EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0334

2009/334/ES: Sklep Komisije z dne 20. aprila 2009 o ustanovitvi strokovne skupine za varnost evropskih sistemov GNSS (Besedilo velja za EGP )

UL L 101, 21.4.2009, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/334/oj

21.4.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 101/22


SKLEP KOMISIJE

z dne 20. aprila 2009

o ustanovitvi strokovne skupine za varnost evropskih sistemov GNSS

(Besedilo velja za EGP)

(2009/334/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (ES) št. 683/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o nadaljevanju izvajanja evropskih satelitskih navigacijskih programov (EGNOS in Galileo) (1) je temeljito spremenila sistem vodenja in financiranja teh dveh programov.

(2)

Člen 13(1) Uredbe (ES) št. 683/2008 določa, da Komisija vodi vse zadeve, povezane z varnostjo sistemov, ob ustreznem upoštevanju potrebe po pregledu nad varnostnimi zahtevami in njihove celostne vključitve v programa. V skladu z odstavkom 2 istega člena Komisija sprejme izvedbene ukrepe, ki določajo glavne tehnične zahteve za nadzor nad dostopom do in upravljanjem tehnologij, ki zagotavljajo varnost sistemov. Odstavek 3 pa določa, da Komisija zagotovi, da se stori vse potrebno za izpolnitev ukrepov iz odstavka 2 in vseh morebitnih nadaljnjih zahtev v zvezi z varnostjo sistemov, pri tem pa se dosledno upoštevajo nasveti stroke.

(3)

Poleg tega člen 23 Uredbe (ES) št. 683/2008 razveljavlja z učinkom od 25. julija 2009 člen 7 Uredbe Sveta (ES) št. 876/2002 z dne 21. maja 2002 o ustanovitvi skupnega podjetja Galileo (2). V skladu z določbami navedenega člena 7 se za obravnavanje vprašanj varnosti v zvezi s sistemom Galileo ustanovi varnostni odbor.

(4)

Da bi Komisija izpolnila nalogo, ki ji je naložena z navedenimi določbami člena 13 Uredbe (ES) št. 683/2008, in da bi od 25. julija 2009 izpolnjevala naloge, ki jih bo do takrat opravljal varnostni odbor, ustanovljen na podlagi člena 7 Uredbe (ES) št. 876/2002, potrebuje pomoč strokovnjakov iz držav članic.

(5)

Poleg tega je ob sprejemu Uredbe (ES) št. 683/2008 Komisija dala izjavo, v kateri je izrazila svoj namen, da ustanovi skupino strokovnjakov, sestavljeno iz zastopnikov držav članic, da bi uresničila zadevne določbe člena 13(1) Uredbe in proučila vprašanja, povezana z varnostjo sistemov.

(6)

Ta izjava navaja, da bo Komisija zagotovila, da bo strokovna skupina sestavljena iz po enega zastopnika vsake države članice in enega zastopnika Komisije, ki bo tudi predsedoval, in da bo sprejela svoj notranji poslovnik, ki bo med drugim določal, da se mnenja sprejemajo soglasno in da lahko strokovnjaki obravnavajo vsako zadevno vprašanje, povezano z varnostjo sistemov.

(7)

V isti izjavi se je Komisija tudi zavezala, da bo pri izvajanju svojih pristojnosti v celoti upoštevala mnenja te strokovne skupine in da se bo posvetovala z njo zlasti pred določitvijo glavnih zahtev, povezanih z varnostjo sistemov, ki so predvidene v členu 13 Uredbe (ES) št. 683/2008.

(8)

V isti izjavi je Komisija ocenila, da bi morali pri delu strokovne skupine v skladu s pogoji, določenimi v njenem poslovniku, kot opazovalci sodelovati tudi zastopniki evropskega nadzornega organa za GNSS, evropske vesoljske agencije in generalni sekretar/visoki zastopnik ter da lahko po drugi strani sporazumi, ki jih je sklenila Evropska skupnost, predvidijo sodelovanje zastopnikov tretjih držav pri delu strokovne skupine v skladu s pogoji, določenimi v njenem poslovniku.

(9)

Zato je primerno ustanoviti skupino strokovnjakov, imenovano „varnostni odbor za evropske sisteme GNSS“, katerega ustanovitev, naloge, sestava in delovanje so v skladu z elementi iz prej navedene izjave Komisije in tudi upoštevajo horizontalna pravila iz okvira za strokovne skupine Komisije, določenega v Sklepu Komisije C(2005) 2817.

(10)

Poleg tega je treba predvideti možnost, da tretje države sodelujejo pri delu zadevne strokovne skupine. Zlasti je Norveški in Švici, članicama Evropske vesoljske agencije, glede na dejstvo, da sodelujeta v evropskih programih GNSS in da sta tesno povezani z varnostnimi vprašanji teh programov, pomembno dovoliti, da sta povezani z delom strokovne skupine med začasnim obdobjem treh mesecev, ki se lahko podaljša v okviru sporazuma, ki ga je treba skleniti med Evropsko skupnostjo in vsako od teh dveh tretjih držav –

SKLENILA:

Člen 1

Varnostni odbor za evropske sisteme GNSS

Ustanovi se strokovna skupina za varnost evropskih sistemov GNSS, imenovana varnostni odbor za evropske sisteme GNSS (v nadaljnjem besedilu: varnostni odbor).

Člen 2

Naloge

Varnostni odbor pomaga Komisiji pri izvajanju določb člena 13(1) Uredbe (ES) št. 683/2008 in pri proučevanju vprašanj, povezanih z varnostjo evropskih sistemov GNSS. Komisija se posvetuje z njim pred določitvijo glavnih zahtev glede varnosti sistemov iz člena 13(2); Komisiji tudi stalno pomaga pri izvajanju določb člena 13(3).

Člen 3

Posvetovanje

Komisija se redno posvetuje z varnostnim odborom. Komisija njegova mnenja v celoti upošteva.

Člen 4

Sestava

1.   Varnostni odbor je sestavljen iz po enega zastopnika vsake države članice, izbranega izmed priznanih strokovnjakov s področja varnosti in zaščite, in enega zastopnika Komisije.

2.   Zastopniki evropskega organa za nadzor GNSS in Evropske vesoljske agencije ter generalni sekretar/visoki zastopnik lahko sodelujejo kot opazovalci pri delu varnostnega odbora v skladu s pogoji, določenimi v njegovem poslovniku.

3.   Sporazumi, ki jih sklene Evropska skupnost, lahko predvidevajo sodelovanje zastopnikov tretjih držav pri delu varnostnega odbora, tudi kot njegovih polnopravnih članov.

4.   Z začetkom veljavnosti tega sklepa lahko zastopniki Norveške in Švice začasno delujejo kot opazovalci pri delu varnostnega odbora v skladu s pogoji, opredeljenimi v njegovem poslovniku, pod pogojem, da Norveška in Švica prej potrdita svoj namen, da na svojem ozemlju uporabljata vse varnostne ukrepe, potrebne za zagotovitev ustrezne stopnje zaščite infrastruktur, storitev in tehnologij evropskih programov in sistemov GNSS, zlasti glede nadzora izvoza. Trajanje tega časovno omejenega sodelovanja mora omogočiti sklenitev sporazuma, predvidenega v odstavku 3, in ne sme v nobenem primeru trajati več kot tri leta.

5.   Sodelovanje tretje države pri delu varnostnega odbora se lahko skrajša ali prekine, če se izkaže, da dejanja te države glede varnosti ne omogočajo zagotovitve zahtevane stopnje zaščite ali izvajanja varnostnih predpisov, opredeljenih za evropske programe GNSS.

6.   Predsednik varnostnega odbora lahko povabi druge strokovnjake, da priložnostno sodelujejo pri delu varnostnega odbora v skladu s pogoji, opredeljenimi v njegovem poslovniku. O elementih, ki upravičujejo prisotnost teh strokovnjakov, predsednik prej obvesti člane varnostnega odbora.

7.   Zastopniki, ki jih imenuje posamezna država ali organizacija, opravljajo svoje dolžnosti, dokler niso zamenjani ali se jim ne izteče mandat; Komisija lahko zavrne zastopnika, ki ga je imenovala neka država ali organizacija, če se imenovanje ne zdi ustrezno, zlasti v primeru navzkrižja interesov; Komisija o tem nemudoma obvesti zadevno državo ali organizacijo, ki potem imenuje drugega zastopnika.

Člen 5

Način delovanja

1.   Varnostnemu odboru predseduje zastopnik Komisije.

2.   V dogovoru s Komisijo se lahko za proučitev posebnih vprašanj na podlagi mandata, ki ga določi varnostni odbor, ustanovijo podskupine; te se razpustijo takoj, ko izpolnijo svoj mandat.

3.   Varnostni odbor in njegove podskupine se običajno sestajajo v enem od prostorov, v katerih imajo sedež Komisija in njene službe, v skladu s postopki in časovnim razporedom, ki jih določi Komisija. Prostori zasedanj se zavarujejo na način, primeren za naravo dela, ki se izvaja. Tajniško osebje zagotovijo službe Komisije. Drugi zainteresirani uradniki Komisije se lahko udeležijo teh sestankov.

4.   Varnostni odbor sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija (3). Poslovnik zlasti določa, da varnostni odbor sprejme svoje mnenje ali poročilo po možnosti s soglasjem in da lahko vsak član varnostnega odbora sproži razpravo o vsakem zadevnem vprašanju, povezanem z varnostjo evropskih sistemov GNSS.

5.   Udeleženci zasedanj varnostnega odbora in njegovih podskupin morajo strogo upoštevati pravila Komisije glede varnosti in zaščite, zlasti glede zaupnih dokumentov.

Člen 6

Stroški sestankov

1.   Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja članom, strokovnjakom in opazovalcem v zvezi z dejavnostmi varnostnega odbora v skladu z veljavnimi določbami Komisije. Člani za opravljanje svojih nalog ne dobijo plačila.

2.   Stroški zasedanj se povrnejo v mejah razpoložljivih sredstev, dodeljenih zadevnim službam v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan, ko ga Komisija sprejme. Objavi se v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 20. aprila 2009

Za Komisijo

Antonio TAJANI

Podpredsednik


(1)  UL L 196, 24.7.2008, str. 1.

(2)  UL L 138, 28.5.2002, str. 1.

(3)  Priloga III k dokumentu SEC(2005) 1004 z dne 27.7.2005.


Top