EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Razmjena podataka iz kaznene evidencije među državama članicama EU-a

Razmjena podataka iz kaznene evidencije među državama članicama EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Okvirna odluka 2009/315/PUP o razmjeni podataka izvučenih iz kaznenih evidencija između država članica EU-a

ČEMU SLUŽI OVA OKVIRNA ODLUKA?

  • Njome se uspostavlja decentralizirani sustav informacijske tehnologije za razmjenu podataka o osuđujućim presudama temeljem baza podataka kaznenih evidencija u svakoj državi članici Europske unije (EU), Europski informacijski sustav kaznene evidencije (ECRIS) (ECRIS).
  • Utvrđuju se opća načela za razmjenu podataka o osuđujućim presudama* među državama članicama EU-a.
  • Definira obveze države članice koja je izrekla osuđujuću presudu i države članice čiji je osuđena osoba državljanin i navodi postupke koje treba slijediti pri odgovoru na zahtjev za podatke o osuđujućim presudama.
  • Primjenjuje se u svim državama članicama EU-a. Izmjene uvedene Direktivom o izmjeni (EU) 2019/884 nisu obvezujuće za Irsku i Dansku. Štoviše, Odluka ECRIS 2009/316/PUP i dalje se primjenjuje (vidjeti sažetak) u tim dvjema državama članicama.
  • Promjenama uvedenima Direktivom o izmjeni (EU) 2019/884 nastoji se osigurati učinkovita razmjena podataka putem ECRIS-a o osuđujućim presudama državljana zemalja izvan EU-a (uključujući osobe bez državljanstva i osobe nepoznatog državljanstva) donesenima u državama članicama. Direktivom se stoga omogućuje da se podaci o takvim osobama zatraže od država članica koje su izrekle osuđujuću presudu, identificiranih pozitivnim rezultatom u sustavu ECRIS-TCN (vidjeti sažetak).
  • Njome se želi spriječiti kriminalce da pobjegnu od svoje prošlosti preseljenjem iz države članice u kojoj su osuđeni u drugu državu članicu. To čini osiguravanjem da su podaci o svim njihovim osuđujućim presudama dostupni kada je to potrebno, bez obzira na to u kojoj su državi članici osuđeni.

KLJUČNE TOČKE

Ciljevi

Ciljevi okvirne odluke jesu:

  • odrediti obvezu za državu članicu koja donosi osuđujuću presudu protiv državljanina druge države članice da prenosi podatke o osuđujućoj presudi u državu članicu čiji je osoba državljanin;
  • definirati obveze države članice čiji je osoba državljanin u pogledu pohrane primljenih podataka o osuđujućim presudama, kao i postupke koje država članica mora slijediti kada odgovara na zahtjeve za informacijama o svojim državljanima;
  • utvrditi niz pravila za razvoj informacijskog sustava razmjene podataka o osuđujućim presudama.

Imenovanje nadležnih tijela

Države članice moraju odrediti središnje tijelo za provedbu zadataka povezanih s razmjenom podataka.

Evidencija osuđujućih presuda i pohranjivanje podataka

Država članica koja donosi osuđujuću presudu mora evidentirati državljanstvo (ili državljanstva) osuđene osobe i, u slučaju državljana EU-a, obavijestiti državu/e članicu/e čiji je državljanin o pojedinostima osuđujuće presude, uključujući podatke o:

  • osuđenoj osobi;
  • vrsti i sadržaju osuđujuće presude; i
  • kaznenom djelu koje je rezultiralo osuđujućom presudom.

Država članica čiji je osuđena osoba državljanin mora pohraniti podatke koji su joj poslani kako bi odgovorila na zahtjeve za podacima o osuđivanju njezinih državljanina. Odgovor bi trebao:

  • uključivati podatke o osudama na njezinom teritoriju i u bilo kojim drugim zemljama; i
  • biti dovršen u roku od 10 radnih dana ili u roku od 20 radnih dana ako je zahtjev podnijela osoba zbog vlastite kaznene evidencije.

Svi podaci iz kaznene evidencije moraju biti pohranjeni isključivo u bazama podataka kojima upravljaju države članice. Središnje tijelo države članice neće imati izravan pristup bazama podataka kaznenih evidencija drugih država članica.

Razmjena podataka

  • Podaci se mogu razmijeniti u svrhu kaznenog postupka ili u bilo koju drugu legitimnu svrhu, npr. provjere prije zapošljavanja. Dok su odgovori za potrebe kaznenog postupka obvezni, one za druge svrhe trebalo bi pružati u skladu s nacionalnim zakonom.
  • Države članice moraju osigurati da osuđujuće presude budu popraćene podacima o državljanstvu ili nacionalnostima osuđene osobe ako su ti podaci dostupni.
  • Kada središnje tijelo države članice primi zahtjev za podacima od bilo kojeg relevantnog nacionalnog tijela, zauzvrat može zatražiti podatke od druge države članice, posebice od države članice čiji je osoba u pitanju državljanin.
  • Kad središnje tijelo države članice primi zahtjev od državljanina druge države članice u vezi s vlastitom kaznenom evidencijom, mora zatražiti podatke od države članice čiji je osoba državljanin i uključiti ih u izdanu potvrdu.
  • Kad državljanin zemlje izvan EU-a od središnjeg tijela države članice zatraži podatke o vlastitoj kaznenoj evidenciji, to središnje tijelo mora poslati zahtjev za ispis podataka i povezanih informacija iz kaznene evidencije samo onim središnjim tijelima država članica koja imaju podatke o kaznenoj evidenciji te osobe; zahtjev mora uključivati takve podatke i povezane informacije u ispisu koji treba izdati dotičnoj osobi.
  • ECRIS dopušta elektroničku razmjenu podataka iz kaznene evidencije; svaka država članica mora provesti tehničke izmjene potrebne za upotrebu standardiziranog formata za elektronički prijenos svih potrebnih podataka drugim državama članicama putem ECRIS-a.
  • Agencija Europske unije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima na području slobode, sigurnosti i pravde (vidjeti sažetak) odgovorna je za održavanje i daljnji razvoj referentnog softvera za implementaciju ECRIS-a.

Provedba

Europska komisija je 2020. objavila izvješće o razmjeni podataka izvučenih iz kaznene evidencije među državama članicama putem ECRIS-a.

OD KADA SE PRIMJENJUJE OKVIRNA ODLUKA?

  • Okvirna odluka primjenjuje se od 27. travnja 2009. Države članice trebale su je uključiti u nacionalno pravo do 27. travnja 2012.
  • Promjene uvedene Direktivom o izmjeni (EU) 2019/884 primjenjuju se u državama članicama (osim Irske i Danske) od 28. lipnja 2022.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Osuđujuća presuda. Svaka pravomoćna odluka kaznenog suda protiv fizičke osobe za kazneno djelo, u mjeri u kojoj se ta odluka upisuje u kaznenu evidenciju države članice koje je izrekla osuđujuću presudu.

GLAVNI DOKUMENT

Okvirna odluka Vijeća 2009/315/PUP od 26. veljače 2009. o organizaciji i sadržaju razmjene podataka iz kaznene evidencije između država članica (SL L 93, 7.4.2009., str. 23.–32.).

Sukcesivne izmjene i dopune Okvirne odluke Komisije 2009/315/PUP uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o razmjeni podataka izvučenih iz kaznene evidencije između država članica putem Europskog informacijskog sustava kaznenih evidencija (ECRIS) (COM (2020) 778 final, 21.12.2020.).

Direktiva (EU) 2019/884 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2009/315/PUP u vezi s razmjenom podataka o državljanima trećih zemalja i u vezi s Europskim informacijskim sustavom kaznene evidencije (ECRIS) te o zamjeni Odluke Vijeća 2009/316/PUP (SL L 151, 7.6.2019., str. 143.–150.).

Uredba (EU) 2019/816 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o uspostavi centraliziranog sustava za utvrđivanje država članica koje imaju podatke o osuđujućim presudama protiv državljana trećih zemalja i osoba bez državljanstva (sustav ECRIS-TCN) za dopunu Europskog informacijskog sustava kaznene evidencije te o izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (SL L 135, 22.5.2019., str. 1.–26.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EU) 2018/1726 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. studenoga 2018. o Agenciji Europske unije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (eu-LISA) te izmjeni Uredbe (EZ) br. 1987/2006 i Odluke Vijeća 2007/533/PUP i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1077/2011 (SL L 295, 21.11.2018., str. 99.–137.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 20.10.2022

Top