Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1095

    Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2021/1095 z dne 2. julija 2021 o vzpostavitvi metodologije razporejanja stroškov, povezanih z izposojanjem in upravljanjem dolga v okviru instrumenta NextGenerationEU

    C/2021/4864

    UL L 236, 5.7.2021, p. 75–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/12/2022; razveljavil 32022D2545

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2021/1095/oj

    5.7.2021   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 236/75


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2021/1095

    z dne 2. julija 2021

    o vzpostavitvi metodologije razporejanja stroškov, povezanih z izposojanjem in upravljanjem dolga v okviru instrumenta NextGenerationEU

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/241 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. februarja 2021 o vzpostavitvi Mehanizma za okrevanje in odpornost (1) in zlasti člena 15(4) Uredbe,

    ob upoštevanju Sklepa Sveta (EU, Euratom) 2020/2053 z dne 14. decembra 2020 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije ter razveljavitvi Sklepa 2014/335/EU, Euratom (2) in zlasti člena 5(3) Sklepa,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    V okviru odziva na krizo zaradi COVID-19 je bil sprejet sveženj za okrevanje NextGenerationEU (v nadaljnjem besedilu: NextGenerationEU), da bi se zagotovilo financiranje pobud za okrevanje ter olajšala zeleni in digitalni prehod gospodarstva Evropske unije. Pri tem so programi NextGenerationEU tisti, ki se financirajo v skladu s členom 2(2) Uredbe Sveta (EU) 2020/2094 (3), kolikor se z njimi izvajajo ukrepi iz člena 1(2) navedene uredbe.

    (2)

    Komisija je na podlagi člena 5(1) Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 pooblaščena, da si v imenu Unije izposodi sredstva na kapitalskih trgih do zneska v višini 750 000 milijonov EUR v cenah iz leta 2018, od česar se lahko izposojena sredstva do zneska 360 000 milijonov EUR v cenah iz leta 2018 uporabijo za posojila, izposojena sredstva do zneska 390 000 milijonov EUR v cenah iz leta 2018 pa za odhodke.

    (3)

    Člen 5(2) Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 določa, da se odplačevanje glavnice izposojenih sredstev, ki se uporabljajo za odhodke, in pripadajočih obresti krije iz proračuna Unije

    (4)

    V skladu s členom 15(3) Uredbe (EU) 2021/241 in s točko (e) člena 220(5) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta (4) stroške, povezane z izposojanjem sredstev za posojila na podlagi Uredbe (EU) 2021/241, krijejo države članice upravičenke.

    (5)

    Z uvedbo Komisijine strategije diverzificiranega financiranja za izvajanje izposojanja v okviru NextGenerationEU in upravljanja dolga pri izposojanju v okviru NextGenerationEU zbiranje kapitala ne poteka več na ravni posameznega posla. Pri prejšnjem modelu so bili stroški financiranja jasno razvidni in povezani s posameznim poslom izposoje, povezane stroške pa je bilo mogoče skupaj s prihodki iz posla izposoje prenesti na upravičenca do posojila. Nasprotno pa se bodo izplačila na podlagi NextGenerationEU v okviru strategije diverzificiranega financiranja NextGenerationEU financirala z uporabo enotnega fonda financiranja, sestavljenega iz kratko- in dolgoročnih instrumentov financiranja, iz katerega se sredstva črpajo, ko je treba izvesti izplačila upravičencem. Strategija diverzificiranega financiranja zagotavlja najugodnejše pogoje pri izposojanju znatnih zneskov sredstev z različnimi zapadlostmi. Zato je potreben prilagojen pristop za izračun in pošteno, pravično in pregledno razporeditev skupnih stroškov, povezanih z vsakim izplačilom.

    (6)

    Za zagotovitev poštenega, pravičnega in preglednega pristopa bi morala Komisija uvesti skupno in enotno metodologijo za stroške, ki bi se uporabljala tako za izplačila v zvezi s posojili kot za tista, ki se nanašajo na zunanje namenske prejemke v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094.

    (7)

    Uporabiti bi bilo treba novo metodologijo za razporejanje stroškov, ki zagotavlja, da ni mogoče navzkrižno subvencioniranje stroškov med kategorijami upravičencev. Stroške izposojanja, pripisane posojilom, bi bilo treba v celoti pripisati državam članicam, ki so upravičene do posojil na podlagi Uredbe (EU) 2021/241. Stroški izposojanja, pripisani zunanjim namenskim prejemkom v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094, se v celoti pripišejo proračunu Unije na podlagi dejanskih stroškov zbiranja in izplačila ustreznega deleža prihodkov različnim upravičencem. Metodologija bi morala zajemati vse stroške, ki jih ima Komisija zaradi izposojanja na podlagi NextGenerationEU, vključno z vsemi upravnimi stroški, in bi morala zagotoviti, da se za vsako izplačilo izračunajo različne kategorije stroškov.

    (8)

    Ta metodologija izračuna in razporejanja stroškov bi morala razlikovati med tremi kategorijami stroškov. Prva kategorija so stroški financiranja, ki izhajajo iz obresti in drugih stroškov, ki jih mora Komisija plačati za različne instrumente, izdane za financiranje zadevnih izplačil. Druga kategorija so stroški upravljanja likvidnosti, tj. stroški, ki nastanejo na osnovi zneskov, ki se začasno vodijo na računih likvidnosti kot rezerva za kritje prihodnjih plačil. Tretja kategorija so upravni stroški izgradnje in vzdrževanja tehničnih in operativnih zmogljivosti za izvajanje strategije diverzificiranega financiranja.

    (9)

    Izračun stroškov financiranja, ki izhajajo iz dolgoročnih poslov izposoje, bi bilo treba izpeljati iz stroškov, ki nastanejo pri vseh operacijah izposojanja v šestmesečnem obdobju, v katero je praviloma vključen datum izplačila. Razdelitev v šestmesečna obdobja upravičuje potreba po zagotovitvi, da so stroški financiranja, ki se zaračunajo za izplačilo, tesno povezani s prevladujočimi tržnimi cenami v času, ko se izplačilo izvede, in ne temeljijo na stroških financiranja, nastalih v oddaljenem časovnem obdobju. Tako se instrumenti financiranja in z njimi povezani stroški razporedijo v ustrezne razdelke. Točni fond instrumentov financiranja se določi šele ob zaključku šestmesečnega časovnega razdelka. To bi moralo omogočiti uporabo istih stroškov financiranja za vsa sočasna izplačila, pripisana istemu časovnemu razdelku, in zlasti zagotoviti pošteno, pravično in pregledno obravnavo med državami članicami. Državam članicam in proračunu EU za zunanje namenske prejemke v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094 bi se moral obračunati njihov ustrezni delež. S tem se prepreči arbitrarnost ali naključnost, kar je bilo značilno za tradicionalni vzajemni (back-to-back) sistem, pri katerem so stroški za vsakega posameznega upravičenca izhajali iz pogojev, ki jih je bilo mogoče dobiti na dan, ko so bila sredstva izposojena. Razen prvega časovnega razdelka, ki bi moral zajemati obdobje od 1. junija 2021 do 31. decembra 2021, bi moral vsak posamezen časovni razdelek zajemati obdobje šestih mesecev, ki se začne 1. januarja ali 1. julija. Aktivno obdobje zadnjega časovnega razdelka bi se moralo končati 31. decembra 2026, kar pomeni skupno enajst časovnih razdelkov. Časovni razdelki bi morali prenehati obstajati, ko se v celoti povrnejo vsa financirana izplačila.

    (10)

    Obrestne mere, ki se zaračunavajo upravičencem do posojil, bodo sicer stabilne, vendar bo treba ob zamenjavi zapadlih instrumentov v fondu financiranja občasno in malenkostno preračunati obrestne mere. Komisija bo razvila svojo zmogljivost za uporabo izvedenih finančnih instrumentov, kot so zamenjave, da bo lahko upravljala morebitno preostalo obrestno tveganje in državam članicam ponudila možnost posojil s fiksno obrestno mero. Stroške teh instrumentov s fiksno obrestno mero bi morale v celoti in izključno kriti države članice, ki uporabljajo to možnost.

    (11)

    Zneski izplačil v posameznem časovnem razdelku bi morali biti enaki znesku dolgoročnih instrumentov financiranja, pripisanih temu časovnemu razdelku. V večini primerov bo izplačilo prihodkov sovpadalo z istim časovnim razdelkom kot izdaja dolgoročnih instrumentov financiranja, uporabljenih za zbiranje prihodkov, ter bo istemu časovnemu razdelku tudi pripisano. Vendar lahko nepredvidene zamude pri izplačilih privedejo do primerov, ko so prihodki iz dolgoročnega financiranja zbrani, vendar jih ni mogoče izplačati, kot je bilo prvotno načrtovano. V tem primeru se izplačilo lahko odloži in se izvede v obdobju časovnega razdelka, ki sledi. Toda če so bila sredstva za te specifične potrebe po financiranju že zbrana in pripisana prejšnjemu časovnemu razdelku, jih ni mogoče uporabiti za druge potrebe v tem časovnem razdelku. V tem primeru bi moralo biti mogoče povezana izplačila pripisati časovnemu razdelku, kateremu so bili pripisani instrumenti financiranja. Prav tako bi moralo biti mogoče dolgoročne instrumente financiranja iz naslednjega časovnega razdelka pripisati prejšnjemu časovnemu razdelku, če znesek dolgoročnih instrumentov financiranja iz slednjega ne bi zadostoval za kritje zneska izplačil.

    (12)

    Komisija bo morala prav tako v predhodnem časovnem razdelku predvideti potrebe po izplačilih, ki bodo nastale zgodaj v naslednjem časovnem razdelku. Da se zajamejo ti primeri in se zagotovi, da Komisija razpolaga s sredstvi pod ugodnimi pogoji za izvedbo izplačil blizu prehoda med časovnimi razdelki, bi morala imeti Komisija možnost, da instrumente dolgoročnega financiranja pripiše naslednjemu časovnemu razdelku.

    (13)

    Zmožnost upravljanja likvidnosti operacij financiranja z dostopanjem do kratkoročnega izposojanja in vzdrževanjem denarnih sredstev za bonitetne namene je osrednja in glavna značilnost strategije diverzificiranega financiranja. To upravljanje likvidnosti bo Komisiji omogočilo, da izpolni vse potrebe po plačilih in prilagodi izdajanje tržnim pogojem. Ta zmožnost povzroča stroške zbiranja prihodkov zaradi izdaje kratkoročnih zapisov in začasne hrambe nekaterih prihodkov na likvidnostnem računu, da se zagotovi zmožnost izvedbe vseh plačil na zahtevo. S tem sklepom bi bilo treba vzpostaviti podlago za izračun navedenih stroškov likvidnosti ter za njihovo pošteno in pravično obračunavanje vsem zadevnim upravičencem do prihodkov v zadevnem letu.

    (14)

    Potrebe po izplačilih, ki so večje od zneska dolgoročnih instrumentov financiranja, razporejenih v posamezni časovni razdelek, ali plačila obresti, lahko povzročijo likvidnostni primanjkljaj v časovnem razdelku. Potrebe po izplačilih, ki so manjše od zneska dolgoročnih instrumentov financiranja, razporejenih v posamezni časovni razdelek, ali povračila v NextGenerationEU v zvezi z neporavnanimi izplačili, razporejenimi v ta razdelek, lahko povzročijo likvidnostni presežek. Izravnava teh likvidnostnih presežkov ali primanjkljajev je neizogibna zahteva za izvajanje strategije financiranja NextGenerationEU. Teh stroškov se ne bi smelo obračunavati v okviru zadevnih časovnih razdelkov, temveč bi jih bilo treba iz njih izločiti in jih upravljati v okviru ločenih stroškov upravljanja likvidnosti. Vzpostaviti bi bilo treba mehanizem za razdruževanje stroškov, ki izhajajo iz likvidnostnih primanjkljajev ali presežkov, da bi se lahko absorbirali v širšem programu financiranja v obliki stroškov upravljanja likvidnosti. Komisija bi morala za izravnavo morebitnih pozitivnih ali negativnih stanj denarnih sredstev v časovnih razdelkih s skupnim zneskom izplačil uporabiti razdelek za upravljanje likvidnosti.

    (15)

    Za izvajanje strategije diverzificiranega financiranja so potrebne nove zmogljivosti, da se pridobi najugodnejši dostop do kapitalskih trgov ter zagotovi stalno in učinkovito vzdrževanje takšne infrastrukture. To vključuje stroške, ki so potrebni za vodenje računov likvidnosti, pridobitev zmogljivosti za vodenje dražb za obveznice in menice EU ter vzpostavitev novih notranjih zmogljivosti za obdelavo podatkov. Takšne stroške, ki izhajajo neposredno iz izvajanja izposojanja in izplačil v okviru NextGenerationEU, bi bilo treba obravnavati kot režijske stroške, ki razlikujejo med stroški, povezanimi z vzpostavitvijo in vzdrževanjem infrastrukture NextGenerationEU za izposojanje in plačevanje. Ti stroški bi morali biti zajeti v stroških storitev za upravne režijske stroške.

    (16)

    Stroški storitev za upravne režijske stroške združujejo vse upravne stroške, nastale neposredno pri izvajanju NextGenerationEU. Ti stroški nastanejo bodisi kot stroški vzpostavitve, povezani z enkratnimi stroški izgradnje nekaterih operativnih zmogljivosti, bodisi kot ponavljajoči se stroški, tj. neizogibni stroški, ki jih je mogoče neposredno pripisati operacijam NextGenerationEU in ki nastanejo periodično.

    (17)

    Medtem ko bi morali biti ponavljajoči se stroški glavni del rednih letnih stroškov, ki se zaračunajo za izplačila v danem letu, bi bilo treba stroške vzpostavitve pripisati kot enkratne stroške.

    (18)

    Upravni stroški, vključeni v stroške storitev za upravne režijske stroške, bi morali biti omejeni na zaključen seznam stroškov, ki so neposredno povezani z NextGenerationEU. Združeni stroški storitev za upravne režijske stroške predstavljajo zelo omejen delež združenih stroškov operacij NextGenerationEU. Če bi v prihodnosti nastopili upravičeni razlogi za razširitev seznama upravnih stroškov, bo Komisija pred njegovo razširitvijo opravila ustrezno posvetovanje, ki bo vključevalo strokovnjake držav članic. Tako posvetovanje bi se izvedlo tudi pred spremembo drugih vidikov te metodologije, ki bi vplivali na stroške, ki jih krije proračun Unije ali države članice.

    (19)

    Postopek naknadnega izdajanja računov bi moral biti zasnovan tako, da zagotavlja, da se stroški povračajo od leta 2022 do trenutka, ko jih izposojanje in upravljanje dolga v okviru NextGenerationEU ne ustvarjata več.

    (20)

    Komisija bi morala izdati potrditveno obvestilo za vsako izplačilo, bodisi za zunanje namenske prejemke v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094 bodisi za posojila državam članicam na podlagi Uredbe (EU) 2021/241 (v nadaljnjem besedilu: posojila RRF).

    (21)

    Posojila na podlagi Uredbe (EU) 2021/241 bi se morala izvajati pod običajnimi finančnimi pogoji (struktura zapadlosti in odplačevanja) za vsako izplačilo državam članicam. Za izplačila za zunanje namenske prejemke v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094 bi moralo biti potrditveno obvestilo glavni podporni element, ki določa te finančne pogoje za proračun EU. V potrditvenem obvestilu se priglasitev stroškov določi na podlagi zadevnih finančnih pogojev. Ti pogoji bi morali vključevati datum izplačila, znesek finančne podpore ter datum plačila stroškov financiranja za zunanje namenske prejemke v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094.

    (22)

    Ustrezna sklicevanja v posojilnih pogodbah, ki jih podpišejo države članice, bodo pojasnila, da se stroški izplačil določijo z uporabo metodologije, določene v tem sklepu.

    (23)

    Metodologija razporejanja stroškov določa metodo za izračun stroškov izposojanja, ki bremenijo proračun v skladu s prvim pododstavkom člena 5(2) Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 in države članice v skladu s členom 15(3) Uredbe (EU) 2021/241. V skladu s tem predstavlja ureditev za upravljanje izposojanja in dajanja posojil v smislu člena 5(3) Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 in člena 15(4) Uredbe (EU) 2021/241.

    (24)

    Da se zagotovi enotna razporeditev stroškov v okviru svežnja za okrevanje NextGenerationEU, bi se moral ta sklep uporabljati od 1. junija 2021. Ker bi se moral ta sklep uporabljati za posle izposoje in izplačila v okviru programa NextGenerationEU, ki so bili izvedeni pred začetkom njegove veljavnosti, bi moral začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije. Ta sklep bi se moral za posojila državam članicam na podlagi Uredbe (EU) 2021/241 začeti uporabljati z začetkom veljavnosti zadevnih posojilnih pogodb –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    ODDELEK 1

    PREDMET UREJANJA, OPREDELITEV POJMOV IN SPLOŠNA PRAVILA

    Člen 1

    Predmet urejanja in vodilna načela

    1.   Ta sklep vzpostavlja eno in enotno metodologijo za razporejanje stroškov financiranja, upravljanja likvidnosti in storitev za upravne režijske stroške, nastalih zaradi izposojanja in upravljanja dolga, ki se izvajata v okviru programov NextGenerationEU, ki se financirajo v skladu s členom 2(2) Uredbe (EU) 2020/2094, kolikor se z njimi izvajajo ukrepi iz člena 1(2) navedene uredbe.

    2.   Pri izvajanju metodologije razporejanja stroškov se upoštevata načeli poštene in pravične obravnave, pri čemer se zagotovi, da so stroški razporejeni na podlagi relativnega deleža prejete podpore.

    Člen 2

    Opredelitev pojmov

    V tem sklepu se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1)

    „instrumenti financiranja“ pomenijo obveznice, dolžniške vrednostne papirje, komercialne zapise, zakladne menice ali katere koli druge ustrezne kratkoročne in/ali dolgoročne finančne posle, izdane v okviru Komisijine strategije financiranja za izvajanje izposojanja in upravljanja dolga v okviru NextGenerationEU;

    (2)

    „posojilna pogodba RRF“ pomeni pogodbo med Komisijo in posamezno državo članico v skladu s členom 15(2) Uredbe (EU) 2021/241;

    (3)

    „izplačilo“ pomeni vsako izplačilo državi članici na podlagi posojilne pogodbe RRF v skladu s členom 2(2)(b) Uredbe (EU) 2020/2094 ali v obliki zunanjih namenskih prejemkov v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094;

    (4)

    „obrestno obdobje“ pomeni obdobje dvanajstih (12) mesecev ali tako drugo obdobje, ki se lahko določi v potrditvenem obvestilu in ki se začne na datum izplačila ali predhodni datum plačila obresti;

    (5)

    „upravljanje likvidnosti“ pomeni upravljanje denarnih tokov, povezanih z instrumenti financiranja in izplačili;

    (6)

    „izposojanje v okviru NextGenerationEU“ pomeni tržne operacije, zlasti izdaje dolžniških instrumentov, za izposojo zneska do 750 000 milijonov EUR v cenah iz leta 2018 v skladu s členom 5(1) Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053, vključno z obnavljanjem izposoje;

    (7)

    „upravljanje dolga v okviru NextGenerationEU“ pomeni tržne operacije, povezane z dolgom, ki izhajajo iz izposojanja v okviru NextGenerationEU, da se optimizira struktura neporavnanega dolga ter zmanjšajo obrestna tveganja ter likvidnostna in druga finančna tveganja;

    (8)

    „kratkoročni instrument financiranja“ pomeni financiranje z izposojanjem v okviru NextGenerationEU za obdobje, krajše ali enako enemu letu;

    (9)

    „dolgoročni instrument financiranja“ pomeni financiranje z izposojanjem v okviru NextGenerationEU za obdobje, daljše od enega leta.

    ODDELEK 2

    RAZDELKI IN IZRAČUN STROŠKOV

    Člen 3

    Časovni razdelki

    1.   Posamezen časovni razdelek je aktiven v obdobju šestih mesecev z začetkom 1. januarja ali 1. julija. Vendar prvi časovni razdelek zajema obdobje od 1. junija 2021 do 31. decembra 2021. Aktivno obdobje zadnjega časovnega razdelka se konča 31. decembra 2026.

    2.   Časovni razdelek sestavljajo izplačila, izvedena v njegovem aktivnem obdobju, in povezani instrumenti financiranja, ki so vanj razporejeni. Vsako izplačilo se pripiše časovnemu razdelku, ki je aktiven na datum zadevnega izplačila.

    Z odstopanjem od prvega pododstavka se v primeru, da znesek prihodkov iz dolgoročnih instrumentov financiranja, pripisanih prejšnjemu časovnemu razdelku, presega znesek izplačil, pripisanih temu prejšnjemu razdelku v skladu s prvim pododstavkom, izplačila razporejajo v navedeni prejšnji časovni razdelek, dokler skupni znesek izplačil v tem prejšnjem časovnem razdelku ni enak znesku prihodkov iz dolgoročnega instrumenta financiranja, ki mu je pripisan.

    3.   Dolgoročni instrumenti financiranja, razen instrumentov iz odstavka 4, se pripišejo časovnemu razdelku, ki je aktiven v trenutku sklenitve operacije izposojanja NextGenerationEU, ki je podlaga zanje.

    Z odstopanjem od prvega pododstavka:

    (a)

    instrumenti financiranja, katerih prihodki se zbirajo za financiranje izplačila v naslednjem časovnem razdelku, se lahko pripišejo zadevnemu časovnemu razdelku;

    (b)

    če znesek izplačil ob koncu aktivnega časovnega razdelka presega znesek prihodkov iz dolgoročnih instrumentov financiranja, se dolgoročni instrumenti financiranja na podlagi operacij izposojanja NextGenerationEU, sklenjenih po koncu aktivnega obdobja časovnega razdelka, pripišejo navedenemu časovnemu razdelku, dokler znesek prihodkov iz dolgoročnih instrumentov financiranja ni enak znesku izplačil v navedenem časovnem razdelku.

    4.   Dolgoročni instrumenti financiranja, ki nadomestijo zapadle dolgoročne instrumente financiranja, se pripišejo istemu časovnemu razdelku.

    Člen 4

    Razdelek za upravljanje likvidnosti

    1.   Razdelek za upravljanje likvidnosti je aktiven, dokler se sredstva iz člena 5(1) Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 ne odplačajo v celoti.

    2.   Razdelek za upravljanje likvidnosti sestavljajo kratkoročni instrumenti financiranja.

    Člen 5

    Izračun stroškov

    Stroški financiranja, stroški upravljanja likvidnosti in stroški storitev za upravne režijske stroške se izračunajo v skladu s Prilogo k temu sklepu.

    ODDELEK 3

    IZDAJANJE RAČUNOV

    Člen 6

    Potrditveno obvestilo

    1.   Komisija v zvezi z vsakim izplačilom izda potrditveno obvestilo, v katerem določi pogoje priglasitve stroškov.

    2.   V potrditvenem obvestilu se določijo pogoji za plačilo stroškov financiranja in odplačilo glavnice v zvezi z vsakim izplačilom.

    3.   Potrditveno obvestilo iz odstavka 1 vsebuje zlasti naslednje elemente:

    (a)

    znesek izplačila;

    (b)

    zapadlost;

    (c)

    načrt odplačevanja;

    (d)

    pripis izplačila časovnemu razdelku;

    (e)

    obrestno obdobje in določeni datum plačila stroškov financiranja.

    4.   Potrditveno obvestilo za posojila vsebuje tudi dodatne elemente, navedene v posojilnih pogodbah RRF.

    Člen 7

    Izdajanje računov za stroške financiranja

    Komisija izda račun za stroške financiranja ob koncu obrestnega obdobja iz člena 2(4). V zvezi z izplačili v obliki zunanjih namenskih prejemkov v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2020/2094 se računi lahko združujejo po četrtletjih koledarskega leta.

    Člen 8

    Izdajanje računov za stroške upravljanja likvidnosti

    Komisija izda račun za stroške upravljanja likvidnosti na začetku vsakega koledarskega leta za stroške, nastale v prejšnjem koledarskem letu.

    Člen 9

    Izdajanje računov za stroške storitev za upravne režijske stroške

    Komisija izda račun državam članicam, ki so upravičene do posojil RRF, za stroške storitev za upravne režijske stroške, nastale v prejšnjem koledarskem letu.

    ODDELEK 4

    KONČNE DOLOČBE

    Člen 10

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se od 1. junija 2021.

    V Bruslju, 2. julija 2021

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 57, 18.2.2021, str. 17.

    (2)  UL L 424, 15.12.2020, str. 1.

    (3)  Uredba Sveta (EU) 2020/2094 z dne 14. decembra 2020 o vzpostavitvi Instrumenta Evropske unije za okrevanje v podporo okrevanju po krizi zaradi COVID-19 (UL L 433I, 22.12.2020, str. 23).

    (4)  Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1)


    PRILOGA

    1.   Izračun stroškov financiranja

    Stroški financiranja se izračunajo po naslednjem postopku:

     

    Korak 1: Izračun skupnih dnevnih stroškov posameznega instrumenta financiranja v časovnem razdelku ali v razdelku za upravljanje likvidnosti

    Dnevne obračunane obresti se izračunajo:

     

    Image 1

    Za vsak instrument financiranja se ažio/disažio linearno razporedi po življenjski dobi instrumenta:

     

    Image 2

    pri čemer je cena ob izdaji = celotna cena (vključno z bančnimi stroški)

    Za vsak instrument financiranja se izračunajo skupni dnevni stroški:

     

    Image 3

     

    Korak 2: Izračun združenih skupnih dnevnih stroškov financiranja

    Za vsak časovni razdelek (ČR1–ČR11) so skupni dnevni stroški za razdelek pred izravnavo likvidnostnih stanj vsota vseh skupnih dnevnih stroškov vsakega instrumenta financiranja, pripisanega časovnemu razdelku:

     

    Image 4

    Za razdelek za upravljanje likvidnosti so dnevni stroški financiranja naslednji:

    Image 5

     

    Korak 3: Izračun dnevnega likvidnostnega stanja v časovnih razdelkih

    Raven dnevnega likvidnostnega stanja v časovnem razdelku se izračuna dnevno na naslednji način:

     

    Image 6

     

    Korak 4: Izračun dnevnih stroškov deleža instrumentov financiranja kot likvidnostnega presežka v časovnem razdelku

    Dnevni stroški financiranja, povezani z deležem instrumentov financiranja v pozitivnem rezultatu pri koraku 3 („likvidnostni presežek“), se izračunajo na naslednji način:

     

    Image 7

     

    Korak 5: Izračun stroškov financiranja časovnega razdelka in stroškov razdelka za upravljanje likvidnosti v primeru časovnega razdelka z likvidnostnim presežkom

    Likvidnostni presežek se prenese iz ustreznega časovnega razdelka v razdelek za upravljanje likvidnosti.

    Stroški financiranja tega časovnega razdelka, iz katerega se prenese likvidnostni presežek, se izračunajo na naslednji način:

     

    Image 8

    Stroški razdelka za upravljanje likvidnosti, ki prejme likvidnostni presežek, se izračunajo na naslednji način:

    Image 9

     

    Korak 6: Izračun stroškov financiranja časovnega razdelka z likvidnostnim primanjkljajem

    Negativni rezultat pri koraku 3 („likvidnostni primanjkljaj“) v časovnem razdelku se izravna s prenosom likvidnosti iz razdelka za upravljanje likvidnosti po dnevnih stroških financiranja (korak 5).

    Image 10

     

    Korak 7: Izračun dnevnih stroškov financiranja izplačila

    Dnevni stroški financiranja izplačila so dnevni stroški financiranja časovnega razdelka po izravnavi, pomnoženo z relativnim deležem izplačila glede na časovni razdelek, v katerega je izplačilo razporejeno.

    Image 11

    2.   Izračun stroškov upravljanja likvidnosti

    Stroški upravljanja likvidnosti (UPLI) se izračunajo za vsako četrtletje koledarskega leta na naslednji način:

    Image 12

    Z odstopanjem od prvega pododstavka se stroški upravljanja likvidnosti v obdobju od 1. junija 2021 do 31. decembra 2021 za celotno navedeno obdobje izračunajo na naslednji način:

    Image 13

    UPLI za četrtletje se vsakemu izplačilu pripiše na naslednji način:

     

    Image 14

    3.   Izračun stroškov storitev za upravne režijske stroške

    Stroške storitev za upravne režijske stroške sestavljajo ponavljajoči se upravni stroški in stroški vzpostavitve za posojila RRF.

    3.1.   Izračun ponavljajočih se upravnih stroškov

    Ponavljajoče se upravne stroške sestavljajo vsi stroški, ki nastanejo Komisiji pri izvajanju izposojanja in upravljanja dolga v okviru NextGenerationEU, ki vključujejo naslednje vrste:

    (a)

    pravne stroške, vključno s stroški pravnih mnenj;

    (b)

    ponavljajoče se stroške vodenja računov;

    (c)

    stroške zunanje revizije;

    (d)

    stroške za vzdrževanje dražbenega sistema;

    (e)

    honorarje bonitetnih agencij;

    (f)

    odhodke, povezane s kotacijami, davki, registracijo, objavo in poravnavo;

    (g)

    stroške za informacijsko tehnologijo;

    (h)

    odhodke, povezane s tržnimi raziskavami.

    Če so takšni stroški skupni operacijam izposojanja v okviru NextGenerationEU, ki se izvajajo za druge programe finančne pomoči, se stroški, vključeni v izračun, izračunajo kot sorazmerni delež, pripisan operacijam izposojanja v okviru NextGenerationEU in operacijam upravljanja dolga v okviru NextGenerationEU v zadevnem koledarskem letu. Taki stroški se ne zaračunajo za posojila RRF za leto 2021.

    Ponavljajoči se upravni stroški se izračunajo na naslednji način:

     

    Image 15

    Ponavljajoči se upravni stroški se razporedijo na naslednji način:

    Image 16

    3.2.   Izračun in razporeditev stroškov vzpostavitve

    Stroške vzpostavitve sestavljajo vsi stroški, ki nastanejo Komisiji pri izvajanju operacij izposojanja in upravljanja dolga v okviru NextGenerationEU ali kot tehnična pomoč v zvezi z navedenimi operacijami, vključno s stroški v zvezi z:

    (a)

    vzpostavitvijo računov NextGenerationEU;

    (b)

    vzpostavitvijo dražbenega sistema;

    (c)

    vzpostavitvijo orodja za upravljanje vlagateljev;

    (d)

    drugimi stroški informacijske tehnologije;

    (e)

    tržnimi raziskavami;

    (f)

    stroški svetovanja.

    Stroški vzpostavitve na upravičenca posojil RRF se izračunajo po naslednjem postopku:

    i.

    stroški vzpostavitve za posojila RRF se izračunajo na naslednji način:

     

    Image 17

    ii.

    stroški vzpostavitve za posojila RRF se za leta 2021, 2022 in 2023 razporedijo vsaki državi članici, ki je podpisala posojilno pogodbo RRF, za leto podpisa pogodbe, in sicer na naslednji način:

     

    Image 18

    iii.

    od 1. januarja 2024 se vsi nerazporejeni stroški vzpostavitve izračunajo na naslednji način:

     

    Image 19

    Razporedijo se kot dodatni stroški vzpostavitve za izplačila državam članicam na podlagi posojilnih pogodb RRF, in sicer na naslednji način:

    Image 20

    3.3.   Izračun stroškov storitev na upravičenca

    Image 21

    4.   Glosar kratic

    SOOdnevni

    stroški obračunanih obresti za vsak instrument financiranja, razčlenjeno po dnevih

    UPRAV STRletni

    vsota upravnih stroškov v koledarskem letu

    ažio/disažiodnevni

    ažio ali disažio na podlagi celotne cene ob izdaji, razčlenjeno po dnevih

    upravičenec

    države članice, ki prejemajo izplačila za posojila RRF, in proračun Unije, ki prejema izplačila v obliki zunanjih namenskih prejemkov v skladu s členom 3(1) Uredbe 2020/2094

    SF posamezne priglasitve stroškov v ČR(x)

    stroški financiranja (SF) priglasitve stroškov v časovnem oddelku X

    SFdnevni na instrument

    SF na dan na instrument financiranja

    SFdnevniRULpo izravnavi

    SF na dan za RUL po izravnavi

    SFdnevniRULpred izravnavo

    SF na dan za RUL pred izravnavo

    SFdnevniČR(s primanjkljajem)po izravnavi

    SF na dan po izravnavi za razdelke z začetnim likvidnostnim primanjkljajem

    SFdnevniČR(s presežkom)po izravnavi

    SF na dan po izravnavi za razdelke z začetnim likvidnostnim presežkom

    SFdnevniČR(x)pred izravnavo

    SF na dan pred izravnavo za razdelek X

    SFdnevni, likvidnostni presežekČR(s presežkom)

    SF na dan v zvezi z likvidnostnim presežkom v časovnem razdelku

    SFdnevni, likvidnost, prenesena iz RUL

    SF na dan v zvezi z likvidnostjo, ki se prenese v RUL

    kupon

    obresti, ki jih plača izdajatelj na obveznico

    likvidnostČR(x)

    znesek likvidnosti v časovnem razdelku X

    RUL

    razdelek za upravljanje likvidnosti

    UPLIčetrtletno

    stroški upravljanja likvidnosti v četrtletju

    hipotetični znesek

    nominalni znesek

    DN imetij likvidnostičetrtletno

    donosnost naložb imetij likvidnosti v četrtletju

    ČR(x)

    skupna vsota priglasitev stroškov in likvidnosti v časovnem razdelku X


    Top