Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.
Dokuments 22005D0297
2005/297/EC: Decision No 1/2005 of the ACP-EC Council of Ministers of 8 March 2005 concerning the adoption of the Rules of Procedure of the ACP-EC Council of Ministers
2005/297/ES: Sklep št. 1/2005 Sveta ministrov držav AKP in ES z dne 8. marca 2005 o sprejetju poslovnika Sveta ministrov držav AKP in ES
2005/297/ES: Sklep št. 1/2005 Sveta ministrov držav AKP in ES z dne 8. marca 2005 o sprejetju poslovnika Sveta ministrov držav AKP in ES
UL L 95, 14.4.2005., 44./47. lpp.
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
UL L 159M, 13.6.2006., 355./358. lpp.
(MT)
Spēkā
Saistība | Tiesību akts | Komentārs | Attiecīgā pakārtotā sadaļa | No | līdz |
---|---|---|---|---|---|
Aizvietošana | 22001D0214(01) | 08/03/2005 |
14.4.2005 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
L 95/44 |
SKLEP št. 1/2005 SVETA MINISTROV DRŽAV AKP IN ES
z dne 8. marca 2005
o sprejetju poslovnika Sveta ministrov držav AKP in ES
(2005/297/ES)
SVET MINISTROV DRŽAV AKP IN ES JE –
ob upoštevanju Sporazuma o partnerstvu med državami AKP in ES, podpisanega v Cotonouju dne 23. junija 2000, in zlasti člena 15(5) Sporazuma,
ob upoštevanju naslednjega:
(1) |
S Sklepom št. 1/2001 z dne 30. januarja 2001 je Odbor veleposlanikov držav AKP in ES s prenosom pooblastil sprejel poslovnik Sveta ministrov držav AKP in ES. |
(2) |
Zaradi upoštevanja pristopa novih držav članic k Evropski uniji so potrebne določene spremembe. |
(3) |
Na 29. sestanku Sveta ministrov držav AKP in ES dne 6. maja 2004 v Gaboroneju v Bocvani so sprejeli sklep o ustrezni spremembi poslovnika – |
SKLENIL:
Člen 1
Datumi in kraji sestankov
1. V skladu s členom 15(1) Sporazuma o partnerstvu med državami AKP in ES, v nadaljevanju „Sporazum AKP-ES“, se Svet ministrov držav AKP in ES, v nadaljevanju „Svet“, praviloma sestaja enkrat letno in kadar koli je potrebno na pobudo ene od pogodbenic.
2. Svet sklicuje njegov predsednik. Datumi sestankov Sveta so določeni z medsebojnim soglasjem pogodbenic.
3. Svet se sestaja tam, kjer se ponavadi sestaja Svet Evropske unije, na sedežu sekretariata skupine držav AKP ali pa v mestu ene od držav AKP, v skladu z odločitvijo Sveta.
Člen 2
Dnevni red sestankov
1. Začasni dnevni red za vsak sestanek določi predsednik. Drugim članom Sveta se pošlje najmanj 30 dni pred začetkom sestanka. Začasni dnevni red vsebuje točke, v zvezi s katerimi je predsednik najmanj 30 dni pred začetkom sestanka prejel prošnjo za uvrstitev na dnevni red.
Na začasnem dnevnem redu so točke, v zvezi s katerimi je bila dokumentacija poslana generalnemu sekretariatu Sveta dovolj zgodaj, da je lahko bila posredovana članom Sveta in članom Odbora veleposlanikov držav AKP in ES, v nadaljevanju „Odbor“, najmanj 21 dni pred začetkom sestanka.
2. Svet sprejme dnevni red na začetku vsakega sestanka. Svet lahko v nujnih primerih na zahtevo držav AKP ali Skupnosti sklene, da na dnevni red uvrsti točke, za katere roki, določeni v odstavku 1, niso bili upoštevani.
3. Začasni dnevni red je lahko razdeljen na del A, del B in del C.
V del A so vključene točke, glede katerih je mogoča odobritev Sveta brez razprave.
V del B so vključene točke, glede katerih je potrebna razprava v okviru Sveta, preden se odobrijo.
O točkah, ki so vključene v del C, se razpravlja v obliki neformalne izmenjave stališč.
Člen 3
Posvetovanja
1. V skladu s členom 15(3) Sporazuma AKP-ES sprejme Svet ministrov odločitve z medsebojnim soglasjem pogodbenic.
2. Posvetovanja Sveta so veljavna le, če je prisotna vsaj polovica članov Sveta Evropske unije, en član Komisije Evropskih skupnosti (v nadaljevanju „Komisija“) in dve tretjini članov, ki predstavljajo vlade držav AKP.
3. Vsi člani odbora, ki se sestanka ne morejo udeležiti, so lahko zastopani. V tem primeru obvestijo predsednika in navedejo osebo ali delegacijo, ki je pooblaščena za njihovo zastopanje. Zastopnik ima vse pravice člana, ki se sestanka ne more udeležiti.
4. Člane Sveta lahko spremljajo svetovalci, ki jim pomagajo.
5. Pred začetkom vsakega sestanka se predsednika obvesti o sestavi vsake delegacije.
6. Predstavnik Evropske investicijske banke, v nadaljevanju „Banka“, se udeleži sestankov Sveta, kadar so na dnevnem redu teme, ki zadevajo Banko.
Člen 4
Pisni postopki
Svet lahko o nujnih zadevah odloča dopisno. Ta postopek se lahko odobri tekom sestanka Sveta ali v okviru Odbora.
Hkrati se med odločanjem o tem postopku lahko postavi rok, do katerega je treba podati odgovore. Ob izteku tega roka se predsednik Sveta na podlagi poročila dveh sekretarjev Sveta odloči, ali glede na prejete odgovore lahko velja, da je bilo doseženo soglasje.
Člen 5
Odbori in delovne skupine
Svet lahko ustanovi odbore ali delovne skupine za opravljanje dela, ki je po njegovem potrebno, zlasti pa, če je to primerno, za pripravo posvetovanj na področju sodelovanja ali posebnih vidikov partnerstva.
Nadzor nad delom teh odborov in delovnih skupin lahko prevzame Odbor.
Člen 6
Ministrske podskupine
Brez poseganja v določbe člena 5 lahko Svet tekom svojih sestankov zaupa pripravo svojih posvetovanj in sklepov o določenih točkah dnevnega reda podskupinam ministrov, sestavljenim na paritetni osnovi.
Člen 7
Ministrski odbori
1. V skladu s členom 83 Sporazuma AKP-ES se ustanovi Odbor držav AKP in ES za sodelovanje pri financiranju razvoja. Svet sprejme poslovnik tega odbora.
2. Svet preučuje zadeve v zvezi s trgovinsko politiko in poročila Skupnega trgovinskega odbora ministrov držav AKP in ES, ustanovljenega s členom 38 Sporazuma AKP-ES.
Člen 8
Države, ki prisostvujejo kot opazovalke
1. Predstavniki držav podpisnic Sporazuma AKP-ES, ki ob začetku veljavnosti Sporazuma še niso zaključile postopkov iz člena 93(1) in (2) Sporazuma, se lahko udeležujejo sestankov Sveta kot opazovalci. V tem primeru so lahko pooblaščeni, da se udeležujejo razprav Sveta.
2. Enako velja za države iz člena 93(6) Sporazuma AKP-ES.
3. Svet lahko pooblasti predstavnike države, ki zaprosi za pristop k Sporazumu AKP-ES, da se udeležijo posvetovanj Sveta kot opazovalci.
Člen 9
Zaupnost in uradne objave
1. Razen če ni odločeno drugače, sestanki Sveta niso javni. Za udeležbo na sestankih Sveta je potrebna dovolilnica.
2. Brez poseganja v druge določbe, ki se lahko uporabljajo, velja za razprave Sveta obveznost varovanja poslovne skrivnosti, razen če Svet ne odloči drugače.
3. Vsaka pogodbenica se lahko odloči objaviti sklepe, resolucije, priporočila in mnenja Sveta v svojem uradnem listu.
Člen 10
Dialog z nevladnimi udeleženci
1. Svet lahko povabi predstavnike z ekonomskega in socialnega področja ter civilne družbe v državah AKP in državah Evropske unije k sodelovanju pri izmenjavi stališč ob robu njegovih rednih sestankov, da jih obvešča ter prisluhne njihovim mnenjem in predlogom v zvezi s točkami dnevnega reda.
2. Izmenjavo stališč s predstavniki civilne družbe organizira sekretariat Sveta. To nalogo lahko v soglasju s Komisijo zaupa organizacijam, ki predstavljajo civilno družbo. Predvsem lahko sekretariat Sveta zaupa delo v povezavi z izmenjavo stališč s predstavniki z ekonomskega in socialnega področja ter civilne družbe iz držav AKP in držav EU Ekonomsko-socialnemu odboru Evropskih skupnosti.
3. Točke dnevnega reda, o katerih je treba razpravljati z nevladnimi udeleženci, določi predsednik na predlog sekretariata Sveta. Drugim članom Sveta se točke dnevnega reda sporočijo hkrati z začasnim dnevnim redom za vsak sestanek.
Člen 11
Regionalne in podregionalne organizacije
Regionalne in podregionalne organizacije držav AKP so lahko na sestankih Sveta in Odbora zastopane kot opazovalke, za kar je potrebno predhodno soglasje Sveta.
Člen 12
Sporočila in zapisniki sestankov
1. Vsa sporočila, ki so predvidena v Poslovniku, se prek sekretariata Sveta posredujejo predstavnikom držav AKP, sekretariatu skupine držav AKP, stalnim predstavnikom držav članic, generalnemu sekretariatu Sveta Evropske unije in Komisiji.
Kadar takšna sporočila zadevajo Banko, se pošljejo tudi predsedniku Banke.
2. O vsakem sestanku se sestavi zapisnik, pri čemer se zlasti zabeležijo odločitve, ki jih sprejme Svet.
Potem, ko Svet odobri zapisnik, ga podpišejo predsedujoči in dva sekretarja Sveta ter se shrani v arhivu Sveta. Izvod zapisnika se pošlje vsem prejemnikom iz člena 1.
Člen 13
Dokumentacija
Razen če ni odločeno drugače, Svet razpravlja na podlagi dokumentov, ki so sestavljeni v uradnih jezikih pogodbenic.
Člen 14
Oblika aktov
1. Sklepi, resolucije, priporočila in mnenja v smislu člena 15(3) Sporazuma AKP-ES so razdeljena na člene.
Zaključijo se s stavkom „V ….“, „[datum]“, pri čemer datum označuje dan njihovega sprejetja s strani Sveta.
2. Sklepi v smislu člena 15(3) Sporazuma AKP-ES so naslovljeni kot „Sklep“, naslovu pa sledijo serijska številka, datum sprejetja in opis zadeve.
V sklepih je določen datum, ko začnejo veljati. Vsebujejo naslednji stavek: „Od držav AKP, Skupnosti in njenih držav članice se zahteva, da storijo vse potrebno za izvajanje tega sklepa“.
3. Resolucije, izjave, priporočila in mnenja v smislu člena 15(3) Sporazuma AKP-ES so naslovljeni kot „Resolucija“, „Izjava“, „Priporočilo“ oziroma „Mnenje“, naslovu pa sledijo serijska številka, datum sprejetja in opis zadeve.
4. Akte, ki jih sprejme Svet, podpiše predsednik in se shranijo v arhivu Sveta.
Ti akti se prek dveh sekretarjev Sveta posredujejo prejemnikom iz člena 12(1).
Člen 15
Predsedstvo
Predsedstvo Sveta je izmenično in poteka po naslednjem vrstnem redu:
— |
od 1. aprila do 30. septembra predseduje član vlade ene od držav AKP, |
— |
od 1. oktobra do 31. marca predseduje član Sveta Evropske unije. |
Člen 16
Odbor
1. V skladu s členom 15(4) Sporazuma AKP-ES lahko Svet prenese nekatera pooblastila na Odbor.
2. Pogoji, pod katerimi se sestaja Odbor, so določeni v Pravilniku.
3. Odbor je odgovoren za pripravo sestankov Sveta in za izvajanje kakršne koli naloge, ki mu jih lahko zaupa Svet.
Člen 17
Udeležba na zasedanjih Skupne parlamentarne skupščine
Ko Svet prisostvuje zasedanjem Skupne parlamentarne skupščine, ga zastopa predsednik.
Če predsednik ne more prisostvovati, določi člana, ki ga bo nadomeščal.
Člen 18
Skladnost politik Skupnosti in vpliv na izvajanje Sporazuma AKP-ES
1. Kadar države AKP v skladu s členom 12 Sporazuma AKP-ES zaprosijo za posvetovanja, se ta nemudoma opravijo, praviloma v roku petnajst dni od prošnje.
2. Odgovorni organ je lahko Svet, Odbor, eden od dveh ministrskih odborov iz člena 7 ali ad hoc delovna skupina.
Člen 19
Sekretariat
Sekretariat Sveta in Odbora skupno vodita dva sekretarja.
Ta sekretarja sta imenovana po skupnem posvetovanju, in sicer enega imenujejo države AKP, drugega pa imenuje Skupnost.
Sekretarja opravljata svoje naloge povsem neodvisno in izključno v interesu Sporazuma; niti ne smeta zahtevati oziroma sprejemati navodil od nobene vlade, organizacije oziroma organa, razen od Sveta in Odbora.
Dopisi, namenjeni Svetu, se pošljejo njegovemu predsedniku na sedež sekretariata Sveta.
Člen 20
Ta sklep razveljavlja in nadomešča Sklep št. 1/2001 Odbora veleposlanikov držav AKP in ES z dne 30. januarja 2001 o sprejetju poslovnika Sveta ministrov držav AKP in ES.
V Bruslju, 8. marca 2005
Za Svet ministrov držav AKP in ES
Predsednik
J. ASSELBORN