EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0334

2009/334/EK: Komisijas Lēmums ( 2009. gada 20. aprīlis ) par Eiropas GNSS sistēmu drošības ekspertu grupas izveidi (Dokuments attiecas uz EEZ )

OJ L 101, 21.4.2009, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 016 P. 231 - 233

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/334/oj

21.4.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 101/22


KOMISIJAS LĒMUMS

(2009. gada 20. aprīlis)

par Eiropas GNSS sistēmu drošības ekspertu grupas izveidi

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2009/334/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

tā kā:

(1)

Ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija Regulu (EK) Nr. 683/2008 par Eiropas satelītu radionavigācijas programmu (EGNOS un Galileo) turpmāku īstenošanu (1) ieviesa būtiskas izmaiņas šo abu programmu pārvaldības un finansēšanas shēmā.

(2)

Regulas (EK) Nr. 683/2008 13. panta 1. punktā ir paredzēts, ka Komisija risina visus ar sistēmu drošību saistītos jautājumus, pienācīgi ņemot vērā nepieciešamību pārraudzīt drošības prasību kopumu un integrēt tās programmās kopumā. Atbilstīgi šā paša panta 2. punktam Komisija pieņem īstenošanas pasākumus, kuros paredz galvenās tehniskās prasības, lai kontrolētu piekļuvi tehnoloģijām, kas nodrošina sistēmu drošību, un lai šīs tehnoloģijas izmantotu. Šā panta 3. punkts savukārt paredz, ka Komisija nodrošina, ka tiek veikti nepieciešamie pasākumi, lai ievērotu 2. punktā minētās prasības un citas papildu prasības saistībā ar sistēmu drošību, pilnīgi ņemot vērā ekspertu padomus.

(3)

Cita starpā ar Regulas (EK) Nr. 683/2008 23. pantu no 2009. gada 25. jūlija atceļ 7. pantu Padomes 2002. gada 21. maija Regulā (EK) Nr. 876/2002, ar ko izveido kopuzņēmumu Galileo  (2). Saskaņā ar šā 7. panta noteikumiem tiek izveidota drošības padome, lai izskatītu drošības jautājumus attiecībā uz Galileo sistēmu.

(4)

Komisijai ir nepieciešama dalībvalstu ekspertu palīdzība, lai tā varētu pildīt uzdevumu, kas tai veicams atbilstīgi iepriekš minētajiem Regulas (EK) Nr. 683/2008 13. panta noteikumiem, kā arī lai no 2009. gada 25. jūlija tā pildītu funkcijas, kuras līdz šim bija uzticētas ar Regulas (EK) Nr. 876/2002 7. pantu izveidotajai drošības padomei.

(5)

Turklāt tad, kad tika pieņemta Regula (EK) Nr. 683/2008, Komisija nāca klajā ar deklarāciju, kurā tā pauda savu nodomu izveidot ekspertu darba grupu, kurā piedalītos dalībvalstu pārstāvji, lai īstenotu minētos regulas 13. panta 1. punkta noteikumus un lai izskatītu ar sistēmu drošību saistītos jautājumus.

(6)

Šajā deklarācijā ir precizēts, ka Komisija nodrošinās, lai ekspertu darba grupas sastāvā būtu pa pārstāvim no katras dalībvalsts un viens Komisijas pārstāvis, lai tās priekšsēdētājs būtu Komisijas pārstāvis, lai tā pieņemtu savu reglamentu, kurā cita starpā būtu paredzēts, ka atzinumus tā pieņem vienprātīgi, un lai šajā reglamentā būtu noteikums, kas ļautu ekspertiem aktualizēt jebkuru risināmu ar sistēmu drošību saistītu jautājumu.

(7)

Šajā pašā deklarācijā Komisija arī pauda apņemšanos savu pienākumu izpildē pilnā mērā ņemt vērā šīs ekspertu grupas atzinumus un ar to apspriesties, jo īpaši – pirms tiek definētas galvenās, Regulas (EK) Nr. 683/2008 13. pantā paredzētās prasības attiecībā uz sistēmu drošību.

(8)

Šajā deklarācijā Komisija arī pauda nostāju, ka, pirmkārt, ekspertu grupas darbā kā novērotājus atbilstīgi reglamentā paredzētajiem nosacījumiem var piesaistīt Eiropas GNSS Uzraudzības iestādes, Eiropas Kosmosa aģentūras un ĢS/AP pārstāvjus un ka, otrkārt, Eiropas Kopienas noslēgtos nolīgumos var arī paredzēt, ka ekspertu grupas darbā atbilstīgi reglamentā paredzētajiem nosacījumiem piedalās trešo valstu pārstāvji.

(9)

Tāpēc ir jāizveido ekspertu grupa, Eiropas GNSS sistēmu drošības padome, kuras izveide, uzdevums, sastāvs un darbība atbilst iepriekš minētajā Komisijas deklarācijā izklāstītajiem aspektiem un kas ievēro arī horizontālos noteikumus, kuri iekļauti Komisijas ekspertu grupu regulējumā, par kuru ir pieņemts Komisijas Lēmums C(2005) 2817.

(10)

Turklāt ir jāparedz iespēja, ka konkrētās ekspertu grupas darbā var piedalīties arī pārstāvji no trešām valstīm. Jo īpaši ņemot vērā to, ka Eiropas GNSS programmās piedalās Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstis Norvēģija un Šveice, kas ir cieši iesaistītas ar šīm programmām saistīto drošības jautājumu risināšanā, ir svarīgi, lai šīs valstis varētu piedalīties ekspertu darba grupas darbā pagaidu kārtā uz trīs gadiem – laikposmu, kuru var pagarināt, ja Eiropas Kopiena un abas šīs trešās valstis noslēdz attiecīgu vienošanos,

IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

1. pants

Eiropas GNSS sistēmu drošības padome

Izveido Eiropas GNSS sistēmu drošības ekspertu grupu, kuras nosaukums ir Eiropas GNSS sistēmu drošības padome (turpmāk tekstā “drošības padome”).

2. pants

Uzdevums

Drošības padome palīdz Komisijai īstenot Regulas (EK) Nr. 683/2008 13. panta 1. punktā paredzētos noteikumus un izskatīt ar Eiropas GNSS sistēmu drošību saistītos jautājumus. Drošības padome apspriežas ar Komisiju, pirms tiek definētas galvenās, ar sistēmu drošību saistītās prasības, kas paredzētas šā panta 2. punktā, un sniedz Komisijai pastāvīgu atbalstu šā panta 3. punkta noteikumu piemērošanā.

3. pants

Apspriešanās

Komisija regulāri apspriežas ar drošības padomi. Tā pilnībā ņem vērā tās viedokli.

4. pants

Sastāvs

1.   Drošības padomē ir pa vienam pārstāvim no katras dalībvalsts, kuru izraugās no drošības un drošuma jomā atzīto ekspertu vidus, un viens Komisijas pārstāvis.

2.   Eiropas GNSS Uzraudzības iestādes, Eiropas Kosmosa aģentūras un ģenerālsekretāra/augstā pārstāvja (ĢS/AP) pārstāvjus drošības padomes darbā var piesaistīt kā novērotājus atbilstīgi reglamentā paredzētajiem nosacījumiem.

3.   Eiropas Kopienas noslēgtos nolīgumos var paredzēt, ka drošības padomes darbā piedalās trešo valstu pārstāvji, tostarp kā pilntiesīgi šīs padomes locekļi.

4.   Tiklīdz stājas spēkā šis lēmums, drošības padomes darbā atbilstīgi padomes reglamentā paredzētajiem nosacījumiem kā novērotājus var piesaistīt Norvēģijas un Šveices pārstāvjus, ja vien Norvēģija un Šveice iepriekš ir apstiprinājusi savu nodomu – savā teritorijā piemērot visus nepieciešamos drošības pasākumus, lai nodrošinātu adekvātu Eiropas GNSS programmu un sistēmu infrastruktūru, dienestu un tehnoloģiju aizsardzības līmeni, jo īpaši eksporta kontroles ziņā. Šādai pagaidu dalībai jānoris tik ilgi, lai šajā laikā varētu noslēgt tādu nolīgumu, kāds paredzēts 3. punktā, bet nekādā gadījumā nepārsniedzot trīs gadu laikposmu.

5.   Trešās valsts piedalīšanos drošības padomes darbā var ierobežot vai izbeigt, ja izrādās, ka šīs trešās valsts rīcība neļauj nodrošināt vajadzīgo aizsardzības līmeni drošības jomā vai neļauj nodrošināt atbilstību Eiropas GNSS programmām definētajiem drošības noteikumiem.

6.   Drošības padomes priekšsēdētājs dažkārt var uzaicināt citus ekspertus atbilstīgi reglamentā paredzētajiem nosacījumiem piedalīties drošības padomes darbā. Iemeslus, kas pamato šo ekspertu klātbūtni, priekšsēdētājs iepriekš paziņo drošības padomes dalībniekiem.

7.   Kādas valsts vai organizācijas izraudzītie eksperti pilda savus pienākumus, līdz tos aizstāj vai līdz beidzas to pilnvaras. Komisija – jo īpaši interešu konflikta gadījumā – var noraidīt kādas dalībvalsts vai organizācijas izraudzītu pārstāvi, ja tas nešķiet piemērots; Komisija par to attiecīgi nekavējoties informē attiecīgo valsti vai organizāciju, kas tad izraugās citu pārstāvi.

5. pants

Darbība

1.   Drošības padomes priekšsēdētājs ir Komisijas pārstāvis.

2.   Vienojoties ar Komisiju, var izveidot apakšgrupas konkrētu jautājumu izskatīšanai atbilstoši drošības padomei noteiktajām pilnvarām; apakšgrupas izformē, tiklīdz tās uzdevumu izpildījušas.

3.   Drošības padomes un tās apakšgrupu sanāksmes parasti notiek kādā no Komisijas vai tās dienestu darba vietām, kuru Komisija precizē atkarā no procedūras un laika plānojuma. Sanāksmes norises vietās tiek piemēroti attiecīgi drošības pasākumi atkarā no veicamā darba. Sekretariāta darbību nodrošina Komisijas dienesti. Drošības padomes sanāksmēs var piedalīties arī citas Komisijas amatpersonas, kuras tas interesē.

4.   Drošības padome izveido savu reglamentu, pamatojoties uz Komisijas pieņemto standarta reglamentu (3). Reglamentā ir konkrēti precizēts, ka drošības padome savus atzinumus vai ziņojumus, ja vien iespējams, pieņem vienprātīgi un ka ikviens drošības padomes loceklis var aktualizēt jebkuru risināmu ar Eiropas GNSS sistēmu drošību saistītu jautājumu.

5.   Drošības padomes un tās apakšgrupu sanāksmju dalībniekiem stingri jāievēro Komisijas noteikumi par drošību un drošumu, jo īpaši attiecībā uz klasificētiem dokumentiem.

6. pants

Sanāksmju izdevumi

1.   Komisija saskaņā ar tajā pieņemto kārtību atmaksā ceļa un uzturēšanās izdevumus, kas drošības padomes dalībniekiem, ekspertiem un novērotājiem radušies saistībā ar šīs padomes darbību. Par veiktajiem uzdevumiem atlīdzība grupas dalībniekiem netiek maksāta.

2.   Sanāksmju izdevumus atmaksā attiecīgo dienestu rīcībā esošo finanšu resursu robežās saskaņā ar ikgadējo resursu sadalījuma procedūru.

7. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā dienā, kad to pieņem Komisija. To publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2009. gada 20. aprīlī

Komisijas vārdā

priekšsēdētāja vietnieks

Antonio TAJANI


(1)  OV L 196, 24.7.2008., 1. lpp.

(2)  OV L 138, 28.5.2002., 1. lpp.

(3)  SEC(2005) 1004, 27.7.2005., III pielikums.


Top