Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2916

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 596/2014 a (EÚ) 2017/1129, pokiaľ ide o podporu využívania rastových trhov MSP [COM(2018) 331 final – 2018/0165(COD)]

    EESC 2018/02916

    Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, p. 79–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.12.2018   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 440/79


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 596/2014 a (EÚ) 2017/1129, pokiaľ ide o podporu využívania rastových trhov MSP

    [COM(2018) 331 final – 2018/0165(COD)]

    (2018/C 440/12)

    Spravodajca:

    Mihai IVAŞCU

    Žiadosť o vypracovanie stanoviska

    Európsky parlament, 11/06/2018

    Rada, 21. 6. 2018

    Právny základ

    článok 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušná sekcia

    sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

    Prijaté v sekcii

    4. 9. 2018

    Prijaté v pléne

    19. 9. 2018

    Plenárne zasadnutie č.

    537

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    196/1/1

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    EHSV podporuje návrh Európskej komisie, aby sa kapitálové trhy stali dôveryhodnou alternatívou financovania a domnieva sa, že je potrebná rovnováha medzi tromi hlavnými cieľmi návrhu: rastom trhov MSP, zmiernením administratívnej záťaže a zvýšením úrovne likvidity. Európska komisia nesmie nadmerne regulovať, ale musí zachovať takú úroveň prekážok, ktorá odradí nepripravené spoločnosti.

    1.2.

    EHSV je presvedčený, že súčasný návrh je síce krokom správnym smerom, avšak nepostačuje na riešenie existujúcich prekážok na rastových trhoch MSP. Hoci skutočne existuje potreba holistického prístupu, musí byť každý jednotlivý krok prínosom.

    1.3.

    V porovnaní so Spojenými štátmi existuje v EÚ oveľa väčší počet podnikov, ktoré žiadajú o bankové úvery ako možnosť financovania, pričom niekedy dokonca akceptujú značné dodatočné náklady. Je potrebné rozsiahlejšie finančné vzdelávanie, pretože verejné trhy EÚ majú ťažkosti s prilákaním nových emitentov a počet a veľkosť prvotných verejných ponúk akcií sa výrazne nezvýšil.

    1.4.

    EHSV potvrdzuje svoje postoje vyjadrené v predchádzajúcich stanoviskách, že nízka úroveň komunikácie (1) a byrokratické prístupy (2) predstavujú závažné prekážky a na ich prekonanie treba vynaložiť oveľa väčšie úsilie. Brusel by sa mal v rámci komunikácie vždy zameriavať na dolnú časť reťazca – samotné MSP, a to zapájaním združení, sociálnych partnerov, obchodných komôr atď.

    1.5.

    Veľmi vítaný je návrh, aby MSP viedli len zoznamy stálych osôb, ktoré majú dôverné informácie, a aby sa o dva dni predĺžila lehota na zverejňovanie transakcií manažérov. EHSV môže v tejto súvislosti len odporučiť, aby Európska komisia preskúmala ďalšie metódy na odstránenie záťaže pre MSP a jej presun na iné zainteresované subjekty, napríklad príslušné vnútroštátne orgány.

    1.6.

    Zmiernený prospekt predstavuje skutočne výrazné zníženie záťaže, avšak podľa EHSV by sa mali preskúmať ďalšie možnosti postupného zjednodušenia prevodového prospektu pre spoločnosti, ktoré preukážu svoju zrelosť tým, že sú kótované na rastových trhoch MSP značný počet rokov.

    1.7.

    EHSV súhlasí s navrhovanými zmenami režimu skúmania trhu a chcel by varovať pred žiadosťami príslušných vnútroštátnych orgánov o príliš podrobné a/alebo normatívne vysvetlenie.

    1.8.

    EHSV odporúča Európskej komisii, aby preskúmala možnosť prilákať inštitucionálnych investorov, napríklad súkromné dôchodkové fondy, k investovaniu do týchto rastových trhov MSP tým, že im ponúkne stimuly, najmä pokiaľ ide o daňové posudzovanie. Členské štáty by mali preskúmať možnosti ďalších atraktívnych investičných podporných programov na štátnej úrovni.

    1.9.

    Obzvlášť vítané sú zmluvy o zabezpečení likvidity, a to najmä pre nedostatočne rozvinuté trhy. EHSV je presvedčený, že 29. režim pre zmluvy o zabezpečení likvidity, ktorý pripravuje Európska komisia, poskytne emitentom spolu s legislatívou členských štátov dodatočné možnosti.

    1.10.

    EHSV by chcel poukázať na opodstatnenosť dôkladného a pravidelného posudzovania vplyvu. Ak sa bude vykonávať každý rok, mohlo by poskytnúť cenné informácie pre budúce zmeny regulačného rámca.

    2.   Návrh Európskej komisie

    2.1.

    Návrh nariadenia je súčasťou akčného plánu únie kapitálových trhov a zameriava sa na osobitné zmeny vo fungovaní rastových trhov MSP, ktoré sú regulované od januára 2018. EÚ dosiahla významný pokrok z hľadiska zvyšovania zdrojov financovania pri postupnom rozširovaní spoločností a širšej dostupnosti trhového financovania v EÚ. Boli už zavedené nové pravidlá na posilnenie investícií európskeho fondu rizikového kapitálu (EuVECA) v startupoch a stredných podnikoch. Spolu s Európskym investičným fondom odštartovala Komisia aj program celoeurópskeho fondu rizikového kapitálu (VentureEU).

    2.2.

    Hlavným cieľom návrhu je uľahčiť malým a stredným podnikom, aby mohli byť kótované a využívať kapitálové trhy na financovanie svojho rastu. Súčasťou návrhu je doladenie počiatočného rámca, ktorý predstavuje krok vpred smerom k lepšej a účinnejšej regulácii.

    2.3.

    Návrh sa bude vzťahovať na všetky spoločnosti, ktoré sú kótované na rastových trhoch MSP bez ohľadu na to, či patria medzi MSP alebo nie. Tým sa predovšetkým zaistí, že rýchlo rastúce podniky nebudú penalizované za svoje pozitívne ekonomické výsledky, a v druhom rade aj to, že tieto trhy dokážu prilákať tiež veľké podniky. Od zavedenia týchto nových pravidiel Komisia očakáva, že sa väčší počet multilaterálnych obchodných systémov (MTF) zaregistruje ako rastové trhy MSP (doteraz tak urobili len tri zo 40).

    2.4.

    Návrh zahŕňa úľavy, prostredníctvom ktorých sa:

    znížia záťaže pre MSP, pokiaľ ide o zaznamenávanie a sprístupňovanie informácií pri súčasnom zachovaní integrity trhu a komplexného toku informácií pre investorov,

    vytvoria spoločné pravidlá pre zmluvy o zabezpečení likvidity na rastových trhoch MSP, čím sa umožní zlepšiť likviditu akcií,

    umožní emitentom vypracovať redukovaný prospekt pri prechode na regulovaný trh (nová kategória prevodového prospektu umožní emitentom, ktorí sú kótovaní aspoň tri roky, ľahší prístup k hlavným burzám, a teda sa zamerať na lepšiu likvidity a väčší počet investorov).

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    MSP predstavujú 99,8 % všetkých nefinančných podnikov v EÚ, vytvárajú približne 58 % celkovej pridanej hodnoty a zamestnávajú vyše 90 miliónov ľudí. Každoročne sa však dostane do konkurzu približne 200 000 MSP, čo má následky pre vyše 1,7 milióna pracovníkov (3).

    3.2.

    Podľa prieskumu EIB o investíciách v rokoch 2016 – 2017 závisia MSP pri investovaní zvyčajne od vnútorných zdrojov (vyše 60 %) (4) Zvyšok tvoria najmä bankové nástroje. Potenciál trhového- financovania sa nevyužíva naplno. EHSV sa domnieva, že zvýšenie trhového financovania má kľúčový význam pre inovatívne podniky alebo podniky s vysokým rizikovo-výnosovým profilom.

    Tabuľka 1

    Zdroje investičného financovania v uplynulom roku, EÚ 28  (5)

    (%)

     

    Mikropodniky

    Malé podniky

    Stredné podniky

    Veľké podniky

    Vnútorné zdroje alebo nerozdelené zisky

    71

    64

    59

    57

    Financovanie z vonkajších zdrojov

    28

    35

    38

    38

    Bankové úvery

    60

    60

    57

    54

    Iné bankové financovanie

    11

    8

    10

    11

    Lízing

    18

    23

    24

    23

    Faktoring

    2

    3

    3

    4

    Úvery poskytnuté rodinou alebo priateľmi

    4

    2

    1

    1

    Subvencie

    4

    3

    4

    3

    Dlhopisy

    0

    0

    1

    4

    Vlastné imanie

    0

    0

    0

    1

    Iné

    1

    1

    1

    1

    Financovanie v rámci skupiny

    0

    1

    3

    5

    Poznámka: Všetky podniky, ktoré investovali v uplynulom finančnom roku (s výnimkou neviem/odmietli odpovedať).

    3.3.

    EHSV by rád poukázal na zdržanlivosť MSP, pokiaľ ide o získavanie finančných prostriedkov z kapitálových zdrojov, a ich ochotu znášať zvýšené náklady vyplývajúce z financovania prostredníctvom bankových úverov. Táto kultúrne podmienená charakteristika je jedným z hlavných faktorov, ktorými sa odlišujú od úspešnejších kapitálových trhov USA a nižšej závislosti amerických podnikov od bankových úverov. Rozhodujúci význam má ďalšie finančné vzdelávanie.

    3.4.

    EHSV už vo svojich predchádzajúcich stanoviskách uviedol, že „v rámci politík EÚ týkajúcich sa MSP a súčasných podporných mechanizmov stále prevláda byrokratický prístup a zložitosť administratívnych pravidiel, a to aj napriek neustálemu úsiliu na úrovni EÚ minimalizovať administratívnu záťaž“ (6).

    3.5.

    EHSV už v minulosti vyjadril podporu ďalším návrhom zameraným na zníženie administratívnej záťaže vyplývajúcej z vypracúvania prospektov pre všetkých emitentov, najmä pre MSP, častých emitentov cenných papierov a sekundárnych emisií (7). EHSV ďalej uviedol, že „zatiaľ čo bankové úvery sú realitou, taktiež je potrebný prístup k vlastnému kapitálu, ktorý ale v Európe nie je dostatočne rozvinutý z dôvodu represívnych daňových režimov, neexistujúcej kultúry vlastného kapitálu, slabej finančnej gramotnosti a rozdrobených systémov v oblasti platobnej neschopnosti“ (8).

    3.6.

    EHSV podporuje iniciatívu Európskej komisie zameranú na zníženie administratívnej záťaže pre MSP, čo im umožní ľahší prístup na kapitálové trhy a k diverzifikácii ich zdrojov financovania. EHSV tiež podporuje stanovený cieľ tohto návrhu, ktorým je zvýšiť likviditu akcií vydávaných emitentmi na rastových trhoch MSP.

    3.7.

    Aj keď výhody vyplývajúce pre MSP zo skutočnosti, že sú kótované na špecializovaných trhoch, sú zrejmé a zlepšuje a diverzifikuje to ich možnosti financovania, verejné trhy EÚ majú skutočne ťažkosti s prilákaním nových emitentov a počet prvotných verejných ponúk akcií sa výrazne nezvyšuje. Iba 3 000 z viac ako 20 miliónov existujúcich MSP je kótovaných a počet prvotných verejných ponúk akcií je polovičný v porovnaní s obdobím pred krízou. Nedostatočná likvidita na týchto trhoch sa premieta do vyšších nákladov, ktoré musia znášať emitenti pri získavaní kapitálu, a neochoty vlastníkov kapitálu investovať, a znamená, že trhoví sprostredkovatelia sú menej ochotní podporovať malé kótované spoločnosti.

    3.8.

    Kapitálové financovanie má kľúčový význam pre inovačné podniky, ktoré vytvárajú hodnotu a rast, a najmä pre podniky, ktoré majú vysoký rizikovo-výnosový profil. Počiatočné finančné prostriedky a kapitálové financovanie v raných fázach môžu podporiť zakladanie a rozvoj podnikov, zatiaľ čo ostatné kapitálové nástroje, ako sú špecializované platformy verejného kótovania MSP, môžu poskytnúť finančné zdroje pre inovatívne MSP orientované na rast. Okrem toho môže byť kapitálové financovanie vhodnejšie ako dlhové financovanie pre tie MSP, ktorým chýba kolaterál a ktoré majú negatívne alebo nepravidelné peňažné toky alebo potrebujú dlhšie lehoty na splatenie svojich investícií (9).

    3.9.

    Trhy EÚ sú stále roztrieštené a nezdá sa, že sú schopné zniesť vysoký počet prvotných verejných ponúk akcií. Európa má zdanlivo silné postavenie, pokiaľ ide o rastúce inovačné firmy zamerané na špičkové technológie, ale tieto podniky sa obvykle dostanú do konkurzu v situácii, keď potrebujú rozsiahle kapitálové investície. Okrem toho rýchlo rastúce podniky pri hľadaní dostupnejších systémov opcií na akcie často opúšťajú trh EÚ a odchádzajú do Spojených štátov.

    3.10.

    Kótované spoločnosti sú menej závislé od bankového financovania, majú prístup k širšej investičnej základne a spoločnosť ich lepšie vníma. Napriek tomu treba vyvinúť väčšie úsilie o rozvoj prospešnejšieho regulačného rámca podporujúceho prístup malých a stredných podnikov k verejnému financovaniu, a to najmä podporovaním označenia „rastový trh MSP“. Správna rovnováha medzi ochranou investorov a integritou trhu by sa tiež mala dosiahnuť náležitou reguláciou.

    3.11.

    MSP s diverzifikovanými zdrojmi financovania sú silnejšie a konkurencieschopnejšie a profitujú zo znížených nákladov a lepšej perspektívy rozvoja. Umožňuje to vznik silnejšieho trhu práce a lepšie príležitosti pre uchádzačov o zamestnanie, bez ohľadu na ich úroveň vzdelania.

    3.12.

    EHSV odporúča, aby Európska komisia zvážila ďalšie úľavy, pokiaľ ide o pravidlá a požiadavky pre rastové trhy MSP, aby bolo možné lepšie ich odlišovať od regulovaných trhov a zatraktívniť ich ako východiskové trhy.

    4.   Konkrétne pripomienky

    4.1.

    EHSV v plnej miere podporuje prebiehajúce úsilie o to, aby sa v únii kapitálových trhov tieto trhy stali dôveryhodnou alternatívou financovania. Stále však pretrvávajú pochybnosti o tom, či sú súčasné snahy dostatočné na zníženie značných prekážok existujúcich momentálne na trhu. Zdá sa, že MSP nemenia svoje finančné správanie, a preto treba vykonať viac. Európska komisia uznáva, že ide len o čiastočný pokrok a nie o úplné riešenie všetkých problémov na kapitálových trhoch.

    Tabuľka 2

    Druhy financovania, ktoré by MSP uvítali v kombinácii financovania počas nasledujúcich troch rokov, EÚ 28 (10):

    Image

    4.2.

    Hoci sa ešte len ukáže, či sa pomocou navrhovaných opatrení skutočne znížia náklady na dodržiavanie predpisov, zmierni záťaž a podporí likvidita trhu (všetky tieto ciele sú veľmi ambiciózne), EHSV sa domnieva, že ide o krok správnym smerom.

    4.3.

    EHSV sa nazdáva, že nízky počet MSP, ktoré získavajú prístup k trhovému financovaniu, je dôsledkom nedostatočnej komunikácie na najnižších úrovniach. Posolstvá a nástroje na úrovni EÚ sa nedostávajú do dolnej časti reťazca, t. j. k MSP, ktorým sú určené. Príčin je niekoľko, no predovšetkým ide o nedostatočnú proaktívnu komunikáciu a interakciu medzi Bruselom na jednej strane a členskými štátmi a združeniami MSP, sociálnymi partnermi alebo obchodnými komorami na strane druhej. EHSV na to upozornil vo svojom predchádzajúcom stanovisku (11), avšak doteraz nedošlo k takmer žiadnym zlepšeniam.

    4.4.

    Na druhej strane nízky počet inštitucionálnych investorov do akcií MSP a trhov s dlhopismi možno vysvetliť nedostatkom stimulov poskytovaných týmto investorom, a to najmä pokiaľ ide o daňové posudzovanie. EHSV odporúča Komisii, aby preskúmala túto možnosť.

    4.5.

    EHSV víta navrhované predĺženie lehoty na sprístupnenie transakcií manažérov verejnosti o dva dni. Je to dôležitý nástroj na zachovanie transparentnosti a symetrie mladých trhov, avšak trojdňová lehota bola pre MSP zásadnou prekážkou. EHSV sa domnieva, že navrhovaná zmena bude viesť k jednoduchším postupom v zložitejších alebo rušnejších obdobiach pre spoločnosti. EHSV odporúča, aby Komisia preskúmala spôsoby, ako odstrániť administratívnu záťaž pre podniky a presunula ju na iné subjekty, ako sú napríklad príslušné vnútroštátne orgány.

    4.6.

    EHSV už vyjadril svoju plnú podporu zjednodušeniu a zefektívneniu požiadaviek týkajúcich sa prospektov, ktoré sa zverejňujú pri ponúkaní cenných papierov na regulovaných trhoch, čím sa zvýši ich nákladová efektívnosť a úžitok pre investorov z hľadiska informácií, ktoré obsahujú (12). Akýkoľvek nový návrh vedúci k dosiahnutiu tohto cieľa je vítaný. Vzhľadom na veľké množstvo informácií, ktoré sú spoločnosti na rastových trhoch MSP povinné zverejňovať podľa nariadenia o zneužívaní trhu a smernice 2014/65/EÚ, sa EHSV domnieva, že jednoduchší prevodový prospekt je pre podniky prechádzajúce na regulovaný trh postačujúci.

    4.7.

    Okrem toho EHSV podporuje postupné zjednodušenie prevodového prospektu pre spoločnosti, ktoré sú kótované na rastových trhoch MSP primeraný počet rokov.

    4.8.

    EHSV víta návrh, aby sa pre spoločnosti kótované na rastových trhoch MSP viedli len zoznamy stálych osôb, ktoré majú dôverné informácie, keďže počet zamestnancov s prístupom k dôverných informácií je obmedzený a prevažne nemenný. Znamená to značné zníženie záťaže.

    4.9.

    EHSV podporuje zmeny týkajúce sa režimu skúmania trhu, pretože sa tým uľahčí emisia podnikových dlhopisov emitentmi na rastových trhoch MSP. Pokiaľ ide o odôvodnenia, ktoré by v prípade odloženia zverejňovania dôverných informácií mali poskytovať emitenti na rastových trhoch MSP, sa EHSV nazdáva, že vysvetlenia požadované príslušnými vnútroštátnymi orgánmi na základe konkrétnej žiadosti v nadväznosti na oznámenie emitenta by nemali byť príliš podrobné alebo príliš normatívne.

    4.10.

    Nariadenie o zneužívaní trhu spôsobuje administratívne a právne náklady a emitenti z krajín mimo EÚ ho môžu vnímať ako prekážku toho, aby bol daný subjekt kótovaný na trhoch EÚ. EHSV odporúča, aby sa uskutočnili ďalšie zmeny s cieľom prispôsobiť požiadavky pre rastové trhy MSP.

    4.11.

    Hoci sú zmluvy o zabezpečení likvidity vítané, a to najmä pre nedostatočne rozvinuté trhy, návrh na európskej úrovni by vytváral rovnaké podmienky, na základe ktorých sa môžu stanoviť miestne požiadavky. EHSV sa domnieva, že 29. režim pre zmluvy o zabezpečení likvidity, na ktorom Európska komisia v súčasnosti pracuje, poskytne emitentom možnosť uzatvoriť zmluvu o zabezpečení likvidity buď na základe právnych predpisov členského štátu, pokiaľ existujú, alebo na základe celoeurópskeho predpisu.

    4.12.

    Návrh Komisie je rozhodujúcim krokom vpred. EHSV však navrhuje, aby sa pravidelne vykonávalo posúdenie vplyvu s rozsiahlym prístupom k údajom, ktoré nemajú dôverný charakter, a analýzou na základe kvantitatívnych ukazovateľov.

    V Bruseli 19. septembra 2018

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Luca JAHIER


    (1)  Ú. v. EÚ C 345, 13.10.2017, s. 15.

    (2)  Ú. v. EÚ C 345, 13.10.2017, s. 15.

    (3)  Marcin Szczepanski, Helping European SMEs to grow: Start-up and scale-up initiatives for business ventures in the EU.

    (4)  EIBIS 2016/2017: Surveying Corporate Investment Activities, Needs and Financing in the EU, Európska investičná banka, 2017.

    (5)  Apostolos Thomadakis: Developing EU Capital Markets for SMEs: Mission impossible?, ECMI Commentary, No. 46, 4. septembra 2017.

    (6)  Ú. v. EÚ C 345, 13.10.2017, s. 15.

    (7)  Ú. v. EÚ C 177, 18.5.2016, s. 9.

    (8)  Ú. v. EÚ C 288, 31.8.2017, s. 20.

    (9)  Iota Kaousar Nassr, Gert Wehinger: Opportunities and limitations of public equity markets for SMEs, OECD Journal: Financial Market Trends 2015/1, 49-84.

    (10)  Apostolos Thomadakis: Developing EU Capital Markets for SMEs: Mission impossible?, ECMI Commentary, No. 46, 4. septembra 2017.

    (11)  Ú. v. EÚ C 345, 13.10.2017, s. 15.

    (12)  Ú. v. EÚ C 177, 18.5.2016, s. 9.


    Top