Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2511

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje viacročný plán pre populácie rýb v západných vodách a priľahlých vodách a pre lov využívajúci tieto populácie, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/1139, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre populácie rýb a rybolov v Baltskom mori, a ktorým sa zrušuje nariadenia (ES) č. 811/2004, (ES) č. 2166/2005, (ES) č. 388/2006, (ES) č. 509/2007 a (ES) č. 1300/2008 [COM(2018) 149 final — 2018/0074 (COD)]

    EESC 2018/02511

    Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, p. 171–173 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.12.2018   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 440/171


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje viacročný plán pre populácie rýb v západných vodách a priľahlých vodách a pre lov využívajúci tieto populácie, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/1139, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre populácie rýb a rybolov v Baltskom mori, a ktorým sa zrušuje nariadenia (ES) č. 811/2004, (ES) č. 2166/2005, (ES) č. 388/2006, (ES) č. 509/2007 a (ES) č. 1300/2008

    [COM(2018) 149 final — 2018/0074 (COD)]

    (2018/C 440/29)

    Samostatný spravodajca:

    Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE

    Konzultácia – Rada

    12. apríla 2018

    Konzultácia – Európsky parlament

    16. apríla 2018

    Právny základ

    článok 43 ods. 2 a článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Rozhodnutie predsedníctva

    17. apríla 2018

    Príslušná sekcia

    sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie

    Prijaté v sekcii

    5. septembra 2018

    Prijaté v pléne

    19. septembra 2018

    Plenárne zasadnutie č.

    537

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržali sa)

    182/1/2

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    EHSV sa domnieva, že zavedenie viacročného plánu je vhodným opatrením na hospodárenie so západnými vodami, hoci by sa mali zohľadniť osobitosti rybolovu v severozápadných a juhozápadných vodách.

    1.2.

    Výbor sa domnieva, že toto nariadenie by sa malo zosúladiť s cieľmi spoločnej rybárskej politiky (SRP), a preto by sa v ňom mal spomenúť význam sociálno-ekonomického prvku pri prideľovaní rybolovných možností.

    1.3.

    EHSV žiada, aby sa v rámci regionalizácie aktualizovali zoznamy druhov, ktorých sa toto nariadenie týka, keďže niektoré z nich sťažujú riadenie zmiešaného rybolovu z dôvodu nízkej úrovne úlovkov, ako aj preto, že sú považované za vedľajšie úlovky alebo pre ne nie sú stanovené kvóty v niektorých členských štátoch, a to najmä vzhľadom na blížiace sa nadobudnutie platnosti povinnosti vylodiť úlovky a vznik fenoménu „blokačných druhov“ (choke species), ktorý by v niektorých prípadoch mohol viesť k zastaveniu rybolovných činností.

    1.4.

    Výbor zdôrazňuje potrebu zintenzívniť prostredníctvom Európskeho námorného a rybárskeho fondu (ENRF) úsilie v oblasti vedeckého výskumu s cieľom rozširovať poznatky o skutočnom stave populácií rýb, čím sa v najvyššej možnej miere predíde uplatňovaniu preventívneho prístupu a dosiahne trvalo udržateľné využívanie týchto zdrojov v danom čase.

    2.   Zhrnutie návrhu Komisie

    2.1.

    Návrh nariadenia posudzovaný v tomto stanovisku sa zameriava na vytvorenie jednotného plánu hospodárenia s populáciami druhov žijúcich pri morskom dne vrátane hlbokomorských populácií, ktoré sa nachádzajú v západných vodách.

    2.2.

    V tomto pláne sa zabezpečí, aby sa tieto populácie využívali v súlade so zásadami maximálneho udržateľného výnosu (MSY) uplatnením ekosystémového prístupu a v súlade s prístupom predbežnej opatrnosti. Zámerom je poskytnúť stabilné rybolovné možnosti na základe najnovších vedeckých informácií a uľahčiť zavedenie povinnosti vylodiť úlovky.

    2.3.

    Populácie by sa mali riadiť v súlade s rozsahmi FMSY (kde F je rybolovná úmrtnosť), ktoré odporúča Medzinárodná rada pre výskum mora (ICES), aby sa rybolovné možnosti pre daný druh stanovili v najnižšom možnom rozsahu FMSY, zatiaľ čo by sa mohli stanoviť tiež rybolovné možnosti na úrovniach nižších, ako sú rozsahy, alebo za určitých podmienok a za predpokladu, že príslušná populácia je nad hodnotou MSY Btrigger (referenčný bod pre biomasu neresiacej sa populácie) v súlade s najvyššie dostupným FMSY v danom čase.

    2.4.

    Rybolovné možnosti sa v každom prípade stanovujú tak, aby sa zabezpečila nižšia ako 5 % pravdepodobnosť poklesu biomasy neresiacej sa populácie pod hraničný referenčný bod Blim.

    2.5.

    Pri stanovení týchto rybolovných možností členské štáty zohľadnia pravdepodobné zloženie úlovkov plavidiel, ktoré sa zúčastňujú na rybolove.

    2.6.

    Komisii sa udeľuje právomoc prijímať technické opatrenia prostredníctvom delegovaných aktov, ktoré sa týkajú vlastností alebo obmedzenia rybárskeho výstroja s cieľom zlepšiť selektívnosť, znížiť nechcené úlovky alebo znížiť vplyv na ekosystém, minimálnej ochrannej veľkosti, ako aj ustanovení týkajúcich sa povinnosti vylodiť úlovky.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    EHSV sa domnieva, že zavedenie viacročného plánu je vhodným opatrením na zabezpečenie využívania zdrojov rybolovu v strednodobom a dlhodobom horizonte v západných vodách.

    3.2.

    Výbor sa však domnieva, že pri príprave plánu by sa mali zvážiť špecifiká a rozdiely medzi rybolovnými oblasťami v severozápadných a juhozápadných vodách v súlade s rozdielnymi charakteristikami flotíl, ich rybolovnou činnosťou (postupmi) a trvaním rybárskych výjazdov.

    3.3.

    EHSV by mal trvať na tom, aby plán prispel k plneniu všetkých cieľov SRP, preto treba pri stanovení rybolovných možností zvážiť aj štúdie na posúdenie socio-ekonomického vplyvu a prah ekonomickej životaschopnosti pri každom postupe, ktorý je predmetom tejto regulácie, pričom tento prvok v návrhu nariadenia chýba.

    3.4.

    Výbor je znepokojený následkami uplatňovania prístupu predbežnej opatrnosti v prípade chýbajúcich vedeckých údajov o niektorých rybolovoch a jeho vplyvom na priame zníženie rybolovných možností. EHSV preto vyzýva členské štáty a Európsku komisiu, aby vystupňovali svoje úsilie v oblasti výskumu s cieľom priniesť viac poznatkov o týchto populáciách. Okrem toho sa domnieva, že v prípade, že vedecké posúdenia pre populácie rýb nie sú analytické, by sa až do zlepšenia posúdení nemal výrazne znižovať celkový povolený výlov.

    3.5.

    V prípadoch zmiešaného rybolovu, kde problémy s blokačnými druhmi zahrnutými do plánu môžu ochromiť rybolov hlavných cieľových druhov, sa EHSV domnieva, že je potrebné analyzovať možnosť vylúčiť systém celkového povoleného výlovu a navrhnúť alternatívne opatrenia riadenia prostredníctvom regionalizácie s cieľom zabezpečiť dobrý stav populácií.

    3.6.

    Osobitosti týkajúce sa určitých druhov a oblastí si vyžadujú riadenie rybolovu, ktoré by v záujme efektívnosti malo uľahčiť zriadenie podoblastí riadenia v rámci jednej divízie ICES. Výbor vyzýva Komisiu, aby zahrnula túto možnosť do nariadenia.

    4.   Konkrétne pripomienky

    4.1.

    V článku 1 sa stanovuje zoznam druhov, ktoré sťažujú riadenie zmiešaného rybolovu vrátane hlbokomorských druhov, ktoré majú vlastný diferencovaný systém celkového povoleného výlovu a kvót. Navyše sa tento systém každé dva roky mení, a preto sa výbor domnieva, že jeho zavedenie by bolo mätúce. Tieto druhy majú nízku alebo nulovú úroveň úlovkov v niektorých členských štátoch, berúc do úvahy vedľajšie úlovky, ako je tomu v prípade beryxov (Beryx spp). Okrem toho v prípade pagela bledého (Pagellus bogaraveo) v oblasti IXa sa vyskytujú určité osobitosti týkajúce sa rybolovných oblastí (časti Atlantického oceánu a Stredozemného mora, v ktorých neexistuje systém celkového povoleného výlovu, ani kvóty) a účasti na rybolove flotily z tretích krajín, a preto sa EHSV domnieva, že nemá zmysel zahrnúť ho do zoznamu, keďže sa nevie do akej miery sú tieto krajiny pripravené zosúladiť svoje riadenie so zásadami a záujmami EÚ.

    4.2.

    Existujú aj druhy, ako napríklad morona striebristá (Dicentrarchus labrax) a treska merlang (Merlangius merlangus) v oblasti IXa, na ktoré sa nevzťahuje systém celkového povoleného výlovu a kvót, a preto sa výbor domnieva, že ich treba vyňať zo zoznamu. Iné druhy ako treska škvrnitá (Gadus morhua), treska merlang (Merlangius merlangus) v oblasti VII alebo treska jednoškvrnná (Melanogrammus aeglefinus) majú veľmi nízku kvótu pre niektoré členské štáty a môžu byť jasne obmedzujúce pre niektoré flotily. Sú preto považované za blokačné druhy. Výbor tiež považuje za potrebné vynechať ich zo zoznamu.

    4.3.

    V definícii a rozsahu funkčných jednotiek homára štíhleho (Nephrops norvegicus) sa vyskytuje niekoľko chýb, a preto je podľa EHSV nutná ich oprava.

    4.4.

    Výbor sa domnieva, že odhad rybolovných možností v súlade s MSY, ako sa stanovuje v článkoch 3, 4 a 5, zohľadňuje len ukazovatele spojené s ochranou rybolovných zdrojov. Plán by mal pomôcť pri plnení všetkých cieľov spoločnej rybárskej politiky v súlade s článkom 2 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 a nezameriavať sa len na ukazovatele v oblasti životného prostredia. Mal by zohľadniť aj sociálny a hospodársky vplyv s cieľom vyhnúť sa náhlym zmenám v rybolovných možnostiach v nasledujúcich rokoch.

    4.5.

    S cieľom vyhnúť sa tomu, aby ročné riadenie rybolovných možností zabránilo začatiu viacročného hospodárenia, a podnietiť zapojenie zainteresovaných subjektov do rozhodovania, by spoluzákonodarcovia mali zmeniť článok 4 navrhovaného plánu riadenia a zahrnúť právny základ pre prijímanie pravidiel využívania v súlade so zásadami spoločnej rybárskej politiky prostredníctvom regionalizácie.

    4.6.

    V článku 5 ods. 2 sa uvádza, že sa uplatňuje prístup predbežnej opatrnosti k riadeniu rybárstva v prípadoch, keď nie je k dispozícii dostatok vedeckých informácií. EHSV navrhuje stanoviť účinné mechanizmy v rámci tohto plánu prostredníctvom ENRF, ktoré môžu rozšíriť zhromažďovanie vedeckých informácií v náležitej lehote a frekvencii, aby sa predišlo zákazu rybolovu.

    4.7.

    V článku 9 sa uvádza, že pri prideľovaní rybolovných možností členské štáty zohľadnia pravdepodobné zloženie úlovkov plavidiel, ktoré vykonávajú zmiešaný rybolov. Výbor sa domnieva, že táto zásada zjavne presahuje rámec toho, čo je ustanovené v článku 17 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 o kritériách prideľovania rybolovných možností členskými štátmi.

    V Bruseli 19. septembra 2018

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Luca JAHIER


    Top