Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0209

    Sklep komisije z dne 25. marca 2003 o ustanovitvi svetovalne skupine pod nazivom Strokovna skupina za boj proti trgovanju z ljudmi

    UL L 79, 26.3.2003, p. 25–27 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/10/2007; razveljavil 32003D0209

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/209/oj

    32003D0209



    Uradni list L 079 , 26/03/2003 str. 0025 - 0027


    Sklep komisije

    z dne 25. marca 2003

    o ustanovitvi svetovalne skupine pod nazivom "Strokovna skupina za boj proti trgovanju z ljudmi"

    (2003/209/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Unija ohranja in razvija Unijo kot območje svobode, varnosti in pravice.

    (2) Unija zagotavlja državljanom visoko stopnjo varnosti znotraj območja svobode, varnosti in pravice. Ta cilj se doseže s preprečevanjem kriminala in bojem zoper organiziran kriminal in druge vrste kriminala, še zlasti trgovanje z ljudmi in kazniva dejanja zoper otroke.

    (3) V skladu s členom 5(3) Listine o temeljnih pravicah Evropske unije je trgovanje z ljudmi prepovedano.

    (4) Trgovanje z ljudmi, kakor je opredeljeno v Okvirnem sklepu Sveta 2002/629/PNZ z 19. julija 2002 o boju proti trgovanju z ljudmi, je težko kaznivo dejanje, ki vključuje kršitve temeljnih človekovih pravic in človeškega dostojanstva in zahteva multidisciplinaren pristop, usmerjen v celotno verigo trgovanja, ki zajema tako izvorne, tranzitne kot tudi ciljne države.

    (5) Evropski svet, je na zasedanju 15. in 16. oktobra 1999 v Tampereju zahteval, da se preprečujejo vse oblike trgovanja z ljudmi. Evropski svet, je na zasedanju 21. in 22. junija 2002 v Sevilli izrazil potrebo po odločnem boju proti trgovanju z ljudmi.

    (6) Bruseljska deklaracija, ki predstavlja zaključek "Evropske konference o preprečevanju in boju proti trgovanju z ljudmi – globalni izziv za 21. stoletje" od 18. do 20. septembra 2002, vključuje prilogo s priporočili, standardi in najboljšimi praksami in izraža potrebo, da Komisija ustanovi strokovno skupino za boj proti trgovanju z ljudmi.

    (7) Ta strokovna skupina naj bi znatno prispevala k nadaljnjemu razvoju preprečevanja in boja proti trgovanju z ljudmi in omogočila Komisiji, da zbere mnenja glede katere koli pobude Komisije, ki se nanaša na trgovanje z ljudmi.

    (8) Zato se ustanovi ta strokovna skupina, določi njen mandat in organizacija delovanja –

    SKLENILA:

    Člen 1

    Predmet

    1. Ustanovi se svetovalna skupina pod nazivom "Strokovna skupina za boj proti trgovanju z ljudmi", v nadaljevanju "strokovna skupina".

    2. Strokovno skupino sestavljajo usposobljeni posamezniki, ki imajo izkušnje na področju reševanja zadev s področja trgovanja z ljudmi. Takšne izkušnje izhajajo iz njihovega dela za uprave držav članic Evropske unije ali držav kandidatk in za medvladne, mednarodne in nevladne organizacije, ki se ukvarjajo z bojem proti trgovanju z ljudmi, ali iz znanstvenih raziskav za javne ali zasebne univerze ali ustanove.

    Člen 2

    Naloga

    1. Komisija se lahko posvetuje s strokovno skupino glede katere koli zadeve v zvezi s trgovanjem z ljudmi.

    2. Strokovna skupina izda Komisiji na njeno zahtevo ali na lastno pobudo mnenja in poročila, pri čemer ustrezno upošteva priporočila iz bruseljske deklaracije.

    3. V roku devetih mesecev po ustanovitvi predloži strokovna skupina poročilo, ki temelji na teh priporočilih, in pripomore Komisiji glede priprave nadaljnjih konkretnih predlogov na evropski ravni.

    Člen 3

    Sestava

    1. Strokovno skupino sestavlja 20 članov.

    2. Člani strokovne skupine so posamezniki z izkušnjami v boju proti trgovanju z ljudmi zaradi njihovega dela za

    (a) uprave držav članic EU (sedem članov),

    (b) uprave držav kandidatk (štirje člani),

    (c) medvladne, mednarodne in nevladne organizacije, ki se na evropski ravni zavzemajo za boj proti trgovanju z ljudmi in lahko svoje tovrstne izkušnje in strokovno znanje ustrezno dokažejo (devet članov).

    Posamezniki, katerih izkušnje izhajajo iz njihovih znanstvenih raziskav za javne ali zasebne univerze ali ustanove v državah članicah EU tudi lahko postanejo člani strokovne skupine, če jih predlaga katera od zgoraj navedenih ustanov ali organizacij.

    3. Strokovno skupino sestavlja najmanj 40 % članov vsakega spola.

    4. Člani so imenovani kot neodvisni strokovnjaki in ne zastopajo držav ali organizacij, za katere delajo.

    Člen 4

    Imenovanje

    1. Člane imenuje Komisija na osnovi objektivnih kriterijev, ki potrjujejo njihovo usposobljenost in izkušnje. Komisija imenuje člane s seznama oseb, ki jih predlagajo:

    (a) vlade držav članic EU,

    (b) vlade držav kandidatk,

    (c) medvladne, mednarodne in nevladne organizacije, ki se na evropski ravni zavzemajo za preprečevanje in boj proti trgovanju z ljudmi in katerih projekti za boj proti trgovanju z ljudmi so bili sofinancirani v okviru enega od programov EU STOP I ali STOP II.

    Vsaka država članica, vsaka država kandidatka in vsaka zgoraj navedena organizacija lahko predlaga za članstvo do tri osebe.

    2. Komisija objavi seznam članov v informativne namene v Uradnem listu Evropske unije.

    Člen 5

    Mandat

    1. Mandat članov je eno leto. Člani so lahko ponovno imenovani.

    2. Po izteku mandatne dobe opravljajo člani strokovne skupine svojo delo, dokler niso zamenjani ali ponovno imenovani.

    3. Mandat člana preneha v primeru odstopa ali smrti. V takšnem primeru se imenuje nov član za preostanek mandatne dobe v skladu s postopkom iz člena 4.

    4. Delo v strokovni skupini ni plačano.

    Člen 6

    Delovne skupine

    Za izpolnjevanje svojih nalog skladno s členom 2 lahko strokovna skupina ustanovi ad hoc delovne skupine. Delovna skupina ima lahko največ osem članov.

    Člen 7

    Dodatni strokovnjaki

    1. Strokovna skupina lahko povabi k sodelovanju osebe, ki so posebej strokovno usposobljene za določeno točko dnevnega reda. Takšne osebe sodelujejo zgolj pri razpravah o točki dnevnega reda, na katero so bile povabljene.

    2. Strokovna skupina lahko povabi uradne predstavnike držav članic, držav kandidatk ali tretjih držav ter predstavnike mednarodnih, medvladnih in nevladnih organizacij.

    Člen 8

    Predsedstvo

    1. Strokovna skupina izvoli izmed svojih članov z dvotretjinsko večino prisotnih članov enega predsednika in dva podpredsednika.

    2. Po izteku mandatne dobe opravljajo predsednik in podpredsednika svoje delo, dokler niso zamenjani ali ponovno imenovani.

    3. Če mandat preneha zaradi odstopa ali smrti predsednika ali enega od podpredsednikov, se izvoli nadomestni član za preostanek mandatne dobe v skladu s postopkom iz odstavka 1.

    4. Predsednik in podpredsednika sestavljajo predsedstvo.

    5. Predsedstvo pripravlja in organizira delo strokovne skupine.

    6. Predsedstvo lahko povabi poročevalce iz vsake delovne skupine k sodelovanju na sestankih.

    Člen 9

    Tajniške storitve

    Komisija zagotavlja tajniške storitve za strokovno skupino, predsedstvo in delovne skupine.

    Člen 10

    Udeležba služb Komisije

    Predstavniki zainteresiranih služb Komisije se lahko udeležijo sestankov strokovne skupine, predsedstva in delovnih skupin.

    Člen 11

    Mnenja in poročila

    1. Strokovna skupina predloži Komisiji svoja mnenja in poročila. Komisija lahko določi rok, do katerega je treba predložiti mnenje ali poročilo.

    2. Pri posvetovanju strokovne skupine se ne glasuje. Če strokovna skupina sprejme mnenje ali poročilo soglasno, se izdelajo skupni sklepi, ki se priložijo k zapisniku. Če strokovna skupina ne doseže soglasja glede mnenja ali poročila, obvesti Komisijo o različnih izraženih stališčih svojih članov.

    3. Komisija objavi na internetu poročila, mnenja ali postopke strokovne skupine, ki niso zaupne narave.

    Člen 12

    Sestanki

    1. Strokovna skupina se sestane na sedežu Komisije na njeno povabilo.

    2. Predsedstvo se skliče na sedežu Komisije na pobudo predsednika in v soglasju s Komisijo.

    Člen 13

    Zaupnost

    Ne glede na določbe člena 287 Pogodbe ES člani strokovne skupine ne smejo razkriti nobenih informacij, ki so jih pridobili med svojim delom v strokovni skupini ali delovnih skupinah, če jih Komisija obvesti, da je določeno mnenje ali zadeva zaupna. V takšnem primeru se lahko sestankov udeležijo samo člani strokovne skupine in predstavniki Komisije.

    Člen 14

    Začetek veljavnosti

    Ta sklep začne učinkovati z dnem objave v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 25. marca 2003

    Za Komisijo

    António Vitorino

    Član Komisije

    --------------------------------------------------

    Top