EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0148

OZNÁMENIE KOMISIE RADE v súlade s článkom 395 smernice Rady 2006/112/ES

/* COM/2013/0148 final */

52013DC0148

OZNÁMENIE KOMISIE RADE v súlade s článkom 395 smernice Rady 2006/112/ES /* COM/2013/0148 final */


OZNÁMENIE KOMISIE RADE

v súlade s článkom 395 smernice Rady 2006/112/ES

1. SÚVISLOSTI

Podľa článku 395 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“) môže Rada konajúc jednomyseľne na návrh Komisie povoliť ktorémukoľvek členskému štátu zaviesť osobitné opatrenia odchyľujúce sa od ustanovení tejto smernice s cieľom zjednodušiť postup výberu DPH alebo zabrániť určitým formám daňových únikov alebo vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Keďže sa týmto postupom stanovujú v súlade s ustálenými rozhodnutiami Európskeho súdneho dvora výnimky zo všeobecných zásad DPH, mali by byť tieto výnimky primerané a ich rozsah pôsobnosti by mal byť obmedzený.

Listom, ktorý Komisia zaevidovala 7. januára 2013, požiadalo Maďarsko o povolenie zaviesť opatrenie odchyľujúce sa od článku 193 smernice o DPH. V súlade s článkom 395 ods. 2 uvedenej smernice informovala Komisia o žiadosti podanej Maďarskom ostatné členské štáty listom z 12. februára 2013. Listom z 13. februára 2013 Komisia oznámila Maďarsku, že má všetky informácie, ktoré pokladá za nevyhnutné na posúdenie žiadosti.

Maďarsko požaduje povolenie uplatňovať mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti vo vzťahu k niekoľkým tovarom v odvetviach poľnohospodárstva, a to hlavne k tým, ktoré sú vyrábané a dodávané v odvetviach chovu ošípaných a krmív pre zvieratá. Konkrétne tovary, na ktoré sa maďarská žiadosť vzťahuje, sú uvedené ďalej v bode 3.

Maďarsko nedávno získalo povolenie na uplatnenie mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti na dodávky určitých obilnín a olejnín[1].

Rada túto výnimku udelila za veľmi špecifických okolností, v rámci ktorých sa Maďarsko zaviazalo, že počas obdobia uplatňovania uvedenej výnimky zavedie primerané a účinné kontrolné opatrenia a ohlasovacie povinnosti, ktoré by po uplynutí tohto prechodného obdobia umožnili návrat k bežnému systému. Maďarsko je povinné oznámiť Komisii zavedenie týchto opatrení a povinností. Túto povinnosť však Maďarsko zatiaľ nesplnilo.

Tento prístup bol odôvodnený najmä rizikom presunu podvodov v odvetví, ktoré má vo viacerých členských štátoch podstatný hospodársky význam, do iných členských štátov.

Malo by sa pripomenúť, že počas nedávnych rokovaní Rady o podobných typoch výnimiek niekoľko členských štátov vyjadrilo svoje obavy a zdôraznilo, že akákoľvek výnimka zo systému rozdelených platieb môže byť len krajnou možnosťou a núdzovým opatrením v preukázaných prípadoch podvodu a musí poskytovať záruky, pokiaľ ide o nevyhnutnosť a výnimočnú povahu udelenej výnimky, trvanie opatrenia a osobitnú povahu dotknutých výrobkov. Tieto členské štáty navyše upozornili na to, že mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti so sebou vždy nesie riziko presunu podvodu do iných členských štátov, a pripomenuli, že postup prenesenia daňovej povinnosti sa nesmie systematicky používať ako opatrenie na kompenzáciu nedostatočného dohľadu zo strany daňových orgánov niektorého členského štátu.

Maďarsko potvrdilo, že tieto podmienky prijíma. Tento záväzok bol konkrétne uvedený v prvom odôvodnení vykonávacieho rozhodnutia Rady 2012/624/EÚ zo 4. októbra 2012, v ktorom sa uvádza, že Maďarsko „uviedlo, že sa nebude usilovať o obnovenie povolenia“.

2. PRENESENIE DAŇOVEJ POVINNOSTI

Osoba povinná platiť DPH podľa článku 193 smernice o DPH je zdaniteľná osoba, ktorá dodáva tovar alebo poskytuje služby. Účelom mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti je presunúť túto povinnosť na zdaniteľnú osobu, ktorej je dodaný tovar alebo sú poskytnuté služby.

K podvodu typu chýbajúceho obchodného subjektu dochádza, keď sa obchodníci po predaji svojich výrobkov vyhýbajú platbe DPH daňovým orgánom. Ich zákazníci však majú právo na odpočet dane, pretože dostali platnú faktúru. V najzávažnejších prípadoch takéhoto daňového úniku sa prostredníctvom „kolotočovej“ schémy (v rámci ktorej sa s tovarom či službami obchoduje medzi členskými štátmi) rovnaký tovar dodá alebo rovnaké služby poskytnú viackrát bez zaplatenia DPH daňovým orgánom. Zistilo sa, že práve prostredníctvom mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti, teda tým, že za osobu povinnú platiť DPH sa v uvedených prípadoch určí osoba, ktorej sa dodá tovar alebo poskytnú služby, sa odstránila možnosť dopúšťať sa tejto formy daňového úniku.

3. ŽIADOSŤ

Maďarsko žiada na základe článku 395 smernice o DPH, aby mu Rada konajúc na návrh Komisie povolila uplatňovať osobitné opatrenie odchyľujúce sa od článku 193 smernice o DPH, pokiaľ ide o uplatňovanie mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti v súvislosti s týmito tovarmi:

Číselný znak KN[2] || Opis

0103 1000 0103 9110 0103 9211 0103 9219 || Plemenné čistokrvné živé svine Domáce druhy živých svíň vážiace menej ako 50 kg Prasnice, ktoré vrhli prasiatka aspoň raz, s hmotnosťou najmenej 160 kg, vážiace 50 kg alebo viac Ostatné domáce druhy živých svíň vážiace 50 kg alebo viac

0203 1110 0203 2110 || Čerstvé alebo chladené trupy a polovičky trupov z domácich svíň Mrazené trupy a polovičky trupov z domácich svíň

1103 || Krúpy, krupica a pelety z obilnín

2302 || Otruby, vedľajšie mlynárske výrobky a ostatné zvyšky, tiež vo forme peliet, získané preosievaním, mletím alebo iným spracovaním obilnín alebo strukovín

2304 || Pokrutiny a ostatné pevné zvyšky, tiež drvené alebo vo forme peliet, vznikajúce pri extrakcii sójového oleja

2306 || Pokrutiny a ostatné pevné zvyšky, tiež drvené alebo vo forme peliet, vznikajúce pri extrakcii rastlinných tukov alebo olejov, iné ako zvyšky položky 2304 alebo 2305

2309 90 || Prípravky druhov používaných ako krmivo pre zvieratá, iné ako krmivo pre psy alebo mačky, v balení na predaj v malom

Túto žiadosť treba vnímať v súvislosti s výnimkou, ktorá bola Maďarsku nedávno udelená a na základe ktorej bolo Maďarsku povolené uplatňovať mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti na dodávky určitých obilnín a olejnín[3].

Uplatniteľnosť tejto výnimky je časovo obmedzená na obdobie dvoch rokov. Maďarsko sa navyše zaviazalo, že zavedie primerané a účinné kontrolné opatrenia a ohlasovacie povinnosti pre zdaniteľné osoby, ktoré dodávajú tovar, na ktorý sa vzťahuje uvedené osobitné opatrenie, a že Komisii oznámi zavedenie príslušných opatrení a povinností.

Maďarsko informovalo Komisiu, že odhalilo niekoľko podvodných činností súvisiacich s dodávkami tovarov uvedených v tabuľke, ktorých dôsledkom boli vysoké sumy nezaplatenej DPH. Podľa informácií, ktoré poskytlo Maďarsko, je odhalenie týchto podvodov s DPH takisto výsledkom významného nárastu počtu daňových kontrol vykonaných v Maďarsku.

Maďarsko je však toho názoru, že tieto daňové kontroly sú zvyčajne časovo veľmi náročné, a preto žiada o povolenie, aby sa v záujme predchádzania podvodom s DPH na predmetné transakcie uplatňoval mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti.

4. STANOVISKO KOMISIE

Žiadosti, ktoré Komisia dostane v súlade s článkom 395 smernice o DPH, sa preskúmavajú s cieľom zistiť, či sú splnené základné podmienky na schválenie týchto žiadostí, t. j. či navrhované osobitné opatrenie zjednodušuje postupy pre zdaniteľné osoby a/alebo daňovú správu, alebo či sa návrhom zabráni určitým druhom daňových únikov alebo vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Komisia v tejto súvislosti vždy zaujala rezervovaný a obozretný postoj, aby zaistila, že výnimky nenarúšajú fungovanie všeobecného systému DPH, majú obmedzený rozsah pôsobnosti, sú nevyhnutné a primerané.

Po prvé, Komisia zastáva názor, že predmetný druh rôznych tovarov – ako sú podrobne uvedené predtým v texte – je takej povahy, ktorá by mala umožniť audit pomocou bežných kontrolných prostriedkov bez potreby zaviesť mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti. Výnimka, ktorá bola nedávno udelená Maďarsku v súvislosti s obilninami a olejninami[4] , bola udelená za výnimočných okolností s cieľom poskytnúť Maďarsku čas na zavedenie niektorých reforiem na boj proti podvodom.

Po druhé, opatrenie týkajúce sa obilnín a olejnín nemalo nikdy slúžiť ako dlhodobé riešenie, ani ako kompenzácia nedostatočného dohľadu nad zdaniteľnými osobami na týchto nesmierne cenných trhoch. Výnimka bola opodstatnená ako súčasť balíka opatrení, ktoré malo Maďarsko prijať, pričom jej platnosť bola zároveň obmedzená na určité obdobie. Také isté podmienky boli stanovené aj pre výnimku udelenú Rumunsku[5].

Maďarsko Komisii zatiaľ neoznámilo zavedenie primeraných a účinných kontrolných opatrení a ohlasovacích povinností týkajúcich sa dodávok tovarov, na ktoré sa vzťahuje nedávno udelená výnimka. Vzhľadom na prísne obmedzenú povahu výnimky Komisia zastáva názor, že súčasná požiadavka Maďarska na zásadné rozšírenie zoznamu tovarov, na ktoré sa vzťahuje mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti, v tejto fáze nie je oprávnená. Uplatnenie mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti na tak dlhý zoznam tovarov, aký požaduje Maďarsko nad rámec už povoleného zoznamu tovarov, by viedlo k situácii, keď by bol z bežných pravidiel DPH vyňatý značne vysoký počet dodávok v rámci odvetvia poľnohospodárstva. Komisia má dôvod pochybovať, že takýto globálny prístup by sa mohol aj naďalej považovať za „osobitné opatrenie“ v zmysle článku 395 smernice o DPH.

Okrem toho podrobné informácie predložené Maďarskom spolu so žiadosťou o výnimku ukazujú, že Maďarsko už začalo úspešne vykonávať potrebné kroky na účinné potláčanie podvodných činností pozorovaných v dotknutých odvetviach. Štatistické údaje, ktoré Maďarsko poskytlo Komisii, zdôrazňujú, že Maďarsko v roku 2012 takmer zdvojnásobilo počet daňových kontrol vykonaných v porovnaní s rokom 2011 a že sa mu takisto podarilo zvýšiť účinnosť kontrol vykonaných v najviac postihnutých odvetviach z hľadiska odhalených podvodov s nezaplatenou DPH. Komisia oceňuje vynaložené úsilie a vyzýva Maďarsko, aby pokračovalo vo vykonávaní opatrení, ktoré sú podľa jej názoru primerané z hľadiska zabraňovania pozorovaným podvodom s DPH.

Komisia sa takisto domnieva, že najprv by sa mali v plnom rozsahu vykonať takzvané bežné opatrenia navrhnuté s cieľom bojovať proti podvodom typu kolotoč. Na základe uvedených súvislostí je pripravená pomôcť Maďarsku pri vykonávaní týchto opatrení v plnom rozsahu. Vzhľadom na túto situáciu Komisia zastáva názor, že zavedenie ďalšieho prechodného opatrenia založeného na článku 395 smernice o DPH, ktorým by sa povolilo dočasné uplatňovanie mechanizmu prenesenia daňovej zodpovednosti, nie je správnym postupom.

Mechanizmus prenesenia daňovej zodpovednosti by v tomto odvetví mohol mať takisto nežiaduci vplyv na podvody na úrovni predaja v malom. Na rozdiel od obilnín, pri ktorých k transformácii dochádza takmer vždy v etape priemyselnej výroby, k transformácii jatočných tiel zvierat na mäso dochádza často na tom istom mieste, kde sa následne predáva súkromným spotrebiteľom. Riziko presunu celej daňovej povinnosti v súvislosti s DPH na posledný článok reťazca je preto oveľa vyššie.

Napokon, podvody v uvedených odvetviach sa údajne presunuli najmä do iných členských štátov v juhovýchodnej Európe. V tomto kontexte by uplatňovanie mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti na rozšírené množstvo tovarov v dotknutých odvetviach poľnohospodárstva znamenalo pre uvedené členské štáty riziko podvodu, ktoré vzhľadom na význam daných odvetví v uvedenom regióne nemožno podceňovať.

5. ZÁVER

Na základe uvedených skutočností Komisia namieta proti žiadosti Maďarska.

[1]               Vykonávacie rozhodnutie Rady 2012/624/EÚ zo 4. októbra 2012, ktorým sa Maďarsku povoľuje uplatňovať osobitné opatrenie odchyľujúce sa od článku 193 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 274, 9.10.2012, s. 26).

[2]               Číselný znak kombinovanej nomenklatúry stanovený nariadením (EHS) č. 2658/87.

[3]               Pozri poznámku pod čiarou č. 1.

[4]               Pozri poznámku pod čiarou č. 1.

[5]               Vykonávacie rozhodnutie Rady 2011/363/EÚ z 20. júna 2011, ktorým sa Rumunsku povoľuje uplatňovať osobitné opatrenie odchyľujúce sa od článku 193 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 163, 23.6.2011, s. 26).

Top