EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Okrepljeno sodelovanje na področju premoženjskih razmerij med zakoncema in registriranih partnerskih skupnosti

Okrepljeno sodelovanje na področju premoženjskih razmerij med zakoncema in registriranih partnerskih skupnosti

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2016/1103 o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju pristojnosti, prava, ki se uporablja, ter priznavanja in izvrševanja odločb na področju premoženjskih razmerij med zakoncema

Uredba (EU) 2016/1104 o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju pristojnosti, prava, ki se uporablja, ter priznavanja in izvrševanja odločb na področju premoženjskopravnih posledic registriranih partnerskih skupnosti

KAJ JE NAMEN TEH UREDB?

Uredbi določata pravila, ki se uporabljajo za premoženje parov v zakonski zvezi ali registriranih partnerjev, če ima par različni državljanstvi EU ali če ima par v lasti premoženje v drugi državi EU.

Opredeljujeta revidirana pravila, o katerih se je dogovorilo 18 držav EU, o pristojnosti, pravu, ki se mora uporabljati, ter priznavanju in izvrševanju odločb na področju premoženjskih razmerij med zakoncema* ali premoženjskopravnih posledic* registrirane partnerske skupnosti*, ki nastanejo ob prenehanju zakonske zveze ali registrirane partnerske skupnosti ali v primeru smrti enega od partnerjev.

KLJUČNE TOČKE

18 držav EU, ki so udeležene pri okrepljenem sodelovanju, so Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Nemčija, Grčija, Španija, Francija, Hrvaška, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Avstrija, Portugalska, Slovenija, Finska in Švedska, kot je bilo odobreno s Sklepom Sveta (EU) 2016/954. Druge države se lahko pridružijo kadar koli po sprejetju uredbe. Estonija je v zvezi s tem izrazila svoj interes in svojo namero, da razmisli o udeležbi pri sodelovanju po sprejetju uredbe.

Področje uporabe

Uredbi ne zajemata pravne in poslovne sposobnosti zakoncev, priznanja ali veljavnosti zakonske zveze, preživninskih obveznosti in dedovanja. Uredbi ne spreminjata nacionalnega prava o zakonski zvezi ali registrirani partnerski skupnosti ter določata, da se veljavno pravo uporablja za vse premoženje, ne glede na to, kje se nahaja, in tudi ne glede na to, ali je pravo države EU ali ne.

Pristojnost

Namen uredb je državljanom omogočiti, da njihove zadeve obravnavajo sodišča iste države EU. Zakonca in partnerja se lahko dogovorita o tem, pravo katere države se uporablja za premoženjska razmerja med zakoncema ali registrirane partnerske skupnosti, to je:

  • pravo države, v kateri ima eden od njiju ali oba „običajno prebivališče“;
  • pravo države, katere državljanstvo ima eden od zakoncev ali partnerjev;
  • pravo države, po katerem je bila ustanovljena registrirana partnerska skupnost.

Če par ne izbere prava, se o pristojnosti v primeru premoženjskih razmerij med zakoncema odloči na podlagi (po tem vrstnem redu):

  • države, v kateri sta živela oba zakonca po prenehanju zakonske zveze, ali
  • skupnega državljanstva zakoncev ob prenehanju zakonske zveze ali
  • države, s katero sta zakonca v času prenehanja zakonske zveze najtesneje povezana.

Če zakonska zveza v nacionalnem pravu ni priznana za namene premoženjskih razmerij med zakoncema, lahko sodišče zavrne pristojnost, podobno pa lahko stori tudi v primeru registrirane partnerske skupnosti. Uredba strankama ne preprečuje, da premoženjska razmerja sporazumno uredita zunaj sodišča, na primer pri notarju, v državi EU, ki jo izbereta.

Uredba o registriranih partnerskih skupnostih določa zadeve glede premoženjskopravnih posledic registriranih partnerskih skupnosti, predvsem glede likvidacije premoženja in učinkov premoženjskopravnih posledic registrirane partnerske skupnosti na pravno razmerje med partnerjem in tretjimi osebami.

Priznavanje in izvrševanje odločb

Uredbi zajemata pravila glede priznavanja, izvršljivosti in izvrševanja odločb, podobna drugim pravilom EU s področja pravosodnega sodelovanja v civilnih zadevah. Razlogi za nepriznanje odločbe vključujejo okoliščine, v katerih je tako priznanje v očitnem nasprotju z javnim redom v državi EU, v kateri se zahteva priznanje.

OD KDAJ SE TI UREDBI UPORABLJATA?

Z izjemo nekaterih pripravljalnih upravnih zadev se uredbi uporabljata od 29. januarja 2019.

KLJUČNI POJMI

Premoženjska razmerja med zakoncema: pravila, ki veljajo za premoženjske odnose med zakoncema in v njunem razmerju do tretjih oseb zaradi sklenitve ali prenehanja zakonske zveze.
Registrirana partnerska skupnost: oblika življenjske skupnosti dveh oseb, ki je določena v pravu, katere registracija je po tem pravu obvezna in ki izpolnjuje zakonske formalnosti tega prava glede njene ustanovitve.
Premoženjskopravne posledice registrirane partnerske skupnosti: pravila, ki veljajo za premoženjske odnose med partnerjema in v njunem razmerju do tretjih oseb zaradi pravnega razmerja, ki nastane z registracijo ali prenehanjem partnerske skupnosti.

GLAVNA DOKUMENTA

Uredba Sveta (EU) 2016/1103 z dne 24. junija 2016 o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju pristojnosti, prava, ki se uporablja, ter priznavanja in izvrševanja odločb na področju premoženjskih razmerij med zakoncema (UL L 183, 8.7.2016, str. 1–29).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2016/1103 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba Sveta (EU) 2016/1104 z dne 24. junija 2016 o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju pristojnosti, prava, ki se uporablja, ter priznavanja in izvrševanja odločb na področju premoženjskopravnih posledic registriranih partnerskih skupnosti (UL L 183, 8.7.2016, str. 30–56).

Glejte prečiščeno različico.

POVEZANI DOKUMENT

Sklep Sveta (EU) 2016/954 z dne 9. junija 2016 o odobritvi okrepljenega sodelovanja na področju pristojnosti, prava, ki se uporablja, ter priznavanja in izvrševanja odločb na področju premoženjskih razmerij mednarodnih parov, ki zajema tako področje premoženjskih razmerij med zakoncema kot premoženjskopravne posledice registriranih partnerskih skupnosti (UL L 159, 16.6.2016, str. 16–18).

Zadnja posodobitev 07.09.2018

Top