Vmesni sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in pogodbenico Srednjo Afriko
POVZETEK:
Vmesni sporazum, ki vodi k sporazumu o gospodarskem partnerstvu, med EU in njenimi državami članicami na eni strani in pogodbenico Srednjo Afriko na drugi strani
Sklep 2009/152/ES o podpisu in začasni uporabi Vmesnega sporazuma, ki vodi k sporazumu o gospodarskem partnerstvu, med EU in njenimi državami članicami na eni strani in pogodbenico Srednjo Afriko na drugi strani
KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA IN TEGA SKLEPA?
- Sporazum vzpostavlja začetni temelj za celovit sporazum o gospodarskem partnerstvu (SGP) med EU ter Gospodarsko in monetarno skupnostjo Srednje Afrike (CEMAC).
- Vsebuje sklop dejanskih in pravnomočnih zavez glede določenih zadev (kot so trgovina s proizvodi, tehnične ovire pri trgovanju, sanitarni in fitosanitarni ukrepi ter olajševanje trgovine) in pogajalski sklop, ki omogoča vključevanje dopolnilnih delov.
- S sklepom se odobrita podpis sporazuma v imenu EU in njegova začasna uporaba. EU in Kamerun sta pogajanja o vmesnem SGP zaključila leta 2007. Evropski parlament je sporazum odobril junija 2013, Kamerun pa ga je ratificiral julija 2014. Začasna uporaba je začela veljati 4. avgusta 2014.
KLJUČNE TOČKE
Pogodbenica Srednja Afrika
- Pogajanja o celovitem SGP s celotno srednjeafriško regijo (Čad, Demokratična republika Kongo, Ekvatorialna Gvineja, Gabon, Kamerun, Kongo, Sao Tome in Principe, Srednjeafriška republika) so se začela leta 2003. SGP, ki se izvaja med EU in Kamerunom, je korak k temu celovitemu regionalnemu sporazumu. Zagotavlja možnost raznolikega in poglobljenega partnerstva v skladu s potrebami in cilji upravičencev. Ker je regionalne narave, je odprt za vse države ali skupine držav v regiji, ki bi želele pristopiti k njemu.
- Začasni sporazum Kamerunu omogoča, da ima glede na to, da ne obstaja regionalni SGP, še naprej koristi od trgovinskih preferencialov, ki bi jih lahko izgubil, v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije (STO).
Cilji
Sporazum skupaj s številnimi splošnimi cilji določa tudi več posebnih ciljev.
- Postaviti temelje za pogajanja o SGP, ki bo:
- prispeval k zmanjšanju revščine,
- spodbujal regionalno povezovanje, gospodarsko sodelovanje in odgovorno vodenje v Srednji Afriki,
- izboljšal proizvodne, izvozne in nabavne zmogljivosti Srednje Afrike ter njeno zmožnost, da pritegne tuje naložbe, in
- okrepil njene zmožnosti na področju trgovinske politike in glede drugih vprašanj v zvezi s trgovino.
- Spodbujati nemoteno in postopno vključevanje Srednje Afrike v gospodarstvo celine in svetovno gospodarstvo v skladu z njenimi političnimi odločitvami in razvojnimi prednostnimi nalogami.
- Povečati raznolikost izvoza v EU in krepiti obstoječe odnose med pogodbenicama na podlagi solidarnosti in skupnega interesa.
- Ustvariti sporazum, skladen s pravili STO.
- Postaviti temelje za pogajanja in vzpostaviti učinkovit, predvidljiv in pregleden regulativni okvir za trgovino, naložbe, konkurenco, intelektualno lastnino, javna naročila in trajnostni razvoj v regiji Srednji Afriki.
- Določiti časovni načrt za sklenitev pogajanj o določenih zgoraj navedenih področjih, za katera ni bilo mogoče skleniti pogajanj ob sklenitvi tega sporazuma.
Področje uporabe
Sporazum zajema številne politične in gospodarske vidike, tudi naslednje.
- Razvojno sodelovanje za pomoč Srednji Afriki pri doseganju ciljev SGP, zlasti s krepitvijo zmogljivosti in podporo gospodarstvu na področjih, kot so:
- razvoj osnovne, regionalno usmerjene infrastrukture,
- kmetijstvo in varnost hrane,
- industrija, diverzifikacija in konkurenčnost gospodarstva,
- poglabljanje regionalnega povezovanja,
- izboljšanje poslovnega okolja in
- podpora izvajanju pravil v zvezi s trgovino.
- Trgovinski režim za proizvode, vključno s pravili o carinah, olajševanju trgovine in instrumenti trgovinske zaščite, kot so protidampinški ukrepi, tehnične ovire pri trgovanju, sanitarni in fitosanitarni ukrepi ter upravljanje z gozdovi.
- Ustanavljanje, trgovina s storitvami in elektronsko poslovanje.
- Zaveza nadaljevanju pogajanj o pravilih v zvezi s trgovino, vključno o intelektualni lastnini, javnih naročilih in trajnostnem razvoju.
- Preprečevanje in reševanje sporov.
- Institucionalna pravila, vključno z ustanovitvijo Odbora SGP za obravnavanje vseh vidikov sporazuma.
DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI
Sporazum se začasno uporablja od 4. avgusta 2014.
OZADJE
Politične in gospodarske odnose EU z afriškimi, karibskimi in pacifiškimi (AKP) državami ureja Sporazum iz Cotonouja (glej povzetek). Potekajo pogajanja o novem sporazumu o partnerstvu AKP-EU. Obstoječi sporazum bi moral prenehati veljati leta 2020, vendar je bila uporaba njegovih določb podaljšana do 30. novembra 2021.
Več informacij je na voljo na straneh:
GLAVNA DOKUMENTA
Vmesni sporazum, ki vodi k sporazumu o gospodarskem partnerstvu, med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani in pogodbenico Srednjo Afriko na drugi strani – Protokol (UL L 57, 28.2.2009, str. 2–360).
Nadaljnje spremembe sporazuma so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
Sklep Sveta 2009/152/ES z dne 20. novembra 2008 o podpisu in začasni uporabi Vmesnega sporazuma, ki vodi k sporazumu o gospodarskem partnerstvu, med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani in pogodbenico Srednjo Afriko na drugi strani (UL L 57, 28.2.2009, str. 1).
POVEZANI DOKUMENTI
Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu – Za celovito strategijo z Afriko (JOIN(2020) 4 final z dne 9. marca 2020).
Dopis v zvezi z začasno uporabo Vmesnega sporazuma o partnerstvu med Evropsko skupnostjo na eni strani ter pogodbenico Srednjo Afriko na drugi strani (UL L 254, 28.8.2014, str. 1).
Sporazum o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav na eni strani ter Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi, podpisan v Cotonouju dne 23. junija 2000 (UL L 317, 15.12.2000, str. 3–353).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 21.01.2021