Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC1020(01)

    Oznámenie Komisie Usmernenia týkajúce sa presadzovania povinností podľa nariadenia EÚ o recyklácii lodí v súvislosti so zoznamom nebezpečných materiálov plavidiel prevádzkovaných v európskych vodách 2020/C 349/01

    C/2020/7036

    Ú. v. EÚ C 349, 20.10.2020, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.10.2020   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 349/1


    Oznámenie Komisie

    Usmernenia týkajúce sa presadzovania povinností podľa nariadenia EÚ o recyklácii lodí v súvislosti so zoznamom nebezpečných materiálov plavidiel prevádzkovaných v európskych vodách

    (2020/C 349/01)

    Úvod

    Nariadením EÚ o recyklácii lodí (1) sa od 31. decembra 2020 všetkým lodiam plaviacim sa pod vlajkou EÚ a pod vlajkou tretích krajín, ktoré sa zastavia v prístave alebo kotvisku EÚ, ukladá povinnosť mať na palube zoznam nebezpečných materiálov (ďalej len „ZNM“) spolu s príslušným osvedčením alebo vyhlásením o súlade.

    Komisia prijala správy od zainteresovaných strán v odvetví, podľa ktorých obmedzenia súvisiace s ochorením COVID-19 viedli k závažným ťažkostiam pri prehliadkach lodí a vydávaní osvedčených zoznamov nebezpečných materiálov. Opatrenia na obmedzenie pohybu a rozsiahle obmedzenia cestovania, ktoré sa zaviedli s cieľom obmedziť šírenie nákazy COVID-19, údajne zabránili mnohým vlastníkom lodí (alebo ich zástupcom) vôbec vytvoriť ZNM, ale zároveň zabránili znalcom vlajkového štátu a uznaným organizáciám v overovaní a osvedčovaní ZNM.

    V dôsledku toho zainteresované strany z odvetvia odhadujú, že niekoľko tisíc lodí pravdepodobne nebude schopných splniť povinnosti súvisiace so ZHM a nenadobudne požadované osvedčenie pred uplynutím lehoty 31. decembra 2020.

    So zreteľom na narušenia spôsobené ochorením COVID-19 je preto žiaduce stanoviť spoločné usmernenia s cieľom zabezpečiť harmonizovaný prístup pri presadzovaní práva orgánmi prístavných štátov EÚ počas inšpekcií lodí od 1. januára 2021.

    Všeobecné hlavné zásady

    Základnou zásadou je, že hlavná zodpovednosť týkajúca sa plnenia povinností súvisiacich so ZNM ostáva na vlastníkovi lode a za monitorovanie plnenia týchto právnych povinností sú zodpovedné orgány prístavných štátov EÚ.

    Pri presadzovaní týchto povinností členskými štátmi však môže byť potrebné zohľadniť mimoriadne okolnosti spojené s krízou COVID-19, pričom tieto okolnosti vytvárajú situácie, v ktorých je plnenie týchto povinností dočasne znemožnené alebo nadmerne sťažené.

    Vďaka svojmu prepojeniu so zásadou proporcionality (2) možno vyššiu moc považovať za všeobecnú zásadu právnych predpisov EÚ, na ktorú sa možno odvolať aj v prípade neexistencie výslovných ustanovení. (3) Obsah pojmu vyššej moci definuje judikatúra Súdneho dvora takto:

    „Z ustálenej judikatúry sformulovanej v rôznych oblastiach práva Únie vyplýva, že pod pojmom vyššia moc treba rozumieť neobvyklé a nepredvídateľné okolnosti, ktorých dôsledkom nebolo možné zabrániť napriek vynaloženiu všetkej starostlivosti“ (4).

    V konkrétnom prípade presadzovania povinností vyplývajúcich z nariadenia EÚ o recyklácii lodí však nemožno automaticky uplatniť pojem vyššej moci.

    V tejto súvislosti by členské štáty mali starostlivo posúdiť konkrétne okolnosti jednotlivých vlastníkov lodí a mieru, do akej sa môže táto judikatúra uplatniť.

    V rámci posúdenia by členské štáty mali starostlivo zvážiť dĺžku obdobia medzi nadobudnutím účinnosti nariadenia o recyklácii lodí a dátumom uplatňovania lehoty pre ZNM a posúdiť, či a do akej miery konkrétny vlastník lode využil toto obdobie na prípravu súladu s týmito povinnosťami.

    Zároveň treba poukázať na to, že Európska námorná bezpečnostná agentúra (EMSA) v októbri 2019 zverejnila usmernenie týkajúce sa inšpekcií vykonávaných prístavnými štátmi EÚ s cieľom presadzovať ustanovenia nariadenia o recyklácii lodí (5). Cieľom tohto usmernenia EMSA je podporiť členské štáty a nimi určených inšpektorov v úsilí o splnenie požiadaviek nariadenia o recyklácii lodí a smernice o štátnej prístavnej kontrole (6), a to vo vzťahu k inšpekciám týkajúcich sa požiadaviek oboch týchto nástrojov. Ide o nezáväzný referenčný dokument, ktorý poskytuje technické informácie a procedurálne pokyny, čím prispieva k harmonizovanému vykonávaniu a presadzovaniu ustanovení nariadenia o recyklácii lodí, ako aj smernice o štátnej prístavnej kontrole. Počas inšpekcií vykonávaných prístavnými štátmi EÚ sa teda všeobecne odporúča postupovať podľa tohto usmernenia EMSA.

    V tejto súvislosti sa konkrétne odkazuje na všeobecné aspekty v rámci usmernenia EMSA (v oddiele 6.3.2) vo vzťahu k opatreniam na presadzovanie, ktoré treba prijať v prípade neplnenia povinností. V usmernení sa uvádza: „ak sa odhalí neplnenie povinností týkajúcich sa recyklácie lodí, inšpektor má rozhodnúť o primeranom opatrení, ktoré sa má prijať. Inšpektor sa musí uistiť, že všetky prípady neplnenia povinností týkajúcich sa recyklácie lodí potvrdené alebo odhalené počas inšpekcie sú alebo budú napravené v súlade s nariadením o recyklácii lodí“. V usmernení EMSA sa ďalej zdôrazňuje, že „inšpektor by mal použiť odborný úsudok s cieľom rozhodnúť o primeraných opatreniach, ktoré sa majú prijať vo všetkých zistených prípadoch neplnenia povinností týkajúcich sa recyklácie lodí“. Všeobecnými hlavnými zásadami by sa malo riadiť aj vo vzťahu k akýmkoľvek zisteným prípadom neplnenia povinností týkajúcich sa záväzkov súvisiacich so ZNM, ktoré môžu vyplývať z krízy spôsobenej pandémiou COVID-19.

    Osobitné situácie spôsobené pandémiou COVID-19

    Vo vzťahu k presadzovaniu nariadenia o recyklácii lodí sa orgány prístavných štátov EÚ pravdepodobne stretnú s dvoma konkrétnymi scenármi súvisiacimi s pandémiou COVID-19, ktoré môžu vyžadovať harmonizovanejší prístup počas inšpekcií na základe všeobecných hlavných zásad uvedených vyššie. Tento harmonizovaný prístup sa odporúča používať dočasne počas obmedzeného obdobia 6 mesiacov od začiatku uplatňovania povinností spojených so ZNM pre plavidlá plaviace sa pod vlajkou EÚ a plavidlá plaviace sa pod vlajkou tretích krajín, ktoré sa zastavia v prístavoch EÚ (t. j. do 30. júna 2021).

    1.   Plavidlá bez platného ZNM a/alebo sprievodného osvedčenia

    V tomto prípade môže plavidlo po 31. decembri 2020 vplávať do prístavu EÚ bez platného ZNM a/alebo sprievodného osvedčenia (osvedčenie o zozname či osvedčenie o pripravenosti na recykláciu pre plavidlo plaviace sa pod vlajkou EÚ alebo vyhlásenie o súlade pre plavidlo plaviace sa pod vlajkou tretej krajiny) a vlastník/kapitán lode môže tvrdiť, že k neplneniu povinnosti došlo v dôsledku situácie súvisiacej s pandémiou COVID-19.

    Dôkazné bremeno v takýchto prípadoch, keď plavidlo nemá platný ZNM a/alebo potrebné osvedčenie, pripadá vlastníkovi/kapitánovi, ktorý je povinný dokázať, že sa vykonali všetky dostupné opatrenia na podniknutie príslušných krokov a získanie požadovaného osvedčenia. Dôkazy o snahách o súlad môžu zahŕňať napr. zmluvu o poskytnutí služby odobrania vzoriek alebo prehliadky. Rovnako môže zahŕňať odôvodnenie, prečo nebolo možné získať neúplný ZNM a pridružené osvedčenie, ako sa uvádza v oddiele 2, vrátane dôkazu o nemožnosti súladu s inými prvkami osvedčenia, než je palubná inšpekcia. Inšpektor následne v jednotlivých prípadoch rozhodne, či sú predložené dôkazy prijateľné, a to v závislosti od konkrétnych okolností dotyčného plavidla a na základe svojho odborného úsudku.

    Ak sa inšpektor rozhodne prijať dôkazy poskytnuté vlastníkom lode/kapitánom, mal by následne v prípade osvedčenia o zozname alebo vyhlásenia o súlade určiť, že dokumenty treba dokončiť a schváliť do 4 mesiacov od inšpekcie. Zároveň by plavidlu malo byť vydané varovanie a výsledky inšpekcie spolu s varovaním by sa mali zaregistrovať v module recyklácie lodí systému THETIS-EU.

    Ak sa tieto plány musia po inšpekcii dodatočne upraviť z dôvodu pokračovania v plavbe alebo obmedzenia prístupu, vlastník/kapitán lode musí poskytnúť dostatok písomných dôkazov od inšpektorov ZNM, že pôvodné plány nebolo možné splniť. Opäť platí, že inšpektor vykonávajúci nasledujúcu inšpekciu potom v jednotlivých prípadoch rozhodne, či sú predložené dôkazy prijateľné, a to v závislosti od konkrétnych okolností dotyčného plavidla a na základe svojho odborného úsudku.

    Pokiaľ ide o osvedčenie o pripravenosti na recykláciu, ak sa inšpektor rozhodne prijať dôkazy po individuálnom posúdení každého prípadu, vlastníkovi/kapitánovi lode by sa malo vydať varovanie, že musí získať osvedčenie o pripravenosti na recykláciu pred vstupom do zariadenia na recykláciu lodí. Keďže osvedčenie o pripravenosti na recykláciu platí len tri mesiace, malo by byť dokončené a schválené čo najskôr pred poslednou cestou plavidla. Vydané varovanie a výsledky inšpekcie by sa mali zaregistrovať v module recyklácie lodí systému THETIS-EU.

    2.   Plavidlá s neúplným ZNM a pridruženým schváleným osvedčením o zozname, osvedčením o pripravenosti na recykláciu (pre lode plaviace sa pod vlajkou EÚ) alebo vyhlásením o súlade (pre lode plaviace sa pod vlajkou tretích krajín) neobsahujúcim (cielený alebo náhodný) odber vzoriek

    V tomto prípade sa plavidlo môže po 31. decembri 2020 zastaviť v prístave alebo kotvisku EÚ so ZNM a pridruženým osvedčením na palube, avšak ZNM sa zostavil diaľkovo bez odberu vzoriek na palube. Táto situácia sa môže vyskytnúť, keď sa palubné prehliadky, ktoré sa mali vykonať na podporu ZNM, nemohli uskutočniť v dôsledku obmedzení inšpekcií plavidla počas pandémie COVID-19.

    Vo všetkých prípadoch, keď sa osvedčenie zakladá na ZNM bez odberu vzoriek na palube, by sa mal ZNM v zásade považovať za neprijateľný, keďže nie je úplný (7). Vzhľadom na skutočnosť, že od marca 2020 nemali vykonávatelia prehliadok dostatočné alebo vôbec žiadne možnosti vykonávať prehliadky na palubách lodí, takéto diaľkové prehliadky/odbery vzoriek by mohli byť výnimočne akceptované, ak existujú dôkazy o tom, že s tým vlajkový štát súhlasil (8). Navyše by v tomto prípade museli byť na palube lode zdokumentované plány a dohody, ktoré určujú, kedy bude možné kvalifikovanými znalcami dokončiť ZNM vzhľadom na obmedzenia spôsobené pandémiou COVID-19. Inšpektor následne v jednotlivých prípadoch rozhodne, či sú predložené dôkazy prijateľné, a to v závislosti od konkrétnych okolností dotyčného plavidla a na základe svojho odborného úsudku.

    Ak inšpektor prijme dôkazy poskytnuté vlastníkom/kapitánom lode, mal by následne v prípade osvedčenia o zozname alebo vyhlásenia o súlade určiť, že ZNM treba dokončiť a schváliť do 4 mesiacov od inšpekcie. Zároveň by plavidlu malo byť vydané varovanie a výsledky inšpekcie spolu s varovaním by sa mali zaregistrovať v module recyklácie lodí systému THETIS-EU.

    Ak sa tieto plány musia po inšpekcii dodatočne upraviť z dôvodu pokračovania v plavbe alebo obmedzenia prístupu, vlastník/kapitán lode musí poskytnúť dostatok písomných dôkazov od inšpektorov ZNM, že pôvodné plány nebolo možné splniť. Opäť platí, že inšpektor vykonávajúci nasledujúcu inšpekciu potom v jednotlivých prípadoch rozhodne, či sú predložené dôkazy prijateľné, a to v závislosti od konkrétnych okolností dotyčného plavidla a na základe svojho odborného úsudku.

    Pokiaľ ide o osvedčenie o pripravenosti na recykláciu, ak sa inšpektor rozhodne prijať dôkazy po individuálnom posúdení každého prípadu, vlastníkovi/kapitánovi lode by sa malo vydať varovanie, že musí dokončiť ZNM a získať aktualizované osvedčenie o pripravenosti na recykláciu pred vstupom do zariadenia na recykláciu lodí. Vydané varovanie a výsledky inšpekcie by sa mali zaregistrovať v module recyklácie lodí systému THETIS-EU.


    (1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1257/2013 z 20. novembra 2013 o recyklácii lodí a o zmene nariadenia (ES) č. 1013/2006 a smernice 2009/16/ES (Ú. v. EÚ L 330, 10.12.2013, s. 1).

    (2)  Pozri v tomto zmysle oznámenie Komisie z roku 1988 týkajúce sa vyššej moci v európskom poľnohospodárskom práve, K(1988) 1696 (Ú. v. ES C 259, 6.10.1988, s. 10).

    (3)  Pozri vec 71/87, Inter-Kom, EU:C:1988:186, body 10 až 17 a vec C-12/92, Huygen a iní, EU:C:1993:914, bod 31, opakovane potvrdené rozsudkom Všeobecného súdu, konkrétne vo veci T-220/04, Španielske kráľovstvo/Komisia, EU:T:2007:97, body 165 až 172. Pozri aj návrhy generálnej advokátky Trstenjakovej vo veci C-101/08, Audilux, EU:C:2009:410, bod 71.

    (4)  Vec C-640/15, Vilkas, EU:C:2017:39, bod 53.

    (5)  http://www.emsa.europa.eu/news-a-press-centre/external-news/item/3721-guidance-on-inspections-of-shipsby-the-port-states-in-accordance-with-regulation-eu-1257-2013-on-ship-recycling.html.

    (6)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/16/ES z 23. apríla 2009 o štátnej prístavnej kontrole (Ú. v. EÚ L 131, 28.5.2009, s. 57).

    (7)  Podľa článku 5 ods. 3 písm. c) nariadenia by sa pri zostavovaní ZNM mali brať do úvahy relevantné usmernenia IMO. Pokým sa nedokončí krok odberu vzoriek, ZNM nie je v súlade s uvedenými usmerneniami.

    (8)  Predpokladá sa, že ide zároveň o riešenie, ktoré svojim členom odporúča Medzinárodné združenie klasifikačných spoločností (IACS), pričom zostávajúci odber vzoriek sa vykoná v neskoršom termíne.


    Top