Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0402

    Sklep Komisije (EU) 2018/402 z dne 13. marca 2018 o ustanovitvi Evropske svetovalne skupine za Evropski organ za delo (Besedilo velja za EGP in Švico. )

    C/2018/1505

    UL L 72, 15.3.2018, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2018/402/oj

    15.3.2018   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 72/20


    SKLEP KOMISIJE (EU) 2018/402

    z dne 13. marca 2018

    o ustanovitvi Evropske svetovalne skupine za Evropski organ za delo

    (Besedilo velja za EGP in Švico)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti členov 46 in 48, člena 53(1), člena 62 in člena 91(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Predsednik Juncker je v govoru o stanju v Uniji 2017 (1) predlagal ustanovitev Evropskega organa za delo, ki bi okrepil pravičnost na notranjem trgu ter zagotovil, da se predpisi EU o mobilnosti delavcev izvršujejo pravično, preprosto in učinkovito.

    (2)

    Komisija je 13. marca 2018 predlagala ustanovitev Evropskega organa za delo (2), ki naj bi države članice in Komisijo podpiral pri zagotavljanju lažjega dostopa posameznikom in delodajalcem do informacij o njihovih pravicah in obveznostih ter do zadevnih storitev pri čezmejni mobilnosti delovne sile, spodbujal sodelovanje med državami članicami pri čezmejnem izvrševanju zadevnega prava Unije ter posredoval in lajšal iskanje rešitev v čezmejnih sporih ali pri motnjah na trgu dela.

    (3)

    Ustanoviti bi bilo treba svetovalno skupino, pristojno za svetovanje in pomoč Komisiji glede hitre ustanovitve in prihodnjega delovanja Evropskega organa za delo, ki bi se morala imenovati Evropska svetovalna skupina za Evropski organ za delo (v nadaljnjem besedilu: Skupina). Skupina sicer ne bo sodelovala v zakonodajnem postopku za sprejetje predlagane uredbe o ustanovitvi Evropskega organa za delo, bi pa morala pomagati postaviti temelje za njegovo ustanovitev.

    (4)

    Med poglavitnimi nalogami Skupine bi morala biti omogočanje izmenjave dobrih praks in izkušenj pri sodelovanju na področjih čezmejne mobilnosti delovne sile in koordinacije sistemov socialne varnosti, pri čemer bi lahko Evropski organ za delo to nalogo nadalje razvijal, ter preučevanje splošnih in načelnih vprašanj ter konkretnih težav pri izvajanju zadevnega prava Unije. Skupina bi morala poleg tega pomagati opredeljevati, kako lahko relevantni obstoječi organi, tudi agencije EU, sodelujejo pri ustanovitvi in dobrem delovanju Evropskega organa za delo ter k temu prispevajo.

    (5)

    Skupini bi morala predsedovati Komisija (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje), sestavljati pa bi jo morali predstavniki organov držav članic na višji ravni, socialnih partnerjev na ravni Unije, Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound), Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja (Cedefop), Evropske fundacije za usposabljanje (ETF) in Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA). Socialni partnerji na ravni Unije bi morali v enaki meri zastopati sindikate in organizacije delodajalcev.

    (6)

    Državam Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA) in Agenciji Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj (Europol) bi bilo treba dodeliti status opazovalk.

    (7)

    Skupina bi morala sodelovati z obstoječimi organi na področju mobilnosti delovne sile in koordinacije sistemov socialne varnosti.

    (8)

    Za člane in opazovalke Skupine bi bilo treba določiti pravila o razkrivanju informacij.

    (9)

    Osebne podatke bi bilo treba obdelovati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (3).

    (10)

    Ta sklep bi se moral uporabljati do ustanovitve Evropskega organa za delo –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Predmet urejanja

    Ustanovi se Evropska svetovalna skupina za Evropski organ za delo (v nadaljnjem besedilu: Skupina).

    Člen 2

    Naloge

    Skupina svetuje in pomaga Komisiji (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje) glede hitre ustanovitve in prihodnjega delovanja Evropskega organa za delo.

    Med nalogami Skupine so zlasti:

    (a)

    lajšanje sodelovanja med nacionalnimi organi in zainteresiranimi stranmi ter svetovanje Komisiji glede hitre ustanovitve in prihodnjega operativnega delovanja Evropskega organa za delo;

    (b)

    preučevanje splošnih in načelnih vprašanj ter konkretnih težav pri izvajanju zakonodaje Unije o čezmejni mobilnosti delovne sile in koordinaciji sistemov socialne varnosti ter njihovega učinka na dejavnosti Evropskega organa za delo;

    (c)

    izmenjava mnenj o dobrih praksah in primerih dobrega sodelovanja na področju čezmejne mobilnosti delovne sile in koordinacije sistemov socialne varnosti ter opredeljevanje takih praks in primerov z namenom razvoja dejavnosti Evropskega organa za delo;

    (d)

    opredeljevanje načina sodelovanja obstoječih organov, tudi decentraliziranih agencij EU, pri ustanovitvi in dobrem delovanju Evropskega organa za delo ter njihovega prispevka k temu.

    Člen 3

    Članstvo

    1.   Skupino sestavljajo:

    po en predstavnik vsake države članice,

    šest predstavnikov socialnih partnerjev na ravni Unije, ki v enaki meri zastopajo sindikate in organizacije delodajalcev,

    po en predstavnik vsake agencije EU na področju zaposlovanja in socialnih zadev.

    2.   Člani imenujejo svoje predstavnike na višji ravni in so odgovorni za zagotavljanje visoke ravni strokovnega znanja svojih predstavnikov.

    3.   Predstavniki se imenujejo v 30 dneh po začetku veljavnosti tega sklepa. Predstavnike lahko spremljajo strokovnjaki.

    4.   Člani, ki ne morejo več učinkovito prispevati k razpravam strokovne skupine, ki po mnenju Komisije (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje) ne izpolnjujejo pogojev iz člena 339 Pogodbe o delovanju Evropske unije ali ki odstopijo, niso več povabljeni na sestanke Skupine in se lahko nadomestijo za preostanek mandata.

    Člen 4

    Predsednik

    Skupini predseduje predstavnik Komisije (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje).

    Člen 5

    Delovanje

    1.   Skupina deluje na zahtevo Komisije (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje) v skladu s horizontalnimi pravili (4).

    2.   Skupina se sestane najmanj trikrat letno. Sestanki Skupine načeloma potekajo v prostorih Komisije.

    3.   Tajniške storitve zagotovi Komisija (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje). Sestankov Skupine se lahko udeležijo tudi zainteresirani uradniki iz drugih služb Komisije.

    4.   V dogovoru s Komisijo (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje) lahko Skupina z navadno večino svojih članov odloči, da so njene razprave javne.

    5.   Zapisnik, ki povzema razpravo o vsaki točki dnevnega reda in mnenja Skupine, je smiseln in popoln. Zapisnik sestavi sekretariat, zanj pa je odgovoren predsednik.

    6.   Skupina svoja mnenja, priporočila ali poročila sprejema s soglasjem.

    7.   Sodelovanje strokovnjakov Evropskega parlamenta pri delu Skupine urejata točka 15 Okvirnega sporazuma o odnosih med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo (5) ter Priloga I k temu sporazumu.

    Člen 6

    Povabljeni strokovnjaki

    Komisija (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje) lahko ad hoc k sodelovanju pri delu Skupine povabi strokovnjake s posebnim strokovnim znanjem glede zadeve na dnevnem redu.

    Člen 7

    Opazovalke

    1.   Državam Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA) in Agenciji Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj se z neposrednim povabilom dodeli status opazovalk v skladu s horizontalnimi pravili.

    2.   Opazovalke imenujejo svoje predstavnike.

    3.   Predsednik lahko predstavnikom opazovalk dovoli sodelovanje v razpravah Skupine in prispevanje strokovnega znanja. Ne sodelujejo pa pri pripravi priporočil ali nasvetov Skupine.

    Člen 8

    Poslovnik

    Na predlog Komisije (GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje) in v dogovoru z njo Skupina z navadno večino svojih članov sprejme poslovnik na podlagi standardnega poslovnika za strokovne skupine v skladu s horizontalnimi pravili.

    Člen 9

    Poslovna skrivnost in ravnanje s tajnimi podatki

    Člani Skupine in njihovi predstavniki ter povabljeni strokovnjaki in opazovalke spoštujejo obveznost varovanja poslovne skrivnosti, ki v skladu s Pogodbama in njunimi izvedbenimi pravili velja za vse člane institucij in njihovo osebje, ter varnostne predpise Komisije v zvezi z varovanjem tajnih podatkov Unije iz sklepov Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (6) in (EU, Euratom) 2015/444 (7). Če teh obveznosti ne spoštujejo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

    Člen 10

    Preglednost

    1.   Skupina se vpiše v register strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register strokovnih skupin).

    2.   V registru strokovnih skupin se v zvezi s sestavo Skupine objavijo naslednji podatki:

    (a)

    imena držav članic;

    (b)

    imena socialnih partnerjev; razkrijejo se zastopani interesi;

    (c)

    imena agencij na področju zaposlovanja in socialnih zadev;

    (d)

    imena opazovalk, vključno z imeni tretjih držav.

    3.   Vsi zadevni dokumenti, vključno z dnevnimi redi, zapisniki in pisnimi prispevki udeležencev, so na voljo bodisi v registru strokovnih skupin bodisi prek povezave z registra na posebno spletišče, kjer so te informacije objavljene. Do posebnih spletišč se lahko dostopa brez registracije uporabnikov ali kakršnih koli drugih omejitev. Zlasti dnevni red in drugi zadevni referenčni dokumenti se objavijo pravočasno pred sestankom, temu pa sledi pravočasna objava zapisnika. Izjeme glede objave so predvidene le v primeru, ko se šteje, da bi razkritje dokumenta oslabilo varstvo javnega ali zasebnega interesa, kakor je opredeljeno v členu 4 Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 (8).

    Člen 11

    Stroški sestankov

    1.   Udeleženci v dejavnostih Skupine za svoje storitve niso plačani.

    2.   Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja, ki udeležencem nastanejo pri dejavnostih Skupine. Povračilo se izplača v skladu z veljavnimi določbami Komisije v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih službam Komisije v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

    Člen 12

    Uporaba

    Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se do ustanovitve Evropskega organa za delo.

    V Strasbourgu, 13. marca 2018

    Za Komisijo

    Predsednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  Govor o stanju v Uniji 2017 je na voljo na: https://ec.europa.eu/commission/state-union-2017_sl.

    (2)  COM(2018) 131.

    (3)  Uredba (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (UL L 8, 12.1.2001, str. 1).

    (4)  C(2016) 3301, člen 13(1).

    (5)  UL L 304, 20.11.2010, str. 47.

    (6)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/443 z dne 13. marca 2015 o varnosti v Komisiji (UL L 72, 17.3.2015, str. 41).

    (7)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/444 z dne 13. marca 2015 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 72, 17.3.2015, str. 53).

    (8)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (UL L 145, 31.5.2001, str. 43).


    Top