Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009F0315

    Izmenjava informacij o kazenskih evidencah med državami članicami EU

    Izmenjava informacij o kazenskih evidencah med državami članicami EU

     

    POVZETEK:

    Okvirni sklep 2009/315/PNZ o izmenjavi podatkov iz kazenskih evidenc med državami članicami EU

    KAJ JE NAMEN TEGA OKVIRNEGA SKLEPA?

    • Vzpostavlja decentraliziran sistem informacijske tehnologije za izmenjavo informacij o obsodbah na podlagi podatkovnih zbirk kazenskih evidenc v vsaki državi članici Evropske unije (EU), evropski informacijski sistem kazenskih evidenc (ECRIS).
    • Določa splošna načela za izmenjavo informacij o obsodbah* med državami članicami EU.
    • Določa obveznosti za državo članico izreka obsodbe in za državo članico, katere državljan je obsojenec, ter določa postopke, ki jih je treba upoštevati pri odgovoru na zahtevo po informacijah o obsodbah.
    • Uporablja se v vseh državah članicah. Irske in Danske spremembe, ki jih prinaša sprememba Direktive (EU) 2019/884, ne zavezujejo. Poleg tega se Sklep ECRIS 2009/316/JHA še vedno uporablja (glej povzetek) v teh dveh državah članicah.
    • Spremembe, uvedene s spremembo Direktive (EU) 2019/884, si prizadevajo zagotoviti učinkovito izmenjavo informacij prek sistema ECRIS o obsodbah državljanov tretjih držav (vključno tudi z osebami brez državljanstva in osebami z neznanim državljanstvom), izrečenih v državah članicah. Direktiva torej omogoča, da se informacije o takšnih osebah zahtevajo od držav članic izreka obsodbe, kot so opredeljene s pozitivnim zadetkom v sistemu ECRIS-TCN (glej povzetek).
    • Prizadeva si preprečiti, da bi storilci kaznivih dejanj pobegnili iz svoje preteklosti tako, da se preselijo v državo članico, ki ni tista, v kateri so bili obsojeni. To stori tako, da zagotovi, da so informacije o vseh njihovih obsodbah na voljo, kadar koli je to potrebno, ne glede na državo članico, v kateri so bili obsojeni.

    KLJUČNE TOČKE

    Cilji

    Cilji okvirnega sklepa so:

    • določiti obveznost države članice, ki obsodi državljana druge države članice, da posreduje podatke o obsodbi državi članici, katere državljan je oseba;
    • opredeliti obveznosti države članice, katere državljan je oseba, glede shranjevanja prejetih podatkov o obsodbah ter postopke, ki jih mora država članica upoštevati pri odgovarjanju na zahteve po informacijah o svojih državljanih;
    • vzpostaviti sklop pravil za razvoj računalniškega sistema za izmenjavo informacij o obsodbah.

    Določitev organov

    Države članice morajo imenovati osrednje organe za izvajanje nalog v zvezi z izmenjavo informacij.

    Evidentiranje obsodb in shranjevanje podatkov

    Država članica, ki je izrekla obsodbo, mora registrirati državljanstvo ali državljanstva) obsojene osebe in v primeru državljanov EU obvestiti državo članico(-e), katere državljan je, o podrobnostih obsodbe, vključno s podatki o:

    • obsojeni osebi,
    • vrsti in vsebini obsodbe ter
    • kaznivem dejanju, na podlagi katerega je bila izrečena obsodba.

    Država članica, katere državljan je obsojenec, mora hraniti informacije, ki so ji poslane, da lahko odgovori na zahteve po informacijah o obsodbah svojih državljanov. Odgovor mora:

    • vsebovati informacije o obsodbah na njenem ozemlju in
    • se dokonča v 10 delovnih dneh ali v 20 delovnih dneh, če je zahtevo vložila oseba, ki se nanaša na lastno kazensko evidenco.

    Vsi podatki iz kazenske evidence morajo biti shranjeni izključno v zbirkah podatkov, ki jih upravljajo države članice. Osrednji organ države članice ne bo imel neposrednega dostopa do podatkovnih zbirk kazenskih evidenc drugih držav članic.

    Izmenjava informacij

    • Podatki se lahko delijo za namene kazenskega postopka ali za kateri koli drug zakonit namen, npr. pregledi pred zaposlitvijo. Medtem ko so odgovori na zahteve za namene kazenskega postopka obvezni, bi morali biti odgovori za druge namene v skladu z nacionalno zakonodajo.
    • Države članice morajo zagotoviti, da so obsodbam priložene informacije o državljanstvu ali državljanstvih obsojenca, če so ti podatki na voljo.
    • Ko osrednji organ države članice prejme zahtevo po informacijah od katerega koli ustreznega nacionalnega organa, lahko za informacije zaprosi drugo državo članico, zlasti državo članico, katere državljan je zadevna oseba.
    • Ko osrednji organ države članice prejme zahtevo državljana druge države članice glede lastne kazenske evidence, mora zahtevati informacije od države članice, katere državljan je, in jih vključiti v izdano potrdilo.
    • Kadar državljan nečlanice EU zaprosi osrednji organ države članice za informacije o svoji kazenski evidenci, mora ta osrednji organ predložiti zahtevo samo tistim osrednjim organom držav članic, ki imajo informacije o kazenski evidenci te osebe in povezane podatke, ki jih je treba pridobiti iz kazenske evidence; zahteva mora vsebovati take informacije in povezane podatke v izvlečku, ki se zagotovi zadevni osebi.
    • ECRIS omogoča elektronsko izmenjavo informacij iz kazenskih evidenc; vsaka država članica mora izvesti tehnične spremembe, ki so potrebne za njeno uporabo standardizirane oblike za elektronsko pošiljanje vseh zahtevanih informacij drugim državam članicam prek ECRIS.
    • Agencija Evropske unije za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov na področju svobode, varnosti in pravice (glej povzetek) je odgovorna za vzdrževanje in nadaljnji razvoj referenčne implementacijske programske opreme ECRIS.

    Izvajanje

    Leta 2020 je Evropska komisija objavila poročilo o izmenjavi podatkov iz kazenskih evidenc med državami članicami prek sistema ECRIS.

    OD KDAJ SE TA OKVIRNI SKLEP UPORABLJA?

    • Ta okvirni sklep se uporablja od 27. aprila 2009. Države članice so ga morale vključiti v nacionalno zakonodajo do 27. aprila 2012.
    • Spremembe, uvedene s spremembo Direktive (EU) 2019/884, se v državah članicah (razen na Irskem in Danskem) uporabljajo od 28. junija 2022.

    OZADJE

    Več informacij je na voljo na strani:

    KLJUČNI POGOJI

    Obsodba. Vsaka pravnomočna odločba kazenskega sodišča zoper posameznika v zvezi s kaznivim dejanjem, če so te odločitve vpisane v kazensko evidenco države članice, ki je izrekla obsodbo.

    GLAVNI DOKUMENT

    Okvirni sklep Sveta 2009/315/PNZ z dne 26. februarja 2009 o organizaciji in vsebini izmenjave informacij iz kazenske evidence med državami članicami (UL L 93, 7.4.2009, str. 23–32).

    Nadaljnje spremembe Okvirnega sklepa 2009/315/PNZ so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

    POVEZANI DOKUMENTI

    Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o izmenjavi informacij iz kazenskih evidenc med državami članicami prek evropskega informacijskega sistema kazenskih evidenc (ECRIS) (COM(2020) 778 final, 21.12.2020).

    Direktiva (EU) 2019/884 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o spremembi Okvirnega sklepa Sveta 2009/315/PNZ v zvezi z izmenjavo informacij o državljanih tretjih držav in v zvezi z evropskim informacijskim sistemom kazenskih evidenc ( ECRIS), ki nadomešča Sklep Sveta 2009/316/PNZ (UL L 151, 7.6.2019, str. 143–150).

    Uredba (EU) 2019/816 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o vzpostavitvi centraliziranega sistema za določitev držav članic, ki imajo informacije o obsodbah državljanov tretjih držav in oseb brez državljanstva (sistem ECRIS-TCN) z namenom dopolnitve evropskega informacijskega sistema kazenskih evidenc ter o spremembi Uredbe (EU) 2018/1726 (UL L 135, 22.5.2019, str. 1–26).

    Glej prečiščeno različico.

    Uredba (EU) 2018/1726 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. novembra 2018 o Agenciji Evropske unije za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice (eu-LISA), o spremembi Uredbe (ES) št. 1987/2006 in Sklepa Sveta 2007/533/PNZ ter o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1077/2011 (UL L 295, 21.11.2018, str. 99–137).

    Glej prečiščeno različico.

    Zadnja posodobitev 20.10.2022

    Na vrh