Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0885

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/885 z dne 26. junija 2020 o ukrepih za preprečevanje vnosa škodljivega organizma Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto v Unijo in njegovega širjenja znotraj Unije

    C/2020/4163

    UL L 205, 29.6.2020, p. 9–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/04/2022; razveljavil 32021R2285

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/885/oj

    29.6.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 205/9


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/885

    z dne 26. junija 2020

    o ukrepih za preprečevanje vnosa škodljivega organizma Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto v Unijo in njegovega širjenja znotraj Unije

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2016 o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, spremembi uredb (EU) št. 228/2013, (EU) št. 652/2014 in (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 69/464/EGS, 74/647/EGS, 93/85/EGS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES in 2007/33/ES (1) ter zlasti člena 30(1) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Italija je leta 2011 Komisijo obvestila, da je na njenem ozemlju navzoč nov agresiven sev škodljivega organizma Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto (v nadaljnjem besedilu: zadevni škodljivi organizem), ki je kavzalni agens bakterijskega ožiga aktinidije, in da je sprejela uradne ukrepe za preprečevanje nadaljnjega vnosa in širjenja zadevnega škodljivega organizma na svojem ozemlju. Iz razpoložljivih informacij je bilo razvidno tudi, da je ta novi agresivni sev zadevnega škodljivega organizma navzoč v tretji državi, ki v Unijo izvaža razmnoževalni material aktinidije, vključno s pelodom. Navedene informacije so za ozemlje Unije še vedno relevantne.

    (2)

    Zato je Komisija sprejela Izvedbeni sklep 2012/756/EU (2).

    (3)

    Izvedbeni sklep 2012/756/EU je bil nadomeščen z Izvedbenim sklepom (EU) 2017/198 (3), ki je prenehal veljati 31. marca 2020.

    (4)

    Zadevni škodljivi organizem ni uvrščen na seznam karantenskih škodljivih organizmov za Unijo iz Priloge II, karantenskih škodljivih organizmov za varovano območje iz Priloge III ali nadzorovanih nekarantenskih škodljivih organizmov iz Priloge IV k Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2019/2072 (4).

    (5)

    Razlogi za sprejetje izvedbenega sklepa (EU) 2017/198, vključno z ustrezno predhodno analizo tveganja Komisije v zvezi s škodljivim organizmom, ostajajo veljavni. Zaradi stalnega fitosanitarnega tveganja, ki ga pomeni zadevni škodljivi organizem, bi bilo treba sprejeti ukrepe za vnos živega peloda in rastlin za saditev, razen semen, Actinidia Lindl. (v nadaljnjem besedilu: zadevne rastline) v Unijo iz tretjih držav. Prav tako bi bilo treba določiti ukrepe za premike navedenih rastlin s poreklom iz Unije znotraj Unije. Navedeni ukrepi bi morali biti enaki kot ukrepi iz Izvedbenega sklepa (EU) 2017/198, saj so se izkazali za učinkovite pri zaščiti ozemlja Unije pred zadevnim škodljivim organizmom.

    (6)

    Da bi se zagotovila višja raven varstva ozemlja Unije pred zadevnim škodljivim organizmom, bi bilo treba zadevne rastline, ki se vnašajo v Unijo, temeljito pregledati in po potrebi testirati na navzočnost zadevnega škodljivega organizma na mejni kontrolni točki ali na namembni kontrolni točki, določeni v skladu z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2019/2123 (5).

    (7)

    Izvedbeni sklep (EU) 2017/198 bi bilo treba razveljaviti in nadomestiti s to uredbo. To je potrebno, da se upoštevajo določbe Uredbe (EU) 2016/2031 in Izvedbene uredbe (EU) 2019/2072, ki se uporabljajo od 14. decembra 2019.

    (8)

    Ta uredba bi se morala začeti uporabljati čim prej, da bi se nadomestil Izvedbeni sklep (EU) 2017/198, ki je prenehal veljati 31. marca 2020. Veljati bi morala začeti tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    (9)

    Države članice bi morale po potrebi prilagoditi svojo zakonodajo, da bo skladna s to uredbo.

    (10)

    Ta uredba bi se morala uporabljati do 31. decembra 2021, da bi se zagotovil potreben čas za spremljanje ocene stanja in določil fitosanitarni status zadevnega škodljivega organizma v zvezi z ozemljem Unije.

    (11)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Predmet urejanja

    Ta uredba določa ukrepe za preprečevanje vstopa škodljivega organizma Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto (v nadaljnjem besedilu: zadevni škodljivi organizem) v Unijo in njegovega širjenja znotraj Unije.

    Člen 2

    Prepoved škodljivega organizma Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto

    Prepovedano je vnašanje zadevnega škodljivega organizma na ozemlje Unije, njegovo premikanje po njem ter posedovanje, razmnoževanje ali izpust na njem.

    Člen 3

    Vnos živega peloda in rastlin za saditev, razen semen, Actinidia Lindl. v Unijo

    Živ pelod in rastline za saditev, razen semen, Actinidia Lindl. (v nadaljnjem besedilu: zadevne rastline) s poreklom iz tretjih držav se lahko v Unijo vnašajo samo, če so v skladu s posebnimi zahtevami za vnos iz členov 4, 5 in 6.

    Člen 4

    Fitosanitarno spričevalo

    Zadevnim rastlinam s poreklom iz tretjih držav se priloži fitosanitarno spričevalo, ki v rubriki „Dopolnilna izjava“ vsebuje informacije, da je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

    (a)

    zadevne rastline so se v celotnem življenjskem ciklu gojile v državi, za katero navzočnost zadevnega škodljivega organizma ni znana;

    (b)

    zadevne rastline so se v celotnem življenjskem ciklu gojile na območju, ki ga je kot prosto zadevnega škodljivega organizma vzpostavila nacionalna organizacija za varstvo rastlin v državi porekla v skladu z mednarodnim standardom za fitosanitarne ukrepe (v nadaljnjem besedilu: ISPM) št. 4 Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (v nadaljnjem besedilu: FAO) (6). Ime območja, prostega zadevnega škodljivega organizma, se vključi v spričevalo v rubriki „Kraj porekla“;

    (c)

    zadevne rastline so bile pridelane na mestu ali enoti pridelave, ki jo je kot prosto zadevnega škodljivega organizma vzpostavila nacionalna organizacija za varstvo rastlin v državi porekla v skladu z ISPM št. 10 FAO (7). Zadevne rastline so se gojile v strukturi, tako izolirani in zaščiteni pred zunanjim okoljem, da učinkovito preprečuje vnos zadevnega škodljivega organizma. Na navedenem mestu ali enoti so bile zadevne rastline ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred izvozom dvakrat uradno pregledane in ugotovljeno je bilo, da so proste zadevnega škodljivega organizma.

    Navedeno mesto ali enoto pridelave obdaja območje s polmerom vsaj 100 m, na katerem so bili ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred izvozom dvakrat opravljeni uradni pregledi, vse zadevne rastline, ki so pri navedenih pregledih kazale znake okužbe, pa so bile nemudoma uničene;

    (d)

    zadevne rastline so bile pridelane na mestu pridelave, ki ga je kot prosto zadevnega škodljivega organizma vzpostavila nacionalna organizacija za varstvo rastlin v državi porekla v skladu z ISPM št. 10 FAO. Na navedenem mestu so bile zadevne rastline ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred izvozom dvakrat uradno pregledane, vzorčene in testirane, pri čemer je bilo ugotovljeno, da so proste zadevnega škodljivega organizma.

    Navedeno mesto pridelave obdaja območje s polmerom 4 500 m (v nadaljnjem besedilu: okoliško območje), na katerem je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

    (i)

    ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred izvozom so bili dvakrat opravljeni uradni pregledi, vzorčenje in testiranje. Zadevni škodljivi organizem med uradnim pregledom, vzorčenjem in testiranjem ni bil odkrit;

    (ii)

    vse zadevne rastline v polmeru 500 m od navedenega mesta pridelave so bile nemudoma uničene;

    (iii)

    vsaka zadevna rastlina v polmeru 500 m od navedenega mesta pridelave je bila redno testirana ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe in ugotovljeno je bilo, da je prosta zadevnega škodljivega organizma.

    V primeru točk (ii) in (iii) so bile vse zadevne rastline na navedenem območju, oddaljene od 500 m do 4 500 m od mesta pridelave, uničene ali testirane v skladu s sistemom vzorčenja, s katerim je mogoče z 99-odstotno zanesljivostjo potrditi, da je stopnja navzočnosti zadevnega škodljivega organizma na zadevnih rastlinah manjša od 0,1 %.

    Člen 5

    Dodatne informacije, ki se vključijo v fitosanitarno spričevalo

    Kadar so podane informacije iz točke (c) ali (d) člena 4, se v spričevalu poleg tega navede, da je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

    (a)

    zadevne rastline izvirajo neposredno iz matičnih rastlin, ki so se gojile pod pogoji iz točk (a), (b) ali (c) člena 4;

    (b)

    zadevne rastline izvirajo neposredno iz matičnih rastlin, ki so bile predhodno posamično testirane, pri čemer je bilo potrjeno, da so proste zadevnega škodljivega organizma;

    (c)

    zadevne rastline so bile testirane v skladu s sistemom vzorčenja, s katerim je mogoče z 99-odstotno zanesljivostjo potrditi, da je stopnja navzočnosti zadevnega škodljivega organizma na zadevnih rastlinah manjša od 0,1 %.

    Člen 6

    Inšpekcijski pregled

    Zadevne rastline, ki so bile v Unijo vnesene s fitosanitarnim spričevalom ter so v skladu s členoma 4 in 5, se na mejni kontrolni točki ali na kontrolni točki, določeni v skladu z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2019/2123, temeljito pregledajo in po potrebi testirajo na navzočnost zadevnega škodljivega organizma.

    Člen 7

    Premiki zadevnih rastlin znotraj Unije

    Zadevne rastline, ki so se kadar koli v življenjskem ciklu gojile v Uniji, se lahko znotraj Unije premikajo samo, če izpolnjujejo posebne zahteve iz členov 8 in 9.

    Člen 8

    Izdaja rastlinskega potnega lista in pogoji za premike

    Zadevne rastline, ki so se kadar koli v življenjskem ciklu gojile v Uniji, in rastline, vnesene v Unijo v skladu s členom 3, se lahko znotraj Unije premikajo samo, če jim je priložen rastlinski potni list, ki je bil pripravljen, izdan in uporabljen v skladu s členi 78 do 95 Uredbe (EU) 2016/2031, ter če izpolnjujejo enega od naslednjih pogojev:

    (a)

    zadevne rastline so se v celotnem življenjskem ciklu gojile v državi članici, za katero navzočnost zadevnega škodljivega organizma ni znana;

    (b)

    zadevne rastline so se v celotnem življenjskem ciklu gojile na varovanem območju iz Priloge III k Izvedbeni uredbi (EU) 2019/2072;

    (c)

    zadevne rastline so se v celotnem življenjskem ciklu gojile na območju, ki ga je kot prosto zadevnega škodljivega organizma vzpostavil pristojni organ države članice porekla v skladu z ISPM št. 4 FAO;

    (d)

    zadevne rastline so bile pridelane na mestu ali enoti pridelave, ki jo je kot prosto zadevnega škodljivega organizma vzpostavil pristojni uradni organ države članice porekla v skladu z ISPM št. 10 FAO. Zadevne rastline so se gojile v strukturi, tako izolirani in zaščiteni pred zunanjim okoljem, da učinkovito preprečuje vnos zadevnega škodljivega organizma. Na navedenem mestu ali enoti so bile zadevne rastline ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred premikom dvakrat uradno pregledane in ugotovljeno je bilo, da so proste zadevnega škodljivega organizma.

    Navedeno mesto ali enoto pridelave obdaja območje s polmerom vsaj 100 m, na katerem so bili ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred premikom dvakrat opravljeni uradni pregledi, vse rastline, ki so pri navedenih pregledih kazale znake okužbe, pa so bile nemudoma uničene;

    (e)

    zadevne rastline so bile pridelane na mestu pridelave, ki ga je kot prosto zadevnega škodljivega organizma vzpostavil pristojni organ države članice porekla v skladu z ISPM št. 10 FAO.

    Na navedenem mestu so bile zadevne rastline ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred premikom dvakrat uradno pregledane, vzorčene in testirane, pri čemer je bilo ugotovljeno, da so proste zadevnega škodljivega organizma.

    Navedeno mesto pridelave obdaja območje s polmerom 500 m (v nadaljnjem besedilu: okoliško območje), na katerem je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

    (i)

    na celotnem okoliškem območju so bili ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred premikom dvakrat opravljeni uradni pregledi, vzorčenje in testiranje. Zadevni škodljivi organizem med uradnim pregledom, vzorčenjem in testiranjem ni bil odkrit;

    (ii)

    vse zadevne rastline na okoliškem območju so bile nemudoma uničene;

    (iii)

    vsaka zadevna rastlina na okoliškem območju je bila redno testirana ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe in ugotovljeno je bilo, da je prosta zadevnega škodljivega organizma.

    Okoliško območje obdaja širše območje, široko 4 000 m, na katerem je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

    (i)

    po uradnih pregledih, vzorčenju in testiranju, ki so bili na širšem območju opravljeni dvakrat ob najprimernejšem času za odkrivanje znakov okužbe med zadnjo popolno rastno dobo pred premikom, so bili sprejeti ukrepi za izkoreninjenje zadevnega škodljivega organizma v vseh primerih okužb zadevnih rastlin z njim. Med temi ukrepi je takojšnje uničenje okuženih zadevnih rastlin;

    (ii)

    vse zadevne rastline na širšem območju so bile uničene;

    (iii)

    vse zadevne rastline na navedenem širšem območju so bile testirane v skladu s sistemom vzorčenja, s katerim je mogoče z 99-odstotno zanesljivostjo potrditi, da je stopnja navzočnosti zadevnega škodljivega organizma na zadevnih rastlinah manjša od 0,1 %.

    Člen 9

    Dodatni pogoji za premike

    Kadar so izpolnjene zahteve iz točke (d) ali (e) člena 8, zadevne rastline poleg tega izpolnjujejo eno od naslednjih zahtev:

    (a)

    zadevne rastline izvirajo neposredno iz matičnih rastlin, ki so se gojile pod pogoji iz točk (a), (b), (c) ali (d) člena 8;

    (b)

    zadevne rastline izvirajo neposredno iz matičnih rastlin, ki so bile predhodno posamično testirane, pri čemer je bilo potrjeno, da so proste zadevnega škodljivega organizma;

    (c)

    zadevne rastline so bile testirane v skladu s sistemom vzorčenja, s katerim je mogoče z 99-odstotno zanesljivostjo potrditi, da je stopnja navzočnosti zadevnega škodljivega organizma na zadevnih rastlinah manjša od 0,1 %.

    Člen 10

    Skladnost

    Države članice za doseganje skladnosti s to uredbo razveljavijo ali spremenijo ukrepe, ki so jih že sprejele, da bi se zavarovale pred vnosom in širjenjem zadevnega škodljivega organizma. O navedenih ukrepih nemudoma obvestijo Komisijo.

    Člen 11

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se do 31. decembra 2021.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 26. junija 2020

    Za Komisijo

    Predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 317, 23.11.2016, str. 4.

    (2)  Izvedbeni sklep Komisije 2012/756/EU z dne 5. decembra 2012 o ukrepih za preprečevanje vnosa bakterije Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu in Goto v Unijo in njenega širjenja po Uniji (UL L 335, 7.12.2012, str. 49).

    (3)  Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2017/198 z dne 2. februarja 2017 o ukrepih za preprečevanje vnosa bakterije Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu in Goto v Unijo in njenega širjenja po Uniji (UL L 31, 4.2.2017, str. 29).

    (4)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/2072 z dne 28. novembra 2019 o določitvi enotnih pogojev za izvajanje Uredbe (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, kar zadeva ukrepe varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, ter razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 690/2008 in spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2018/2019 (UL L 319, 10.12.2019, str. 1).

    (5)  Delegirana Uredba Komisije (EU) 2019/2123 z dne 10. oktobra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil v zvezi s tem, v katerih primerih in pod katerimi pogoji se identifikacijski in fizični pregledi nekaterega blaga lahko izvajajo na kontrolnih točkah, dokumentacijski pregledi pa v oddaljenosti od mejnih kontrolnih točk (UL L 321, 12.12.2019, str. 64).

    (6)  Zahteve za vzpostavitev območij, prostih zadevnega škodljivega organizma. ISPM št. 4 (1995), Rim, Mednarodna konvencija o varstvu rastlin, FAO, 2016.

    (7)  Zahteve za vzpostavitev mest in enot pridelave, prostih zadevnega škodljivega organizma. ISPM št. 10 (1999), Rim, Mednarodna konvencija o varstvu rastlin, FAO, 2016.


    Top