EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0505(02)

Oznámenie Komisie Oznámenie podľa článku 3 ods. 2, článku 13 ods. 3 a článkov 20 a 22 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2023/914, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 139/2004 o kontrole koncentrácií medzi podnikmi a zrušuje nariadenie Komisie (ES) č. 802/2004 2023/C 160/02

C/2023/2402

Ú. v. EÚ C 160, 5.5.2023, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.5.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 160/11


OZNÁMENIE KOMISIE

Oznámenie podľa článku 3 ods. 2, článku 13 ods. 3 a článkov 20 a 22 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2023/914, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 139/2004 o kontrole koncentrácií medzi podnikmi a zrušuje nariadenie Komisie (ES) č. 802/2004

(2023/C 160/02)

V článku 3 ods. 2, článku 13 ods. 3 a v článkoch 20 a 22 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) [ 2023/914] z 20. apríla 2023, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 139/2004 o kontrole koncentrácií medzi podnikmi (ďalej len „vykonávacie nariadenie“) (1), sa vyžaduje, aby sa oznámenia, odôvodnené návrhy, pripomienky k námietkam Komisie, záväzky navrhnuté dotknutými podnikmi a tlačivo RM predkladali Komisii vo formáte stanovenom v Úradnom vestníku Európskej únie.

Komisia v tomto dokumente v súlade s článkom 3 ods. 2, článkom 13 ods. 3 a článkami 20 a 22 vykonávacieho nariadenia špecifikuje formát, v ktorom by sa mali predkladať oznámenia, odôvodnené návrhy, pripomienky k námietkam Komisie, záväzky navrhnuté dotknutými podnikmi a tlačivo RM (ďalej len „dokumenty“).

1.   Spôsob zasielania dokumentov Komisii

1.

Zasielanie dokumentov s veľkosťou do 10 gigabajtov by sa malo realizovať elektronicky prostredníctvom online platformy Komisie na bezpečné zasielanie dokumentov EU Send Web (ďalej len „platforma EU Send“) (2). Používanie platformy EU Send si vyžaduje predchádzajúcu registráciu a dokumenty zasielané prostredníctvom tohto systému podliehajú rôznym veľkostným obmedzeniam, ktoré sa môžu meniť. Ak je veľkosť zasielaných dokumentov menšia ako 10 gigabajtov, ale presahuje veľkostné obmedzenia platformy EU Send, dokumenty by sa mali zaslať vo viacerých várkach.

2.

K dokumentom zasielaným prostredníctvom platformy EU Send musí byť priložený sprievodný formulár o zaslaní, ktorý sa nachádza na platforme EU Send. Sprievodný formulár musí byť správne vyplnený.

3.

Zasielané dokumenty s veľkosťou viac ako 10 gigabajtov možno doručiť na Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre hospodársku súťaž osobne alebo zaslať doporučenou poštou, a to na externých pevných diskoch s rozhraním USB 2.0 alebo 3.0 formátovaných kompatibilne s operačným systémom Microsoft Windows a bez kompresie dát.

4.

Dokumenty zasielané doporučenou poštou alebo doručované osobne by sa mali zasielať Generálnemu riaditeľstvu pre hospodársku súťaž na adresu uvedenú na jeho webovom sídle (3). Zaslanie dokumentov iným útvarom Komisie môže viesť k oneskoreniam.

2.   Elektronické podpisovanie dokumentov

5.

V tomto oddiele sa stanovujú technické špecifikácie týkajúce sa podpisu dokumentov predkladaných elektronicky (keď sa vyžaduje podpis). Tento oddiel sa vzťahuje na dokumenty zasielané prostredníctvom platformy EU Send a tie, ktoré sa doručujú Komisii na externých pamäťových zariadeniach.

6.

Na to, aby sa dokumenty predložené elektronicky považovali za platné, musia byť podpísané s použitím aspoň jedného kvalifikovaného elektronického podpisu (KEP), ktorý spĺňa požiadavky stanovené v nariadení (EÚ) č. 910/2014 (ďalej len „nariadenie eIDAS“) (4). Vo všetkých členských štátoch sa za podpisy s rovnakým právnym účinkom, ako majú vlastnoručné podpisy, výslovne uznávajú len podpisy KEP. Iné druhy elektronických podpisov, ako napríklad naskenované podpisy alebo zdokonalené elektronické podpisy vymedzené v nariadení eIDAS, ktoré nespĺňajú požiadavky na KEP, sa preto neakceptujú.

7.

Formát KEP musí byť v súlade s jedným z formátov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí Komisie (EÚ) 2015/1506 (5) alebo s ich najnovšími špecifikáciami, ktoré uverejňuje Európsky inštitút pre telekomunikačné normy.

8.

Kvalifikované dôveryhodné služby možno získať od kvalifikovaných poskytovateľov dôveryhodných služieb (KPDS), ako sa stanovujú v nariadení eIDAS. KPDS sú komerční poskytovatelia služieb a kvalifikovaní členovia systému EÚ na poskytovanie služieb vytvárajúcich dôveru. Zoznam KPDS je uvedený v prehliadači Trusted List Browser (6).

9.

Každé digitálne alebo hardvérové zariadenie určené na použitie KEP, ako sú napríklad zariadenia pre kvalifikované elektronické certifikáty a kvalifikované elektronické podpisy, musí zakúpiť a zostať zaň zodpovedný odosielateľ.

10.

Komisia overí platnosť dokumentov podpísaných pomocou KEP. S cieľom zvýšiť istotu, že Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž KEP úspešne overí, možno otestovať jeho platnosť zapojením KPDS, ktorý poskytuje platenú službu kvalifikovaného overenia (7). Na demonštračné účely sa môže použiť aj webová aplikácia Komisie Digital Signature Services (služby digitálneho podpisu) (8). Aby sa predišlo pochybnostiam, táto platforma sa nesmie použiť na predkladanie žiadnych dokumentov súvisiacich s predmetným prípadom, žiadnych dôverných informácií ani informácií týkajúcich sa konkrétneho prípadu.

11.

Podpísané dokumenty nesmú byť šifrované ani obsahovať žiadne certifikáty okrem certifikátov súvisiacich s KEP.

12.

Metaúdaje KEP musia zodpovedať kontaktným údajom podpisovateľa. Pri používaní jedného alebo viacerých KEP na podpis dokumentu uveďte na informačné účely kontaktné údaje podpisovateľa s označením „[elektronický podpis]“ na konci dokumentu. Vizuálne znázornenie elektronického podpisu je nepovinné a nemá žiadnu dodatočnú právnu hodnotu.

13.

Úpravou podpísaného dokumentu sa zruší platnosť všetkých existujúcich elektronických podpisov. Dokument by sa preto po uvedení jedného alebo viacerých KEP nemal meniť.

14.

Dokumenty elektronicky podpísané pomocou KEP nesmú byť zamknuté ani chránené heslom. To umožní špecializovanému softvéru Komisie prístup k dokumentu a overenie platnosti KEP.

3.   Technické špecifikácie elektronicky predkladaných dokumentov

15.

V tomto oddiele sa stanovujú technické špecifikácie týkajúce sa elektronicky predkladaných dokumentov vrátane dokumentov zasielaných prostredníctvom platformy EU Send, ako aj tých, ktoré sa doručujú na externých pamäťových zariadeniach.

16.

Všetky dokumenty predkladané v elektronickom formáte musia byť pred odoslaním naskenované a nesmú obsahovať vírusy. Komisia vymaže všetky infikované súbory a odstráni všetky infikované externé pamäťové médiá. V dôsledku vymazaných alebo odstránených súborov môže byť podanie neplatné alebo neúplné.

17.

Dokumenty predložené pomocou služby EU Sign nesmú byť šifrované. V prípade dokumentov doručovaných na externých pamäťových zariadeniach sa šifrovanie dôrazne odporúča. Šifrovanie by sa malo vykonať len na úrovni pamäťového zariadenia. Jednotlivé dokumenty uložené na danom zariadení by nemali byť chránené heslom. Dešifrovacie heslá by sa mali zasielať samostatne.

18.

Všetky dokumenty musia byť v prenosnom dokumentovom formáte (PDF) alebo v tabuľkovom formáte (XLSX) (s výhradou bodu 21). Dokumenty vo formáte PDF musia umožňovať vyhľadávanie, či už ako digitálne vytvorené dokumenty PDF alebo vďaka naskenovaniu na účely optického rozpoznávania znakov (OCR). Dokumenty vo formáte XLSX sa musia predkladať so všetkými podkladovými údajmi, ktoré nie sú redigované, a so všetkými neporušenými podkladovými vzorcami a algoritmami.

19.

Názov súboru by sa mal v prípade jednotlivých dokumentov formulovať tak, aby sa ľahko identifikoval príslušný oddiel v tlačive CO, skrátenej forme tlačiva CO, tlačive RS alebo tlačive RM. Názov súboru by mal v prípade každého dokumentu obsahovať aj číslo konania, v súvislosti s ktorým sa predkladá. Názvy súborov nesmú obsahovať špeciálne znaky ani iné znaky ako latinka a úplná cesta musí obsahovať najviac 250 znakov.

20.

Každá strana v dokumente PDF musí byť označená identifikátorom podniku a po sebe idúcimi kontrolnými číslami dokumentov (napr. ABC-00000001).

4.   Dodatočné špecifikácie interných dokumentov predkladaných ako súčasť oddielu 5.4 tlačiva CO

21.

Dokumenty sa musia predkladať v pôvodnom formáte (t. j. nesmú sa pri prekladaní Komisii ako súčasť tlačiva CO konvertovať na dokumenty PDF).

22.

E-maily a iné súbory sa musia predkladať ako samostatné súbory (nemali by byť vo formátoch „.pst“, „.zip“ ani „.nsf“). Súbory vo formáte .nsf by sa mali konvertovať do akéhokoľvek „samostatného“ e-mailového formátu (napríklad ako „.msg“ alebo „.eml“).

23.

Dokumenty sa musia zasielať vcelku a nesmú byť redigované. Všetky podkladové metaúdaje musia zostať nezmenené. Nesmie sa používať žiadny deduplikačný softvér ani softvér na vytváranie e-mailových vlákien.

5.   Alternatívne spôsoby podpisovania a predkladania dokumentov Generálnemu riaditeľstvu pre hospodársku súťaž

24.

Ak platforma EU Send nie je dostupná z dôvodu údržby alebo z technických dôvodov, na ktoré Komisia nemá vplyv, okamžite kontaktujte tím IT podpory platformy EU Send (COMP-EU-SEND@ec.europa.eu). Túto e-mailovú adresu nepoužívajte na predkladanie dokumentov ani na poskytovanie akýchkoľvek dôverných informácií alebo informácií týkajúcich sa konkrétneho prípadu.

25.

Ak zasielanie dokumentov prostredníctvom platformy EU Send nie je technicky možné a ak Komisia výnimočne umožní použitie iných prostriedkov zasielania, dokumenty s veľkosťou do 10 gigabajtov sa môžu doručiť na Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž osobne alebo zaslať doporučenou poštou. Použite externé pamäťové zariadenia, ako sú USB, CD alebo DVD, prípadne externé pevné disky s rozhraním USB 2.0 alebo 3.0 formátované kompatibilne s operačným systémom Microsoft Windows a bez kompresie dát. Tieto dokumenty musia byť digitálne podpísané pomocou KEP.

26.

Ak podpísanie dokumentov pomocou KEP nie je možné a ak Komisia výnimočne umožní použitie iných prostriedkov podpisovania, možno Generálnemu riaditeľstvu pre hospodársku súťaž osobne doručiť alebo zaslať doporučenou poštou ručne podpísanú papierovú kópiu všetkých predkladaných dokumentov. V takom prípade musia byť k predloženým dokumentom priložené na informačné účely dve digitálne kópie všetkých predložených dokumentov na externých pamäťových zariadeniach (ako sú USB, CD alebo DVD, prípadne externé pevné disky s rozhraním USB 2.0 alebo 3.0 formátované kompatibilne s operačným systémom Microsoft Windows a bez kompresie dát). K predloženým dokumentom musí byť priložené aj ručne podpísané vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že podpísaná papierová kópia a digitálne kópie sú totožné.

6.   Dátum začiatku uplatňovania

27.

Pokyny uvedené v tomto oznámení sa budú uplatňovať odo dňa nadobudnutia účinnosti vykonávacieho nariadenia.

(1)  Ú. v. EÚ L 119, 5.5.2023, s. 22.

(2)  Pokyny, ako používať platformu EU Send (nazývanú aj „eTrustEx“), nájdete na adrese https://ec.europa.eu/competition-policy/mergers/practical-information_en.

(3)  https://ec.europa.eu/competition-policy/mergers/practical-information_en.

(4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 z 23. júla 2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES, dostupné na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=uriserv%3AOJ.L_.2014.257.01.0073.01.SLK.

(5)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2015/1506 z 8. septembra 2015, ktorým sa ustanovujú špecifikácie týkajúce sa formátov zdokonalených elektronických podpisov a zdokonalených elektronických pečatí, ktoré môžu subjekty verejného sektora uznávať, podľa článkov 27 ods. 5 a 37 ods. 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu (Ú. v. EÚ L 235, 9.9.2015, s. 37).

(6)  KPDS podľa jednotlivých členských štátov EÚ sa uvádzajú tu: https://esignature.ec.europa.eu/efda/tl-browser/#/screen/home. Kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis, ktorý sa vyžaduje na účely KEP, môžu poskytovať len KPDS s označením „QCert for ESig“.

(7)  KPDS podľa jednotlivých členských štátov EÚ sa uvádzajú tu: https://esignature.ec.europa.eu/efda/tl-browser/#/screen/home. Službu kvalifikovaného overenia kvalifikovaného elektronického podpisu môžu poskytovať KPDS s označením „QVal for QESig“.

(8)  Webová aplikácia Komisie Digital Signature Services je dostupná na adrese: https://ec.europa.eu/cefdigital/DSS/webapp-demo/validation.


Top