EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0398

Sklep Sveta z dne 19. maja 2003 o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih Partnerstva za pristop s Turčijo

UL L 145, 12.6.2003, p. 40–56 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/398/oj

32003D0398



Uradni list L 145 , 12/06/2003 str. 0040 - 0056


Sklep Sveta

z dne 19. maja 2003

o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih Partnerstva za pristop s Turčijo

(2003/398/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE —

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 390/2001 z dne 26. februarja 2001 o pomoči Turčiji v okviru predpristopne strategije in zlasti o vzpostavitvi Partnerstva za pristop [1] in zlasti člena 2 Uredbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Kopenhagenski Evropski svet je razveljavil svoj sklep iz leta 1999 v Helsinkih, da je Turčija država kandidatka, ki se bo pridružila Uniji na osnovi istih kriterijev, kot veljajo za druge države kandidatke. Glasno pozdravlja pomembne korake, ki jih je Turčija naredila v smeri izpolnjevanja kopenhagenskih kriterijev, še zlasti z nedavnimi zakonodajnimi paketi in zakonodajnimi ukrepi, ki pokrivajo številne ključne prednostne naloge, opredeljene v Partnerstvu za pristop.

(2) Da bi pomagal Turčiji v smeri članstva EU, je Kopenhagenski svet sklenil, da je treba pristopno strategijo za Turčijo poostriti, zato je pozval Komisijo, naj predloži predlog revidiranega Partnerstva za pristop.

(3) Uredba (ES) št. 390/2001 predvideva, da se na predlog Komisije Svet s kvalificirano večino odloči o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih, zajetimi v Partnerstvu za pristop, kakor bodo predloženi Turčiji, ter o kasnejših bistvenih prilagoditvah, ki se uporabljajo zanjo.

(4) Pomoč Skupnosti je pogojena z izpolnjevanjem bistvenih elementov in zlasti z napredkom v smeri izpolnjevanja kopenhagenskih kriterijev. Kadar temeljnega elementa ni, lahko Svet s kvalificirano večino na predlog Komisije sprejme ustrezne ukrepe glede katere koli predpristopne pomoči.

(5) Pridružitveni svet ES-Turčija se je odločil, da bodo organi Pridružitvenega sporazuma ustrezno nadzorovali izvajanje Partnerstva za pristop za Turčijo.

(6) Redno poročilo Komisije za leto 2002 je predstavilo objektivno analizo priprav Turčije na članstvo in opredelilo številna prednostna področja za nadaljnje delo.

(7) Turčija bi morala pripraviti nacionalni program za sprejemanje pravnega reda, da se pripravi za članstvo. Ta program mora določati časovni načrt za doseganje prednostnih nalog in vmesnih ciljev, določenih v Partnerstvu za pristop —

SKLENIL:

Člen 1

V skladu s členom 2 Uredbe (ES) št. 390/2001 so načela, prednostne naloge, vmesni cilji in pogoji Partnerstva za pristop za Turčijo določeni v Prilogi k temu sklepu, ki je sestavni del tega sklepa.

Člen 2

Izvajanje Partnerstva za pristop proučujejo in spremljajo organi Pridružitvenega sporazuma ter ustrezni organi Sveta na podlagi rednih poročil, ki jih Komisija pošilja Svetu.

Člen 3

Ta sklep začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 19. maja 2003

Za Svet

Predsednik

G. Papandreou

[1] UL L 58, 28.2.2001, str. 1.

--------------------------------------------------

PRILOGA

TURČIJA: PARTNERSTVO ZA PRISTOP 2003

1. UVOD

Na zasedanju v Luxembourgu, decembra 1997, je Evropski svet sprejel sklep, da je Partnerstvo za pristop glavna podlaga za razširjeno predpristopno strategijo, ki v enotnem okviru mobilizira vse oblike pomoči državam kandidatkam. Na ta način Skupnost svojo pomoč usmerja glede na posebne potrebe vsake kandidatke kot podporo pri reševanju posameznih težav pri pripravah na pristop.

Prvo Partnerstvo za pristop za Turčijo je bilo sprejeto marca 2001. V strateški listini Komisije o razširitvi z dne 9. oktobra 2002 je bilo navedeno, da bo Komisija predlagala revidirano Partnerstvo za pristop za Turčijo.

2. CILJI

Namen Partnerstva za pristop je postavitev v enoten okvir prednostnih področij za nadaljnje delo, opisano v rednem poročilu Komisije za leto 2002 o napredku Turčije v smeri pristopa, finančnih sredstvih, ki so na voljo za pomoč Turčiji pri izvajanju teh prednostnih nalog, in pogojih, ki veljajo za navedeno pomoč. To Partnerstvo za pristop predstavlja podlago za številne ukrepe politik, ki se bodo uporabljali za pomoč državam kandidatkam pri njihovih pripravah na članstvo. Pričakuje se, da bo Turčija na podlagi tega revidiranega Partnerstva za pristop sprejela revidiran nacionalni program za sprejemanje pravnega reda.

3. NAČELA

Glavna prednostna področja, opredeljena za vsako državo kandidatko, so odvisne od njene sposobnosti izpolniti kopenhagenske kriterije, ki določajo, da se za članstvo zahteva:

- da država kandidatka doseže stabilnost institucij za zagotavljanje demokracije, pravne države, človekovih pravic ter spoštovanja in varstva pravic manjšin,

- obstoj delujočega tržnega gospodarstva kot tudi sposobnosti za spopadanje s konkurenčnim pritiskom in tržnimi silami znotraj Unije,

- sposobnost prevzemanja obveznosti članstva, vključno s spoštovanjem ciljev politične, gospodarske in denarne unije.

Evropski Svet je na svojem zasedanju v Madridu leta 1995 poudaril potrebo po tem, da države kandidatke uskladijo svoje upravne strukture za zagotovitev skladnega delovanja politik Skupnosti po pristopu, v Luksemburgu leta 1997 pa je poudaril, da je prevzemanje pravnega reda nujno, a ne samo po sebi zadostno; saj je treba zagotoviti njegovo dejansko uporabo. Evropski svet je leta 2000 in 2001 v Feiri in Gothenburgu potrdil bistven pomen usposobljenosti držav kandidatk za izvajanje in izvrševanje pravnega reda in dodal, da to zahteva od kandidatk izredno veliko truda pri krepitvi in reformi upravnih in pravosodnih struktur.

4. PREDNOSTNE NALOGE

Redna poročila Komisije poleg ocene napredka izpostavljajo tudi obseg prizadevanj, ki so še potrebna na določenih področjih, da se države kandidatke pripravijo na pristop. Ta položaj zahteva opredelitev vmesnih stopenj v zvezi s prednostnimi nalogami, ob vsaki od njih pa morajo biti natančno opisani cilji, ki se določijo v sodelovanju z zadevnimi državami; njihovo doseganje bo pogojevalo stopnjo dodeljene pomoči in napredek pogajanj, ki potekajo z nekaterimi državami, ter odpiranje novih pogajanj z drugimi.

Prednostne naloge v Partnerstvu za pristop so razdeljene v dve skupini - kratkoročne in srednjeročne. Kratkoročne naloge in cilji so bili izbrani na podlagi tega, da je realistično pričakovati, da jih lahko Turčija izpolni v letih 2003/2004. Za izpolnitev srednjeročnih prednostnih nalog se pričakuje, da bi potrebovali več kot eno leto, čeprav bi moralo delo bistveno napredovati že v letih 2003/2004.

Partnerstvo za pristop navaja prednostna področja za priprave Turčije na članstvo. Turčija se bo vseeno morala lotiti vseh vprašanj, navedenih v rednem poročilu. Pomembno je tudi, da Turčija izpolni obveznosti zakonodajnega približevanja in izvajanja pravnega reda v skladu z obveznostmi, ki izhajajo iz Pridružitvenega sporazuma, carinske unije in sorodnih sklepov Pridružitvenega sveta ES-Turčija, na primer o trgovinskem režimu za kmetijske proizvode. Treba se je spomniti, da prevzemanje pravnega reda v zakonodajo samo po sebi ni zadostno; treba je zagotoviti tudi, da se dejansko izvaja po enakih standardih, ki se uporabljajo znotraj Unije. Na vseh spodaj navedenih področjih obstaja potreba po verodostojnem in učinkovitem izvajanju ter izvrševanju pravnega reda.

Izhajajoč iz analize rednega poročila Komisije so bile za Turčijo opredeljene naslednje prednostne naloge.

OKREPLJEN POLITIČNI DIALOG IN POLITIČNA MERILA

Prednostne naloge (2003/2004)

V skladu s sklepi iz Helsinkov v okviru političnega dialoga močno podpreti prizadevanja, da bi z nadaljevanjem misije generalnega sekretarja Združenih narodov o vsestranski pomoči in pogajanj na podlagi njegovih predlogov prišli do celovite rešitve ciprskega problema.

Prizadevati si, v skladu s helsinškimi sklepi in v okviru političnega dialoga, po načelu mirnega reševanja sporov v skladu z Ustanovno listino Združenih narodov, za razrešitev kakršnih koli nerešenih sporov zaradi mej in drugih sorodnih vprašanj, kot navaja točka 4 helsinških sklepov.

Ratificirati Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah in njegov izbirni protokol ter Mednarodni pakt o gospodarskih, socialnih in kulturnih pravicah. Ratificirati Protokol 6 Evropske konvencije o človekovih pravicah. Ravnati v skladu z Evropsko konvencijo za zaščito človekovih pravic in temeljnih svoboščin, vključno z upoštevanjem sodb Evropskega sodišča za človekove pravice (oddelek II Konvencije).

Izvajati ukrepe za boj proti mučenju in grdemu ravnanja uslužbencev organov pregona, usklajene s členom 3 Evropske konvencije o človekovih pravicah, in priporočila Evropskega odbora za preprečevanje mučenja. Sprejeti dodatne ukrepe za zagotovitev, da tožilci pravočasno in učinkovito izvajajo preiskave domnevnih primerov in da sodišče naloži ustrezno kazen tistim, ki so obsojeni zlorab.

Pridržanim in zaprtim osebam od začetka njihovega pridržanja dejansko zagotoviti pravico do zasebnega odvetnika in da obvestijo sorodnike, skladno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah.

Pravno in dejansko zagotoviti polno uživanje vseh človekovih pravic in temeljnih svoboščin za vsakega posameznika brez razlikovanja in ne glede na jezik, raso, barvo, spol, politično mnenje, vero ali prepričanje, skladno z ustreznimi mednarodnimi in evropskimi listinami, katerih pogodbenica je Turčija.

Uveljavljati in izvajati reforme glede svobode izražanja, vključno s svobodo tiska. Odpraviti pravne omejitve skladno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah (členi 10, 17 in 18). Popraviti položaj tistih oseb, ki so preganjane ali obsojene zaradi mirnega izražanja mnenja. Izvajati zakonske določbe o pravici do ponovne obravnave skladno ustrezni sodbi Evropskega sodišča za človekove pravice.

Uveljavljati in izvajati reforme glede svobode združevanja in mirnega zborovanja. Odpraviti pravne omejitve skladno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah, zlasti glede tujih in nacionalnih združenj, vključno s sindikati (členi 11, 17 in 18). Spodbujati razvoj civilne družbe.

Prilagoditi in izvajati določbe o uresničevanju svobode misli, vesti in vere vseh posameznikov in verskih skupnosti, skladno s členom 9 Evropske konvencije o človekovih pravicah. Vzpostaviti pogoje za delovanje navedenih skupnosti, skladno s prakso držav članic EU. To zajema pravno in sodno varstvo skupnosti, njihovih članov in njihovih sredstev, poučevanje, določanje in usposabljanje duhovščine ter uživanje lastninskih pravic skladno s Protokolom 1 Evropske konvencije o človekovih pravicah.

Zagotoviti kulturno raznolikost in kulturne pravice za vse državljane, ne glede na njihovo poreklo. Zagotoviti učinkovit dostop do radijskega in televizijskega oddajanja in izobraževanja tudi v drugih jezikih, ne samo v turškem, z izvajanjem obstoječih ukrepov in ukinitvijo preostalih omejitev, ki preprečujejo ta dostop.

Prilagoditi delovanje Državnega varnostnega sveta, da bi uskladili civilni nadzor vojske s prakso v državah članicah EU.

Okrepiti neodvisnost in učinkovitost sodstva in spodbujati dosledno tolmačenje pravnih določb glede človekovih pravic in temeljnih svoboščin skladno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Sprejeti ukrepe za zagotovitev spoštovanja obveznosti vseh sodnih oblasti, da upoštevajo sodno prakso Evropskega sodišča za človekove pravice. Uskladiti delovanje Državnih varnostnih sodišč z evropskimi standardi. Pripraviti ustanovitev vmesnih drugostopenjskih sodišč.

Nadaljevati usklajevanje pogojev v zaporih s standardi držav članic EU.

Razširiti usposabljanje uslužbencev organov pregona na vprašanja človekovih pravic in sodobne preiskovalne tehnike, zlasti na področju boja proti mučenju in grdemu ravnanju, da bi preprečili kršitev človekovih pravic. Razširiti usposabljanje sodnikov in tožilcev glede uporabe Evropske konvencije o človekovih pravicah in sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice.

Okrepiti prizadevanja za razvoj vsestranskega pristopa za zmanjšanje regionalnih razlik in zlasti izboljšati položaj na jugovzhodu, s ciljem povečati gospodarske, socialne in kulturne priložnosti za vse državljane. V tem okviru je treba podpreti in pospešiti vrnitev notranje razseljenih oseb na njihova prvotno lokacijo.

Kratkoročne naloge

Ekonomski kriteriji

- Zagotoviti izvajanje sedanjega programa zmanjšanja inflacije in strukturne reforme, dogovorjenega z IMF in Svetovno banko, ter zlasti zagotoviti nadzor javne porabe.

- Nadaljevati naglo izvajanje reforme finančnega sektorja, zlasti prilagajanja predpisov glede varnega in skrbnega ter preglednega poslovanja in njihovega nadzora mednarodnim standardom.

- Zagotoviti neodvisnost tržnih regulativnih organov.

- Nadaljevati reforme kmetijstva.

- Pospešiti privatizacijo enot v državni lasti ob upoštevanju socialne komponente.

- Nadaljevati liberalizacijo trga, zlasti na področju tobaka in sladkorja.

- Olajšati in spodbuditi dotok tujih neposrednih naložb.

- Okrepiti gospodarski dialog z EU, zlasti v okviru postopkov predpristopnega fiskalnega nadzora, s poudarkom na ustreznih ukrepih za doseganje makroekonomske stabilnosti ter napovedljivosti in na izvajanju strukturnih reform.

- Izvesti ukrepe, da se začne reševati problem neformalnega gospodarstva.

Sposobnost prevzema obveznosti članstva

Prost pretok blaga

- Odstraniti tehnične in upravne trgovinske ovire. Pospešiti prilagajanje evropskim standardom in njihovo uporabo. Zagotoviti učinkovit nadzor na trgu in prost pretok blaga skladno z zakonodajo notranjega trga.

- Začeti izvajati certificiranje in ugotavljanje skladnosti ter CE-označevanje skladno z direktivami po novem in globalnem pristopu; z opremo in usposabljanjem okrepiti obstoječe strukture za nadzor trga in ugotavljanje skladnosti ter ustvariti združljivo upravno infrastrukturo.

- Dokončati delo v zvezi z medsebojnim priznavanjem in prilagajanjem pravnemu redu na neusklajenih področjih (členi 28 do 30 Pogodbe ES in s tem povezani zakonodajni instrumenti).

- Razviti učinkovito infrastrukturo na področju meroslovja in prestrukturirati Turški inštitut za standardizacijo, da se omogoči ločevanje funkcij v zvezi s standardizacijo, certificiranjem in tržnim nadzorom.

- Nadaljevati prizadevanja glede varnosti živil, vključno s postopnim usklajevanjem s pravnim redom zakonodaje o prehrambenih izdelkih, ter vzpostaviti ali preoblikovati, kjer je potrebno, institucionalne strukture.

- Dokončati uskladitev zakonodaje o javnih naročilih s pravnim redom Skupnosti.

- Povečati usposobljenost organa za javna naročila za izvajanje in spremljanje novega zakona o javnih naročilih.

Svoboda opravljanja storitev

- Začeti ugotavljati in odpravljati morebitne ovire določbam Pogodbe ES, ki se nanašajo na pravico ustanovitve in svobodo opravljanja storitev.

- Prilagoditi se pravnemu redu na področju opravljanja storitev v informacijski družbi.

- Dokončati prilagoditev zakonodaje o finančnih storitvah in okrepiti nadzorne strukture ter evidenco izvrševanja, vključno z ohranjanjem neodvisnosti izvršilnih organov.

- V celoti se prilagoditi bančni in zavarovalniški zakonodaji EU in ustanoviti nadzorni organ za področje zavarovalništva.

- Prilagoditi se pravnemu redu o varstvu osebnih podatkov.

Prost pretok kapitala

- Odpraviti vse ovire tujim investicijam (ki izvirajo iz EU) v vseh gospodarskih panogah v Turčiji.

Pravo gospodarskih družb

- Dokončati uskladitev zakonodaje o gospodarskih družbah in računovodstvu s pravnim redom.

- Dokončati prilagajanje pravnemu redu na področju pravic intelektualne in industrijske lastnine, vključno s pravicami industrijske lastnine za farmacevtske izdelke, ter okrepiti boj proti piratstvu in ponarejanju.

Konkurenca

- Prilagoditi se pravnemu redu glede državnih pomoči in ustanoviti nacionalni organ za spremljanje državne pomoči, da bi zagotovili učinkovit nadzor državne pomoči, ki temelji na merilih ES.

- Prilagoditi zakonodajo o monopolih in podjetjih s posebnimi in izključnimi pravicami ustreznemu pravnemu redu.

- Dokončati uskladitev sekundarne zakonodaje na antitrustovskem področju.

- Okrepiti evidenco o izvrševanju na antitrustovskem področju, zlasti proti podjetjem v državni lasti ali podjetjem, ki imajo posebne ali izključne pravice.

- Zmanjšati zamude pri reševanju ugovorov na področju konkurenčnih kršitev.

Kmetijstvo

- Dokončati vzpostavitev sistemov za označevanje živali, ki so ključni element integralnega sistema upravljanja in nadzora. Prav tako začeti pripravljalno delo glede drugih elementov, kot so sistemi označevanja zemljiških parcel.

- Pripraviti strategijo za uvedbo politike Skupnosti glede razvoja podeželja in strategijo na področju gozdarstva.

- Sprejeti okvirni veterinarski zakon in sekundarno zakonodajo, usklajeno s pravnim redom; okrepiti človeške, tehnične in informacijske vire pripadajočih upravnih, znanstvenih, tehničnih in nadzornih organov; zagotoviti izvrševanje zakonodaje; pospešiti prizadevanja za izkoreninjenje bolezni živali, za načrtovanje dela v nepredvidenih razmerah in za nadzorne zmogljivosti.

- Določiti lokacije za razvoj in izvajanje sistema mejnih kontrolnih točk s tretjimi državami, ki je primerljiv s sistemom Skupnosti.

- Sprejeti program za prenos veterinarskega in fitosanitarnega pravnega reda; okrepiti upravne, znanstvene in tehnične strukture, ki omogočajo smotrno in učinkovito izvajanje pravnega redu o varstvu rastlin, zlasti laboratorijsko preskušanje; okrepiti inšpekcijo domače pridelave in uvoženih rastlin in rastlinskih proizvodov, prav tako v obratih za predelavo hrane.

Ribištvo

- Prilagoditi zakonodajo s področja upravljanja, nadzora, trženja in strukturnega prilagajanja ribištva pravnemu redu.

Prevoz

- Sprejeti program za prenos in izvajanje prometnega pravnega reda, vključno z letalskim prevozom.

- Začeti prilagajanje zakonodaje o pomorski varnosti, prav tako o cestnem in železniškem prevozu; izboljšati izvajanje in izvrševanje standardov, zlasti o pomorski varnosti in cestnem prevozu.

- Čim prej sprejeti akcijski načrt za pomorski promet o nadzoru klasifikacijskih zavodov in izboljšanju učinkovitosti turškega registra ladij. S sprejetjem in izvajanjem ustreznih ukrepov nujno izboljšati evidenco o pomorski varnosti turške flote v skladu s Pariškim memorandumom o soglasju.

- Okrepiti pomorsko upravo, zlasti nadzor države zastave.

- Sprejeti program prilagajanja voznega parka za cestni promet standardom EU.

Obdavčitev

- Nadaljevati usklajevanje trošarin in DDV-ja, zlasti glede veljavnih stopenj, obsega oproščenih transakcij in davčne strukture, in odpraviti davčne ukrepe, ki imajo lahko za posledico diskriminatorno obravnavo; zagotoviti, da je prihodnja zakonodaja v skladu z načeli etičnega kodeksa za obdavčenje podjetij.

- Posodobiti in okrepiti davčno upravo z namenom, da bi pri davkoplačevalcih povečali spoštovanje predpisov in izboljšali pobiranje davčnih prihodkov.

Statistika

- Ratificirati nov zakon s področja statistike skladen s standardi EU.

- Sprejeti nerešeno osnovno klasifikacijo (npr. NACE, CPA, Prodcom itd.) v SIS in vseh javnih ustanovah turškega statističnega sistema.

- V celoti sprejeti ustrezne statistične enote (npr. KAU, LKAU itd.).

- Revidirati metodologijo nacionalnih računov za izvajanje ESA 95.

- Okrepiti razvojno strategijo na področju statistike, zlasti na naslednjih področjih: demografska statistika in statistika za nadzor delovne sile, regionalna statistika, statistika poslovanja (vključno s poslovnim registrom) in kmetijsko statistiko.

- Zagotoviti ustrezno usposabljanje osebja in izboljšati upravne zmogljivosti.

Socialna politika in zaposlovanje

- Sprejeti program za prenos pravnega reda s področja delovnega prava, enakopravnosti moških in žensk, varnosti in zdravja pri delu, boja proti diskriminaciji in javnega zdravstva.

- Pripraviti letni načrt za financiranje naložb na podlagi realne ocene stroškov usklajevanja in virov javnih in zasebnih financ.

- Zagotoviti, da so vzpostavljeni pogoji za aktivni in avtonomni dvostranski socialni dialog, kakor tudi tristranski socialni dialog, med drugim z odpravo restriktivnih določb glede dejavnosti sindikatov in z zagotavljanjem spoštovanja pravic sindikatov.

- Še naprej podpirati prizadevanja socialnih partnerjev za povečanje usposobljenosti, zlasti z vidika njihove prihodnje vloge pri izdelavi in izvajanju politike zaposlovanja in socialne politike ob avtonomnem socialnem dialogu.

- Nadaljevati prizadevanja za reševanje problema dela otrok.

- Pregledati usposobljenost vseh ustanov, ki so vključene v prenos pravnega reda na tem področju.

Energetika

- Pripraviti program za prilagoditev energetskega pravnega reda, zlasti v zvezi z vprašanji, ki se ne nanašajo na notranji energetski trg.

- Zagotoviti neodvisnost in učinkovito delovanje regulativnega organa za sektorja elektrike in plina; dodeliti pooblastila in sredstva za učinkovito izvajanje nalog.

- Zagotoviti vzpostavitev konkurenčnega notranjega energetskega trga v skladu z direktivami s področja električne energije in plina.

- Zagotoviti nadaljnje usklajevanje s pravnim redom na področju energetske učinkovitosti in izboljšati izvajanje običajnih postopkov za ohranjanje energije.

- Začrtati in začeti izvajati program za zmanjšanje energetske intenzivnosti turškega gospodarstva in povečevati uporabo obnovljivih energijskih virov.

Industrijska politika

- Pripraviti in izvajati strategijo za spodbujanje tujih naložb v Turčijo.

Mala in srednje velika podjetja

- Razviti in izvajati nacionalno strategijo MSP v skladu z Evropsko listino za mala podjetja in večletnim programom za podjetja in podjetništvo. Strategija naj bi vključevala izboljšanje poslovnega okolja za MSP, zlasti kjer gre za dostop do finančnih sredstev.

- Uskladiti opredelitev MSP z opredelitvijo EU.

Izobraževanje, usposabljanje in mladina

- Izvesti ustrezne ukrepe za določitev organa, ki bi bil sposoben izvajati dolžnosti nacionalne agencije, prav tako vseh potrebnih mehanizmov za izvajanje in zdravo finančno upravljanje programov Socrates, Leonardo da Vinci in programov za mladino.

Telekomunikacije in informacijska tehnologija

- Sprejeti predpise na področju zakupljenih vodov, varstva podatkov v elektronskih komunikacijah, medsebojnega povezovanja in univerzalne storitve, izbire izvajalca in prenosljivosti številk.

- Zagotoviti učinkovito izvajanje zakonodaje glede določanja tarif in izdajanja dovoljenj.

- Pripraviti program za prenos novega pravnega reda 2002.

- Okrepiti nadgrajevanje usposobljenosti in izvršilno moč regulativnega organa.

- Začeti usklajevanje s pravnim redom za poštne storitve.

Kultura in audiovizualna politika

- Začeti usklajevanje zakonodaje na področju avdiovizualne politike, zlasti v zvezi z direktivo o televiziji brez meja, in zagotoviti učinkovito, napovedljivo in pregledno izvajanje novega upravnega okvirja.

Regionalna politika in usklajevanje strukturnih instrumentov

- Začeti izvajanje nacionalne politike za gospodarsko in socialno kohezijo za zmanjševanje regionalnih razlik s pomočjo nacionalnega razvojnega načrta, in izdelavo regionalnih razvojnih programov na ravni NUTS 2.

- Sprejeti okvirno zakonodajo, ki bi olajšala izvajanje pravnega reda iz tega poglavja.

- Izdelati postopek sprejemanja večletnega proračuna, ki bi določal prednostna merila za javne naložbe v regijah.

- Okrepiti upravne strukture za upravljanje regionalnega razvoja.

Okolje

- Sprejeti program za prenos pravnega reda.

- Pripraviti načrt za financiranje naložb na podlagi ocene stroškov usklajevanja in realnih virov javnih in zasebnih financ.

- Začeti prilagajati in izvajati pravni red v zvezi z okvirno zakonodajo, mednarodnimi konvencijami o okolju, zakonodajo o varstvu narave, kakovosti vode, celostnim nadzorom nad preprečevanjem onesnaževanja in ravnanjem z odpadki.

- Izvajati in uveljaviti direktivo o oceni okoljskih vplivov.

- Skladno z okvirno direktivo o vodah in mednarodnimi konvencijami, katerih pogodbenica je Skupnost, razvijati čezmejno sodelovanje na področju voda.

Varstvo potrošnikov in zdravja

- Še naprej prilagajati zakonodajo pravnemu redu in razvijati infrastrukturo za učinkovito izvajanje, zlasti glede nadzora trga.

- Še naprej razvijati sisteme za prijavo nevarnih izdelkov na nacionalni ravni in preko Trapex ali drugih ustreznih sistemov izkoriščati možnost izmenjave takih prijav na mednarodni ravni.

Sodelovanje na področju pravosodja in notranjih zadev

- Okrepiti boj proti ilegalni migraciji, z Evropsko skupnostjo čim prej s pogajanji uskladiti in skleniti sporazum o ponovnem sprejemu.

- Nadaljevati krepitev boja proti organiziranemu kriminalu, mamilom, trgovanju z ljudmi, goljufiji, korupciji in pranju denarja, zlasti s prilagajanjem zakonodaje, boljšo upravno usposobljenostjo in poglobljenim sodelovanjem med različnimi organi pregona, skladno s standardi EU.

- Še bolj razviti in okrepiti vse pomembne institucije, zlasti z namenom zagotoviti odgovornost policije. Izboljšati sodelovanje med vsemi ustanovami organov pregona, vključno s sodstvom.

- Skladno s pravnim redom in najboljšimi praksami izboljšati usposobljenost javne uprave za razvoj učinkovitega mejnega upravljanja, vključno z odkrivanjem ponarejenih in predrugačenih dokumentov, da bi preprečili in odpravili ilegalno migracijo.

- Okrepiti prizadevanja za razvoj programov obveščanja in ozaveščanja o zakonodaji in najboljših praksah v Evropski uniji na področju pravosodja in notranjih zadev.

Carinska unija

- Uskladiti zakonodajo o prostih conah in zagotoviti uveljavljanje novega carinskega zakonika in njegovih izvedbenih določb.

- Okrepiti upravno in izvajalsko usposobljenost carinske uprave.

- Zagotoviti popolno upravno sodelovanje glede skladnosti s pravnim redom in določbami Sklepa 1/95, zlasti glede preiskav proti goljufijam.

- Zagotoviti, da se državni monopoli trgovskega značaja, zlasti za alkoholne pijače, uredijo tako, da pri trgovanju s proizvodi med Turčijo in državami članicami EU ni razlikovanja.

- Začeti nov krog pogajanj o storitvah in javnih naročilih.

- Vzporedno s prilagajanjem trgovinske politike s politiko Skupnosti na tem področju uskladiti pravila o poreklu z navedenimi pravili preferencialnega režima Skupnosti, vključno s splošnim sistemom preferencialov.

Zunanji odnosi

- S prilagoditvijo preferencialnemu režimu Skupnosti, vključno s splošnim sistemom preferencialov, dokončati usklajevanje s skupno gospodarsko politiko Skupnosti.

- Nadaljevati prizadevanja za sklenitev manjkajočih sporazumov o prosti trgovini s tretjimi državami, kot predvideva Sklep o carinski uniji.

Finančni nadzor

- Sprejeti zakonodajo o javni notranji finančni kontroli v skladu s prakso EU in mednarodno sprejete standarde o nadzoru in reviziji ter zagotoviti njihovo učinkovito izvajanje.

- Okrepiti upravno usposobljenost za obravnavanje nepravilnosti in primerov domnevne goljufije, ki zadevajo predpristopno pomoč, vključno z učinkovitim obveščanjem Komisije o nepravilnostih.

Finančne in proračunske določbe

- Vzpostaviti decentraliziran sistem izvajanja za upravljanje predpristopnih sredstev Skupnosti.

- Uporabiti novo zgradbo proračunske kode, ki jo je Ministrstvo za finance objavilo za vse javne subjekte, vključno s proračunskimi in posebnimi proračunskimi sredstvi za proračun 2004.

Srednjeročno obdobje

Gospodarska merila

- Dokončati proces privatizacije.

- Dokončati reformo finančnega sektorja in nadaljevati reformo kmetijskega sektorja.

- Zagotoviti trajnost sistema pokojninskega in socialnega varstva.

- Zagotoviti izboljšanje splošne ravni izobraževanja in zdravja, predvsem ob upoštevanju mlajše generacije in regij v neugodnem položaju.

Sposobnost prevzema obveznosti članstva

Prost pretok blaga

- Dokončati uskladitev s pravnim redom Skupnosti; dokončati okrepitev obstoječih struktur za certificiranje, tržni nadzor in ugotavljanje skladnosti.

- Zagotoviti pravilno delovanje organa za javna naročila.

- Zagotoviti učinkovito izvajanje in nadzor režima javnega naročanja skladno s pravnim redom.

Prost pretok oseb

- Doseči uskladitev s pravnim redom glede priznavanje poklicnih kvalifikacij.

Prost pretok kapitala

- Odstraniti vse ovire, ki državljanom in pravnim osebam EU preprečujejo nakup nepremičnin v Turčiji.

Svoboda opravljanja storitev

- Dokončati in izvajati usklajeno zakonodajo na tem področju in odstraniti vse ovire pravici ustanovitve in svobodi opravljanja storitev.

- Zagotoviti učinkovito uporabo zakonodaje o zaščiti osebnih podatkov.

Pravo gospodarskih družb

- S krepitvijo izvršnih struktur in mehanizmov, vključno sodstva, zagotoviti učinkovito uporabo usklajene zakonodaje o intelektualni in industrijski lastnini.

Kmetijstvo

- Dokončati vzpostavitev integriranega administrativnega in kontrolnega sistema.

- Vzpostaviti upravne strukture, potrebne za izvajanje politike Skupnosti glede razvoja podeželja in strategije na področju gozdarstva.

- Sprejeti pravno podlago, upravne strukture in izvedbene mehanizme za vzpostavitev organizacij skupnega trga in učinkovitega nadzora kmetijskih trgov.

- Predložiti načrt in časovni razpored nadgrajevanja sistema mejnih kontrolnih točk s tretjimi državami, skladno s pravnim redom.

- Reorganizirati in okrepiti sistem varnosti živil in nadzora ter povečati ustrezne človeške, tehnične in finančne vire za zagotovitev skladnosti s standardi Skupnosti o varnosti živil.

- Izdelati načrt nadgradnje in časovni razpored za posodobitev obratov za predelavo hrane, da bodo izpolnjevali standarde Skupnosti glede higiene in standarde javnega zdravja, ter za dodatno določitev objektov za preskušanje in diagnostiko.

Ribištvo

- Reorganizirati in okrepiti institucionalno usposobljenost ribiške uprave; prilagoditi zakonodajo s področja upravljanja, nadzora, trženja in strukturnega prilagajanja ribištva pravnemu redu; pripraviti in izvajati računalniški vpis ribiških plovil in sistem statističnih podatkov skladno s pravnim redom.

Prevoz

- Dokončati uskladitev zakonodaje o cestnem prometu (dostop do trga, varnost cest, kakor tudi socialna, fiskalna in tehnična pravila), železnicah in zračnem prometu (zlasti upravljanje zračne varnosti in zračnega prometa).

- Zagotoviti učinkovito izvajanje in izvrševanje prometne zakonodaje, zlasti zakonodaje o pomorski varnosti ter cestnem in zračnem prevozu.

- Dokončati uskladitev s pomorsko zakonodajo EU o varnih in nevarnih področjih; povečati pomorsko varnost, zlasti izboljšati poslovanje upravnih ustanov za pomorsko varnost, najprej kot država zastave in potem kot država pristanišča, in jamčiti za njihovo neodvisnost.

- Izvajati program prilagajanja turške prometne flote, zlasti za pomorski in cestni prevoz, tehničnim standardom Skupnosti.

- Sprejeti program za ugotavljanje glavnih potreb na področju prometne infrastrukture v Turčiji in pripadajoče projekte prometnega omrežja, skladno s smernicami vseevropskega prometnega omrežja Evropske skupnosti.

Obdavčitev

- Dokončati prilagajanje davčne zakonodaje pravnemu redu EU, s posebno pozornostjo na DDV in trošarinah.

- Nadaljevati krepitev in posodabljanje davčne uprave. da bi povečali skladnost in izboljšali pobiranje davčnih prihodkov.

Gospodarska in denarna unija

- Prilagoditi zakonodajo določbam pravnega reda, ki se nanašajo na neodvisnost centralne banke, prepoved privilegiranega dostopa organov javnega sektorja do finančnih ustanov in prepoved neposrednega financiranja javnega sektorja.

- Popolnoma uskladiti statistiko državnih financ z zahtevami ESR 95.

Statistika

- Poslovni register prilagoditi standardom EU.

- Še naprej prilagajati makroekonomsko statistiko pravnemu redu, zlasti v zvezi z oceno BDP, usklajenih indeksov cen življenjskih potrebščin, kratkoročnih indikatorjev, plačilne bilance, socialne statistike.

Socialna politika in zaposlovanje

- Prenesti in izvajati zakonodajo EU s področja delovnega prava, enakopravnosti žensk in moških, varnosti in zdravja pri delu, javnega zdravja, vključno s sistemom za nadzor in obvladovanje nalezljivih bolezni in bojem proti diskriminaciji; okrepiti s tem povezane upravne in izvršne strukture, vključno z inšpektorati za delo.

- Izvajati ukrepe za spodbujanje dostopa do zdravstvenih storitev in njihovo kakovost ter izboljšati zdravstveno stanje prebivalstva.

- Zagotoviti učinkovito izvajanje in uveljavljanje pravnega reda s področja socialne politike in zaposlovanja.

- Pripraviti nacionalno strategijo zaposlovanja z namenom kasnejšega sodelovanja v evropski strategiji zaposlovanja, vključno s pripravo in izvajanjem pregleda skupne politike zaposlovanja, in razviti usposobljenost za nadzor trga dela in socialnega razvoja.

- Skladno s prakso EU pripraviti nacionalno strategijo o socialni vključenosti, skupaj z zbiranjem podatkov.

- Nadalje razvijati socialno varstvo, zlasti s konsolidacijo reforme sistema socialnega varstva in pokojninskega sistema, zato da bi bil finančno vzdržljiv, ob hkratni krepitvi mreže socialne varnosti.

Energetika

- Skladno s pravnim redom prestrukturirati javne energetske službe in odpreti energetski trg; okrepiti upravne in regulatorne strukture.

- Odpraviti omejitve glede čezmejne trgovine z energijo.

- Dokončati uskladitev nacionalne zakonodaje s pravnim redom Skupnosti.

- V Turčiji spodbujati izvajanja projektov, ki so v smernicah vseevropskega energetskega omrežja Evropske skupnosti uvrščeni med projekte skupnega interesa.

Mala in srednje velika podjetja

- Nadaljevati poenostavljanje poslovnega okolja za MSP.

Telekomunikacije in informacijska tehnologija

- Pripraviti se za popolno liberalizacijo trgov.

- Dokončati prenos pravnega reda.

- Sprejeti vsestransko politiko razvoja sektorja elektronskih komunikacij.

Kultura in audiovizualna politika

- Dokončati uskladitev avdiovizualne zakonodaje in povečati zmogljivosti neodvisnega regulativnega organa za televizijo in radio.

Regionalna politika in usklajevanje strukturnih instrumentov

- Ustanoviti regionalne podružnice na ravni NUTS 2 za uresničevanje regionalnih razvojnih programov.

Okolje

- Dokončati prenos pravnega reda Skupnosti in okrepiti institucionalne, upravne in nadzorne zmogljivosti za zagotovitev varstva okolja, vključno z zbiranjem podatkov.

- Vključiti načela trajnostnega razvoja v opredelitev in izvajanje vseh drugih sektorskih politik.

Varstvo potrošnikov in zdravja

- Dokončati uskladitev zakonodaje s pravnim redom Skupnosti.

- Povečati ozaveščenost potrošnikov in proizvajalcev o novih predpisih in okrepiti potrošniške organizacije.

Carinska unija

- Dokončati uskladitev zakonodaje, zlasti o prostih conah, blagu za dvojno rabo in tehnologijah, prekurzorjih ter ponarejenem in piratskem blagu.

- Zagotoviti medsebojno povezanost sistemov informacijske tehnologije (IT) s sistemi IT Skupnosti (vzpostavitev CCN/CSI, posegi, potrebni za NCTS, sistem upravljanja integriranih tarif).

Pravosodje in notranje zadeve (PNZ)

- Okrepiti prizadevanja za razvoj trajnostnih programov usposabljanja o pravnem redu in njegovo izvajanje na področju PNZ, tudi z namenom povečati upravno usposobljenost in izboljšati sodelovanje med agencijami.

- Še naprej razvijati sistem pravne pomoči, ki bo omogočal vsem državljanom dostop do sodišča.

- Sprejeti pravni red Skupnosti s področja varstva podatkov in izmenjave osebnih podatkov z namenom odkrivanja in pregona ter ustvariti institucionalno zmogljivost za njegovo izvajanje, vključno z oblikovanjem neodvisnega nadzornega organa, da bi lahko polno sodelovali v schengenskem informacijskem sistemu in Europolu.

- Usklajevati vizumsko zakonodajo in prakso s pravnim redom Skupnosti.

- Sprejeti in izvajati pravni red in najboljše prakse v zvezi z migracijo (sprejem, ponoven sprejem, izgon), da bi preprečili ilegalno migracijo.

- Nadaljevati usklajevanje s pravnim redom in najboljšimi praksami glede upravljanja mej, da bi se pripravili za popolno izvajanje schengenskega pravnega reda.

- Začeti prilagajanje pravnemu redu na področju azila, vključno z ukinitvijo zemljepisnega pridržka k Ženevski konvenciji iz leta 1951; okrepiti sistem zasliševanja in odgovarjanja na vloge za azil; razviti nastanitvene zmogljivosti in socialna podpora prosilcem za azil in beguncem.

- Sprejeti in izvajati pravni red Skupnosti na področju kazenskopravne zaščite Eura in finančnih interesov Skupnosti, korupcije, boja proti mamilom, organiziranega kriminala, pranja denarja in pravosodnega sodelovanja v kazenskih in civilnih zadevah; še naprej krepiti upravno usposobljenost, sodelovanje med različnimi organi pregona in okrepiti mednarodno sodelovanje na teh področjih.

- Pripraviti in začeti izvajati nacionalno strategijo boja proti mamilom, usklajeno s strategijo o mamilih in akcijskim načrtom EU.

Finančni nadzor

- Pripraviti se za določitev delovno neodvisne službe za koordinacijo boja proti prevaram, odgovorne za usklajevanje vseh pravnih, upravnih in operativnih vidikov v zvezi z zaščito finančnih interesov Skupnosti.

- Sprejeti novo zakonodajo, za preoblikovanje funkcije zunanje revizije skladno s pravili Intosai in zagotovitev neodvisnost Računskega sodišča, opustitev funkcije ex-ante nadzora Turškega računskega sodišča in razvoj sistemsko temelječih mehanizmov za revizijo poslovanja.

Finančne in proračunske določbe

- Okrepiti upravno usposobljenost za pobiranje DDV in carinskih dajatev in vzpostaviti učinkovite instrumente za boj proti goljufijam.

- Ustanoviti enoto za koordinacijo, ki bi bila odgovorna za administrativne priprave, vezane na sisteme lastnih sredstev.

5. PROGRAMIRANJE

Finančna pomoč za prednostne naloge, določene v Partnerstvu za pristop, bo dana na voljo s sklepi o letnem financiranju, ki jih bo sprejela Komisija po postopku iz člena 8 Uredbe Sveta (ES) št. 2500/2001 o predpristopni finančni pomoči za Turčijo (UL L 342, 27.12.2001, str. 1). Sklepom o financiranju bo sledil Finančni memorandum, podpisan s Turčijo.

V obdobju 2003 do 2006 bo predpristopna finančna pomoč osredotočena na dve glavni prednostni nalogi, institucionalno izgradnjo in naložbe. Institucionalna izgradnja je proces pomoči državam kandidatkam pri razvoju struktur, strategij, človeških virov in upravljalskih veščin, potrebnih za krepitev njihove gospodarske, socialne, regulatorne in upravne usposobljenosti. Predpristopna pomoč bo prispevala k financiranju institucionalne izgradnje na vseh področjih. V ta namen bo določenih približno 30 % razpoložljivih sredstev, ki so razporejena predvsem s tesnim medinstitucionalnim sodelovanjem držav članic.

Druga prednostna naloga, "naložbe", se bo izvajala v dveh oblikah:

- naložbe za vzpostavitev ali okrepitev potrebne regulatorne infrastrukture (organi za izvajanje; usposobljenost za izvrševanje in nadzor), da se zagotovi skladnost s pravnim redom, in neposredne, s pravnim redom povezane naložbe,

- naložbe v gospodarsko in socialno kohezijo, pri čemer se upošteva neskladje med turškimi regijami ter vrzel med turškim nacionalnim dohodkom in povprečjem EU. To bo spodbudilo delovanje tržnega gospodarstva in sposobnost za spopadanje s konkurenčnim pritiskom in tržnimi silami znotraj EU.

Za naložbe bo razporejenih približno 70 % sredstev. Čezmejno sodelovanje, zlasti na sedanjih zunanjih mejah EU in tudi med sosednjimi državami kandidatkami, je pomembno z vidika prispevka k gospodarskemu razvoju v mejnih regijah teh držav. Del naložb v gospodarsko in socialno kohezijo bodo predstavljala prizadevanja za spodbujanje sodelovanja Turčije pri čezmejnih dejavnostih in zagotavljanje skladnosti s pristopom Interreg na mejah med Turčijo in EU.

Od leta 2000 Komisija zagotavlja Turčiji letno pomoč, ki povprečno znaša 177 milijonov evrov. Na podlagi zaključkov kopenhagenskega evropskega sveta se priporoča, da se ta znesek od leta 2004 znatno poveča. Strateška listina Komisije "V smeri razširjene Unije" predvideva, da bo od leta 2006 stopnja pomoči vsaj podvojena.

5.1 VLOGA MEDNARODNIH FINANČNIH INSTITUCIJ

Turčija je glavna upravičenka do pomoči Evropske investicijske banke (EIB). Država je upravičena do petih različnih mandatov in pomoči: kreditni mandat EuroMed II za sredozemske države, Sredozemsko partnerstvo, poseben akcijski mandat za Turčijo, pomoč Turčiji za popotresno rekonstrukcijo in rehabilitacijo ter predpristopna pomoč. Skupno je Turčija dobila od leta 1992 do 1999 posojilo za financiranje v vrednosti 445 milijonov evrov. To se je znatno povečalo in v obdobju 2000 do 2002 so krediti EIB za projekte v Turčiji znašali skupaj 1500 milijonov evrov.

Skupnost in turške oblasti so tudi poskušale doseči visoko stopnjo komplementarnosti med programom predpristopne finančne pomoči in programi reform v teku, ki jih podpirajo mednarodne finančne ustanove, zlasti Svetovna banka, na področjih, kot je izobraževanje, reforma zakonodaje in javna naročila.

6. POGOJENOST POMOČI

Pomoč Skupnosti pri financiranju iz predpristopnih instrumentov je pogojena s spoštovanjem obveznosti Turčije iz sporazumov med Turčijo in EU, vključno s Sklepom 1/95 o carinski uniji in drugimi sklepi, z nadaljnjimi konkretnimi koraki pri učinkovitem izpolnjevanju kopenhagenskih kriterijev in še zlasti napredkom pri izpolnjevanju specifičnih prednostnih nalog iz tega revidiranega Partnerstva za pristop. Nespoštovanje navedenih splošnih pogojev bi lahko pripeljalo do odločitve Sveta o ukinitvi finančne pomoči na podlagi člena 5 Uredbe (ES) št. 2500/2001. Posebno pogoji so zajeti tudi v posameznih letnih programih.

7. SPREMLJANJE

Spremljanje izvajanja Partnerstva za pristop poteka v okviru Sporazuma o pridružitvi. Pododbori Sporazuma o pridružitvi navajajo možnost pregleda izvajanja prednostnih nalog Partnerstva za pristop kakor tudi napredka glede pravnega prilagajanja, izvajanja in izvrševanja. Pridružitveni odbor obravnava splošne razvojne usmeritve, napredek in težave pri izpolnjevanju prednostnih nalog Partnerstva za pristop, kakor tudi bolj določena področja, ki jih izpostavijo pododbori.

Spremljanje programa predpristopne finančne pomoči Turčija in Evropska komisija izvajata skupaj preko Skupnega nadzornega odbora. Za zagotovitev učinkovitega spremljanja, morajo projekti, ki se financirajo po posameznih memorandumih o financiranju, vključevati kazalce učinkovitosti, ki se jih da preveriti in izmeriti. Spremljanje na podlagi navedenih kazalcev bo pomagalo Komisiji, Odboru za upravljanje Phare in Turčiji pri morebitnih spremembah programov preusmerjanja in pri načrtovanju novih programov.

Odbor za upravljanje Phare zagotavlja, da so dejavnosti, financirane po predpristopnih programih, združljive med seboj in tudi s Partnerstvom za pristop, kakor to določa Uredba (ES) št. 2500/2001.

Partnerstvo za pristop se bo po potrebi še spreminjalo skladno s členom 2 Uredbe Sveta (ES) št. 622/98 (UL L 85, 20.3.1998, str. 1).

--------------------------------------------------

Top