se uporablja proizvod, pomembna za preprečevanje hipertermije.

    Fizikalne in mehanske lastnosti

    Nevarnost zagozditve zaradi lukenj in špranj

    Šivi in okrasni deli na spalnih vrečah se ne smejo zrahljati, ko so izpostavljeni mehanični obremenitvi zaradi otrokove predvidljive uporabe, in tako ne smejo pomeniti tveganja za zagozditev (zlasti prstov). Odprtine za vrat in roke tudi morajo biti ustrezno velike, da se otrok ne pogrezne v vrečo.

    Strukturna celovitost

    Zapirala morajo preprečevati, da se otrok pogrezne v vrečo. Šivi in zapirala morajo ohraniti celovitost po čiščenju v skladu z navodili proizvajalca.

    Nevarnost zapletanja

    Na spalnih vrečah ne sme biti vrvi ali zank, v katere bi se lahko zapletel otrokov vrat.

    Nevarnost zadavljenja in notranje zadušitve

    Spalne vreče za otroke ne smejo vsebovati ločenih ali majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga, da v celoti v usta in pogoltne. Spalne vreče ne smejo vsebovati majhnih delov, ki jih otrok lahko odtrga in se lahko zagozdijo v žrelu ali ozadju ustne votline. Polnilni material ne sme biti dostopen in mora prenesti obremenitve zaradi otrokove predvidljive uporabe (vključno z odgriznjenjem), ob upoštevanju možnosti, da vlakna uhajajo med šivi, in jakosti šivov.

    Nevarnost zunanje zadušitve

    Spalne vreče za otroke ne smejo vsebovati plastičnih odtisnjenih delov ali nalepk, ki jih lahko otrok odtrga, in drugih neprepustnih prevlek ali tkanin, ki lahko hkrati pokrijejo usta in nos.

    Embalaža, v kateri je proizvod, ne sme biti nevarna za zadušitev zaradi oviranja zunanje dihalne poti.

    Dojenček lahko še naprej diha, če spalna vreča prekrije njegovo glavo med spanjem.

    Nevarni robovi

    Spalne vreče za otroke ne smejo imeti ostrih robov in konic.

    Posebna opozorila za proizvod

    Opozorila in navodila morajo negovalce obveščati o pomembnosti izbire spalne vreče, priporočljive za določeno starost in višino otroka.

    Navesti se morajo tudi opozorila o sobni temperaturi (glej nevarnost hipertermije).

    Higiena

    Spalne vreče za otroke se morajo oblikovati in proizvajati tako, da se lahko brez težav in temeljito očistijo, da se prepreči tveganje okužbe. Proizvod mora izpolnjevati ta pogoj tudi po čiščenju v skladu z navodili proizvajalca in pri stiku z otrokom ne sme puščati madežev.


    Augša