Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropski obrambni akcijski načrt

Evropski obrambni akcijski načrt

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2016) 950 final) – Evropski obrambni akcijski načrt

Člen 42 Pogodbe o Evropski uniji

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

  • Namen tega sporočila je:
    • izboljšati učinkovitost izdatkov za obrambne zmogljivosti držav Evropske unije (EU);
    • združiti vire za izboljšanje varnosti državljanov EU;
    • ustvariti bolj konkurenčno in inovativno industrijsko bazo v obrambnem sektorju.
  • Člen 42 Pogodbe o Evropski uniji opredeljuje delovanje skupne varnostne in obrambne politike EU. Zajema vrsto vidikov, ki segajo od sprejemanja odločitev in vloge Evropske obrambne agencije do klavzule o vzajemni pomoči.

KLJUČNE TOČKE

Akcijski načrt je razčlenjen na 3 dele:

  • 1.

    ustanovitev Evropskega obrambnega sklada z dvema strukturama financiranja:

    • raziskave: skupaj 90 milijonov EUR do leta 2020, nato 500 milijonov EUR na leto po letu 2020 za financiranje skupnih raziskav na področju inovativnih obrambnih tehnologij (npr. elektronike, šifrirane programske opreme ali robotike);
    • zmogljivosti: približno 5 milijard EUR na leto (Evropska komisija bo podala natančnejšo oceno) za omogočanje skupne nabave določenih sredstev državam EU (npr. tehnologij brezpilotnih letal ali helikopterjev) zaradi zmanjšanja stroškov. O zmogljivostih bi odločale države EU, ki bi bile zanje tudi odgovorne.
    • Prednostne naloge Obrambnega sklada bo določal usklajevalni odbor, ki ga bodo sestavljale države EU, visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, Evropska obrambna agencija, Komisija in ključni akterji industrije;
  • 2.

    spodbujanje naložb v obrambno dobavno verigo: Komisija bo podprla prizadevanja Evropske investicijske banke za izboljšanje dostopa do financiranja za obrambno dobavno verigo, katere glavni steber so predvsem mala in srednje velika podjetja. Poleg tega bo Komisija prek okvira za sektorsko sodelovanje na področju znanj in spretnosti podpirala sodelovanje v obrambnem sektorju za zagotovitev pravih znanj in spretnosti za ustvarjanje inovacij;

  • 3.

    krepitev enotnega trga EU za obrambo: Komisija bo za pomoč pri odpravi razdrobljenosti in zagotavljanju večje konkurenčnosti v obrambni industriji sprejela ukrepe za izboljšanje vseevropske konkurence za javna naročila na področju obrambe. Podjetja bi lahko enostavneje delovala čezmejno, države EU pa bi imele največji možni izkoristek. Komisija za dosego tega predlaga izboljšanje izvajanja direktive o javnih naročilih in direktive o prenosih.

Druge ključne točke:

OZADJE

  • Kot skupnost imajo države EU drugi največji delež izdatkov za vojaške namene na svetu (takoj za ZDA). Vendar pa večina javnih naročil na področju obrambe poteka na nacionalni ravni, zaradi česar problemi, kot so podvajanje, pomanjkljiva interoperabilnost in tehnološke vrzeli, še naprej ovirajo učinkovitost vojaških zmogljivosti EU.
  • Medtem ko države zunaj EU povečujejo svoje izdatke za vojaške namene, jih države EU v povprečju zmanjšujejo.
  • Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Evropski obrambni akcijski načrt (COM(2016) 950 final,, z dne 30. novembra 2016).

Prečiščena različica Pogodbe o Evropski uniji – Naslov V – Splošne določbe o zunanjem delovanju Unije in posebne določbe o skupni zunanji in varnostni politiki – Poglavje 2 – Posebne določbe o skupni zunanji in varnostni politiki – Oddelek 2 – Določbe o skupni varnostni in obrambni politiki – člen 42 (prejšnji člen 17 PEU) (UL C 202, 7.6.2016, str. 38–39).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2009/81/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o usklajevanju postopkov za oddajo nekaterih naročil gradenj, blaga in storitev, ki jih oddajo naročniki na področju obrambe in varnosti, ter spremembi direktiv 2004/17/ES in 2004/18/ES (UL L 216, 20.8.2009, str. 76–136).

Nadaljnje spremembe Direktive 2009/81/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Direktiva 2009/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. maja 2009 o poenostavitvi pogojev za prenose obrambnih proizvodov znotraj Skupnosti (UL L 146, 10.6.2009, str. 1–36).

Glejte prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 17.07.2017

Top