EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0641

2014/641/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 1. septembra 2014 o usklajenih tehničnih pogojih za uporabo radiofrekvenčnega spektra za brezžično avdioopremo za izdelavo programov in posebne dogodke v Uniji (notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 6011) Besedilo velja za EGP

UL L 263, 3.9.2014, p. 29–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/641/oj

3.9.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 263/29


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 1. septembra 2014

o usklajenih tehničnih pogojih za uporabo radiofrekvenčnega spektra za brezžično avdioopremo za izdelavo programov in posebne dogodke v Uniji

(notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 6011)

(Besedilo velja za EGP)

(2014/641/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Odločbe Evropskega parlamenta in Sveta 676/2002/ES z dne 7. marca 2002 o pravnem okviru za politiko radijskega spektra v Evropski skupnosti (Odločba o radijskem spektru) (1) in zlasti člena 4(3) Odločbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Oprema za izdelavo programov in posebne dogodke (PMSE) obsega veliko različnih aplikacij za prenos videoposnetkov in zvoka, ki so vse bolj pomembne za razvoj medijske in zabavne industrije v Uniji. Vključujejo radiodifuzijo, kulturne, glasbene in gledališke prireditve ter družabne in športne dogodke. Oprema PMSE se uporablja za profesionalne in neprofesionalne namene, vse od lokalnih dogodkov do dogodkov po vsej Uniji. Brezžični mikrofoni so najpogostejša in najbolj razširjena vrsta brezžične avdioopreme PMSE, pripadajoči sistemi pa vključujejo prenosne ušesnonadzorne in povratnogovorne sisteme ter avdiopovezave.

(2)

Komisija je v Sporočilu z dne 26. septembra 2012 Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij (2) kulturno in ustvarjalno industrijo priznala kot eno od evropskih najbolj dinamičnih gospodarskih sektorjev in bistvenih gonil za kulturno različnost v Evropi. Sklep št. 243/2012/EU Evropskega parlamenta in Sveta (3), zlasti njegov člen 8(5), nadalje poudarja pomen PMSE in države članice zavezuje, da si v sodelovanju s Komisijo prizadevajo zagotoviti potrebne frekvenčne pasove za tako opremo v skladu s cilji Unije, da se izboljša povezanost notranjega trga in dostop do kulture. Poleg tega države članice v skladu s členom 6(6) navedenega sklepa preučijo načine ter po potrebi sprejmejo tehnične in regulativne ukrepe, s katerimi zagotovijo, da sprostitev pasu 800 MHz ne vpliva negativno na uporabnike opreme PMSE.

(3)

Veljavni regulativni okvir v zvezi s spektrom, ki se uporablja za opremo PMSE, ni popolnoma usklajen v vseh državah članicah EU zaradi preteklih odstopanj med državnimi frekvenčnimi načrti ter pri upravljanju različnega nacionalnega povpraševanja in lokalnih potreb. Čeprav veliko držav članic uporablja Priporočilo Evropskega odbora za radijske zveze (ERC) 70-03 skupaj s Prilogo 10 (4) ter Priporočilo ECR 25-10 skupaj s Prilogo 2 (5), ki vsebujeta smernice za frekvenčne pasove in tehnične parametre za opremo PMSE, ta priporočila pravno ne jamčijo za usklajenost spektra, ki se uporablja za opremo PMSE, po vsej Uniji.

(4)

Uskladitev spektra, ki se uporablja za opremo PMSE, bi morala prispevati k ciljem notranjega trga z izboljšanjem kakovosti in učinkovitosti njegove uporabe, zagotavljanjem dolgoročne vidnosti in pravne varnosti za dostop do zadevnih spektrskih pasov po vsej Uniji, spodbujanjem raziskav in razvoja (npr. digitalizacije opreme PMSE in drugih vidikov učinkovite uporabe spektra), spodbujanjem naložb proizvajalcev v tehnologijo PMSE, znižanjem cen, omogočanjem ekonomij obsega, spodbujanjem čezmejne prenosljivosti in medobratovalnosti opreme ter preprečevanjem sterilizacije neuporabljenega spektra.

(5)

Čeprav se potrebe po spektru za brezžično avdioopremo PMSE med seboj znatno razlikujejo glede na posebne lokalne in začasne potrebe (med 8 MHz in 144 MHz) (6), profesionalni uporabniki navajajo, da so njihove vsakdanje potrebe po spektru za brezžične avdioaplikacije PMSE pri 96 MHz v spektru UHF.

(6)

Zadostno usklajen spekter je potreben za obvladovanje povpraševanja po brezžični avdioopremi PMSE, vsaj z opredelitvijo minimalne količine spektra, ki bi se uporabljala po vsej Uniji ter ustvarila ekonomije obsega in zagotovila delovanje notranjega trga. Vendar spekter, ki je trenutno usklajen z Odločbo Komisije 2006/771/ES (7), tj. 2 MHz (863–865 MHz) za naprave kratkega dosega, vključno z brezžičnimi avdioaplikacijami PMSE, ne zadostuje za zadovoljitev potreb uporabnikov, saj navedena odločba pokriva le majhen del brezžične avdioopreme PMSE, pri čemer je treba upoštevati, da je treba večino zahtev glede spektra iskati zunaj pasov, ki jih zajema navedena odločba.

(7)

Različna območja uglaševanja za avdioopremo PMSE so opredeljene v priporočilih ERC 70-03 (Priloga 10) in 25-10 (Priloga 2), industrija brezžične avdioopreme PMSE, vključno s proizvajalci in uporabniki, pa prav tako daje prednost območju uglaševanja 470–790 MHz. Evropska konferenca poštnih in telekomunikacijskih uprav (CEPT) je v poročilu št. 32 (8) o uskladitvi frekvenčnega pasu 800 MHz poudarila pomen medprostorskih kanalov ali belih lis v frekvenčnem območju 470–790 MHz za uporabnike opreme PMSE in vztrajala pri ohranitvi dostopa do navedenega spektra predvsem za aplikacije PMSE, ki zahtevajo določeno raven zaščite. Države članice pošiljajo CEPT informacije o uporabi spektra ter regulativne in tehnične pogoje za uporabnike brezžične avdioopreme PMSE na njihovem ozemlju kot tudi seznam kontaktnih točk v nacionalnih upravah, pri katerih lahko deležniki PMSE dobijo informacije o pogojih za uporabo spektra za aplikacije PMSE.

(8)

V Poročilu št. 32 je CEPT poudarila, da naj bi pri uporabi brezžične avdioopreme PMSE prihajalo do vse večjih omejitev ponudb spektra, in pripoznala potrebo po ustreznih prilagoditvah. Odločba Komisije 2010/267/EU (9), ki usklajuje tehnične pogoje za uporabo frekvenčnega pasu 790–862 MHz za elektronske komunikacijske storitve na neizključni podlagi, je zmanjšala razpoložljivost tega pasu za brezžično avdioopremo PMSE. Treba je najti alternativno dolgoročno rešitev za zagotovitev prihodnosti PMSE, in sicer bodisi z opredelitvijo novega spektra bodisi z uvedbo souporabe spektra.

(9)

Zato je Komisija v skladu s členom 4(2) Odločbe 676/2002/ES 15. decembra 2011 Evropski konferenci poštnih in telekomunikacijskih uprav (CEPT) podelila mandat (10) v zvezi s tehničnimi pogoji glede možnosti za usklajevanje spektra za brezžične radijske mikrofone in brezžične videokamere.

(10)

Konferenca CEPT je kot odgovor nanj 8. marca 2013 sprejela Poročilo št. 50 (11). V tem poročilu je ugotovila, da bi bili za usklajeno uporabo za brezžično avdioopremo PMSE pod posebnimi pogoji primerni frekvenčni območji 821–832 MHz in 1 785–1 805 MHz, ki sta dvojni vrzeli v frekvenčnih pasovih, ki se uporabljajo za elektronske komunikacijske sisteme. Brezžične videokamere, ki imajo različne zahteve po spektru ter delujejo v različnih frekvenčnih pasovih, bi bilo treba obravnavati ločeno. V dodatku k Poročilu št. 50 (12) je Konferenca CEPT nadalje opredelila pogoje za uporabo teh dvojnih vrzeli za brezžične avdioaplikacije PMSE ter postopek za oceno in omejitev tveganja motenj glede brezžičnih mikrofonskih in ušesnonadzornih povezav.

(11)

V Poročilu št. 50 je Konferenca CEPT ugotovila tudi potrebo po zaščiti mobilnih celičnih omrežij v frekvenčnih pasovih 800 MHz in 1 800 MHz pred škodljivim motenjem, ki jih povzroča brezžična avdiooprema PMSE, da se zagotovi delovanje mobilnih celičnih omrežij v pasovih pod 821 MHz in nad 832 MHz ter pod 1 785 MHz in nad 1 805 MHz. To bi na primer zahtevalo zaščitni pas 2 MHz od 821 MHz do 823 MHz ter omejitve v 0,2 MHz spektra malo nad 1 785 MHz in malo pod 1 805 MHz.

(12)

Oprema PMSE, zlasti kadar se uporablja v zaprtih prostorih, je lahko izpostavljena škodljivemu motenju zaradi mobilnih celičnih omrežjih in uporabniške opreme, kot so pametni telefoni, saj lahko ti uporabljajo sosednje frekvenčne pasove, blizu spektru, ki se uporablja za brezžično avdioopremo PMSE v dvojnih vrzelih 800 MHz in 1 800 MHz. V skladu s cilji in načeli programa politike radiofrekvenčnega spektra, da se najdejo načini za preprečitev škodljivega motenja in povečanje učinkovite uporabe spektra, je tako škodljivo motenje mogoče preprečiti z nekaterimi rešitvami za ublažitev motenja, kot je posebni postopek za nemoteno delovanje brezžičnih mikrofonskih in ušesnonadzornih povezav, opredeljenih v Prilogi 2 dodatka k Poročilu CEPT št. 50, ali z uporabo drugih rešitev za ublažitev. Kadar je to primerno, bi države članice morale spodbujati uporabo takih rešitev za ublažitev motenj in dogovorov, vključno z zagotavljanjem pomoči ali smernic za vpletene strani.

(13)

Zahteve za družbene in kulturne prireditve bodo pogosto presegale 29 MHz, ki je na voljo v dvojnih vrzelih frekvenčnih pasov 800 MHz in 1 800 MHz. Zahteve po spektru za uporabo brezžične avdioopreme PMSE se med seboj znatno razlikujejo, zato je treba na ravni Unije zagotoviti razpoložljivost osnovnih 60 MHz trajnostnega spektra, da se zadovoljijo ponavljajoče se običajne potrebe uporabnikov brezžične avdioopreme PMSE, tudi če ta možnost ne bi zajela vseh morebitnih zahtev.

(14)

Države članice bi zato morale zagotoviti dodatno količino 30 MHz za zadovoljitev morebitnega povpraševanja po brezžičnih avdioaplikacijah PMSE na družabnih in kulturnih dogodkih. Tak spekter bi bilo treba izbrati med območji uglaševanja, ki bi jih določile države članice, po možnosti v območju spektra 470–790 MHz z uporabo belih lis. Natančna količina spektra, ki se bodisi dodeli bodisi odobri, bi morala biti odvisna od izraženega posameznega povpraševanja in morda ne bi zahtevala vedno vseh 30 MHz. Države članice bi se morale na nacionalni ravni tudi odločiti, katero vrsto odobritev in katere postopke za predložitev zahtev bi morale uporabljati za tak dodaten spekter.

(15)

Poleg tega je zahteve po spektru nad 59 MHz, ki se lahko pojavijo na posebnih geografskih območjih, kot so območja za pripravo vsebin ali okrožja z gledališči, ali za velike in izjemne dogodke, je najbolje obravnavati v vsakem primeru posebej na nacionalni ravni, pri čemer se upoštevajo posebne geografske in časovne omejitve. Zato bi morale države članice imeti možnost, da dovolijo uporabo več kot osnovnih 59 MHz.

(16)

Z uporabo različnih spektrskih blokov za različne analogne brezžične avdioaplikacije PMSE, kot so brezžični mikrofoni ter ušesnonadzorni in povratnogovorni sistemi, se povečujejo možnosti za uporabo spektra, saj se izogiba motenju, ki jih povzroča intermodulacija.

(17)

Rezultate dela, ki ga je opravila Konferenca CEPT (13) v skladu z mandatom Komisije z dne 15. decembra 2011, bi bilo treba uporabljati v Uniji, glede na potrebo po zagotovitvi ustreznega spektra za brezžično avdioopremo PMSE na dolgoročni osnovi kot odziv na vedno večje povpraševanje pa bi jih države članice morale začeti izvajati takoj.

(18)

Zaradi upoštevanja novega razvoja je treba ta sklep redno pregledovati, zlasti da se ocenijo zahteve po spektru za brezžično avdioopremo PMSE in dejanska uporaba usklajenih frekvenčnih pasov.

(19)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Odbora za radijski spekter –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Namen tega sklepa je uskladiti tehnične pogoje za razpoložljivost in učinkovito uporabo radiofrekvenčnega spektra za brezžično avdioopremo za izdelavo programov in posebne dogodke (PMSE).

Člen 2

V tem sklepu se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

1.

„brezžična avdiooprema PMSE“ pomeni radijsko opremo, ki se uporablja za prenos analognih ali digitalnih avdiosignalov med omejenim številom oddajnikov in sprejemnikov, kot so radijski mikrofoni, ušesnonadzorni sistemi ali avdiopovezave, ki se uporabljajo predvsem za produkcijo radiodifuzijskih programov ali na zasebnih ali javnih družbenih ali kulturnih dogodkih;

2.

„brez motenja in brez zaščite“ pomeni, da ni škodljivega motenja za nobeno radiokomunikacijsko storitev in da ni mogoče zahtevati zaščite pred škodljivim motenjem, ki izhaja iz radiokomunikacijskih storitev.

Člen 3

1.   Države članice v šestih mesecih po začetku veljavnosti tega sklepa brez motenja in brez zaščite določijo in zagotovijo frekvenčne pasove 823–832 MHz in 1 785–1 805 MHz za brezžično avdioopremo PMSE pod tehničnimi pogoji iz Priloge.

2.   Države članice v šestih mesecih po začetku veljavnosti tega sklepa poleg spektra iz odstavka 1 določijo in zagotovijo radiofrekvenčni spekter, tako da se za brezžično avdioopremo PMSE lahko uporablja dodatna količina najmanj 30 MHz, pri čemer se upošteva povpraševanje uporabnikov. Taka uporaba za brezžično avdioopremo PMSE je brez motenj in brez zaščite v zvezi z uporabniki, ki imajo individualno pravico do uporabe takega spektra.

3.   Za izboljšanje soobstoja brezžične avdioopreme PMSE, ki se uporablja v zaprtih prostorih v frekvenčnih pasovih 823–832 MHz in 1 785–1 805 MHz, ter mobilnih elektronskih komunikacijskih omrežij države članice, kadar je to izvedljivo in potrebno, brez poseganja v načela brez motenja in brez zaščite spodbujajo izvajanje rešitev za ublažitev motenj.

Člen 4

Ne glede na člen 3(1) lahko države članice ohranijo odobritve in pravice do uporabe spektra v frekvenčnih pasovih 823–832 MHz in 1 785–1 805 MHz, ki obstajajo na datum začetka veljavnosti tega sklepa, le do prenehanja veljavnosti tega sklepa in v potrebnem obsegu. Zadevne države članice o tem obvestijo Komisijo in, razen iz razlogov javne varnosti in obrambe, navedene informacije objavijo.

Člen 5

Države članice stalno nadzorujejo uporabo frekvenčnih pasov, ki jih ureja ta sklep, da zagotovijo njihovo učinkovito uporabo, ter Komisiji sporočijo, ali je treba Prilogo ponovno pregledati.

Člen 6

Države članice Komisiji poročajo o izvajanju tega sklepa najpozneje devet mesecev po začetku njegove veljavnosti.

Člen 7

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju, 1. septembra 2014

Za Komisijo

Neelie KROES

Podpredsednica


(1)  UL L 108, 24.4.2002, str. 1.

(2)  Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Oboru regij „Spodbujanje kulturnih in ustvarjalnih sektorjev za rast in delovna mesta v EU“, COM(2012) 537 final.

(3)  Sklep št. 243/2012/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2012 o vzpostavitvi večletnega programa politike radijskega spektra (UL L 81, 21.3.2012, str. 7).

(4)  Priporočila, ki jih je objavila Evropska konferenca poštnih in telekomunikacijskih uprav (CEPT): Tromsø 1997, naknadne spremembe 7. februarja 2014; Priloga 10 Aplikacije za radijske mikrofone, vključno z aparati za osebe z motnjami sluha.

(5)  Izdaja z dne 11. februarja 2003.

(6)  Poročilo CEPT št. 32, Poročilo CEPT za Evropsko komisijo v odgovor na pooblastilo o „tehničnih vidikih za usklajevanje digitalne dividende v Evropski uniji“, „Priporočilo o najboljšem pristopu za zagotovitev nadaljevanja obstoječih storitev za izdelavo programov in posebne učinke (PMSE), ki delujejo v pasu UHF (470–862 MHz), vključno z oceno prednosti pristopa na ravni EU“), Končno poročilo z dne 30. oktobra 2009.

(7)  Odločba Komisije 2006/771/ES z dne 9. novembra 2006 o uskladitvi radijskega spektra za uporabo naprav kratkega dosega (UL L 312, 11.11.2012, str. 66).

(8)  Končno poročilo CEPT z dne 30. oktobra 2009.

(9)  Sklep Komisije 2010/267/EU z dne 6. maja 2010 o usklajenih tehničnih pogojih za uporabo frekvenčnega pasu 790–862 MHz za prizemne sisteme, ki lahko v Evropski uniji zagotavljajo elektronske komunikacijske storitve (UL L 117, 11.5.2010, str. 95).

(10)  Mandat CEPT v zvezi s tehničnimi pogoji glede možnosti usklajevanja spektra za brezžične radijske mikrofone in brezžične videokamere (oprema PMSE), 15. december 2011, final.

(11)  Poročilo A CEPT Evropski komisiji kot odgovor na mandat Evropske komisije „v zvezi s tehničnimi pogoji glede možnosti usklajevanja spektra za brezžične radijske mikrofone in brezžične videokamere (oprema PMSE)“, tehnični pogoji za uporabo frekvenčnih pasov 821–832 MHz in 1 785–1 805 MHz za brezžične radijske mikrofone v EU, poročilo, ki ga je 8. marca 2013 odobril Odbor za elektronske komunikacije (ECC).

(12)  Dodatek k Poročilu CEPT št. 50 o „uporabi frekvenčnih pasov 821–832 MHz in 1 785–1 805 MHz za brezžične radijske mikrofone“, poročilo, ki ga je 8. novembra 2013 odobril Odbor za elektronske komunikacije (ECC).

(13)  Poročilo CEPT št. 50 skupaj z dodatkom.


PRILOGA

Tabela 1

Pogoji za območje maske spektrskega bloka, ki se uporabljajo za brezžično avdioopremo PMSE v dvojni vrzeli frekvenčnega dupleksa (FDD) frekvenčnega pasu 800 MHz (821–832 MHz)

Frekvence pod 821 MHz

821–823 MHz

823–826 MHz

826–832 MHz

Frekvence nad 832 MHz

Osnovne omejitve zunaj bloka

Zaščitni pas (za zaščito pred motnjami, ki jih PMSE povzročajo v prizemnih sistemih, ki lahko zagotavljajo elektronske komunikacijske storitve (navzdolnja povezava)

Omejitve znotraj bloka

Osnovne omejitve zunaj bloka

Ekvivalentna izotropno sevana moč (e.i.r.p.) zunaj bloka je – 43 dBm/(5 MHz)

e.i.r.p. znotraj bloka 13 dBm za ročno avdioopremo PMSE

e.i.r.p. znotraj bloka 20 dBm za avdioopremo PMSE, ki se nosi na telesu

e.i.r.p. znotraj bloka 20 dBm

e.i.r.p. zunaj bloka je – 25 dBm/(5 MHz)


Tabela 2

Pogoji za območje maske spektrskega bloka, ki se uporabljajo za brezžično avdioopremo PMSE v dvojni vrzeli FDD frekvenčnega pasu 1 800 MHz (1 785–1 805 MHz) za ročno opremo (e.i.r.p.)

 

Frekvenčno območje

Ročna oprema (e.i.r.p.)

zunaj bloka

< 1 785 MHz

– 17 dBm/200kHz

Omejeno frekvenčno območje

1 785–1 785,2 MHz

4 dBm/200kHz

 

1 785,2–1 803,6 MHz

13 dBm/kanal

 

1 803,6–1 804,8 MHz

10 dBm/200kHz, z omejitvijo 13 dBm/kanal

Omejeno frekvenčno območje

1 804,8–1 805 MHz

– 14 dBm/200kHz

zunaj bloka

> 1 805 MHz

– 37 dBm/200kHz


Tabela 3

Pogoji za območje maske spektrskega bloka, ki se uporabljajo za brezžično avdioopremo PMSE v dvojni vrzeli FDD frekvenčnega pasu 1 800 MHz (1 785–1 805 MHz) za opremo (e.i.r.p.), ki se nosi na telesu

 

Frekvenčno območje

oprema (e.i.r.p.), ki se nosi na telesu

zunaj bloka

< 1 785 MHz

– 17 dBm/200kHz

 

1 785–1 804,8 MHz

17 dBm/kanal

Omejeno frekvenčno območje

1 804,8–1 805 MHz

0 dBm/200kHz

zunaj bloka

> 1 805 MHz

– 23 dBm/200kHz


Top