EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE5871

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Maximálne využitie inovačného potenciálu EÚ – Akčný plán pre oblasť duševného vlastníctva na podporu obnovy a odolnosti EÚ [COM(2020) 760 final]

EESC 2020/05871

Ú. v. EÚ C 286, 16.7.2021, p. 59–63 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.7.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 286/59


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Maximálne využitie inovačného potenciálu EÚ – Akčný plán pre oblasť duševného vlastníctva na podporu obnovy a odolnosti EÚ

[COM(2020) 760 final]

(2021/C 286/11)

Spravodajca:

Rudolf KOLBE

Konzultácia

Európska komisia, 14. 1. 2021

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

31. 3. 2021

Prijaté v pléne

27. 4. 2021

Plenárne zasadnutie č.

560

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

241/0/2

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV plne podporuje akčný plán Európskej komisie pre oblasť duševného vlastníctva ako veľmi dobrý a holistický prístup k modernizácii systému EÚ v oblasti duševného vlastníctva.

1.2.

EHSV je pevne presvedčený, že zavedenie jednotného patentového systému by malo byť hlavnou prioritou a do veľkej miery posilní konkurencieschopnosť podnikov EÚ. Vzhľadom na zjavné ťažkosti pri vykonávaní systému je EHSV presvedčený, že je potrebné, aby sa presun jednotného patentového systému do právneho systému EÚ stal (dlhodobým) cieľom.

1.3.

EHSV zdôrazňuje význam opatrení na podporu MSP vo všetkých oblastiach ochrany práv duševného vlastníctva. Okrem opatrení finančnej podpory sa musí osobitná pozornosť venovať zvyšovaniu know-how v oblasti práv duševného vlastníctva a individuálnym konzultačným a poradenským službám.

1.4.

EHSV by chcel začať diskusiu o tom, ako zvýšiť vedomosti o právach duševného vlastníctva a ich riadení na všetkých úrovniach vzdelávacích systémov EÚ.

1.5.

EHSV nabáda Európsku komisiu, aby zaviedla dodatkové ochranné osvedčenie s jednotným účinkom a preskúmala možnosť uplatňovania systému dodatkových ochranných osvedčení na nové odvetvia.

1.6.

EHSV sa domnieva, že harmonizáciou rámca pre autorské práva a správy údajov o autorských právach by sa zvýšilo využívanie práv duševného vlastníctva v kreatívnom priemysle.

1.7.

EHSV požaduje postup sociálneho dialógu, ktorým sa okrem právnych noriem objasnia a vymedzia spravodlivé práva duševného vlastníctva prostredníctvom kolektívneho vyjednávania, s cieľom poskytnúť autorom a výrobcom stimuly v podobe uznania ich výtvorov, ako aj spravodlivú finančnú kompenzáciu.

1.8.

EHSV považuje zemepisné označenia za dôležitý nástroj na zvýšenie konkurencieschopnosti miestnych výrobcov a zdôrazňuje potenciál doplnenia harmonizovaného systému na ochranu zemepisných označení nepoľnohospodárskych výrobkov.

1.9.

EHSV uznáva hospodársky potenciál a verejný záujem podpory toku údajov v rámci EÚ, ale zdôrazňuje ťažkosti vyplývajúce z nevyvážených predpisov.

1.10.

EHSV víta všetky opatrenia na presadzovanie boja proti porušovaniu práv duševného vlastníctva a posilnenie úlohy Európskeho úradu pre boj proti podvodom v boji proti falšovaniu.

1.11.

EHSV sa zasadzuje za ďalšie posilnenie nástrojov priamej podpory pre podniky EÚ pôsobiace v krajinách mimo EÚ a dôsledné presadzovanie právnych predpisov v oblasti duševného vlastníctva a ustanovení obchodných dohôd EÚ s cieľom chrániť tieto podniky pred porušovaním práv duševného vlastníctva.

1.12.

V dôsledku súčasnej zdravotnej krízy je zrejmá potreba prístupu k systémovo dôležitému duševnému vlastníctvu v kritických situáciách. Práva duševného vlastníctva by nemali brániť prístupnosti a dostupnosti pandemických očkovacích látok alebo liečby: účinné systémy nútených licencií poskytujú bezpečnostnú sieť pre spoločnosť v núdzových situáciách a spravodlivú kompenzáciu pre podniky.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

EHSV víta akčný plán Európskej komisie pre oblasť duševného vlastníctva ako dôležitý prístup k modernizácii systému EÚ v oblasti duševného vlastníctva a podpore obrovského inovačného potenciálu podnikov EÚ, najmä MSP a mikropodnikov. Keďže veľký hospodársky význam produktov duševného vlastníctva, ako sú vynálezy, umelecké alebo kultúrne výtvory, značky, softvér, know-how, podnikové procesy a údaje, v rámci EÚ sa ďalej zvyšuje, EHSV považuje optimalizovaný ľahko prístupný právny a politický rámec za zásadný.

2.2.

Mnohé podniky, najmä MSP, ktoré predstavujú 99 % všetkých podnikov v EÚ, nevyužívajú (v plnej miere) možnosti ochrany duševného vlastníctva. Je potrebné, aby bolo zvýšenie využívania ochrany duševného vlastníctva v podnikoch EÚ – s osobitným zameraním na MSP a mikropodniky – hlavným aspektom akčného plánu pre oblasť duševného vlastníctva. Požadované opatrenia sú početné a zahŕňajú potrebu znížiť náklady, zjednodušiť postupy, zvýšiť informovanosť a vedomosti, poskytovať prispôsobené poradenstvo a podporu a modernizovať vzdelávací systém v súvislosti s know-how v oblasti práv duševného vlastníctva.

2.3.

Duševné vlastníctvo je kľúčový hospodársky faktor – pričom odvetvia súvisiace s duševným vlastníctvom predstavujú takmer 45 % HDP Európy a 30 % pracovných miest – ale aj kľúčový faktor pri riešení najvýznamnejších výziev, na ktoré musí reagovať naša spoločnosť. Kríza spôsobená pandémiou COVID-19 veľmi jasne poukázala na závislosť EÚ od profesijnej excelentnosti, spojenej s účinnými pravidlami a nástrojmi v oblasti duševného vlastníctva na zabezpečenie rýchleho zavedenia kritického duševného vlastníctva. Úspech v boji proti zmene klímy bude takisto do veľkej miery závisieť od rýchleho rozvoja a prijatia pokročilých technológií a účinných nástrojov na spravodlivý prístup k výmene kritických nehmotných aktív a údajov.

2.4.

Technologická revolúcia je hybnou silou pre práva duševného vlastníctva, ale aj výzvou, ktorá si vyžaduje dobre vyvážený prístup k nástrojom založeným na inovácii. Digitalizácia a technológie umelej inteligencie vyvolávajú mnohé otázky týkajúce sa duševného vlastníctva, ktoré si vyžadujú pozornosť, ako sú transparentnosť, pôvod údajov a autorské právo, miera ľudského zásahu, etické zásady atď. EHSV podporuje názor Európskej komisie, že so systémami umelej inteligencie by sa nemalo zaobchádzať ako s autormi alebo vynálezcami. Vo všeobecnosti sa EHSV domnieva, že európsky rámec duševného vlastníctva – s dobre vyváženými zmenami a aktualizáciami – je pripravený riešiť výzvy digitalizácie a umelej inteligencie. Keďže EÚ naďalej výrazne zaostáva za inými regiónmi, pokiaľ ide o počet patentov na digitálne produkty a technológie, treba venovať osobitnú pozornosť opatreniam na zlepšenie tohto významného trhu.

3.   Konkrétne pripomienky

3.1.   Ochrana duševného vlastníctva

3.1.1.

Jednotný patentový systém má ako jednotné kontaktné miesto pre podniky kľúčový význam pre výrazné zníženie nákladov na patenty, uľahčenie udeľovania licencií, zlepšenie transparentnosti a prekonanie prekážok v dostupnosti pre MSP. Zavedením jednotného patentového systému a uvedením Jednotného patentového súdu do prevádzky sa významne zlepší ochrana duševného vlastníctva, a preto to musí patriť medzi priority akčného plánu. Uľahčením postupov sa takisto zrýchli celkový proces, čím sa zvýši konkurencieschopnosť európskych majiteľov patentov. Dohoda o Jednotnom patentovom súde poskytuje dôležitý základ na účinný, špecializovaný a technicky spôsobilý systém riešenia patentových sporov, ktorý bude schopný zlepšiť právnu istotu, jednoduchosť a efektívnosť. Ako však vyplýva z ťažkostí pri vykonávaní, cieľom by mal byť presun tohto systému do legislatívneho systému EÚ. Medzitým je potrebné naliehavo riešiť ďalšie oneskorenia spôsobené konaniami v členských štátoch a/alebo odstúpením Spojeného kráľovstva od dohody. Skutočnosť, že podiel EÚ z hľadiska celosvetových patentov sa dramaticky znížil zo 17,4 % v roku 2009 na 11,3 % v roku 2019, takisto jasne poukazuje na potrebu ďalších opatrení.

3.1.2.

Prostredníctvom dodatkového ochranného osvedčenia možno rozšíriť ochranu udelenú patentom pre liek alebo prípravok na ochranu rastlín, na ktoré sa vzťahuje príslušné povolenie na uvedenie na trh. Preto je dôležitým nástrojom kompenzácie straty účinnej ochrany patentu z dôvodu požadovanej dĺžky testov, klinického skúšania/skúšok v teréne a regulačných postupov. EHSV považuje dodatkové ochranné osvedčenia za nevyhnutné na efektívnu podporu inovácie v oblasti nových účinných látok a pritiahnutie výskumných a rozvojových centier do EÚ, pričom vyváženými výnimkami z práv dodatkového ochranného osvedčenia sa musí zabezpečiť cenová dostupnosť a dostatočné dodávky liekov. Hoci v prípade systému dodatkových ochranných osvedčení ide o priamy systém podporujúci inovácie, stále je nejednotný a vyžaduje si podanie žiadosti o dodatkové ochranné osvedčenie v každom členskom štáte EÚ, v ktorom sa žiada o ochranu dodatkového ochranného osvedčenia. Vytvorením dodatkového ochranného osvedčenia s jednotným účinkom a jedného orgánu ako jednotného kontaktného miesta na udeľovanie jednotných patentov – dodatkových ochranných osvedčení prostredníctvom nového samostatného nariadenia EÚ by sa zatraktívnili dodatkové ochranné osvedčenia pre majiteľov patentov, poskytla by sa lepšia ochrana pre inovátorov a vytvorila by sa právna istota pre tretie strany. EHSV takisto podporuje prístup preskúmania uplatniteľnosti optimalizovaného systému dodatkového ochranného osvedčenia na nové odvetvia, v prípade ktorých sa pre produkty bude pravdepodobne vyžadovať povolenie na uvedenie na trh.

3.1.3.

Na základe skúseností s revíziou právnych predpisov EÚ o ochranných známkach je EHSV presvedčený, že aktualizácia právnych predpisov EÚ o ochrane dizajnov prebehne úspešne. Pozitívne skúsenosti s reguláciou týchto otázok prostredníctvom právnych predpisov EÚ by mali slúžiť ako motivácia pre Komisiu, aby iniciovala návrh na nové samostatné nariadenie týkajúce sa jednotných patentov – dodatkových ochranných osvedčení a v dlhodobom horizonte začlenila jednotný patentový systém do právneho systému EÚ.

3.1.4.

EHSV poznamenáva, že zemepisné označenia predstavujú pre výrobcov EÚ jedinečný a hodnotný zdroj na čoraz liberalizovanejšom a konkurenčnejšom svetovom trhu. Systém EÚ na ochranu zemepisných označení má veľkú hospodársku hodnotu v odvetví poľnohospodárstva. Vo všeobecnosti systém funguje veľmi dobre, ochrana zemepisných označení sa však musí presadzovať napríklad prostredníctvom harmonizovaného kontrolného systému orgánov a spoločného vymedzenia potravinového podvodu. Obchodné dohody by sa takisto mali zameriavať na takéto konkrétne ochranné opatrenia. EHSV zdôrazňuje potenciál doplnenia harmonizovaného systému na ochranu zemepisných označení nepoľnohospodárskych výrobkov, ktoré predstavujú dôležitú súčasť miestnej identity. Miestnym výrobcom by to pomohlo úspešnejšie prezentovať ich kvalitné výrobky a malo by to ďalší pozitívny vplyv na menej rozvinuté regióny. Okrem toho by výrobcovia mali prospech zo zjednodušenia postupu prihlasovania.

3.1.5.

Systém práv Spoločenstva k odrodám rastlín je ďalším pozitívnym príkladom harmonizovaného prístupu k ochrane duševného vlastníctva na základe nariadenia EÚ. Môže takisto poskytovať bezpečný základ pre malých a stredných šľachtiteľov a obsahuje dôležité výnimky pre poľnohospodárstvo a šľachtiteľov. Pokiaľ ide o stanovené ciele, systém predstavuje dobrý základ, na základe ktorého môžu šľachtitelia účinne prispieť k cieľom zelenej transformácie.

3.1.6.

EHSV zdôrazňuje, že ochrana autorského práva, dizajnu a súvisiacich práv je nevyhnutná pre povolania v kultúrnom a kreatívnom priemysle, ktoré vytvárajú významné hospodárske bohatstvo a značnou mierou prispievajú k európskej identite, kultúre a hodnotám – ako sú architektonické a iné kultúrne diela – ale často nemajú dostatočné know-how alebo finančné prostriedky na ochranu duševného vlastníctva a premenu inovácií na produkty. Harmonizovanie rámca pre autorské práva a správy údajov o autorských právach je dôležité a je potrebné ho doplniť ďalšími podpornými opatreniami.

3.1.7.

Zamestnanci, ktorí vykonávajú tvorivú prácu, a najmä prinášajú vynálezy, sú možnými majiteľmi práv. Kľúčové je zaviesť postup sociálneho dialógu na európskej, vnútroštátnej, odvetvovej alebo podnikovej úrovni, ktorým sa okrem právnych noriem objasnia a vymedzia spravodlivé práva duševného vlastníctva prostredníctvom kolektívneho vyjednávania, s cieľom poskytnúť autorom a výrobcom stimuly v podobe uznania ich výtvorov, ako aj spravodlivú finančnú kompenzáciu. Na základe dohôd o pridelení autorského práva by sa nemalo považovať za povinnosť presunúť všetko duševné vlastníctvo na zamestnávateľa bez primeranej kompenzácie.

3.1.8.

Smernica o biotechnologických vynálezoch ponúka dôležitý rámec pre právnu ochranu biotechnologických vynálezov. Zaoberá sa politicky a eticky citlivými otázkami, a preto je výsledkom dôkladného vyvažovania veľmi kontroverzných záujmov. Rýchly rozvoj biotechnológie je však takisto potrebný v oblastiach zdravia a boja proti veľkým epidémiám a hladu vo svete. Preto je dôležité do veľkej miery podporovať výskum a inováciu v týchto oblastiach, ale aj účinne ich šíriť a licencovať.

3.1.9.

Obchodné tajomstvá sú nehmotné aktíva, ktoré dopĺňajú práva duševného vlastníctva. Vo veľkej miere sa využívajú v tvorivom procese, ktorý vedie k inovácii a vytváraniu práv duševného vlastníctva, a preto je mimoriadne dôležité zabezpečiť ich účinnú ochranu. EHSV sa preto domnieva, že objasnenie základu stanoveného v smernici (EÚ) 2016/943 (1) je dôležitým cieľom.

3.2.   Využívanie a zavádzanie duševného vlastníctva – s osobitným zameraním na MSP

3.2.1.

EHSV považuje zvýšenie vyžívania potenciálu ochrany duševného vlastníctva MSP za jeden z hlavných cieľov akčného plánu, ktorý má vplyv na všetky jednotlivé systémy ochrany duševného vlastníctva. Napriek obrovskému inovačnému potenciálu v MSP a mikropodnikoch EÚ veľká väčšina z nich nie je schopná pridať hodnotu svojim nehmotným aktívam.

3.2.2.

Nákladový faktor je jedným z dôvodov, pre ktorý len 9 % MSP EÚ si dalo zapísať práva duševného vlastníctva. Náklady na získanie patentu v EÚ sú v súčasnosti výrazne vyššie než napríklad v USA alebo Japonsku a predstavujú obrovskú finančnú záťaž pre MSP a mikropodniky. Preto je potrebné znížiť náklady, aby sa zlepšil prístup MSP k ochrane duševného vlastníctva. Rýchle vykonávanie jednotného patentového systému, ktorým sa výrazne znížia náklady spojené so zápisom patentu, bude znamenať prelom pre inovačné MSP a mikropodniky, ako sú spoločnosti v oblasti slobodných povolaní. EHSV takisto zdôrazňuje význam všetkých rôznych prístupov k podpore pre MSP v oblasti financií a know-how, poukazov na duševné vlastníctvo úradu EUIPO, prístupu pomoci MSP pri využívaní ich duševného vlastníctva s cieľom získať prístup k financovaniu a programu IPA4SME, z ktorého sa poskytuje až 15 000 EUR na spolufinancovanie diagnostických a ochranných opatrení v oblasti duševného vlastníctva atď. Okrem toho poukazuje na významnú úlohu patentových zástupcov v rámci tohto systému podpory.

3.2.3.

EHSV sa domnieva, že hlavným problémom je enormný nedostatok vedomostí o stratégiách správy práv duševného vlastníctva v podnikoch EÚ, a to najmä, ale nielen v MSP a mikropodnikoch. Poskytovanie ľahko dostupných všeobecných a individuálnych informácií, podpory a poradenstva MSP a mikropodnikom, umožnené prostredníctvom množstva rôznych programov a iniciatív, ako napríklad asistenčná služba EÚ pre otázky duševného vlastníctva a rozličných kanálov a sietí, má preto veľký význam pri riešení tejto otázky a malo by sa ďalej rozširovať. Je potrebné zvýšiť informovanosť o potenciáli práv duševného vlastníctva pre podnikateľov v kombinácii s rôznymi ľahko dostupnými programami odbornej prípravy. EHSV navrhuje preskúmať spôsoby zvýšenia počtu kvalifikovaných správcov práv duševného vlastníctva v spoločnostiach EÚ.

3.2.4.

EHSV by chcel takisto začať diskusiu o tom, ako zvýšiť vedomosti o právach duševného vlastníctva a ich správe vo vzdelávacom systéme EÚ: základné vedomosti a informovanosť o správe práv duševného vlastníctva by sa mali začleniť do sekundárneho a vysokoškolského vzdelávania, so zahrnutím podrobných znalostí o štúdiách práv duševného vlastníctva od obchodných a technických štúdií po mnohé ďalšie do učebných osnov. Správa práv duševného vlastníctva by mala takisto figurovať ako samostatný predmet v rámci vysokoškolského vzdelávania. EHSV je presvedčený, že posilnením dostupného know-how možno dosiahnuť väčšie využívanie ochrany duševného vlastníctva.

3.2.5.

Význam premeny výsledkov výskumu na inováciu je zjavný, a preto EHSV víta všetky aktivity, ktorými sa podporuje prenos vedomostí a lepšia správa duševného vlastníctva v rámci výskumnej a inovačnej obce. MSP a mikropodniky sú často malými partnermi v projektovom konzorciu a v rámci tejto úlohy potrebujú lepšiu podporu, aby mohli premeniť práva duševného vlastníctva na produkty a chrániť svoje práva v rámci takéhoto konzorcia. Podporné programy, v rámci ktorých sa poskytuje individuálne poradenstvo a podpora, by tomu mali venovať osobitnú pozornosť.

3.3.   Prístup k aktívam chráneným právami duševného vlastníctva a ich spoločné využívanie

3.3.1.

V dôsledku súčasnej zdravotnej krízy je zrejmá potreba prístupu k systémovo dôležitému duševnému vlastníctvu v kritických situáciách. Práva duševného vlastníctva nesmú brániť dostupnosti a prístupnosti pandemických očkovacích látok alebo liečby. Vplyv výskumu realizovaného s európskymi verejnými finančnými prostriedkami by sa mal maximalizovať, a to tak, že sa zabezpečí spoločné využívanie výsledných poznatkov a duševného vlastníctva. Na druhej strane sú účinné systémy na vydávanie nútených licencií záchrannou sieťou pre spoločnosť v prípade núdzových situácií. Je potrebné, aby boli ich postupy založené na dôkladnom posúdení jednotlivých dotknutých záujmov, pričom treba zabezpečiť, aby boli rýchle a koordinované na európskej úrovni s cieľom čo najefektívnejšie splniť požiadavky v oblasti verejného zdravia. V tejto súvislosti by EHSV chcel takisto zdôrazniť význam nariadenia (ES) č. 816/2006 o udeľovaní nútených licencií na patenty týkajúce sa výroby farmaceutických výrobkov určených na vývoz do krajín s problémami v oblasti verejného zdravia (2).

3.3.2.

Vyššia transparentnosť z hľadiska vlastníctva a správy duševného vlastníctva je predpokladom uľahčenia udeľovania licencií a rozdeľovania duševného vlastníctva. V tejto súvislosti by EHSV chcel takisto zdôrazniť potrebu rýchleho vykonávania jednotného patentového systému a význam zlepšenia infraštruktúry v oblasti autorských práv, pokiaľ ide o informácie o majiteľoch práv, podmienky a možnosti udelenia licencie, aj so zreteľom na technológiu blockchain.

3.3.3.

Keďže normalizácia je proces s mnohými rôznymi záujmami zainteresovaných strán, patenty nevyhnutné pre normu si vyžadujú osobitne vysokú úroveň transparentnosti a pravidiel spravodlivého udeľovania licencií. EHSV preto podporuje prístupy na vytvorenie nezávislého systému overovania nevyhnutnosti treťou stranou a opatrení na zníženie porušovania práv a nezhôd.

3.3.4.

EHSV uznáva hospodársky potenciál podpory spoločného využívania údajov a toku údajov v rámci EÚ vo všetkých odvetviach, ale zdôrazňuje, že umožnenie toku a rozšíreného využívania údajov sa musí zakladať na vyváženom prístupe zabezpečujúcom súkromie, bezpečnosť, ochranu, etické normy a oprávnené záujmy ochrany duševného vlastníctva. Je potrebné to zabezpečiť v rámci revízie smernice o databázach v roku 2021 (3).

3.4.   Porušovanie práv duševného vlastníctva

3.4.1.

Účinné presadzovanie práva a súdny prostriedok nápravy patria medzi hlavné kritériá úspešného systému ochrany duševného vlastníctva, a preto ich treba výrazne posilniť. EHSV zdôrazňuje, že vykonávaním jednotného patentového systému pre patenty sa mimoriadne posilní presadzovanie patentových práv a že presadzovanie práv duševného vlastníctva v iných systémoch práv duševného vlastníctva (napr. poistenie) sa musí takisto značne posilniť prostredníctvom praktických a/alebo právnych opatrení. MSP a najmä mikropodniky často nemajú prostriedky na presadzovanie svojich práv duševného vlastníctva.

3.4.2.

Digitalizácia viedla k novým formám porušovania duševného vlastníctva, ako sú kybernetická krádež obchodných tajomstiev, neoprávnené živé vysielanie atď. EHSV víta záväzné nariadenia, ako je akt o digitálnych službách (4), ktorými sa zabezpečuje lepší právny rámec.

3.4.3.

Falšovanie a pirátstvo spôsobujú obrovské straty na tržbách EÚ, ale okrem toho predstavujú aj ohrozenie zdravia, bezpečnosti a ochrany spotrebiteľov. EHSV víta spoluprácu všetkých zainteresovaných strán, vytvorenie súboru nástrojov EÚ a posilnenie úlohy Európskeho úradu pre boj proti podvodom v boji proti falšovaniu.

3.5.   Fair play na globálnej úrovni

3.5.1.

EÚ nemá vedúce postavenie v rámci celosvetovej hospodárskej súťaže v oblasti práv duševného vlastníctva. Pokiaľ ide o patentové prihlášky, v roku 2019 Ázia zvýšila svoj podiel na všetkých celosvetových patentových prihláškach na 65 %, pričom podiel EÚ sa dramaticky znížil zo 17,4 % (2009) na 11,3 %. Preto je mimoriadne dôležité posilniť postavenie EÚ.

3.5.2.

Ochrana a presadzovanie práv duševného vlastníctva je ďalšou výzvou pre podniky EÚ, ktoré pôsobia v krajinách mimo EÚ. EHSV preto podporuje všetky opatrenia Komisie na zlepšenie tejto situácie. Rokovanie o kapitolách týkajúcich sa duševného vlastníctva s ochranou na vysokej úrovni v dohodách o voľnom obchode a dialógy o duševnom vlastníctve s obchodnými partnermi sú dôležité dlhodobé prístupy rovnako ako spolupráca v rámci celosvetových organizácií, ako sú WIPO a WTO, a účasť na globálnych dohodách týkajúcich sa duševného vlastníctva.

3.5.3.

EHSV zdôrazňuje význam nástrojov priamej podpory poskytujúcich informácie podnikom EÚ pôsobiacim v krajinách mimo EÚ, ako sú preverovanie zahraničných investícií, kontrolný zoznam týkajúci sa falšovania a pirátstva a správa o tretích krajinách. Opatrenia, ako sú poradenské strediská pre MSP poskytujúce informácie o duševnom vlastníctve na podporu MSP a mikropodnikov, sú mimoriadne dôležité a mali by sa ďalej rozvíjať.

V Bruseli 27. apríla 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Ú. v. EÚ L 157, 15.6.2016, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006, s. 1.

(3)  Ú. v. ES L 77, 27.3.1996, s. 20.

(4)  COM(2020) 825 final.


Top