Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/051/08

Razpis za zbiranje predlogov – EACEA/10/14 – V okviru programa Erasmus+ – Ključni ukrep 3: Podpora za reformo politik – Prihodnje pobude – Eksperimentiranje na področju evropske politike o izobraževanju in usposabljanju ter mladih: nadnacionalno sodelovanje za izvajanje inovativnih politik pod vodstvom javnih organov na visoki ravni

UL C 51, 22.2.2014, p. 17–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.2.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 51/17


RAZPIS ZA ZBIRANJE PREDLOGOV – EACEA/10/14

V okviru programa Erasmus+

Ključni ukrep 3: Podpora za reformo politik – Prihodnje pobude

Eksperimentiranje na področju evropske politike o izobraževanju in usposabljanju ter mladih: nadnacionalno sodelovanje za izvajanje inovativnih politik pod vodstvom javnih organov na visoki ravni

(2014/C 51/08)

1.   Opis, cilji in prednostne teme

Splošni cilj razpisa za zbiranje predlogov je spodbuditi oceno sistemskega vpliva inovativnih ukrepov politike s poskusi na terenu, da bi izboljšali uspešnost in učinkovitost sistemov izobraževanja in usposabljanja ter mladinskih politik. Cilj tega razpisa za zbiranje predlogov je vključiti javne organe upravičenih držav na visoki ravni v zbiranje in ocenjevanje ustreznih dokazov za podporo in spremljanje reforme politik z zanesljivimi in splošno priznanimi ocenjevalnimi metodami na podlagi obsežnih poskusov na terenu.

Posebni cilji tega razpisa za zbiranje predlogov so:

spodbujati nadnacionalno sodelovanje in vzajemno učenje med pristojnimi organi na najvišji ravni, da bi preskusili in izboljšali sisteme, strukture ter postopke izvajanja politik, ki imajo lahko pomemben učinek,

olajšati zbiranje in analiziranje vsebinskih dokazov, ki bodo omogočili odgovornim javnim organom oceno in spremljanje izvajanja inovativnih politik,

opredeliti ključna merila in pogoje za učinkovito izvajanje ter spremljanje politik,

olajšati prenosljivost in nadgradljivost.

Prednostne teme tega razpisa za zbiranje predlogov so:

ocena interdisciplinarnih spretnosti v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju,

praktične podjetniške izkušnje v šoli,

sodelovanje na področju inovativnih metod za hitro in gladko čezmejno priznavanje diplom v visokošolskem izobraževanju,

zmanjšanje števila odraslih z nizkimi kvalifikacijami,

spodbujanje razvoja in internacionalizacije prostovoljnega dela mladih.

2.   Upravičene države

Na razpisu lahko sodelujejo pravne osebe s sedežem v eni od naslednjih držav, vključenih v program:

28 držav članic Evropske unije,

države Efte/EGP: Islandija, Lihtenštajn, Norveška (1),

državi kandidatki EU: Turčija, Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (2),

Švicarska konfederacija (3).

3.   Upravičeni prijavitelji

Izraz „prijavitelji“ se nanaša na vse organizacije in institucije, ki sodelujejo pri predlogu, ne glede na njihovo vlogo v projektu.

Prijavitelji, ki se lahko prijavijo na ta razpis za zbiranje predlogov, so:

(a)

javni organi (ministrstvo ali enakovreden organ), odgovorni za izobraževanje, usposabljanje ali mlade na najvišji ravni v ustreznem nacionalnem ali regionalnem okviru (pri sklicevanju na najvišjo raven se upošteva šifra NUTS 1 ali 2; za države, za katere šifra NUTS 1 ali 2 ni na voljo, uporabite najvišjo razpoložljivo šifro NUTS (4). Javni organi na najvišji ravni, odgovorni za druga področja in ne za izobraževanje, usposabljanje in mlade (na primer zaposlovanje, finance, socialne zadeve, zdravje itd.), se štejejo za upravičene, če dokažejo, da imajo posebno pristojnost na področju, na katerem se bo izvajalo eksperimentiranje. Javni organi lahko svoje pristojnosti prenesejo na druge javne ali zasebne organizacije ter zakonito ustanovljene mreže ali združenja javnih organov, če se prenos izvede pisno, pri čemer se izrecno navede predloženi predlog;

(b)

javne ali zasebne organizacije ali institucije, ki so dejavne na področjih izobraževanja, usposabljanja ali mladih;

(c)

javne ali zasebne organizacije ali institucije, ki izvajajo dejavnosti, povezane z izobraževanjem, usposabljanjem in/ali mladimi na drugih družbeno-gospodarskih področjih (na primer centri za priznavanje diplom, gospodarske zbornice, poklicne organizacije, kulturne organizacije, subjekti, ki izvajajo ocenjevanje, raziskovalni subjekti itd.).

4.   Minimalna sestava partnerstva

Za ta razpis za zbiranje predlogov morajo partnerstvo sestavljati najmanj štirje subjekti, ki zastopajo tri upravičene države. Podrobneje:

(a)

najmanj en javni organ (ministrstvo ali enakovreden organ) ali pooblaščeni organ – v skladu s točko 3.(a) – iz treh različnih upravičenih držav ali zakonito ustanovljena mreža/združenje javnih organov, ki zastopajo najmanj tri različne upravičene države. Mreži ali združenju morajo mandat podeliti najmanj trije ustrezni javni organi – v skladu s točko 3.(a) – da delujeta v njihovem imenu za posamezen predlog.

Predlogi morajo vključevati najmanj en javni organ iz točke 3.(a), ki je iz države članice.

Javni organi, ki sodelujejo ali so zastopani v predlogu, so v okviru svoje pristojnosti odgovorni za strateško vodenje projekta in usmerjanje eksperimentiranja;

(b)

najmanj en javni ali zasebni subjekt s strokovnim znanjem iz ocenjevanja učinka politik. Takšen subjekt je odgovoren za metodološke vidike in protokole ocenjevanja. V projekt je mogoče vključiti več subjektov, ki izvajajo ocenjevanja, če delo poteka usklajeno in dosledno.

5.   Usklajevanje

Predlog lahko usklajuje in predloži v imenu vseh vlagateljev:

(a)

javni organ iz točke 3.(a);

(b)

zakonito ustanovljena mreža ali združenje javnih organov iz točke 3.(a);

(c)

javni ali zasebni subjekt, ki ga javni organi iz točke 3.(a) pooblastijo za prijavo na razpis. Javni organ iz točke 3.(a) mora pooblaščene subjekte izrecno pisno pooblasti za predložitev in usklajevanje predloga v njegovem imenu.

Predloge mora predložiti zakoniti zastopnik organa za usklajevanje v imenu vseh vlagateljev. Fizične osebe ne smejo zaprositi za nepovratna sredstva.

6.   Upravičene dejavnosti

Dejavnosti se morajo začeti izvajati med 1. decembrom 2014 in 1. marcem 2015.

Projekt mora trajati od 24 do 36 mesecev.

Dejavnosti, ki se financirajo na podlagi tega razpisa za zbiranje predlogov, vključujejo najmanj:

razvoj poskusov na terenu v zvezi z izvajanjem inovativnih ukrepov. Ustrezno pozornost je treba nameniti razvoju trdnih dokazov in vključitvi postopkov zanesljivega spremljanja, ocenjevanja in poročanja na podlagi priznanih metodoloških pristopov, ki jih razvije sposoben in izkušen ocenjevalec učinka politike po posvetovanju z ustreznimi partnerji projekta.

To naj vključuje (seznam ni izčrpen): opredelitev in izbiro enega ali več ukrepov, ki se preizkusijo, vzorcev in predvidenega niza ukrepov; opredelitev pričakovanega merljivega učinka ukrepa in ocena njegove pomembnosti za pričakovane rezultate, vključno s temeljitim iskanjem primerov podobnih ukrepov politike, ki so se izvajali doma ali v tujini; opredelitev zanesljive metodologije in kazalnikov za merjenje učinka preizkušenega ukrepa na nacionalni in evropski ravni,

vzporedno izvajanje poskusov na terenu v različnih državah, ki sodelujejo v projektu pod vodstvom ustreznih organov (ministrstva ali enakovrednega organa). Vključiti bi bilo treba dovolj reprezentativno število sodelujočih subjektov/institucij, da se doseže zadostna in reprezentativna kritična masa ter zagotovijo trdni dokazi,

analiza in ocena: uspešnost, učinkovitost in učinek preskušanega ukrepa in tudi metodologije eksperimentiranja, pogojev za nadgradljivost in nadnacionalni prenos pridobljenih spoznanj in dobre prakse (vzajemno učenje),

ozaveščanje, razširjanje in uporaba koncepta projekta in njegovih rezultatov na regionalni, nacionalni in evropski ravni med celotnim trajanjem projekta in dolgoročno ter spodbujanje prenosljivosti med različnimi področji, sistemi in politikami.

Priporoča se načrt uporabe rezultatov eksperimentiranja z odprtimi metodami usklajevanja na področju izobraževanja in usposabljanja ter mladih v povezavi s cilji strategije Evropa 2020.

7.   Merila za dodelitev

Merila za dodelitev (glej oddelek 8 Vodnika za prijavitelje) finančnih sredstev predlogu so:

1.

ustreznost (20 %),

2.

kakovost zasnove in izvedbe projekta (30 %),

3.

kakovost partnerstva (20 %),

4.

učinek, razširjanje, uporabnost (30 %).

Ta razpis za zbiranje predlogov je razdeljen na dve fazi predložitve/ocene: (1) faza preliminarnega predloga in (2) faza popolnega predloga. Cilj tega pristopa je poenostaviti postopek, saj se v prvi fazi zahtevajo samo osnovne informacije o predlogu. Samo preliminarni predlogi, ki bodo izpolnjevali merila upravičenosti in dosegli minimalni prag, tj. 60 % možnih točk pri merilu za dodelitev ustreznost, bodo napredovali v drugo fazo, med katero bodo prijavitelji morali predložiti popolno prijavno dokumentacijo.

Upravičeni preliminarni predlogi bodo ocenjeni na podlagi merila za dodelitev ustreznost. Popolni predlogi bodo ocenjeni na podlagi merila za izključitev, izbiro in treh drugih meril za dodelitev: kakovost zasnove projekta in njegovega izvajanja, kakovost partnerstva ter učinek, razširjanje in trajnost.

Končno število točk predloga bo določeno na podlagi skupnega števila točk iz faze preliminarnega predloga in faze popolnega predloga (z navedenim ponderiranjem).

8.   Proračun

Skupni proračun, ki je na voljo za sofinanciranje projektov na podlagi tega razpisa za zbiranje predlogov, znaša 10 000 000 EUR in je razdeljen med dve področji delovanja:

izobraževanje in usposabljanje: 8 000 000 EUR,

mladi: 2 000 000 EUR.

Finančni prispevek EU ne presega 75 % skupnih upravičenih stroškov.

Najvišji znesek nepovratnih sredstev na projekt bo znašal 2 000 000 EUR.

Agencija si pridržuje pravico, da ne razdeli vseh razpoložljivih sredstev.

9.   Postopek predložitve in roki

Prijavitelji morajo pred oddajo prijave registrirati svojo organizacijo v sistemu URF (Unique Registration Facility) in dobiti identifikacijsko kodo udeleženca (Participant Identification Code – PIC). Na prijavnem obrazcu bo treba navesti kodo PIC.

Sistem Unique Registration Facility je orodje, s katerim se upravljajo vse pravne in finančne informacije, povezane z organizacijami. Do njega lahko dostopate prek portala za izobraževanje, avdiovizualno dejavnost, kulturo, državljanstvo in prostovoljstvo. Informacije o postopku registracije so na voljo na portalu na naslovu:

http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Prijave za nepovratna sredstva morajo biti sestavljene v enem od uradnih jezikov EU in uporabiti je treba uradno prijavno dokumentacijo. Poskrbite, da boste uporabili ustrezni prijavni obrazec za fazo preliminarnega predloga in fazo popolnega predloga.

Prijavna dokumentacija je na voljo na spletnem naslovu:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/prospective-initiatives-eacea-102014_en

Sprejete bodo samo vloge, predložene na ustreznem obrazcu, ki mora biti pravilno izpolnjen in opremljen z datumom, podpisati pa ga mora oseba, ki je pooblaščena za prevzemanje pravno zavezujočih obveznosti v imenu koordinatorja.

Roki:

preliminarni predlogi: 20. maj 2014 – velja datum poštnega žiga,

popolni predlogi: 2. oktober 2014 – velja datum poštnega žiga.

Prijavni obrazci se predložijo kot paket po pošti. Vsak paket lahko vsebuje samo eno popolno papirnato različico, ki jo podpiše pravni zastopnik usklajevalne organizacije. Popolna optično preslikana različica podpisane prijave se pošlje po e-pošti na spodnji naslov, takoj ko se papirnata različica odda na pošto. Obe različici vsebujeta vse ustrezne in veljavne priloge in dokazila.

Paket se pošlje po hitri pošti (kot dokaz se uporabi potrdilo, ki ga izda pošta o sprejemu priporočene pošiljke) na naslov:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Unit A.1 — Erasmus+: Schools, Prospective initiatives, Programme coordination

Call for Proposals EACEA/10/14

BOU2 02/109

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

in po e-pošti na naslov: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu

Prijave, ki ne bodo vključevale vseh zahtevanih dokumentov in ne bodo predložene do roka, ne bodo upoštevane.

Več podrobnosti je na voljo v Vodniku za prijavitelje.

10.   Dodatne informacije

Podrobna navodila za prijavitelje in popolna prijavna dokumentacija so na voljo na spletni strani:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/prospective-initiatives-eacea-102014_en


(1)  Sodelovanje Islandije, Lihtenštajna in Norveške je pogojeno s sklepom Skupnega odbora EGP. Če uredba o programu Erasmus+ ob sprejetju sklepa o nepovratnih sredstvih ne bo vključena v sporazum EGP, udeleženci iz teh držav ne bodo prejeli finančnih sredstev in ne bodo upoštevani pri najmanjši velikosti konzorcijev/partnerstev.

(2)  Sodelovanje Turčije in Nekdanje jugoslovanske republike Makedonije v tem razpisu za zbiranje predlogov je pogojeno s podpisom memoranduma o soglasju med Komisijo in pristojnimi organi vsake od teh držav. Če memorandum o soglasju ob sprejetju sklepa o nepovratnih sredstvih ne bo podpisan, udeleženci iz teh držav ne bodo prejeli finančnih sredstev in ne bodo upoštevani pri najmanjši velikosti konzorcijev/partnerstev.

(3)  Sodelovanje Švicarske konfederacije je pogojeno z dvostranskim sporazumom, ki bo sklenjen s to državo. Če ta dvostranski sporazum ob sprejetju sklepa o dodelitvi nepovratnih sredstev ne bo podpisan, udeleženci iz Švicarske konfederacije ne bodo prejeli finančnih sredstev in ne bodo upoštevani pri najmanjši velikosti konzorcijev/partnerstev.

(4)  http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/nuts_nomenclature/correspondence_tables/national_structures_eu


Top