Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0882

Sklep Sveta (SZVP) 2015/882 z dne 8. junija 2015 o spremembi Sklepa 2014/932/SZVP o omejevalnih ukrepih glede na razmere v Jemnu

UL L 143, 9.6.2015, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/882/oj

9.6.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 143/11


SKLEP SVETA (SZVP) 2015/882

z dne 8. junija 2015

o spremembi Sklepa 2014/932/SZVP o omejevalnih ukrepih glede na razmere v Jemnu

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 29 Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 18. decembra 2014 sprejel Sklep 2014/932/SZVP (1).

(2)

Varnostni svet Združenih narodov je 14. aprila 2015 sprejel Resolucijo 2216 (2015), s katero je med drugim uveden embargo na orožje za Alija Abdullaha Saleha, Abdullaha Yahyo Al Hakima, Abda Al-Khaliqa Al-Huthija ter osebe in subjekte, ki jih je na seznam uvrstil Odbor, ustanovljen na podlagi odstavka 19 Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (RVSZN) 2140 (2014). To je brez vpliva na splošno prepoved, da se tem osebam ali subjektom ne dajo neposredno ali posredno na razpolago ali v njihovo korist nobeni gospodarski viri.

(3)

V RVSZN 2216 (2015) je prav tako poudarjeno, da je med dejanja, ki ogrožajo mir, varnost in stabilnost Jemna, lahko vključeno tudi kršenje embarga na orožje ali oviranje dostave humanitarne pomoči v Jemen ali dostopa do humanitarne pomoči v Jemnu ali njenega razdeljevanja.

(4)

Poleg tega sta z RVSZN 2216 (2015) na seznam oseb, za katere veljajo omejevalni ukrepi, uvedeni z odstavkoma 11 in 15 RVSZN 2140 (2014), dodana še dva posameznika.

(5)

Sklep 2014/932/SZVP bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sklep 2014/932/SZVP se spremeni:

1.

člen 1 se preštevilči v člen 2a, naslednja točka pa se doda odstavku 1:

„(d)

dejanja, ki kršijo embargo na orožje ali ovirajo dostavo humanitarne pomoči v Jemen, dostop do nje ali njeno razdeljevanje v Jemnu.“

;

2.

člen 2 se preštevilči v člen 2b, naslednja točka pa se doda odstavku 1:

„(d)

dejanja, ki kršijo embargo na orožje ali ovirajo dostavo humanitarne pomoči v Jemen, dostop do nje ali njeno razdeljevanje v Jemnu;“

;

3.

v odstavku 5 člena 2b pa se beseda „člena 2(1)“ nadomesti z besedo „odstavka 1“;

4.

vstavita se naslednja člena:

„Člen 1

1.   Prepovedana je neposredna ali posredna prodaja, dobava, prenos ali izvoz orožja in sorodnega materiala vseh vrst, vključno z orožjem in strelivom, vojaškimi vozili in opremo, paravojaško opremo in rezervnimi deli za navedeno, posameznikom in subjektom, ki jih je Varnostni svet Združenih narodov ali Odbor, ustanovljen na podlagi odstavka 19 RVSZN 2140 (2014), uvrstil na seznam ter osebam, ki v Jemnu delujejo v njihovem imenu ali pod njihovim vodstvom, s strani državljanov držav članic ali z ozemelj držav članic ali z uporabo plovil ali letal pod njihovo zastavo ne glede na to, ali izvirajo z omenjenih ozemelj ali ne.

Osebe in subjekti iz tega odstavka so navedeni v Prilogi k temu sklepu.

2.   Prepovedano je:

(a)

neposredno ali posredno zagotavljati tehnično pomoč, usposabljanje ali drugo pomoč, vključno z zagotavljanjem oboroženega najemniškega vojaškega osebja, povezano z vojaškimi dejavnostmi ter zagotavljanjem, izdelavo, vzdrževanjem in uporabo orožja in sorodnega materiala vseh vrst, vključno z orožjem in strelivom, vojaškimi vozili in opremo, paravojaško opremo in rezervnimi deli za navedeno, vsem fizičnim ali pravnim osebam, subjektom ali organom iz odstavka 1;

(b)

neposredno ali posredno financirati ali zagotavljati finančno pomoč v zvezi z vojaškimi dejavnostmi, zlasti nepovratna sredstva, posojila in zavarovanje izvoznih kreditov, pa tudi zavarovanje in pozavarovanje za vsakršno prodajo, dobavo, prenos ali izvoz orožja in sorodnega materiala ali za zagotavljanje s tem povezane tehnične ali druge pomoči vsem fizičnim ali pravnim osebam, subjektom ali organom iz odstavka 1.

Člen 2

1.   Države članice v skladu z nacionalnimi pristojnostmi in zakonodajo ter skladno z mednarodnim pravom, zlasti pomorskim pravom in ustreznimi mednarodnimi sporazumi o civilnem letalstvu, na svojem ozemlju, tudi v morskih pristaniščih in na letališčih pregledajo ves tovor za Jemen, če imajo informacije, na podlagi katerih utemeljeno sumijo, da tovor vsebuje predmete, katerih dobava, prodaja, prenos ali izvoz so na podlagi tega sklepa prepovedani.

2.   Če države članice odkrijejo predmete, katerih dobava, prodaja, prenos ali izvoz so na podlagi tega sklepa prepovedani, jih zasežejo in odstranijo, vključno s tem, da jih uničijo, naredijo neuporabne, jih uskladiščijo ali pošljejo v uničenje v državo, ki ni država izvora ali namembna država.

3.   Države članice Odboru za sankcije takoj pošljejo prvo pisno poročilo o pregledu iz odstavka 1, ki vsebuje zlasti razlago o razlogih za take preglede, rezultate takih pregledov ter pojasnilo, ali je bilo zagotovljeno sodelovanje in ali so bili odkriti prepovedani predmeti. Nato Odboru za sankcije v 30 dneh pošljejo naslednje pisno poročilo z ustreznimi podatki o pregledu, zasegu in odstranitvi ter ustreznimi podatki o prenosu, vključno z opisom predmetov, njihovim izvorom in ciljno destinacijo, če prvo pisno poročilo ne vsebuje teh podatkov.“

Člen 2

Priloga k Sklepu 2014/932/SZVP se spremeni, kot je določeno v Prilogi k temu sklepu.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Luxembourgu, 8. junija 2015

Za Svet

Predsednica

D. REIZNIECE-OZOLA


(1)  Sklep Sveta 2014/932/SZVP z dne 18. decembra 2014 o omejevalnih ukrepih glede na razmere v Jemnu (UL L 365, 19.12.2014, str. 147).


PRILOGA

I.

Naslov Priloge k Sklepu 2014/932/SZVP se nadomesti z naslednjim:

„Seznam oseb in subjektov iz členov 1(1) in 2a(1) ter člena 2b(1) in (2)“

.

II.

Naslednja vnosa se dodata na seznam iz Priloge k Sklepu 2014/932/SZVP:

„4.   Abdulmalik al-Houthi

Drugi podatki: Voditelj Gibanja jemenskih Hutijev. Izvaja dejavnosti, ki ogrožajo mir, varnost in stabilnost Jemna. Datum uvrstitve na seznam ZN:14.4.2015.

Dodatne informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki jih je pripravil Odbor za sankcije:

Abdul Malik al-Houthi je vodja skupine, ki izvaja dejavnosti, ki ogrožajo mir, varnost in stabilnost Jemna.

Septembra 2014 so hutijske sile zavzele Sano, januarja 2015 pa so poskušale enostransko zamenjati zakonito vlado Jemna z nezakonitim upravnim organom, v katerem so prevladovali Hutiji. Al-Houthi je prevzel vodstvo Gibanja jemenskih Hutijev leta 2004 po smrti svojega brata Husseina Badreddna al-Houthija. Kot voditelj skupine je vedno znova grozil jemenskim oblastem z novimi nemiri, če ne bodo izpolnile njegovih zahtev, in zaprl predsednika Hadija, predsednika vlade in ključne ministre. Hadi je nato pobegnil v Aden. Hutiji so nato ob pomoči vojaški enot, zvestih nekdanjemu predsedniku Salehu in njegovemu sinu Ahmedu Aliju Salehu, še enkrat napadli Aden.

5.   Ahmed Ali Abdullah Saleh

Drugi podatki: Ima ključno vlogo pri omogočanju vojaškega prodora Hutijev. Izvaja dejavnosti, ki ogrožajo mir, varnost in stabilnost Jemna. Ahmed Saleh je sin nekdanjega predsednika Republike Jemen, Alija Abdullaha Saleha. Datum uvrstitve na seznam ZN:14.4.2015.

Dodatne informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki ga je pripravil Odbor za sankcije:

Ahmed Ali Saleh si prizadeva spodkopati oblast predsednika Hadija, onemogoča prizadevanja Hadija za vojaško reformo ter ovira miren prehod Jemna v demokracijo. Imel je ključno vlogo pri omogočanju vojaškega prodora Hutijev. Od sredine februarja 2013 je Ahmed Ali Saleh brigadam republiške garde in neidentificiranim plemenskim šejkom izročil na tisoče novih pušk. To orožje je bilo najprej nabavljeno leta 2010 ter nato shranjeno, da bi si z njim pozneje zagotovili zvestobo prejemnikov za politične koristi.

Potem ko je njegov oče Ali Abdullah Saleh, nekdanji predsednik Republike Jemen, leta 2011 odstopil s položaja predsednika Jemna, je Ahmed Ali Saleh obdržal svoj položaj poveljnika jemenske republiške garde. Po nekaj več kot letu ga je predsednik Hadi razrešil, vendar je imel velik vpliv v jemenski vojski tudi po tem, ko ni bil več v poveljstvu. ZN so Alija Abdullaha Saleha na seznam uvrstili novembra 2014 na podlagi Resolucije Varnostnega sveta ZN 2140.“


Top