EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum med EU in Švico o sistemu trgovanja z emisijami toplogrednih plinov (ETS)

Sporazum med EU in Švico o sistemu trgovanja z emisijami toplogrednih plinov (ETS)

 

POVZETEK:

Sporazum med EU in Švico o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov

Sklep (EU) 2017/2240 o podpisu in o začasni uporabi Sporazuma med EU in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov

Sklep (EU) 2018/219 o sklenitvi Sporazuma med EU in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov

KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA?

  • Namen sporazuma je povezati sistem EU za trgovanje z emisijami (EU ETS) s švicarskim ETS (CHETS). EU meni, da je njen sistem za trgovanje z emisijami (ETS) orodje politike, ki stroškovno učinkovito zmanjšuje emisije toplogrednih plinov. Povezovanje sistemov za trgovanje z emisijami, da se omogoči trgovanje s pravicami do emisije med sistemi, bo pomagalo zgraditi trden mednarodni trg ogljika in dodatno okrepiti prizadevanja pogodbenic, ki sta povezali svoja sistema, za zmanjševanje emisij ter bo tako prispevalo k ciljem Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah.
  • Povezava med obema sistemoma bo začela v celoti delovati šele, ko bo Švica v svojo nacionalno zakonodajo vključila zahtevana pravila, predvsem o vključitvi letalstva v svoj ETS. Vendar pa je Skupni odbor, ustanovljen v okviru tega sporazuma, začel delovati s podpisom sporazuma (november 2017), da se zagotovi usklajevanje med pogodbenicama, vključno glede razvoja v zvezi z začetkom veljavnosti ustreznih švicarskih pravil.

KLJUČNE TOČKE

Zgornja meja in trgovina: kako deluje EU ETS

  • EU ETS, vzpostavljen z Direktivo 2003/87/ES, deluje na podlagi načela „omejevanja emisij in trgovanja z njimi“. Določi se omejitev skupne količine nekaterih toplogrednih plinov, ki jih lahko izpuščajo elektrarne in industrijski obrati, ki jih zajema sistem. Omejitev se sčasoma znižuje, da se zmanjša skupna količina emisij.
  • EU ETS se razen za nepremične naprave uporablja za vse lete med letališči v EU in Evropskem gospodarskem prostoru.
  • Podjetja v okviru omejitve prejmejo ali kupijo pravice do emisij*, s katerimi lahko med seboj po potrebi trgujejo. Pred letom 2021 bi lahko za skladnost s sistemom uporabila tudi omejene količine mednarodnih dobropisov iz različnih projektov za zmanjšanje emisij po svetu. Omejitev skupnega števila razpoložljivih pravic zagotavlja, da ohranijo svojo vrednost.
  • Podjetje mora vsako leto predati dovolj pravic, da pokrije vse svoje emisije, v nasprotnem primeru se naložijo visoke denarne kazni. Če podjetje zmanjša svoje emisije, lahko obdrži prihranjene pravice in z njimi pokrije svoje prihodnje potrebe ali pa jih proda drugemu podjetju, ki mu primanjkuje pravic.
  • Trgovanja prinaša prožnost, ki zagotavlja, da se emisije zmanjšajo tam, kjer je to stroškovno najučinkovitejše. Spodbuja tudi naložbe v čiste, nizkoogljične tehnologije.

Sporazum EU-Švica

  • Sporazum določa ključne cilje in načela ter institucionalno strukturo za povezovanje sistemov trgovanja z emisijami EU in Švice.
  • Ko bo povezava med EU ETS in CH ETS začela delovati, bodo pravice do emisij, ki izvirajo iz enega sistema, upravičene do skladnosti z drugim sistemom.

Osnovna merila

  • Za zagotovitev združljivosti obeh sistemov morajo biti izpolnjena nekatera osnovna merila iz priloge k sporazumu. Ta merila v veliki meri odražajo določbe zakonodaje o EU ETS ali njenih izvedbenih aktov. Kateri koli od sistemov lahko sprejme pravila, ki so strožja od osnovnih meril.
  • Sporazum omogoča možnost prihodnjega razvoja zakonodaje glede povezanih sistemov, ne da bi bila potrebna obsežna ponovna pogajanja, dokler sistema izpolnjujeta osnovne zahteve.

Izmenjava in usklajevanje informacij

Sporazum vzpostavlja postopek za izmenjavo in usklajevanje informacij na pomembnih področjih. S tem se zagotovi pravilno izvajanje sporazuma in nenehna celovitost povezanih sistemov. Ta postopek pogodbenicama omogoča medsebojno obveščanje o razvoju ustrezne zakonodaje.

Letalstvo

  • Sporazum določa, da bo Švica v CH ETS vključila iste določbe o letalstvu, kot so vključene v EU ETS, da bi povezava obeh sistemov za trgovanje z emisijami začela veljati.
  • Letalske operaterje bo upravljala država EGP ali Švica v skladu s pristopom „vse na enem mestu“. To pomeni, da en organ prevzame odgovornost za izvajanje obeh sistemov in bodo operaterji v okviru povezanega sistema morali sodelovati samo z enim organom.
  • Obravnavan je posebni položaj dvonacionalnega letališča Basel, da se prepreči dvojno štetje, če bi Švica sklenila dvostranski sporazum o obsegu vključenih dejavnosti z letališča Basel.

Skupni odbor

Sporazum ustanavlja Skupni odbor kot svojo glavno usmerjevalno strukturo. Skupni odbor:

  • sestavljajo predstavniki obeh pogodbenic in je odgovoren za upravljanje ter pravilno izvajanje sporazuma;
  • ima ključno vlogo v postopku izmenjave in usklajevanja informacij ter pri ocenjevanju, ali pogodbenici še naprej izpolnjujeta osnovna merila;
  • lahko predlaga spremembe členov sporazuma in sprejme spremembe prilog;
  • je začel delovati s podpisom sporazuma v skladu s pogoji sporazuma o začasni uporabi nekaterih členov.

Mehanizem za reševanje sporov

Katera koli pogodbenica lahko spore o razlagi ali uporabi sporazuma predloži v rešitev Skupnemu odboru. Če Skupni odbor spora ne more rešiti v šestih mesecih, ga na zahtevo katere koli pogodbenice predloži Stalnemu arbitražnemu sodišču.

Tehnična pravila

Sporazum poleg načel, ciljev in institucionalnih ureditev vključuje tehnične določbe, ki urejajo delovanje registrov, obračunavanje, prodajo na dražbi, občutljive informacije in varnost.

ZAČETEK VELJAVNOSTI

Sporazum je začel veljati 1. januarja 2020.

OZADJE

Več informacij je na voljo na:

KLJUČNI POJMI

Pravica do emisij: pravica do emisij ene tone ekvivalenta ogljikovega dioksida v določenem obdobju, pri čemer je bila pravica izdana v okviru EU ETS ali CH ETS.

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum med Evropsko unijo in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov (UL L 322, 7.12.2017, str. 3–26).

Sklep Sveta (EU) 2017/2240 z dne 10. novembra 2017 o podpisu, v imenu Unije, in o začasni uporabi Sporazuma med Evropsko unijo in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov (UL L 322, 7.12.2017, str. 1–2).

Sklep Sveta (EU) 2018/219 z dne 23. januarja 2018 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov (UL L 43, 16.2.2018, str. 1–2).

POVEZANI DOKUMENTI

Obvestilo o začetku veljavnosti Sporazuma med Evropsko unijo in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov (UL L 330, 20.12.2019, str. 1).

Sklep Sveta (EU) 2018/1279 z dne 18. septembra 2018 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Skupnem odboru, ustanovljenem na podlagi Sporazuma med Evropsko unijo in Švicarsko konfederacijo o povezavi njunih sistemov trgovanja z emisijami toplogrednih plinov, glede sprejetja njegovega poslovnika (UL L 239, 24.9.2018, str. 8–13).

Direktiva 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. oktobra 2003 o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti in o spremembi Direktive Sveta 96/61/ES (UL L 275, 25.10.2003, str. 32–46).

Nadaljnje spremembe Direktive 2003/87/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Sklep Sveta (EU) 2015/1339 z dne 13. julija 2015 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, spremembe iz Dohe Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja in skupnem izpolnjevanju obveznosti v okviru te spremembe (UL L 207, 4.8.2015, str. 1–5).

Sprememba iz Dohe Kjotskega protokola (UL L 207, 4.8.2015, str. 6–14).

Okvirna konvencija Združenih narodov o spremembi podnebja (UL L 33, 7.2.1994, str. 13–28).

Pariški sporazum (UL L 282, 19.10.2016, str. 4–18).

Sklep Sveta (EU) 2016/1841 z dne 5. oktobra 2016 o sklenitvi Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije (UL L 282, 19.10.2016, str. 1–3).

Zadnja posodobitev 17.01.2020

Top