Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Izvajanje instrumentov EU za financiranje zunanjega delovanja

Uredba zagotavlja splošni okvir za izvedbo ukrepov, ki se financirajo z instrumenti Evropske unije (EU) za zunanjo politiko. Glavni postopki so zdaj združeni v en zakonodajni akt, ki določa, katera pravila veljajo za akcijske programe in posamezne projekte na tem področju.

AKT

Uredba (EU) št. 236/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o določitvi skupnih pravil in postopkov za izvajanje instrumentov Unije za financiranje zunanjega delovanja.

POVZETEK

EU je sprejela več finančnih instrumentov v podporo svojemu zunanjemu delovanju za obdobje 2014-2020, in sicer:

Sklepi o financiranju s pomočjo teh instrumentov podrobneje določajo posamezne ukrepe, cilje in pričakovane rezultate, skupaj s proračunom in okvirnim časovnim razporedom.

S to splošno uredbo o izvajanju so bila sprejeta splošna in poenostavljena pravila za učinkovito delovanje teh instrumentov.

OKVIRNO FINANČNO NAČRTOVANJE

Vsak finančni instrument mora biti skladen z večletnim okvirnim programom, tako da se lahko ukrepi po potrebi izvajajo tudi več let. Sklepi o financiranju so lahko sprejeti v obliki letnih akcijskih programov in v obliki posebnih ukrepov (zaradi nepredvidljivih potreb ali okoliščin).

Lahko se sprejmejo tudi tehnični podporni ukrepi (na primer administrativna podpora, priprava projektov in spremljanje stroškov).

VRSTE FINANCIRANJA

Finančna pomoč EU se lahko zagotovi z naslednjimi vrstami financiranja:

  • subvencije;
  • javna naročila storitev, blaga ali gradenj;
  • prispevki v skrbniške sklade, ki jih ustanovi Komisija;
  • proračunska podpora;
  • finančni instrumenti, kot so posojila ali finančna jamstva, ki jih zagotavlja Evropska investicijska banka.

Financirani ukrepi morajo biti skladni tudi s pravili, ki jih določa finančna uredba EU, hkrati pa je treba zagotoviti spoštovanje finančnih interesov EU.

Razpoložljiva sredstva se dodelijo za zagotavljanje čim večje učinkovitosti in optimalnega splošnega učinka ukrepov ter za skladnost in dopolnjevanje instrumentov.

SODELOVANJE S CIVILNO DRUŽBO IN LOKALNIMI AKTERJI

Organizacije civilne družbe in lokalni organi morajo imeti pomembno vlogo med procesom izvajanja ukrepov, zlasti med pripravo, izvajanjem in spremljanjem ukrepov. Mednarodne organizacije in razvojne agencije morajo na terenu sodelovati tudi z nevladnimi organizacijami.

Vsi predlagani ukrepi morajo tudi temeljiti na načelih spodbujanja demokracije in zaščite človekovih pravic v državah prejemnicah.

PREPOZNAVNOST SKLADOV EU IN SPREMLJANJE

Uredba določa, na kakšne načine se zagotavlja prepoznavnost pomoči EU. Komisija mora zagotoviti, da se vsak finančni instrument spremlja z jasnimi, preglednimi in merljivimi kazalniki. Po potrebi se učinek ukrepov preveri z neodvisnim zunanjim ocenjevanjem.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Uredba (EU) št. 236/2014

1.1.2014

-

UL L 77, 15.3.2014

Zadnja posodobitev: 30.06.2014

Top