Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0018

    Odločba Komisije z dne 26. novembra 2009 o določitvi okoljskih meril za podelitev znaka Skupnosti za okolje za lesene talne obloge (notificirano pod dokumentarno številko C(2009) 9427) (Besedilo velja za EGP)

    UL L 8, 13.1.2010, p. 32–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2017; razveljavil 32017D0176

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/18(1)/oj

    13.1.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 8/32


    ODLOČBA KOMISIJE

    z dne 26. novembra 2009

    o določitvi okoljskih meril za podelitev znaka Skupnosti za okolje za lesene talne obloge

    (notificirano pod dokumentarno številko C(2009) 9427)

    (Besedilo velja za EGP)

    (2010/18/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1980/2000 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. julija 2000 o spremenjenem sistemu Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje (1) in zlasti drugega pododstavka člena 6(1) Uredbe,

    po posvetovanju z Odborom Evropske unije za znak za okolje,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    V Uredbi (ES) št. 1980/2000 je določeno, da se posebna merila za podelitev znaka za okolje, oblikovana na podlagi meril, ki jih pripravi Odbor Evropske unije za znak za okolje, določijo po skupinah proizvodov.

    (2)

    Okoljska merila ter z njimi povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje morajo veljati štiri leta od datuma uradnega obvestila o tej odločbi.

    (3)

    Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega na podlagi člena 17 Uredbe (ES) št. 1980/2000 –

    SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

    Člen 1

    Skupina proizvodov „lesene talne obloge“ zajema obloge na lesni in rastlinski osnovi: vključno z oblogami iz obdelanega in neobdelanega lesa, laminatnimi podi, oblogami iz plute in talnimi oblogami iz bambusa, v katerih je več kot 90 % mase (v končnem proizvodu) iz lesa, lesnega praha in/ali materiala na lesni/rastlinski osnovi. Ta opredelitev ne velja za stenske obloge, kadar je to ustrezno označeno, obloge za zunanje površine ali obloge s strukturno funkcijo.

    V to skupino proizvodov niso vključene obloge, obdelane z biocidnimi pripravki v kateri koli fazi proizvodnega postopka, razen če so ti biocidni pripravki navedeni v Prilogi IA k Direktivi 98/8/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2) ter je zadevna uporaba aktivne snovi dovoljena v skladu s Prilogo V k Direktivi 98/8/ES.

    Člen 2

    Da se lesenim talnim oblogam lahko podeli znak Skupnosti za okolje v skladu z Uredbo (ES) št. 1980/2000, morajo spadati v skupino proizvodov „lesene talne obloge“, opredeljeno v členu 1, in ustrezati okoljskim merilom iz Priloge k tej odločbi.

    Člen 3

    Okoljska merila za skupino proizvodov „lesene talne obloge“ ter s tem povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje veljajo štiri leta od datuma uradnega obvestila o tej odločbi.

    Člen 4

    Za upravne namene se skupini proizvodov „lesene talne obloge“ dodeli številčna oznaka „35“.

    Člen 5

    Ta odločba je naslovljena na države članice.

    V Bruslju, 26. novembra 2009

    Za Komisijo

    Stavros DIMAS

    Član Komisije


    (1)  UL L 237, 21.9.2000, str. 1.

    (2)  UL L 123, 24.4.1998, str. 1.


    PRILOGA

    OKVIR

    Cilji meril

    Ta merila so namenjena predvsem spodbujanju:

    zmanjševanja vplivov na habitate in z njimi povezane vire,

    zmanjševanja porabe energije,

    zmanjševanja odvajanja strupenih ali drugače onesnaževalnih snovi v okolje,

    zmanjševanja uporabe nevarnih snovi v materialih in končnih proizvodih,

    varnosti in odsotnosti nevarnosti za zdravje ljudi v življenjskem okolju,

    informacij, ki bodo potrošnikom omogočile učinkovito uporabo proizvoda, s katero se čim bolj zmanjša celoten vpliv na okolje.

    Merila so določena tako, da se z njimi spodbuja označevanje talnih oblog, izdelanih z majhnim vplivom na okolje.

    Zahteve za ocenjevanje in preverjanje

    Pri vsakem merilu so navedene posebne zahteve za ocenjevanje in preverjanje.

    V to skupino proizvodov so vključeni: „obloge iz obdelanega in neobdelanega lesa“, „laminatni podi“, „obloge iz plute“ in „talne obloge iz bambusa“;

    Obloge iz obdelanega in neobdelanega lesa so „lesene talne ali stenske obloge, izdelane iz enega kosa masivnega lesa s peresom in utorom ali sestavljene iz več slojev lesa, zlepljenih v večplastno ploščo. Lesene obloge so lahko polizdelki, ki se po montaži obrusijo in dokončajo na kraju samem, ali pa se do konca izdelajo že v tovarni.“

    Merila za obloge iz obdelanega in neobdelanega lesa se lahko uporabljajo za stenske in talne obloge, če proizvodni postopki ostanejo enaki ob uporabi enakih materialov in proizvodnih metod. Merila so določena samo za uporabo na notranjih površinah.

    Industrija, ki proizvaja lesene talne obloge, določi svoje strokovno stališče v standardu Evropskega odbora za standardizacijo CEN/TC 112.

    Laminatni podi so „trde talne obloge, pri katerih je zgornja plast sestavljena iz enega ali več tankih slojev vlaknenega materiala (po navadi papirja), impregniranega z aminoplastičnimi termoreaktivnimi smolami (po navadi melaminskimi), pritisnjenega ali prilepljenega na jedro, ki ima na spodnji strani po navadi podlogo“.

    Merila za laminatne obloge se lahko uporabljajo samo za talne obloge in uporabo na notranjih površinah.

    Industrija, ki proizvaja laminatne talne obloge, določi svoje strokovno stališče v standardu Evropskega odbora za standardizacijo CEN/TC 134.

    Obloge iz plute so talne ali stenske obloge, katerih glavna sestavina je pluta. Drobljena pluta se zmeša z vezivom in nato obdela ali pa se z lepilom zlepi skupaj več plasti plute (stiskane/furnirane).

    Obloge iz plute se lahko delijo na ploščice iz naravne plute (glavna sestavina je stiskano plutino hrbtišče, ki naj bi se obdelalo s sredstvom za dodelavo) in plošče iz obdelane plute (sestavljene iz več plasti, vključno z vlakneno ploščo, katere glavna sestavina je stiskana pluta ali pri kateri je pluta tehnična rešitev, uporabljale pa naj bi se z zaključno vrhnjo plastjo).

    Merila za obloge iz plute se lahko uporabljajo za stenske in talne obloge, če proizvodni postopki ostanejo enaki in se uporabljajo enaki materiali in proizvodne metode. Merila so določena samo za uporabo na notranjih površinah.

    Evropska industrija za talne obloge iz „plute“ določi svoje strokovno stališče v Evropskem odboru za standardizacijo CEN/TC134.

    Talne obloge iz bambusa so obloge, katerih glavna sestavina je bambus v masivnih kosih ali aglomeratih.

    Merila za obloge iz bambusa se lahko uporabljajo samo za talne obloge in uporabo na notranjih površinah.

    Funkcionalna enota, na katero se navezujejo vhodni in izhodni podatki, je 1 m2 končnega proizvoda.

    Po potrebi se lahko poleg preskusnih metod, ki so navedene za vsako merilo, uporabijo tudi druge, če pristojni organ, ki ocenjuje vlogo, potrdi njihovo enakovrednost.

    Kjer je mogoče, morajo preskušanje opravljati ustrezno akreditirani laboratoriji ali laboratoriji, ki izpolnjujejo splošne zahteve, navedene v standardu EN ISO 17025.

    Po potrebi lahko pristojni organi zahtevajo dokazila in opravljajo neodvisna preverjanja.

    MERILA ZA LESENE TALNE OBLOGE

    1.   SUROVINE

    Vsa pluta, bambus in neobdelan les morajo izvirati iz gozdov, ki se upravljajo, da se upoštevajo načela in ukrepi, namenjeni zagotavljanju trajnostnega gospodarjenja z gozdovi.

    1.1   Trajnostno gospodarjenje z gozdovi

    Proizvajalec izvaja politiko trajnostne nabave lesa ter ima na voljo sistem za izsleditev in preverjanje porekla lesa od gozda do prvega prevzemnega mesta.

    Poreklo vsega lesa se dokumentira. Proizvajalec mora zagotoviti, da ves les izvira iz zakonitih virov. Les ne sme izvirati z zaščitenih območij ali območij, ki so v uradnem postopku za pridobitev naziva zaščitenega območja, staroraslih gozdov in gozdov z veliko ohranitveno vrednostjo, opredeljeno na nacionalni ravni v postopkih z zainteresiranimi stranmi, razen kadar so nakupi popolnoma v skladu z nacionalnimi predpisi o ohranjanju narave.

    Pri lesenih proizvodih na trgu, ki imajo znak za okolje, mora do 30. junija 2011 vsaj 50 % kakršnega koli masivnega lesa in 20 % materialov na osnovi lesa izvirati iz gozdov, ki se trajnostno upravljajo in so bili ustrezno certificirani na podlagi neodvisnega sistema tretje stranke, skladnega z merili iz odstavka 15 Resolucije Sveta z dne 15. decembra 1998 o gozdarski strategiji za Evropsko unijo (1) in nadaljnjim razvojem teh meril, ali iz recikliranih materialov.

    Pri lesenih proizvodih na trgu, ki imajo znak za okolje, mora od 1. julija 2011 do 31. decembra 2012 vsaj 60 % kakršnega koli masivnega lesa in 30 % materialov na osnovi lesa izvirati iz gozdov, ki se trajnostno upravljajo in so bili ustrezno certificirani na podlagi neodvisnega sistema tretje stranke, skladnega z merili iz odstavka 15 Resolucije Sveta z dne 15. decembra 1998 o gozdarski strategiji za Evropsko unijo in nadaljnjim razvojem teh meril, ali iz recikliranih materialov.

    Pri lesenih proizvodih na trgu, ki imajo znak za okolje, mora od 1. januarja 2013 vsaj 70 % kakršnega koli masivnega lesa in 40 % materialov na osnovi lesa izvirati iz gozdov, ki se trajnostno upravljajo in so bili ustrezno certificirani na podlagi neodvisnega sistema tretje stranke, skladnega z merili iz odstavka 15 Resolucije Sveta z dne 15. decembra 1998 o gozdarski strategiji za Evropsko unijo in nadaljnjim razvojem teh meril, ali iz recikliranih materialov.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj za izpolnjevanje teh pogojev dokaže, da bodo vsi njegovi leseni proizvodi z znakom za okolje, ko se prvič dajo v promet po datumih iz teh meril, dosegali ustrezno raven certificiranega lesa. Če tega ni mogoče dokazati, bo pristojni organ podelil znak za okolje samo za obdobje, za katero se lahko dokaže skladnost z zahtevami. Vlagatelj predloži ustrezno dokumentacijo dobavitelja lesa, v kateri so navedeni vrste, količine in natančna porekla lesa, uporabljenega v proizvodnji talnih oblog. Vlagatelj predloži ustrezeni(-ne) certifikat(-e), s katerim(-i) dokaže, da sistem certificiranja ustrezno izpolnjuje zahteve iz odstavka 15 Resolucije Sveta z dne 15. decembra 1998 o gozdarski strategiji za Evropsko unijo.

    Opredelitev: materiali na osnovi lesa so materiali, ki nastanejo z vezavo enega ali več naslednjih materialov z adhezivnim sredstvi in/ali lepili: lesnih vlaken in/ali rezanega ali luščenega furnirja in/ali lesnih odpadkov iz gozdov, nasadov in žaganega lesa, odpadkov iz celulozne/papirne industrije in/ali recikliranega lesa. Materiali na osnovi lesa vključujejo: lesonitne plošče, vlaknene plošče, vlaknene plošče srednje gostote, iverne plošče, usmerjene pramenske plošče (OSB), vezane lesene plošče in plošče iz masivnega lesa. Izraz „material na osnovi lesa“ se uporablja tudi za sestavljene materiale iz lesenih plošč, prekritih s plastičnimi masami, laminiranimi plastičnimi masami, kovinami ali drugimi premaznimi materiali, in lesene plošče, ki so končni izdelki/polizdelki.

    1.2   Reciklirani materiali iz lesa in rastlin (za laminatne pode in večslojne lesne obloge)

    Že uporabljen les, iverje ali vlakna, ki se uporabijo pri proizvodnji materialov iz lesa (vhodni material), izpolnjujejo vsaj določbe industrijskega standarda Evropskega združenja proizvajalcev plošč (EPF), navedene v odstavku 6 dokumenta „Standard EPF za dobavne pogoje za recikliran les“ (EPF Standard for delivery conditions of recycled wood) z dne 24. oktobra 2002.

    Ves recikliran material je skladen z omejitvami iz spodnje preglednice:

    Elementi in spojine

    Mejne vrednosti

    (mg/kg skupne mase suhe plošče)

    arzen

    25

    kadmij

    50

    krom

    25

    baker

    40

    svinec

    90

    živo srebro

    25

    fluor

    100

    klor

    1 000

    pentaklorofenol (PCP)

    5

    katranska olja (benzo(a)piren)

    0,5

    Ocenjevanje in preverjanje: predloži se izjava, da so reciklirani materiali iz lesa in rastlin v skladu z mejnimi vrednostmi, določenimi v besedilu. Če je mogoče dokazati, da navedene snovi niso bile uporabljene pri predhodni pripravi ali obdelavi, ni treba opravljati preskusa za dokazovanje skladnosti s to zahtevo.

    1.3   Impregnacijske snovi in zaščitna sredstva

    Leseni podi se ne impregnirajo.

    Masivni les se po poseku ne obdeluje s snovmi ali pripravki, ki vsebujejo snovi s katerega koli od naslednjih seznamov:

    snovi, ki so v priporočilih SZO za razvrščanje pesticidov po nevarnosti razvrščene v razred 1a (izjemno nevarne),

    snovi, ki so v priporočilih SZO za razvrščanje pesticidov po nevarnosti razvrščene v razred 1b (zelo nevarne).

    Poleg tega je obdelava lesa skladna z določbami Direktive Sveta 79/117/EGS (2) in Direktive Sveta 76/769/EGS (3).

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži izjavo o skladnosti s tem merilom, seznam uporabljenih snovi in podatkovni list za vsako snov.

    1.4   Gensko spremenjen les

    Proizvod ne vsebuje gensko spremenjenega lesa.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži izjavo, da gensko spremenjen les ni bil uporabljen.

    2.   UPORABA NEVARNIH SNOVI

    2.1   Nevarne snovi za obdelavo surovega lesa in rastlin

    (a)

    Lesnemu proizvodu se ne smejo dodati nobene snovi ali pripravki, ki jim je dodeljen ali bi jim ob predložitvi vloge lahko bil dodeljen kateri koli od naslednjih opozorilnih stavkov (ali njihovih kombinacij):

     

    R23 (strupeno pri vdihavanju),

     

    R24 (strupeno v stiku s kožo),

     

    R25 (strupeno pri zaužitju),

     

    R26 (zelo strupeno pri vdihavanju),

     

    R27 (zelo strupeno v stiku s kožo),

     

    R28 (zelo strupeno pri zaužitju),

     

    R39 (nevarnost zelo resnih trajnih učinkov),

     

    R40 (omejeni dokazi o rakotvornem učinku),

     

    R42 (vdihavanje lahko povzroči preobčutljivost),

     

    R43 (stik s kožo lahko povzroči preobčutljivost),

     

    R45 (lahko povzroči raka),

     

    R46 (lahko povzroči dedne genetske okvare),

     

    R48 (nevarnost hudih okvar zdravja pri dolgotrajnejši izpostavljenosti),

     

    R49 (pri vdihavanju lahko povzroči raka),

     

    R 50 (zelo strupeno za vodne organizme),

     

    R51 (strupeno za vodne organizme),

     

    R52 (škodljivo za vodne organizme),

     

    R53 (lahko povzroči dolgoročne škodljive učinke v vodnem okolju),

     

    R60 (lahko škoduje plodnosti),

     

    R61 (lahko škoduje nerojenemu otroku),

     

    R62 (možna nevarnost oslabitve plodnosti),

     

    R63 (možna nevarnost škodovanja nerojenemu otroku),

     

    R68 (možna nevarnost trajnih okvar zdravja),

    kot so opredeljeni v Direktivi Sveta 67/548/EGS z dne 27. junija 1967 o približevanju zakonov in drugih predpisov v zvezi z razvrščanjem, pakiranjem in označevanjem nevarnih snovi (4) (direktiva o nevarnih snoveh) in v njenih poznejših spremembah ter ob upoštevanju Direktive 1999/45/ES Evropskega parlamenta in Sveta (5) (direktiva o nevarnih pripravkih).

    Kot druga možnost se lahko upošteva razvrstitev v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi, o spremembi in razveljavitvi direktiv 67/548/EGS in 1999/45/ES ter spremembi Uredbe (ES) št. 1907/2006 (6). V tem primeru se surovinam ne smejo dodati nobene snovi ali pripravki, ki jim je dodeljen ali bi jim ob predložitvi vloge lahko bil dodeljen kateri koli od naslednjih opozorilnih stavkov (ali njihovih kombinacij): H300, H301, H310, H311, H317 H330, H331, H334, H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341, H370, H372.

    (b)

    Proizvod ne sme vsebovati halogeniranih organskih veziv, aziridina, poliaziridinov ter barvil in dodatkov na osnovi:

    svinca, kadmija, kroma (VI), živega srebra in njihovih spojin,

    arzena, bora in bakra,

    organskega kositra.

    2.2   Nevarne snovi za premazovanje in površinske obdelave

    Splošne zahteve

    (a)

    Zahteve glede nevarnih snovi za obdelavo surovega lesa in rastlin iz dela 2.1 se uporabljajo tudi za premazovanje in površinske obdelave.

    (b)

    Kemične snovi, ki jih njihov proizvajalec/dobavitelj razvrsti kot za okolje škodljive v skladu s sistemom razvrščanja EU (28. sprememba Direktive 67/548/EGS), so skladne z naslednjima omejitvama:

    Kemičnih snovi, ki so razvrščene kot za okolje škodljive v skladu z Direktivo 1999/45/ES, ni dovoljeno dodajati snovem in pripravkom za površinsko obdelavo.

    Vendar lahko proizvodi vsebujejo največ 5 % hlapnih organskih spojih (HOS), opredeljenih v Direktivi Sveta 1999/13/ES (7) (HOS je katera koli organska spojina s parnim tlakom 0,01 kPa ali več pri 293,15 K ali z ustrezno hlapnostjo pri določenih pogojih uporabe). Če je proizvod treba razredčiti, vsebnost razredčenega proizvoda ne sme presegati navedenih mejnih vrednosti.

    Uporabljena količina za okolje škodljivih snovi (tekoče barve/laka) ne presega 14 g/m2 površine, uporabljena količina HOS (tekoče barve/laka) pa ne presega 35 g/m2.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži izjavo o skladnosti s tem merilom in ustrezna dokazila zanjo, ki vključujejo:

    popolno recepturo z navedbo količin in številk CAS posameznih sestavin,

    preskusno metodo in rezultate preskusa za vse snovi v proizvodu, skladno z Direktivo 67/548/EGS,

    izjavo, da so razkrite vse sestavine,

    število slojev in v posameznem sloju uporabljeno količino na kvadratni meter površine.

    Za izračun porabe proizvoda za površinsko obdelavo in uporabljene količine se uporabljajo naslednje standardne stopnje učinkovitosti: razpršilna naprava brez recikliranja 50 %, razpršilna naprava z recikliranjem 70 %, elektrostatično razprševanje 65 %, razprševalna čaša/disk 80 %, nanos z valjem 95 %, rakelski postopek 95 %, vakuumski nanos 95 %, potapljanje 95 %, oblivanje 95 %.

    (c)

    Vsebnost prostega formaldehida v proizvodih ali pripravkih, uporabljenih na ploščah, ne presega 0,3 mas. odstotka.

    Vsebnost prostega formaldehida v vezivih, adhezivnih sredstvih in lepilih za vezane plošče ali laminirane lesene plošče ne presega 0,5 mas. odstotka.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži ustrezne izjave, ki potrjujejo, da so zgornje zahteve izpolnjene. Za kemične proizvode, uporabljene pri proizvodnji, se predloži varnostni list ali enakovredna dokumentacija z informacijami o razvrstitvi glede nevarnosti za zdravje.

    Adhezivna sredstva

    (a)

    Zahteve glede nevarnih snovi za obdelavo surovega lesa in rastlin iz dela 2.1 se uporabljajo tudi za adhezivna sredstva.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži ustrezne izjave, ki potrjujejo, da so zgornje zahteve izpolnjene. Za vsak kemični proizvod, uporabljen pri sestavljanju proizvoda, se predloži varnostni list ali enakovredna dokumentacija z informacijami o razvrstitvi glede nevarnosti za zdravje. Predložijo se poročila o preskusih ali izjava dobavitelja glede vsebnosti prostega formaldehida.

    (b)

    Vsebnost HOS v adhezivnih sredstvih, uporabljenih pri sestavljanju proizvoda, ne presega 10 mas. odstotka (m/m).

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži izjavo, v kateri navede vsa adhezivna sredstva, uporabljena pri sestavljanju proizvoda, in zagotovi skladnost s tem merilom.

    Formaldehid

    Emisije formaldehida iz snovi in pripravkov za površinsko obdelavo, iz katerih se sprošča formaldehid, ne presegajo 0,05 ppm.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj in/ali njegov dobavitelj predložita varnostni list ali enakovredno izjavo o skladnosti s to zahtevo ter informacije o formulaciji površinske obdelave.

    Mehčala

    Zahteve glede nevarnih snovi za obdelavo surovega lesa in rastlin iz dela 2.1 se uporabljajo tudi za vse ftalate, uporabljene v postopku izdelave.

    Poleg tega proizvod ne sme vsebovati di-n-oktil ftalata (DNOP), diizononil ftalata (DINP) in diizodecil ftalata (DIDP).

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži izjavo o skladnosti s tem merilom.

    Biocidi

    Dovoljena je samo uporaba biocidnih pripravkov, ki vsebujejo biocidne aktivne snovi iz Priloge IA k Direktivi 98/8/ES ter se lahko uporabljajo za talne obloge.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži izjavo o izpolnjevanju zahtev iz tega merila in seznam uporabljenih biocidnih pripravkov.

    3.   PROIZVODNI POSTOPEK

    3.1   Poraba energije

    Poraba energije se izračuna kot procesna energija, porabljena pri proizvodnji oblog.

    Procesna energija, ki se izračuna v skladu s Tehnično prilogo, presega naslednje mejne vrednosti (P = vrednost za ocenjevanje).

    Družina proizvodov

    Mejna vrednost

    (P)

    leseni podi in obloge iz bambusa

    10,5

    laminatne talne obloge

    12,5

    obloge iz plute

    9

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj izračuna porabo energije v proizvodnem postopku v skladu z navodili iz Tehnične priloge ter predloži zadevne rezultate in dokazila.

    3.2   Ravnanje z odpadki

    Vlagatelj predloži ustrezno dokumentacijo o postopkih za predelavo stranskih proizvodov, nastalih v procesu. Vlagatelj predloži poročilo, ki vsebuje naslednje informacije:

    vrsto in količino predelanih odpadkov,

    način odstranjevanja,

    informacije o vnovični uporabi odpadkov (v proizvodnem procesu ali zunaj njega) in sekundarnih materialov pri izdelavi novih proizvodov.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži ustrezno dokumentacijo, ki temelji na primer na masni bilanci in/ali sistemih okoljskega poročanja ter iz katere so razvidne stopnje obnove zunaj obrata ali v njem, na primer z recikliranjem, vnovično uporabo ali obnavljanjem/regeneracijo.

    4.   FAZA UPORABE

    4.1   Sproščanje nevarnih snovi

    Sproščanje formaldehida iz plošč, ki so narejene iz plute, bambusa ali lesnih vlaken ter sestavljajo obloge, ne presega 0,05 mg/m3.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži ustrezno dokumentacijo, ki temelji na preskusu v komori po metodi EN 717-1.

    Hlapne organske spojine (HOS)

    Pri končnih proizvodih ne smejo biti presežene naslednje vrednosti emisij:

    Snov

    Zahteva

    (po 3 dneh)

    skupaj organske spojine znotraj območja retencije

    C6–C16 (skupaj hlapne organske spojine)

    0,25 mg/m3 zraka

    skupaj organske spojine znotraj območja retencije

    > C16–C22 (skupaj polhlapne organske spojine)

    0,03 mg/m3 zraka

    skupaj HOC brez NIK (8)

    0,05 mg/m3 zraka

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži potrdilo o preskusu v skladu s preskusi emisij po standardu prEN 15052 ali EN ISO 16000-9.

    5.   PAKIRANJE

    Embalaža mora biti izdelana iz enega od naslednjih materialov:

    materiala, ki ga je mogoče enostavno reciklirati,

    materialov iz obnovljivih virov,

    materialov, namenjenih vnovični uporabi.

    Ocenjevanje in preverjanje: ob predložitvi vloge se zagotovita opis embalaže proizvoda in ustrezna izjava o skladnosti s tem merilom.

    6.   PRIMERNOST ZA UPORABO

    Proizvod je primeren za uporabo. To se lahko dokazuje s podatki, pridobljenimi z ustreznimi preskusnimi metodami v skladu s standardi ISO ali CEN ali z enakovrednimi metodami, kot so nacionalni postopki.

    Ocenjevanje in preverjanje: predložijo se podrobni podatki o preskusnih postopkih in rezultati ter izjava, da je proizvod primeren za uporabo na podlagi vseh drugih informacij o najboljši uporabi za končnega uporabnika. V skladu z Direktivo Sveta 89/106/EGS (9) se domneva, da je proizvod primeren za uporabo, če ustreza usklajenemu standardu, evropskemu tehničnemu soglasju ali neusklajeni tehnični specifikaciji, priznani na ravni Skupnosti. Označevanje skladnosti ES „CE“ za gradbene proizvode omogoča proizvajalcem enostavno prepoznavno potrjevanje skladnosti in se v tem smislu lahko šteje za zadostno.

    7.   OBVEŠČANJE POTROŠNIKOV

    Proizvod se prodaja z ustreznimi podatki za uporabnika, ki vsebujejo napotke o pravilni ter najboljši splošni in tehnični uporabi ter vzdrževanju proizvoda. Na embalaži in/ali v proizvodu priloženi dokumentaciji so naslednji podatki:

    (a)

    podatek, da je bil proizvodu podeljen znak EU za okolje, s kratko, vendar natančno razlago, kaj to pomeni, poleg splošnih podatkov v polju 2 logotipa;

    (b)

    priporočila glede uporabe in vzdrževanja proizvoda. V teh podatkih morajo biti pojasnjena vsa ustrezna navodila, še zlasti za vzdrževanje in uporabo proizvodov. Če je to primerno, je treba navesti značilnosti uporabe proizvoda v težavnih razmerah, na primer absorpcijo vode, odpornost na madeže, odpornost na kemikalije, potrebna priprava temeljnih površin, navodila za čiščenje in priporočene vrste čistilnih sredstev ter pogostnost čiščenja. Ti podatki morajo vsebovati tudi morebitno pričakovano življenjsko dobo proizvoda v tehničnem smislu, izraženo s povprečno vrednostjo ali razponom;

    (c)

    navedba o poteku recikliranja ali odstranjevanja (pojasnilo za obveščanje potrošnika o najboljšem delovanju takega proizvoda);

    (d)

    podatek o znaku EU za okolje in z njim povezanih skupinah proizvodov, vključno z naslednjim (ali podobnim) besedilom: „Več informacij dobite na spletni strani, namenjeni znaku EU za okolje: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/“.

    Ocenjevanje in preverjanje: vlagatelj predloži vzorec embalaže in/ali priloženega besedila.

    8.   PODATKI NA ZNAKU ZA OKOLJE

    Polje 2 znaka za okolje vsebuje naslednje besedilo:

    trajnostno upravljani gozdovi in zmanjšan vpliv na habitate,

    omejena količina nevarnih snovi,

    varčevanje s procesno energijo,

    manjša nevarnost za zdravje ljudi v življenjskem okolju.


    (1)  UL C 56, 26.2.1999, str. 1.

    (2)  UL L 33, 8.2.1979, str. 36.

    (3)  UL L 262, 27.9.1976, str. 201.

    (4)  UL 196, 16.8.1967, str. 1.

    (5)  UL L 200, 30.7.1999, str. 1.

    (6)  UL L 353, 31.12.2008, str. 1.

    (7)  UL L 85, 29.3.1999, str. 1.

    (8)  NIK = najmanjša izbrana koncentracija; glej „Ocenjevanje tveganja za zdravje zaradi emisij hlapnih organskih spojin (HOS) iz gradbenih proizvodov“ (Zvezna agencija za okolje).

    (9)  UL L 40, 11.2.1989, str. 12.

    Tehnična priloga za lesene in rastlinske obloge

    IZRAČUN PORABE ENERGIJE

    Poraba energije se izračuna kot letno povprečje energije, porabljene v proizvodnem postopku (razen ogrevanja prostorov) od surovine do dokončane obloge. To na primer pomeni, da se poraba energije za lesene in rastlinske proizvode računa od vnosa surovin v obrat do končnih postopkov, vključno s pakiranjem.

    Izračun ne vključuje energijske vsebnosti surovine (tj. energije vhodnih materialov).

    Energija, potrebna za proizvodnjo adhezivnih sredstev in lakov ali premazov, se ne vključi v izračune.

    Enota, izbrana za izračune, je MJ/m2.

    Poraba električne energije se nanaša na električno energijo, kupljeno od zunanjega dobavitelja.

    Če ima proizvajalec presežek energije, ki se prodaja kot električna energija, para ali toplota, se lahko prodana količina odšteje od porabe goriva. V izračune se vključi samo gorivo, ki se dejansko porabi za proizvodnjo talnih oblog.

    Podi iz masivnega lesa in obloge iz bambusa

    Okoljski parametri

    A

    =

    les iz certificiranega trajnostno upravljanega gozda (%)

    B

    =

    delež obnovljivih goriv (%)

    C

    =

    poraba električne energije (MJ/m2)

    D

    =

    poraba goriva (MJ/m2)

    Formula

    Laminatni podi

    Okoljski parametri

    A

    =

    pluta, bambus ali les iz certificiranega trajnostno upravljanega gozda (%)

    B

    =

    delež surovin iz recikliranega lesa (%)

    C

    =

    delež obnovljivih goriv (%)

    D

    =

    poraba električne energije (MJ/m2)

    E

    =

    poraba goriva (MJ/m2)

    Formula

    Obloge iz plute

    Okoljski parametri

    A

    =

    delež reciklirane plute (%)

    B

    =

    delež obnovljivih goriv (%)

    C

    =

    poraba električne energije (MJ/m2)

    D

    =

    poraba goriva (MJ/m2)

    Formula

    V naslednji preglednici so navedene energijske vsebnosti različnih goriv.

    Preglednica za izračun porabe goriva

    Obdobje proizvodnje – leto:

    Dnevi:

    Od:

    Do:


    Gorivo

    Količina

    Enota

    Pretvorbeni faktor

    Energija

    (MJ)

    slama (15 % W)

     

    kg

    14,5

     

    peleti (7 % W)

     

    kg

    17,5

     

    odpadni les (20 % W)

     

    kg

    14,7

     

    sekanci (45 % W)

     

    kg

    9,4

     

    šota

     

    kg

    20

     

    zemeljski plin

     

    kg

    54,1

     

    zemeljski plin

     

    Nm3

    38,8

     

    butan

     

    kg

    49,3

     

    kerozin

     

    kg

    46,5

     

    bencin

     

    kg

    52,7

     

    dizelsko gorivo

     

    kg

    44,6

     

    plinsko olje

     

    kg

    45,2

     

    težko kurilno olje

     

    kg

    42,7

     

    suhi parni premog

     

    kg

    30,6

     

    antracit

     

    kg

    29,7

     

    oglje

     

    kg

    33,7

     

    industrijski koks

     

    kg

    27,9

     

    elektrika (iz omrežja)

     

    kWh

    3,6

     

    Skupaj energija (MJ)

     


    Top