Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zagotavljanje spoštovanja pravic delavcev, ko delajo v tujini

Zagotavljanje spoštovanja pravic delavcev, ko delajo v tujini

 

POVZETEK:

Direktiva 2014/54/EU o ukrepih za lažje uresničevanje pravic, podeljenih delavcem v okviru prostega gibanja delavcev

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Ena od številnih pravic posameznikov v Evropski uniji (EU) je možnost življenja in dela v drugi državi članici EU. Ta zakonodaja zagotavlja obstoj nacionalnih pravnih sredstev, ki so na voljo delavcem ali njihovim družinam, kadar menijo, da so njihove pravice zlorabljene.

KLJUČNE TOČKE

Načela prostega gibanja in nediskriminacije v EU zagotavljajo ljudem, ki delajo v tujini, enake pravice iz delovnega razmerja kot državljanom teh držav. Te so določene v Uredbi (EU) št. 492/2011 (glej povzetek).

Pravice delavcev

  • dostop do zaposlitve in jasni delovni pogoji glede plačila, odpuščanja ter zdravja in varnosti pri delu,
  • dostop do socialnih in davčnih ugodnosti,
  • dostop do usposabljanja, nastanitve, izobraževanja in vajeništva,
  • članstvo v sindikatih,
  • pomoč, ki jo nudijo zavodi za zaposlovanje.

Varstvo teh pravic

Direktiva od nacionalnih organov zahteva, da zagotovijo, da bodo sodni postopki na voljo vsem delavcem EU, ki menijo, da so na kakršen koli način po krivici postali žrtve diskriminacije. Poleg tega lahko organizacije, združenja, sindikati in organi delodajalcev, ki so vključeni v izvajanje Direktive, zastopajo ali nudijo podporo delavcem EU in njihovim družinam pri kakršnem koli pravnem postopku, ki bi ga lahko uvedli.

Spodbujanje enakega obravnavanja

Vsaka država članica lahko določi najmanj eno organizacijo ali osrednjo točko, ki delavcem in njihovim družinam zagotavlja, da zaradi državljanstva ne bodo trpeli diskriminacije ali neupravičenega omejevanja svoje pravice, da delajo tam, kjer želijo.

Te organizacije morajo:

  • zagotavljati neodvisno pravno in drugo pomoč, ki mora biti brezplačna za tiste, ki si je ne morejo privoščiti v skladu z nacionalno prakso;
  • delovati kot kontaktna točka za podobne nacionalne organizacije v drugih državah članicah in sodelovati z informacijskimi in podpornimi službami v EU, kot sta Tvoja Evropa in Solvit;
  • opravljati ali naročiti neodvisne raziskave in analize v zvezi z neupravičenim omejevanjem in diskriminacijo;
  • pripravljati priporočila za boj proti diskriminaciji.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 20. maja 2014, države članice pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 21. maja 2016.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2014/54/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o ukrepih za lažje uresničevanje pravic, podeljenih delavcem v okviru prostega gibanja delavcev (UL L 128, 30.4.2014, str. 8–14).

POVEZANI DOKUMENTI

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru o izvajanju Direktive 2014/54/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o ukrepih za lažje uresničevanje pravic, podeljenih delavcem v okviru prostega gibanja delavcev (COM(2018) 789 final, 4.12.2018).

Uredba (EU) št. 492/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. aprila 2011 o prostem gibanju delavcev v Uniji (UL L 141, 27.5.2011, str. 1–12).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 492/2011 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 28.10.2021

Top