Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0039

    2006/39/ES: Odločba Sveta z dne 23. januarja 2006 o odobritvi izrednih državnih pomoči Republike Ciper ciprskim kmetom, zaradi povračila dela kmetijskih dolgov, nastalih veliko pred pristopom Cipra k Evropski uniji

    UL L 23, 27.1.2006, p. 78–79 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    UL L 270M, 29.9.2006, p. 92–93 (MT)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/39(1)/oj

    27.1.2006   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 23/78


    ODLOČBA SVETA

    z dne 23. januarja 2006

    o odobritvi izrednih državnih pomoči Republike Ciper ciprskim kmetom, zaradi povračila dela kmetijskih dolgov, nastalih veliko pred pristopom Cipra k Evropski uniji

    (2006/39/ES)

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti tretjega pododstavka člena 88(2) Pogodbe,

    ob upoštevanju zahteve, ki jo je vložila Republika Ciper 21. novembra 2005,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Ciper je 21. novembra 2005 Svetu predložil zahtevo za odločbo v skladu s tretjim pododstavkom člena 88(2) Pogodbe, s katero izjavlja, da je načrt Cipra za odobritev državnih pomoči za ciprske kmete z namenom povračila dela kmetijskih dolgov, nastalih zaradi izrednih razmer veliko pred pristopom Cipra k Evropski uniji, združljiv s skupnim trgom.

    (2)

    Ciprska vlada si je zelo prizadevala, da ponovno da delo desetim tisočem kmetov in podeželskemu prebivalstvu, ki je moralo zapustiti svoje kmetije in domove po turški zasedbi leta 1974.

    (3)

    Da bi tem kmetom in podeželskemu prebivalstvu omogočili nadaljevanje njihovih dejavnosti na Cipru, so bila odobrena posojila z državnimi garancijami za nakup strojev in rejnih živali in/ali za druge naložbe v kmetijstvu.

    (4)

    V 90-ih letih je Ciper močno prizadela suša brez primere, ki je trajala 7 let in imela pogubne posledice za kmetijsko proizvodnjo in prihodke kmetij. V upanju na boljšo letino v naslednjem letu so se mnogi od suše prizadeti ciprski kmetje zatekli k izposojanju, da bi nakupili kmetijska sredstva, na ta način pa so bili leto za letom ujeti v past nakopičenih dolgov. Obseg izgub, ki so jih utrpeli ciprski kmetje, in kopičenje njihovih dolgov sta slabo vplivala na njihovo zmožnost, da vrnejo najeta posojila.

    (5)

    Vlada se je v začetku leta 1999 politično zavezala, da bo obravnavala problem nakopičenih kmetijskih dolgov, a ker z združenji kmetov ni uspela doseči dogovora, predlaganega sistema povračila dolgov ni izvedla pred pristopom k Evropski uniji. Šele po dolgih razpravah in pod pritiskom resnih izzivov, s katerimi se je soočal ciprski kmetijski sektor po pristopu, so bila združenja kmetov pripravljena ponovno preučiti svoja stališča.

    (6)

    Po pristopu Cipra k Evropski uniji je ciprski kmetijski sektor poznal daljše obdobje krize in prihodki kmetij so nazadovali bolj kot v ostalih novih državah članicah. Cene na kmetiji za žita in sadje, razen citrusov, so močno padle. Za precejšen del pridelka grozdja ni bilo običajnih možnosti za prodajo in Ciper je zahteval in prejel pomoč Skupnosti za izvajanje takojšnjega programa za krčenje nasadov. Predvidevajoč potrebo po prilagoditvi, preusmeritvi in raznolikosti, nacionalni načrt za razvoj podeželja za obdobje 2004–2006 vsebuje več sistemov in programov, ki od kmetov in drugega podeželskega prebivalstva zahtevajo precejšnje naložbe. Vendar so se nakopičeni kmetijski dolgovi iz časa pred pristopom izkazali za glavno oviro pri izvajanju tega načrta, banke in druge finančne ustanove pa so zahtevale povračilo prejšnjih posojil, preden bi odobrile nova.

    (7)

    Dejstvo, da so kreditne agencije zavrnile zagotavljanje nadaljnjih posojil, predstavlja glavno oviro pri prizadevanjih za modernizacijo kmetijskih in živinorejskih proizvodnih enot. Odsotnost modernizacije ter posledična nižja produktivnost in donosnost imata, skupaj s tem povezanimi težkimi življenjskimi razmerami in delovnimi pogoji ciprskih kmetov, za posledico nevarnost opustitve pridelave, s posledično nevarnostjo resnih gospodarskih in socialnih težav za ciprske kmete.

    (8)

    Pomoč je namenjena kot podpora naslednjim skupinam kmetov, prizadetim zaradi kopičenja dolgov, ki ne morejo vrniti odobrenih posojil:

    tistim, ki so bili vpisani kot kmetje v Sklad socialnega zavarovanja in so plačevali prispevke za socialno varnost do 31. decembra 1998,

    razseljenim kmetom, ki so imeli dovoljenje za opravljanje poklica in katerih letni dohodek iz nekmetijske zaposlitve 31. decembra 1998 ni presegal 6 000 ciprskih funtov,

    tistim, ki danes prejemajo pokojnino in so bili 31. decembra 1998 vpisani kot kmetje,

    tistim, ki so živeli na podeželju in so bili zaposleni v kmetijstvu, vendar so opravljali tudi drug nekmetijski poklic pod pogojem, da njihov dohodek iz nekmetijskih dejavnosti 31. decembra 1998 ni bil višji od 6 000 ciprskih funtov.

    (9)

    Pomoči, ki jih bo odobril Ciper, znašajo 23 milijonov ciprskih funtov (torej 39,33 milijonov EUR), kar ustreza posojilom, ki so bila sklenjena med 1974 in 31. decembrom 1998.

    (10)

    Število upravičencev predlagane sheme državnih pomoči je ocenjeno na več kot 15 000 kmetov.

    (11)

    Zaradi tega torej obstajajo izredne razmere, na podlagi katerih se lahko pomoči, ki jih načrtuje Ciper za ciprske kmete z namenom povračila dela kmetijskih dolgov, nastalih veliko pred pristopom Cipra k Evropski uniji, obravnavajo kot združljive s skupnim trgom –

    SPREJEL NASLEDNJO ODLOČBO:

    Člen 1

    Državne pomoči, ki jih dodeli Republika Ciper v višini 23 milijonov ciprskih funtov (torej 39,33 milijonov EUR) ciprskim kmetom, zaradi povračila bankam in drugim finančnim institucijam dela kmetijskih dolgov, nastalih pred 31. decembrom 1998 zaradi izrednih razmer, ki so obstajale pred tem dnem in do tega dne, se obravnavajo kot združljive s skupnim trgom.

    Člen 2

    Ta odločba je naslovljena na Republiko Ciper.

    V Bruslju, 23. januarja 2006

    Za Svet

    Predsednik

    J. PRÖLL


    Top