Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE0120

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Rady (EHS) č. 95/93, pokiaľ ide o dočasnú úľavu z uplatňovania pravidiel využívania prevádzkových intervalov na letiskách Spoločenstva v dôsledku pandémie COVID-19 [COM(2020) 818 final – 2020/0358 (COD)]

    EESC 2021/00120

    Ú. v. EÚ C 123, 9.4.2021, p. 37–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.4.2021   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 123/37


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Rady (EHS) č. 95/93, pokiaľ ide o dočasnú úľavu z uplatňovania pravidiel využívania prevádzkových intervalov na letiskách Spoločenstva v dôsledku pandémie COVID-19

    [COM(2020) 818 final – 2020/0358 (COD)]

    (2021/C 123/07)

    Hlavný spravodajca:

    Thomas KROPP

    Konzultácia

    Európsky parlament, 18. 1. 2021

    Rada, 21. 1. 2021

    Právny základ

    článok 100 ods. 2 a článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušná sekcia

    sekcia pre dopravu, energetiku, infraštruktúru a informačnú spoločnosť

    Prijaté v pléne

    27. 1. 2021

    Plenárne zasadnutie č.

    557

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    225/1/4

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    Európska komisia (EK) 16. decembra 2020 navrhla nové pozmeňujúce nariadenie (1) týkajúce sa dočasnej úľavy z doložky „využitia alebo straty“ (use-it-or-lose-it) na obdobie po 27. marci 2021. Komisia v podstate navrhla, aby sa znovu začalo uplatňovať pravidlo „využitia alebo straty“, ale na obmedzené obdobie by sa hranica využitia prevádzkových intervalov namiesto na 80 % mala stanoviť na 40 %. Európska komisia ďalej navrhla, aby mala delegované právomoci na predĺženie úľavy z využívania prevádzkových intervalov v súlade s mnohými kritériami súvisiacimi s trvaním a intenzitou krízy.

    1.2.

    EHSV oceňuje iniciatívu Európskej komisie zameranú na predĺženie dočasnej úľavy z pravidiel regulácie prevádzkových intervalov Európskeho spoločenstva a podporuje návrh poveriť Komisiu úpravou tejto hranice na obdobie končiace zimnou sezónou 2024/2025.

    1.3.

    S cieľom vytvoriť skutočne flexibilný mechanizmus reakcie by však návrh mal obsahovať aj právo leteckých spoločností vrátiť sa k celej sérii prevádzkových intervalov v kombinácii s variabilnou hranicou využitia.

    1.4.

    Predĺženie je opodstatnené, pretože globálna hospodárska kríza zaznamenaná začiatkom roku 2021 je horšia, ako sa predpokladalo pred 12 mesiacmi, počas prvého štvrťroku 2020. Napriek očakávaniam nebola pandémia COVID-19 zatiaľ potlačená. Druhá vlna exponenciálneho nárastu počtu nakazených v druhej polovici roku 2020 mala v celej Európe v skutočnosti zatiaľ ešte horšie zdravotné, sociálne, ekonomické a finančné dôsledky ako prvá vlna. Doprava, obchod a cestovný ruch patria medzi najviac postihnuté hospodárske odvetvia. Okrem toho sa v súčasnosti v Európe šíri vysoko infekčná mutácia vírusu. Spojené kráľovstvo nedávno zaviedlo tretí zákaz vychádzania s cieľom potlačiť „tretiu vlnu“ vírusovej nákazy.

    1.5.

    EHSV naliehavo vyzýva Európsku komisiu a spoluzákonodarcov, aby prehodnotili návrh Komisie na základe odporúčaní organizácie World Airline Slot Board (Svetová rada pre prevádzkové intervaly leteckých spoločností, WASB), ktorá sa skladá z leteckých spoločností, letísk a koordinátorov prevádzkových intervalov a ktorá 20. novembra 2020 zverejnila svoje odporúčania týkajúce sa úľavy z využívania prevádzkových intervalov na letnú plánovaciu sezónu 2021 (2) (organizácie IATA, A4E, ACI-Europe a EUACA podporujú odporúčania rady WASB). Odporúčania pozostávajú z kombinácie i) úplného pozastavenia uplatňovania pravidla „využitia alebo straty“ pre celú sériu prevádzkových intervalov, ktorá sa vráti do fondu pred začiatkom sezóny; a ii) hranice využitia 50 % pre série prevádzkových intervalov, ktoré si letecké spoločnosti ponechajú. Obsahujú aj určité podmienky a ustanovenia týkajúce sa oprávneného nevyužitia prevádzkových intervalov špecifické pre situáciu spôsobenú pandémiou COVID-19.

    1.6.

    EHSV je presvedčený, že je nevyhnutné zachovať rovnováhu medzi potrebou vyhnúť sa opatreniam, ktoré majú negatívny vplyv na schopnosť leteckého odvetvia zotaviť sa z tejto krízy, dlhodobým cieľom leteckých spoločností udržať si nákladné prevádzkové intervaly na letiskách a potrebou zabezpečiť primeranú úroveň hospodárskej súťaže pre tieto obmedzené prevádzkové intervaly.

    1.7.

    Na záver EHSV vyjadruje poľutovanie nad zdanlivým zameraním Európskej komisie na riešenie opatrení týkajúcich sa úľavy z uplatňovania pravidiel prideľovania prevádzkových intervalov EÚ bez ohľadu na to, že tieto opatrenia sa budú globálne odrážať v iných častiach sveta. Preto je lepšie usilovať sa o zmeny, ktoré sú z prevádzkového hľadiska realizovateľné a globálne dohodnuté, napríklad odporúčania rady WASB.

    2.   Všeobecné pripomienky

    2.1.

    V nariadení Rady (EHS) č. 95/93 (3), ktoré bolo čiastočne zmenené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 793/2004 (4), sa stanovujú postupy a pravidlá prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách EÚ. V článku 10 tohto nariadenia sa uvádza, že leteckí dopravcovia musia využiť aspoň 80 % svojich pridelených prevádzkových intervalov v rámci daného plánovacieho obdobia, aby boli tieto prevádzkové intervaly zachované v príslušnom plánovacom období budúceho roka („využitie alebo strata“)

    2.2.

    Európska únia 30. marca 2020 prijala zmenu nariadenia o prevádzkových intervaloch (5) s cieľom pozastaviť uplatňovanie pravidla „využitia alebo straty“ na celé letné plánovacie obdobie 2020, ktoré sa skončilo 24. októbra 2020. V rámci tejto zmeny sa Európska komisia takisto splnomocnila predĺžiť obdobie, na ktoré sa vzťahuje toto pozastavenie uplatňovania, do 4. apríla 2021. Komisia 14. októbra 2020 prijala delegovaný akt (6), ktorým sa predlžuje obdobie, na ktoré sa pozastavuje uplatňovanie pravidla „využitia alebo straty“ do konca zimnej plánovacej sezóny 2020/2021, t. j. do 27. marca 2021.

    2.3.

    EHSV vo svojom pozičnom dokumente prijatom 25. marca 2020 podporil navrhované pozastavenie pravidiel EÚ týkajúcich sa prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách. V tejto správe sa presadzovala stabilita plánovania pre letecké spoločnosti a možnosť pohotovo a pružne reagovať na vývoj na trhu bez straty prevádzkových intervalov potrebných na obnovenie fungujúcich sietí.

    2.4.

    S odvolaním sa na potrebu vytvoriť cestu pre návrat k obvyklému uplatňovaniu pravidla „využitia alebo straty“ Komisia navrhla, aby sa od letného plánovacieho obdobia 2021 znovu uplatňovali požiadavky na využitie prevádzkových intervalov podľa nariadenia o prevádzkových intervaloch, ale hranica by sa namiesto 80 % mala stanoviť na 40 %. Okrem toho by sa Komisii udelili až do zimnej sezóny 2024/2025 vrátane delegované právomoci na ďalšie predĺženie úľavy z využívania prevádzkových intervalov úpravou miery využívania prevádzkových intervalov na základe viacerých ukazovateľov, ako sú skutočné a predpokladané údaje o leteckej prevádzke, koeficienty vyťaženia a využitie leteckej flotily. Návrh ďalej obsahuje určité podmienky týkajúce sa okrem iného vylúčenia novo pridelených a vymenených prevádzkových intervalov, ako aj časového limitu na vrátenie prevádzkových intervalov.

    2.5.

    Rada WASB zložená z leteckých spoločností, letísk a koordinátorov prevádzkových intervalov 20. novembra 2020 oznámila, že dosiahla dohodu o odporúčaniach na úľavy z využívania prevádzkových intervalov na letnú sezónu 2021 (7). Organizácie IATA, A4E (8), ACI-Europe a EUACA podporujú odporúčanie WASB. Na rozdiel od návrhu Európskej komisie odporúča kombináciu i) úplného pozastavenia uplatňovania pravidla „využitia alebo straty“ pre celú sériu prevádzkových intervalov, ktorá sa vráti do fondu v dostatočnom predstihu pred začiatkom sezóny; a ii) hranice využitia 50 % pre série prevádzkových intervalov, ktoré si letecké spoločnosti ponechajú. Odporúčania zahŕňajú aj určité podmienky a ustanovenia týkajúce sa oprávneného nevyužitia prevádzkových intervalov špecifické pre situáciu spôsobenú pandémiou COVID-19.

    2.6.

    EHSV podporuje pokračujúcu úľavu z uplatňovania pravidla EÚ týkajúceho sa prevádzkových intervalov podľa pravidla „využite alebo strata“ pre letnú sezónu 2021. Domnieva sa však, že návrh Európskej komisie by mal okrem zníženia hranice zahŕňať aj možnosť vrátiť celú sériu prevádzkových intervalov. Skutočne je viac v záujme strednodobého až dlhodobého prepojenia, ak sa podporuje finančné zotavenie leteckých spoločností a ak sú schopné obnoviť svoje siete hneď po obnovení letovej prevádzky. Pozastavenie uplatňovania pravidla týkajúceho sa využívania prevádzkových intervalov v tretích krajinách je navyše často podmienené vzájomnosťou, čo naznačuje potrebu globálne kompatibilného prístupu.

    2.7.

    EHSV podporuje podstatu odporúčaní rady WASB, ktoré boli zverejnené 20. novembra 2020 a ktoré obsahujú možnosť, aby letecké spoločnosti vrátili počas krízy celú sériu prevádzkových intervalov. Zdá sa, že sa Európska komisia zameriava na riešenie opatrení týkajúcich sa úľavy z uplatňovania pravidiel prideľovania prevádzkových intervalov EÚ bez ohľadu na to, že tieto opatrenia sa budú odrážať vo všetkých ostatných regiónoch sveta. Preto je lepšie usilovať sa o zmeny, ktoré sú z prevádzkového hľadiska realizovateľné a globálne dohodnuté. Výbor naliehavo vyzýva Európsku komisiu a spoluzákonodarcov, aby zvážili návrh Komisie so zreteľom na odporúčania rady WASB.

    3.   Konkrétne pripomienky

    3.1.

    Do 31. decembra 2020 došlo v európskej letovej prevádzke v dôsledku pandémie COVID-19 v porovnaní s predchádzajúcim rokom (9) k poklesu o 6,1 milióna letov alebo 1,7 miliardy cestujúcich.

    3.2.

    Vlády v snahe spomaliť šírenie vírusu zaviedli prísne obmedzenia týkajúce sa medzinárodnej leteckej dopravy a mobility svojich občanov. Leteckí dopravcovia museli výrazne znižovať kapacity a rušiť lety. Vo viacerých členských štátoch EÚ boli dočasne uzemnené celé letecké spoločnosti.

    3.3.

    Táto situácia zostala nezmenená do roku 2021, čo vytvára silný tlak na finančnú životaschopnosť všetkých zainteresovaných strán v oblasti letectva, najmä sociálnych partnerov, ktorí majú oprávnené obavy o budúcnosť svojho zamestnania. Aj keď bola vynájdená očkovacia látka, ktorá sa v EÚ podáva od 27. decembra 2020, miera zaočkovanosti obyvateľstva dostatočná na zrušenie všeobecných obmedzení a opatrení zameraných na zníženie počtu nakazených bude dosiahnutá až koncom roka 2021 alebo dokonca v roku 2022 (10). Nič nenasvedčuje tomu, že dopyt v letnej sezóne 2021 sa vráti na úroveň blízku úrovni posledných rokov. Existujúca neistota pretrvá a mohla by sa ešte zvýšiť výskytom nových, ešte infekčnejších alebo smrteľnejších variantov ochorenia COVID-19. Podľa prognóz odvetvia by obdobie zotavenia mohlo trvať najmenej do roku 2024 alebo 2025 (11).

    3.4.

    Prevádzkové intervaly sú nevyhnutné na prevádzku letov na preťažené letiská a z nich a sú dôležité pre leteckých dopravcov, aby získali prístup k obmedzenej kapacite letísk, aby si udržali svoje siete a prepojenosť, ktorú poskytujú svojim zákazníkom. Dopravcom trvalo roky, kým vyvinuli svoje siete a získali potrebné prevádzkové intervaly pre vnútroeurópsku, medzikontinentálnu a prípojnú dopravu. Aby si leteckí dopravcovia udržali svoje prevádzkové intervaly bez ustanovenia, ktorým by sa neutralizovalo pravidlo „využitia alebo straty“, boli by povinní naďalej prevádzkovať lety s extrémne nízkou obsadenosťou, čím by sa prehĺbili finančné straty a spôsobila zbytočná environmentálna záťaž.

    3.5.

    Všetky opatrenia realizované v roku 2020 vychádzali z predpokladu, že v krátkom, aspoň predvídateľnom období pomôžu zabezpečiť účinnú kontrolu ďalšieho šírenia vírusu. Tieto očakávania sa zatiaľ nenaplnili; proces zotavenia sa z tejto bezprecedentnej krízy totiž zatiaľ nemožno spoľahlivo predpovedať.

    3.6.

    Dopyt po leteckých službách sa udržateľným spôsobom nezlepšil, odkedy EÚ zaviedla pôvodné pozastavenie uplatňovania z dôvodu COVID-19 v marci 2020. Aj keď v letných mesiacoch došlo k miernemu nárastu dopravy na –51 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, doprava sa po lete 2020 spomalila, pretože došlo k druhej vlne pandémie a členské štáty zaviedli nové opatrenia na obmedzenie pohybu. Organizácia Eurocontrol 14. septembra 2020 výrazne znížila svoju prognózu. Dokonca aj revidovaný scenár týkajúci sa premávky sa však ukazuje ako príliš optimistický. V novembri bola premávka na úrovni –62 % a v decembri –60 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom oproti prognóze organizácie Eurocontrol na úrovni –58 %, respektíve –54 %. Prognóza organizácie Eurocontrol na január 2021 je –60 % a –50 % na február 2021 (12).

    3.7.

    Vzhľadom na pretrvávajúce a opakované šírenie vírusu a závažnosť opatrení, ktoré vlády prijali na jeho potlačenie, je dopyt po leteckých službách naďalej na veľmi nízkej úrovni, čím sa odvetvie leteckej dopravy naďalej dostáva pod značný finančný tlak ohrozujúci jeho existenciu. Podľa názoru EHSV je preto úľava od bremena pravidla „využitia alebo straty“ oprávnená a nevyhnutná.

    3.8.

    EHSV chváli zúčastnené strany – letecké spoločnosti, letiská a koordinátorov prevádzkových intervalov –, že sa stretli, aby v rade WASB dosiahli kompromisné riešenie. EHSV si uvedomuje, že všeobecná regulácia prevádzkových intervalov je pre nich spornou otázkou. Podľa názoru EHSV odporúčanie rady WASB primerane rieši všeobecné a konkrétne ciele, ktoré sleduje Komisia, uvedené v pracovnom dokumente útvarov Komisie pripojenom k jej návrhu (13).

    3.9.

    EHSV podporuje všeobecný cieľ Komisie, ktorým je prekonanie určitých nedostatkov a výziev spojených s pozastavením uplatňovania na celú sezónu, stimulovanie prepojenia, podpora hospodárskej súťaže a uľahčenie postupného ukončenia uplatňovania úľavy z využívania prevádzkových intervalov. EHSV podporuje aj konkrétne ciele Komisie, najmä minimalizáciu škodlivých účinkov na životné prostredie spôsobených prevádzkovaním letov s veľmi nízkymi koeficientmi vyťaženia.

    3.10.

    Komisia svojím návrhom vložiť nový odsek 2a do článku 10a iba navrhuje, aby v prípade série prevádzkových intervalov pridelených na obdobie od 28. marca 2021 do 30. októbra 2021 mali leteckí dopravcovia nárok na rovnakú sériu prevádzkových intervalov v nasledujúcom príslušnom plánovacom období, pokiaľ využili 40 % prevádzkových intervalov v tejto sérii. To znamená, že dopravcovia budú musieť prevádzkovať aj neekonomické lety s extrémne nízkymi koeficientmi vyťaženia najmenej 40 % namiesto toho, aby boli schopní vrátiť tieto prevádzkové intervaly bez toho, aby hrozilo, že o ne prídu. Motivácia leteckých spoločností, aby lietali s takmer prázdnymi lietadlami, nie je v súlade s cieľom Komisie minimalizovať škodlivé účinky na životné prostredie. To by sa dalo napraviť, ak by letecké spoločnosti boli schopné vrátiť celú sériu prevádzkových intervalov, ak vedia, že dopyt po nich bude nízky (napr. v dňoch slabej premávky alebo mimo špičiek).

    3.11.

    Návrh Európskej komisie takisto nespĺňa stanovený cieľ zabezpečiť efektívnu prevádzku leteckých spoločností a efektívne využitie letiskovej kapacity. Tým, že sa leteckým spoločnostiam neumožňuje vrátenie celej série prevádzkových intervalov, nie sú motivované, aby prevádzkové intervaly vrátili včas, čo by umožnilo optimalizované prerozdelenie prevádzkových intervalov a plánovanie pre letiská, letecké spoločnosti a spotrebiteľov. Schopnosť vrátiť celé série prevádzkových intervalov umožňuje letiskám lepšie prispôsobiť svoju vlastnú prevádzku. Prevádzkové intervaly budú predovšetkým k dispozícii na prerozdelenie a ad hoc vyžitie, napríklad pre nákladné lety, v závislosti od zmien v dopyte. Navrhované doplnenie odseku 7 do článku 10a nariadenia, ktorým sa stanovuje trojtýždňová lehota na vrátenie prevádzkových intervalov, nemôže mať podobný účinok (14). Namiesto toho existuje nebezpečenstvo, že samotná nižšia hranica môže viesť k výrazne fragmentovaným letovým poriadkom na úkor toho mála zostávajúcich zákazníkov.

    3.12.

    Hoci EHSV podporuje všeobecné ciele Komisie podporovať prepojenie, stimulovať hospodársku súťaž a uľahčiť postupné ukončenie uplatňovania úľavy z využívania prevádzkových intervalov, je presvedčený, že je potrebné zachovať dlhodobú perspektívu. Prepojeniu a hospodárskej súťaži (najmä s dopravcami z krajín mimo EÚ) zo strednodobého až dlhodobého hľadiska najlepšie poslúži, ak sa zabezpečí, aby inak životaschopné podniky prežili súčasnú krízu bez toho, aby po obnovení dopravy stratili potrebné aktíva. Regulácia zároveň nesmie poskytovať nadmernú ochranu, aby sa zabránilo pocitu falošnej spokojnosti a aby sa zachovala hospodárska súťaž. Vzhľadom na neistý vývoj dopytu v letnej sezóne a vlastný predpoklad Komisie týkajúci sa úrovne dopravy vo výške 50 % v porovnaní s rokom 2019 (15) sa EHSV domnieva, že je príliš skoro na opätovné uplatnenie požiadaviek na využitie prevádzkových intervalov podľa nariadenia o prevádzkových intervaloch, a to dokonca aj na úrovni 40 %. Pokračovanie úplného pozastavenia uplatňovania by zároveň nebolo v rozpore s výzvami a splnilo by ciele, ktoré Komisia správne stanovila. EHSV sa domnieva, že odporúčanie rady WASB, ktoré kombinuje zmierňujúce účinky úplného pozastavenia uplatňovania s kontrolnými účinkami hraničnej hodnoty je pevným základom, od ktorého sa môže odvíjať návrat k obvyklému uplatňovaniu požiadaviek na využitie prevádzkových intervalov.

    3.13.

    Delegovaným aktom navrhovaným v článku 10a ods. 4 by sa mala Komisia splnomocniť nielen na zmenu percentuálnych hodnôt uvedených v článku 10 ods. 2a, ale aj na rozšírenie možnosti vrátiť celú sériu prevádzkových intervalov na začiatku príslušnej sezóny. Hoci v návrhu Komisie sa umožňuje úplné pozastavenie uplatňovania pravidla týkajúceho sa využitia prevádzkových intervalov (t. j. 0 %), neposkytuje sa v ňom možnosť kombinácie týchto dvoch prvkov. Iba to bude predstavovať skutočne flexibilný mechanizmus reakcie.

    3.14.

    Koordinácia prevádzkových intervalov je globálnou otázkou. Nariadenie EÚ o prevádzkových intervaloch musí byť preto zlučiteľné s predpismi tretích krajín, v ktorých sa často vyžaduje reciprocita. Pri úplnom pozastavení uplatňovania to nie je problém, pretože ide o najširší možný prostriedok na zmiernenie podmienok využívania prevádzkových intervalov. Podobne je pravdepodobné, že odporúčanie rady WASB dosiahne globálne uznanie (16).

    3.15.

    EHSV sa domnieva, že v záujme odolnosti a inteligentnej regulácie by sa malo zvážiť zavedenie ustanovení, ktoré umožňujú zmiernenie predpisov o využívaní prevádzkových intervalov podľa nariadenia (EHS) č. 95/93 nielen v prípadoch týkajúcich sa pandémie COVID-19, ale aj pre prípad budúcich udalostí, ktoré budú mať významný vplyv na odvetvie leteckej dopravy. Súčasná situácia nie je prvý prípad, keď sú potrebné zmeny pravidla využívania prevádzkových intervalov v nariadení (EHS) č. 95/93:

    v roku 2002 po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 [nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 894/2002 (17)],

    v roku 2003 po vypuknutí epidémie závažného akútneho respiračného syndrómu (SARS) [nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1554/2003 (18)],

    v roku 2009 počas celosvetovej finančnej krízy [nariadenie Komisie (ES) č. 545/2009 (19)].

    Takéto dohody by mali zahŕňať schopnosť rýchlo reagovať bez potreby dodatočnej regulácie a s možnosťou flexibilnej reakcie, a to od úplného pozastavenia uplatňovania a upravených hraničných hodnôt až po kombináciu včasného vrátenia prevádzkových intervalov a prahových hodnôt, ako to navrhuje rada WASB na letnú sezónu 2021.

    3.16.

    EHSV opätovne potvrdzuje svoju ochotu prispieť k ďalším diskusiám o tom, ako najlepšie obnoviť životaschopné a konkurencieschopné odvetvie leteckej dopravy v Európe. Takýto prístup by mal byť komplexný a mal by zahŕňať diskusie so všetkými zainteresovanými stranami, najmä so sociálnymi partnermi, ktorí sú výrazne ovplyvnení krízou COVID-19. Takýto komplexný prístup by mal zahŕňať preskúmanie akejkoľvek právnej úpravy alebo opatrenia, ktoré by kládlo neprimeranú záťaž na odvetvie leteckej dopravy.

    V Bruseli 27. januára 2021

    Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  COM/2020/818 final.

    (2)  Odporúčanie rady WASB, opatrenia na úľavu z využívania prevádzkových intervalov na letiskách na severnej pologuli pre leto 2021, https://www.iata.org/contentassets/4820c05b19f148e2855db91f2a579369/wasb-northern-summer-21-recommendation-for-slot-use-relief.pdf.

    (3)  Nariadenie Rady (EHS) č. 95/93 z 18. januára 1993 o spoločných pravidlách prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách spoločenstva(Ú. v. ES L 14, 22.1.1993, s. 1).

    (4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 793/2004 z 21. apríla 2004, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (EHS) 95/93 o spoločných pravidlách prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách spoločenstva (Ú. v. EÚ L 138, 30.4.2004, s. 50).

    (5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/459 z 30. marca 2020, ktorým sa mení nariadenie Rady (EHS) č. 95/93 o spoločných pravidlách prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách Spoločenstva (Ú. v. EÚ L 99, 31.3.2020, s. 4).

    (6)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1477 zo 14. októbra 2020, ktorým sa mení nariadenie Rady (EHS) č. 95/93, pokiaľ ide o dočasné predĺženie výnimočných opatrení na riešenie následkov spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 338, 15.10.2020, s. 6).

    (7)  Odporúčanie rady WASB, opatrenia na úľavu z využívania prevádzkových intervalov na letiskách na severnej pologuli pre leto 2021, https://www.iata.org/contentassets/4820c05b19f148e2855db91f2a579369/wasb-northern-summer-21-recommendation-for-slot-use-relief.pdf.

    (8)  Člen A4E Ryanair nesúhlasí s týmto stanoviskom a svoje názory bude komunikovať osobitne.

    (9)  Tamže.

    (10)  Otázky a odpovede: Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v EÚ, 21. decembra 2020, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/qanda_20_2467.

    (11)  Správa z rokovaní za okrúhlym stolom v oblasti letectva na tému „Oživenie európskeho letectva“, november 2019, https://www.aci-europe.org/downloads/resources/Aviation%20Round%20Table%20DECLARATION%20FINAL%2016.11.2020.pdf.

    (12)  Eurocontrol, pracovný dokument č. 8: What COVID-19 did to European Aviation in 2020, and Outlook 2021 (Čo pandémia COVID-19 spôsobila európskemu letectvu v roku 2020 a výhľad na rok 2021), 1. januára 2021. https://www.eurocontrol.int/publication/what-covid19-did-european-aviation-2020-outlook-2021.

    (13)  SWD/2020/341 final.

    (14)  Toto konkrétne ustanovenie je navyše neúčinné, pretože jeho nedodržanie nemá žiadne následky. Pridelenie prevádzkových intervalov na nasledujúcu sezónu závisí od toho, či letecké spoločnosti dosiahnu hraničnú hodnotu, bez ohľadu na to, či vrátia alebo nevrátia prevádzkové intervaly v lehote troch týždňov.

    (15)  Pozri poznámku pod čiarou č. 7, odôvodnenie 11.

    (16)  V čase predloženia tejto správy už Nový Zéland, Malajzia a Kanada (Vancouver) prijali návrh rady WASB na leto 2021. Brazília predĺžila platné pozastavenie uplatňovanie pravidla na prevádzkové intervaly zo zimy 2020/2021. Federálny letecký úrad (FAA) USA začal konzultáciu týkajúcu sa (iba) týchto dvoch možností: predĺženia existujúcej (úplného) pozastavenia uplatňovania a návrhu rady WASB.

    (17)  Ú. v. ES L 142, 31.5.2002, s. 3.

    (18)  Ú. v. EÚ L 221, 4.9.2003, s. 1.

    (19)  Ú. v. EÚ L 167, 29.6.2009, s. 24.


    Top