Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Instrument EU za prispevanje k stabilnosti in miru (2014–2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Instrument EU za prispevanje k stabilnosti in miru (2014–2020)

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 230/2014 o vzpostavitvi instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Ta uredba vzpostavlja instrument za prispevanje k stabilnosti in miru, tj. sredstvo, s katerim lahko EU prispeva k stabilnosti in miru tako, da zagotovi učinkovitost in doslednost ukrepov, ki jih sprejema.

Zajema naslednja področja:

  • odzivanje na krize,
  • preprečevanje konfliktov,
  • vzpostavljanje miru in pripravljenost na krize,
  • obravnavanje globalnih in nadregionalnih varnostnih groženj.

KLJUČNE TOČKE

Podpora

Tehnična in finančna pomoč, ki jo zagotavlja ta instrument, je usmerjena v tri prednostne naloge:

 

  • 1.
    Hiter odziv na krizo ali ob nastankih krize, da se preprečijo politični konflikti ali da razmere ne bi prerasle v oborožen konflikt, na primer:
    • podpora izvajanju resolucij Združenih narodov o ženskah, miru in varnosti ali mednarodnim kazenskim sodiščem,
    • ukrepi za obnovo ključne infrastrukture, stanovanjskih in javnih zgradb ter ekonomskih sredstev po konfliktih,
    • ukrepi za boj proti nezakoniti uporabi strelnega orožja, odkrivanje in odstranjevanje min in
    • podpora obravnavi morebitnega učinka nenadnih migracij.

    Ukrepi iz te prednostne naloge običajno ne presegajo 18 mesecev.

     

  • 2.
    Preprečevanje konfliktov in pripravljenost na krize:
    • spodbujanje zgodnjega opozarjanja in analiz tveganj, ki upoštevajo konflikte, pri oblikovanju politik, krepitev zaupanja z mediacijo, dialogom in spravo v okviru napetosti med skupnostmi,
    • napotitev civilnih stabilizacijskih misij, določeni na zasedanju Evropskega sveta v mestu Santa Maria de Feira leta 2000:
      • policija – krepitev zmogljivosti,
      • krepitev načela pravne države,
      • krepitev civilne uprave in
      • krepitev civilne zaščite;
    • omejevanje rabe naravnih virov za financiranje konfliktov (kot so ukrepi za zaustavitev trgovine s „konfliktnimi diamanti“).

    Ukrepi iz te prednostne naloge so dolgoročni ukrepi.

     

  • 3.
    Obravnavanje globalnih groženj z dolgoročnimi ukrepi za:

     

Prožen pristop in vključenost civilne družbe

Za večjo učinkovitost bo pomoč v okviru instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru postala prožnejša, tako da se bo najdaljše trajanje ukrepov za odzivanje na krize podaljšalo za največ 30 mesecev, v primeru dolgotrajnega konflikta pa se bo podaljšalo tudi izvajanje drugega ukrepa izredne pomoči, da bi se lahko izhajalo iz rezultatov prejšnjega.

Humanitarno pomoč EU in financiranje razvojnega sodelovanja lahko dopolnjujejo tudi druga finančna sredstva.

Pripravo, načrtovanje programov, izvajanje in spremljanje na področju ukrepov v okviru instrumenta je mogoče po potrebi, in kjer je primerno, okrepiti s podporo NVO, organizacij, ki predstavljajo avtohtona ljudstva, in skupin domačinov.

Proračun in izvajanje

Proračun instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru za obdobje 2014–2020 dosega 2,339 milijarde EUR. Večina predpisov glede izvajanja tega programa je vsebovana v Uredbi (EU) št. 236/2014, tj. krovni uredbi, ki usklajuje in poenostavlja izvajanje celotnega zunanjega financiranja EU.

Sprememba Uredbe (EU) št. 236/2014

V okviru zaveze EU agendi za trajnostni razvoj do leta 2030 (cilj trajnostnega razvoja 1 je izkoreninjenje revščine, cilj trajnostnega razvoja 16 pa spodbujanje miru in pravičnosti) ter skupni izjavi EU o novem Evropskem soglasju o razvoju se z Uredbo (EU) 2017/2306 spremeni prvotna Uredba.

Spremenjena Uredba v izjemnih okoliščinah dovoljuje EU, da zagotovi pomoč za krepitev zmogljivosti vojaških akterjev v partnerskih državah zaradi zagotavljanja varnosti za razvojne dejavnosti z usposabljanjem, mentorstvom, opremo, izboljšavami infrastrukture itd. Pomoč EU se ne sme v nobenih okoliščinah uporabiti za financiranje krepitve zmogljivosti vojaških akterjev v druge namene kakor za zagotavljanje varnosti za razvoj, tj. ne sme se uporabljati za financiranje smrtonosne opreme, ponavljajočih se vojaških odhodkov ali usposabljanje za povečanje zmogljivosti za boj.

Za te nove ukrepe v obdobju 2018–2020 je dodeljen proračun v višini 100 milijonov EUR.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba se uporablja od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2020, uredba o spremembi krepitve zmogljivosti v podporo varnosti in razvoju pa velja od januarja 2018.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 230/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o vzpostavitvi instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru (UL L 77, 15.3.2014, str. 1–10).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 230/2014 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Skupna izjava Sveta in predstavnikov vlad držav članic v okviru Sveta, Evropskega parlamenta in Komisije (UL C 210, 30.6.2017, str. 1–24).

Uredba (EU) št. 236/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o določitvi skupnih pravil in postopkov za izvajanje instrumentov Unije za financiranje zunanjega delovanja (UL L 77, 15.3.2014, str. 95–108).

Zadnja posodobitev 13.04.2018

Top