Uporaba evidenc o potnikih za preprečevanje terorizma in hudih kaznivih dejanj
POVZETEK:
Direktiva (EU) 2016/681 o uporabi podatkov iz evidence podatkov o potnikih za preprečevanje, odkrivanje, preiskovanje in pregon terorističnih in hudih kaznivih dejanj
KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?
- Njen namen je ureditev prenosa podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR) na mednarodnih letih od letalskih prevoznikov v države članice Evropske unije (EU).
- Ureja tudi obdelavo teh podatkov s strani pristojnih organov v državah članicah.
KLJUČNE TOČKE
Kaj so podatki iz evidence podatkov o potnikih?
Sestavljeni so iz informacij v rezervaciji, ki jih shranjujejo letalski prevozniki v svojih sistemih za rezervacije in nadzor odhodov. Zbrane informacije vključujejo:
- datume potovanja,
- načrt potovanja,
- informacije o vozovnici,
- kontaktne podatke.
- uporabljeno plačilno sredstvo,
- informacije o prtljagi.
Področje uporabe
- Vsaka država članica mora ustanoviti enoto za informacije o potnikih. Ta je odgovorna za:
Letalski prevozniki morajo enotam za informacije o potnikih v državah članicam zagotoviti podatke iz evidence podatkov o potnikih za lete s prihodom v EU ali odhodom iz nje. Državam članicam tudi omogoča – vendar ne zahteva – zbiranje podatkov iz evidence podatkov o potnikih, ki se nanašajo na izbrane lete znotraj EU.
Obdelava
Zbrani podatki se lahko obdelujejo le za preprečevanje, odkrivanje, preiskovanje in pregon kaznivih dejanj terorizma in hudih kaznivih dejanj. Podatki se smejo obdelovati le v naslednjih primerih:
- za ocenjevanje potnikov pred prihodom po vnaprej določenih merilih tveganja in glede na ustrezne podatkovne zbirke kazenskega pregona;
- za uporabo v posebnih preiskavah/pregonih;
- kot vhodni podatek v razvoju meril za ocenjevanje tveganja.
Prenos in izmenjava informacij
- Države članice ne smejo imeti dostopa do zbirk podatkov letalskih prevoznikov.
- Letalski prevoznik pošlje podatke iz evidence podatkov o potnikih enoti za informacije o potnikih v zadevni državi članici.
- Ko je to potrebno in ustrezno, mora država članica priskrbeti podatke o identificirani osebi iz evidence podatkov o potnikih pristojnim organom v drugi državi članici.
- Podatki iz evidence podatkov o potniku se lahko prenesejo v državo zunaj EU pod določenimi posebnimi pogoji.
Shranjevanje
- Podatke, ki jih zagotovijo letalski prevozniki, mora enota za informacije o potnikih hraniti v podatkovni zbirki pet let od časa njihovega prenosa v državo članico, v katero so prileteli ali iz nje odleteli.
- Po šestih mesecih je treba prenesene podatke „depersonalizirati“, da se zakrijejo nekatere informacije; ki vključujejo:
- ime,
- naslov in kontaktne podatke,
- vse podatke o plačilu, vključno z naslovom za izstavitev računa.
- Razkritje popolnih podatkov iz evidence podatkov o potnikih po tem šestmesečnem obdobju je dovoljeno le, če:
- se utemeljeno domneva, da je to potrebno, da bi odgovorili na zahteve pristojnih organov ali Agencije Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj po podatkih iz evidence podatkov o potnikih za vsak primer posebej;
- je to odobril sodni ali drug nacionalni organ, ki je v skladu z nacionalnim pravom pristojen za preverjanje, ali so izpolnjeni pogoji za razkritje.
Prenos podatkov iz evidence podatkov o potnikih v države zunaj EU
- Tretji del naslova III Sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom (glej povzetek) obravnava vprašanje prenosa, obdelave in uporabe podatkov iz evidence podatkov o potnikih v zvezi z leti med EU in Združenim kraljestvom. Določa tudi pravila za policijsko in pravosodno sodelovanje v kazenskih zadevah med Združenim kraljestvom in EU v zvezi s podatki iz evidence podatkov o potnikih.
- EU je sporazume o prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih podpisala tudi z Avstralijo in Združenimi državami.
OD KDAJ SE TA PRAVILA UPORABLJAJO?
Direktivo je bilo treba prenesti v nacionalno zakonodajo do 25. maja 2018.
OZADJE
Sodišče potrjuje skladnost direktive o evidenci podatkov o potnikih glede na pravice, ki jih zagotavlja Listina EU o temeljnih pravicah, vendar določa tudi nekatere omejitve pri uporabi Direktive (EU) 2016/681, medtem ko odloči, da je številna pravila te direktive treba razlagati restriktivno (glej sodbo Sodišča).
Več informacij je na voljo na strani:
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva (EU) 2016/681 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. aprila 2016 o uporabi podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR) za preprečevanje, odkrivanje, preiskovanje in pregon terorističnih in hudih kaznivih dejanj (UL L 119, 4.5.2016, str. 132–149).
POVEZANI DOKUMENTI
Sporazum o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani (UL L 149, 30.4.2021, str. 10–2539).
Sporazum med Združenimi državami Amerike in Evropsko unijo o uporabi in prenosu evidenc podatkov o potnikih ministrstvu Združenih držav za domovinsko varnost (UL L 215, 11.8.2012, str. 5–14).
Sporazum med Evropsko unijo in Avstralijo o obdelavi in prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR) s strani letalskih prevoznikov Avstralski carinski in mejni službi (UL L 186, 14.7.2012, str. 4–16).
Zadnja posodobitev 28.09.2022