Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0127

    Začetne formule za dojenčke in nadaljevalne formule – sestava in informacije

    Začetne formule za dojenčke in nadaljevalne formule – sestava in informacije

     

    POVZETEK:

    Delegirana uredba (EU) 2016/127 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 609/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede posebnih zahtev za sestavo in informacije pri začetnih formulah za dojenčke in nadaljevalnih formulah ter glede zahtev za informacije o hranjenju dojenčkov in majhnih otrok

    KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

    • Ta uredba dopolnjuje Uredbo (EU) št. 609/2013 o živilih za posebne skupine, ki od Evropske komisije zahteva, da sprejme pravila o sestavi in označevanju začetnih formul za dojenčke* in nadaljevalnih formul* z delegiranim aktom in na podlagi najnovejšega znanstvenega mnenja.
    • Prepoveduje prehranske in zdravstvene trditve na začetnih formulah za dojenčke, da se zaščiti in spodbuja dojenje.
    • Nacionalnim organom pomaga pri boljšem spremljanju trga z začetnimi formulami za dojenčke s pravili o dodatnem obveščanju.

    KLJUČNE TOČKE

    Začetna formula za dojenčke ali nadaljevalna formula, ki ni v celoti izdelana iz beljakovin kravjega ali kozjega mleka, mora imeti imena, kot so določena za vsak uradni jezik Evropske unije (EU). V slovenščini se imenujeta „začetna formula za dojenčke“ in „nadaljevalna formula“.

    Sestavine

    Začetne formule za dojenčke in nadaljevalne formule:

    • morajo biti skladne s to uredbo in z drugimi ustreznimi pravili zakonodaje EU o živilih, vključno z Uredbo (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom;
    • izpolnjevati zahteve za sestavo iz uredbe, ki se uporabljajo za proizvode, ki so pripravljeni za uporabo in se tržijo kot taki, ali za proizvode, ki so pripravljeni za uporabo po pripravi v skladu s proizvajalčevimi navodili;
    • za pripravo ne smejo zahtevati nič drugega razen dodajanja vode za pripravo v skladu s proizvajalčevimi navodili;
    • morajo biti izdelane iz virov beljakovin, kot so določeni v uredbi, in drugih živilskih sestavin, za katere splošno sprejeti znanstveni podatki kažejo, da so primerne za dojenčke od njihovega rojstva (za začetne formule za dojenčke) ali dojenčke, starejše od šestih mesecev (za nadaljevalne formule);
    • ne smejo vsebovati ostankov v vrednostih, višjih od 0,01 mg/kg za aktivno snov, z nekaterimi izjemami;
    • ne smejo biti izdelane iz kmetijskih proizvodov, pri proizvodnji katerih se uporabljajo pesticidi, ki vsebujejo prepovedane snovi iz uredbe, za katere se za namene preverjanja uporablja mejna vrednost ostankov.

    Razen začetnih formul za dojenčke se noben proizvod ne sme tržiti ali kako drugače predstavljati kot primeren, da zadovoljuje prehranske potrebe normalnih zdravih dojenčkov v prvih mesecih življenja.

    Živilske informacije

    Formule morajo biti skladne z Uredbo (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, dodane pa so jim naslednje informacije:

    • za začetno formulo za dojenčke:
      • izjava, da je proizvod primeren za dojenčke od rojstva, če jih matere ne dojijo;
      • „pomembno obvestilo“ (vključeno tudi v morebitno oglaševanje) o večvrednosti dojenja in izjava s priporočilom, da se proizvod uporablja samo po nasvetu strokovnjaka;
    • za nadaljevalno formulo:
      • izjava, da je proizvod primeren samo za dojenčke, starejše od šestih mesecev, samo kot del raznovrstne prehrane, da se ne sme uporabljati kot nadomestek za materino mleko v prvih šestih mesecih življenja in da se odločitev o začetku uporabe dopolnilne hrane sprejme samo po nasvetu strokovnjakov ob upoštevanju individualnih posebnih potreb za rast in razvoj dojenčka;
    • navodila za pripravo, shranjevanje in odstranjevanje proizvoda ter opozorilo pred tveganji za zdravje pri nepravilni pripravi in shranjevanju.

    Pri označevanju, predstavitvi in oglaševanju začetnih formul za dojenčke in nadaljevalnih formul je treba zagotoviti potrebne podatke o pravilni uporabi proizvodov. Ne smejo odvračati od dojenja, zagotovljeni podatki pa morajo preprečevati vsakršno tveganje zamenjave med začetnimi formulami za dojenčke in nadaljevalnimi formulami.

    Poleg podatkov iz Uredbe (EU) št. 1169/2011 mora obvezna označba hranilne vrednosti za začetne formule za dojenčke in nadaljevalne formule navajati vsebnost v proizvodu vsakega minerala in vsakega vitamina iz prilog k tej uredbi razen molibdena in vsebnosti soli.

    Obvezna označba hranilne vrednosti se lahko dopolni z vsebnostjo sestavnih delov beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob ter razmerjem med sirotkinimi beljakovinami in kazeinom ter vsebnostjo drugih snovi iz prilog k tej uredbi ali Uredbi (EU) št. 609/2013.

    Na začetnih formula za dojenčke se ne smejo navesti prehranske in zdravstvene trditve.

    Izjava „samo laktoza“ se lahko uporablja samo, če je laktoza edini ogljikov hidrat v proizvodu. Izjava „brez laktoze“ se lahko uporablja samo, če vsebnost laktoze v proizvodu ni večja od 2,5 mg/100 kJ (10 mg/100 kcal).

    Če se izjava „brez laktoze“ uporablja za formule, izdelane iz virov beljakovin, ki niso izolati sojinih beljakovin, jo mora spremljati izjava „ni primerno za dojenčke z galaktozemijo*“. Izjava „vsebuje dokozaheksaenojsko kislino (DHA)*“ ali „vsebuje DHK“ (kot zahteva zakonodaja za vse začetne formule za dojenčke) se lahko uporablja le za začetne formule za dojenčke, ki se dajo v promet pred 22. februarjem 2025.

    Oglaševanje in promocija

    Oglaševanje začetnih formul za dojenčke, ki sme vsebovati samo znanstvene informacije in dejstva, se omeji na publikacije, specializirane za nego dojenčkov, ter znanstvene publikacije. Države članice EU lahko uporabijo strožja pravila, kot je prepoved takšnega oglaševanja. Oglaševanje ne sme namigovati ali ustvarjati prepričanja, da je hranjenje po steklenički enakovredno ali boljše od dojenja.

    Nista dovoljena oglaševanje na prodajnih mestih in dajanje brezplačnih vzorcev ali drugega reklamnega gradiva za pospeševanje prodaje začetnih formul za dojenčke neposredno potrošniku.

    Informacije o hranjenju

    Države članice morajo zagotoviti, da se zagotovijo objektivne informacije o hranjenju dojenčkov in majhnih otrok. Informativno in izobraževalno gradivo mora vključevati jasne informacije o:

    • prednostih in večvrednosti dojenja;
    • prehrani mater ter pripravi na dojenje in njegovem ohranjanju;
    • možnih negativnih učinkih na dojenje pri uvedbi delnega hranjenja po steklenički;
    • težavnosti spremembe odločitve za nedojenje;
    • pravilni uporabi začetnih formul za dojenčke, kadar je to potrebno.

    Take informacije morajo vključevati tudi socialne in finančne posledice uporabe začetnih formul za dojenčke, tveganje za zdravje zaradi neprimerne prehrane ali načinov hranjenja in zlasti tveganje za zdravje zaradi nepravilne uporabe začetnih formul za dojenčke. Ne sme vsebovati nobenih slik, ki bi lahko idealizirale uporabo začetnih formul za dojenčke.

    Obvestilo

    Ko se da v promet začetna formula za dojenčke, mora nosilec živilske dejavnosti obvestiti nacionalne organe o informacijah na označbi tako, da pošlje vzorec uporabljenega označevanja in vse ustrezne informacije, ki so potrebne, da se dokaže skladnost z uredbo. To velja tudi za nadaljevalne formule, ki so izdelane iz beljakovinskih hidrolizatov ali vsebujejo nekatere snovi.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    Uporablja se od 22. februarja 2020, razen pravil o začetnih formulah za dojenčke in nadaljevalnih formulah, izdelanih iz beljakovinskih hidrolizatov, ki se uporabljajo od 22. februarja 2022.

    OZADJE

    Več informacij je na voljo na strani:

    KLJUČNI POJMI

    Začetna formula za dojenčke. Živilo, namenjeno za dojenčke (otroke, mlajše od 12 mesecev) v prvih mesecih življenja, ki samo po sebi zadovoljuje prehranske potrebe takih dojenčkov do uvedbe ustrezne dopolnilne hrane.
    Nadaljevalna formula. Živilo, namenjeno za dojenčke ob začetku uvajanja ustrezne dopolnilne hrane, ki predstavlja pretežni tekoči del vse bolj raznolike prehrane takih dojenčkov.
    Galaktozemija. Stanje, pri katerem dojenček ne more zaužiti galaktoze, ene od sestavin laktoze, sladkorja v mleku.
    Dokozaheksaenojska kislina (DHA). Maščobne kisline, ki se naravno nahajajo v materinem mleku in so pomembne za zgodnji razvoj možganov in oči.

    GLAVNI DOKUMENT

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/127 z dne 25. septembra 2015 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 609/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede posebnih zahtev za sestavo in informacije pri začetnih formulah za dojenčke in nadaljevalnih formulah ter glede zahtev za informacije o hranjenju dojenčkov in majhnih otrok (UL L 25, 2.2.2016, str. 1).

    Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2016/127 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

    POVEZANI DOKUMENTI

    Uredba (EU) št. 609/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o živilih, namenjenih dojenčkom in majhnim otrokom, živilih za posebne zdravstvene namene in popolnih prehranskih nadomestkih za nadzor nad telesno težo ter razveljavitvi Direktive Sveta 92/52/EGS, direktiv Komisije 96/8/ES, 1999/21/ES, 2006/125/ES in 2006/141/ES, Direktive 2009/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter uredb Komisije (ES) št. 41/2009 in (ES) št. 953/2009 (UL L 181, 29.6.2013, str. 35).

    Glej prečiščeno različico.

    Uredba (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, spremembah uredb (ES) št. 1924/2006 in (ES) št. 1925/2006 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Komisije 87/250/EGS, Direktive Sveta 90/496/EGS, Direktive Komisije 1999/10/ES, Direktive 2000/13/ES Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Komisije 2002/67/ES in 2008/5/ES in Uredbe Komisije (ES) št. 608/2004 (UL L 304, 22.11.2011, str. 18).

    Glej prečiščeno različico.

    Uredba (ES) št. 1924/2006 Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o prehranskih in zdravstvenih trditvah na živilih (UL L 404, 30.12.2006, str. 9).

    Glej prečiščeno različico.

    Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L 31, 1.2.2002, str. 1).

    Glej prečiščeno različico.

    Zadnja posodobitev 30.03.2023

    Na vrh