Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0246

    2014/246/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 28. aprila 2014 o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Argentine za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah Besedilo velja za EGP

    UL L 132, 3.5.2014, p. 68–70 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/08/2019; razveljavil 32019D1282

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/246/oj

    3.5.2014   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 132/68


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

    z dne 28. aprila 2014

    o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Argentine za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah

    (Besedilo velja za EGP)

    (2014/246/EU)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o bonitetnih agencijah (1) ter zlasti člena 5(6) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Komisija je 22. oktobra 2012 podelila mandat Evropskemu organu za vrednostne papirje in trge (ESMA) in ga prosila za nasvet v zvezi s tehnično oceno pravnega in nadzornega okvira Argentine v zvezi z bonitetnimi agencijami.

    (2)

    ESMA je v svojem tehničnem nasvetu z dne 31. maja 2013 in dopolnitvi navedenega tehničnega nasveta z dne 18. decembra 2013 navedla, da je glede na rezultate ocene argentinski pravni in nadzorni okvir v zvezi z bonitetnimi agencijami primerljiv tistemu iz Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    (3)

    V skladu z drugim pododstavkom člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 morajo biti izpolnjeni trije pogoji, da se pravni in nadzorni okvir tretje države lahko obravnava kot okvir, enakovreden zahtevam navedene uredbe.

    (4)

    V skladu s prvim pogojem morajo imeti bonitetne agencije v tretjih državah dovoljenje oziroma morajo biti registrirane ter predmet stalnega učinkovitega nadzora in izvrševanja. Argentinski pravni in regulativni okvir je v veljavi od leta 1992. Nedavno je bil revidiran in okrepljen, trenutno pa ga sestavljajo Zakon št. 26.831 (zakon o kapitalskih trgih), sprejet 29. novembra 2012 in dopolnjen z Odlokom št. 1023/13 z dne 29. julija 2013, ki določa splošna načela o argentinskih kapitalskih trgih, vključno z vodilnimi načeli, ki jih morajo spoštovati bonitetne agencije, in nove izvedbene uredbe državne komisije za vrednostne papirje (Comision Nacional de Valores – CNV), ki so bile sprejete s Splošno uredbo št. 622/2013 in so vse že v veljavi. Bonitetne agencije morajo poleg tega spoštovati vse določbe kodeksa ravnanja Mednarodnega združenja nadzornikov trga vrednostnih papirjev (IOSCO). V skladu s tem regulativnim okvirom morajo biti bonitetne agencije registrirane, CNV pa jih stalno nadzoruje. Zakon št. 26.831 določa nadzorne pristojnosti in pooblastila za sankcije CNV. CNV je pooblaščena, da izvaja inšpekcijske preglede in preiskave v zvezi s fizičnimi in pravnimi osebami, ki jih nadzoruje, zahteva pomoč organov kazenskega pregona, sproži sodne postopke in prijavi kazniva dejanja. CNV za vsako registrirano bonitetno agencijo dvakrat letno izvede inšpekcijski pregled na kraju samem in pregled predložene dokumentacije. V primeru kršitve veljavnih določb lahko CNV naloži kazni, kot so globe ali prepoved opravljanja dejavnosti direktorja, poslovodje, revizorja ali člana odbora za bonitetno ocenjevanje za obdobje vsaj petih let. CNV lahko tudi suspendira ali odpusti odgovorne osebe ali prekliče registracijo oziroma odvzame dovoljenje bonitetni agenciji. CNV na svoji spletni strani vodi javni register izvršilnih zadev, kjer je navedeno, kdaj je bil postopek začet, kakšna je bila končna odločitev in kakšna kazen je bila naložena. Sporazum o sodelovanju, sklenjen med ESMA in CNV, določa izmenjavo informacij v zvezi z ukrepi izvrševanja in nadzora, sprejetimi zoper čezmejne bonitetne agencije. Na podlagi tega bi se moralo sklepati, da za bonitetne agencije v Argentini veljajo zahteve za izdajo dovoljenja in registracijo, ki so enakovredne zahtevam iz Uredbe (ES) št. 1060/2009, in da se ureditev nadzora in izvrševanja v Argentini, ki se uporablja za bonitetne agencije, učinkovito izvaja in uveljavlja.

    (5)

    V skladu z drugim pogojem morajo za bonitetno agencijo v tretji državi veljati pravno zavezujoča pravila, ki so enaka pravilom iz členov 6 do 12 in Priloge I k Uredbi (ES) št. 1060/2009, z izjemo členov 6a, 6b, 8a, 8b, 8c in 11a, točke (ba) točke 3 ter točk 3a in 3b oddelka B Priloge I k navedeni uredbi. Pri ocenjevanju, ali je ta pogoj izpolnjen, bi bilo treba ustrezno pozornost nameniti členu 2(1) Uredbe (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (2) glede datuma uporabe nekaterih določb Uredbe (ES) št. 1060/2009. Argentinski pravni in nadzorni okvir zahteva, da bonitetne agencije vodijo upravni odbori, ki so odgovorni za zagotavljanje, da se bonitetne agencije preudarno in skrbno upravljajo, da so storitve bonitetnega ocenjevanja neodvisne ter da se nasprotja interesov ustrezno ugotavljajo, upravljajo, razkrivajo in odpravljajo. Bonitetne agencije morajo v ta namen sprejeti ustrezno in učinkovito organizacijsko in upravno ureditev, pa tudi posredovati in hraniti informacije o dejanskih ali potencialnih nasprotjih interesov, povezanih s člani odbora za bonitetno ocenjevanje, člani upravnega odbora, poslovodjami in zaposlenimi, prek sistema za poročanje finančnih informacij (Autopista de la informacion financiera). Bonitetne agencije morajo vzpostaviti in ohranjati stalno ter učinkovito funkcijo za zagotavljanje skladnosti, ki deluje neodvisno in poroča neposredno upravnemu odboru. V zvezi z organizacijskimi procesi in postopki argentinski pravni in nadzorni okvir vsebuje podrobna pravila o uporabi zunanjih izvajalcev, vodenju evidenc in zaupnosti. Bonitetne agencije morajo vsaj enkrat letno opraviti pregled metodologij, modelov in ključnih predpostavk bonitetnega ocenjevanja ter spremljati in revidirati bonitetne ocene vsaj štirikrat letno. Argentinski pravni in nadzorni okvir vsebuje številne različne zahteve po razkritju v zvezi z bonitetnimi ocenami in dejavnostjo bonitetnega ocenjevanja, kot so obvezna uporaba kategorij bonitetnih ocen, zahteva po objavi bonitetnih ocen takoj po odločitvi odbora za bonitetno ocenjevanje ter zahteva po predložitvi vseh bonitetnih ocen in bonitetnih poročil za objavo prek sistema za poročanje finančnih informacij na spletni strani CNV. Zato bi moral argentinski pravni in nadzorni okvir doseči iste rezultate kot Uredba (ES) št. 1060/2009 v zvezi z upravljanjem nasprotij interesov, organizacijskimi procesi in postopki, ki jih mora vzpostaviti bonitetna agencija, kakovostjo bonitetnih ocen in metodologijo bonitetnega ocenjevanja, razkritjem bonitetnih ocen ter splošnimi in rednimi razkritji v zvezi z dejavnostmi bonitetnega ocenjevanja. Tako ta okvir zagotavlja ustrezno zaščito v smislu integritete, preglednosti, dobrega upravljanja bonitetnih agencij ter zanesljivosti dejavnosti bonitetnega ocenjevanja.

    (6)

    V skladu s tretjim pogojem mora regulativna ureditev v tretji državi preprečevati poseganje nadzornih organov in drugih javnih organov te tretje države v vsebino bonitetnih ocen in metodologije bonitetnega ocenjevanja. CNV je upravni organ, zato se zanj uporablja Zakon št. 19.549 z dne 3. aprila 1972, tj. zakon o upravnih postopkih. CNV deluje prek upravnih aktov v okviru pooblastil, ki so mu bila podeljena. Kolikor je mogoče ugotoviti, ne obstaja nobena pravna določba o pooblastitvi CNV ali katerega koli drugega javnega organa, v skladu s katero lahko ta vpliva na vsebino bonitetnih ocen ali metodologije bonitetnega ocenjevanja.

    (7)

    Glede na dejavnike, ki so bili preučeni, se lahko šteje, da argentinski pravni in nadzorni okvir za bonitetne agencije izpolnjuje pogoje iz drugega pododstavka člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009. Zato bi bilo treba argentinski pravni in nadzorni okvir za bonitetne agencije obravnavati kot okvir, enakovreden pravnemu in nadzornemu okviru, vzpostavljenemu z Uredbo (ES) št. 1060/2009. Komisija bi morala na podlagi informacij ESMA še naprej spremljati razvoj argentinskega pravnega in nadzornega okvira za bonitetne agencije ter izpolnjevanje pogojev, na podlagi katerih je bil ta sklep sprejet.

    (8)

    Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Evropskega odbora za vrednostne papirje –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Za namene člena 5 Uredbe (ES) št. 1060/2009 se veljavni argentinski pravni in nadzorni okvir za bonitetne agencije obravnava kot okvir, enakovreden zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 28. aprila 2014

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 302, 17.11.2009, str. 1.

    (2)  Uredba (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 1060/2009 o bonitetnih agencijah (UL L 146, 31.5.2013., str. 1).


    Top