Vyberte si experimentálne prvky, ktoré chcete vyskúšať

Tento dokument je výňatok z webového sídla EUR-Lex

Dokument 31965R0019

Pravila EU o usklajenih ravnanjih in sporazumih med podjetji

Pravila EU o usklajenih ravnanjih in sporazumih med podjetji

 

POVZETEK:

Uredba št. 19/65/EGS o uporabi člena pogodb EU za nekatere vrste sporazumov in usklajenih ravnanj med podjetji

Člen 101 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) – pravila konkurence, ki se uporabljajo za podjetja

KAJ JE NAMEN ČLENA 101 PDEU IN TE UREDBE?

Člen 101(1) PDEU1 prepoveduje sporazume in usklajena ravnanja* med podjetji in skupinami podjetij, ki bi lahko prizadeli trgovino med državami EU in katerih cilj je preprečevanje, omejevanje ali izkrivljanje konkurence na enotnem trgu EU.

Člen 101 (2) določa, da so vsi sporazumi, ki spadajo na področje uporabe člena 101(1), nični, če niso izvzeti na podlagi člena 101(3).

Člen 101(3) pa omogoča izvzetja iz tega pravila, če ti sporazumi ali ravnanja:

  • prispevajo k izboljšanju proizvodnje ali distribucije blaga ali
  • k pospeševanju tehničnega ali gospodarskega napredka in
  • potrošnikom zagotavljajo pravičen delež doseženih koristi.

V uredbi se člen 101(3) PDEU uporablja za določene vrste sporazumov in usklajenih ravnanj med podjetji, katerih koristi za konkurenco so večji od njihovega protikonkurenčnega učinka.

1 Opomba: člen 101 je prejšnji člen 81 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, kakor je bila spremenjena z Amsterdamsko pogodbo. Pred tem je to bil člen 85 Rimske pogodbe.

KLJUČNE TOČKE

Ta uredba pooblašča Evropsko komisijo, da z uredbo uporablja člen 101(3) PDEU za določene skupine vertikalnih sporazumov* in ustrezna usklajena ravnanja, ki spadajo na področje uporabe člena 101(1) PDEU.

Določa pogoje, pod katerimi lahko Komisija po posvetovanju z zainteresiranimi stranmi in Svetovalnim odborom za omejevalna ravnanja in prevladujoče položaje sprejme uredbo, s katero razglasi, da se člen 101(1) ne uporablja za posamezni primer ali skupine sporazumov, ki:

  • so sklenjeni med dvema ali več podjetji, od katerih vsako posluje na različni stopnji proizvodnje ali distribucijske verige, in ki se nanašajo na pogoje, po katerih lahko stranke kupujejo, prodajajo ali preprodajajo neko blago ali storitve;
  • so sklenjeni le med dvema strankama in vključujejo omejitve, naložene v zvezi s pridobitvijo ali uporabo pravic industrijske lastnine, zlasti patentov, uporabnih modelov, vzorcev ali blagovnih znamk, ali v zvezi s pravicami, ki izhajajo iz pogodb o prenosu ali pravici do uporabe proizvodne metode ali znanja glede uporabe ali izvajanja industrijskih procesov.

Uredba Komisije opredeljuje skupine sporazumov, za katere velja, in določa omejitve ali določbe, ki jih sporazumi ne smejo vsebovati. Enaka pravila veljajo za skupine usklajenih ravnanj.

Uredba lahko določa tudi pogoje, ki lahko vodijo v izvzetje iz njene uporabe določenih vzporednih mrež podobnih sporazumov ali usklajenih ravnanj, delujočih na določenem trgu.

Take uredbe:

  • se sprejmejo za določeno obdobje;
  • se lahko razveljavijo ali spremenijo, če so se spremenile okoliščine, na katerih temeljijo;
  • se lahko izda z veljavnostjo za nazaj.

Po objavi zelene knjige Komisije o vertikalnih omejitvah v politiki konkurence EU leta 1997 sta bili spremenjeni Uredba 19/65 in Uredba št. 17/62 (prva uredba o politiki konkurence EU, sprejeta za izvajanje členov 85 in 86 Rimske pogodbe), da bi utrdili pot za eno uredbo o skupinskih izjemah za vertikalne sporazume o dobavi in distribuciji (Uredba (EU) št. 330/2010).

Komisija je izdala tudi smernice o vertikalnih omejitvah, ki pojasnjujejo pogoje za uporabo uredbe o skupinskih izjemah.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uredba se uporablja od 6. marca 1965.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Usklajena ravnanja: ravnanja, ki so ne glede na sklenjen formalni sporazum med stranmi ali brez njega protikonkurenčna. Lahko so posledica neposrednega ali posrednega stika med podjetji, katerih namen je vplivati na ravnanja trga ali konkurenci razkriti predvideno ravnanje v prihodnosti.
Vertikalni sporazumi: sporazumi med podjetji, ki poslujejo na različnih stopnjah dobavne verige, na primer, če eno podjetje drugemu podjetju dobavlja proizvodni material.

GLAVNA DOKUMENTA

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del – Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov VII – Skupna pravila o konkurenci, obdavčitvi in približevanju zakonodaje – Poglavje 1 – Pravila o konkurenci – Oddelek 1 – Pravila za podjetja – Člen 101 (prejšnji člen 81 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 88–89).

Uredba Sveta št. 19/65/EGS z dne 2. marca 1965 o uporabi člena 85(3) Pogodbe za nekatere skupine sporazumov in usklajenih ravnanj (posebna izdaja v slovenščini: poglavje 8 zvezek 1, str. 11–13).

Nadaljnje spremembe Uredbe št. 19/65/EGS so vključene v osnovno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Smernice o vertikalnih omejitvah (UL C 130, 19.5.2010, str. 1–46).

Uredba Komisije (EU) št. 330/2010 z dne 20. aprila 2010 o uporabi člena 101(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije za skupine vertikalnih sporazumov in usklajenih ravnanj (UL L 102, 23.4.2010, str. 1–7).

Glej prečiščeno različico.

Zelena knjiga o vertikalnih omejitvah v politiki konkurence ES (COM(96) 721 final z dne 20. januarja 1997).

Svet EGS: Uredba št. 17: Prva Uredba o izvajanju členov 85 in 86 Pogodbe (posebna izdaja v slovenščini: poglavje 8 zvezek 1, str. 3–10).

Glejte prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 08.01.2019

Na vrh